HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de Omstreken Onze Lachhoek. üiiiiieuiauu OM ONS HEEN FEUILLETON De Rootle Pimpernel WOENSDAG 20 JANUARI 1909 gingen. opgelegde varantwooxdelijk_ heid." Maai zelfs wanneer we aannemen, dat voor den werkloozen vakarbeider door deze verzekering de grootste v< sdbrikking van den winter ia wegge, nomen, blijft do vraag, hoe zich die anderen redden, die talrijke losse ar beiders, die nu naar de liefdadigheid verwezen zijn. Ik heb daarnaar meer malen gevraagd, maar heb .er nooit een duidelijk antwoord op gekregen, Wilden ze liet niet zeggen Konden zo het niet zeggen? Waarschijnlijk het laatste. Ik vermoed, dat de mensclien zelf in zulke bange dagen niet het rechte overzicht hebben van hun min of meer toevallig bestaan, van de ver betering vandaag, de inzinking mor gen, den steun mogelijk van een in beteren doen verkeerend familielid of vriendelijk buurtje, van de hulp, die door anderen van buiten werd aange bracht. Er wordt wel gedacht, dat de werklooze in den winter dikwijls leeft van zijn meubelen. Dat heb ik hooren tegenspreken. Vooral de vrouwen ver zetten zich zoo lang mogelijk legen het verpanden van huisraad. „Wat we wegbrengen", zeggen ze met veel gezond verstand, „krijg ik nooit weer terug. Dan maar Liever ja, wat dan liever, ze weten het zelf niet, maar dat er dagen van heel of half hongerlijden onder door loopen, is wel zeker. En voor 't overige is het antwoord misschien te vinden in de uitdeeling van brood en koffie, in de bons van Vinoentius en de gratis warme maaltijden van de vereeniging voor kindervoeding. Ik heb theoretische bezwaren hoo ren maken tegen deze uitdeeling van brood en koffie, omdat er wel mis bruik van gemaakt wordt, krop mee genomen en baldadig weggesmeten of voor enkele centen verkocht en omdai de weg naar de liefdadigheid er al te effen door wordt gemaakt. Het zal wel zoo zijn. Maar al die theorie neemt niet weg, dat er veel honger wordt geleden, die gestild dient te worden en die uitzonderingen van misbruik juist het nut van het gebruik aantoo- nen. Menschen die aan phllantropie doen, vergen wel eeiig in ruil voor hun bijdrage, dat wie-er van profitee- ren, op eens modellen van braafheid en onberispelijke deugd geworden zullen zijn. Waarom Naast misbruik hier en daar, wordt er ook ménig trekje van fijn gevoei aangetroffen. „Ik mag van die uit- deelingen nog geen gebruik maken", zei een man, die het heel slecht had, maar om zich heen menschen gezien had, dien het nóg slechter ging. Die kwamen, vond hij, het eerst in aan merking, hij was er nog niet aan toe. En bij deze gelegenheid schiet me te binnen het wondermooie woord van een ouden arbeider, die in vier ge slachten van een familie gewerkt had en door zijn vierden patroon gepen sioneerd werd. „Kijk", zei hij, „ik heb bij zijn overgrootvader, bij zijn groot vader, bij zijn vader en bij hem zelf gewerkt, maar hij heeft niets aan mijn krachten gehad en hij pensio neert me toch I" lk zeg niet, dat het niet de plicht van den patroon was om dezen ge trouwen medewerker een rustigen ouden dag te verzekeren, maar ik meen ook, dat de oude man daarover een treffend woord sprak. Dat nu de ondersteuning, zooals die het vorige jaar heeft plaats gehad, vervallen is, mag een goed ding wor den genoemd. Het geven van geld uit de losse hand, naar een maatstaf, die niet al te precies wezen kon, was voor de betrokkenen zelf niet gunstig. De goeden zullen ongetwijfeld de voor keur geven aan een uitkeering, zopals nu uit het fonds, waarop zij recht hebben, althans naderhand, wanneer zij blijven oontribueeren, recht zullen krijgen, dan aan een gift uit de hand. En de minder goeden, de zwakke broeders, die geneigd waren zoo'n ruggesteuntje wel gemakkelijk te vin den, raakten door zoo'n liefdegave al licht nog verder van de wijs. Toch heeft de Commissie in die do- gen nog kans gezien, om een vrij scherpe contróle uit te oefenen op de menschen, geholpen door hen, die in stinctmatig gevoeld moeten hebben, dat het in 't belang was van de zaak, dat de duizenden, die uitgekeerd wor den,. niet aan verkeerde dingen wer den besteed. De man, die regelrecht van het lokaal, waar* hij zijn geld ge kregen had, naar het café verdwaalde om een borrel te koopen, was al in den kijker geloopen, toen hij nauwe lijks het glaasje aan de lippen had gezet. Bij het hooren van dat bericht schrapte de commissie hem van de lijst en toen hij verontwaardigd naar de reden vroeg en die hoorde, erkende hij in het koffiehuis geweest te zijn, om een kop koffie te drinken. Maar met de uitkeering was 't gedaan. Zoo zijn er vogels van diverse plui mage. Maar wel Is de tijd voor velen moeilijk, ook al is op de felle vorst oen soort van Aprilweer gevolgd. Straks als er weer werk is, zal veel ieed vergeten zijn. Op dit oogeublik kan de medelijdende medeburger nog veel leed helpen lenigen I J. C. P. STUKKEN VAN DEN RAAD. Ontsmettingsdienst. De heer Kleynenherg heeft een amendement ingediend op het voor stel vain B. en W. betreffende den ont smettingsdienst. B. en VV. wenschen behalve in geval van onvermogen, en niets berekend wordt, de bewoners van huizen, waarvan de huurwaarde niet hooger dan ƒ200 is, 't halve uur tarief te laten betalen. De heer KLoy- nenbarg wil deze bewoners geheel vrijstellen en de bewoners van huizen mei een huurwaarde van 200 tot 300 het halve uurtarief laten betalen. AANHANGIG GEBLEVENSTUKKEN B. en W. hebben Ingediend een lijsl met een opgave van stukken van vo rige janen, welke op 1 Januari 1900 aanhangig zijn gebleven, voor zoover zij niet in de vergadering van den Raad d.d. 6 Januari 1909 zijn afge daan, of op den oproepingsbrief voor de vergadering van dien Raad te hou den op 20 Januari 1909, zijn vermeld. Wanneer onze plaatsruimte 't toe laat zuilen wij deze lijst opnemen. Centrale Raad van Beroep. O nge val leaver zeker i n g. In de te Utrecht gehouden openbare terechtzitting had de uitspraak plaats in de volgende zaken Honger beroep van C. V. te Haar lem tegen de uitspraak van den Raad van Beroep aldaar, houdende bevestL ging der beslissing van de Rijksverze keringsbank, waarbij hem ingaande 1 April 1908 0.181/2 rente per werkdag :s toegekend, ter zake van een ongeval waardoor hij zijn rechterdij boen brak en zijn borst kneusde. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Raad vain Beroep te Haarlem, waarbij op vordering der Centrale Werkge vers Risico-Bank te Amsterdam is vernietigd de beslissing der Bank, nouderwle toekenning van 0.70 rente per werkdag aaii K. P. te Krommenie, ter zake van een ongeval, waardoor zijn rechterhand ernstig werd ver wond jde Raad kende 0.291/2 per werkdag toe, ingaande 23 Juni 1908. De Centrale Raad bovestigde de uit spraak. Hinderwet. Op 2 Februari des middags te 11/2 uur kunnen bij B. en W. bezwaren in gebracht worden tegen liet verleenen der volgende vergunningen aan D. van Wilpe Jr. tot oprich ting van eene chemische wasscherij, waarbij als beweegkracht een electro motor van 1 paardekracht zal worden gebezigd in hetperceel Nassaulaan No. 14/1G, alsmede van eene onder- groaidsche bewaarplaats van benzine in den open grond van genoemd per ceel b. aan M. de Lugt en P. Serné tot uitbreiding van eene smederij, door het plaatsen van 2 electromotoreai, waarvan éen van 21/2 en éen van 1 paardekracht, in het perceel Kam pervest No. 3 c. aan J. S. Cohen, om vergunning tot uitbreiding van een bakkerij door het bijplaatsen van een heeteiucht- -oven in het perceel Spaamwouder straat No. 5, zullende tevens de elec tromotor van 3 1/2 paardekracht wor. den verplaatst, De stukken liggen op het stadhuis ter inzage. Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op versoliillond gebied, niita voor beantwoording vatbaar, in te zenden bj) de Kedactio van Haarlem'» Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alte antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk ïb, den dag na de inzending. VRAAG. Heeft oen zoon, die de 28 jaar al gepasseerd is, nog huwe lijkstoestemming noorlig V ANTWOORD. Ja, hij moet tot zijn 30ste jaar huwelijkstoestemming vragen, welke toestemming evenwel, in geval van weigering, door tus- sehenkomst van den kantonrechter kan worden vervangen. Het huwelijk beletten kunnen de ouders niet VRAAG. Als A. z'ch bij B. heeft verhuurd en A. heeft den godspen ning ontvangen en B. komt ter oore, dat A. ongunsiig bekend staat (en de ze nog niet werkzaam is), heeft B. dan het recht om den godspenning terug te eischen en is het strafbaar, als deze niet wordt teruggegeven ANTWOORD. In een eiscli tot teruggaaf van den godspenning zou B zeker niet slagen en het is niet strafbaar wanneer de godspenning niet vrijwillig wordt teruggegeven. VRAAG. Als iemand een ander uit het water haalt, d'e zinkende is, is er dan van staats- of gemeentewe ge bciooning voor den redder gc- ?teld ANTWOORD. Neen, men moet de belooning in zichzelf vinden. VRAAG. Als men in zekere ge- ineen'e woont, kan men dan in eene andere gemeente van Nederland trou wen ANTWOORD. Jawel, want het huwelijk wordt voltrokken in de' woonplaats van één der aanstaande êchtgenooten men lieeft dus de keus lussclien die twee. GASFABRIEK EN WATERLEIDING IN DE GEMEENTE VELSEN. Do Hbld.-berichtgever te Velsen schrijft Sedert tal van jaren doet zich in de gemeente Velsen de behoefte gevoelen aan een gasfabriek en waterleiding. Voortdurend is er gebrek aan goed drinkwater, zelfs zoo erg, dat vele re genbakken, te IJmuiden van tijd tot tijd worden gevuld met water uit wa terschuiten, enz. Reeds in de Gemeenteraadszitting van 18 December 1906 maakte hot een punt van bespreking uit. Toen werd over1 wogen wat liet meest im het belang van de gemeente zou zijn bij de stichting van gasfa briek en waterleidinga. het geven van concessie; b. het aangaan van een pachtcoutract, of c. hei in eigen exploitatie nemen. Van verschillende zijden werden voorstellen gedaan tol het aangaan van een paclitcontract, of werd con cessie gevraagddoor twee hui ten- land sciie firma's (te Berlijn eu te Bremen)door eene binnenlandsclie firma (te Veenendaal) en eene combi natie van personen uit de gemeente zeif. Bene commissie, bestaande uit B. en VV., drie gemeenteraadsleden en twee deskundigen (één voor liet technisch en .één voor het juridisch gedeelte) hebben de zaak onderzocht en werd op advies van deze commissie in de bovengenoemde voltallige Raadszit ting met algemeene stemmen in be ginsel besloten tot gemeente-exploita tie van een gasfabriek en waterlei ding. De inrichting van de water leiding werd toen door den technisclien des kundige geraamd op f 220.000 die van de gasfabriek op f 180.000 (buiten de kosten van het buizennet en de be- nootligde muntgasmeters k 60 per stuk) en de aanvankelijke exploitatie kosten per jaar voor de waterleiding 22.000 en voor de gasfabriek 41.875. Door den ingenieur W. E. Cramer te 's-Gravenhage werd toen een uit voerig rapport over den aanleg en de exploitatie van een gemeentelijke gas fabriek en waterleiding opgemaakt. In de Raadszitting van 2 Juni 1908, dat is onderhall janr tater, werd door B. en W. en do commissie medege deeld, dat in verschILIende vergade ringen dit rapport was besproken, doch dat zij in verband met hun ge dane mededeel in gen omtrent rentabi- Lifoit van waterleidingen, wenschten voor to stellen, dat hun opdracht zou worden verleend óm te onderzoeken, of de gemeente Haarlem misschien aan do gemeente Velsen water zou willen leveren. I)e Gemeenteraad gaf aan dat verzoek gevolg. Zonder nu op de resultaten van dit onderzoek vooruit te willen loopen, mecnon B. en \V. en de commissie, dat het tliaus aanbeveling verdient tot stichting van een gemeentelijke gasfabriek over te gaan, wijl elec- trisch licht te duur en minder schikt is voor practised gebruik. De heer Cramer heeft thans op nieuw een rapport ingediend, doch al leen voor eene gasfabriek. In dit rapport raamt de heer Cra mer de kosten voor aanleg van deze fabriek, niet e::io pnxiuctie van 5650U0 kub. M. per jaar, op f 186.300, de kosten voor uanleg van het buizen net op 118.8UÜ voor publieke verlich ting op f 1I.7U0 voor yarlicuher© aan sluitingen op öSGO te zamen 326.000 Wat de exploit-1.''© betreft, worden de ontvangsten getaxeerd op f 60.985 (.opbrengst vuil gas, toer, coses, gas- water, enz.), tie uitgaven op f 59,210, (salarissen, arbeidsifoueu, steenko len, onderhouu, belasting, afschrij ving, «ttz.) .zoodat per jaar een ex ploitatie-winst zou worden gemaakt van 1775. Naar aanleiding van het boven staande stellen R. en W. thans aan den Gemeenteraad voor lo. zelve over te go.an tot den aan leg en de exploit::" e van eene gasfa briek in de gemeente Velsen 2e. een terrein IJ.' -n aan te koopeii Ier grootte ..iii ongeveer 1 II.A., 18 A., 1 c.A., voor de som van 9100, terwijl do kosten van over dracht ten laste van de gemeente ko men 3e. aan het college van R. en W. opdracht te geven tot liet nader doen uitwerken van de beekeningen en het doen maken van een bestek. Dinsdag 26 Januari a. s. zal de ge meenteraad samenkomm ter behan deling van dit belangrijk onderwerp BLOEMEND A AL. Gisteren heeft ton RaadhiiLze de candidaatstell ing voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad (vacature-Rouwens) plaats gehdd. Ge steld werden de boenen Dr. J. Th. Rornwater (lib.) en Jhr. Dr. M. F. van Lennep (Christ.-111st.). De heer Bcrnwater is de candidaat der Vrijzinnige Kiesveoeeuiging, ter wijl de heer Van Lennep gesteld is door de AnLi-Rev. en li. K. Kiesver- eenigisig. HEEMSTEDE. Militie. Het aandeel door deze gemeente te dragen in de lichting der Nationale Militie, lichting 1909, ss door Gedepu teerde Staten bepaald op 18 man en wel 13 voor volledige en 5 voor korte oefening. Uitvaart van J F.. C. Dittmann. Dinsdagnamiddag omstreeks half drie had op de algemeene begraaf plaats alhier onder zeer groote be langstelling de ter aarde bestelling plaats van den heer J. F. C. Dittmann, in leven monteur, die Zaterdag 1.1. zoo ongelukkig om het leven kwam. Door Ds. de Bart g- werd in de Duit. sche taal een indrukwekkendst rede gehouden. De lijkkist was gedekt met vijf kransen, waaronder een van den burgemeester, een van de chefs van den overledene en een van het perso neel dei- gasfabriek. BEVERWIJK. In het kiesdistrict Beverwijk is op gericht eene afdeeling van den Bond van Vrije Liberalen, waarbij reeds een 70-tal leden toegetreden zijn. Op de vergadering dezer dagen ge houden, werd een bestuur gekozen, bestaande uit do liecren D. VV. A. Graichen, F. Beekman, J. van dar Kop, A. Menalda, C. J. van Tienho- veii, D. H. Vettevvinkel, ter-wijl- dit bestuur zich verder zal aanvullen tot 9 leden. Hier heb lk een gedicht, dat Ik op de»n waterval van Schaffhausen gemaakt heb... Maar, man, hoe hield je je papier droog? Pas getróuwd man. Van deze soep had je twaalf borden moeten ko ken, vrouw tjo. Zijn vrouw. Is ze dan zoo lek ker? Hij. Dat niet, maar ze is in ver houding tot de hoeveelheid te zout. Hij. Men ziet hem tegvjwoordig dikwijls alleen. Wil zijn meisje niets meer van hem weten? Zij. Integendeel... zij weet al te veel van hem. Advocaat (om advies voor een schei dingsprocedure gevraagd). Wat is uw man? Dame. Levensverzekeringsagent. Advocaat. Ja, zoo een zult u moeilijk kwijt kunnen worden. Student (tot hospita). Neen maar, juffrouw, dat 's toch al te bar. Nou blijf ik den hooien middag hier op de kamer om mijn oom in de'waan Ui brengen, dat ik ijverig studeer, en nou ie komt, zegt u warempel dat ik niet thuis ben. Hospita, Ja, meneer. Wie kaïn dat nou ook droomenl Professorsvrouw (tot haar man, die jereed staat om een fietstocht te gaan naken). En vergeet vooral niet, Al- bert, als je er van af mocht vallen, om er weer op te gaan zitten. WASCHWATER. De correspondent van een dagblad kwam eens aan in de herberg van een lem vuil italiaansch dorp. Doodmoe, bezweet, bestoven, vraagt hij om een 'linke kruik waschwater. Niets wordt hem gebracht- Daar vliegt hij op eens zijn kamer uit, schreeuwende: lielp, telpl brand I brand Plotseling is alles in rep en roer, :n komen alle huisbewoners aange sneld, de een met een emmer, de ander met een kruik, een derde met een bak vol water. Ziezoo, zegt onze reiziger, nu heb ik water. Dank jullie wel, ik zal nij nu verder zelf wel helpen. ONGEVAL. Twee arbeiders waren Muandagna- middag te Lisse bezig met het omhak ken van een boom. Een had de on voorzichtigheid bij het hakken zijn kameraad een houw in de hand le geven. De, slag kwam zoo hard aan dat de hand bijna geheel is afgehakt Kermende van de pijn is de getroffene zekere v. d. H. naar het Ziekenhuis te Haarlem overgebracht. GESCHENK AAN DE KONINGIN. Ook te Heldor, Enkhuizen eu ileere- veen zijn comrté's opgericht. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Op Het Loo bij Apeldoorn is een hardsteenen beeld uitgegraven, voor stellende een reusachtige man, die op een zerk ligt en den arm op een ver sierd waterrad steunt. Om het lichaam slingeren zich druivenran ken met groote trossen. Het hoofd is bij het opgraven gebroken, ook de baard is beschadigd. Om de lokken windt zich een lauwerkrans. Met ge heel is kloe ken fraai. Als de kop van het hert gevonden is, dat bij liet vroe ger gevonden vrouwen beeld behoort, worden beide beelden gerestaureerd. Er zijn ook nog oude steenen platen gevonden. REDDINGSWEZEN. Men meldt uit den Hoek van Hol land aan de Tel.: Uit goede bron vernemen wij, dat de tocht va nZ. K. II. Prins Hendrik met de nieuwe stoomreddingboot Prins der Nederlanden, tegen a.s. Vrijdag voorloopig uitgesteld is. No. 8Bd. fan menschen, die moeilijke tijden doormaken. In een vorig nummer dealt een In zender mee, hoe hij 's morgens in de vroegte, wanneer het eigenlijk nog nacht is, namelijk tusschen half vijf en half zes kinderen, uit het Schoter- kwartier met een mandje of zakje naar de stad ziet gaan, oon voor een koopje het overgeschoten oudbakken brood van den vorigen dag te gaan halen. Hij Ls daarover verontwaar digd en vraagt, waarom de vader, die misschien werkloos is, of de moeder het niet zelf doet en raadt aan. dat de fabrieken hun oudbakken brood niet vóór des morgens half aoht zullen af geven. Do feiten zuilen zeker wel Juist zijn. Ik herinner me het verhaal van een gewezen politieman. „Als lk nachtdienst had", zoo vertelde hij, „gebeulde het dikwijls, dat ik 's mor gens vroeg, om een uur of vijf al, buiten stappen hoorde van voorbij gaande menschen, meest kinderen, klotsende op hun klompjes in den donker. Ik begreep niet wat dat was en ben eens gaan kijken, 't Leek wel een stoet, zóóveel kwamen er achter elkaar, stil voortgaande in de rille rige donkerlieid. Ik vroeg wat ze zoo vroeg op straat kwamen doen ze wa ren op weg naar een broodfabriek om het oude brood van den vorigen dag voor een prijsje te halen. Efa ze wa ren zoo vroeg, omdat moeder het niet weten wou voor de buien." Heeft de inzender, die de ouders hard valt over hun uitzenden van jon ge kinderen in 't holle van den nacht, deze bijzonderheden wel geweten? Moeder wou het niet weten voor de buren. Noem het verkeerden trots, maar erken, dat er iets aandoenlijks gelegen is in de fierheid, die niet wil, dat de buren alles zullen weten van de ellende in huis, die dwingt tot het uitsparen van enkele centen op het brood. Liever ontmoeten de moeders elkaar niet aan de poort van de fa briek. Ze houden zoolang mogelijk den schijn op, sturen de kinderen er vroeg op uit, opdat ze ook weer vroeg thuis zouden wezen, nog vóórdat bij het daglicht de contróle van de bu ren een aanvang neemt. Menschen, die dat afkeuren, moeten eerst eens bedenken, hoeveel zij zelf aan dien schijn offeren, al is het dan ook in een anderen vorm» Maar treurig is het weldie tocht in de gure kou van de half uitgesla pen stumpertjes, so mg wel een half uur ver, naar de broodfabriek. Een van die aanhangsels van 't gebrek aan werk in de wintermaanden, die allen, die het beter hebben, vervullen moet met een gewaarwording van innig medelijden. Ik heb al dikwijls hooren vragen: hoe komt een werklooze den winter dcor Er is in dezen tijd de officieele uit keering, Het fonds voor de werkloo zen, dat geen aalmoes meer is, maar een stichting voor den arbeider, die door hem zelf wordt beheerd. De ver- eenigingen, bij wie de werkman zich voor mogelijke werkloosheid kan la ten inschrijven, beslissen zelf, aan wien uitkeering kan geschieden en aan wien niet. Zoo zijn ze zelf gezet voor de moeilijkheid van schiften en scheiden, van af te wijzen die te oud zijn of niet voor vakman kunnen doorgaan, kortom onder de oogen te zien al die moeilijkheden, welke voor komen bij alle uitkeeringen van dien aard en die gewoonlijk scherpe cri- tiek van de belanghebbenden uitlok- kon. „De groote beteekenis van het fonds", zoo heb ik hooren betoogen, „ligt o. a. in de opvoedende kracht van deze aan de besturen der vereeni- Naar het Engelsch door Barones Orczy. 57) Omdat zij d'le toebereidselen kon gadeslaan, ging de rijd voor Mar guerite tamelijk vlug voorbij. Natuur lijk was liet voor Percy, dat dit zoo genaamde souper werd klaar gezet. Blijkbaar had Brogard toch wel wat respect voor den langen Engelschman want hij scheen zich werkelijk eenige moeite te geven oin le zorgen, dat het er wat aantrekkelijker uitzag. Hij haalde zelfs uit een verborgen schuilhoek in de kast iets te voor schijn, dat op een tafellaken leek en teen hij het uitspreidde en zag, dat liet vol gaten was, schudde hij eenige malen in twijfel het hoofd en deed daarop zijn best het zoo op tafel te leggen, dat de meeste slijtplekken verborgen waren. Toen haalde hij een doek, ook oud V6rsleten, maai- die werkelijk, iets zindelijks had, en veegde daarmede zorgvuldig de glazen, lepels en borden af, dlie hij op tafel zette. Marguerite glimlachte onwillekeu rig toen zij al die toebereidselen zag, die Brogard vergezeld liet gaan van eenige brommende vloeken. Blijkbaar had de groote gestalte en deftigheid van den Engelschman, of misschien wel de kracht van zijn vuist, Indruk gemaakt op dezen vrij geboren burger van Frankrijk, anders zou hij zicli nooit zooveel moeite gege ven hebben voor een aristocraat. Toen de tafel gedekt was voor zoover men haar ge/lekt kon noemen keek Brogard er blijkbaar met vol doening naar. Toen stofte hij met een slip van zijn boezeroen een der stoe len af, roerde nog eens in den ijzeren pot, wierp wat nieuw brandhout op het vGur en slofte de kamer uit. Marguerite was met i-aar gedach ten alleen gelaten. Zij had haar reis mantel over liet stroo uitgespreid, en zat nu vrij gemakkelijk, daar het stroo versch was, en de leelijke lucht jes van beneden hier minder sterk waren. Zij voelde zich op dit oogenblik bij na gelukkig, gelukkig omdat, als zij door de uitgerafelde gordijnen keek, zij een ouden stoel, een gescheurd tafellaken, een glas, bord en k' u kon zien dat was alles. Maar stomme en leelijke dingen schenen haar te vertéllen, dot zij wachtten op Percy, die spoedig, heel spoedig hier zou zijn, dat zij samen zouden zijn, als er ten minste in dien tijd geen andere bezoekers kwamen. D'io gedachte was zóó boven be schrijving bekoorlijk, dat Marguerite haar oogen sloot, om liet zich nog beter voor te stellen. Over eenige mi nuten zou zij alleen met hem zijn zij zou den ladder afgaan en zich aaji hem vertoonen dan zou hij haar in zijn armen nemen, en zij zou liem be wijzen, dat zij daarna gaarne voor hem en met hem wilde sterven. En wat zou er dan gebeuren Daar had zij zelfs in de ■'erste verte géén begrip van. Zij wist natuurlijk, dut Sir Andrew gelijk had, dat Percy al les zou doen om zijn plannen uit te voeren, dat zij nu zij hier was niets doan kon, dan hem waarschu wen voorzichtig te zijn, omdat Chau velin hem op het spoor was. Nadat zij hem gewaarschuwd had, zou zij ge dwongen zijn hem op deze verschrik kelijke en brutale zending te zien af gaan zij zou hem zelfs niet met woord of blik mogen trachten tegen te houden. Zij zou nebben te gehoor zamen, wat hij haar ook zeide te doen, misschien zelfs heen te gaan en in onbeschr ij f lijken angst te zitten wachten, terwijl hij misschien don dood tegemoet ging. Maar zelfs dat scheen minder moei lijk te dragen te zijn dan de gedachte, dot Hij nooit zou weten hoezeer zij hem beminde dat zou haar ten minste bespaard worden de armoe dige kamer zelf, die op hem scheen te wachten, verteld» '«aar dat hii spoe dig hier zou zijn. Plotseling vingen haar overgevoeli ge ooren het geiuid op van op verren afstand snel naderende voetstappen haar hart klopte wild van vreugde I Was het Percy eindelijk Neen 1 de stap was niet zoo lang en ook niet zoo vast als de zijne zij meende ook twee verschillende stappen te liooren. Ja zoo was het Er kwamen twee man nen den kant van de herberg uit. Twee vreemdelingen, misschien om blèr '.vat te drinken, of Maar zij had geen tijd meer, veron derstellingen te maken, want juist werd er driftig op de deur getikt en het volgend oogenblik werd zij met kracht van buiten at opengegooid, •erwijl een ruwe, bevelende stem riep Hé I Burger Brogard Hola t Marguerite kon de nieuwaangeko- menen niet zien, maar door een gat m een van de gordijnen, kon zij een gedeelte van de benedenkamer in het oog houden. Zij hoorde de sloffende stap van Brogard, toen hij uit de binnenkamer kwam en zijn gewone serie vloeken uitte. Op het z>en van de vreemdelin gen echter bleef hij in het midden van de kamer staan binnen den kring, d'en Marguerite in 't oog had, koek hen aan met nog grooter minachting dan hij voor zijn vorige gasten aan den dag had gelegd en bromde Verwenschte kerels I Marguerite's hart scheen stil te staan; haar groote schitterende oogen hadden zich op een der pas aangeko mene n gevestigd, die op dat oogenblik snel een paar possen near Brogard was toegekomen. Hij was gekleed in het postuum van een eenvoudig man, maar toen hij vlak tegenover den herbergier stond, sloeg hij zijn jas even weg en liet het driekleurige lint zien, op welk gezicht de minachtende houding van Brogard dadelijk veranderde in een van kruiperige ondeidanigheid. liet was het gezicht van dien Fran- scher» reiziger, dat Marguerite het bloed in de aderen scheen te doen stollen. Zij kon zijn gelaat niet zien door de schaduw van zijn breedge- randon hoed, maar zij herkende de smalle, magere handen, den lichtge bogen rug, de geheels houding van den man 1 Het was Chauvelin I Zij had een gewaarwording of zij een slag in het gezicht kreeg zoo trof haar deze teleurstelling voor het oogenblik was haar denkvermogen als verlamd en zij had al haar geest kracht om haar bezinning niet te ver liezen. Een bord soep en een flesch wijn, zei Chauvelln gebiedend tot Brogard, maak dan, dat je hier van daan komt begrepen Ik wensch alleen te zijn. In stilte, ditmaal «onder te grom men, gehoorzaamde Brogard. Chauvelin ging bij de tafel zUten, die klaargezet was voor den langen Engelschman en de herbergier liep eerbiedig om hein heen, schepte de soep op en schonk den wijn Li. De man. die met Chauvelin >was binnengekomen en dien Marguerite niet kon zien, stond vlak bij de deur te wachten. Op een ongeduldig gebaar van Chauvelin, whs Brogard haastig naar de binnenkamer gesneld, en nu wendde de eorste zich tot don man. met wien hij was binnengekomen. In hem herkende Marguerite dade lijk Desgas, secretaris c-n factotum van Chauvelin, die zij ln vroeger de gen dikwijls in Parijs gezien had. Hij liep de kamer door en bleef even aandachtig aan de deur, waar door Brogard verdwenen was, staan lu'steren. Luistert hij niet vroeg Chau velin kortaf. Neen, burger. Een oogenblik was Marguerite bang dat Chauvelin Desgas order zou ge ven het hu's te doorzoeKen wat er gebeuren zou als men haar daar vond, kon zij zich onmogelijk voor stellen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5