Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 25 Januari 1909. Hoogste barometerstand 776.4 m.M. te Neufahrwasser (Oostzeekust van Duitschland); laagste 744.6 m.M. te Seydlsfjord. Verwachting tot den avond van 86 Januari: Wind: zwakke tot matigen Ooste lijker! tot Zuid-Oosteüjkem wind. Gesteldheid van de lucht: nevelig tot onbewolkt, droog weer. Temperatuur: vrij strenge vorst. Barometerstand te haarlem. uur 772 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 767 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Zondag 24 Januari Hoogste gisteren F. 29° Laagste heden nacht F. 23' Hedenmiddag 12 uur F. 33 Maandag 25 Januari Hoogste gisteren F. 33° Laagste heden nacht. F. 23 Hedenmiddag 12 uur F. 80° INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 6 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANECANG 17. PRACHTIGE SOP.TEERING Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. KEIJSER'S Schoenenmagazijn, 32 Lange Veerstraat Binnenland COMITé TOT BEPERKING DER VIVISECTIE. In de ulaats van Mr. J. II. M. Baron Mollerus van Westkerke, in leven Commissaris der Koningin in Gelder land, is toegetreden als lid van het Comité tot beperking der Vivisectie Mr. P. R'nk, oud-Minister van Bin- upnlandsche Zaken. BOND VAN ARCHITECTEN. Ter voortzetting van de te Utrecht gehouden vergadering, had Zaterdag in het „American Hóbei" te Amster dam een bijeenkomst plaats van den Bond van Architecten, onder voorzit terschap van den heer K. P. C. de BazoL Voorlezing werd gedaan van een brief van den heer J. von Gils, te Rotterdam, die de volgende motie voorstelde „De architect aan wien het ontwer pen van een gebouw wordt opgedra gen, sta niet toe, buitengewone geval len uitgesloten, dat zulks onder een andere directie wordt uitgevoerd." De vergadering bleek 't met de strek king vau deze motie eens te zijn en besloot haar later, als de „eerecode" wordt vastgesteld, nogmaals In be spreking te brengen. Vervolgens kwam in behandeling eene wijziging van de statuten, voorgesteld door een Commissie Yan Onderzoek uit de le den, en beoogend het reforondum dat zal plaats hebben, wanneer de al- gemeene vergadering het niet eens i6 inet de commissie uit het bestuur over de al of niet toelating van Candida, ten te vervangen door een commissie ad hoe uit de leden. Goedgekeurd. Evenzoo werd aangenomen de vol gende motie „De Bond van Nederlandsche Ar chitecten, van meening, dat het in liet belang van een deugdelijke ontwikke ling der bouwkunst noodzakelijk is, dat aan ambtenaren, die in dienst van xijk, gemeente of andere openbare li chamen als zoodanig belast zijn met het ontwerpen en het Leiden der uit voering van bouwwerken volledig wordt gewaarborgd eene vrije en zelf standige positie ten opzichte van het hun toevertrouwde werk dat zij daardoor de volle persoonlij, ke verantwoordelijkheid voor de ar tistieke en technische qualiteiten van hun werk' verkrijgen en mitsdien daaraan volkomen hunne werkkracht moeten kunnen wijden, dat buiten dien hun gesalarieerde positie een vrije concurrentie met particuliere ar chitecten niet rechtvaardigt; spreekt als hare meening uit, dat aan ambtenaren het aanvaarden van opdrachten van en het uitvoeren van werken voor andere instellingen en particulieren niet mag wordon toege staan. Deze motie werd aangenomen en te vens werd besloten haar in afschrift toe te zenden aan de Regeer in g, de Provinciale en Gemeentebesturen, en de Roden dar voornaamste gemeen ten. SOLIDAIRE IIOUTKOOPERS. Toen Donderdag te De Steeg de Jaarlijksche houlverkoopers voor den huize Rhederoord en de Kruishorsl zou plaats hebben, stond een der aan wezigen op, on zeide Ln korte en bon dige woorden, dat de 10 pCL onkosten door den kooper te betalen, een con ditie is, die nu uit den tfja Ishij raadde de aanwezigen aan. on reen en Kei perceel een bod te doen. En zoo geschiedde. Toen de verkoop begon met: Wie bieut er gold voor perceel 1, volgde een oor vera oo vond gesis, ge fluit eu geroep van biedt nieL Toen eindelijk de lu pCu onkosten vei'vie len, gingen ano perceelen tegen hoo- ge prijzen van de baad. (A. Crt.) ARTIS. Lijst der gescnenken door het Ko ninklijk Zuö.ogisch Genootschap „Na- tura Airtis Aiug.sira" gedurende de maanden November en December ont vangen. oor de Diergaarde: een Eekhoorn, J. Hulzebos, \v atexgraafsmeer; een Zwarte baviaan, een Krokodil, een Moesanga en urie Zoetwater schild padden, dr. J. M. N ij land te Jutlaas; twee gryze SlanKapen, een Koekan-g, een jonge Maieisclie Beer en zeven blauwscnedel DvvergparKieuan, G. L. Goedhart, te Hilversum; een paan- Angora Marmotjes, F. H. W. Vieholl, alh.er, een Java Aap; L. Wils te Ub- bergen; een Zwartkop Wigstaart Par kiet, W. Ouwehand, alhier; drie Al ken, A. J. Stikkel te Alkmaar; een Sperwer, C. W its te Koegras; een di to, T. Lapon^ler te Oldenzaai; een Meerkoet, A. Coerts te Uithuizen; oen Kauw, J. A. van Leeuwen te Boeman- daal; oen Mistek, II. G. Janssen, te Paramaribo; twee witte Tortelduiven, J, A. vau Leeuwen te Bloemendaal; een Vlaamsche Gaal, P. S. H. Nij- man, alhier, een Sijsje. J. Circkens, alhier, een Zeeduiker, H. J. Hindxiks te Haaksbergen; een Ruiguil, H. J. v. d. Goot, alhier; een Zilvermeeuw, K. M. Brassem, te Scheveningen; eenige Afrikaansche Slangen, Gebr. Hoek stra, alhier, een Zoetwater Schildpad, J. C. Weenig, alhier. Voor het Aquarium: een Kwabaal, L. H. Kuhn te Naarden; een aantal schelpdieren, N. Kust van Java en een Chiton, Dr. P. Buitendijk te Leiden en eeu Zeevisch van Java, J. H. Folmr alhier. Voor het Zoölogisch Museum: een Waterslang op livuor, H. A. Wolff, te Pekalongan, een Trompetvisch, C. J. Schotel, te Rotterdam; een verza meling schelpen van O.-Indië, Mevr. Hilterman, alhier en een Hagedis op liquor, H. J. Ving er hoe t te Batavia. Voor het Museum „Fauna Neerlan dica", een Kauw, A, Joman, te Ambt- Doetinchem en een Haas, A. C. den Ouden te Opijnea. Voor het Ethnographisch Museum: eeu paar Kletties van Java, J. P. van Par.reeren, alhier, een trom van de Papoea' sv. Zuid-Nieuvv-Guinea en oenKoker vair Peloh Be tong (Suma tra), G. L. Goedhart te Hilversum. BELANGRIJKE VONDST. Reuter seint uit Parijs, d.d. 23 Jan.: In een urinoir op de boulevard Ma genta, vond een voorbijganger effec ten tot een bedrag van 234.000 francs, die gewikkeld waren in een nummer van de te Weenen verschijnende Neme Freie Presse. Men gelooft, dat deze ef fecten afkomstig zijn van een belang rijken d.efstal, onlangs te Amsterdam gepleegd. Wij hebben ons naar aanleiding van de ontvangst van het bovenstaan de bericht, om inlichtingen tot de po litie hier ter stede gewend, die ons mededeelde, dat een diefstal tot der gelijk groot bedrag ln den laatsten tijd alhLer niet Lb voorgekomen. (Tel.) 't Hbld. schrijft: Wij herinneren ons geen groote ef fectendiefstal te Amsterdam ge pleegd, wel is onlangs Ln Nederland- sche bladen per advertentie melding gemaakt van een groote effectendief stal te Parijs en ook heeft eenigen tijd geleden een belangrijke diefstal te Rotterdam plaats gehad. Wellicht Ls dus het telegram wat het slot be treft, onjuist, of ls de diefstal geheim gehouden. AUTO-ONGELUK. Op den Laarderweg bij Hilversum ongeveer 4 uur gistermiddag reed oen auto, waarin gezeten waren de heer en mevrouw Sterba van Hilversum, en do heer Beijer van Amsterdam, van Hilversum naar Laren. Ter hoogte van den Hoogen Laarderweg gekomen meest de auto uitwijken voor een wielrijder, doch door een verkeerde manoeuvre \an dezen laatste, moest ook de chauffeur plotseling zijn stuur omgooien, waardoor de auto den berm van den weg opvloog, en van twee zich daar bevindende personen één onder de auto geraakLe. De ongeluk kige kreeg de wielen over de beenen en den hals, met liet gevolg, dat de uood bijna onmiddellijk intrad. Het lijk werd daarop per brancard iiaar het lijkenhuis der oJgemeene be graafplaats te Hilversum vervoerd, terwijl de heer Beijer naar de R. lv. ziekenverpleging werd overgebracht. De persoon die omgekomen is, was de 22-jarige Jan Suyk, vormer aan de jzergietenj der firma Rusink en Co. le Hilversum. Hij laat een vrouw en één kindje achter. Door den schok werden de inzitten den uit de auto geslingerd, waardoor de heer Beijer een arm- en een been- oreuk bekwam. De auto raakte geheel onklaar. DE „TRUNKBY". Van den Hoek van Holland wordt gemeld, dat de werkzaamheden aan boord van het stoomschip „Trunkby" net kracht worde© voortgezet. Men heeft nu 600 ton erts gelost. Terwijl heit achterschip vlot is en in de hoogte steekt, zakt het voorschip dieper weg, zoodat de positie van het schip ongunstiger wordt. Het Zweedsche bergingstoornschip heeft nog een tweede pomp aan boord gebracht. Pers Overzicht STAATKUNDIGE BRIEF VAN MR. VAN HOUTEN. Mr. Van Houten heeft den tweeden staatkundigen brief van de serie, wel ke het liberaal strijd- en werkpro gram voor 1909 zal behandelen, in het licht gegeven. Mr. Van Houten behandelt in dezen brief het plan van het centraal be stuur van den Nederlandschen Tuin- bouwraad, betreffende de organisatie eener onderlinge tuinbouw-ongeval- len-verzekering op kosten der werkge vers. Dit plan acht hij merkwaardig als begin van herleving van initiatief om een sociaal kwaad door vrijwilli ge organisatie te bestrijden en indi rect paal en perk te stetlen aan uit breiding der staats-dwangverzekeving waarvan men de gebreken door do On- gevallenwet heeft loeren kennen. De ontwerpers der organisatie, die zeker, als zij gelukt, voor het geheele landbouwbedrijf navolging zal vinden zullen zich wel niet de illusie maliën, dat hun poging gelukken kan, tenzij de volksklassen, <Lie in land- en tuin bouw eeu bestaan vinden, hun in zóó ver ook politieken steun verleenen, dat zij zorgen in dezen zomer een Ka mer te verkiezen, welke de ontluiken de kiem niet door een dwangwet doodt. Zij zullen niet enkel, als de Centrale-risico-bank, te kampen heb ben met de neiging tot uitbreiding, die van de Rijksverzekeringsbank en haar omgeving uitgaat en door olie ambtenjagers gesteund woxdt, maar ook met de fatale neiging der sociaal- en vrijzinnig-democratische politiek, om ter genezing, zoo men meent, \an eenig ziek deel \an het maatschappe lijk urganisme, roekeloos met ae ge zonde deeleu om te gaan. Als men maximum-werktijd- en mi nimum-Loon-theorie ook in den land bouw enz. invoert, zal men ten platte- Uinde dezelfde klachten krijgen over werk loosheid. ais Ln de steden. Hier door de malaise in de bouwvakken. Laatste berichten Jonge avonturiers. Zondagmiddag omstreeks 4 uur stonde© eeu tweetal jongens van 8 en 9 jaar oud te huilen op de Amster- damsche Vaart. Zij vertelden, dat ze met den hoepel dien zij bij zich luid den, van Amsterdam geloopen en nu vermoeid waren. Zij werden naar de politie gebracht en toen naar Amster dam teruggevoerd. Onderscheiding. Bij Koninklijk besluit is aan den heer H. Wort man, hoofdingenieur-di recteur van den Rijkswaterstaat te Haarlem, verlof verleend tot het aan nemen van het ordeteeken van Offi cier in de Kroonorde, hem door Zijne Majesteit den Koning van Italië ge schonken. EEN 1NBREKERSJACHT. Zaterdagavond is 't Rozenpriëel door een inbrekersjacht op stelten gezet. Do verhuurder van handwagens P. Steyl in de Kamperstraat hoek Ba- rendsestraat, meende achter zijn wo ning eenig geraas te hooren, ging kij ken en zag twee personen op 't keu kendak, die plotseling weer verdwe nen. Dat moesten Inbrekers zijn. Gauw werden de buren en de politie gewaar schuwd en was een groot aantal per sonen Ln de weer, om naar de onge wone gasten te zoeken. De slager P. J. Goeden, Kamper straat hoek Linschotenstraat, herin nerde zich even voor de ontdekking der Inbrekers, gehoord te hebben, dat de deur van den achter zijn woning gelegen stal even gekraakt had, alsof ze geopend werd. Hij ging toen kij ken, maar vond de deur gesloten, zoo dat hij aan 't spel van den wind dacht. Vermoedelijk had deze deur historie ook met de Inbrekers te ma ken en was 't het doel der lieden ge weest, om zich in den stal voor den nacht te verschuilen, om dan even tueel hun slag te slaan.. Na de komst der politie werd 't blok huizen afgezet, zoodat niemand het huis kon verlaten zonder gezien te worden. Lang heeft deze afsluiting geduurd, en de speurders gingen zelfs op de daken een onderzoek in stellen. De inbrekers werden echter niet meer gezien. Een vrouwtje dat alles bijwoonde, zei: „Ze moeten nog ergens in een goot liggen; wat zullen ze 't daar koud hebben." De bewoners van 't Rozenprieel hebben Zaterdagnacht natuurlijk minder gerust geslapen. De niet ge vonden inbrekers spookten de mees ten door 't hoofd. 't Was een heele opluchting, toen Zondag kon geconstateerd worden, dat nergens was ingebroken. Velling Gouden Leeuw. Toen d-i veiling in het verkooplo- kaal „De Gouden f eeuw" Zaterdag avond zou aanvangen, werd dooi den heer Rijnveld aan den notaris, die met den verkoop was belast, ver zocht. de vellconditiëri nog ecnmaaJ voor te lezen. Als gewoon'i;k was dit reeds oven vóór de veiling door deri candidaat-notaris gedaav. Zulke voorlezingen worden evenwel, door het drukke gepraat, nimmer verstaan, 'iet publiek let er niet eens op. Wie belang in een of ander perceel stelt, neemt vooraf ten kantore van den notaris inzage der condit'ën. Nu evenwel genoemde heer er op stond., ze nog eens le hooien, werd 1 door den notaris hieraan voldaan en werden nog eenmaal de conditiën, be treffende ruim 30 perceelen, voorgele zen. Begrijpelijkerwijze ondervond de veiling hierdoor nogal vertraging. AERDENHOUT. Dr. M .F. v a n L e n n p. 2 Februari a s. zal het 25 Jaar gele- den zijn, dat Jhr. dr. M. F. van Len- nep te Aerdealfcout promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid, op een proefschrift over Gaspar van der Iley- den. Jhr. van Lennep werd in 1859 ge boren, werd candidaat in 1883 in Gro ningen en vestigde zich 30 Maart 1884 als predikant te Hoenderloo, vervol gens ln 1887 te Dieren en in 1891 te Haarlem. Wegens gezondheidsrede nen werd hem 1 Januari 1904 te Haarlem eervol emeritaat verleend en later vestigde hij zich in den Aerden- hout. 'telegrammen OOSTENRIJK EN TURKIJE. KUNST ANT1NOPEL, 23 Jauuari. (Reuter). De ambassadeur van Oos tenrijk diende bij de Porte twee ver trouwelijke nota's in. In de eene wordt medegedeeld, dat Zondag j.l. te Tripoli de menigte bii een boycot- betooging de monarchie beleedigde door te spuwen op de wapenschilden van het consulaat. Op verzoek van den consul had de Vall de schuldigen in hechtenis doen nemen, hen echter onmiddellijk weder vrijgelaten, toen de menigte daarop aandrong. De iweede nota zegtToen de vice- consul te Alexandretta onlangs te Messina aankwam, en met een bark van Lloyd, d;e de Óostenrijksche vlag voerde, zich naar den wal wilde be geven, werd hem overlast aangedaan. Aan zijn verzoek om de schuldigen te straffen werd niet voldaan. Aan het slot van de twee nota's vestigt de ambassade de aandacht van de Porte op de bewezen schending van het internationale recht e:: spreekt zij de hoop uit, dat de Porte onmiddellijk zal gelasten, dait de schuldigen naar behooren zullen wor den gestraft en dat door den Vali voldoening zal worden gegeven aan het consulaat. DE OOSTENRIJKSCH-ITALIAAN- SCHE QUAESTIE. ROME, 24 Januari. De Oostenrijk- sche gezant zou zijn ontslag hebben aangeboden, wijl zijn belofte aan Tit- toni niet gehouden is. Naar gemeld wordt gaf een der ministers den raad de Kamer niet bijeen te roepen op 16 Februari, om een bespreking te ver mijden over de houding van Oosten rijk tegenover Italië, maar de presi dent van den ministerraad is liet daarmede niet eens. ONLUSTEN IN ARABIë. KONSTANTINOPEL, 24 Jan. (Reu ter.) De telegrafische berichten uit Hedjas ontvangen zijn van ernstigen aard. Een trein vond bij aankomst aan het station Guttas de telegraaf lijnen doorgesneden. Te iaat ontvan gen berichten melden, dat 40 spoor wegambtenaren gedood zijn door de Bedoeinen. Gisteren vielen de Bedoe- inen een ander station aanzij wer den echter na een gevecht dat twee ureu duurde teruggeslagen. De spoorwegdienst naar Medina is gestaakt. GEEN MOBILISATIE? SOFIA, 23 Jan. (Reuter). In offici- eele kringen spreekt men het gerucht tegen, dat er bevel zou zijn gegeven tot onmiddellijke mobilisatie, op grond van het aan Turkije toeschre ven plan om twee betwiste punten aan de grenzen bij Krochali te bezet ten. STRAATGEVECHT. LONDEN, 24 Jan. Men meldt nader (Zie onder gemend nieuws). De gewonde moordenaar, die de misdaad te Tottenham bedreef, wei gert zijn naam te noemen, maar ver- k'aarde, dat hij twee jaren geleden uit Riga naar Londen was gekomen. Volgens officieele opgaven zijn er twee personen gedood en 15 gewond, waarvan er 5 ter verpleging Ln het ziekenhuis moesten blijven. Burgerlijke Stand BEVALLEN: 25 Jan.: C. de Jong—Heijdanus d. 24 G. EntropMateria z. T. y. d. Weij- den—van Egmond z. M. v. Kooten Petersen z. OVERLEDEN: 24 Jan. J. B. Voetberg, 76 Jaar, Vooruitgangstr. 23 H. F., 2 jaar, z. v. W. Bosch, Frankestraat. 24 Jan.: J. C., 2 zoon van C. v. d. Peet, Korte Begijnestraat. SPAARNDAM. Bevallen G. A. Veldt, geb. Vink, zoon. Amsterdamscbe Beurs. Openingskoersen van 25 Januari. medegedeeld door f.ABOUCHKRE OVENS Co.'s BANh Bijkantoor Haarlem, Gr. Mnrkt No. 1 en 3. Tel No. 577 l>e STAATSFONDSENMARKT was onveranderd. Nederl. Certificaten 761/4, 907/8. TABAKSAANDEELEN vast. Bind- jey 107, Deli 465, Medan 284 1/2, Nieu we Asahan 100, Rotterdam Deli 395, Soneinbah 421. PETROLEUMAANDEELEN vrij vast: Koninklijke 324 1/2, Moeara Enim 151 1/4, Sumatra Palembang 125 1/2. MIJNAANDEELEN vast: Ketahoens 180—77, Dedjang Lebong 1035, Great Cobar 79. De AMERIKA ANSCHE MARKT opende flauw. Atchison 98, Denvei 37 5/8, Erie 30 7/8, Kansas 42 en 73 3/8. Missouri 431/4, Rock Is'and 24 7/16, Southern Railway 2515/16, Union Pacif'c 177 1/4—1/2, Wabash 181/4, Steels 53 1/8, Carren 49. CULTUUR WA ARDF.N vast. Vorstenlanden 139 7 8 -40, Nederl.- Ind. Handels Mij. 176 1/2. Letteren en Kunst Naar wij vernemen heeft het be stuur van de onlangs opgerichte ven- eenigLng ,,IIet Boek" zijn ontslag ge nomen, (N. R. Ct.) Kori Nieuws. Te Ncusalz, z. o. van Frankfurt a. d. Oder, vloog een kruitmagazijn in de lucht; 25 personen werden vrij ernstig gewond. De Afrikaners helpen ons aan een teekenend woord voor manchetten. Zij noemen ze handboordjes. (Neerl.) Gemengd Nieuws ANECDOTEN VAN REYER. Nauwelijks is de dood van den be kenden Franschen componist gemeld, of reeds duiken tal van anecdoten op, die nu eenmaal bij het leven van be kende mannen schijnen te behooren als de staart bij een komeet. De staal tjes, welke uit liet leven van Reyer, ilio werkelijk een origineel geweest is, verleid worden, hebben bij dergelijke geschiedenissen voor, waar te zijn. Onder zijn bars'c h uiterlijk verborg zich een spottende geest. Hij had niet het innemende van Massenet en toon de niet graag wat. er in ziin innerlijk omgingvleien kon hij in 't geheel niet. Een stekelige grap of een ver nuftige woordspeMng ging hem beter af. Daarvoor zou hij zijn grootste suc ces als kunstenaar hebben opgeofferd. Blijkbaar boos was hij over hot schrappen van gedeelten der opera's, wat dikwijls noodig werd geoordeeld. O in hem niet in het harnas te jagen, verkortte men de opera's eerst na de eerste opvoering, als de componist niet tegenwoordig was. Op zekeren dag echter kwam hij, zonder vooraf zijn komst te melden, bij zoo'n verkor, te opvoering, en natuurlijk volgden er heftige discussies. Sedert dien tijd richtte men een formeelen „bewa kingsdienst" in, die moest trachten te vernemen, of Reyer ook zou komen, en zoo vaak de componist te Brussel werd verwacht, laschten de muzikan ten bij de opvoering zijner opera's de geschrapte stukken weer in. Eens bij èen bezoek aan Brussel ging hij naar uoii tenor Massart, die in Beyers' „Sigurd" den titeirol vervulde. Het uocuierije van Massart, een eclit„en- taiit terrible", ging den componist al tegemoet met de woorden „U, je bent mijnheer Reyer. Ik ken je al. Papa spreekt altijd over je." En daarop be- gmt zij eene meLodie uit Sigurd te zuigen, waarvan haar vader uen tekst als volgt had veranderd. wat een verveling en een plaag, Dm Sigurd" te zingen alle daag I" Reyer barstte over dezen onverwaeh- ten welkomstgroet in een onbedaarlijk gelach uit. Toen hij eens met eene dame, die met zijne werken dweepte, sprak over „La Falkyrie est ta conquëte", verze kerde zij, dat zij hem zag zitten in eene geheimzinnige heerlijke omge ving, dat hij, door geesten geïnspi reerd, dat gedeelte had geschreven, kortom zij schilderde alles bijzonder romantisch af. Reyer antwoordde haar daarop „Pardon, mevrouw, ik zat juist boven op een omnibus en rookte een pijpje, toen ik dat gedeelte coanponeerde." GROOTE SPOORWEGDIEFSTAL. Aan het station van Pontaiier heb ben onbekende dieven een zak met coupons van de Zwitsersehe Staats spoorwegen tea bedrage van 400.000 frs. gestolen. De dieven hebben een groot deel van de voor hen waarde- looze coupons op straat geworpen. DAMES-ZAKKEN. Mevr. Z. schrijft in 't llbld. Onder de veie dingen, die de man nen op ons vóór hebben, reken ik hun zakken-rijkdom. 't Lijkt me.heerlijk zoo acht of tien grootere of kleine zak ken tot z'n beschikking te hebben tot berging van allerlei gerief. 't Is me altijd een genoegen bij het afborstelen en wegbergen van mijn mans jvakkon al die zakken en zakjes na te snuffelen. Zoo iels van een ver rassingen-jacht i 'k Vond zelfs laatst in één pak vijf doosjes lucifers. Dit tot waarschuwing van dames, die niet weten waar de lucifers blijven. 't Is toch gek, dat in zoo'n ruim da- mescostuum maar geen geschikte plaats voor één zak te vinden is. De ongemakkelijke zak achter hi den rok is gelukkig afgeschaft. Zij noodzaakte de bezitsters (in twee be- teekenissen) zich in de tram, staande, in allerlei ongracieuse bochten te wringen om haar portemonnaie mach tig te worden. Vóór in den rok of op zij... de zak is daar met de tegenwoordige mode ook totaal onmogelijk. Dan maar ons toevlucht genomen tot de losse zakjes of taschjes, waar mee men tegenwoordig negen tiende van de vrouwen ziet wandelen of win kelen. Trouwens de zakken kwestie is van ouden datum. Onze bet-over grootmoeders hadden ook haar reticu les I De man die ons antbmeiet brengt bergt zijn bestelbriefje en de sigaren, die hij als fooi krijgt, in zijn pet Zou op deze manier de nieuw-modi- sche dameshoed niet eenigszins nut tig gemaakt kunnen worden Volgens de „Fliegende BELtter" werd hij al tot smokkeldoeleinden ge. bruikt. Met een dubbelen bodem en oen onzichtbaar klepje in den boven ste zou hij werkelijk goede diensten Ms bergplaats bewijzenmits... de eigenaresse er zelf maar met de band bij kon I EEN GEESTIGE DIEF. De Antwerpsche corr. der N. R. Crt. schrijft Verleden jaar werd te Antwerpen ten nadeele van de Banque de Com merce een belangrijke geld verduiste ring gepleegd. Een incasseerder, ge naamd de Rijcke, was er van door met een pakje banknoten ten be drage van 145,000 franc3. Meteen had hij vrouw en kind verlaten, en nam de gemalin van een vriend op speelreis mee. Kort na zijn vertrek, schreef de man een briefje uit Brussel aan de Antwerpsche Matln. Maar op zijn spoor bracht dit schrijven, een tame lijk driest epistel, het gerecht niet. De vogel was een andere richting uitgevlogen. Eenige weken geleden werden n.i. te ixew-xorK een tenor aantal bankbiljetten tor omwisseling aangeboden. Men verdacht den aan bieder, valsche banknoten van 1000 francs te willen aan den man bren gen, en de bankiersbeambte nam zijn photographie. Toen de man het be merkte nam hij de vlucht, de biljetten in den steek latende. Men informeerde te Antwerj>en en elders, en hier dacht men onmiddellijk aan de Rijcke. Nu is er weer wat nieuws. Sieur de Rijcke schrijft uit New-York aan de Matin, d.d. 13 Januari 1.1. Mijnheer de Redacteur, Ik neem de vrijheid u eenige rege len te schrijven om u te laten weten, dat ik geen vrees ken te New-York, al zoeken mij de Pinkertons. Ik ben hier en jk blijf hier, het bevalt mij hier goed. Daar is ten andere een tractaat tusschen België en de Vereenigde Staten, dat zegt, dat er geen uitleve- ring is wegens misbruik van vertrou wen. Er is geen diefstal, maar mis bruik van vertivv wen, dus ben i\i ge rust. Ik versteek me niet. Ik wandel overal en, houden ze mij aan, ik neem eeu advooaat hier en dan laten ze mij los. ik woet perfect, dat de Banque do Com. een telegram uuar hier neeft gestuurd om te zeggen dat de valsch gewaande biljetten tot de 145 behooren, en wat maakt dat uit Hebben ze ze daardoor De banken die ze gewisseld hebben, gaan ze niet teruggeven, zij maar zeker. Besie nieuwjaarswenschen. 't Is wel wat laat, maai- beter laat dan nooit. (w. g.) De Rijcke. De brief ls in 't Fransch, in liet Fransch van De Rijcke. maar, zoo'n vlegel, die bovendien de bestolen pa troons nog m de meestgelezon courant zijner stad komt uitlachen, het kan er door, neitwaar EEN MENSCHENOFFER. De correspondent te New-York van de Londenschen Times seint aan zijn blad het omstandig verhaal van een menschenoffer, onlangs in Moroland, op de Piiilippijnen aan de landsgoden gebracht. Het geval, doo rmr Allan Walker, don d^stricts-gouvemeux van Davoa, in bijzondheden nagegaan, is in vele opzichten van werkelijk be lang. Want hoewel ons talrijke ge gevens ton dienste staan omtrent men schen offers in vroeger eeuwen, was 't aan de geleerde© betrekkelijk zel- dem mogelijk, het godsdienstig karak ter vast te stellen van menschel ijk» offerancien door de thans nog levende natuurvolkeren aan hun goden ge wijd. Mr. Walker begint met vast te stel len, dat de offerplechtigheid mei zorg werd voorbereid, en dat ze moest dio nen om de booze geesten tevreden ta stellen. Een groot aantal mannen en vrouwen wachtte de plechtigheid af en Walker ging zoo nauwkeurig Ln zijn beschrijving te werk, dat hij naam en woonplaats van allen die te genwoordig waren, in zijn verslag op nam. Een jongen, Sacum genaamd, werd uit de menigte naar voren geleid, te gen een kleinen boom geplaatst. Zijn handen werden boven zijn hoofd vast gebonden, ook om zijn middel en knieën werden strikken gelegd. Hierop plaatste een inbuorling, met name Ansig, aan de rechterzijde on der den arm, maar boven de ribben van het kind, de punt van een speer. Andere inboorlingen grepen daarop de speer vast, en op een teeken van Ansig stootten zij die gezamenlijk in liet lichaam van den knaap. Het wa pen trok men hierop terug en het li chaam werd bij het middel in tweeën gedeeld. Later nam men liet lijk van den boom en werd het door liet aan wezige publiek in kleinere stukken gehakt, terwijl het aan een ieder ge oorloofd was, een gedeelte als gedach tenis aan deze plechtigheid mede to nemen. Wat van het lichaam over bleef, werd verbrand. Mr. Walker verzekert, dat de knaap niet wist, wat met hem zou gebeuren, vóór hij werd vastgebonden. De dood trad onmiddellijk in; slechts één enke le kreet uitte het slachtoffer, toen de speer Ln zijn zijde gedreven werd. Ansig, een man van ongeveer 60 jaar, zeide, dat hij gedurende zijn le ven aan ongeveer 50 offerplechtighe den deelnam, zoowel bij de Bagobos, als bij de Bilanen. 't Menschenoffer zou ook bij de Tagacolo's voorkomen, hoewel lilj nooit een dergelijke plech tigheid van dien stam had bijge woond. De Bagoho's offeren slechts oude en afgeleefde lieden of onbruik bare slaven, die zij bij andere volke ren geroofd hebben, de Bilanen kiezen echter hun offers juist uit hun eigen' volk. De inboorlingen, die aan de offer plechtigheid deelnamen, waren zich' geenszins bewust iets verkeerds ge daan te hebben. Zoodra de Amerik. regeering het geval onderzocht had en dit waar bleek te zijn, worden de deelnemers tot een langdurige gevan genisstraf veroordeeld. Op hun belofte dergelijke praktijken niet meer te zul len herhalen, werd de straf echter op geschort, EEN STRAATGEVECHT. Twee jonge mannen namen In Tot tenham, ln het Noordelijk gedeelte van Londen, een zak met geld weg uit een rubberfabriek, waarin zich het loon bevond voor de werklieden. Zij werden achtervolgd door bedienden^ en politie en schoten op hun vlucht met revolvers op de menigte; vervol gens hielden zij een tram aan, scho-, ten den wagengelelder en den con ducteur e© verschillende passagiers neer; de tram kwam Ln botsing met een vrachtwagen, waarop zij verder vluchtten, steeds vurende op hun ver volgers. Zij verwondde 22 personen» van wie cr twee, een agent van poll-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2