Wacht U voor brand. HOLLMA iüü 11. v. fl. BROEK, FINALE UITVERKOOP Droste's SUNLIGHT-ZEEP fiyjottataamap JATraanberg Als gij uw kind Bekroond met hoogste onderscheidingen. Firma Wed. J. A. B. YOÜLLAIRE. NEEMT PROEF Hollandsche volle Haring P. C. KLUGT Go. CACAO GROET HECK, Gel Oude Gracht 118, Transporten, De Nederlandsche Credietbank, Effecten - Wissels - Coupons. Brandkasten en Kluisbouw SAFE-DEPOSIT-INRICHTINGEN, 12-voudig uit één stuk gebogen Brandkasten. Zjugft Serné, van alle Etsen, zwarte en gekleurde Gravures, Religieuze Platen, Photochroms, Photografieën, enz. enz. G. F. GUNNING, 11 Groote Houtstraat 11 (in Liquidatie) JNGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. GOEDE ONDERVINDING. J.aat ons onze buur feliciteeren en haar goed voorbeeld volgen. Mejuffrouw de Wed. A. Stoeltjes, Rozenstraat 168 te Amsterdam, be ticht ons: „Het feit, dat ik ondanks mijn. zeventig jarigen, leeftijd zoo prachtig ben genezen, dringt mij het volgende te verklaren: Dikwijle moest ik door de hevige pijn, welke lk uit hoofde van een - nierziekte, Waaraan ik reeds acht jaren sukkelde, te doorstaan had, te bed blijven. Al wat ik ervoor gebruikte, niets hielp mij van de vreeselijke pijn in rug en zijde af. De urine, die met schokken kwam, deed mij evenzeer soms krim pen van de pijn. Het water was met wolken en zaksel en verspreidde een onaangename lucht. De hoofdpijn en duizeligheid verliet mij nooit en ik ging van dag tot dag achteruit. Een kennis vestigde mijn aandacht op de genezingen, door Foster's Rug pijn Nieren Pillen bewerkstelligd, en lk liet een doosje komen. Terwijl geen raad voor mijn ziekte scheen te bestaan, bewezen Uw Pillen ook bij mij hun weldadige werking. Reeds spoedig kon lk veel beter slapen en begon de pijn af te némen. Na een zestal weken er mee te zijn voortge gaan, waren alle ziekteverschijnselen geweken." „Sinds lk, dank zij Foster's Rug pijn Nieren Pillen, genezen ben," zoo meldt ons Mejuffrouw Stoeltjes eeni- ge maanden latei', „heb ik geen last meer gehad van de nieren. Alleen bij een gevatte kou, bemerkte ik nog iets, doch de inneming van eenige pillen deed ook dit verdwijnen. Weest over tuigd van mijn dankbaarheid." (w.g.) Wed. Stoeltjes. WAARSCHUWING. De lezers van dit blad worden in hun eigen belang ernstig gewaarschuwd, wanneer zij Foster's Rugpijn Nieren Pillen koo- pen, om slechts d i e te verlangen en geen andere. Zij zijn te Haarlem ver krijgbaar bij de Heeren J. J. Göppin- ger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één of 10. voor zes doozen. gezond, vrootijk en frisch van geest wilt zien opgroeien, geeft het. dan Dr. HOMMEL's Haema togen. Laat U echter geene dei vele namaaksels aanpratenl de Nieuwe minister van waterstaat. Men meldt uit den Haag aan de N. fl. CL: Naar wij met zekerheid vernemen Is do heer n. L. H. W. Regout, lid van do Eerste Kamer der Staten-Ge- ncraal, aan K. M. cle Koningin voor gedragen ter benoeming tot minister van waterstaat. Do redactie ieekent hierbij aan Door ue benoeming van mr. L. H. W. Regout tot minister van water staat kon een gelukkige greep wor den geuaau. Mr. Regout, immers, be hoort ontegenzeggelijk tot de kundig- ste katholieken. aie zich aan de twee zijdeu van faeL Binnenhof een zetel ouder <ie vertegenwoordigers des volks hebben weten te verwerven. Hij is een bekwaam spreker, die helder heid van voorstelling aan eene boei ende voordracht paart. In de onder werpen, die hij in de Eerste Kamer ter sprake bracht, bleek hij zich ter dege te hebben ingedacht Dit maak te zijne redevoeringen in hooge mate aantrekkelijk. Voor een minister kon mr. Regout een geducht tegenstand©) zijn meer oon éen minister moet Inu oog-cuiüJiK, waarop mr. Regout T woord, vroeg, met eenigen schrik heb ben beleeld de voriu van zijne cri- tiek was scherp, rechtuit ging hij op liet doel. af, maar hij bleef zakelijk, zonder kracht te zoeken in effectbejag of uiterlijken schijn bij gebrek aan deugdelijke argumenten. En ook in dit opzicht zal zelfs de minister, die het horuat door den Limburgschen af gevaardigde getroffen werd, toch al tijd niet waardeering zijne redevoe ringen hebben herdacht, dat zij zich niet bepaalden tot afkeuren, maar dat tegelijk daarin een tegengesteld sys teem werd ontvpuwd, wel doordacht en tot in de onderdeelen nauwkeurig overwogen. Wanneer mr. Regout in debat trad, kon rnen zeker zijn tegen over hetgeen hij afkeurde, iets an ders, z. i. beters, gesteld te krijgen, in de détails gewikt en zakelijk be pleit. Zoo heeft mr. Regout, waar hij tot nu toe in het staatsleven naar voren trad, den indruk gewekt van een man te zijn van meer dan gewonen aan leg, v*en een rol in de voorste gelede ren gereeueiijk kan worden toever trouwd. Toch zullen weinigen ver wacht hebben, hem juist als minister van waterstaat aan de kimme te zul len zien verrijzen. Naar het schijnt is mr. Regout in 1883, op twee en twintig jarigen leeftijd, aan de univer siteit ie Leuven tot civiel-ingenieur gepromoveerd. Doch voor stoover naar buiten bleek, scheen later de Maas- trichlsche industrieel zich in andere studie-richting to hebben ontwikkeld. Met liet diploma van volbracht eind. examen aan het gymnasium gewar pend, toog hij naar de universiteit te Amsterdam, waar hij in 1896 op een proefschrift over Arbeidersverzeke ring tot 'doctor liï de rechtsweten schap werd bevorderd. Sedert heeft mr. Regout zich bovenal als beoefe- naar van sociale wetenschappen doen kennen. Ook wanneer hij in de Eerste Kamer het woord voerde, bleef hij, als regel, op het terrein, waarop het de partement, waarvan hij thans aan het hoofd la gesteld, zich zeer weinig be weegt arbeidersverzekering, arbel. dersbeecherming, mipaamgelegenhe den (mr. Regout is Lid van den Mijn- raad). Over hetgeen van hem op het ge bied van den waterstaat is te wachten vallen derhalve bezwaarlijk voorspel lingen te wagen. Als Limburger, ook als oud-lid van de Staten van Lim burg, zal hij ongetwijfeld het groute belang, dat aan oplossing van de Maas-quaestie verbonden is, beseffen. EERSTE KAMER. De begrootingsverslagen van de Eerste Kamer zullen in het laatst de zer week verschijnen. Men verwacht dat de Kamer den len Februari met cle openbare vergaderingen tot behan deling van het staatsbudget zal aan vangen. GEEN EERLIJKE VINDER Een lieer uit Bussurn verloor Zon dagavond te Loosduinen een beurs met 110. Maandagavond vond jongen de Ledige beui's achter een boom, alleen bet spoorkaartje zot er nog in. De politie doet nauwkeurig onderzoek. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Zaandam. De heer J .E. W. Duijs, adjunct-commies bij de Rijksverzeke ringsbank, woonachtig te Zaandam en aldaar' candidaat gesteld voor het lidmaatschap voor de Tweede Kamer, heeft den betrokken minister, onder mededeeling dei' candidaatstelling, gevraagd, of hij bijaldien hij geko zen mocht worden op non-activi teit kon worden gesteld, al of niet met toekenning van non-activitedtstrac- tement. Verder heeft hij antwoord ven-zocht op de vraag, of hij "indien hij na 4 jaren niet weder mocht wor den herkozen in gelijken rang aan de Rijksverzekeringsbank zou worden aangesteld. Minister Talma heeft, volgens de N. Ct., op dit schrijven geantwoord, dat adressant noch op het een, noch op het ander kon rekenen. Van non activiteit kan geen sprake zijn, en indien de heer Duijs na 4 jafef niet herkozen mocht worden, dan kon hij zich bij de Rijksverzekeringsbank op nieuw als sollicitant aanmelden en bij een of andere varature voor een benoeming in aanmerking komen. Zutfen. De afdeelingen Zutfen en Doesburg van de S. D. A. P. candi- deerden den heer F. M. Wibaut voor de Tweede Kamer. ONTSPORING. Dinsdagmorgen is de eerste goede rentrein van Maastricht bij het sta tion Roermond geloopen op een ten vertrek gereedstaanden goederen trein bestemd voor Dalheim. Twee der wagens derailleerden door don schok. De materieele schade is vrij aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. WERKVERSCHAFFING DOOR LANDARBEID. Thans is verschenen het rapport omtrent werkverschaffing door land arbeid, uitgebracht door eene com missie van vier personen (dr. P. C. -M. Bos, mr. J. A. van Hamel, mr. E. M. Meijers en R. van Zinderen Bak ker) aan de EmigratievereemigLng te Amsterdam. Van buitengewone waarde is voor de commissie geweest, dat de direc teur-generaal van den Landbouw, de leer Lovink, met grooten ernst en be reidwilligheid zijn medewerking ver leend heeft, evenals de heeren Lj ti ns, inspecteur van den Landbouw, en >mid, hoofdcommies b:j het Departe- nent van Landbouw. Bovendien had ie commissie den onwaardeerbaren ■<teun van den heer Ner.german, di recteur der Nederlandsche Heide- naatschappij. Naar iiet oordeel der commissie zijn le ervaringen niet gunstig van het ronder onderscheid uit de stad op hot land. koloniseeren van werkloozen. Het meerendeel van hen bezit daartoe :1e vereischte eigenschappen niet. Dit wordt ook geleerd door de ervaringen van de Maatschappij voor Weldadig heid te FrecLeriksoord, van den Oran- icbond van Orde, en van de proefne mingen bij Hoenderloo, om het bui tenland nu buiten l>espreking te laten. Voor het koloniseeren heeft men lie den van gescliiktheid voor het land •ïoodflg. De slotsom der commissie op dit stuk is, dat dusdanige onderne- ningen voor Amsterdamsche werk loozen in 't algemeen, noch levensvat baar, noch doeltreffend zijn. Meer voor de hand liggend en ge makkelijker uitvoerbaar is het schep pen van tijdelijke werkzaam lied en, die in tijdvakken van werkloosheid kun nen worden aangevat. Als zoodanig beveelt de commissie aan het in ge reedheid brengen van terreinen voor volkstuinen. Het verkoopen van het gekweekte behoort uitgesloten te zijn concur rentie aan de warmoezeniers is aller minst de bedoeling. Ook niet om In de behoeften van het gezin inderdaad te voorzien. De commissie is reeds bezig om ge schikte terreinen op zicht te krijgen, en slaagde daarin vrijwel. Blijkt het plan instemming te vinden, dan is zij volgaarne bereid ook verder te bevor deren, dat het initiatief tot de Inrich ting van volkstuinen genomen wordt. Van practische beteekenis acht de 'cömmisslé ook" dé werkverschaffing door arbeid in de duinen (duinafgra ving), waarop de directeur dei" Ne derlandsche Heidemaatschappij xijne aandacht vestigde. Het bleek evenwel ondanks vele bemoeiingen moeilijk, met eigenaren van duingronden in verbinding to treden, niet alleen om dat de duinen traditioneel tot jacht veld gebruikt worden, maar vooral omdat de beteekenis der afgraving in 't algemeen, bij de eigenaren nog niet voldoende is doorgedrongen. Des te aangenamer is het to vermel den, dat de Nederlandsche I-Ieide- Maatschappij hot uitzicht heeft ver kregen, dat een eigenaar van duin- grond een aanzienlijk complex op de bovenvermelde wijze onder haar lei ding wil doen bewerken. Het is echter nog niet de gelegenheid hieromtrent nadere mededeeling te doen. De plan nen voor deze onderneming zijn reeds in bewerking, maar kunnen niet voor April a.s. gereed zijn. In de derde plaats zou de commissie een oefenboerderij willen aanleggen ook het Eugelseh werkloozen comi té heeft een training-farm teneinde de Meden, die oorspronkelijk van het platteland afkomstig zijn, of die om andere redenen aanleg voor hét land- bed rijf bezitten, aan -een vast beStaan op het land te helpen. De commissie heeft daartoe b.v. het ocg geslagen op een terrein, groot pl.m. 28 H.A., en dat met 1 uur loo- pens van een nabij Amsterdam gele gen station der II. IJ. S. M. te berei ken is. Voorloopig wenscht de commissie een bssche'dem proef te wagen, als, gelijk verwacht mag worden, het ter rein bijna om niet te verkrijgen is. Een ander voorloopig ontginnings werk kan in het Gooi ondernomen worden. De directeur der Heidemaat schappij deelde al mede, dat een grondeigenaar dc Beschikking had ge geven over een van Amsterdam uit per spoor te bereiken complex heide grond, bezuiden Hilversum, ten einde dit, tegen betaling van den normalen kostprijs aan de maatschappij onder hare leiding door Amsterdamsche werkloozen te doen ontginnen. Dit voorstel is overgebracht aan de warkloozencommissie uit de burgerij, en zal hoogstwaarschijnlijk tot uitvoe ring komen. Na afloop zal beslist worden of in deze richting verdere stappen zullen worden gedaan. Aan het slot van haar rapport be veelt de commissie de vorming van permanent werkloozencomité BEVROREN. Op Oudejaarsdag werd E. K. uit Wilden'ank te Winschoten naar het huis van bewaring overgebracht, zoo als later bleek met bevroren voeten. Thans is K. aan de gevolgen er van overleden. (N. R. Ct.) ONGELUKKEN. In een bovenwoning aan het Hobbe- mapLein, in den Haag, kwam een driejarig Eind tijdens afwezigheid der- ouders in aanraking met de bran dende kachel, waardoor de kleertjes vlamvatten. Op het hulpgeschrei der kleine kwam een buurvrouw aansnel len, die de vlammen doofde. In het ziekenhuis, waarheen hei kind.in allerijl gebracht werd, over leed het aan de bekomen brandwon den. DE RAMP VAN DE „PLUTO". Omtrent het vergaan van de sleep boot „Pluto" van de Internationale sleepbootdienst-maatschappij, die 1.1. Woensdag van IJ muiden naar Singa pore vertrok, met den petroleum-tank- lichter „Groningen" op sleeptouw, teekenen we uit den mond van een dei- opvarenden de volgende bijzonderhe den op. De „Pluto" was ongeveer ter hoogte van Scheveningen aangekomen, eD het meerendeel der bemanning, die uit elf koppen bestond, was, ondanks het zeer ruwe weer, naar kooi ge gaan, toen plotseling langè alle hut ten het geroep klonk„Alle kolen overboord". Inderhaast kwam de be manning aan dek, en men begon, ten einde het zwaar stampende vaartuig le ontlasten, dat vergeefs met de hooge zee kampte, alle kolen over boord te werpen. Dit had echter niet het gewenschte gevdlg, want de „Pluto" begon aan eene zijde hoe langer hoe dieper te zinken, zoodat het dek bijna een rechten hoek met de kokende zee vormde. Er bleef den mannen niets anders over, dan het zinkende schip te verlaten en over te springen op de „Groningen". De machinist kwam in zee terecht en verdronk. Intusschen was de ramp waarge nomen door een ander vaartuig, dai door de zware zeeën niet in staat was, zelf hulp te bieden, maar' die zoo spoedig mogelijk ging haten. Na een paar uren van angstige spanning, die de letterlijk van alle have en goed beroofde bemanning der „Pluto" op den tankllchter door bracht, verscheen de „Wodo.n", nog goed bekend uit de vreeselijke Fe bruaridagen van 1907, die de „Gronin gen" veilig en wel den Nieuwen Wa terweg binnensleepte. De „Pluto" was voor 17.400 gulden verzekerd. Niet aldus een groot deel der opvarenden, die voor deze groote reis al hun hebben en houden liad- den meegenomen. En dat ligt nu, nog voor die ren goed en wel was aangevangen, ergens op den bodem der zee voor Schevenin gen. (Tel.) BEN GRIEZELIGE VONDST. Bij de Admiraliteitskade te Rotter dam is door een Rijnschipper opgo vischt de romp van een kinderlijkje van het vrouwelijk geslacht, dat blijk baar is de romp, behoorende bij het de vorige maand aan de Spiegelnis- serkade gevonden beentje. De justitie heeft de romp in beslag genomen. BRUTALE BEROOVING. Maaf.dagmiddag omstreeks drie uur verliet ruej. B. te Amsterdam hare woning in de le Atjehstraat 112. Toen zij ruim een uur later terugkwam vond zij in de voorkamer de linnen kast overhoop gehaald en al haar llo- nengoed in de grootste wanorde over den vloer verspreid. Haar werd echter geen tijd gelaten van haar verbazing en schrik te bekomen, want plotse ling trad uit de voorkamer een haar onbekend man naar voren, greep haar met de eene hand bij den arm en met de andere bij de keel. In haar hand hield zij een taschje, waarin een bank biljet van /40 en twee van 10. Een tweede persoon kwam mede naar bin nen, rukte haar het taschje uit de hand, waarop beiden ln allerijl de vlucht namen. Bij de politie werd van dit voorval pas om 9 uur 's avonds aangifte gedaan. De dieven voegden haar nog toe: „Ziezoo, nu hebben wij ten minste weer een paar weken te vreten." SLECHT BEGIN! Het nieuwe, op de werf van D. Goed koop, te Amsterdam, gebouwde stoom schip Koningin Willielmina, bestemd voor passagiers en vrachtvaart in West-Indië, is gister "op weg naar IJ- mufden, om proef te stoom en op de Noordzee, tegen een marinesteiger nabij de Heihbrug gevaren en heeft daaraan voor ongeveer ƒ300 schade veroorzaakt. Het stoomschip bleef oo- genschijnlijk onbeschadigd, doch keer de naar Amsterdam terug. POGING TOT DÉRAILLEMENT. Een overwegwachter heeft Zater dag op de lijn NeerpeltEindhoven, tusschen de stations Neerpelt Achel, drie lange eiken balken ge vonden. Deze waren op de rails ge legd, vermoedelijk met het doel een déraillement te veroorzaken. Even voor een trein in volle vaart aan kwam, werden de balken verwijderd en werd dus een ongeluk voorkomen. Een instructie is geopend. ('8-Hert. Ct.) Sport en Wedstrijden EEN ZESDAAGSCHE WIELERWED STRIJD te BERLIJN. Het is zoo goed als zeker, dat de zesdagsche te Berlijn Ln Mei zal wor den gehouden. John Stol en Rutt zullen, indien niet al te hooge eischen worden ge steld, onder de mededingers behooren. De winners van de zesdaagsche te N.- jYork, Mac Farland en Mar an, ver langen een garantiesom van minstens 20.000 mark, waarop directeur Hül- scher niet denkt in te gaan. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK, Beroepen (toez.) te Horsten (Gr.), de heer E. H. Wier inga, cand. en hulpprediker te Sappemeer. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Pernis ds. K. van An ken te Heinkenszand; te Ierseke ds. J. H. Lammertsma te Tholen. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg Is afgelegd het theoretisch geneeskun dig examen door den heer A. Keur; het doctoraat examen Ln de genees kunde door den heer Ch. Lips. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de Nederl. Letteren op proefschrift: „Bij drage tot de geschiedenis van de hooge vierschaar in Zeeland", de heer L. W. A. M. Lasonder, geb. te Mid delburg. Letteren en Kunst VALSCHE SCHILDERIJEN. Te Rotterdam worden thans schilde, rijen ten verkoop aangeboden, welke valschelijk onder teekend zijn met den naam van den kunstschilder A. de la Rivière. (Tel.) Stoomvaartberichten Zoolang de voorraad strekt, bekomt men in ruil voor omslagen prachtig geïllustreerde Kalenders 1909, fijne Toiletzeep, stevige Kleerborstels, Servetringen en vele andere voorwerpen. Leest omslag rond de zeep. Zendt ze franco aan SUNLIGHTZEEP, Rotterdam. Verkrijgbaar bi] Alom verkrijgbaar. SOLIDE worden in behandeling genomen door A, BERTLIMQ, Administrateur, Gr. Houtstraat 99a - Haarlem NIEUWE van de beste kwaliteit. Wij zenden direct uit de schepen, die dagelijks hier aankomen: Een vaatje met 100 stuks 2.75. Twee vaatjes (op één adres) 5.— Ook uitstekend om te marineeren. Verzending naar alle spoorstations Ln Nederland tegen vooraf inzending van postwissel of rembours. Haring-Export, IJmuiden (Holland). TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Statendam vertrok 19 Jon. van New-York naar Rotter dam. Het stoomschip Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 18 Jan. van Sabang. Het stoomschip Dumbea, met Fran- sche mails, arriveerde 19 Jan. te Mar seille. Het stoomschip Malang, van Rotter dam naar Java, passeerde 19 Jan. Perim. Het stoomschip Tabanan, van Rot terdam naar Java, arriveerde 19 Jan. te Port-Said. Het stoomschip Vondel, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 19 Jan. te Genua. Het stomschip Vondel, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 19 Ja nuari te Genua. Het stoomschip Lombok, van Bata via naar Amsterdam, arriveerde 19 Jan. te Suez. Het stoomschip Rijnland arriveer de 19 Jon. van Buenos-Ayres te Am sterdam. Architect, KIN.DERHUiSSINGEL No, 54, ZUIVERE f 2,20 f 1,20 f 0,65 f 0,30 HAARLEM. Reparatie-Inrichting. in een speciaal daarvoor ingericMen wagen T>1- 83- Nieuwe Gracht 11. Haarlem. Tp|- 23- Verhuurt Saf e>Loketten van verschillend, afmetingen in haar gepantserde en brandvrije kluis. Huur prijs Vin f 2tot f 60. FABRIEK VAN KAMPERVEST 3. Deelen uit de Leesbibliotheek 10 - 20 - 25 en 50 cent per deel. CATALOGUS OP AANVRAAG.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6