NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandsch Overzicht Uit de Omstreken 26e Jaargang. No. 7846 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 23 JANUARI 1909 ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voor Haarlem l 1.29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland.1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 .de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur ji. tï. PEEREBÖ0M. ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f 1—elke regel meer/0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. IstercommunaaS Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZONDAG 24 JANUARI. De Kroon: Concert Teresa Carreno, 2Jj uur. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, Alberts frères, 8 uur. KI. Vereeniging: Specialiteiten voorstelling, 8 uur. MAANDAG 25 JANUARI. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, Alberts Frerès, 8 uur. Duitschlan-d's rijkskanselier heeftin 't begin dezer week in 't Pruisische Huis van Afgevaardigden een speech gehouden. Von Bülow besprak alles- en-nog-wat, zoodat men een soort „Manusje van alles" te hooren kreeg. Oppervlakkig een handig in elkaar gepasto rede oppervlakkig! Ja, want in ons Overzicht van Donder dag wezen we er al op, dat er vele addertjes onder 't gras schuilden en de speech den handi gen POLITICUS VON BüLOW eigenlijk onwaardig is. Dit voorloopi. ge oordeel kunnen we nu volkomen handhaven zelfs nog wat aandikken. De rijkskanselier heeft een slechte dag gehad zóó slecht zelfs, dat hij nu z'n doodsklokje al onheilspellend hoort luiden Allereerst de eigenaardige socialis tenwet, die met angstige schuchter heid door Von Bülow werd aangekon digd. De socialisten politiek vermoor den door een papieren wet, niemand die er in Duitschland aan denkt, be halve Von Bülow als die er zelf eens aan gedacht heeft. Algemeen is de meening ook door ons dadelijk geuit dat 't den rijkskanselier met dezen socialistenmoord geen ernst is geweest en hij alleen de voorloopige aankondiging heeft gedaan, om.... de tegenstanders van 't socialisme in 't ge\ lei te komen. Maar.... dit vliegertje van Von Bü- low is niet opgegaan I In plaats dat de conservatieven juichen en blijde zin gen, treuren en huilen ze. Niet om de socialisten-geschiedenis, doch om do financieele beschouwingen van Von Buiow. De rijkskanselier heeft Dins dag alles en alles gedaan, om de con servatieven voor zijn belasting-ont werpen te winnen succes is even wel uitgebleven. Integendeel, de conservatieven be. giunen zeer duidelijk uit te spreken, dat ze niet met de voorstellen mee gaan, en vooral niets willen weten van do verhoogde successie-rechten, omdat h. i. door deze hooge belasting op de erfenissen en successies, de kleine grondbezitters en middenstan ders ernstig benadeeld zullen wor den. Er is zeJfs 'een protestvergadering gehouden. De conservatieven in West- Pruisen kwamen in Dantzig bijeen een druk bezochte vergadering, veel Landjonkers en hooge ambtenaren, enz. Graaf Dohna-Finckenstein, de voor- z;tter, sprak kort over den tegen- woord i gen pol iti eken toestand. Duitschland lijdt onder de gevolgen van een lichtzinnig geldbeheer, dat voornamelijk aan het parlement ge weten moet worden. De November- beroering is, dank zij de tegemoetko ming van den Keizer, bijgelegdmen moet nu met ernst een nieuw werk on dernemen, om de constitutioneele mo narchie te behouden en de poging, om van Duitschland een parlements- staat te maken, te verijdelen. De bekende conservatieve afgevaar digde v. Oldenburg, uit Januschau, die met stormachtige toejuichingen werd begroet, hield de-eigenlijke phi- lippica tegen den rijkskanselier. Hij zeide, dat Von Bülovv's rede een groo te verandering in de constellatie had gebracht en de verhouding van de conservatieven tegenover den rijks kanselier aanmerkelij k zou wij- *ige n. Spr. betreurde vooral de wetsont werpen met betrekking tot de hervor ming van 's rijks financiën, dan de voorbereiding van de nieuwe kieswet, die volkomen nutteloos was. Indien de grondwet in Pruisen radicaler werd, zou de koning geen bescher ming meer kunnen vinden. Von Ol denburg stak den draak met het ge zeurde met Schücking en richtte zich ten slotte zeer scherp tegen de voor gestelde belasting op nalatenschap pen, die in zijn oog een groote on rechtvaardigheid is. Dreigementen Van do regeer in gstafel baatten tegen woordig niet meer, zelfs niet dreige menten van den kanselier met zijn at treden. De hervorming van de finan ciën was stellig zonder belasting op nalatenschappon uitvoerbaar. Bij zijne aanvallen op Bülow werd v. Oldenburg telkens luide toege juicht De gebruikelijke afzending van telegram van hulde aan Bülow bleef, op voorstel van den voorzitter, dit maal achterwege, daar, zeide hij, de rijkskanselier opvattingen heeft ver kondigd, die tegen de conservatieve opvattingen indruischen. Dat de stemming van de conserva tieven niet alleen in West-Pruisen zoo onvriendelijk is tegen Bülow, blijkt uit een opstel van de Conservatieve Correspondentz, het officieele orgaan van de conservatieve partij. Wat zal van dit alles t gevolg zijn Men weet, dat Von Bülow reeds veel moeite heeft, om het regeeringsblok bij elkaar te houden. Nu de conserva tieven hem im den steek willen laten, zal de rijkskanselier naar een andere meerderheid moeten omzien. Een ander misschien" is, dat, nu zijn conservatieve vrienden hem ver laten, Von Bülow er het bijltje bij neerlegt Zeker Ls althans, dat de positie van Von Bülow aanmerkelijk ven-zwakt Ls. De in den laatste® tijd veel spre kende Engelsche minister Grey heeft zich weer doen hooren, nu over de GESCHILLEN IN DEN BALKAN. Z.Ex. zei in een rede te Coldstream: ,,\Vij hebben eenige sombere en on rustige maanden ooorgemaakt, maar thans kan ik verzekeren, dat een ver gelijk, ten minste in beginsel, tus- schen Oostenrijk en Turkije getroffen wend .Het zou te veel gezegd zijn, zoo ik zeide, dat de hemel helder was, maar wij mogen hopen, dat het voor beeld van verzoeningsgezindheid, door Oostenrijk en Turkije gegeven, nuttig zal werken voor het bijleggen der andere twistvragen. Hot Oostenrijksch-Turksch vergelijk heeft op buitengewone wijze de kans van succes der Balkan-conferentie ver meerderd. Niet alleen zou ik willen, dat een oorlog vermeden werd, maar zelfs zou ik woaischen. dat het vertrouwen der mogendheden onderling door middel van diplomatieke besprekingen, ver meerderd werd. Van dit oogpunt be schouwd, vertoont liet tot nu toe be haalde resultaat geen ongunstig ka rakter. ik hoop, dat liet bezoek van koning Edu&rd aan Berlijn het ver trouwen up onze goede gezindheid en onzen goeuen wil zal vei meerderen." Over de waar do van dit bezoek aan Bernju henben we gisteren reeds on ze meening gezegd. De andere uitla tingen wij zen er op, dat Engeland ook den vrede wil, en niet 't vuurtje sio- hen in den Balkan voorloopig zal op houden. üok Rusland schijnt die ge dachte to gaan koesteren (wel wat laat I). In gezaghebbende kringen te Pe tersburg siUit men zich onvoorwaar delijk aan bij de opvatting, dat door de totstandkoming van een schikking tusschen Turkije en de Donau-mo- narchie de zaak des vredes een groote schrede voorwaarts gedaan heeft. Do Oostenrijksche regeering heeft onge twijfeld aanspraak op de erkentelijk heid van alle vredesvriendon. De Rus sische rageering zal zich ook iin de huidge phase der Balkan-crisis laten leiden door don wonsch om den vrede van Europa to hand haven. De bijzonder moeilijke toe stand, waarin zich Rusland om natio nale redenen tegenover de hangende vraagstukken von het Oosten bevindt hebben deze mogendheid niet afge bracht van hot standpunt, dat de handhaving van den vrede het hoog ste doel derRussische diplomatie moet blijven. Do Russisch© regeering heeft dit leidend beginsel harer staatkunde doen blijken bij de beraadslagingen tussclie® de mogendheden en ook in dien gee9t gehandeld, toen het er op aankwam tegen de hooggaande gol ven van nationale opwinding een dam op te werpen. Het ls zonder twijfel, dat de Russische regeeruig dezen koers ook in 't vervolg met beslistheid zal volgen. Servië blijft even boosaardig. Zelfs wordt verzekerd, dat de nota, die Ser vië aan de mogendheden zal richten, uitgebreider eischen steJt, dan men had verwacht, nl.: autonomie voor Bosnië en Herzegowina, een compen satie in grondgebied en een geldelijke schadeloosstelling. Men kan het als vaststaande be schouwen, dat Oostenrijk-Hongarije Servië's recht om autonomie te ei schen, niet zal erkennen, daar na de sluiting van de Oostenrijksch-Turk- sche overeenkomst de Bosnische quaestie een bimrienlandsche quaes- tie van de Oostenrijksch-IIongaareche monarchie zal worden. Dat Oostenrijk-Hongarije niet te vinden zal zijn voor een schadeloos stelling in grondgebied, ls reeds be kend. En wat de quaestie der scha deloosstelling betreft, staat het bijna vast, dat Oostenrijk daarop eveneens een weigerend antwoord zal geven en aan Servië het recht zal ontzeggen een dergelijken eisch te stellen. Ook in diplomatieke kringen wordt betwij feld, of Servië daartoe het recht heeft. Zullen de Serviërs, nu 't duidelijk wordt, dat de mogendheden de vriend schap niet met wapenen willen bewij zen, niet terugschrikken voor een oorlog met de Donau-monarchie, die gelijk staat met een zelfmoord? De Turksche grootvizier verklaarde in een onderhoud: „Wij zullen het aanbod van Bulgarije tot betaling van een som van 6J millioen T. P. nooit aanvaarden." De boycot van Oostenrijksche koop mansgoederen wordt nog steeds voort gezet. OVERSTROOMINGEN IN TRANS VAAL. In de omstreken van Johannesburg hebben de vele regens overstroomin gen in de mijnen veroorzaakt. De Wit- waterrand-goudmijn liep onder waar door 10 blanken en 150 inlanders ver dronken. HEVIGE BRAND. Te Havana is een hevige brand uit gebroken in de stad Tibara. De geheele stad loopt gevaar; er zijn 30 personen om het leven geko men en een groot aantal gekwetst. Stadsnieuws Arbeidstijdenvrije Omtrent den arbeidstijd en de vrije dagen voor de boek- en stee..drukke rijen te Haarlem, is van de Vereeni ging van Boek- en Steendrukkerspa troons te Haarlem de navolgende re gering uitgegaan De gewone werktijd zal hoogstens bedragen 10 uur. De navolgende dagen zijn vrije da gen met behoud van "loon Nieuw jaarsdag, 2e Paoschdag, Hemelvaarts dag, 2e Pinksterdag en de beide Kersldageu, tenzij vallende op een Zondag. Aan het personeel worden, behalve de bovengenoemde, minstens drie da gen met behoud van loon vrijgege ven. Met het oog op bijzondere werk zaamheden kan voor het bepaalde sub II eene afwijkende regeling worden getroffen, m'ts niet ten nodeele van dien betrokkene. Deze regeling treedt in werking op 1 April 1909. Opzegging moet minstens 12 maan den van te voren aan bet bestuur van de Vereeniging van Boek- en Steen drukker spatroons te Haarlem geschie den. De regeling ls onderteekend door de firma's Joh. Enschedé Zonen, Haarl. Drukkers- en Uitgevers Mij. voorheen Gebr. Nobels, P. L. M. Ketting, J. L. E. I. Kleynenborg, De Erven Loosjes, Vennootschap Lourens Coster, Met Meylimk, II. A. van 01- phen, Ruygrok Co., J. A. Boom, secretaris. Baden. In het douchebadhuis aan het Leid- scheplein zijn in de afgeloopen week genomen 915 baden in dat aan den Koudenborn 599. A Capella Koor. In de eerste dagen van Februari geeft het HaarJemsche A Capella Koor, directeur de heer K. H. Kerk hof f, een concert in de Vereeniging. Als solisten zullen dien avond hunne medewerking verleenen d* heeren C. Blazer, solo-cellist van het Haarl. Muziekkorps alhier, en J. van Kem pen, tenorzanger te BloomendaaJ, ter wijl mej. Sterk alhier zal begeleiden. Het koor zal zingen het moeilijke doch zeer mooie werk van den heer Ph. Loots „In Speculo", Ave Verum van Mozart, en andere voor gemengd koor veeleischende, doch melodieuse nummers. Aanbesteding. Door den architect W. F. Doeg!as, te Haarlem, werd dezer dagen on dershands aanbesteed Het bouwen van een heerenhuis aan de verlengde Kleverlaan te Bloe- mendaal. Heit werk te gegund aan den heer W. Cassée, aannemer aldaar. K o lo n i a a 1 M u s e u m. Op uitnoodig:ng van het Koloniaal Museum hield de heer T. J. Bezeraer, docent aan de Hoogere Landbouw school te Wageningen, gisteravond een voordracht. Bij de vertooning van eene groote collectie mooie iiclitbeelden, deelde deze spreker vele interessante bijzon derheden mede over Indië en zijn be woners, vooral wat Java betreft. Eerst behandelde hij de oud-Javaon- sche kunst en wees er op, dat de stelling, dat de Hindoe-leer de kunst gebracht heeft, niet geheel juist is, daar vóór de komst der Hindoes ook al kunstscheppingen ontstonden. Als bewijs daarvan toonde SDreker ver schillende afbeeldingen van ruïnes. (Jok de vele Hindoe-tempels, rijk aan beelhouw en snijwerk, werden op het doek gebracht, om een beeld te geven van de ontwikkeling der kunst. Voorts weidde de spreker uit ovei' de vele godsdiensten die beleden wor den, want zoowel de Hindoe- als de Mohammedaansche leer heeft haar sekten. Daarbij verhaalde hij vele eigenaardigheden, /oiks- en godsdien- st!ge gebruiken van de bevolking. Tenslotte schetste de spreker de letterkundige ontwikkeling der Java nen, vond gelegenheid te wijze® op de zoogen. wajang-voorstelling en las oen gedeelte voor van zoo'n tooneel- stuk. Spreker e'ndigde met de opmerking, dat Nederland nog veel moet doen, om de beschaving der Javanen te bevor deren. Dit is z. i. een eereschuld. De talrijke aanwezigen volgden de voordracht met belangstelling. RAMP IN ITALIë. Voor de ramp in ItaTë zijn alsnog ingekomen bij Jhr. F. Teding van Berkhout, van Mr. J. E. 100.—. G. W. V. 5.—. J. K. Kzn. 50.—. Mr. Ch. E, 100.—. B. G. t. B. 25.—. Mr. A. W. T. 5.—. E. E. 20.—. Douair. J. C. T. v. B. 10.—. Jkvr T. v. B. 100.—. Mevr. P. 25.—. Jhr. C. C. v. d. W. 100.—. D. H. S. 2.50. N. N 25.—. N. N. 25.—. C. A. V. 10.—. Mr. P. 40.—. J. N. K. 10.—. Wed. C. A. T.- -V. 10.—. 0. G. H. 2.50. Mevr. P. de AL 10.—. Mej. C. A. L— J. M. 10.—. 686.-. Makende met de vorige opgaaf Begrafenis. Hedemniddag had op de algemeen© begraafplaats aan den Schoterweg de ter aardebestelling plaats van 't stof felijk overschot van den heer Mr. Chr. H. van Meurs. De lijkbaar was door een schat van bloemen bedekt. Aan de groeve hadden zich eenige vrienden en belangstellenden verza meld, waaronder we een aantal con frères van den overledene opmerkten. Namens de Orde van advocaten werd 't woord gevoerd door den De ken Mr. de Haan Hugenholtz. Deze herdacht, hoe Mr. van Meurs voor zijn vertrek naar West-Indië om daar als Griffier bij de rechtbank te wer ken, de Haarlemsche balie heeft ge diend. Toen hij terugkwam om hier rust te nemen, was 't zijn lust om rechtsbijstand aan onvermogende® te verleenen, zoodat hij een gewaar deerd lid van 't bureau voocr consul tatie was. Als zoodanig willen we hem hier herdenken en de familie de verzeke ring geven, dat de Haarlemsche ad vocaten Mr. van Meurs niet zullen vergeten aldus eindigde de spreker. De oudste zoon dankte voor de be toonde belangstelling. Museum van Kunstnijver- heid. ln de rotonde van het Museum va® Kunstnijverheid alhier zullen Zondag a. s. voor bet laatst ten toon gesteld zijn de afbeeJdingen van oud-Parijs, die zoozeer de algemeen© aandacht hebben getrokken. De volgende week zal eene tentoonstelling geopend wor den op keramisch gebied, terwijl het voornemen bestaat Zaterdagmiddag 30 Januari in de rotonde een voor dracht te houden betrekking hebben de op de ten toon gestelde producten. Belangstellenden die deze voor dracht wenschen bij te wonen, kun nen zich daartoe aanmelden bij den directeur. Zondag la de toegang keetelooa Alberts frères. Over de voorstellingen van deze be kende firma, die Zondag hier begin nen, bericht het „Vaderland" Tusschen de bioscopische vertoonin- gen van allerlei aard, mooie, aardige belangwekkenden, riet men bij Alberts frères in de jongste dagen een aan grijpende voorstelling. Het publiek krijgt in den Haagschen Kunstkring datgene voor oogen, waar aan ieder in de besch lafde wereld dagelijks denkt en dat de aandacht, in weerwil van de ledangrijkste ge beurtenissen daarbuiten, telkens weer trekt met de onweerstaanbare macht van het gruwelijke. Aan alle kanten ziet men de pui®- hoopen van Messina. Eerst wordt de toeschouwer, als in een voertuig zittende, langs de over blijfselen van de stad gevoerd en hoe wel men er ook al /an trelezen heeft, is de indruk de visu vei kregen, toch aangrijpend door het vreeselijk deso late van de uitgestrekte stukken grond waarop niets da® steenen en stukken hout en hier en daar een stuk muur met een erikel raam er nog in, waar aan duidelijk is te zien, dat het tot oen grootsch, trotsch gebouw heeft behoord. Dan ziet men op vele plaatsen het wegdragen van gekwetsten, waarvan de bioscoop den toeschouwer wijselijk niet te veel geeft, net genoeg om er eendg idee van te vormen. Moer krijgt 'men te zien van de lange colonnes van redders en hulpbrengenden met kus sens, zakken en allorlei materiaal om iu de puLnhoqpen te zoeken. Een van de indrukwekkendste ge deelten is dat, hetwelk ons bij het station de vlucht doet zien van de verschrikte overlevenden. In en op goederenwaggons en beestenwagens ziet men de ongelukkigen zóó dicht opeengepakt, dat men zich afvraagt, hoe het mogelijk is, dat niet een groot deel door verstikking om het leven komt. Niets geeft een zóó duidelijk beeld van don vreeselijken toestand dan dit vertrek, dat dagen lang zoo voort ging. Hem, wien het gelukte, dit zoo streng voor alle niet-ambtenaren ver boden terrein met een bioscoop-toestel te betreden nuet alleen, doch er zoo lang te blijven, mag de toeschouwer wel dankbaar zijn. M 11 i t a i r e Z a k e n. Benoeming. De eerste-luitenant H. A. Kloos, van het 10e regiment infan terie is benoemd tot adjudant bij het korps te Den Helder in garnizoen. Aan den sergeant-maj'oor-instruc- teur Bongortman is, te rekenen van 1 Februari af, vervroegd ontslag uit den dienst verleend. Instructie. De heer rechter-commissaris hield Vrijdag een instructie in zake den diefstal van lood van de villa in den Haarlemmerhout, vroeger bewoond door den heer Van Dohben. Vijf ver dachten werden gehoord. Verkeer gestremd. Wegens de groote verandering, die het plantsoen op do Bolwerken nabij de Maarten van Heemskerkstraat en de brug In de nabijlieid er van on dergaat is het verkeer voorloopig voor korten tijd gestremd. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). HEEMSTEDE. Onderwijs. Op 15 Januari 1909 bezochten alhier de scholen de openbare Lagere school 109 jongens en 08 meisjes, de bijzon dere protestantse he school 63 jon gens en 55 meisjes, de R.-K. jongens school 201 jongens, de R.-K. meisjes school 242 meisjes. SANTPOORT. In de Jaarvergadering der Protes- tantsche Dragers-Veroen ig-ng zijn als bestuursleden herkozen de heeren W. Ban Jr., G. Mulder en J. Tates. De vereeniging telt thans 45 leden en 6 begunstigers. Aanstaanden Woensdag 27 Januari zal in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente weder een volksconcert ge geven worden. Het is te hopen, dat zeer velen deze schoone gelegenheid tot het hooren van goede muziek tegen den geringen entrée-prijs van 10 cents niet voorbij zuilen laten gaan. HAARLEMMERMEER. Voor de vereeniging van Jonge Li beralen ln deze gemeente, trad te Hoofddorp op de heer Vos van Am sterdam. De opkomst was slechts mid delmatig te noemen. Spreker begon met een uiteenzet ting van de beginselen der vrijzinni gen en toetste dezen aan die van de anti-revolutionairen. Vervolgens be sprak hij het openbaar onderwijs te genover het bijzondere; vrijhandel te genover protectie, om daarna te ko men tot den eisch van Algem. kies recht, terwijl bleek, dat hij een zeer besliste voorstander was van vrouwen kiesx-echt. Hij eindigde zijn betoog met te spreken over de pensioenwet ten, inzonderheid over Staatspension- neering van ouden van dagen met premiebetaling, hetgeen door hem met kracht werd verdedigd. Een da verend applaus bewees dat hij de aan wezigen zeer voldaan had. Door één hunner werd nog uitvoerig betoogd het wenschelijke van Staatspensioen zonder- premiebetaling, waarin hij met de opvatting van den heer Vos verschilde. Door den voorzitter werd dank ge bracht voor hetgeen de spreker dezen avond had uiteengezet, daarna sloot hij met de gewone plichtplegingen de vergadering. Bij den landbouwer Op den Kelder aan den Ringdijk te Haarlemmer meer (N.z.) heeft men des nachts van een paard, dat op stal stond, de staart afgesneden. INGEZETENEN DER GEMEENTE VELSENl Men schrijft ons: Dezer dagen is door de leden van het plaatselijk vrouwencomité voor de aanbieding van een huldeblijk aan H. M. de Koningin bij de verwachte heugelijke gebeurtenis bij u aan huis bezorgd eene circulaire, waarin ge wordt opgewekt iets af te zonderen in de daarvoor bestemde bussen. Met opzet is deze vorm van inzame ling gekozen. Bedoeld is hiermede, dat de giften die mochten inkomen, veel of weinig, groot of klein, zullen zijn geschonken zonder drang van collectanten, als een uiting van medegevoel, als een meeleven met de blijde verwachting, die liet Koninklijk gezin mag koeste ren. Velen van ons zuilen zich nog wel kunnen herinneren met welk een spanning, maar ook met welk een blijdschap de geboorte van het eerste kindje werd tegemoet gezien. Dal eerste kindje, waarnaar ons hart zoo innig verlangde, en dat voor ons zou zijn het zonnetje in ons huis, het speelpopje van jongen va der en jonge moeder. Mot welk een illusie heeft jong moedertje de blijde komst voorbereid, en alles in gereedheid gebracht wat ze vooi haar kleintje zou behoeven. Met welk een blijdschap heeft ze aanvaard al wat verwanten en vrien dinnen haar schonken voor haar eer steling, soms wellicht met een glim lach als 't een voorwerp was van wei nig nut of uit lang verleden tijd, een geschenk, waaraan haar schat niet veel zou hebben. Blij was ze, dankbaar voor alles, omdat 't haar als bewijs gold dat men met haai- meeleefde; omdat elk blijk van liefde haar betoond, een bede was voor de vervulling van haar liefste bede. Geen menschenoor Is ooit getroffen door heerlijker muziek dan den eer sten kreet van onzen lieveling, in dat' heilig oogenblik toen aan de echtge- nooten de naam van vader en moeder werd geschonken. 's Menschen hart klopt geftjk. Zoo treffend is de weeklacht van de rijke kinderlooze vrouw, tot haar be-, hoeftige natuurgenoot, die met een kind op de armen haar een aalmoes vraagt: Ben ik dan rijk? Erbarmen, Mijn God!, ik, ik heb immers nleta, Zij... schatten, in haar armen. Gezegend 't huis, waar een kind verwacht wordt, waar de liefde den eersteling een plaats mag bereiden. Dat betoon van liefde behoeft zich niet te kenmerken door veel te geve®. Op 't hatr alleen komt 't aan. H. M. de Koningin heeft zelfs deö wensch te kennen gegeven, dat een gedeelte der gelden moge worden be stemd voor een liefdadig doel. 't Geschenk za lvooral waarde hebv ben, niet wanneer veel wordt gege ven, maar wanneer door velen wordt gegeven. Hoe weinig dan ook.- Deng ene. die zich de moeite wil

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1