Weerbericht MEDEUEELINGHN VAN HET ftOKINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Blldt, 19 Januari 1909. Hoogste barometerstand 773.7 m.M. {e Horta (Azoren) j laagsto 736.8 m.M. e Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 80 Januari Wind veranderlijke, later matige (Westeliike wind. Gesteldheid van .Ie lucht: toenemen de bewolking, waarschijnlijk regeai- fcuieru Temperatuur tets warmer. Barometerstand te haarlem. JUur 764 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 765 m.M. Thermometerstaod te Haarlem. Dinsdag 19 Januari Hoogste gisteren 9 uur F. 44 Laagste hedennacht F. 80 Hedenmiddag te 12 uur F. 87 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regeL F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Gekleurde Overhemden vanaf I 1.90. KEIJSER'S Schoenenmagazijn, 32 Lange Veerstraat Dauwworm en Ziekte der Hoofdhuid Prachtige genezing door Zam-Buk De uitnemende waarde van Zam- Buk als geneesmiddel tegen alle ziiek- ten der hoofdhuid is telkens weer op nieuw gebleken. Iedere moeder moet altijd een doos dier wonderbare zalf bij de hand hebben. De heer J. TREN- TELMAN, wonende Jacob van Cam- penpLein 50, Den Haag, zegt: „Mijn zoontje, CHRISTIAAN, tien jaar oud, had eenige maanden lang dauw worm. De ziekte begon met een klei ne plek op zijn gezicht. Die werd dag aan dag grooter, tot zij ten laatste zoo groot was als een gulden. „Een kennis van mij heeft een kind, dat na eenigen tijd Zam-Buk ge bruikt te hebben, van dauwworm ge nezen was. Ik kocht dus wat Zam- Buk voor mijn zoontje. Spoedig nadat wij Zam-Buk gebruikten, bemerkten wij, dat de plek hoe langer hoe klei ner werd. Nu is de dauwworm ver dwenen, en mijn zoontje weer gezond als te voren. „U kan dit schrijven, als u wil, pu- bliceeren." Zam-Buk Is 'e werelds grootste plantaardige zalf, en Is een zeker ge neesmiddel tegen eczeem, springende handen, winterhanden en -voeten, beenzweren, jeuk, sneden, brandwon den, kneuzingen, schrammen, aam beien (blinde, bloedende en jeukende) etterende wonden, zeere enkels, ver giftigde wonden, zeere voeten, aboes- sen en hoofdzeer. Zam-Buk is ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten, k 90 cts. en f 1.90 per doos, of franco per post tegen dezelfde prijzen bij de Zam-Buk Co., Rokln 8, Am sterdam. Melkinrichting Toekomst 1.25, C. H. 2.50, D. W. P. 10. Bij den heer A. f. H. v. d.Vaart: Pers. Werf Hubertlna 5.10J, pers. firma Renierse f 8.40, mej. P. f 2.50, .Vereen. Streeft naar Eensgezindheid 1 13.60, N. N. 1. Bij den heer W. B. Guskens, pers. Haarl. Machinefabriek 15.91, Mevr. W. f 10, draierij en bank werker ij Werf Conrad f 6.90, G. f 0.50. Bij den penningmeester H. v. Niel Hg.: Mevr. V. 100, Pers. van den heer Beccarl f 8.55, Coll. Leerlingen, Dames en Heeren v. d. Rijksleerschool f 19, N. N. 2, Kaartclubje /1.50, me vrouw A. P. 40( Ketelmakerij C.W.P. 3.70, afd. oude smederij C.W.P. I 2.57, Wagenlichterij Bankwerkerij ii en spoorleggers C.W.P. ii.S.M. 2.80, Mr. A. W. T. f 5, M. v. G. /2.50. DINER BIJ DEN BURGEMEESTER. Onze burgemeester heeft de eerste groep Raadsleden voor Dinsdag 26 dezer aan zijn tafel genoodigd. Volksweerbaarheid. Zaterdag 1.1. waren ongeveer 80 leden van Volksweerbaarheid en Bloe- mendaal Commando op de vergader plaats aanwezig tot liet houden der velddienstoefening. Beoefend werd het bewaken van een brug van den electrischen spoor weg Haarlem—Zandvoort. Een tegen partij was geformeerd en had Ln op dracht de brug te vernielen. Het mocht deze partij echter niet gelukken de bewaakte brug te berei ken. Veilingquaést'e, De bekende veilingquaestie ls ln een1 nieuw stadium gekomen. Gelijk men weet heeft de makelaar Hoogeveen onlangs bij de Kamer van toezicht voor de notarissen een klacht inge diend tegen notaris Daanien, omdat deze weigerde een perceel elders dan in „den Gouden Leeuw" te veilen. Do Kamer benoemde de heeren Boerlage en De Kruyff. om over de zaak te rapporteeren. Deze heeren hebben dezer dagen hun rapport ingezonden en als hunne meening bekend gemaakt, dat notaris Daamen reden had, om te weigeren aan de veiling mede te werken. De Kamer heeft zich met dit advies vereenigd en in dezen zin een uit spraak gedaan. Militaire zaken. Het examen voor milicien-sergeant voor adspiranten van het 10e regi ment Infanterie zal alhier aanvangen op Vrijdag 22 Januari e.k. Jubileum. Den eersten Maart zal de heer P. J. Verkruysen liet feit herdenken, dat hij 50 jaar geleden voor de eerste maal het kantoor betrad van de firma Smits en Reijnders, waar hij thans vele jaren boekhouder is. In weerwil van dien langen tijd werkt de heer Verkruysen nog altijd met veel lust en denkt er niet aan om rust te nemen. Een kind? Hedenmorgen werd een flinke Jon ge man door twee politieagenten ste vig vastgehouden ln het Paleis van Justitie gebracht. Dat waseen kind, dat naar de Tuchtschool moest I O n g e v a 11 e nverzekertng. £ij Koninklijk besluit L met ingang van 1 Januari 1909 de heer W. ten Boom, te Haarlem, toegevoegd als secretaris aan de plaatselijke com missie voor de ongevallenverzekering te Haarlem. Beroepen. Onze stadgenoot de heer J. J. van Trioht, candidaat, is bij de Ned. Her vormde Kerk te Graft (N.-H.) als pre dikant beroepen. Tweede Kame r-verkiezing. De S. D. A. P. in West9tell'kngwerf heeft onzen vroegeren stadgenoot, den lieer F. W. N. Hugeuholtz, lhan3 te Zandvoort wonende, wederom candi daat gesteld voor de Tweede Kamer. Mr. A. v. d. Koppel G z n. Mr. A. van de Koppel Gzn., tot voor kort rechter in de Haarlemsche recht bank, is gisterenmiddag plechtig ge ïnstalleerd als raadsheer ln het Ge rechtshof te Arnhem. De president mr. 't Hooft wenschte den nieuwbenoemde geluk. LOON VAN EEN ARCHITECT. Voor de civiele kamer onzer recht bank werd hedenmorgen weder ge pleit in een prooes over 't loon van oen architect. De heer Gunning, regent van 't Ge reformeerde Weeshuis, had aan den architect, den heer W. f. Doeglas, opgedragen plannen te maken voor den verbouw van 't weeshuls. Na deze diensten verricht te heb ben, vorderde de architect betaling, eerst van 't weeshui sbestuur en toen dit te kenrmen gaf den heer Gunning niet gemachtigd te hebben om zoo'n opdracht te geven, later van den heer GuncnJng persoonlijk. Heden werd pleidooi ln deze zaak gehouden. Mr. Dr. Vis opkomende voor den architect, pleitte toewijzing der vordering, in zijn pleidooi betoo- gende, dat de heer Gunning aanspra kelijk is, en dat diens verweer dat de heer Doeglas deze plannen koste loos moest leveren, omdat hij belast was met 't bouwkundig toezicht op 't onderhoud van de weeshuisgebou wen niet opgaat. Bij een salaris van ƒ100 per jaar ls niet te eischen, dat een architect kosteloos 6 maan den studie maakt voor een groot bouwwerk. De procureur van den heer Gun ning, mr. Thiel, maakte geen gebruik van de gelegenheid om te pleiten. Het O. M. zal over 14 dagen conclu sie nemen. G e v. V o o r w. Een zilveren naaldenkoker, een zil veren dessertvork je, een zilveren eet lepel, twee zilveren theelepeltjes, aan het kantoor der gemeenlereiriiging. Een vrouwenzaak met inhoud, aan het politiebureau. Een stuk koperdraad, aan het poli tiebureau. Een zwart lederen taschje met in houd, bij C. A. Kok, Luthersche wees huis. Een rood koralen halsketting, bij P. Vos, Oranjestraat 192 Een rijwiellantaarn, bij A. Michiel- se. Klein Heiligland 27. Een ceintuur, bij De Vries, Jansweg No. 30. Een ring waaraan s'eutels en een gummi bal, aan het politiebureau. Een zr'lveren dameshorloge met ket ting, bij J. Mens, Waldeck Pyrmont- straat 43. Een ceintuur, bij Metselaar, Wal deck Pyrmontstranl 53. Verloren. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een portemonnaie, Inhouden de ongeveer 3.50, en van een zilve ren dameshorloge. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE, liet stoffelijk overschot van den monteur Dittmann wordt hedenmid dag twee uur op de alcemeene be graafplaats ter aarde besteld. De burgemeester, da d'recteur van de gasfabriek en oen groot deel der werklieden zullen op de begraafplaats tegenwoordig zijn. Het monteurspersoneel werkt heden niet. SCHOTEN. De afdeeling Schoten van de S. D. A. P. roept de aldaar wonende werk- looze arbeiders op, zich aan te melden Dinsdag 19 en Woensdag 20 Jan. van 8 tot 10 uur ln het bovenzaaltje van Café Staal,' Cronjóstraat hoek Dr. Leydsstraat. De bedoeling ls te weten, hoe groot de werkloosheid ln de gemeente reeds is. HALFWEG. Maandag is in zijkanaal F een ba ret gevonden en herkend als die van het vermiste meisje J. F. uit Haar lem, zoodat alle grond bestaat te ver moeden, dat het meisje ls verdronken en daarheen weggedreven. SLOTERDIJK. De bouw eener R.-K. kerk met pastorie en Zusterschool aan den Mi- chiel Azn de Ruijterweg, zal spoedig worden aanbesteed. Bij den veehouder J. Graman aan den Osdorperweg zijn gisterennacht eenige kippen ontvreemd. Dit is niets bijzonders, dergelijke diefstallen gebeuren thans herhaalde lijk. maar hierbij valt te vermelden, dat de (Heren meteen maar waren ge plukt, want de veeren waren voor don eigenaar gebleven I IJMUIDEN. Ongeluk. De bootsman Schol is op 't stoom schip Rijnland in het ruim gevallen en daarbij Inwendig zwaar gekwetst. De heer P. Smidt van Gelder, in dustrieel te Wijkeroog, hoeft bedankt voor het Lidmaatschap van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vel- sen, waartoe hij de vorige week met de meeste stemmen was verkozen. Serenade. De harmoniekapel Concordia bracht gisteren den jubilaris, den heer A. M. Clerkx, «en serenade bij zijn 50- jarlg ddenstjubilé en zijn benoeming tot ridder in de Oranje Naseau-orde. Binnenland HOFBERICHTEN. H. K. H. de Hertogin van Albany wordt a. s. Donderdag te 's-Gravenha- ge bij H. M. de Koningin-Moeder ver wacht, ten einde tot het laatst van de ze maand bij haar zuster te Iogeeren. TWEEDE KAMER. WIJZIGING ONGEVALLENWET. In vele gevallen zouden jeugdige personen, die door een bedrijfsonge val ongeschikt worden voor werk zaamheden, welke door ongeschoolde arbeiders worden verricht, of, indien zij reeds geoefendheid in eenig bedrijf hadden verkregen, voor den arbeid in dat bedrijf ongeschikt worden, cr mede gebaat zijn, Indien hun niet een rente werd toegekend, maar zij een opleiding ontvingen, welke hen ln staat stelde in hun onderhoud te voorzien. Algemeens regels daaromtrent te stellen, schijnt niet wel mogelijk, zegt de minister van Landbouw, Nijver heid en Handel; ki ieder voorkomend geval zou naar omstandigheden moe ten worden beslist. Een regeling in dien geest verdient daarom, naar de minister meent, geen aanbeveling, zoolang de ongevallenverzekering zoo gecentraliseerd ie als op dit oogenbllk. Komt de ziekteverzekering tot stand, dan zullen er plaatselijke organen zijn, die beter dan een centraal or gaan over dergelijke zaken kunnen oorcleelen en zal een regeling in dien geest kunnen worden gemaakt. Thans ls eene wijziging voorge steld Ln de eerste plaats van art. 8 der Ongevallenwet, door welke wijzi ging drie misstanden zullen worden opgeheven. De regeling van art. 8 (re geling van het dagloon van volon tairs, leerlingen enz. voor de vast- stelling van het bedrag van renten en begrafeniskosten) behoort alleen te gelden voor de berekening van ren ten en begrafeniskosten. Het bestaan de artikel Ls echter ook toepasselijk bij de berekening der tijdelijke uit- keering, zoodat leerlingen, die nog ruet of een zeer laag loon verdienen, eene tijdelijke uitkeering ontvangen van 4.20 per week. De uitkeering kan in dergelijke gevallen niet be schouwd worden als een vergoeding van geleden schade. De regeling kan ook tengevolge hebben, niet alleen dat leerlingen, door een onbeduidend om geval getroffen, veel langer van het werk blijven dan anders het geval zoude zijn, maar ook dat lichte on gevallen opzettelijk veroorzaakt wor den. De bestaande regeling wordt dan ook algemeen A-eroordeeld door hen, die betrokken zijn bij de uitvoe ring der ongevallenverzekering. De tweede misstand bestaat hierin, dat don leerling, die meer dan 1 per dag verdient, ingevolge de letter der wet geldelijke schadeloosstelling wordt toegekend naar reden van slechts f 1 per dag. De derde misstand Ls een gevolg hiervan, dat het bestaande artikel het dagloon regelt u.tsluitend van perso nen, die opleiding gen.eten. Jongens en meisjes, die door een ongeval blij vend ongeschikt worden om te wer ken," ontvangen, Indien zij geen op leiding genieten, rente naar hun wer- 1 ijk loon, al is dit nog zoo laag. Ook daarin wordt door de nieuwe lezing van art. 8 voorzien. In verband hiermede ls ook art. 43 gewijzigd en daarin bepaald, dat de werkman geacht zal worden te heb ben verdiend het bedrag, dat voor de vaststelling van het bedrag eener rente als het dagloon van den werk man zou worden aangemerkt. Voorgesteld wordt nu, deze wijzi ging In werking te doen treden op den eersten Juli 1909 en niet van toepas sin gte doen bij de toekenning van schadeloosstelling, wegens een onge val, dat vóór dien dag plaats had en bij de bepaling van het bedrag, dat een werkman wordt geacht vóór dien dag te hebben verdiend. HET DEPARTEMENT VAN WATERSTAAT. Verschillende bladen, o. a. „Tijd" en „Limb. Koerier", melden, dat voor do vervulling der door het overlijden van minister Bevers ontstane vacatu re ln het Kabinet zeer ernstig In aan merking komt het Berste-Kamer-lid ïnr. L. H. W. Regout. De „L. K." deelt mede, dat de lieer Regout niet alleen meester in de rech ten is, maar ook ingenieur. REDE VAN MR. TROELSTRA. Maandagavond had vanwege de af deeling Utrecht der S. D. A. P. in Buitenlust te Utrecht eene openbare vergadering plaats, waariin ais spre ker optrad mr. P. J. Troelstra. De zaal was goed bezet. In een uit voerige rede behandelde ïnr. Troel stra De partij, haar taak, haar toe stand en haar toekomst. Spreker schetste de verschilpunten, welke zich in den laatsten tijd in de partij hebben geopenbaard en trud daarbij Ln een uitvoerige beschouwing van de houding der suciaal-democ.ru- tisclie Kamerfractie in de Tweede Ka mer. Spreker deed uitkomen, dat de sociaal-democraten in liet burgerlijk parlement niet zitten als protesL-afge- vaardigden, maar als volksvertegen woordigers en zij de belangen van 't Nederlaiidsche volk naar hun inzicht hebben te behartigen al verschilt na tuurlijk dit inzicht zeer veel van dat der burgerlijke partijen. Men heeft aan de sociaal-democratische Kamer, fractie al willen verwijten, dat zij aanstuurt op vorming van een demo cratisch bloc, doch deze beschuldiging werpt spreker verre van zich. Wan neer de burgerlijke partijen daartoe genoodzaakt door de actie onzer par tij, ira den lande iets willen trachten te verwezenlijken, waarop ook wij aansturen, zooals bijvoorbeeld het al gemeen kiesrecht, dan zullen wij, zei- de spr., daaraan natuurlijk onzen steun niet onthouden, doch tevens niets prijs geven van onze eischen. Uitvoerig teekendie spreker- vervol gens lioe de sociaal-democratische af gevaardigden natuurlijk ook mede moeten werken aan wetten enz., die heusc.h geen speciaal sociaal-democra tisch karakter dragen. Spr. zeide dat Marxisten en revisionisten in de toe komst elkaar wederziidsch. vertrou wen moeten toedragen. Zij moeten el kaar aanvullen, niet afbreken, ze zijn beide noodig voor de partij. Spreker werd herhaaldelijk toegejuicht. ONEERLIJKE VINDERS. Zaterdagavond verloor een juffrouw die naar Zaandam wilde vertrekken, op het tweede perron' van het Cen traalstation te Amsterdam haar por temonnaie, met een inhoud van on geveer vier gulden. Een trednpoeteer, tusschen het tweede en derde perron aan den arbeid, zag dat deze porte monnaie werd opgeraapt door twee postbbambten, die zich naar de loods bij de weeielijke viaduct begaven. Toen bedoelde juffrouw even later haar verloren eigendom liep te zoeken verteLde de trempootser hetgeen hij gezien had, waarop beiden zich naai' den stationschef begaven en hem deel genoot maakten van wat zij wisten. De clief nam de juffrouw en den trein- smid daarop mede naar de loods, waar de laatste dadeiijk beide man nen aanwees, die de portemonnaie hadden opgeraapt Een hunner ante woordde „Er zat niets in en daarom hebben wij het ding weggegooid." Aangifte bij de politie volgde. Beide postbeambten zijn 's avonds laat naar liet bureau van politie geleid en ge fouilleerd. Alleen geld werd op hen bevonden. Proces-verbaal is opge maakt. ONGELUKKEN. Maandagmiddag had aan de IJkade te Amsterdam een zeer ernstig onge luk plaats. Langszijde van het'stoom schip .Orion'' van de Kon. Ned. Stoombootmij. is een werkman door het uitschieten van eenige kisten ge troffen. De man, genaamd Jolie Vree burg, 62 jaar oud, werd zeer ernstig aan armen en borst gewond en is na korten tijd overleden. Hij was gehuwd en vader van ze3 kinderen. Een twee de werkman, de 51-jarige J. W. IIoo- geboom, kreeg eveneens verwondin gen aan de linkerhand en werd per rijtuig naar het Ziekenhuis vervoerd. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. EMM EN. Dr. P. II. Roessingh is op nieuw rnet algemeene stemmen door de liberale kiesvereeniging Zweeloo, te Zweeloo, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. STAATSPENSIONNF.ERING. In de te Alkmaar gehouden verga dering der Noord-Hollandsclie Fede ratie van afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering is beslo ten, dat in elk kiesdistrict in Noord- Holland de afdeelingen tot een verga dering zuilen opgeroepen worden, op welke vergadering de houding in elk kiesdistrict bij de Tweede Kamerver kiezing zal besproken worden. DE „HEEMSKERCK". Het panlsörschip „llecmskerck", op de terugreis van de Caraïbisclie wate ren naar Nederland, is de Bermudas eilanden gepasseerd. VERBOD VAN VOGELVANGEN. De eenige jaren geleden in de Nij- meegsche politieverordening opgeno men en ook in vele andere gemeenten vastgestelde bepalingen, waarbij ver boden Ls vogels te vangen op eens an ders grond zonder schriftelijke ver gunning van den rechthebbende op dien grond, op de eerste vordering van den onderzoekenden ambtenaar te vertoonen, leiden, te Nijmegen al thans, niet tot het beoogde doei, daar vele vogelvangers er van de landbou wers vergunning wisten te verkrij gen. Thans zal het voor de vogels in het Schependom van Nijmegen veili ger worderi, daar de leden van de af deeling Nijmegen van den R. K. Boerenbond Ln hun jongste vergade ring hebben besloten, geen vogelvan gers meer op hun landen toe te la ten. GESNAPT. Een Insluiping heeft plaats gehad bij don heer J. van Ivempon, kapper, BLlderdijkstraat 45, te Amsterdam. Do hoer K., Zondag om 3 uur van een wandeling thuiskomende, kon de win keldeur met openen en vermoedde on raad. De overbuurman, de heer Groo- tendorst, telephoneerde onmiddellijk naar het bureau Lauriergracht om adsistentie. Onderwijl bleef de heer K. voor de deur wachten. Toen werd de deur geopend en kwam iemand te voorschijn. „Mijn heer, laat mij maar gaan, er is niets gebeuid", zegt de man. De heer v. K. iaat den man echter niet gaan, die met behulp van de recherche werd ge arresteerd. Het fo ui Heeren leverde geen resultaat op. De gearresteerde bleek te zijn Karei de Vries, uit de O. Z. Kapelsteeg. Hij gaf voor, dat hij de deur van den winkel had o pon ge vonden en zich toen wilde doen sche ren. Naderhand verklaarde hij; dat hij oen middel tegen baardziekte, waaraan hij lijdende is, wilde koopen. In den kapperswinkel echter is Maan dagmorgen een breekijzer gevonden, dat sporen vertoonde meermalen t>é zijn gebruikt Waar de sleutel is ge bleven, waarmede de deur werd ge opend, is nog niet gebleken. Wel weid Zondagavond op aanwijzing van den heer Grootendorst een verdachte, die den geiieeien avond voor de deur van den heer v. K. gekruist had, aange houden, doch deze werd nadat hij met De V. geconfronteerd was en deze ver klaard had hem niet te kennen, losge laten. De Vries is echter in verzeker de bewaring gesteld. INBRAKEN. Te Baarn heeft >n de tijdelijk onbe woonde villa van den beer S. aan den Stationsweg een belangrijke diefstal met braak plaats gehad. Bij thuis komst der bewoners werd Maandag de diefstal ontdekt. Veimist worden niet minder dan ongeveer 150 stuks gouden en z'lveren voorwerpen, mee- rendeels tafelzilver. De daders hebben zich toegong verschaft tot de woning door indrukking van een glasruit in het kelderraam. Gisternacht is in de openbare school no. 17 aan de Slootstraat te Arnhem ingebroken. Er werden twee boekenkasten opengebroken en daar- uU eenig geld ontvreemd. EEN GRIEZELIGE VONDST. Te Middelharnis is door de rijks- veldwacht tusschen het riet op de gorzen van den Van Pallandspolder een menschelijk geraamte gevonden, vermoedelijk van een vroeger ver dronken en aldaar aangespeeld per soon, naar gissing ongeveer 15 jaar oud. Het geraamte is naar de alge meene begraafplaats overgebracht. BESCHAVING. Dat het licht der beschaving van de 20e eeuw nog niet overal is door gedrongen, blijkt wel hieruit, dat de gymnastfek-vereeniging Olympia te Berkhout (N.-H.), in een barer uitvoe ringen levende beelden zal opvoeren, die tn vier bedrijven zullen voorstel len: de Zeister moordzaak (N.R.Ct.) BRANDEN. Gistermiddag circa vijf uur ont stond door kortsluiting :u de elcclri- sche gole'ding brand in de winkelkas ten van het pand Hoogstraat 316, te Rotterdam, waarin gevestigd is zaak der firma Wtshrun en Liffmann. Wijl de kasten vol lagen rnet licht ontplofbare stoffen, kreeg de brand eensklaps een geweldig aanzien, te meer toen met luid geraas de groote spiegelruiten, na gesprongen te zijn op straat terecht kwamen en de rook zich tot de bovenste verdiepingen van het pand voortplantte. Zoowel ln de zaak als daar buiten had het op een oogenbllk veel van een paniek en een groote politiemacht, onder persoonlijk bevel van den hoofdcommissaris was noodig om de orde te handhaven en een drietal spuiten gelegenheid 'Ie ge ven om het vuur te blusschen, wat in een uur tijds geschiedde. Veel vuur- en waterschade ls aangericht. UIT HET NACHTELIJK LEVEN EENER GROOTE STAD. Het volgende bevat een paar bijzon derheden uit het nachtregister van den Gecontroleerden Particulieren Nachtveiligheidsdienst te Amsterdam loopendo van 1 Januari tot 31 Decem ber 1ÜU8. Op verzoek der abonnés 64 maal wo. ningen doorzocht, waarin dezen iets verdachts meenden te bespeuren. 1206 maal gewaarschuwd, dat ra men, deuren of hekken van de wonin gen der abonnes niet gesloten wa ren. 73 maal den sleutel ln de huisdeur bevonden. 32 maal assistentie verleend om de huisdeur Ie openen. 23 maal gewaarschuwd en assisten tie verleend bij defecte waterleiding en lekkages. 8 maal een begin van brand ge- bluscht en de brandweer gealarmeerd waarbij eenmaal drie kinderen gered. 14 maal een inbraak verhinderd. 61 maal bij plotselinge ziektegeval len de hulp van dokter of apotheker ingeroepen. 8 maal gewaarschuwd, dat perso nen des nachts door dienstboden de woning in of uitgelaten werden. 31 maal beschonken personen uit portieken verwijderd. 46 maal personen geholpen, die op den openbaren weg werden lastig ge vallen. 12 maal assistentie verleend aan de politie. 64 maal verdachte personen genood zaakt een wijk te verlaten. 3 inbrekers op heeterdaad betrapt en aan de politie overgeleverd. 9 maal hulp verleend aan drenke lingen, waarbij 5 personen uit het wa ter gered. 7 maal personen gearresteerd «n aan do politie overgeleverd, die des nachts baldadigiiei i pleegden aan wo. ningen van abonnés. ló'maal eerste verband (noodver band) gelegd bij verwonding. DE HUURPENNING. Onze lezeressen en lezers gelieven zich het volgende reeds tegen Fe bruari in het geheugen te prenten en, nog boter, het uit te knippen en te bewaren: Bij de op 1 Februari Ln werking tredende nieuwe wet (het zg. Arbeids contract) Is o.m. bepaald, dat werk gever en dienstbode voortaan niet meer mogen afzien van de eenmaal aangegane huurovereenkomst door het schenken of teruggeven van den huurpenning. En voorts: wanneer de dienstbe trekking niet langer dan drie maan den duurde, terwijl ze voor langeren of voor onbepaalden tijd was aange gaan )zooals met dienstboden ln den regel 't geval is) mag men dien huur penning bij de betaling van het loon afhouden, dus jn het gewone dienstbodengeval wanneer het meisje na drie maanden weer uit den dienst gaat. 't Staat dus in het. vervolg aan de dienstbode, die aangenomen is met een huurpenning niet vrij, dien pen ning terug te sturen. Doet zij dat toch, dan pleegt ze contractbreuk en moet daarvoor schadeloosstelling betalen, die in de meeste gevallen zes weken loon zal bedragen. (II. C.} Telegrammen DE AARDBEVING. ROME, 18 Jan. (Reuter.) De „Gior- nale d'Italia" meldt, dat een hevige aardschok te 3 uur 30 's nachts te Foil een ernstige paniek veroorzaakte. Schade werd niet aangericht. Te Messina heerscht een lievige wind. Er valt sneeuw, evenals te Reg- gio en in Calabric. EEN AANVAL OP PRESIDENT ROOSEVELT. WASHINGTON, 18 Jan. (Reuter.) In liet Representaiitenhuig heeft de afgevaardigde Willett een heftige aanval gedaan op president Roose velt. Hij noemde dezen o. a. een jam merlijk kleinen afstammeling vaneen Hollandsch koopman. Met -126 tegen 78 stemmen besloot het Huis Willett het voortzetten van zijn rede te verbieden. TURKIJE EN DE VREDE. WEENEN, 18 Jan. (Reuter.) Uit Belgrado wordt aan de „Wiener Allg. Ztg." gemeld, dat Turkije alles doet om het uitbreken van een oorlog in den Balkan in het voorjaar te voor komen. Van Montenegro zou het roods de verzekering hebben ontvan gen, dat het vorstendom zich rustig zou houden. Thans tracht Turkije van Servië een gelijksoortige verklaring te verkrijgen. BULGARIJE en TURKIJE. SOFIA, 18 Jan. (Reuter.) De verte gen woordigers der groote mogendhe den hebben dezer dagen bij de Bul- gaarsche regeering krachtig er op aangedrongen, dat zij besluiten zou 'iuricije een grootere scnadeloosstel- ling aan lo bieden, dan 82 milliueu. TezeJfder tijd werdeu bij de Purte stappen gedaan oru er op aan te drin gen, dat zij een meer verzoenende houding tegenover Bulgarije zou tuin- nemen. Blijkens verzekeringen in offi cieels kringen gedaan zouden bevoeg de Bulgaarsche persoonlijkheden be reid zijn ondanks den min gunstigen financdeelen toestand het bedrag van het aanbod aan Turkije te verhoogen, indien de groote mogendheden haar invloed zouden willen gebruiken bij de buitenlandsche banken opdat deze het Bulgarije mogelijk zullen maken een buitenlandsche leening te sluiten op gunstige voorwaarden. De inlichtingen naar aanleiding van Liaptsjeff's vertrek naar Ivonstantino- pel openbaar gemaakt, zijn van allen grond ontbloot. Amsioriamsche Beurs. Open.ngskoersen van 19 Jan. 1909, medegedeeld door LABOUCIIKRE OVENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was onveranderd: Nederl. Certificaten 76 1/4, Russen 94 1/2, Consuls 80 1/4, Ho pe's 80 1/4. TABAKSAANDEELEN iets flauwer Bindey 108, Deli 466, Medan 286, Nieu we .Asahan 101, Rotterdam Deli 400, Senebah 421. PETROLEUM AANDErLEN eerder aangeboden. Koninklijke 322 1/2, Moeara Enim 150, Sumatra Palem- bang 120. MIJNAANDEELEN stil. Rfedjang Lebong 1030, Great Cobar 76 3/4. De AMBRIKAANSCHE MARKT opende flauw. Atchison 98 3/8, Denver 37 3/4, Erie 30 1/4, Kansas 4111/16 en 72 3/8, 3/4, Missouri 42 9/16, Rock Is land 243/8, Southern Railway 25 3/4, Union Pacific 177 3/8, Wabash 18 3/4, Steels 511/8, Garren 47 5/8. Burgerlijke Stand BEVALLEN: 17 Jan.: A. M. Scliónhuth—Euler 'd. 18 J. v. d. Burg—v. Horsscn z M. S. Aandekerk—Timmcrs d. 17 E. W Ver dam— Bruggraaf d. J. v. d. Hoeff— Meibos i. S. Coene—Bansberg z. 18 D. v. Kampen—Weijde d. OVERLEDEN: 17 Jan.: II., 12 m., dochter van H. Doing, Donkere Spaarne. D. v. d. We tering—Toenbr6ker 57 j Leidsche- straat. 16 P. J Sorncrwll 54 j Duven voordestraat; 17 P., 5 maanden, z. v. A. Beers, Amsterdamstraat, 19 A. J. v. d. Eijkhof, 17 J., Waldeck Pyr- montstraat. 18 C., 4 J., dochter van C. Jonker, KamperlaUn, 18 C. M. Hu- neker 19 Grebberstraat.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2