INGEZONDEN MEDEDEELINGEN SO Cta. per regel. fij* a- in leder Huls in Iedere Boot - fn lederen Tuin fn Iedere Keuken in Ieders Bezit er% in Ieders Bereik moei fktoditerbalsem zijn om U voor on gemakken van brand- en snijwon- den te behoeden. Prijs per pot ƒ0.35, 0.75 en 1.20. Let op den rooden band met handteekening L. I.Jikk Emser Pastilles 50 CEfST RER POOS. dat aanwezig waren 48 personeele le den, Jiet geheele hoofdbestuur, met uitzondering van de heeren Schilt- huis en Kelderman, en de vrijz.-demo cratische Kamerclub. De voorzitter deelde hierna mede, op welke wijze het verkiezingsprogram ma tot stand was gekomen en hoe men tot samenwerking van het Alg. Nederlandsch Werklieden-Verbond was overgegaan. Een samenkomst van het hoofdbestuur van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond, de Vrij zinnig-Democratische Kamerclub en het Algemeen Nederlandsch Werklie den-Verbond had tot gevolg, dat een commissie ui tdeze drie fracties werd benoemd, die het verkiezingsprogram ma heeft ontworpen. Aan de orde kwam hierna de be spreking over de samenwerking van den Vrijzinnig-Democratischen Bond met het Algemeen Nederlandsch Werk lieden-Verbond. Ten slotte tot stemming overgaande over de al of niet samenwerking met het Alg. Ned. Werklieden-Verbond werd, met uitzondering van één stem blanco, met algemeene stemmen beslo ten tot samenwerking met het Alge meen Nederlandsch Werklieden-Ver bond. Daarna werd gepauzeerd. Na de pauze werd het verkiezings programma behandeld. Het verkiezingsprogramma werd aks volgt in zijn geheel vastgesteld: Op den voorgrond staan algemeen kiesrecht en grondwetsherziening, die hiervoor en voor vrouwenkiesrecht een waarborg zal opleveren. Mocht dit vooralsnog niet worden bereikt, dan zal in elk geval worden aange stuurd op: Den wettelijken arbeidsdag van tien uren. Uitbreiding verplichte sociale verzekering van staatswege; wetelijke regeling voor de verzorging van ouden van dagen. Handhaving der absolute neutraliteit van het openbaar onderwijs, verheffing van 't peil van volksonderwijs in zijn ver schillende vertakkingen. Staatsexploi tatie onzer spoorwegen. Een volksle ger en inkrimping van uitgaven, die bet thans bestaande stelsel vastleg gen. Stoffelijke en geestelijke ontwik keling der inlandsche bevolking in de koloniën en meer aandeel van ont wikkelde inlanders in het bestuur. Belasting naar draagkracht. Wettelij ke regeling van den rechtstoestand voor hen, die in dienst zijn van de openbare lichamen. Met algemeene stemmen werd dit programma aangenomen. Hierna ging men over tot een huis houdelijke vergadering. (D. Ct) HET NEDERL. WERKLIEDENVER BOND EN DE VERKIEZINGEN. De afdoeiingen van het Nederl. Werkliedenverbond kwamen Zondag te Rotterdam bijeen tot het behande len van een aantal voorstellen waar van het voornaamste wel was het vaststellen van een program voor de a s. algemeene verkiezing. Na veel discussie werd het volgende besluit genomen De jaarvergadering van het A. N. W. V. besluit dat bij de algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal op den voorgrond zal staan algemeen kiesrecht en Grondwetsherziening, die dit waar borgen en de mogelijkheid voor vrou wenkiesrecht openen zal. Voorts zal in elk geval worden aan gestuurd opDen wettelijk geregel- den tienuren dag in afwachting van den 8-uren dag, ook voor den land bouw. Verplichte sociale verzekering van Staatswege zorg voor ouden van dagen ;Siaatspensioneering)Alge meene volksontwikkeling en vakop leiding; Staatsexploitatie der spoor wegen. Een volksleger en inkrimping van uitgaven. Stoffelijke en geestelijke ontwikke ling der inlandsche bevolking in de koloniën. Belasting naar draagkracht RegeLing in den rechtstoestand voor personen in dienst van Rijk, provin cie en gemeente. DE RIJKSMIDDELEN. De verbetering, d'e in de laatste maanden in de opbrengst der Rijks middelen was waar te nemen heeft in December stand gehouden en daaraan la het te danken, dat 1908 per saldo nog 140,000 boven de raming en 840,000 boven he* totaal van 1907 heeft opgebracht. „ONS BELANG". Het hoofdbestuur der onderoffl- ciersvereoniging Ons Belang heeft aan den Minister van Oorlog, met be trekking tot diens voorstel, om door «en onpartijdige commissie van offi cieren te doen onderzoeken het al of niet eewenschte van een samensmel ting met Be vereenlging Onderling» Voorzorg en 't in verband daarmede gedane verzoek om overlegging van alle schrifturen, omtrent de zaak ge wisseld medegedeeld, dat het zich niet gerechtigd acht in zake bedoeld zijn medewerking te verleenen. Het meent, dat de instelling der commis. sie in strijd is met artikel 9 der Grondwet, de wet op het recht van vereerd ging en vergadering, en de verschillende koninklijke besluiten tot goedkeuring der vereenlging. Gaarne ziet het hoofdbestuur, gelet op het groote belang der zaak, zich de gelegenheid geopend, om tegenover den Minister persoonlijk de eenzijdige Inlichtingen, m deze zaak ontvangen, te ontzenuwen. (Hbld.) ENKHUIZÈN STAVOREN. Het goederenvervoer tusschen Enk huizen en Stavoren is zoo zeer toege nomen, dat een derde veerpont in de vaart wordt gebracht. Het nieuwe vaartuig zal waarschijnlijk in 't begin der volgende maand in dienst wor den gesteld. KAMERS VAN ARBEID IN NEDERLAND. Maandag hield de Vereeniging van voorzitters en secretarissen van Ka mers van Arbeid in Nederland, in het Gebouw voor den Werkenden Stand ie Amsterdam haar algemeene verga dering. Medegedeeld werd, dat bij Konink lijk besluit van 27 November 1908 aan de Vereeniging een rijkssubsidie van f 1000 is verleend. Goedgekeurd werd het voorstel om 50 ter beschikking van het bestuur te stellen, ten einde daarmede een aan vang te maken met het vormen van een bibliotheek van werken, in ver band staande met de Kamers van Ar beid en haar taak, en het bestuur te machtigen de noodige regelingen voor het beheer en het gebruik dier bi bliotheek vast te stellen. Daarna werd eenige discussie ge veerd naar aanleiding van de in de vergadering van 10 Februari 1908 ge houden rede van mr. A. Fontein over „Beperking in de behandeling van ge schillen", waarvan hij een voorstan der is. Mr. Fontein stelde de volgende mo tie voor „De vergadering, gehoord de be sprekingen spreekt als haar meaning uit, dat het wenschelijk Is, dat de Kamers van Arbeid in den vervolge aan belanghebbenden, die hare tus- sclienkomst in zuiver juridische ge schillen inroepen, als regel in over weging geven zich in de eerste plaats tot deai kantonrechter te wenden". Mr. Spier stelde een andere motie voor, maar deelde later mede, dat hij en iüx. Fontein tot overeenstemming zijn gekomen over de motie, ln de mo tie van mr. Fontein zouden verval- ien de woorden ,,in de eerste plaats" en er zal aan toegevoegd worden „behoudens die gevallen, die aanlei ding geven tot een optreden in bet belang ook van anderen dan voor de betrokken partijen". De motie-Itallie-Havers om geen motie in stemming te brengen, weid verworpen niet 29 tegen 18 stemmen, waarna de gewijzigde motie-mrs. Fontein-Spier werd verworj^en met 20 tegen 17 stemmen. DE GEHUWDE ONDERWIJZERES. Het bestuur der af deeling Am sterdam van den Bond van Ned. On derwijzers heeft aan den gemeente raad een adres gezonden naar aanlei ding van het voorstel van B. en W., om aan onderwijzeressen bij huwelijk ontslag te geven. Adressante verzoekt dit niet aan te nemen en wel om de volgende redenen: le. omdat het onbillijk ls en otn- rochtvaard g, ambtenaren te ontslaan alleen op vermoeden van latere on geschiktheid of mogelijk plichtsver zuim; 2e. omdat het niet in 't belang ls van het onderwijs, wanneer een groep onderwijskrachten, waar-bij uit stekende kunnen zijn, uit de school wordt geweerd; 3e. omdat in 't algemeen raag wor den aangenomen, dat de gehuwde vrouw, vooral, wanneer zij moeder is geworden, stijgt in waarde voor de school; 4e. omdat het zeer bedenkelijk is, liet huwelijk in deze gelijk te stellen met een strafbaar feit. INBRAKEN. De heer J. M. Haj-tsuyker heeft sands ?en paar jaar zijn zaak in gouden gn zilveren voorwarpen, horloges, klok ken enz. In iierceel 12a Rapenburg te Amsterdam gevestigd en is, als vrijge zel, gewoon zijn winkel des Zon- lagemiddags te sluiten en daarna u>t te gaan. Van deze blijkbaar afgeloerde ge woonte hebben dieven Zondag ge bruik gemaakt om 'n te breken. Toen le heer Hartsuyker Zondagavond 12 uur ihuis kwam, kon hij de bui tendeur, welke hij oij zijn uitgaan met een sleutel had gesloten, niet open krijgen. Het slot ging wel om, •naar de deur opende rich niet. Hij vermoedde aanstonds onraad, en waarschuwde een politieagent en een smid. Met deze beiden ging de heer Hartsuyker toen door het perceel van zijn buurman, klom over de schutting op diens erf naar zijn ach terplaats enkon constate, ren, dat uit een der openslaande deuien van de achterkamer, die hij gewoon is als slaapvertrek te bezagen, een paneel was weggestoken. Door de gemaakte oj?enJng zijn de heeren toen ook naar binnen gekro pen, en met een oogopslag kon wor den geconstateerd, dat een ware plun dering had plaats gehad. In den win kel lag olies overhoop, laden waren opengebroken, ledige etui» over den grond verspreid enz. Ontvreemd zijn 35 zilveren dames remontoirhorloges, 32 zilveren heeren remontoirhorloges, 11 gouden dames remontoirhorloges, 7 gouden heeren remontoirhorloges. waaronder een Waltham 45 gouden dameeringen, 14 gouden heeren ringen, 45 zilveren armbanden, 10 zjllveren heeren kettin gen, 8 llntkettlngen met doublé ge monteerd, 4 doublé armbanden, een paar diamanten oorbellen, een Trane- vaalsch half pond van Paul Kruger, 28 paar gouden kinderoorbelletjes, een stalen heerenhorloge, 25 zilveren dames halskettingen en 1 zilveren heerenremontoir met koperen cuivet. Voorts antiek zilverwerk, dames- knipjes, eau de colognefleschjes enz., totaal voor een waarde van ongeveer 2500. Van de daders gean spoor. In de tijdelijk onbewoonde villa, van mevr. de wed. Brandenburg aan de Paulus van Loolaan te Hilversum hebben dieven deerlijk huisgehouden. Alle sloten en kasten waren gefor ceerd. Wat ve.rmist wordt kan nog niet gezegd worden. Een kostbaar schilderij stond ingepakt om later in degenomen te worden. ONGELUKKEN. Men meld* uit Maassluis Het Zaterdagavond binnengekomen stoomschip „Flora" heeft in zee tus schen Scheveningen en den Nieuwen Waterweg opgepikt het lijk van dén eorste-machinist van de sleepboot „Pluto", drijvende in een reddings boei, gemerkt st. „Pluto". Het lijk is naar Rotterdam overgebracht. Men meldt uit Enschedé Zaterdagmorgen geraakte in het naburige Gronau, de rangeerder Harmsen, Juist toen hij nog een wis sel wilde omgooien, onder de machi ne en was onmiddellijk dood. De man werd nagenoeg door mid den gereden. Zaterdag had !n de bierbrouwerij van den heer-v. d. Berg te Ophemelt de 19-jarige knecht B. de Vries het on geluk, ten gevolge van een misstap, in een groote kuip met kokend water te vallen. Hij bekwam zulke hevige brandwonden, dat hij aan de gevol gen bezweek. BRANDEN- Te Tilburg is de timmermanswinkel staande achter de nieuwe spinnerij van de firma Van Puyenbroek op den Ouden Goirlschenweg en bet eigen dom dezer firma, geheel door brand vernield. De scliade wordt niet. door assurantie gedekt. Oorzaak bet val len van een kooltje vuur uit de ka chel. LUITENANT OTTENS. Maandagmorgen te 7 uur w>erd het stoffelijk overschot van den zoo nood lottig om het leven gekomen le-luite- nant J. Ottens van Naarden overge bracht naar het station Naarden— Bussum, ten einde naar Gouda te worden veivoerd, waar het ter aarde werd besteld. Den doode werd uitge leide gedaan door alle officieren van het garnizoen en de onderofficieren van het korps, waarvan een 14-tal zich als drager had aangeboden. Een viertal kransen dekte de lijkbaar. Over de oorzaak van bet ongeluk vertelt de „Gooilander" het volgende De luitenant Ottens was bij de win. ter-oefeningen op de kaart bij de aan vallende parlij ingedeeld als chef van den Staf en had, ln verband met die functie, een uitgebreide kennis noo- <JSg van het terrein, Z.-O., van de vesting. Daar hij. sinds eenige maanden te Naarden in garnizoen lag, ging hij dus dagelijks per fiets uit, om zich 't terrein eigen te maken. Mede in verband met die oefenin gen was de Meentbrug een gewichtig punt in zijn aanvalsplan en was het dus van veel belang ie weten de diep te van de Karnemeiksloot aki aarde poging om dat te weten te komen, heeft hem het leven gekost. Da offi cier schijnt met de sabel een gat in het ijs hebben willen maken en is toen voorover gestort, waarbij zijn manteltje hem over het hoofd is gegle den de houding der armen maakt deze veronderstelling tot zekerheid. WEER EEN TRIO GEARRESTEERD De politie van het bureau Jonas Daniël Meijerplein te Amsterdam heeft een goede vangst gedaan. In de laatste weken had het stadskwartier, dat door deze politie-sectie bewaakt wordt, van een reeks brutale diefstal len te lijden, waarvan de meeste met braak gepaard gingen. Vooral het spoorwegterrein, Cruquiusweg een om geving werden onveilig gemaakt. Een zevental belangrijke inbraken zijn in weinig dagen gepleegd, onder wie die bij de firma's Boichel, Nahuys en Berghuys en Kleman en in do loods der Coöperatieve Vereeniging „Voor allen" van de H. U. S. M. Dezer dagen nu gelukte het der po litie de hand te leggen op drie jonge mannen van 18 tot 20 jaar, tegen wie, op grond van aanwijzingen sterke vermoedens waren gerezen. Het gear resteerde Trio werd aan een streng en langdurig verhoor onderworpen, waarbij zij bekenden de daders van alle zeven diefstallen met en zonder braak te zijn. Maandag zijn de drie marunen naar het Huls van Bewaring overgebracht en voor den Officier van Justitie yo- 'e?d. Geen van het trio is een bekende van politie of justitie, zoodat men waarschijnlijk met nieuwelingen in het inbrekersgilde te doem heeft. Alle drie waren losse arbeiders. („Hbld.") C. A. A. DUDOK DE WIT NAAR INDIë. Voor de vierde maai w Zondagmid dag de heer C. A. A. Dudok de Wit, onze bekende mi uister .van sport, naar Indie vertrokken. Net als den vorigen keer ging het „met bliksemlicht", dat wil zeggen de vereeuwiging op de gevoelige plaat. Dat is a 11 ij d een der hoofdmomen ten geweest, bij een gebeurtenis, waarvan Bram de Wit eeui andere populaire betiteling voor 'm het middelpunt vormde. De naam van „Minister van Sport" verwierf hij zich met eere in den tijd toen er geen sportvergaderlng kon zlin, veel miiin- der een wedstrijd of sDortfeest, waar Bram, joviaal en der zake kundig, niet tegenwoordig was. Daarna kwam de tijd van zijn reizen, naar Indië, naar Amerika, naar JapanIn 1900 was het zijn eerste dit zijn vierde nu zijn levenslijn reeds neergaande is. Maar kras bleef le óók bij het ouder worden, en niettegenstaande de dekte, die 'm onlangs te pakken had. Nou gaat hij met zijn dochter naar lnd1ê, naar zijn familie te Soerabaija; zal vandaar een uitstapje maken naar Australië, Melbourne, Sydney, het binnenland in, naar de zilvermij nen van den heer Delorat, en keert dan van Soernbaija weer naar Neder land terug. Met Kerstmis denkt hij weer hier te zijn. Zondag aan het Centraalstation te Amsterdam hebben wij hem uitgelei de gedaan. Bram rookte zijn sigaar tje, als steeds, was opgewekt, als al tijd, en over de reis scl.een hij zich maar weinig te bekommeren. Zag ie er niet uit om zoo naar een zeilwed strijd te gaan ln zijn lange, grijze jas, de blauwe pet op, met het insigne van „He* IJ" dat was een attentie aan die Amsterdanische aellveaeeni- glng, die hem nog onlangs tot eerelid benoemde een aardige attentie, onze sportminister karakteriserend Nadat het magnesiumlicht had óp- geflitst en de vrienden en de pers ook de Amsterdamsohe journalisten behooren tot zijn naaste kennissen roet den zich nog jong voelenden Bram „gen-ome;;" 'varen twéé keer, om secuur '-e zijn schoot er nog maar nes. één minuut over om den heer Dudok de Wit de hond te druk ken. Toen was het 4.2 spoortijd weg ging de trein Dudok de Wit, staande voor het geopende coupé-portier, moet one- „goedo reis" aks gejulah geklon ken hebben, zoo 3chalde 't op onder den stationskap. („Tel.") DE POSTEN-OORLOG. Wij vernemen, dat door den heer Blom te Blor-ïcure, nadat de redactie van „Het Volk" geweigerd bad een verweerschrift van hem te plaatsen tegen wat iïi genoemd blad onder het opschrift „Eein ,x>osier" der leer- Lingkweekers" ten rnadeele van den heer Blom is gezegd, bij den offlöier vuu justitie een aanklacht tegen de „Volk'-rodaetie wegens smaadschrift en laster is ingediend. („Tel.") JEUGDIGE DIEVEN. De laatste weken m'sten onder scheiden handelaars in sigaren, frurt enz. te Hengelo waren uit hun win kel, zonder dat het mogelijk was den schuldige te vinden. Thans ls geble ken dat eyn bende jongens, gedeelte lijk nog op school, f-r werk van maak te met een voor go wande boodschap dfte winkel8 binnen gaan, om dan van liet oogenblik, dat ze daar alleen waren, gebruik te maken om hun slag te slaan Sigaren, sigaretten, prent briefkaarten, vruchten e. d. wérden in hun bezit gevonden. DE „HALVE MAAN". Wij vernemen uit de Leste bron, dat de „Halve Maan", liet model van bet schip, waarmee Hudson Nieuw Breu- kelen heeft gesticht, itegen Maart a.s. geïieel gereed 'a lands werf zal ver laten. Het schip wordt sJödan als deklast aan boord van een der booten der Holland-Amenka-lijn naai New-York vervoerd. Bij den mond van de Hudson wordt het schip gestreken en bemand, waar na het met volle zeilen de rivier zal opvaren en dus een zeer plastiscn beeld zaj geven van, do aankomst van Hudson. Wij vornemen, dat -ieze bijzondere utteniüie van de Neder landsche regee ring in Amerika bu'tengewoon op prijs wordt gesteld. L.Tel.") ELECTRISCHE TRAM VLISSINGEN —MIDDELBURG. Het is nu zoo goed als zeker dat bin nen betrekkelijk korten tijd ook de provincie Zeeland haar electrische tram zal krijgen. Reeds lang werd er ovev gesproken dat hei gewemscht was dat oi een betere verbinding tusschen de twee voornaamste plaatsen van Zeeland zou tot stand komen, totdat nu ruim 3 jaar geleden twoe conces sie-aanvragen werden gedaan voor den ran leg en de exploitatie van een electrische tram van Middelburg naar Vlisslngen. Bij deze twee aanvragen voegde zich later de stoomtram-maat schappij VlissingenMiddelburg un aan deze maatschappij is de concessie thans feitelijk reeds verleend. Als al les naar wensch meeloopt zal 1 Janu ari ln het volgend jaar de slectixscbe train ra exploitatie worden gebracht. Thans rijdt stoomtram 19 maal per dag in beide richtingen. De elec trische zal het traject 46-maal per dag eveneens ln beide richtingen, af leggen. VAN EEN FLESCH DIE EEN LAN GE REIS MAAKTE. Op den lOen Augustus van het vo rig aar vierde de Wielrij dersvereeni- ging „All Right" te Leiden een feest op de uitspanning „De Vink". Men ging er met feestboaten en versierde boeiers heen en weer terug naar Lei den. Vadi een tiet' hooiers werd toen een ieege champagnefles oh ia bet Gal gewater geworpen met het verzoek aan den vinder om aan een opgege ven adres te Leiden een prentkaart te zenden. De flesch is, vermoedelijk door de sluizen te Katwijk buiten gaats geraakt en. as veel oaiu&W'eryin- 5>e*i aan hei ïioorsuae sfe&ai terecht gekomen. Thans is ten minste een schrijven van het Noorsche consulaat aan het adres te Leiden ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat de flesch op 9 Januari is gevonden te Reiterjgstrand bij Hjorring. ïn de prentkaart werd ook ontvangen. DRANKBESTRIJDING. Dr. K. H. Bouman, zenuwarts, te Amsterdam, en de heer Th. W. v. d. WoudJe, voorzitter der Nederl. On der wij rerspropaganda-club, hebben, zich verstaan om de leiding op zich te nemen van een consultatie-bureau voor alcoholisme, dat den lijders me dische® raad en waarschuwing zal kunnen geven en zoo mogelijk onder een soort van patronaat of vriend schappelijk toezicht zou plaatsen. ADJUDANT VAN H. M. DE KONINGIN. Bij koninklijk besluit is de kapitein ter zee F. E. baron Mulert, eervol ontheven van de betrekking van ad judant iin gewonen dienst van H. M. de Koningin, en benoemd tot adju dant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. (St.-Ct.) KAMERVERKIEZINGEN. AppJngedam. Door de arbeiderspar tij is de beer J. H. Schaper met 484 stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, mi'. M. W. F. Treub. verkreeg twee, de heer N. H. Brou wer zes stemmen. Veertien stemmen waren in blanco uitgebracht. BEGRAFENISGEBRUIKEN. Dezer dagen hield de heer F. A. Hoefer, van Hatteni, een voordracht voor het Oudheidkundig Genootschap te Amsterdam oVer begrafen'Lsgebrui- ken. Uitvoerig ging de heer Hoefer de gebruiken bij begrafenissen na, in verschillende streken en tijden, en bij erschillende standen in zwang, en stond vodral stil bij kenmerkende eigenaardigheden; die hier -an daar voorkomen. Zoo 1s het sluiten va® de luiken in veel streken gebruikelijk, maar op verschillende plaatsen is ook nog inheemsch het afzetten vau één der luiken. Niet alleen aan het sterf huis, maar ook bij de naaste buren, en altijd wordt dat luik afgezet, dat 't dichtst bij het sterfhuis hs. In Limburg worden voor het knie van den doode rouwborden neergezet, op het eene staat heden ik, morgen gij op het andere een klok mot het „één van deze zal uw doodsuur zijn"; op beide staan verder emblemen van den dood afge-teekend. Aan de doodskleeren wordt in som mige 6treken veel zorg besteeder waren tijden, dat op u* Vel uwe de dooden o® het sierlijkst werden be- pronkt. Een pest-epidemie in de 17de eeuw maakte daaraan een einde. Er ts ook „mode" geweest in de dood kisten. Zijn die tegenwoordig van een plat deksel" voorzien, vroeger hadden ze een gegroefd deksel, schuin toe loopend, van twee planken, daaraan herinneren nog de losse groeven van latten vervaardigd, die op do kist worden geplaatst, vóór het lijkkleed er over hoen wordt geslagen. .De kleur van de kisten verschilde, vooral vroeger, sterk naar plaatselijk gebruik. In Amsterdam b.v. waren zwarte kisten deftig, in Haarlem en Leiden, moest het wit, glad hout zijn. Waar. in vorige eeuwen veel keuren toeeai gemaakt zijn, dat was tegen het overdadig klokluiden, en de meer dan overdadige begrafenismaaltijden. De oorsprong van die lijkmalen ls wel te begrijpen. De me use hen kwamen van ver en nuchter, want bij 'le begra fenis werd steeds de mis bediend daarna waren ze ir. de gelegenheid, om veel -en goed te eten, voor hun doen. Zóó ontstond het gebruik, dat later door groote overdaad, bij toene mende luxe, in vele standen tot mis bruik werd. Aardige bijzonderheden ye; lelde de spreker aver Doornspijk an Markelo. In Doornspijk komen van 40 tot 60 gezinnen, mannen, vrouwen en kin deren ter begrafenis in Markelo wat minder en zonder de kinderen, maar daar beste d de gewoonte, om het begrafenismaal te nuttigen in het diepste stilzwijgen. Allerlei bijzondere gebruiken voor begrafenissen van jongelieden, van kinderen, van vrouwen passeerden de revue. Waar ook ten opzichte van het vervoer der dooden naar hun laatste rustplaats verandering moge geko men zijn hetzelfde ie het nog ten huldigen dage als voor eeuwen, in Giel.hoorn, waar de lijkkist 'in een 'chult wordt gelegd, de vrouwen daar omheen plaats nemen, en de mannen het vaartuig van den kant af voort duwen naar het kerkhof. Toen kwamen de aansprekers aan de beurt, waarbij spreker tal van eigenaardigheden omtrent deze be- grafenis-functioninarissen kon mede- doelen. '"e Nijmegen heetten ae vroege.- doo- denroepers, omdat zij uit te roepen hadden wie er dood was.Welke mach tige personages zij soms waren, daar voor werd herinnerd aan het aan- sprekersoproer van 1696 te Amster dam. In Friesland heeten zij leed- aanzeggers leed beteekent hier graf- m&&2. GEEN HALVE-STUIVERSNOOD MEER1 Men schrijft aan de Haagsche Ct.: Naar aanleiding van de ingezonden stukken in uw blad over gebrek aan 2^-contsstukken vow muntgasmeters, heb ïk mij bij den gasmeterfabrikant George Wilson vervoegd om Inlichtin gen en vernam daar, dat door ge noemde firma muntgasmeters worden vervaardigd van de volgende stelsels: to. meters ingericht voor -cents tukken -m iegelijk voor dubbeltjes, bii welke constructie men halve-stui- vers of oubbeltjes, en ook beide door elkaar, kan gebruiken; 2e. meters ingericht voor halve-stui- vers en te-gelijk voor nikkelen stui vers, mede afzonderlijk of beide door elkaar te gebruiken, of wel alléén voor ÜJ^cttnlsstukkeu ei voor nikkelen stuivers te bezigen; 3e. meters alleen voor halve stui vers, stuivers, dubbeltjes of kwartjes. Voor de verschillende geldstukken zijn afzonderlijke sleuven aange bracht, met duidelijke gebruiksaan- wijzingeiCu De bestaande muntmeter is naar die stelsels gemakkelijk te wijzigen. Rechtszaken MOORD. Wegens moord, subsidiair mishan- dwUng den dood ten gevolge hebbende, had zioh voor de Haagsclie Rechtbank te verantwoorden A. J. Reurings, 27 iaar oud, werkman, beklaagd op 16 November 1908 te Vrijenban C. H. de K. opzettelijk van het leven te hebben beroofd door hem met een mes een steek ln de Kraker borat toe te brengen, welke volgens de deskundigen, drs. B. en H. uit Leiden, met de schou wing belast den dood tengevolge heeft gehad. Volgens beide deskundigen is de doodelïjke steek net slachtoffer had ook andere wonden met groote kracht toegebracht cn moet het onge veer 15 c.M. lange mes geheel in het lichaam gedrongen zijn. Uit het verhoor van beklaagde bleek dat hij met De K. op de flesschen- fabriek te Vrijenban werkte en nogal eens oneenighe^d met deze had, waar bij De K. hem wel eens gedreigd had. Met het doel De K. door zijn dta steken, wanneer hij hem weer plaag de en dreigde, had hij te Delft een mes gekocht. Op 16 November zag be klaagde zijn plaaggeest m de stokerij zitten, ging naar hem toe en zeide „jij dreigt, maar ik dreig niet", en stak hem het geopende mes in de borst, waarop De K. achterover vieL Beklaagde verklaarde door vrees en angst gedreven gehandeld te hebben. Bovendien had hij een gooien borrel gedronken anders /ou het zeker niet gebeurd zijn. De bedoeling of het plan De K. dood te steken, had nooit bij hem, beklaagde, bestaan wel om letsel toe te brengen. Op den dag van den moord had hij geen ruzie met De K. gehad. Zonder een'ge rechtstreek- 8che aanleiding was hij toen op hem toe gel oo pen en had m den blmde weg gestoken, waarvan hij nu zeer veel spijt had. Geëtiischt werd, wegens moord, de veroordeeling van beklaagde tot veer tien jaren gevangen'ssiraf. COMMISSARIS DER KONINGIN IN GELDERLAND. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de Tel.: Jhr. S. van Citters en jhr. mr. H. VV. van Asch van VVijck, beiden lid van de Tweede Kamer, zijn op dit o ogenblik de ernstigste oandidaten voor de vacature, ontstaan door het overlijden van baron Mollerus van. Westkerke. Uit de Arbeiderswereld GROEPSVERTEGENWOORDIGING VOOR RIJKS-WERKLIEDEN. Naar wij vernemen hebbed nu ook de groepsverbegenwoordigers der mi litaire bakkerij hun ontslag inge diend. In alle plaatsen waar afdeelin- gen bestaan van den Alg. Ned. Rijks- werkliedenbond, is nu de groepsver- tegenwoordiging buiten werk'ng ge steld. Verschillende uitgeschreven verkiezingen zijn mislukt, zoo bijv. aan de magazijnen aan de Hembrug, waai- bij de verkiezing voor een plaatsvervangend lid, de heer Van Halderen, met één stem gekozen werd. Naar aanleiding hiervan raadt hetH. B. de betrokken werklieden aan, het Hoofd der Magazijnen aan de Hem brug te verzoeken geen acht to wil len slaan op eventueele wenschen door bemiddeling van den heer Van Halderen onder zijn aandacht ge bracht, daar zij dien heer niet als hun vertegenwoordiger erkennen. De ver kiezing aan de fabriek van draagbare wapenen had tot resultaat, dat bijna alle briefjes blanco werden ingele verd en de enkele werklieden die nog een stem verkregen, voor hunne be noeming bedankten. Het H. B. raadt aan bij volgende verkiezingen niet te stemmen, of de briefjes oningevuld in te leveren. (Hbld.) Kerk en Schoo! ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het theoretisch ge nee skua. dig examen door den heer H. P. Kor- tebos het doctoraal examen in de ge neeskunde door de heeren F. H. Lee- rink en P. Dlllewijn. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen letteren van den Indischen Archipel de heer J. Rink es. Utrecht. Prop. Geneesk. Mej. L. van' Hoorn en P. J. Stigter. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Geslaagd voor candidaat scheikun dig ingenieurmej. W. S. J. llckea en de heeren W. Bal, J. C. Bast, A. J. van Braam Houckgeest, W. J. M. DeurV'urst, A. de Graaff, R. T. Heu- kers, W. F. Meqboom, W. Meyeringh, L. G. Langguth Steuerwald. Letteren en Kunst LOUIS BOUWMEESTER. Louis Bouwmeester gaat opnieuw zijn geluk in Indié beproeven. De darde reis. „Hier is 't niet alles zei- de hij ons en wij moeten dit helaas beamen. Of 't in Indië „allee" is met de kunst W ij weten beter. Maar de kunst vindt er brood en dat is vrij- wat. Naders valt over de plannen nog niet mede te deelen. 't Zal wel Juni of Julu worden vóór het gezelschap kan zijn samengesteld en tot vertrek ge reed gebracht. („Hbld.") In den toestand van Jen heer Brond- geest valt eenige verbstering te be speuren Tot een tweede operatie is men nog niet overgegaan. Sport en Wedstrijden SPORTWEEK TE FRANKFORT A. M. Te Frankfort a/M. worden voorbe reidende maatregelen getroffen om in Juni van dit jaar een groote sport week te arrangeeren. Harddraverijen, polo, gymnastiek en wielrijden, zul len op "het programma voorkomen. JAAP EDEN'S WERELDRECORD GESLAGEN I Op de Parijsche winterhaan is da Fronschman Schwa'n er Zondagmid dag in geslaagd, am bet K.M. wereld record, dat sinds 1897 uo naam van Jaap Eden stond, met 1 min. 16 3/5 ©ec., met 2/5 sec. te verminderen. Schwab .die dus de K. M. standing start reed in 1 min. 161/5 sec., werd luide toegejuicht, en aiom gelukge- wenacht met dit schitterend resultaat. Da 60 K.M. wedstrijd met motor- fangntaking was voor Nat Butler, ln 7 min. 80 &ec., Sérés was tweede mot een halve ronde achter, Paren* dertig 1 ronde achter.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6