SCOTFS Emulsion Theriüoraeterstand KEIJSER'S Schoenenmagazijn BELEMMERING IN OE ADEMHALING burgerlijke Stand Weerbericht MEDEDELINGEN VAN IIET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 21 Januari 1909. Hoogste barometerstand 776.6 m.M. te Skegness; laagste 740.5 m.M. te Beydisfjord. Verwachting tot den avond van £2 Januari: Wind: zwakke wind.- Gesteldheid van de lucht: nevelig tot bewolkt, weinig oï geen neerslag. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te uur 774 m.M. Vooruitgang.. Vorige stand te 2 uur 772 m.M. te Haarlem. Donderdag 21 Januari Hoogste gisteren 2 uur F. 43 Laagste hedennacht F. 82 Hedenmiddag te 12 uur F. 85 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PHACHTIGE SORTEERING Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. 32 Lango Voorstraat Het lol der ongelukkige kindertjes die vóór den lyd geboren worden, is gewoonlyk niet voorspoe dig. Maar dikwyls, dank zy eene behandeling met hebben te vroegtydig geboren kinderen den ver- loren grond herwonnen en met ruik een succes, dat ty hun speelmakkertjes niet alleen ingehaald maar ook overtroffen hebben in groei, kracht ca LEVENSLUST. SCOTT'S wordt met smaak ingenomen en U licht verteerbaar. De echte SCOTT'S Emulsion wordt en is steed» uit- aluitend gefabriceerd door SCOTT& Bowns, Ltd., Londen, volgens hun 1 oorspronkelyk recept en hun onver- gelykelyk bereidings-proces. Ten Bewyze van het echte jireparaat vindt men den naam ScoK's Ëmul- sionopde flesch en op de verpakking. Bovendien komt op de verpakking voor het handelsmerk van Scotts lEmulsionde Visscber met de Visch. Zonder dit handelsmerk U geen enkele Emulsion de echte Scott's Emulsion. BU alle apothekers en droslsten. wordt snel genezen door VENO'S BLIKSEMSNEL HOESTGE- NEESMIDDEL. Veno's Bliksemsnel Hoestgenees- middel, liet wereldberoemde genees middel voor hoest, verkoudheid en al le aandoeningen van borst en longen is bijzonder heilzaam in gevallen van belemmering der ademhaling, chro nische hersenverkoudheid en het hoesten van den ouden dag. Bij het gebruik vindt men onmiddellijk ver lichting; de ademhaling wordt gemak kelijker en na korten tijd voelt men zich volkomen 'genezen. Jaarlijks worden or meer dan 2.000.000 fles- schen van dit heilzame middel ver kocht, omdat er niets onschadelijker of beter is voor hoest, verkoudheid, nsthma, bronchitis, influenza, en kin- derhoest. Neemt eens de proef met Veno's Bliksemsnel Geneesmiddel. Prijs 55 cts., 75 cts. en 1.80, Ver krijgbaar bij: J. J. GöPPINGER, Groote Hout straat 147a; J. v. GULIK, Zijlstraat 98; Firma W. PLAATZER v. d. HULL, Jansstraat 28, allen te Haarlem. Voorts Lij alle voorname Drogisten. Waar niet verkrijgbaar, direct per post van de VENO DRUG Go., N .Z. Voorburgwal 230, Amsterdam, na ont vangst van postwissel met 10 cents \erhooging. Fortbildung" te Berlijnnegen we ken zal deze excursie duren. Het ge zelschap zal van 23—80 Mei a.s. ons land bezoeken onder leiding van den bekwamen landbouwkundige dr. Trost, clle reeds in 1905 in opdracht van het Duitsche ministerie van Bul- tenland.sehe Zaken een studie maakte van de Nederlandsche landbouwtoe- etarvden en daarna er een brochure over uitgaf. Via Nieuwerschans, hef eerste grensstation, komt het gezelschap te Winschoten, om daarna den Reider- wolderpolder en de Oost- en Finster- vvolderpolders en daarna tevens de boerderijen in de Veenkoloniën te be- I toeken. Na de reis door de provincie Groningen zal Noord-Holland, hoofd- zakelijk Wostfriesland, worden be zocht. Zooals we zeiden, nemen ongeveer 100 landbouw- en regeerfngsraden, rechters etc., aan deze excursie deel. UIT DEN DREUMELSCHEN GE MEENTERAAD. Naar mem zich herinneren zal werd de ge in een tere kenim g van Ureum el over 1907 door Gedeputeerde Staten teruggezonden, aangezien de beschei den met geteekend waren. In de jongste raadszitting kwam de ze zaak aam de orde. Aan het verslag in de» N. T. C. is liet volgende ontleend: Het ontwerp-antwoord van B. en W. wordt thans voorgelezen. Er is hïexiin sprake van de weigering van. den burgemeester oin stukken te tee kenen; verschillende handelwijzen van liet hoofd der gemeente worden aan critiek onderworpen. (Tot onzen spijt wilde de secretaris ons geetn in zage geven van dit zeer scherp gestel de stuk; als motief voor zijn wecge- ring verweet hij ons partijdigheid. Ook toen wij van den burgemeester verlof kregen het stuk te gaan z:on, was het ons niet mogelijk, het te mo gen inzien). (Ook den correspon dent der T. C. werd dit geweigerd). Voorzitter: Heenen wethouders heb ben kunnen goedvinden ook nu weer als altijd en dus zonder met den bur gemeester in overleg te treden, als be sluit van B. on W. vast te stellen, wat de secretaris der gemeente heeft ge meend als antwoord te moeten neer schrijven op de nota van aanmerkin gen van 11. 11. Gedeputeerde Staten. Het Ligt niet in mijn bedoeling te gaan redetwisten met een gemeente-amb tenaar... en mijn meening aan ande ren dan aan Ged. Staten mede te dee- len. Wat wenscht de raad nu te doen. De lieer Nu mans zegt, dat men de rekening wil opzenden met liet ant woord van B. en W. De voorzitter merkt nog op... dat hij te veel administrateur is om te onder teekenen alles wat de secretaris hem voorlegt, zonder eerst te onderzoeken, wat de inhoud is. Spr. heeft met de wethouders willen samenwerken. Hij kan toch slecht de stukken teekenen en deze den secretaris meegeven, zon der te weten wat de gevolgen daar van zijn. Wat dunkt den raad daar van? De heer Numans zegt, dat reeds meermalen is uitgemaakt, dat de burgemeester eerst moet teekenen, •dus heeft de secretaris gelijk. De voor zitter is verplicht de raadsbesluiten o pte zenden of ten minste de gelegen- li eiddaortoe te openen voor eeai an der... De Voorzitter... verzoekt den raad hem te vrijwaren voor eventueele handelingen van den secretaris... Bij zijn 25-jarige ambtsvervulling zijn hern onder den schijn als te zijn van de ingezetenen der gemeente ge schenken aangeboden, die buiten me deweten of voorkennis van mij, voor zitter, uit de gemeentekas waren aan gekocht. Het Is in deze omstandighe den toch wel zaak, voorzichtigheid te betrachten met des raads eersten amb tenaar, den gemeente-secretaris van der Heuy, die reeds spoedig na zijn in functie-treding blijken gaf van den geest, die he mbezielde. De secretaris sloot namelijk het archief voor den burgemeester weg. Do commissaris der Koningin heeft toen natuurlijk in gegrepen. Deze secretaris deed meer en doet dit nog dagelijks, zelfs gelooft spr. dat die ambtenaar het spreken In vergaderingen van het gemeentebe stuur niet kon nalaten. Doch genoeg, laat de raad zijn voorzitter vrijwaren voor al datgene, wat ongepast en on voegzaam is in zijn eersten ambte naar.... De heer Cruysen: De blaam, dien ge op den secretaris werpt, is slecht geplaatst. Het is een brave, degelijke, deftige en nette vent. Ook de vorige secretaris, de heer Michielsen, was een net man. De voorzitter: Ik zeg alleen, dat de secretaris buiten mij om handelt, zijn ontwerpen worden in de vergadering gebracht en goedgekeurd... De heer Van Deursen, wethouder, vraagt wat de voorzitter denkt van zijn voorstel betreffende de onderwij zerssalarissen. De voorzitter antwoordt: Vraagt u mijn persoonlijk gevoelen, welnu de secretaris heeft het klaar gemaakt en u heeft liet overgeschreven. De hoer Numans: Daar zijn de wet houders ook bekwaam genoeg voor. De Voorzitter: Het is maar een idéé van mij. De heer Numans: Dat ge val met het ziJverfeest is gebeurd, maar wat ook? Toen aan de Koning in-Moeder een huldeblijk moest wor den aangeboden, is om een collecte te verhinderen 25 uit de gemeente kas genomen; d.t gaat nog voel ver der en noem ik een groot schandaal. Do Voorzitter: Dat was een raads besluit on daartegen heb ik mij niet verzet. I)e voorzitter zei vervolgens, dat bij het laatste bezoek van den Commissaris der Koningin, deze per soonlijk lieeft gezegd, dat de Raad nooit kon ontgroeien, wat hij den burgemeester had aangedaan, en hadt gij mij gedaan wat gij deal bur gemeester hebt gedaan, ik weet niet wat ik u geleerd zou hebben. Do heer Numans:Laat nu die oude koeien maar zitten. De Voorzitter: Neen, voor den dag er mee, niets verzwij gen. De heer Numans: Dan zal er nog meer aan het daglicht komen, bv. omtrent het beheer der gemeente, Het ziet er nu lieel anders uit en daarom stel ik er prijs op, dat de tegenwoor dige wethouders voet bij stuk houden. De Voorzitter:Maar zij moeten over leg plegen. De heer Cruijsen. Dat doen ze, want zij hebben u toch ge vraagd om de stukken te onderteeke- nen. De Voorzitter: Maar ik kan mij toch niet aansprakelijk stellen voor de leugen! van den secretaris. De heer Van Welle: Wij, wethouders, zijn toch ook verantwoordelijk. De Voorzitter: In de vergadering van B. en W. kon ik ter zake de rekening niet opschieten en geen uitweg zien de, stelde ik voor dat de wethouders zouden besluiten geen besluit te ne men. Ik wachtte, kreeg geen ant woord, zoodat tot behandeling van an dere onderwerpen alstoen werd over gegaan. Ik geloof, dat de hoeren daar krijgertje willen spelen, maar daar ben ik te ou dvoor. De heer Cruij- sen: De raad meent juist, dat gij krij gertje spelen wilt. De Voorzitter: Daar iieb ik mij nooit mee opgehou den. De heer Cruijsen: Had dan de rekening op tijd verzonden. De Voorzitter: Basta, de raad gaai met het antwoord van B. en W. mee ein daar is de zaak mee afgeloopen. IIET FLUITEN DER LOCOMO TIEVEN. Met ingang van 1 Februari worden de verschillende fluitsignalen bij ver trekkende treinen Ier Staatsspoor af- g naft en zullen van dien datum af alle treinen bij vertrek slechts liet fluitsein „geeft acht" (een matig lan gen toon) doen hooren. BRANDEN. Dinsdagmorgen omstreeks 6 uur brak bij Bergen op Zoom een hevige brand uit in de droogkamer van de stoom houtzager ij en kistenfabriek dei- firma Verheul. De vlammen vonden ruim voedsel in het aanwezige hout, zoodat men in de stad de vlammen uit het 20 minuten verder gelegen pakhuis kon zien uitslaan. De brand weer van Bergen op Zoom was echter spoedig ter plaatse, zoodat na twee uur werken men den brand volkomen meester was. Het droogickaal en veel hout ging verloren. ONGELKKEN. Bij de ontginningswerkzaamheden op liet landgoed „De Elzenburg", on der Oss, is een ogehouwen boom zoo danig neergevallen, dat de ongehuw de 45-jarige veerman G., die zijn met den dood bedreigd p.aard wilde redden, zelf getroffen en op slag ge dood werd. Het paard bekwam slechts onbeduidend letsel. In zijn woning in de Damlijnstraat te Rotterdam, is dood gevonden, ten gevolge van verstikking door gas, de 24-Jarige C. v. d. B. Op de Oranje-Nassaumijn II te Schaesberg viel de pompenrnan S. Knops jn dien mijnput. Toen men den ongelukkige vond, was hij reeds overleden. Hij is waarschijnlijk oo- gonblikkelijk dood geweest. Do man was gehuwd. STAKING VAN WERKLOOZEN. Aan de Kostverloren Vaart (zie ook Tweede Blad) zijn heden 56 oude werklieden opgekomen en 21 van de 40, die gisteren een oproeping hadden gekregen. Er waren heel weinig grond war kers bij. De stakers, die door de poiitie met een zoet lijntje van het werk waren verwijderd, stelden zich daartegenover op en lieten bedreigin gen hooren, maar werden later door bereden Amsterdamsche politie ver jaagd. „Toch had", zoo schrijft het Hbl., „hun infimideerend optreden zijn uit werking niet gemist. Wij waren er getuigen van, dat twee flinke kerels, losse bootwerkers, Jie werkloos waren en zeer gaarne den arbeid wilden voortzetten, zich bij den voorzitter van liet Werkloozencomi'tó vervoeg den met de mededeeling, dat zij niet langer durfden werken. „Wij wonen in het hartje van de Joixiaan, mijnheer. Hier is het werk goed afgezet en zijn wij veilig, maar als we vanavond naar hu's gaan, is het mis, en krijgen we klappen. Ze sciireeuwen nou al, dat ze onze vrou wen een ovatie zullen gaan brongen." Aldus deze mannen, die door vrees niet te bewegen waren aan het werk te blijven. Zoo ts het ook de overtui ging der Commissie, dat zeer velen door dezelfde vrees voor eenige rad draaiers worden weerhouden van ar beid, dien zij voor zich en hum gezin gaarne zouden verrichten. Laatste Berichten DROOGMAKING ZUIDERZEE. Bij de voordracht betreffende het droogmaken van de Zuiderzee, gehou den door den kapitein-adjudant den heer W. C> Schönstedt, op Dinsdag avond 1.1., voor de onderofficieren van het 10e regiment infanterie, bracht de kapitein allereerst in her innering het droogmaken van de Haarlemmermeer en de groote resul taten hiermede bereikt. Vervolgens werden door hem behandeld enkele on,lore plannen, die door verschillen de autoriteiten waren opgemaakt, om tol droogmaking van de Zuiderzee le geraken. Ten slotte werd meer uitge breid en met teekeningen toege licht het plan behandeld van de Zuiderzee-vereeniging. Volgens dit plan zou een zeedijk worden gemaakt van Noord-ilolland naar Friesland en wel van Ewyck naar Piaam. Jn de Zuiderzee zouden vier groole polders worden drooggelegd, terwijl in het midden een z.g, IJselmeer zou blijven bestaan. Bij Kon. besluit van 8 Sep tember 1892 werd ec-n Staatscommis sie ingesteld om dit plan te onderzoe ken, waaromtrent in 1894 verslag werd uitgebracht. Het gehoele plan zou een uitgaaf vorderen van pl. min. 204 millioen. Iu 1907 werd door Minister Kraus een wetsvoorstel ingediend tot droog making van één der bovenbedoelde pokiers, n.l. den Wieringerpolder, met het oogmerk, om ervaring op te doen en met de bedoeling eerst later meerdere polders te doen droogma ken. De kosten verbonden aan het droogmaken van den Wieringerpolder waren geraamd op pl. min. ƒ22,500.000 welk bedrag door toevoeging van ren te tot ƒ28.000.000 zou zijn gestegen, vóórdat tot verkaveling en bebouwing zou kunnen worden overgegaan. Door deze droogmaking zouden pl. min. 13.500 H.A. land worden blootgelegd, terwijl na aftrek van wegen, dijken eu rivieren pi. min. 16.500 H.A. goed bouwland zou overblijven. De tijd, noodig voor de droogma king, moet op ongeveer 7 jaren wor den gesteld, terwijl eerst 3 jaren na de droogmaking tot bebouwing zou kun nen worden overgegaan. De kostendo prijs van liet land oer H.A. zou alzuo gemiddeld oo 1700 motten worden gesleid. Dit bedrag zal zeker niet minder zijn dan de vei koopsprijs van den grond, weshalve de staat geen financ.eel nadeei bij de grootsche on derneming zou lijden. Het wetsontwerp staat thans nog op de agenda der Tweede Kamer. De overieden minister Bevers was van de droogmaking oen voorstander. De spreker hoopte, dat d.e nieuw opgetreden minister Regout eveneens voorstander van wetsvoordrachil zal zijn, opdat het groote werk tot uitvoering korne en aldus moge bij dragen tot bloei van handel en nij verheid. Bij monde van den adjudant-onder- off.-vaandeldrager Stakenburg werd den kapitein dank gebracht voor de zeer leerrijke voordracht; met dave rend applaus werd door de toehoor- dors hiermede ingestemd. PROGRESSIEVE INKOMSTEN BELASTING. Den 27sken, Woensdag, zal de heer J C. Peereboom Spieken over de voor gestelde progressie in onze plaatselijke belasting naar het inkomen, in de bo venzaal van de Kroon. T e y 1 r-1 e z i n g. De spieker van Woensdagavond.de heer i. K. L. Sluyterman, hoogleer aar te Delft, hield eigenlijk geen le zing. Deze kunslbestudeerder heeft onlangs per rijwiel een tocht door't noorden van Frankrijk gemaakt en daar mot zijn fototoestel verschillen de opnamen gemaakt van de bouw werken en monumenten on ruïnes, die daar te bewonderen zijn. Deze foto's, aangevuld door andere reproducties, vormden een rijke verzameling lan- taaruplaton, die de heer Sluyterman thans op het doek liet projecteeren, om daarbij veie bijzonderheden te vertollen. Vooral aan ue verschillen de kerkgebouwen in Parijs en omstre ken, zoo rijk aan boeiden en anaere kuns^prestaties, werd veel aandacht geschonken. De talrijke aanwezigen volgden de ze interessante voororacht met veel belangstelling. Mr. C. II. VAN MEURS. Woensdagmiddag is in den ouder dom van 59 jaar alhier overleden mr. C. II. van Meurs, advocaat en procu reur. Reeds ge rui men tijd geleden werd hij door een beroerte getroffen en hoewel naderhand zijn toestand verbeterde, geheel herstelde hij nim mer en in hot laatst van December kreeg hij een nieuwen aanval, die thans zijn overlijden ten gevolge heeft gehad. Mr. Van Meurs, die een geboren Haarlemmer was, bracht vele jaren als rechterlijk ambtenaar in Surina me door on vatte, toen hij in ons land was teruggekeerd, de rechtspractijk in Haarlem op. Hij was voorzitter van het Bureau van Consultatie en toonde, vóór zijn ziekte dat onmoge lijk maakte, ook op andere wijze be langstelling iri het openbaar leven. De ter aarde bestelling zal plaats hebben te 12 uur op het ameuwe ge deelte van de begraafplaats aan den Scliotervveg. De stoet verlaat tegen half twaalf het sterfhuis. ARR.-RECHTBANK. UITSPRAKEN. W. J. W., matroos te 's-Gravenha- ge, desertie gedurende de reis, 8 da gen gevangenisstraf. C. J. van V., los werkman, te Haar lem, diefstal, 2 jaren gevangenisstraf met aftrek prev. hechtenis. J. N., varensgezel, te Schoten, en J. II., slager te Haarlem. De le diefstal, de 2e heling; de le 6 maanden gevangenisstraf met af trek als voren; de 2e vrijgesproken. A. A., slager en G. D., kellner, de le* lè Buiksloot, do 2e te Amster dam, diefstal, 3 weken gevangenis straf. D. S., zonder beroep en W. F. K., metselaar, beiden te Velsen, diefstal, de le een week gevangenisstraf, de 2e vrijgesproken. J. C. E., fabrieksarbeider te Velsen, diefstal, 14 dagen gevangenisstraf. G. K., metselaar te Zandvoort, we- darspannigheid en beleed, en mish. ambt., 3 weken gevangenisstraf. P. K., arbeider te Haarlemmermeer, mishandeling, 6 boete of 6 dagen hechtenis. G. G., los werkman, te Wormerveer, eenv. beleed, ambt. in functie, 5 da gen gevangenisstraf. H. M.t arbeider te IJmuiden, dief stal, 6 weken gevangenisstraf. J. G. B., overwegwaebter te Hout rijk en Polonen, gevaar doen ont staan voor een trein, 5 boete of 5 dagen hechtenis. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van Woensdag 13 tot en roet Dinsdag 19 Januari zijn te Haar lem voorgekomen 5 gevallen van Röodvonk, 1 geval van Typhus en fe- bris typhoidea, en 1 geval van Diph- therïtïs. Te Heemstede 1 geval van Rood vonk. Te Beverwijk 1 geval van Roodvonk Te Haarlemmermeer 2 geval'en van Diphtheritic. u b ie a. Onder veel blijken van belangstel ling herdachten heden de licoren Beugeling, schilder, en II. Knijpers, wagenmaker aan de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M., den dag waar op zij vóór 25 jaar bij de maatschap pij in dienst traden. Namens de ka meraden werden den jubilarissen fraaie cadeaux aangeboden, tenvijl zij van de maatschaoDij een enveloppe met inhoud en diploma ontvingen. BLOEMBNDAAL. Bij de gisterenavond gehouden vei ling van do villa Erica heeft deze op gebracht de som van ƒ23.000. HAARLEMMERMEER. J aarvergade ring. De Vereen'ging voor Gereformeerd schoolonderwijs te Haarlemmermeer O.z. hield in de Christelijke school aan den Aalsmeerderweg haar jaar vergadering, die door vele leden en belangstellenden werd bijgewoond. U''t bet verslag van den penning meester bleek, dat de financieel© toe stand der vereoniging goed te noemen was. De uitgaven hadden in het afge loopen jaar 4131.78 bedragen, ter wijl de ontvangsten ƒ4547.85 bedroe gen. Alzoo een batig saldo van f 416.07. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren II. van An del, C. do Gr'aaff en G. van der Beek, ter vervanging van de periodiek aftredende hoeren C. Koov, YV. Mulder en K. Roodcn- burg, die niet herkiesbaar \vpren. Na een zeer uitgebreide discussie werd met algemeene stemmen beslo ten, de bestaande school e,n onder- wijzerswoning af te breken en over te •r":m tot het bouwen van eon grooter schoolgebouw en flinker onderwijzers- woning. Het bestuur werd de verdere rege ling opgedragen, om een volledig plan op een latere vergadering aan de le den voor te leggen, waarna de ver gadering, na het afdoen van cenigo huishoudelijke aangelegenheden werd gesloten. Best uursverkiezïngen. Bij de gehouden verkiezingen zijn tot leden van het tiestuur van den Ring van Jongelingsvereenigingen op Gereformeerden grondslag le Haar lemmermeer gekozen en is dit uit. de navolgende personen samengesteld S Zijp, te Hoofddorp, voorzitter; Chr. van der Heuvel, te Nieuw Ven- nop, secretaris Joh. van Helden, te Vijfhuizen, penningmeester, en Chr. Dijk, te Sloterweg, algemeen adjunct, l'ot vertegenwoordiger van deo Ring in het Noord-Hollundsch bestuur werd gekozen Chr. van der Heuvel tc Nieuw Vennep, en tot diens plaatsvervanger Chr. Dijk, te Sloterweg. BENNEBROEK. De Staatscourant bevat de Kanfnkl. goedgekeurde statuten van de IJsver- eeniging Beranebroek en omstreken. HEEMSTEDE. Heden werd <1© veiling van terrei nen en gebouwen der firma J. H. Kersten Co. te Heemstede in Hótcl Schollen voortgezet. Hoewel zij van- Ochtend te 11 uur begonnen was, kunnen wij op het ©ogenblik van af drukken den uitslag nog niet mede- deelen. Men was nog niet half weg. Immers bij elk der 125 perceelen werd gevraagd, of men het wenscht© tever- hoogen en dit vervolgens afgeslagen. Is dat afgeloopen, dan komen pas de combinaties aan de orde. De combinaties gaven aanleiding tot ontevredenheid. Althans de heer P. Hoogeveen van Haarlem maakte er aanmerking op, dat die combinaties, sedert den eersten \eilingsdag veran derd waren, wat lastig was oor even tueele koopers. In antwoord daarop werd gewezen op de omstandigheid, dat de verkoopers zich het recht tot verandering der combinaties uitdruk kelijk hadden voorbehouden. Eerst te vijf uur zou, verwachtte onze verslaggever, de veiling afgeloo pen zijn. 'telegrammen DE SULTAN VAN TURKIJE. LONDEN', 20 Januari. (Reuter). De Daily Telegraph verneemt uit Kon- stantinopel, dat groote ongerustheid wordt gevoeld aangaande den ge zondheidstoestand van den Sultan, die niet in staat w.as bezoek to ont vangen na den selamlik van Vrijdag. Gisteren werden inderhaast verschil lende geneesheer en naar liet paleis ontboden. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 21 Januari 1909, medegedeeld door LABOUCH KRE O YENS <fc Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSËNMARKT was voor Certificaten aangeboden. Neder landsche Certificaten 76 1/4, 90 3/4, Russen 94 1/8. 1ABAKSaANDEELEN flauw. B'ndjey 106 1/2, Deli 465, Medan 285, Nieuwe Asahan 100, Rotterdam Deli 400, Senembah 420. PETKULEljMAANDEELEN vast: Koninklijke 323 1/2, Sumatra Patem- bang 122 1/2. MI iNAA-nDEELEN vast: Ketahocns 165 en 267, Redjang Lebong 10. 35, S:mau, 570—5. De AMERIKA ANSCHE MARKT opende flauw. Atchison 98, Denver 381/4, Erie 30 7/8, Kansas 421/8 cn 731/8, Missouri 431/2, Southern Rail way 26, Union Pacific 1771/28, Wa bash 18 3/8, Steels 517/16, C arren 47 5/1G. CULTUURWAARDEN vast. Vor. stelanden 1381/2, Ned. Handels-Mij. 175 3/4. Hagen en C. M. Slrijbfs. D. Been en J. A. Finkelenberg; J. B. Engelenberg cn 1'. Boers; F. T. J. v. d. Vossen en A. A. M. Koehorst. OVERLEDEN: 19 Jan. A. N. Ruijfrok, 34 jaar, Hout markt, 20 Jan. Mr. C. H. van Meurs, 59 j., K.nderhuisvest. SPAARNDAM. BEVALLEN: E. Vallentgoed—Ileitman, z. deineurd Nieuws HAARLEM. ONDERTROUWD: 21 Jan.: W. Hardcsmeets' em J. P. Bitter; C. de Nobel en A. Kuiper, S. DE TOESTAND IN ZUID-ITALI6. Uit Rome wordt aan de „Tel." ge schreven, d.d. 17 Jun. Heden zond ik u een „Giornala d'Italia" en daaruit kunt u zien, hoe groot de ontevredenheid in 't Zuiden is over de handelingen van de regee ring.... èn van de militaire overheid te Messina. Ook over het beheer der ingekomen gelden 1 (Elf millioen lig gen bij de Banca d'Italia). Het geld wordt maar bewaard en niet vol doende uitgedeeld, laar waar 't hóóg r.oodig zou wezen. Zoudf u nu door middel van uw blad er niet voor kunnen zorgen, dat Holland het initiatief nam om liet geld direct naar Sicilië en Calabrië te stu ren Alleen in dat geval kan ons land er zeker van zijn, dat alles wer kelijk ten behoeve van Calabrië en Sicilië komt. Beide streken zijn arm (Sicilië is altijd door Italië behandeld als „ver overd land", toch gaf géén streek zóó genereus zijn bloed voor de vrijheid van het gezamenlijke vaderland do gemeenten kunnen reeds niet in eigen onderhoud voorzien en dragen thans nog de uitgaven voor zóóveel zieken, het onderhond van zooveel be rooide vluchtelingen Palermo, Catania, Syracuse, Tra pan! om bij de voornaamste te blijven liggen vól gewonden 1 Ca tania alleen heeft cr dertigduizend te verzorgen. En welke subsi-Fe zond de profeet eindelijk in naam van de regeering aan de stad Catania 1 ïlondcrddcr- tigduizend lire Als Holland er toe te br-wegen ware, het geld dadelijk zelf naar Calabrië en Sicilië te zenden, zon 't voorbeeld an Nederland heilzaam kunnen wer ken nok op andere na lies Maar geen krenterige sommetjes, doch ineens radicaal de dingen doen Op z'n oud-HoIlandsob, toen er nog durf en initiatief in ons volk zot, Holland zou de som kunnen ver doelen over de zeven hoofdsteden van Sicilië ou oiei de geteisterde steden van Calabrië. D'e zijn op Sicilië Catania, Syra cuse, Messina, Palermo, Tra parti, Girgcnti on Caltanisetta in Calabrië: provincie Reggio m provincie Cataii- zaro. Ik herbaal, heel die streek ligt vól gewonden uit- de verwoeste steden. En om het doel, waarvoor het geld gegeven werd, zoo licht mogelijk te naderen, zou rnen Sicillanen en Cala- breezen 't geld 'n eigen sleden en pro viocics ze'.f moeten i tien uitdeelen. In eigen steden ten niet ui Noord-Italië) kan worden gekocht, wat noodig is voor de gewonden en voor de geher bergde vluchtelingen. Voor het opbouwen van Messina cn Reggio kan dan de Itatinnnsehe staat zorgen, maar nu moet de eerste ge dachte wezen, te maken, dat de nieu- ..e sleden haar bevolking zoo gauw mogelijk gezond terug krijgen, opdat ze daar zelf weer de handen zulle kunnen uitslaan. Van Hollandsche zijde zon niet al leen on deze wijze aan Sic'l'ë en Ca labrië een materieele, maar ook eer hoogst moreele steun wo»den se «reven Niets werkt beter op de menschen, don ze volkomen te vertrouwen. En geen volk is zoo gevoelig voor achting en vertrouwen, als juist de fiere S'cilianen en Oalabreezen. Geef hun liefde en achting, vertrouwt ze, en honderdvoudig krijgt ge, wat go gaaft, terug. Ik ken ze en heb ze lief, al sinds twaalf jaren.... ik weet het en snroek u't ondervinding. Geloof me, de kleine ijdeiheden van de gevers zouden oók «orden bevre digd. want bet voorbeeld van Holland zou stellig groot opzien baren. En m. v is dit de -enige manier, om SiciFë en Calabrië waarachtig to hoTnen. liet leed is ontzettend f<n geld alleen vermag niet alles onder dcrcel;;kft omstandigheden... een beau geste van een vreemde natie, van Holland, dot al een goeden naam op S'cilië heeft, zou zóó weldadig op de gemoederen daar werken. DE KAPITEIN VAN K6PEN1CK. Men weel dat de Kapitein van Kó pen ick in zijne gevangenis de oclofle ontving van ecne Beilijnsche duine, dat hij tot het einde van zijn leven een lijfrente zou kiijgcn. Maar he- laasl De weldadige lee is lot inkeer gekomen en de kapitein heeft sedert eenigen tijd niets moer ontvangen. Voïgt heeft nu besloten tegeD zijne weldoenster een aanklacht in te die nen. EEN NIET ALLEDAAGSCHT5 STAKING, is uitgebroken te Juvisy en 12 nabu rige gemeenten, waar de inwoners op de weigering van het bestuur tier gas fabriek om don gasprijs van 15 cent tot 10 cent te verlagen, ten getale van 10.030 man besloten geen gas meer te gebruiken, liet gemeentebestuur van Juvisy ging de inwoners daarin voor en nu wordt de stad alle avonden door de inwoners zelf met lampions en lam pen verlicht! EEN GEHEIMZINNIG DRAMA is le Lophem, West-Vlaanderen, ont dekt. Kinderen, die naar de school gingen, zagen langs den weg, in een bloedplas, een lichtbak die met kogels doorschoten was, alsook verscheidene hazen. Die ontdekking leidde tot een verder onderzoek en weldra vernam men, dat een bekende wildstrooper erg gekwetst thuis was gekomen. De gendarmen gingen naar zijn we ning en vonden hem met een erge

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2