NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Onze Lachhoek. De Roode Pimpernel 86e Jaargang, No. 7814 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. DONDERDAG 21 JANUARI 1909 B ABONNEMENTEN PER DRIB MAAPDENl Voor Haarlem I 1-20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 130 Franco per post door Nederland „1.65 Afzonderlijke nummers B 0.02 H Geflliistreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Eitgave der VennoofscÈap Loarens Coster. Directeur PEHREBOöMj ADVERTENT ÏËNI Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.—, elke regel meer ƒ0. ffi Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentifin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Admlnisiratie: Grcote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znlder Buitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlên en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en BuitenlandKh Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 870. Nabetrachting Tan den Gemeenteraad. Waarschijnlijk kan lk niet beter doen, dan eerst vertellen wat de Ge meenteraad Woensdagmiddag beslo ten heeft en daarna iets te zeggen over de daarbij gehouden discussies. Nu dan, besloten is in beginsel te stichten een Hoogetre burgerschool met 3-jaHigen cursus, een tweejarigen handelscursus etn een avond-handels- cursus en op te heffen de aanvullings klasse. der burgeravondschool. Wel te verstaan in beginsel. De nadere bijzonderheden moeten nog. worden geregeld, üooals o. a. het schoolgeld, waarvoor de heer Schram nu weer een voorstel heeft ingediend, namelijk om het evenredig te doen zijn, minstens 60 en hoogstens 250. Bovendien komen ook nog ter sprake de amendementen van de hoeren Kleijnenberg, Loosj es en Krelage op de programma's van de school, die den wethouder, naar het mij voor kwam, bijzonder hadden geprikkeld. Dat was te zien aan de zenuwachtige manier, waarop Mr. Thiel mot een potlood op tafel zat te tikken en het was te hoor en aan den klank van de stem, waarmee hij zei, dat hij graag wat minder hukle en wat minder amendementen had gez'en. Ditmaal zocht ik vergeefs naar de humoristi sche goedmoedigheid, waarmee onze wethouder van onderwijs anders op merkingen ontvangt en beantwoordt, en die, als ik het zeggen mag, een deel van zijn kracht uitmaakt. Gaven de. amendementen Kleijnen berg c. s. tot dergelijke verstoordheid wel aanleiding? Inderdaad, ze waren wat lang gesponnen, maar van vijan dige strekking vond :k ze niet. En een van beideze hadden waarde, in welk geval Mr. Thiel de man niet is om ze hinderlijk te vinden, maar veel eer om ze erkentelijk te begroeten of ze hadden géén beteekenis en dan wa ren ze ook niet waard, om er over te ontvlammen. Een derde mogelijkheid: namelijk, dat in deze zaak ergens een voor anderen onzichtbaar wrijvings punt schuilt, dat de gemoederen in vuur zet, ontgaat natuurlijk aan mijn waarneming. Zeer juist was een opmerking van den heer Modoo en zeer belangrijk de inlichting, die door den wethouder daarop gegeven werd. Doe komt het, vroeg de heer Modoo, dat terwijl we V'er jaar geleden de H. B. S. met 3-jarigen cursus hebben afgeschaft om een school voor 'meer uitgebreid lager onderwijs te bouwen, nü weer voor gesteld wordt, een H. B. S. met 3-jarigen cursus op te lichten, nadat toch de school voor m. u. 1. o. ge opend ie Een rechtstreeks antwoord gaf Mr. Thiel met. Hij wou .waarschijnlijk lie ver niet zeggen, dat de Raad inder- .1, tijd verkeerd heeft gedaan met den wordt door de hoofddeur met een bul- 3-jarigen cursus op te heffen. Althans ging binnengelaten, hij wierp het over een anderen boeg Van die huigingen heb ik nooit iets en betoogde, dat de school voor m. u. J bespeurd. Verschillende jongens heb- L o. nog een zeer belangrijke rol kan ben mij wel verteld, dat ze strafwerk spelen, tengevolge van de omstandig heid, dat het lager onderwijs in Haar lem niet geheel en al aan de wet vol doet Art 50 van die wei namelijk schrijft voor, dat wanneer een ge meente een type uitgebreid lager on derwijs laat geven, daarop ook moe ten worden toegelaten kinderen van mm- en onvermogende ouders, voor verminderd 'schoolgeld of zelfs zonder betaling. In verband daarmee is de schóöl- geldregeling voor deze school door de regeering, die aan deze bepaling streng de hand wil houden, tijdelijk goedgekeurd, namelijk tot September 1909. Er waren namelijk plannen om een tweede school voor m. u. 1. o., en dan voor voel lager schoolgeld, te stichten, maar daarvan komt nu, ter wijl er een II. B. S. met 3-jarigen cur sus is opgericht, natuurlijk niets meer. Derhalve, zeide de -wethouder, ont werpen B en W. voor deze school een nieuwe schoolgeklregeling in den geest van de wet. Zal van deze school door min- en on vermogenden inderdaad een druk gebruik worden gemaakt Zullen er vele ouders van deze categorie van leerlingen wezen, die voor hunne kinderen onderwijs verlangen tot hun vijftiende jaar, in negen klassen en -onderricht in drie vreemde talen De tijd zal 't leeren. Maar niet alleen deze, ook andere scholen vallen onder het wetsarDkel onze drie burger scholen en twee opleidingsscholen. Mij dunkt dat, zoodra d»e voor weinig of niets toegankelijk zijn gesteld, een groote aandrang verwacht kan wor den naar de burgerscholen, die een zevende klasse hebben en waar wat Fransch gegeven wordt. Kortom, er is eene belangrijke verandering rn deze scholen op til, die den wethou der zal nopen tot een reorganisatie van het lager onderwijs, zooals die voor het middelbaar geschied «s. Wat B. en W. daarmee precies voor hebben ia nog niet gebleken het col lege is in de periode van overweging. Waarschijnlijk zal het aanbeveling verdienen, aan de opleidingsscholen niet te veel te wijzigen. Na deze uit naam van het dage- lijksch bestuur door den wethouder gedane rnededeellngen, kwam Mr. Thiel met een persoonlijke zaak. Het was hem niet gelukt, bij B. en W. een meerderheid te vinden voor een voor stel tot toelating van min- en anver- in ogen den tot het middelbaar onder wijs. D't feit vermeldende trok hij een parallel, die mij wat gewrongen scheen. Wanneer iemand uit 't Bron- gersma-fonds, zoo zeide hij, een ca deau van ƒ30 krijgt en, dus op detn kostenden prijs van het ouderwijs bo vendien nog 270 toe, dan moet hij dankje zeggen, maar eeu lor van oen jongen, w'ens vader toevallig 60 betalen kan en die dus 240 toekrijgt, hadden gekregen of een enkelen keer streng waren toegesproken, maar van buigingen heb ik nimmer vernomen. Die werden toch niet alleen voor lorren van jongens gemaakt? Kom, kom, Mr. Thiel, hier schooi toch over drijving 1 De bittere opmerking over de dertig gulden vond haar grond in een pas sage in het jaarverslag van 't middel baar onderwijs over '1906. Daarin wordt, „met zalv'ng", zei spreker, de leerlinge, die een toelage uit het' Brongersma-fonds ontving, met naam en toenamen genoemd. Hij vond dat ongepast en had het willen voor lezen, maar zag daarvan af. Ik druk het daarom uit het verslag over „De rente van het Brongersma- fonds enzHiervan werd uitbetaald aan den vader van de leerlinge, die, zooals hieronder blijkt, voorgedragen werd om de lessen der H. B. S. te vol gen, gedeeltelijk op kosten van ge noemd fonds 50 enz. In September, na het gehouden toe- lat-'agsexanien, deelde de directeur der H. B. S. met 5-jangen cursus mede, dat volgens zijn zienswijze voor eene toelage uit heit Brongersma- fonds het meest in aanmerking kwam(volgt de naam met de voornamen voluit), tot dusverre Leer- l'nge aan de Tweede Burgerschool alhier, die bij het toelatingsexamen de volgende cijfers verkreegReke nen 9, aardrijkskunde 5, geschiedenis 7, Nederlandsch 78 en Fransch 10. De Commissie besloot, ten behoeve van deze leerlinge, eene toelage te verleenen van 50, en wel 30 voor schoolgeld en ƒ20 voor leermiddelen. Voorloopig kan medegedeeld wor den, dat deze leerlinge voldoet aan de van haar gekoesterde verwachtingen. Zij behoort tot de eersten har er klasse". Ziedaar nu de mededeel* ng, waar aan Mi. Thiel zich ergerde en die, ik geef het toe, wel wat veel omhaal maakt over één leerlinge, die vijftig gulden krijgt. Ik ben er zeker van, dat het relaas goed bedoeld is en kan mij begrijpen, dat het, gelijk de heer Kleijnenberg zeide, een loftuiting be- teekende. Toch ware t allicht beter geweest, minstens den naam weg te laten. In het verslag van de Schuur man Schimmel van Outeren Stichting over datzelfde jaar, dat over 35 jonge lui loopt, wordt geen enkele naam genoemd. En het zou jammer wezen, wanneer iemand, d>e voor zijn kind graag een dergel ijken steun wenschte, daarvan afzag uit vrees, dat hij mei naam en toenaam zou worden ver meld. De een heeft daar nu eenmaal groot bezwaar in, de ander heeft er niets tegen. Wat de zaak in 't algemeen betreft, de toelating namelijk van min- etn on- vermogenden op de H. B. S., zeide de beer Schram een m. i. verstandig woord. „De moeilijkheid begint niet vóór de school, maar daarna". Juist, ze begint, wanneer het er voor den leerling op aankomt, in het geleerde te profiteeren eu het blijkt, dat de ouders noch de middelen, noch de relaties bezitten, noodig, om hun zoon nu ook vérder te helpen. Nog een andere vraag. Is het wel zoo onafwijsbaar, zoo dringend noo dig, om den toegang tot de H. B. S. te vergemakkelijken voor deze leerlin gen, die immers volgens des wet houders eigen woorden „een uit- „sltekende toevlucht kunnen vinden „in de school voor m. u. 1. owan- „meer het programma van de H. B. S. „hun te ruim of het schoolgeld hun „te duur is 1" J. C. P. Stadsnieuws Weldadi'gheld naar Vermo gen. Van 25 December 19086 Januari 1909 werd aan extra-giften ontvangen 2284.10. Van 6—19 Januari 1909 H. M. de Koningin 100, Mevr. wed. J. D. M. G. 60, A. P. ƒ50, L. L. B. d. H.v. L., A. F. K., Ieder 25, Mevr. wed. E. V., C. A. A. D. d. VV., H. v. W., d. W. H., ieder ƒ10, Dr. P. H., W. M. t. H. d. L., J. VV. Th. v. O., P. C., Mej. A. A. a. C. K, leder ƒ5, Doctors-busjes, 1908 4.621/2, Mej. R., Mej. M. C. S. IJ. d. S., V. B., ieder 3, Dames M., Mevr. wed C.. A. T.V, R: Z., ieder ƒ2.50, N. v. G., L. B. S., ieder 1.50, Mevr. wed. S. J. G., N. N., Mej. A. P. B., Mej. H. J. M. W., Ledot 1. Totaal 2U37.22 i/2. Van de 1500 Kersmais-kaarten zijn thans 213 terugmtvangenzoodat nog 1287 geadresseerden tot nu toe verzuimden ze aan den penningmees ter te zenden. Mogen zij het Konink lijk voorbeeld volgen en de Vereeni- ging b. v. p. zoo mogelijk vóór 1 Fe bruari met eene gift, 't zij groot of klein, verblijden 1 Behalve giften in geld zijn ook lig ging- en kleedingstukken zeer wel kom, deze zuilen gaarne aan de opge geven adressen afgehaald worden. Stuivers-Spaarbank. Gedurende de maand December 1908 werden ingebracht 260 posten meteen bedrag van 548.77 1/2 en uitbetaal- 63 posten 'tot een bedrag van f 1006.69, terwijl 13 nieuwe boekjes werden af- gege\en. over het geheele jaar 1908 werdeu ingebracht b/32 pusten, te ramen I ii.ubb.7u, uitneuiald bU9 pusten, te zamen 10.34U.7b 1/2, en weiden af ge. geven 234 nieuwe boekjes. Hulpspaarbank. De beer J. Mem-s treedt af als di recteur der hulpspaarbank Haarlem, maar is herkiesbaar. In de plaats van wijlen den heer P. van Cittert moet een nieuwe directeur worden gekozen. Déze verkiezing zal Zaterdagmiddag a.s. te 3 1/4 uur plaats hebben in de spreekkamer der le Doopsgezinde School. Verder wordt verslag uitge bracht over 1908 en zal rekening en verantwoording worden gedaan. Voorhetlighalfonds. In de week van 10—16 Januari j.l. kwam voor het lighalfonds in 4.76 bus bovenzaal de Kroon en 34.74 collecteerd bij do laatste uitvoering de beide vorige uitvoeringen een to taal bedrag maakte yan 72.94. Aangenaam is het der Lighaicom- missie met haar hartelijken dank voor liet geschoiikene, wederom een dankbaar patiënt aan het woord te kunnen laten. Hij schrijft: Mijnheer, bij dezen verzoek ik u be-: Ieefd, het bestuur mijn hartelijken dank over te brengen voor den steun, tijdens mijn verblijf in de lighal on dervonden. Na een verblijf van ruim 7 maan den in de hal, ben ik nu zoover gene zen, dat ik mijne bezigheden weer kan verrichten. U nogmaals dank zeggende, ver blijf ik Hoogachtend, UEd.dw. dienaar, (volgt handteekening). Rubriek voor Vrcgen Geabonneerde» hebben het voorredt i vragen op verBchillend gebied, mits voor Beantwoording vatbaar, in te.zenden by de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote liouistraut 68. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG: Wij zijn met vijf broers. De eerste is vrij geloot, de tweede en der de zijn in dienst geloot, als rtu.de vierde aainloot, moet hij dam dienem? ANTWOORD: Neen, wanneer de tweede em derde ook werkelijk ge diend hebben. CORRESPONDENTIE. Dein heer B. Uw vraag is niet voor beantwoording vatbaar. Plaats een advertentie, dan zult u wel aan biedingen van grossiers itn die artike len ontvangen. Den hear van M. Dergelijke In lichtingen kunnen wij u niet geven. Wij zijn geen informatiebureau. Mej. v. d. H. Uw schrijven Ls te ïitvoerig om hert te plaatsen. Uw mam is verplicht, zijn gezin behoorlijk te onderhouden. Wend u tot het Bureau vam Consultatie, dat 5 Februari e.lt. te half twee In het Palels vam justitie vergadert. Den lieer K. Wend u voor den cursus voor gasfitters tot den leider, den heer Blokhuis, adjumct-dirècteur van de Lichtfabrieken. Den heer J. H. Zeker, de mam is evengoed een burger als ieder ander. De uitdrukking was niet gelukkig ge kozen. U moet niet op alle slakken zout vam Arti et Religion!, hetgeen met aangenomen. Uit de Omstreken IJMU1DEN. Dinsdag werd met de Rijnland te IJ muiden binnengebracht die boots man Schol, die op reis in het ruim was gevallen en zwaar inwendig ge kneusd was. De bootsman ls aam zijn verwondin gen overleden. BEVERWIJK. De Rederijkerskamer „Kemmemer- iand" alhier is door de Kom. TooneeJ- veieemigiing „Ars Longa vita Brevis" te Tilburg uitgenoodigd aldaar 18 April a.s. eene gastvoorstelling te ko men geven en heeft die uitmoodiging MET ALLES TEVREDEN. (Tot een bedelaar): Wij geven niet aan de deur. Bedelaar. Dat ls niets, mijn. heer Ik wil wel binnenkomen om hel te ontvangen. VERKEERD BEGREPEN. Dokter (tot een patient, dien hij juist onderzocht h eeft). U bevalt mij heelemaal niet. Boer (woédend). Loop heen, zoek jij dan een mooieren zieke. DRUKFOUT., De dichter nam de uitnoodiging voor de soirée aan en beloofde 'n lang geZicht. PRACTISCH. Eigenaar van een groot restaurant (tot een nieuwen chef): U moet zor gen slechts corpulente bedienden aan te stellen, om den menschen de voe dende kracht van onze spijzem te too nen. Ober! Mijnheer! Ik heb veertien dagen hier gelo geerd en heb Je de rekening gevraagd., Is Je baas van plan z'n hotel te ver is oopen? Dat weet ik ndet, meneer. (De rekening teruggevend). Het schijnt wel! Geef mij mijn reke ning. Dit zal de koopsom zijn voor 't heele zaakje! VELSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen op Dinsdag 26 Januari, 1909, voor middags 10 1/4 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken* 2. Verordening op de heffing van hoofdei ij kem omslag. 3. Verordening regeling schoolver gaderingen. 4. Stichting gasfabriek en aankoop van grond. 5. Aangaan geldleening buitengewo ne werken. 6. Overdracht van grond aan den Staat der Nederlanden. 7. Adres J. N. Klein c.s. om verlof voor den verkoop van alcoholhou denden drank, anderen dan ster-ken drank. 8. Adres Schaalarmbesluur om een bijdrage te mogen verleenen aan de Vereaniglng tot steun van werkloo zen. 9. Adres J. Koster om ontheffing van eene bepaling der bouw- en wo- ningv ero rieni ng. 10. Adres bestuur Visscherijschool verhooging gemeentelijke subsidie. 11. Contracten armbesturen met de gemeeskurtdi gen. 12. Gratificatie Rijkspolitie. 13. Onbewoonbaarverklarimg van 'n perceel. 14. Rooilijn Ilagelinger- of Dood weg. IhLUiLLb S ON Naar het Engelsch duor Barones Orczy. 58) Gelukkig echter scheen Chauvelin meer ongeduldig te zijn om met zijn secretaris te spreken, dan bang voor spionnen, want hij nep Desgas op on- geduldigen toon bij zich De Engelsche schoener vroeg hij hem. Na zonsondergang heeft men haar u't het oog verloren, burger, antwoordde Desgas, maar toen ging tij het W esten op, de richting van Kaap Gris Nez uit. O 1 goed mompelde Chau velin. En wat heeft kapitein Jutley gezegd Hij verzekerde m'j, dat alle or ders, die u hem verleden week deed toekomen, stipt zijn opgevolgd. Alle wegen, die naar de bewuste plek lei den, zijn sinds dien dag en nacht be waakt en het strand en de rotsen rijn nauwkeurig afgezocht en be waakt. Weert hij waar die hut van vader Rlanchard is Neen, burger, niemand schijnt haar bij dien naam te kennen. Er zijn natuurlijk eenige hutten van visschers langs de kust, maar.... Genoog. Nu over vanavond viel Chauvoliin hem ongel ui dig in de rede. Op de wegen «n hét strand pa trouilleert nien zooals gewoonlijk, burger, en kapitein Jutley wacht uw verdere bevelen nf. Ga dan dadelijk naar hem terug. Zeg hem, dat hij alle patrouilles ver sterken moeten speciaal die langs het strand begrepen Chauvelin sprak kortaf en beslist, en ieder zijner woorden scheen Mar guerite als een dolksteek in het hart te treffen De manschappen, ging hij voort, moeten iederen vreemdeling, diic langs het strand den weg wandelt of rijdt, scherp in het oog houden, vooral een bijzonder langen vreemde ling, dien ik verder niet behoef te be schrijven, omdat hij waarschijnlijk vermomd zal zijn maar hij kan zijn lengde n'et zoo gemakkeijlk verbergen, behalve door gebukt te loopen. Be grepen Volkomen, burger, antwoordde Desgas. Zoo gauw een der mannen een vreemdeling heeft gezien, moeten twee hunner hem in het oog houden. De man, die den langen vreemdeling uit het oog verliest, nadat hij hem eens gezien heeft, zal zijn onverschil ligheid met zijn leven moeten beta len maar een man moet dadelijk hierheen komen rijtlen en er mij ver slag van doen. Is je dat duidelijk Volkomen duidelijk, burger. Heel goed. Ga nu Jutley dadelijk opzoeken. Zie toe, dat de versterkin gen voor de patrouilles worden afge zonden, vraag dan aan kapitein Jutley je een half dozijn mannen mee te ge- \en en breng ze mee hierheen. Over tien minuten kun je terug zijn. Ga Desgas groette en ging naar de deur. Terwijl Marguerite in doodsangst luisterde naar de bevelen van Chau velin aan zijn ondergeschikte, werd het geheele plan voor d* inhechtenis neming van den Rooden Pimpeme. haar maai- al te duidelijk. Chauvelin wenschte, dat de vluchtelingen, in dt meening veilig te zijn, in hun verbor gen schuilplaats zouden wachten tot Percy zich bij hen voegde. Dan zou de brutale intriguant worden omsm- geld en gevangen genomen op hetzelf de oogenblik, dat hij meende die ko- ningsgeztnden, die verraders van de republiek, te kunnen redden. Zoo zou zelf3 als het bericht van de vangst aan den overkant van het Kanaal bij de Bri/tsche Regeering bekend werd, zelfs zij niet wettelijk ten zijnen gunste kunnen protesteeren, omdat hij een complot had gesmeed tegen de vijan den van de Fransche Regeering; had Frankrijk het recht hem ter dood te brengen. Ontvluchten zou Tiiet mogelijk zijn. Alle -wegen werden bewaakt, de val was goed geplaatst, toet net, nu nog ruim, werd dichter etn dichter toege trokken, tot het zich om den brutalen Engelscliman sloot, wiens bovenmen- schelijke scherpzinnigheid hem mi: niet door de mazen zou heenbrengen. Desgas stond op het punt heen te gaan, maar nog eens riep Chauvelin nein teirug. Marguerite vroeg zich vaag ai wel ke duivelachtige plannen hij verder nog gemaakt kon hebben om een dap per man in den val te laten loopen, alleen tegen een bende anderen. Zij keek naar hem, terwijl hij zich omkeerde om wat tot Desgas te zeg gen onder zijn breedgerande® hoed ,ton zij juist zijn gelaat zien. Op dat oogenblik lag er zooveel doodelijke haat., zooveel kwaadaar digheid in de bleeke kleine oogen van het smalle gelaat, dat Marguerite haar laatste hoop voelde sterven -zij wist, dal zij van dezen man geen ge nade behoefde te verwachten. Ik heb nog iets vergeten, her nam Chauvelin, me. een kwaadaardi- gen grijns, terwijl hij ziin beentge, op klauwen lijkende handen wreef met een gebaar van vijandige voldaan heid. Misschien toont de lange vreemdeling neiging tot vechten. Wat er ook gebeurt, ndet schieten, denk er wil dien langen vreemdeling levend hebben.... zoo mogelijk. Hij lachte, zooais Dan te ons verteld heeft dat de duivels lachen in de hel. Marguerite had gemeend, dat zij nu alle angst en wee bad doorgemaakt, die een menschel ijk hart met moge lijkheid kon dragen maar nu Desgas weg ging en zij alleen in dfit eenzame, vuile vertrek bleef met dien vijand tot gezelschap, had zij een gevoel, of al haar lijden niets was geweest ver geleken bij dit. Een poos lang ging hij voort met in zichzelf te lachen, te grinniken en in zijn handen te wrijven bij het vooruit zicht van zijn triomf. Zijn plannen waren wel overlegd, en hij had reden voor zijn triomf '".een gaatje was er opengelaten waar door de dapperste en scherpzinnigste man zou kunnen ontsnappen. Ieder hoekje en gaatje werd bewaakt, en Jaar in die eenzame hut ergens aan Je kust wachtten eenige vluchtelin gen op hun redder, die er het leven voor zou moeten laten. Natuurlijk verlangde die duivel achtige man daar den scherpzinnigen vijand tn den val te laten loopen, die hém zoo lang had beetgenomen en machteloos gemaakthij wilde hem onder de knie krijgen, genieten van zijn zekeren val, hem zedelijke en geestelijke kwelling bezorgen, zooals een doodelijke haai alleer kan u't- aan, behalve ais laatste redmiddel. Ikdenken. De dappere adelaar was in gevangen staat en met gekortwiekte vleugels gedoemd het kragen van de rat te verduren. En zij, zijn vrouw, die hem bemin de, die hem dit had aangedaan, kon niets doen om hem te helpen. Niets, behalve te hooen aan zijne zijde te sterven en op een oogenblikje, waarin zij hem kon vertellen, dat zij hem hartstochtelijk en oprecht lief had. Chauvelin zat nu dicht bij de tafel hij had zijn hoed afgenomen, en Mar guerite kon juist de omtrekken van zijn smal profiel en puntige kin zien, terwijl hij zich over zijn schraal avondeten boog. Hij was blijkbaar volkomen tevre den, en wachtte met kalmte den ver deren loop van zaken afhij scheen zelfs van het minder smakelijk eten van Brogard te genieten. Marguerite verbaasde zich hoe ex zooveel haat in het eene menschel ijke wezen kon wonen tegenover het an dere. Plotseling, terwijl zij naar Chauve lin zat te kijken, trof een geluid haar oor, dat haar als een steen op het hart scheen te vallen. En toch was dat geluid niet geschikt om iemand met afschuw te vervullen, want het was enkel de vroolijke klank van een opgewekte, frlssche stem, die lustig zong „God save the King 1" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5