NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Binnenland 26e Jaargang. No. 7844 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. DONDERDAG 21 JANUARI 1909 A HAARLEMS ABONNEMENTEN PBR DRIE MAANDEN) Voor Haarlem f 1.23 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H m „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loiarens Coster. Pirectenr J. 6. PEEREBOOUL ADVERT ENT 16 Ni Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regei meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t-, elke regel meer ƒ0.316 Reciames 30 Cent pci regeL Bij Abonnement asnzienlijk rabat. AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Redactie eis Administraties Groote houtstraat 55. tatercommunaa? Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerijs Zuider Bultenspaame 6, Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. VRIJDAG 22 JANUARI. Schouwburg: De Hagespelers: Can dida en Hoe hij loog tegen haar man, 8 uur. Bovenzaal van „de Kroon": Voor dracht door den heer T. J. Bezemer, over „De bevolking van Middem-Java" 8 uur. \'ON BüLOW WEER AAN HET WOORD. De magneet heeft weer de oude aan. trekkingskrachtNa een kort winter, slaapje is Von Biilow weer op het staatstooneel verschenen, om geheel onverwacht een redevoering te hou den, die heel Duitschland in opschud ding brengt, 't Is weer. als in de be ruchte November-dagen, onzalige her innering aan de Keizer Wilhelm-Dai- ly Telegraph-interview-geschiedenis Nu is uit een heel ander vaatje ge tapt 1 De wijn is toch van dezelfde quallteit éven „koppig"... In het Pruisische Huis van Afge vaardigden heeft de minister-presi dent Von Bülow de schokkende rede voering gehouden. Waarover Over ailes on nog wat een echt Manusje van-al les 1 Eerst had Z. Exc. het over de P r u i- sische zuinigheid. Welnu, liierover hebbeu we in den laatsten tijd al zooveel gehoord, dat ook Von Bülow niets nieuws ter tafel kon brengen, 't Gewone liedje: we moeten spaarzaam worden we geven nu te veel geld uit en gaan gebukt onder schulden we moeten nu zoo spaar zaam zijn, dat we geen nieuwe schul den maken en de oude aflossen. Dit oude liedje op nieuwe wijs gezongen klonk heel aardig, maar... de zanger zong een couplet wat heel piano piano, doch hoe zacht het ook werd gefluisterd, 't was te hooren: „we mogen niet op ons leger en onze vloot bezuinigen, want die moeten eerder versterkt dan verzwakt worden." En.... de bearootingeu worden juist door deze reuzeu-posten 't meest be zwaard 1 Von Bülow voelde zelf de vodderig heid van zijn aangeboden lapmiddel tjes le bezuinigingen op de amble- naarsiractementen. We schieten nog in don lach, als we overwegen, wat hiervan terecht moet komen. Eenige dagen geleden werd xn een Duitsch dorpje de post van nachtwaker bij afslag verpand. Vrueger gaf de Staal aan zoo'u armen drommel 500 mark, maar nu hoopte do schatmeester, dat ecu nóg armer drommel 't wel voor 200 of 300 mark wilde opknappen.... Als men op doze wijze eenige rnillioo- nen wil bezuinigen, dan... Of wil do rijks-schatmeester aan de tractementen van de hoogere ambte naren tornen Met de rijksbelasting op de nalatenschappen zat Von Bü low in een heel lastig parket. Twee jaar geledon heeft hij de heffing daar van ton sterkste afgekeurd en nu.... nu verdedigde hij dezelfde gehate voorstellen. De slimme vogel lachte alleen wat, en zei,,'t moet nu wel, want de schatkist kan deze inkom sten niet langer missen. Of ze d't zullen doen Waarschijn lijk zullen veien aandringen op de invoering fan een vermogensbelas ting. Vervolgens werd de geschiedenis van den burgemeester van Hüsum be sproken, de man, die om zijn vrijzin nige beginselen van de boven hem ge stelde ambtenaren, nog al veel te lij den heeft gehad. Von Bülow zei „Zoolang ik als minister-presidenten als verantwoordelijk vertegenwoordi ger van de staatkunde des rijks, op deze plaats sta, zal met mijn goedvin den geen ambtenaar wegens hot uiten van vrijzinnige opvattingen ter ver antwoording worden geroepen. Ik laat ook den ambtenaar zijne politie ke overtuiging en meng mij niet in zijne politieke werkzaamheid buiten zijn u wnst. Ik laat een ambtenaar niet als een verdachte behandelen, omdat hij op een vrijzinnige stemt of tot de vrijzinnige partij behoort. Na tuurlijk moet de ambtenaar de noo- dige tact en terughouding tegenover de naast en boven hem gestelde over heid in acht nemen en mag hij zich niet bij de sociaal-democraten aan fluiten Dit is een der belangrijkste passa ges in de rede van Von Bülow. Hij voegde er later aan toe „Het is wel mogelijk, dat de regee ring mettertijd genoodzaakt zal zijn, tegenover de sociaal-democratie den *'eg van de wetgeving in te slaan, en hetgeen zij op dat gebied noodig acht, met alle middelen, die haar ten dien ste staan, door te zetten. Om dat doen, moet de regeering echter de overtuiging hebben verworven, dat de bestaande middelen en hun gestadi ge en onvervaarde toepassing niet- vcldoende zijn. Deze overtuiging heeft de regeering nog niet verworven." Zoo tusschon de regels is de aan kondiging van een socialisten wet te lezen. Is 't werkelijk Von Bü- low's voornemen, om daaraan te den ken? Reeds in 1895 werd een misluk te poging daartoe gedaan en ver wacht Von Bülow er nu succes van. Denkt hij inderdaad, dat hij met een uitzonderingswet een j>olitieke partij die 43 zetels in den Rijksdag heeften over drie millioen steramen beschikt, zal kunnen fnuiken Algemeen wordt dan ook gedacht, dat 't Von Bülow geen ernst is, en alleen zijn doel was, om de meer be houdende partijen door deze voor' hen blijde voorspelling aan zich te bin den. Von BüLow heeft altijd veel zor gen met 't „blok" in den Rijksdag en een stevige band, dier regeeringspar- tijen zal hem welkom zijn. De toekomst zal evenwel antwoord geven op deze vragen. Natuurlijk is 't hoofdblad der socia listen in Duitschland, de Vorwarts. meer dan kwaad over deze uitspraak van Von Bülow. De redactie oordeelt o. a. „Hij (Von Bülow) wil een reactio nair blok smeden, om de sociaal-de mocratie te verpletteren. Dat was het laatste en voornaamste wat de kanse lier op liet hart had. Dat was de clou van zijn pronunciamiento door het parlement van den geldzak. Dat was zijne aanbeveling als sterke man, dat was zijn beroep op de bajonet." Ook heeft Von bülow de Kei zer- crisis aangeroerd. „Het is de plicht van den constitu tioneel verantwoordelijken rijkskan- solier en minister-president, om den drager van de Kroon te beschermen. Ik heb ook in November al het moge lijke gedaan, om den drager van de Kroon tegen misverstand in bescher ming te nemen, dien3 houding te ver. klaren en te rechtvaardigen, zijn aan zien te verdedigen. Wij welen ook allen, dat wij in on zen Koning en Keizer een vorst bezit ten, die van gTOOte idealen vervuld is, die bezield is van den wensch om Duitschland vooruit te brengen. Hij heeft groote werken des vredes ge sticht, handel en nijverheid, techniek en wetenschap bevorderd, als weini ge vorsten vóór hem. Hij heeft voor de behoeften van den landbouw een open oog. Hij heeft de vloot gescha pen, ons leger slagvaardig gehouden en volmaakt, den vrede bestendigd. Tot nu toe heeft onze kracht hierin gelegen, dat Koning en volk elkander begrepen, in liet wederkeerige ver trouwen, in deu ernst waarmee van weerskanten deze verhouding wordt opgeiat, in het besef, dat de vorst zien den eersten dienaar van den staat voelt en dat het land weet, dat de belangen van het land ook de be langen van den vorst en zijn richt snoer zijn. Daarop rust ook onze toe komst." Velen zullen het belangrijkste in deze passage achten, dat de Keizer door Von Bülow beschouwd wordt als den eersten dienaar van den staat. Denkt Wilhelm er ook zoo o ver Von Bülow heeft veel en veel be langrijks gezegd. Stof voor de redac teurs en briefschrijvers om voor een maand kopy te leveren J 't Was noodig, dat Duitschland een soort leven in de politieke brouw ketel bracht, want het nieuws is schraal 1 De BALKAN-CRISIS blijft onveranderd. Servië ls nog even boos en dreigt nog steeds met oorlog. Oostenrijk-IIongarije ls boos, om dat nu nog de Turksche boycot niet ophoudt. Waarom niet? Nu is er immers overeenstemming tusschen de rijken en de reden voor de boycot op geheven. Ons verwondert de loop van zaken niet. Reeds weken te voren wezen we er op, dat de handel der Oostenrijkers veel zal lijden, omdat Engeland, Rus land en Frankrijk reeds een deel der markt voor zich gereserveerd hebben. Dit komt van 'i talmen van Aehren. thai 1 Eiken dag komen er berichten van AARDBEVINGEN. De grond in Italië ls nog altijd on rustig, maar ernstige onheilen blijven daar nu voorloopig althans uit Een aardbeving in de streek om Smyrna heeft groote schade aange richt. Te Fatochatine weiden 12 per sonen gedood en een groot aantal ge kwetst STUDENTENBETOOGING TE PARIJS. Er hebben weder studentenbetoo- gingen plaats gehad bij een lezing van prof. Thalamas, waarbij onge veer 120 personen in hechtenis wer den genomen, onder welke Biétry, de afgevaardigde van Brest. Verschillende betoogers bleken re volvers bij zich te hebben. RAMP TE CHICAGO. Woensdagochtend brak er brand uit in de in aanbouw zijnde werken voor de watervoorziening van Chica- go. Een groot aantal arbeiders, werk zaam aan die waterwerken, die ineen meer liggen op 1 mijl afstands van den oever, zijn vermoedelijk om gek o men. Door een sleepboot werden 26 gekwetsten in veiligheid gebracht Een later telegram meldt, dat ei reeds twintig lijken zijn opgehaald. De tunnel onder den bodem van het meer is belangrijk beschadigd door de ontploffing van liet buskruit, dat door de vlammen in brand was geraakt ZAL CASTRO NAAR VENEZUELA TERUGKEEREN Het „Journal des Débats" publioeert onder voorbehoud een telegram uit Washington, waarin wordt gezegd, dat er een afspraak zou bestaan tus schen Gomez en president Castro en dat laatstgenoemde wel degelijk het plan heeft naar Venezuela terug te keeren, wanneer dr. Paul zijn zen ding zal hebben volbracht. Paul zou feitelijk naar Europa zijn gekomen, om de internationale en diplomatieke betrekkingen, die op onhandige wij ze door Castro verbroken zijn, weder aan te knoopen, daar het voor Vene zuela zaak is zijn financieel evenwicht to herstellen en leeningeu aan te gaan en Castro zich voor een dergelij ke taak ongeschikt heeft betoend. Zoo dra Paul dan ook zijn taak zal heb ben beëindigd, zal men zien, dat Cas tro naar Caracas terugkeert en door Gomez met open armen wordt ont vangen. Wat van dit bericht te zeggen Voorloopig gelooven we er niet veel van. Bovendien wordt <Ld. 20 Janua ri uit Curagao gemeld Dank zij de medewerking van alle tegenstanders van het tot nu toe ge volgde stelsel, wordt president Go mez met eiken dag populairder. Bin nenkort zal Castro waarschijnlijk bij proclamatie worden afgezet. Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad", in de rubriek Om Ons Heen. Teresa Carreno., Men schrijft ons: Deze beroemde pianiste, klavier- titane of klavier-amazone, zooals haar bijnaam luidt, zal hier Zon dagmiddag een concert geven in de Kroon, Gisterenavond speelde zij In heit Concertgebouw te Amsterdam, en het succes was enorm. Zooals het Han delsblad schrijft: haar geest is nog al tijd in voile kracht, haar energie schijnt onverwoestelijk. Zij vertoont nog het klassiek profiel, en zit nog in de grootste rust vastberaden voor den Bectistain-vleugeldien zij be speelt niet dezelfde merkwaardige vir tuositeit, betzefde uithoudingsvermo gen, dezelfde soms demonische forsch- heid van greep.Zij maakt indruk door den rijkdom van schakeenkngen in haar voordracht, de magistrale be- heersching van de techniek. Teresa Carreno is een persoonlijkheid, die door haar eigen aard boeit, en res pect afdwingt. Het programma, hier uit te voeren, bevat klavierwerken van Bach, Beet hoven, Chopin, Poldini, Mac Do well, Tschaikowsky en Llszt. GRATIS UITDEELING VAN BROOD EN KOFFIE. Deelnemers waren heden 1029 kin deren, 316 volwassenen. Ingekomen giften Bij den heer H. London Nihil. Bij den heer M, van Ommeren raej. C. Z. f 2.50bezoekers van 't Hoekje 27.40 Q. 1. Bij den heer A. F. H. v. d. Vaart Personeel van de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek 6.20. Bij den beer W. B. Goskems Naai sters-atelier 2.30eenig personeel van de melkinrichting de Sierkan 3.25, electriciena sn Instrumentma kers C. W. P. der H. IJ. S. M. 2 wieldraaierlj H. IJ. S. M. f 2.75 t A. 1 V. 10 waoenmakerii IL IIL en metselaars C. W. P. f 9.05personeel van de Sierkan 4.38. Bij den heer H. van Niel Hz. me vrouw P. f 25, Ds. v. S. 2. Eerstdaags zal de Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem, een ver gadering houden, waar als spreker zal optreden de ZeerEerw. Pater Van der Valk, van do kerk van het H. Hart (Kleverpark). Winstgevend beroep. Gisternamiddag is op de Boter markt door de politie een liedjeszan ger en gisteravond op de Groote Markt een liedjeszangster aangehou den, ter zake van openbare dronken schap. Aan het politiebureau werden zij beiden in het bezit van een aardi- gon stuiver gevonden met zingen, schreeuwen en liedjesventen opge haald. Zij zijn hedenmorgen buiten do ge meente gebracht op weg naar Leiden, werwaarts zij zich wilden begeven. TWEE OUDJES BESTOLEN. Op den Burgwal woonden twee oude vrouwtjes de zusters Minne en Alida Raiming. De een is 64, de ander 67' jaar. Elk Haarlemmer moet ze kennen, de twee oude stumpers, die niet dein rug gekromd door den zwaren druk der jaren langs den weg sjokken. Vroeger in haar goede jaren, heb ben ze als vlijtige dienstboden flink gold verdiend. Zoo was er in 't spaar potje „een appeltje voor den dorst", l oon de oude dag kwam gingen ze in een klein, arihoedig huisje aan den Burgwal wonen, om daar dat zuur ver Kregen appeltje heel lang zaam op te eten. Ze leefden zeer be krompen, want geld verdienen ging niet meer en van het spaarpotje moesten ze leven, totdat ze stierven... De Gezondheidscommissie vond de woning der oudjes niet mooi genoeg en de gemeenteraad verklaarde het huisje onbewoonbaar. Er zat dus niets anders op, dan dat de oudjes een an dere woning zochten. Wat een zorg voor die menschjes 1 Hoe een huisje te vinden, dat niet te bezwaarlijk was, voor *t steeds slin kende spaarpotje Gelukkig 1 Een buurman ontfermde zich over de stakkers. Kom maar zoolang bij ons inwo nen. Wij gebruiken de voorkamer toch niet.! De oudjes namen dit vriendelijk aanbod onder duizend dankbetuigin gen aan. 't Weinigje huisraad werd in de woning van den buurman over gebracht, waarbij deze ook flink nielp. Maar... de oudjes werden in hun geluskdroom vlug en wreed gestoord. 'I Blc-ek heel spoedig, dat er bij de verhuizing, verschillende voorwerpen verloren geraakt waren. Allereerst de spaarpot, een blikken trommeltje, waarin de in goede jaren zuur-ver diende penningen waren geborgen, 't Warentwee bankbiljetten van 25 gulden, een muntbiljet van 10 gulden en een schuldbekentenis van den Staat der Nederlanden van 100. Ook waren eenige zilveren voorwer pen een odeurfiacou met zilveren stop en een kerkboek met dito slot souventers van vroeger verdwe nen benevens eenige kleedingstukken eu beddegoed. De politie weid gewaarschuwd, de vriendelijke buurman werd als dief ontmaskerd en werd in hechtenis genomen. Heden stond deze vriendelijke buur terecht. De bestolen oudjes wer den als getuigen gehoord en maakten ook op de zitting een beklagenswaor- digen indruk. Het O. M. eischte voor dezen z. 1. zeer laaghartigen diefstal, een jaar gevangenisstraf. De ambtshalve toegevoegde verde diger, mr. Ribbius, drong op een lichtere straf aan. Beklaagde handel de in armoedige omstandigheden Hij was werkloos en stal uit armoede, wat kan blijken uit het feit, dat hij met een doei van het gestolen geld de naaimachine van zijn vrouw uit de lombard haalde, omdat deze er wat mee kon verdienen. DIEFSTAL EN HELING. Veel processen om één geit. Eenige opgeschoten Jongens beroof den den fortwachter te Beverwijk van een geit, die door een hunner naai den opkooper Vellema gebracht werd. Een der jongens stond wegens dief stal terecht en hoorde zeven maanden gevangenisstraf tegen zich eischeu. Zijn verdediger, Mr. Toulon van der Koog, pleitte clementie. Daarna kwam Vellema In het be klaagdenbankje. De dief beweerde, dat hij de geit 's nachts aan Vellema voor 4.50 verkocht had, ma ar Velle ma ontkende dit Hii zou allee® de geit maar bewaren en toen de eige naar eenige dagen later bij hem kwam, gaf hij de geit ook zonder be taling terug. Het Openbaar Ministerie geloofde dit verhaal niet. Toen de dief van Vellena terug kwam had hij zoovee' geld, dat hij elk zijner tochtgenooten een gulden gaf en royaal tracteerde. Vanwaar anders dit gel 1 Toelichtende dat Vellema reeds lang door de justitie gezocht is o. a. als de opkooper van 23 gestolen fietsen, het vorig* jaar door de Haarlemsche dievenbende bu'it gemaakt eischte het O. M. togen hem twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, wegens he iing van gestolen goed. Bij het hooren van dezen eisch kreeg de beklaagde een soort zenuw toeval, deed althans raar. Later be zweer de hij voor den zooveelsten keer zijn onschuld. D? verdediger, mr. Leesberg, achtte hot bewijs niet geleverd en drong daarom op vrijspraak aan. 's Middags moest nog een kameraad an den dief terecht staan wegens het aannemen van geld, van diefstal af komstig. Een duur geitje 1 (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). HAARLEMMERMEER. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Vijfhuizen (Haarlem mermeer) en LexmonB, de lieer M. A. van Permis, cand. te Spijkenasse. BENNEBROEK. Een dezer dagen zal voor de afd. Benmebroek e.n. van den R K. Volks bond im het Vcreenlgingsgebouw aJ- hier optreden, de heer R. Assendelft. De anderafd. St. Barbara hield 19 dezer hare Ja&rlijksche vergadering. ULt het verslag van den penningmees ter bleek, dat een saldo van 30.40 in kas was. De heeren D. van Resteren en C. ►'erbaak werden respectievelijk tot 2e voorzitter en le secretaris herkozen Als commissarissen werden herkozen de heeren G. Weijers en B. Lammer- se. In plaats van den heer P. Mudde, die als 1ste penningmeester had be dankt, werd na stemming gekozen de heer S. Langcveld, die de benoeming aannam. ZANDVOORT. Voor het maken van een bijbouw aan oen perceel voor rekening van den heer J. v. d. Kruk aan de Halte straat, is Ingeschreven door de hee ren S. Slagveld, voor f 1549, L. ten Broeke voor f 1496, O. Schrikkema en F. Zwaan, voor 1297 en door A. II. SLegers, allen alhier. Uit liet verslag van de vereeniging Onderling Hulpbetoon over het 4e kwartaal 1908 blijkt, dat de ontvang sten hebben bedragen 772.69 en de uitgaven 354.00J, zoodat een batig saldo van 418.68 1/2 aanwezig is. SLOTEN. Alhier Is gisterenavond door het omvaLlen van een lamp afgebrand de timmermanswerkplaats van E. van Mierlo, met inhoud en het huis ge deeltelijk. De gemeente-brandspuit heeft dienst gedaan. Verzekering dekt de schade. De houw ecner nieuwe pastorie der Ned. Ilerv. gemeente alhier, onders hands aanbesteed, is gegund aan M. van der Mei, alhier, voor 9700. H. M. DE KONINGIN. De Haagsclie correspondent der Te legraaf schrijft Dinsdagmiddag hebben wij ons nog :ns overtuigd, of de onbesclieiden- lieid van liet publ'ek jegens H. M. de Koningin nu werkelijk zoo groot is, als in de laatste dagen weder wordt beweerd. En tot onze spijt moeten we erkennen het is zoo. Een zeer groot aantal menschen stond onze Koningin op te wachten, toen Zij uit het paleis .an Haar Moeder kwam en het ge- heele escorte van oude juffrouwen met boodschappenmandjc?, wandelende hoertjes on fietsers lette zich achter H. M. In beweging, het Voorhout in. Zelfs van buiten de stad schijnen de menschen te komen met het speciale doel, H. M. de eer aan te doen, Haar te begeleiden. Zou -laar nu werkelijk n'cts aan to doen zijn De plaatselij ke pers slooft zich uit om middelen ie vinden, teneinde H. M. te vrijwaren legen dergelijke verregaande onbe- sche'denheid en het schijnt, dat er zelfs eene organisatie op til is, om naar die middelen ve zoeken. DE MINSTER VAN OORLOG, die bronchitis heeft, gaat langzaam vooruit en za! vermoedelijk nog de geheele maand in huis moeten blij ven. LIBERALE UNIE EN VRIJZ. DEM. BOND. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Met zekerheid kan worden medege deeld. dat bij de aanstaande Kamer- verldezingen^geen samenwerking tus schen de Liberale Urde en den Vrijz.- Dem. Bond is te wachten. Stappen om tot samenwerking te komen zijn niet tred aan en daartoe zal zeker door den Vrijz.-Dem. Bond ook n:ct het init:a- tief wordon genomen. Zelfs staat het ernstig le bezien, of, indien de Libe- ale L'nie ui dezen den eersten stap zou doen, zij d:ui bij den Vrijz.-Dem. Bond een gewillig oor zou vónden. INTERVIEW MET DR. PAL'L. Itot Haagsche Correspondent iebu- reau meldt aan liet Hbid. Dr. Paul, de Venezoluansche gedelo geerde, die gisteren te 's-Gravenhago is aangekomen, verklaarde in een on derhoud in „Iio.t<el des Indes", dat hij zeer voldaan was over het resultaat van zijn onderhandelingen in Frank rijk en dat hij vertrouwde, dat ook do geschilpunten, welke nog met ons land mochten bestaan, zeer spoedig uit den vyeg zullen worden geruimd. Nu het hoofdpunt in geschil door op heffing van het bekende Mei-decreet verdwenen is, blijven er nog sleclr.s meer of minder ondergeschikte pun ten te regelen. Hoofdzaak is herstel van de diplomatieke betrekkingen tus schen Nederland en Venezuela en van ons gezantschap te Caracas. Dr. Paul sprak het vertrouwen uit, dat de Ne. derlandsche regeering bereid zal wor. den bevonden de buitgemaakte sche pen aan zijn land terug te geven. Y\ at de sctiadevergotding betreft, waarop de hoer Thielen, Neder landsen otKierduan le Caracas, aan spraak muakto, wegens vernieling van zijn eigendommen tijdens de tr« beien te Caracas, verklaart dr. Pen', dat het onnoodig was, deze langs di plomatieke!) weg te trachten te ver krijgen. Van den aanvang af heeft Ven- zolaanschö regeering liet mog< - üjke gedaan om wanordelijkheden voorkomen, en zij kan daarvoor dr> niet aansprakelijk worden gestciJ. Intusschen is de Venezoluansche r - geer ing bereid, den heer Thielen i dor minne schadeloos te stellen en dr. Paul heeft van den lieer Thielen ver kregen, dat doze niet langs diplom: - tieken weg de schadeloosstelling 7. I trachten in te vordereti, maar zied terstond tot de Yenezulaansche re^:- ring te Caracas zal wenden. Wat nu zijn werkzaamheden hier te lande aangaat, hoopte dr Paul, d terstond na zijn aankomst den Mun ter van Buutenlaudsche Zaken sclu.:- telijk van zijn komst in kennis hc-c'.t gesteld, heden met deai Minister c i onderhoud te hebben. Waarschijnlijk zou hij een week te 's-Gravenhago\o •- toeven. In dien tijd zou het protoc- l gereed gemaakt on geteekend kunne i woixlen, waardoor de betrekkingr i tusschon beide rijken weder officie- I werden aangeknoopt en de even'.u- l nog hangende moeilijkheden uit don weg geruimd woixlen, welk protoiv l dan riaar Venezuela ter goedkcui ii zal worden opgezonden. Vervolg' i s zal dr. Paul golijk reeds vroeger g - meld, zich begeven naar Londen ,i vandaar naar Duitschland en Italië, met de speciale opdracht, getuigen: i af te leggen van de goede bedoeiiugo i van Venezuela eu de vriendsciuip;i hjke vorstaudhoudiug te horstellen. In den loop van het gesprek g-ild.-. Paul nog een opheldering omtrent "t misverstand, dat bij hem zou *ge- heerscht hebben betreffende de 1 omst van ce® Nedertandsch gedolegeep: e, om niet hem to onderhandel- n. Hij verklaarde van meening te zijn ge- weesip toen men te Caracas een vo<-r- loopige regeling trof betreffende de door hem met verschil lende landen te voeren onderhandelingen, dat do ge zant van Nederland te Parijs gene. ii- tigd zou worden door onze Regeering om de noodige stappen te doen tij dens zijn verblijf in Frankrijk, vvii:.!-- aoor het herstel der diplomatieke l>e- irekkingou met Nederland zou wor den bespoedigd. Eerst te Parijs li-.it liem, dat onze Munster vuu Bult n- loudsciie Zaken er prijs op ste! .'.e, per soonlijk die onderhandelingen te voe. ren, waartegen bij hem ge nerlei be zwaar bestond. HET BEZOEK DER DU1TSCHE LANDBOUWRADEN. Omtrent het bezoek van de 100 Du-itsche Landbouwraden, onder lei- d'ng van prins Von Bülow, wordt ge meld, dat deze excursie uitgaat van de ..Verein für Staatevvirtschaftliche

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1