HAARLEM'S DAG-BLAD. TWE™^.. Haarlemsche Handelsvereeniging S&eugsk K Ecu, Heel, veu is Not. 119#, Da Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van beslaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls niet groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat ia niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hure hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging Duiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groyte tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 3 50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en information voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen oplreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. iiefc bijjüt iii üeu matsten lijd dat meu aei© oeUHgujke vuortieo lou begint lo wa*rdeeren want gedenk ÜS'ïuoldüeu Zich 07 nieuwe Vd .U aaai. Als proef kunnen voortaan nieuwe leder' voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts hel 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad f 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de lieereu Mrs. Th. de Haan IJugeulioltz en A. H. J. Merens, bpaame a4, aiiuer, die vuur de leden eiken werkdag van 3—4 uur des ua- miudags zijn te spreken. Het bureau der V ereeniging is ge vestigd Juiisweg 11. Voor incasso s door bemiddeling der Vereeniging wordt een va»t recht van 5 pel. der vordering bere kend. Buveudien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaien te innen. De kosten vau ïnfunnutiën naar Mjilen de slud woonachtige personen gedingen 00 ets. per informatie, plus \ijl cents porto-vergoeding, lnfonna tien naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentie» 'op buiten de stad wo nende personen worden met behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto ««ii'goeiimg is toegevoegd. ltuiui 1743 infui maliën en rechts geleerde adviezen werden in bet afge loopen jaar gegeven. In October en November 1908 zijl» 49 vorderingen tot een bedrag va» llói.OO 1/2 betaald 9 vorderingen worden afbetaald, 17 vorderingen zijn iitgesteld. Nien wordt geraden alvorens te le vereu aan N. Wiebes, vruchtrijder, Bloemendaalsche W eg 209, Bloeinen- laal, W. F. F. van Engelen, Bakenes- sergracht 98, mejuffrouw A. Derni- on, Prinsen Bolwerk 12, die goede ren koopt op naam van eene Van der Heep, C. Tack, sigorenhnndel, Spaarn wouderstraat 49, zich om in lichtingen te vervoegen aan het kan toor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeien worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks vuil 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, 'waar dan ook verdere Inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor- matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aa.n leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor iuformatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. PARIJSCHE BRIEVEN, LXV. Alea jacta ©st. De Leerling Is ge worpen. .De president FaJlières, zwichtend voor de publieke opinie, heeft den moed niet meer om den ter dood ver oordeelden stelselmatig gratie te ver- leenen. De beul Deibler is alweder ten troon verheven. En de voorstanders der aardsche vergelding kunnen hun haan victoria doen kraaien. Monsieur Deibler is wederom een populair man geworden. De guillotine is uit het antikiteiten-arsenaal ge haald en zal zich nu op gezette tij den bloedig wreken over haar tijde lijk emeritaat. Vier koppen heeft ze onlangs reeds weer gesneld ze klikldat hongerig naar neg meer slachtoffers van het publiek wraakge voel. En ze zal haar zin krijgexj. Want ook nè. de openbare terechtstelling der vier misdadigers te Béthune als het ware om te bewijzen, dat, zoo als ik reeds iin een paar mijner vori ge brieven heb pogen aan te toonen, de doodstraf voor de meeste boosdoe ners niet afschrikwekkend is ook daarna zijn er heeren moordenaars aan den "ang geweest. Naar alle waarschijnlijkheid zullen wij eerlang ook te Parijs het schoo ne schouwspel van een openbare te rechtstelling kunnen gemeten. „Lc journalisme d information" zal dan handen vol werk hebbenreporters en kiekjesnemers zullen er zij bij spinnen.... Het zal een sinistere boei worden.... En de apaches zullen, he laas, apaches b 1 ij v e n. De heer Lépine, de machtige pre fect van politie, breekt zich nu hei hoofd met de vraag, waar de guillo tine welk moorddadig instrument in het kleurrijke argot der bandieten ,,la veuve" wordt genoemd haar justitieel werk zal verrichten. Aan vankelijk had hij den hoek aangewe zen, gevormd door den Boulevard Arago en de Rue Messier. Doch de bewoners van die buurt teekenden verzet tegen dat eerbewijs aan. Waai nu? Ik voor mij zou de plaats vóór de Chambre des Députés het geschiktste officieel© moordoord vinden, aange zien toch de heeren afgevaardigden met een verpletterende meerderheid voor het behoud der doodstraf heb ben gestemd, daarbij op den koop toe te kennen gevende, dat een veelvuldi ge toepassing hun alleraangenaamst zou zijn. Maurice Barrès zou dan een vervolg kunnen schrijven op zijn „Sous l'oeil des barbares." Intusschen zit de heer Lépine in zak en asch. Waar zal de machine haai werk moeten verrichten. Het is hem natuurlijk bekend, dat deze „wedu we' altijd een vagebondenleven heelt geleid. Place de Breve, Place du Car- ousel. Place de ia Kévolution, alweea Place de Gróve, Place Maubert, Place Saint-Jacques, la Roquette vele zijn de omzwervingen van Guillotine's geesteskind geweest, dank zij het ver zet der buurtbewoners. Geen sterve ling schijnt de helsche machine inde nabijheid van zijn woning te willen zien functionneeren. Gaat men ech ter na, met hoeveel belangstelling een openbare terechtstelling ten alien tij- do door duizenden toeschouwers is bij gewoond, dan komt men tot gevolg trekking, dat bovengenoemd verzet gemeenlijk ai heel weinig voortspruit uit afkeer van de terechtstelling en •derzelver schouwspel. Neen, zie je, maar zoo'n groote menschenmassa voor je huis, dat kan last geven- De heer Lépine zit dus ln zak asch. Waar, ja, waar moet dat drommelsch© ding dan toch komen te staan werken? Als hij het eens verdonker maande. Dat „verdon kerm an en" van een guillotine moge gek klinken, toch is het al eens gebeurd, ln 1847. De laat ste Sanson,de laatste uit een ge slacht van beulen, was, ten spijt van zijn somber beroep, Iemand, die graag uitging. En zijn bokkesprongen op het gebied der levensgenietingen waren zoo veelvuldig, dat hij op zeke ren dag wegens schulden ln de vangenis van Clichy werd opgeslo ten. Henri Sanson wist zich echter uit de verlegenheid te redden. Om zijn schuldeischers te vreden te stellen en uit de gijzeling ontslagen te worden, verpandde hij hun al zijn hebben en houden, waaronder de... guillotine. De beul kwam uit het gevang, en zijn „weduwe' kwam op haar beurt ach ter slot en grendel. Het geval wilde echter, dat Sanson, nauwelijks uit de gevangenis ontslagen, een ter dood veroordeelde, wiens verzoek om gra tie tusschentijds was afgewezen een kopje kleiner moest maken. Daar zat de beul in nood! Een beul zonder zijn instrument Is een beuling. Sanson bekende zijn pandjesgeverij aan den procureur-generaal, waarop de tus- schenkomst van niemand minder dan de minister van Justitie noodïg was om de guillotine „los te maken." Twee dagen nadat onze beul zijn werk had verricht, werd hij ontsla gen wegens „ernstige tekortkoming in de uitoefening van zijn beroeps plichten." Henri Sanson stierf Ln de grootste ellende. Men heeft van verschillende kanten verzekerd, dat monsieur Deibler een brave homme" is. Dit is mogelijk. Misschien kan hij zijn beulswerk met zijn geweten overeenbrengen. Doch de pose, die hij aanneemt, zoodra hij een gelegenheid vindt om aan het .voord to komen, is mij lm hooge ma te antipathiek. En als het waar is, dat hij een betrekkelijk groot salaris geniet en bovendien 500 francs per .©rechtstelling ontvangt, zou het mij, geloof ik, al heel weinig ontroeren, indien ook deze beul later, na een le ven van materieel welzijn en recla me bij een huiveringwekkend ambt, tn slechten doen geraakte. Er zijn nu eenmaal „eerlijke" beroepen, waar van men een grooter afschuw heeft Ion van sommige oneerlijke^ Zoo zou ik zeiis liever met een inbreker dan net Deibler aan dezelfde tafel zitten. Üp liet oogenbhk wachten niet wei- iig ter dood veroordeelden af, of pre- -ident Falbères hun al dan niet gra- ie zal verleenen. Onder hen behoort •en zekere Danvers te Carpentras, jen moordenaar, die oogenblikken an zachtziiinnigheiu schijnt te heb- >en. En dezer dagen aonnneld'.-, over- nand door slaan, zijn bewaker snor kend in. Met de grootste omzichtig- ïeid ontnam Danvers hem zijn sleu tels, benevens een prachtig Cata- laansch mes. Welke psycholoog kan iu verklaren, waarom de boef geen ïebruik maakte van de gunstige ge'e- enhe>d. om zijn vrijheid te herkrij gen en zich noch van de sleuteis ïoch van het mes bediende Toen de bewaker ontwaakte e'genlijk een contradictio in tea-mints en naar zijn sleutels zocht, reikte Danvers ze hem, tegelijkertijd mot het mes, luid lachend over. De cinier was toen nog meer verstomd over de onbegrijpelij ke zachtzinnigheid van den boef dan ontsteld om het levensgevaar, waarin hij verkeerd had. Zooals de zaken thans staan, be staat er voor dezen onverlaat weinig kanws, gratie te erlangen. Even den C'p'er onschadelijk gemaakt en hij had de gevangenis achter zich kun nen laten. Hij deed het n'et. Waar is nu dit aan het adres der desbetref fende behoudsmannen het afschrik wekkende, voor mtisdadigers, van de doodstraf „Eh b:en I voilé, tout", zei eertijds de moordenaar Campl, een paar se conden voordat zijn hoofd onder de valbijl vleL De douane-beambte Meunier, die drie moorden op zijn geweten had en buitendien zijn zoon ha*' gewurgd, maakte zich boos op den beul, toen deze hem den hals ontblootte. „Een nieuw hemd 1" huiderde hij spijtig. Indien men eens al de cynische uitingen, op liet allerlaatste oogen- blik, van de ter dood veroordeelden bijeenbracht en ze overlegde aan Mau rice Barrès c.sr. komaan „mes sieurs les assassins" laten zich bijster weinig door de doodstraf afschrik ken. Terwijl ik dit schrijf, komt er iemand binnen, die mij vertelt, dat er 'n de stad een twintigtal auto's rondrijdt met plakkaten, waarop staat, dat van de vier te Béthune ont hoofden twee onschuldig waren. Als dat waar isAls die twee werkelijk onschuldig waren OTTO KNAAP. Amsterdamsche Kont CCXVI. De taak van den briefschrijver De taak van den briefschrijver speciaal van dien uit Amsterdam de nieuwsbron, waaraan heel de pro- vimciepers haar berichtendorst laaft en waardoor zij naast het voec van het „plaatselijk nieuws" haar ko lommen-maag rustig kan vullen, is *n heel bijzondere Dessous de politi que" als in de residentie bestaan hier n-et, opzienbarende berichten over olannen der regeering, of der opposi tie, van scheuring of verbond, over wetten in de maak ontvangen wij hier altijd pas uit de tweede hand. Onze „grootste politieke wet" is hoogstens een wijziging in de politieverorde ning en daar wij buiten land sch© ge zanten geheel missen, zijn -wij ook zeer geresolveerd in onze belangstel ling tegenover de buitenlondsche za ken en kunnen wij daarover van hier uit al heel weinig nieuw9 versprei den. Waar wij noch aan „binnenland" noch aan „buitenland" dus kracht kunnen bijzetten, blijft ons alleen over het (Amsterdamsche) Stads nieuws, gelardeerd met Kunst en let teren en Rechtszaken. Maar nu zijn we er nog niet, nu begint juist de moeilijkheid voor den briefschrijver om nieuwe gezichtspunten te openen. Nemen we aan, dat hij alléén even actief is als het groote dagblad met. heel de redactie, even gauw dus op de hoogte is met alie nieuwssnufjes. Dan heeft hij nog dit tegen, dat hij reeds Ln de 1ste helft der week z'n brief moet schrijven, die pas Zaterdag d. o. v. zal worden geplaatst, zooclat het Am- sterc.amsche dagblad hem al licht twee dagen te vroeg af is geweest. Staat hij dus ten opzichte van actua liteiten in een ongunstige positie, rus tiger kan hij zich overgeven aan „be schouwingen", waar den onrustigen dagbladreporter tijd voor ontbreekt. Vrijer is hij ook in zijn bewegingen, gerust mag hij zijn aandacht wijden aan „klein goed" zonder kans te lob- pen als zijn dagblad-collega den onvergeeflijken bok te schieten, een belangrijker zaak te vergeten. De briefschrijver wandelt langs markten en straten en teekent op zon der notitieblok wat typisch is en kleur heeft. Oog en oor geeft hij te kost en -i licht valt hem den meer tijd heb bende iets on, wat den ander ont- aaan is. En dit „iels" heeft meestal ook interesse voor do niet-Amsferdam- sche Nederlanders. De hoofdstad is toch nog altijd het hn.rt van 'f. land, van hier uit wordt wel nog het meest het zakelijk en economisch leven van Doll art tot Schelde beheerscht. Hier moeten toch nog dikwijls vreemden voor zaken zijn, hie<r wordt nog het meest de stoot gegeven tot instellin gen, goede of slechte, die zich later als een vetvlek over het koninkrijk uitbreiden. In mijn vorigen brief zinspeelde ik nog op de zaakwaarnemerij. In den loop der jaren beschreef ik bijv. het gedoe niet alleen van sommigen dezer heeren, maar ook van de „annexe" vakken als huwelijksmakelaars, ma kelaars in zaken en ten slotte van de flesschen trek kers pur sang, Ik had het genoegen het eerst- de aandacht te mogen \esligen op de al lereerste b'ljart- .cadémie (wier naam ik nu verzwijg, wijl ze sinds eenige .veken van bestemming is veranderd), op het jeu national en ander gedob- bel. Ik bracht het lezend publ:ek ook in aanraking met kwartjesvinders en had bijna altijd het genoegen, later.... in dien zelfden geest in de plaatselij ks pers te zien voortgewerkt. Bovenstaande kwam mij in de ge dachten, toen ik een der grootste bla den deze week aandacht zag wijden aan 't artikel„Kamerverhuursters". Getrouwe lezers van mijn brieven weten er alles van. Vreemden, die zich hier komen vestigen en gemeubileerde kamers huren, vooral niet pension, kunnen er leelij'k tegen aan löopen. In groote „pensions" is die kans nog het kleinst. Maar er zijn er maar al te veel, die van 'een of twee „commen saals" geheel moeten leven en dan is het te begrijpen, wie het gelag moed be+alen. Bij kamerverhuursters kan men de vreemdste zaken meemaken en men heeft zoo weinig te vertellen als men zijn „goed" op de kamer heeft staan en vooruit betaald heeft. In Neder land geldt als regel Ieder is baas in zijn huis, maar de onderhuurder heeft in 't zijne mets te vertellen. Hij moet zich alles laten welgevallen en hoe zelfs iemand gedwongen werd zijne woning te verlaten, hoewel hij huur vooruit betaald had, kon ik u eenige maanden geleden mededeelen. Tot nog toe werd dit onderwerp in de Amsterdamsche bladen uitsluitend behandeld ten opzichte van een pen sionhouder op de Prinsengracht. Hei scheen dus zoo'n soort uitzondering te zijn. Maar het blad vertelt nu, dat het nog verscheidene klachten krijgt te gen diverse met namen genoemde ka merverhuurders. Het blad heeft geer tijd al die klachten te onderzoeken, maar raadt aan geen kamers te huren zonder eerst informaties te hebben in gewonnen omtrent de verhuurders. Dat wordt een nieuwe zaak. Tot nog toe nam wel de verhuurder informa tie omtrent den buur Ier, maar he: ingekeerde gebeurde nooit. De huur der had toch door zijn „huur" alk recht in handen, zelfs koop brak di». niet. Noo-it was er sprake van, dat de verhuurder zijn eigendom tegen den wil van den huurder mocht binnentre den, nog minder, dat hij eigenmach tig diens goederen mocht aanraken Alleen een vonnis gaf hem weer het recht over zijn eigendom. Maar hij die denkt, dat een onder huurder een dier voordeelen geniet, verkeert ln een dwaling. Als de laat ste geld vooruit geeft of zijn goederer in bewaring geeft, stelt hij daardoor vertrouwen, moet, evenals de credïet- gever, informaties nemen Maar bi wie De pensionhouder z.al wel niet diegenen opnoemen, met wien hit kwestie heeft gehad, wei daarentegen een goeden kennis, d:en Pij misschien wel eens een wederdienst kan bewij zen. Een kassier of serieus informa tiebureau geeft enkel handelsinfor maties, de kleinere bureaux.... nu ja Medewerking van de politie is in zoo'n particuliere aangelegenheid niet tj verwachten. Opgelost schijnt dit vraagstuk me dus nog allesbehalve: zeker is het dat vooral de niet-Am- sterdammer goed op moet passen en zrch naar omstandigheden voor scha de moet vrijwaren. De briefschrijver mag ook wel eens critiek geven. Niet zoo „licht" als de revueschrijver, want dan wordt het niet begrepen, door hem die minder met onze plaatselijke aangelegenhe den is vertrouwd, maar een beetje dikker er op gelegd. Dut heeft ook zijn nut buiten onze gebiedpalen, want de hoofdstad wordt altijd nog nage&apt. Zoo past de critdek tegen het optre den en beleid der gemeentepolitie e» begonnen in een oenvóhdigen „brieft eindigt ze nu zelfs op de zitting van het kantongerecht. Politie-agenten •kunnen grappig-eigënmachtig optre den en dit grappige gaat er geheel af, als hierdoor verzet wordt uitgelokt, 'k Zag Zondagavond hiervan nog een eigenaardig staaltje, 'n Onbetee* kenend relletje in de Damstraat had daar wat mensclien te zaam gebracht. De vrouwelijke hoofdpersoon vervolg de haar weg door een zijstraat en een agent vond het gewenscht, die zij straat halverwege af te zetten, voor de vijf, zes personen die er zich in begeven hadden. Onder dezen bevond zich een vrouw, die even haar wo ning uitgeloopen was, twee huizen achter den rug van den agent. Hooge discussie, de vrouw wou naar huis, agent belet haar dit. Mail komt op 't geschreeuw zijn vrouw te hulp en wie weet wat er nog gebeurd zou zijn, als niet een tweede agent was ver schenen, die zijn collega wenkte haar door te laten. Met een: „O, ken je haar, dan is het goed,", wist hij zijn figuur te redden. Maar uit de mede- deelingen der vrouw was af te leiden, lat ook de eerste agent haar heel goed kende en de geheel ongemoti veerde „afzetterij" dus een persoonlij ke plagerij was. De briefschrijvers hebben 't ook Ln de mode gebracht variété-voorstellin gen en artisten te critiseeren. Mis schien wel eens te véél, dat zeg ik op Ion voorgrond. Vroeger wérd van hier uit nooit over variété geschreven, alles was altijd mooi. Op één enkele uitzondering na, geven nu ook de Am- terdamsche bladen critiek. Minder runstig was bijv. liet oordeel van Het Nieuws van den Dag over de nieuwe operette „Vera Violetta' die in Flora loor het operettegezelschap van den heer Janmart werd opgevoerd. Naar k vernam moet wijlen de heer Nög- gerath het voor do monteering nog erst in Berlijn zijn gaan zien. Maar hij had zich die opoffering kunnen besparen, want het is een stap terug reweest. Vera Violetta is 'n grof pro duct, de muziek is afgezaagd en 't goede spel en de dito zang van den heer v. d. Stappen en mej. Persoons, kunnen het niet redden. Het is dan ok trouwens niet geprolongeerd, ge lijk met dergelijke opvoeringen bijna altijd het geval is. Kwaad kan bet voor 't publiek toch niet, zoo'n beetje '•ritiek. Nu het „Vrije Tooneel" uit el kaar is gespat en de heer Speenhoff net zijn echtgenoot© onder Italië's schoonen hemel nieuwe kunstimpres- ies zoekt, wil Ik ook nog wel even 'eggen, dat het mij altijd verwonderd heeft, dat over 't repertoire van dit ge zelschap: „Z'n Edelachtbare, De tante van Charley en Ha, die Nappie", zoo weinig anders geschreven werd, dan dat er zoo om gelachen werd. H. HENNING Jr. Stadsnieuws HOLLAND OP ZIJN MALST. Wij nemen uit „Neerlondia" ver schillende opmerkingen van inzen ders over: Het p. f., p.c. p. r. en p. p. c. waar tegen Neea-landia van December op blz. 242 wederom waarschuwt, hangt samen met die andere malligheid van vele Nederlandsche dames en heeren, om zich op hunne visitekaartjes „Mon sieur et Madame", „Madame Veuve' Zoo en Zoo te noemen, al dragen z.ij verder ook volbloed Hollandsche na men en al zou menigeen onder hen verlegen staan te kijken, wanneer men nu ook ©en gesprek in het Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Er zijn van die wonderlijke tegen stellingen in de wereld, dacht ik bij het lezen van een ounoozel berichtje, waarin vermeld werd, dat een liedje6- inger, die in staat van dronkenschap /eikeerde, door de oolitie in bewaring genomen was, waarbij bleek, dat hij een aardigen stuiver geld in zijn zak had en die vervolgens door de polit'e werd begeleid in de richt'ng van Lei den, waarheen de man wenschte te vertrekken. Waarmee had deze vrind dien „aar digen stuiver" verdiend Met liet zin gen van liedjes, dat verboden is. Hij werd daarop in de richting van Lei den gebracht en ik ben zeer benieuwd om te weten, of de agent, die hem vergezelde, bij die gelegenheid aan de grens met een buiging afscheid van hem genomen heeft. Dit *s wel zeker, dat de man, zoodra hij zijn begeleider kwijt was en de kans schoon zag, weer aan 't liedjeszingen is gegaan, en derhalve te Leiden aangekomen zal zijn met een nog beter gespekte portemonnaie, dan die hij had, toen hij Haarlem verliet. En het eenige, dat voor deze brood winning noodig is Een beetje stem, die zelfs schor mag wezen, en een boel brutaliteit. Opleiding, studie, dure lessen, allemaal overbodig. Je plant je maar op de straat en zet een keel op en de zaak is in orde. Meermalen krijgen we in Haarlem ook bezoek van andere liedjeszangers £01 zangeressen. Zij huren een zaal, laten biljetten aanplakken, plaatsen advertenties, kortom, maken veel kosten en zingen dan 's avonds voor een handvol menschen. Soms moet er geld bij, als ze quitte spelen is het mooi. Natuurlijk laat ik bij die bere kening de rente van het kapitaal, dat hun opleiding gekost heeft, bulten spel. Als ze den volgenden dag vertrek ken, is er geen schepsel, die zich er over bekommert, of ze naar Leiden of naar Alkmaar gaan. Wil je d-us geld vei dienen, dan moet je liedjes zingen op straat en niet in een zaal. Het is evenwel over bodig om daarbij dronken te wezen 1 Nog meer zonderlinge tegenstellin gen. Er is deze week een jongen ver oordeeld tot boete, omdat hij bij het afgeven van melk, geloof ik, zijn paard twintig minuten lang onbe heerd had laten staan. Waarschijn lijk had het jonge mensch een praatje gemaakt en daar je niet tegelijk een conversatie voeren en oo een paard letten kunt, had hij ongelijk met deze samenvoeging. Er is evenwel ook ingebroken ln een villa, die maanden lang onbewoond was geweest. De eigenares had wel iemand aangesteld om er op te letten, maar daar*die man niet in de villa woonde, kon zoo'n toezicht natuurlijk nooit afdoende wezen. Dieven zijn eenmaal zoo, dat ze hun slag pas slaan, wanneer de opzichter vertrok ken is. Het onbeheerd laten van paarden is bij politieverordening verboden. Het onbeheerd laten van gemeubel de woonhuizen kan rustig bedreven worden. Toch wor.lt daardoor de rooflust van zwakke broeders opge wekt. Als de gelegenheid den dief maakt, zou liet dan niet een maatschappelijk belang wezen om die gelegenheid te beperken Altijd nog meer zonderlinge tegen stellingen. Wanneer iemand een boodschap naar zijn dokter zendt en die is over een paar uur nog niet verschenen, dan wordt zoo iemand ongeduldig, kijkt od de klok, tuurt eens tn de straat en spitst de ooren, als de bel overgaat. Maar wanneer een dokter een re quest aan den gemeenteraad zendt, om beperking van examens te verkrij gen, dan kan het gebeuren, dat hij ln zeven jaar geen antwoord krijgt. Dat 's Dr. Bijleveld overkomen. En nu is zijn adres afgevoerd van de lijst van aanhangig gebleven stukken, maar een bepaald antwoord is er nog niet. Of wordt nu met 1 September de bepaling, dde het vorige jaar werd uitgesteld, namelijk dat leerlingen tot middelbaar en hooger onderwijs zon der examen kunnen worden toegela ten, alleen met een verklaring van 't schoolhoofd, heusch ingevoerd Ik hoop het, maar wijs toch op de tegenstelling, die hierin ligt, dat repa ratie van het lichaam meer haast schijnt te hebben, don verbetering van de voorwaarden, waaronder het verstand werkt. Precies zooals de menschen altijd doen, beweert Wouter. Wanneer ze ©en lekke goot in huls hebben, moet onmiddellijk de loodgieter komen. maar met het verbeteren van een ver keerde gewoonte hebben ze al den tijd. Dat is nu weer iets voor mijn waar den neef. Wie vergelijkt er nu een goot met een gewoonte 1 Die hebben precies evenveel overeenkomst als een beerput en een leeuwenkuil, hoe wel je oppervlakkig denken zou, dat deze twee toch wel »n de familie zijn. Er is niets van aan. Een van onze nieuwe Raadsleden, wel toegelaten, maar nog niet geïnstalleerd, heeft over zoo'n put discussie in onzen raad uitgelokt Had hij misschien ge dacht aan de Oostersche magnaten, die wanneer ze op het punt stonden om aan het hof te verschijnen, bij wijze van groet en geschenk reuk werken vooruit zonden Er zijn eenige verzoeken van vroe ger aan de orde gebleven, die we nog maar weer voor oen poosje zullen bewaren. Zoo schijnt er nog geen haast Le wezen bij een verzoek van P. A. Zadelaar, gedateerd 4 Maart 1903, om zijn perceelen mder Schoten bij de gemeentelijke duinwaterleiding aan te sluiten. Ik hoop, dat de buur tjes van de bewoners van die huizen in den waternood hebben voorzien, indien althans Schoten's gemeentebe stuur zelf de noodige maatregelen niet mocht hebben getroffen. Wat mij betreft, kan ook de heer J. W. Las sing nog een poosje geduld oefenen, die den lOden Augustus 1904 gevraagd heeft om gasbuizen ln de Kleverlaan te laten leggen. Indien bij, wat ik niet veronderstel, met denzelfden spoed, waarmee dit request behan deld Is, maatregelen genomen heeft om ander licht te krijgen, dan zit hij zeker nog in 't donker. Dan vüert den 21sten Maart a.s. een voorstel van den heer Modoo, tot wij ziging van het werkliedenreglement, zijn derden verjaardag. Kindertjes van drie jaar zijn gewoonlijk wel zoo ver, dat ze praten kunnen, maar van dit achterlijke wurm hoor je nog niemendal. Ik tref ook nog onder den voorraad een verzoek aan van do Hollandsche Spoor, om in de definitieve tram- conceesie, die zij gevraagd heetft, de r'cbting van de gevraagde tramlijnen te wijzigen. Haast is daarmee vol strekt niet, althans niet bij Wouter, die een aandeel heeft in de Haarlem sche Tramweg-Maatschappij, en me plechtig verzekert, dat deze maat schappij volstrekt niet Inziet, waarom ze niet nog een jaar of tien zou blij ven doorrijden, daar ze toch, in weer wil van haar zoo dikwijls aangekon- digden, officieelan dood, nog goed en wel ln leven 's. Het voorstel om de chol erabarak te verplaatsen, is van de lijst afgevoerd. Ik heb niet vernomen, wat er met die barak zal komen te gebeuren. Mis schien blijft ze wel op prec'es dezelfde plaats staan en dan is het mij ook goed. Sedert ik altijd met de electxi- sche naar Amsterdam ga, hindert me het zien van die barak wel mag het met zijn leelijke kleur een barak hee- ten niemendal meer. Menschen, die er zich aan ergeren, moeten maar een adres aan den Raad zanden, om ze alsnog te verplaatsen. Dat Is met een gezellig voor de requeeten Zade laar. Lassing enzoovoorts enzoovoorts dJe dan weer een beetje nieuw gezel schap krijgen, dat hen helpen kan om de duistere eentonigheid in de porte feuille van 't Stadhuis door te ko men. Intusschen, wij mogen daar nu grapjes over maken, hat is ook hier de critiek, die gemakkelijk, en de kunst, die moeilijk is. Hoe lastig is het al niet voor een particulier, om van tijd tot tijd zijn schrijftafel eens op te ruimen. Niet omdat het doorlezen van de stapels papieren zooveel tijd vor dert dat gaat gauw genoeg, maar om de moeilijkheid van de vraag, of dit en dat kan worden verscheurd of bewaard moet blijven. Alles verscheu ren gaat niet en alles bewaren baat niet. Wanneer wij, simpele particu lieren, daarmee al zooveel moeite heb ben, hoeveel lastiger moet het dan niet wezen voor een gemeentebestuur, dat met veel belangrijker zaken te maken heeft en daarbij nooit iets verscheuren mag I Ik heb dezer dagen ergens gelezen, dat aan dein milicien N i e m a n t s- verdriet opnieuw voor een jaar uitstel van den werkeltjken dienst is verleend. Dat kan tk me begrijpen. Waar in de wereld zooveel haat en nijd en boosheid en afgunst heer- schen, wie zou daar iets willen wei geren aan iemand, die Niemants ver driet is? Als het dezen jongen man niet goed gaat in de wereld, zal de schuld niet bij zijn naam liggen. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5