NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Kenau Si Hasselaer. Stadsnieuws FEUILLETON De Roode Pimpernel 26b Jaargang. Bo. 7849 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 27 JANUARI 1909 Jj 129 ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDEN! Voor Haarlem Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente}1-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 X n n de omstreken en franco per post B 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOfl, ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1 -elke regel meer ƒ0. tü Reclames 30 Cent per regeL Bil Abonnement aanzienlijk rabat Advertentlën van Viaag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj Cts, voor 3 plaatsingen k contant Redactie es Administraties Groote Houtstraat 55. Istercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij'. Zcider Bultenspaarn© 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ?n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Een onzer medewerkers schrijft De Af<L Haarlem van de Vereeni- fcing voor Vrouwenkiesrecht heeft als propaganda uitgegeven een briefkaart met de beeltenis van Kenau Sd. Has^ •elaer. Om verschillende redenen is deze reclame door de strijdsters voor haar kiesrecht goed gevonden, want Kenau Hasselaer past zeker wel in de symboliek dezer vrouwen, die onver moeid arbeiden om te geraken tot haar ideaal. Ontdoet men do levens beschrijvingen van al het legendari sche, dan staat Kenau daar nog als eene flinke, bedrijvige, onverschrok ken en doortastende vrouw, die waj'S Van alle egoïsme, doch uitsluitend ge. dreven door haar liefde voor en In het belang van het vaderland en zijne be woners, haar leven In de waagschaal stelde, hare bezittingen opofferde en door haar voorbeeldig gedrag en be ltelenden invloed een voorbeeld was voor de geteisterde Haarlemmers ge durende het bange beleg in 1572/73. Aan hare geschiedenis zijn vele legen den verbonden, gewoonlijk ontsproten uit het fantastisch brein van dichters, tooneelschrijvers, leden van redenj- kerskamers enz., van wie de een haar al mooier dan de ander wilde voor etellen, doch daardoor menigmaal haar edel karakter in een verkeerd daglicht stelde en haar moreel lager uitbeeldde, rij liet dan ter goeder trouw. Een der voornaamste overleverin gen is zeker wel. dat zij aan het hoofd van ettelijke vrouwen op de wallen vocht cn den vijand tracteerdo op ko kend lood en pek. Dit geheel uit de 4ucht gegrepen verhaal heeft zelfs een 19e eeuwsche schilder getracht aan- pchouwelijk te maken In ceno combi natie van allerhande personen, klee- ding, wapenen en historisch-ontrou- ye voorstelling op een monsterachtig groot doek, met welke schilderij onze ?oede gemeente werd vereerd, die het óor eenige jaren zeer wijselijk In een donkeren hoek van het portaal van net Prinsenhof heeft opgeborgen, de ge hoe le verantwoordelijkheid overla tende aan de goede zorgen van den concierge aldaar. We zullen hier niet ttile verhalen mededeelen, alleen vol gen hier eenige ware bijzonderheden. Zeker schrijver noemt haar „eene verschijning, die als een flonkerende (Her in de belegering geschitterd heeft". En hij doet dit op grond, dat even min met zekerheid is bekend, wan neer ze te Haarlem is gekomen, als wanneer ze deze plaats verliet. Zeker Is het, dat ze bij de overgave der stad aan de Spanjaarden niet meer hier was, waarbij dus alle verhalen om trent haar gedurende de laatste pe riode, vervallen. Uit een aanzienlijk en deftig ge slacht gesproten was ze gehuwd met Nanning Gerbrandsz. Borst, scheep maker van beroep, een bedrijf, des tijds uitgeoefend door den deftigen burgerstand. Na den dood van haar man bleef ze vermoedelijk den han del in scheepstimmerhout drijven, want o. m. leverde zij begin 1573 aan de stad een groote pari ij hout, tot het bouwen van een gaiei. Wanneer zij zich voor het eerst heefi onderscheiden is niet te zeggen, de gelijktijdige dagverhalen verzwij gen haar geheel. Slecht» één tijdge noot spreekt van haar. Zei fa over heit vechten van de vrouwen ln het alge meen wordt niets verhaald alleen worden ze geprezen wegens haai- me dewerking aan de versterking der wallen, daar zij bij dit werk soms meer presteerden dan een man. Kenau leverde kromhout en balken voor de fortificatie der stad, waaruit blijkt, dat ze eene vrouw van zaken was, die stoed8 met onderhoorigen te doen had, ieder oogenblik geroepen werd om geschillen te beslechten en orn zelfstandig te handelen. Zij onder zocht of de aanvoer voldoende was, en hielp zelf dapper mee om aarde te kruien, wallen te versterken, enz. Dit voorbeeld van een deftige vrouw werk te aanstekelijk, andere vrouwen hielpen zooveel mogelijk, aarde werd aangevoerd, pekhoepen te voorschijn gebracht, groote steenen op de wallen gestapeld, olie gekookt, alles dank zij Kenau's voorbeeld. Op deze wijze brachten zij en hare trouwe helpsters niet weinig bij om den vijand te weren. Kenau offerde zich op, ze wist in de stad hard mede te arbeiden, zedelijk stond ze boven de andere vrouwen hare op juisten tijd gegeven bevelen werden stipt uitgevoerd, vrouwen en mammen, jong en oud, rijk en arm stelden zich onder haar. Eenmaal aan het werk, moest zij natuurlijk zoo doorgaan, haar eigenbelang vorderde het, de nood dwong haar te volhar den. Nog een punt, waarmede bovenge noemde afdeeling geiukkig is geweest, is de keuze van haar portret. Er be staan ettelijke afbeeldingen van Ke nau, de eene al onnatuurlijker dan de oudere. Het nu gegeven portret is een der meest betrouwbare, daar het is ge nomen naar een der oudste afbeeldin gen door een van haar tijdgenootem. Tot zoover onze medewerker. Zoo is dan de afdeeling gelukkig ge weest in de keuze van het onderwerp, eveneens in de uitvoering van de af beelding, maar of de dichtregelen niet wat mooier hadden kunnen wezen, is een vraag, waarop wij niet neen durven zeggen. Dit 's Kenau, die ln vroeger tijd Op Haarlems wallen trok ten strijd, Voor Neer lands burgers te bevech ten Hun vrije denk- en sprekemrechten. De vrouw strijdt hier in dezen tijd Opnieuw een moe iel ij ken strijd, Voor Neer lands vrouwen te be vechten Haar volle burgeressen-rechten. Het verdonkeremanen van liet werk woord in den eersten regel is al niet mooi. Die spreken rechten zijn ook een soort van rechten, die Invoer rechten, burgerrechten en andere samengestelde rechten niet tot de fa milie zullen rekenen te behooren. Maar dat bevechten 1 Is, het zij zon der vitterij gezegd, de dichteres hier niet met de Nederlandsche taal in de war Als wij de Atjehers of het drankmisbruik gaan. bevechten, dan gaan wij tegen hen strijden. Heeft Kenau nu die vrije denk- en spreken- rechten bestreden En gaat de tegen woordige vrouw de burgeressen-rech ten bestrijden 't Komt ons bescheidend ijk voor, dat vechten voor Juister zou zijn ge weest. Maar dan vallen, we erkennen het, de twee versjes in elkaar. VOLKSWEERBAARHEID. Aan de oefening ln het tlrailleeren, gehouden Zondag 1.1. op het strand te Zandvoort, namen ongeveer een veer tigtal leden van Volksweerbaarheid en Bloemendaal-commando deel. De oefening had plaats van 12—3 uur n.m. De tegenpartij weid gemar keerd door enkele tirailleurs, die lus- schen twee nationale vlaggen waren opgesteld. Aan twee leden, die bij den laatsten stormaanval het eerst in de vijande lijke stelling aankwamen, werd een kleine premie betaald. Na afloop hiervan word gedurende een half uur gesloten exercitie beoe fend, waarna in zeer opgewekte stem ming huiswaarts werd gemarcheerd. Te half vijf n. m. werden de afdee- lingen nabij Overveen ontbonden. IJ s-v a c a n 11 e. Tal van scholen gaven gistermiddag vacantia om aan de kinderen gelegen heid te geven, schaatsen te rijden. Wij hoorden daarover opmerkingen van ouders, die er niet mee waren in genomen, omdat het ijs, op verdren ken land berijdbaar, op sloten en grachten nog lang niet overal be trouwbaar is. Maandagmiddag moest zelfs de ijs baan aan de Kleverlaan worden geslo ten, omdat er water op kwam. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorreehi vragen op verschillend gebied, mlt9 voor beantwoording vatbaar, in te tonden bij de Redactlo van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor sooveel mogelijk is, den dag ua de inzending VRAAG. Ik heb een vogelkooi, waar al twee vogels in gestorven zijnzou dat van invloed kunnen zijn als ik er weder andere in doe Zoo ja, waarmede is de kool dan te zuiveren ANTWOORD. Neen, van invloed Is dit niet, ais u de kooi op de gewone manier flink schoonmaakt, te dat vol doende. VRAAG. Zou u mij ook kunnen zeg gen hoeveel Iotellngen er op moeten komen Jn de gemeente Schoten en hoeveel tijd van te voren men bericht krijgt ANTWOORD. Neen, doch wend u tot de afdeeling Militie aan liet Raad huis te Schoten, waar u alle inlichr tingen kunt bekomen. VRAAG. Hioe oud moet een meisje zijn, om vrij te mogen gaan met iemand, waarvan de omgang door haar ouders is verboden ANTWOORD. Meerderjarig, dus 21 jaar. Beter doet zij met naar den raad van haar ouders te luisteren. VRAAG. Kan zij dan met hem gaan waar ook heen, binnen»- of buitens- landsch ANTWOORD. Ja. VRAAG. Hoe oud moet zij zijn om te kunnen huwen, zonder haar ouders toestemming ANTWOORD. 21 jaar, dan door tus. schenkomst vun den kantonrechter. VRAAG. Kimt u mij ook Inlichtin gen geven aangaande adressen van heeren directeuren van Stoomvaart maatschappijen op Ned.-Indië ANTWOORD. Den heer directeur Stoomvaart-Maatschij. „Nederland", te Amsterdam, idem „Rotterdamsche Lloyd" te Rottendam, idem KoninkLij. toe Paketvaart Maatschappij te Am sterdam. VRAAG. Hoeft men op grond van de Leerplicht het recht, om ouders te dwingen, een kind naar school te zen den, da.t Juli a. s 14 jaar wordt Het vorig Jaar October is zij van school genomen, maar had toen nog niet alle klassen doorlonpen. ANTWOORD. Dat hangt' van ver schillende omstandigheden af. Is het kind tijdens een leerjaar 13 jaar ge worden, dan moet de klas waarin zij zat doorloopen worden. Ook kan liet zijn (en dait maakt ook verschil, dat het leerjaar met Mei of Sept. begint. Uit uw vraag meenen wij op te mer ken, dat u liet kind reeds van school nam, dus zult u het er weder naar toe moeten zenden. VRAAG. Is men verplicht als men geen bedrijf uitoefent belasting te be talen op het biljet bedrijfs- en andere inkomsten ANTWOORD. Ja, deze belasting be gint bij f 650 inkomen, indien men niet in de Vermogensbelasting valt, anders bij 250 inkomen. VRAAG. Welke te de naam der Mu- ziekvereenigïng, welke Zaterdags avonds bare repetitiën houdt in het gebouw van den Ned. Protestanten bond, Nieuwe Gracht? ANTWOORD. Dit is de vioolklasse (orkest) van den heer Joh. Steenman. VRAAG. Op welken leeftijd is een meisje meerderjarig ANTWOORD. 21 jaar. VRAAG. Kan een meisje oud 19 Jaar huwen, door tusschenkomst van den kantonrechten, wanneer de ouders geen toestemming willen verleenen, ofschoon tegen haar aanstaande geen wettige beletselen zijn? ANTWOORD. Neen, u moet wach ten tot u meerderjarig is, indien er dan volgens den kantonrechter geen bezwaren zijn. CORRESPONDENTIE. Den Heer W. G. te Schoten. De ar tikelen 1639 P. 9 B en 1639 S. Burg. Wetboek zijn zoo omvangrijk, dat wij ze om de ruimte niet kunnen afdruk ken. Komt u eens aan ons bureau, dan kunt u ze even lezen. Telmachine. Aan het technisch bureau van don heer D. de Clercq te Bloemendaal is een nieuw toestel te zien, bestemd voor het tellen van geldstukken. Het kan al naar gelang van de wijdte van een koker, gebruikt worden voor groote en kleine muntstukken, van een cent af tot een rijksdaalder toe. Wij hebben een proef zien nemen met 2J-centestukken. Onordelijk op een schaal geworpen werden ze daar na in een trechter gestreken, die door een veertje in heen en weer- gaande beweging wordt gehouden, zoodra het machinetje in wordt gebracht. Een voor een worden de stukken door een opening naar beneden voerd, tegelijk het afgetelde aantal op een teller aangewezen. De geldstukken worden uitgewor pen Ln een daarvoor speciaal gerold papier, zoodat liet rolletje onmiddel lijk gereed is. Wanneer er een ondeugdelijk geld stuk tusschen zit, staat het toestel stil. Alles kan zeer gemakkelijk uit el kaar worden genomen en is stevig van samenstelling. Naar het ons voorkomt, kan het goede diensten doen bij allerlei administraties, die veel gemunt geld af te tellen hebben. De prijs van het toestel Is 225. Benoemd. Tot jurylid voor de tentoonstelling van het schoenmakersbedrijf,-die in April a. s. te Amsterdam wordt ge houden, is benoemd onze stadgenoot, de heer A. Huijkman, oarthop. schoen en leestenmaker. Uit de Omstreken VELSEN. RAADSVERGADERING. De Velsensche gemeenteraadsleden hebben gi-teren een zwaren dag ge had. Zij en natuurlijk óók de dagblad- verslaggevers I 't Was een agenda va.n niet minder dan 20 punten, en dan daaronder drie zeer belang rijke zaken. Allereerst de verordening op den Hoofde] ij ken Omslag. IPermeè heeft de raad alleen roods zes uur zoek ge bracht. Enin de volgende vergade ring is 't misschien weer „van het zelfde laken een pak". Want de ver ordening is nog niet officieel goedge keurd. 's Morgens was na veel ge praat eindelijk besloten, de artikelen nuvoorloopig vast te Stellen, cm dan ln de volgende vergadering een tweede lezing en officleele eind stemming te houden. Eerst een herinnering In de ver gadering van 6 November 1907 is met 6 tegen 5 stemmen (toen links tegen rochts) aangenomen het voorstel van den heer Brok de Raad, van oordeel, dat er ge streefd moet worden naai- een zoo billijk mogelijke regeling der be lastingen, verzoekt B. en W. te onderzoe ken, in hoeverre het mogelijk is In de heffing van den hoofdei ij ken omslag progressie aan te brengen. In dezelfde vergadering werd met 6 tegen 5 stemmen verworpen een voor steil van den heer Vermeulen de raad, van oordeel, dat er ge streefd moet worden naar een zoo billijk mogelijke regeling der be lastingen, verzoekt B. en W. te onderzoe ken, ln hoeverre het mogelijk is, in de gemeente daar te stellen een nieuwe verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag. In dien tusschentijd hebben nieuwe raadsverkiezingen plaats gehau, die maakten dat rechts over 8 en links over 7 stemmen kan beschikken. De meerderheid van I«et college van B. en W., (de burgemeester en de wethouder Uytendaal) was nu tegen een heffing op progressieven grond slag, waarom B. en W. ook een ge wone verordening hadden ingediend. Hierin werd het onbelastbaar Inko men van eenloopende personen op Do heer Netscher (de minderheid in het college van B. en W.) stelde voor, om de progressie toe te passen, door te beualeu Van belastbare 'nkomens beneden de f 800 zal slechts over 80 pet. van die inkomens belasting verschuldigd wezen en van belastbare inkomens van 800 1000 over 90 pet. Onverplichte werkloosheid, uitslui ting vanwege den patroon en 't deel namen aan een door een nationalen bond of vakvereeniging goedgekeurde werkstaking geeft den hierdoor ge troffen of daaraan deelnemenden be lastingschuldige recht op uitstel of vrijstel van betaling der verschuldig de belasting. Door den heer Brok was voorge steld, om de onbelastbare inkomens van eenloopende personen te verhoo- gen van f 350 op 400 en voor hoofden van gezinnen van 450 op 500, ook met verhooging voor kinderen. De heer Vermeulen had ook ver schillende amendementen ingediend, maar niet van tc voren aan B. en W. gezonden om te laten drukken. De heer Netscher erweet den heer Vermeulen, dat hij de amendementen ook tijdig had moeten Indienen, om gedrukt te worden. Een vorigen keer is de behandeling der zaak uitgesteld, omdat de hoer Vermeulen verhinderd was aanwezig te zijn en amendemen ten had. Er was dus alleszins tijd en reden om de amendementen tijdig ln to dienen. Door den lieer Vermeulen werd be toogd, dat zijn amendementen geen prlncipieele veranderingen zul len geven, zoodot verrassingen of overrompelingen niet gevreesd be hoefden te worden. Er word nog lang getwist over de wcnschelijkheld, om de zaak al dan niet nog een vergadering uit te stel len. Ilaast is er nu toch niet, wan.t in 1909 kun deze nieuwe verordening toch niet meer in werking treden. Het slot was, dat besloten werd de verordening nu te behandelen, maai de tweede lezing en eindstemming zal oen volgenden keer Dlaats hebben. Dus werd met de artikelsgewijze be handeling aangevangen. Allereerst werd besloten om eenige amendementen van ien heer Vermeu len ln le l.isschen, om daarmede den belastingplicht van vrouwen en min derjarigen te regelrn, in overeen stemming met de Amsterdamsche ver ordening. Ook had de heer Vermeulen een amendement Ingediend om de bruto en netto inkomsten van een gezin te onderscheiden, wat z. i. bereikt wordt door te bepalen, dut geen belasUng behoeft betaald te worden voor het geld, waarmee schulden afgelast wor den, waartegenover geen bezit staat. Dit amendement werd eveneens aangenomen, met 8 tegen 7 stemmen rechts tegen links. De heer Brok had nog een ander amendement ingediend, namelijk orn de verplichte eigen aangifte in te voe ren, daarvan verwachtende, dat de be lastbare inkomens verhoogd zullen, worden. De heer Netscher achtte de aanne ming van dit amendement niet ge- wonscht, omdat de gemeente daarvoor te klein is. Men zou eenige nieuwe ambtenaren moeten aanstellen, aan vvien, wat ontwikkeling betreft, hooge eischen gesteld moeten worden. Dit zou te kostbaar zijn. Bovendien zullen de aanslagen niet zuiverder worden. De bedrijven in deze gemeente rijn zoo verschillend, dat de ambtenaren niet in alle zaken deskundig kunnen 350 gesteld en voor hoofden van ge-zijn, wat loch noodig is. De nu be zinnen op 450, verhoogd met f 25 i staande particuliere oomrnissdee zijn voor elk kind beneden 16 jaar. samengesteld uit verschillende perso- Ver&chillende amendementen waren Jnen, die meestal ieder in een of meer ingediend. opzichten deskundig zijn. Naar hel Lingelsch door Barones Orczy. G3) Maar als hij nu geen keus had Geen keus, Excellentie? zei de koopman met schorre stom, heb ik hem niet eenige malen gezegd, dat mijn paard en kar hem vlugger en ge makkelijker zouden brengen, waar hij wezen wilde, dan dat oude rommeltje van Reuben? Hij wilde niet luisteren Reuben is zoo'n bedrieger en heeft lijn woordje zoo klaar. De vreemde ling liet zich beetnemen. Ais hij haast had, dan zou hij beter waar voor zijn geld geki ge n hebben door mijn spul letje te I II. Heb j ij dan ook een paard, en wa gen vroeg ChauveLin dringend. Zeker dat heb ik, Excellentie, en als u ook wil rijden.... Weet je misschien ook welken kant mijn vriend is uitgegaan Peinzend wreef de oude man zijn yuile kin. Marguerite voelde haar hart heftig kloppen. Zij had de dringende vraag gehoordangstig keek zij den koop man aan, maar kon de uitdrukking op zijn gelaat onder de schaduw van den breedgeranden hoed niet le zen. Zij -bad een vaag gevoel of hij het lot van Percy in zijn lange, vuile handen hield. Er volgde een lange pauze, terwijl Chauvelin ongeduldig met gefronste wenkbrauwen naar de gebogen ge stalte tegenover hem keekeindelijk stak de man heel langzaam zijn hand in den borstzak en diepte daaruit een aantal zilveren muntstukken op. Hij keek er peinzend naar en zei toen met kalme stem Dit heeft de lange vreemdeling mij gegeven, boen hij met Reuben weg reed, om te maken, dat Ik mijn mond zou houden over den weg, dien hij genomen had. ChauveLin haalde ongeduldig de schouders op. Hoeveel te dat? vroeg hij. Twintig francs, Excellentie, ant woordde de man, en Lk ben altijd eer lijk geweest. Chauvelin nam zonder daar verder Iets op te zeggen eenige goudstukken uit zijn eigen zak en liet ze In zijn hand rinkelen, terwijl hij ze aan den voddenkoopman voorhield. Hoeveel goudstukken heb lk hier in mijn hand vroeg hij kalm. Blijkbaar had hij geen lust den man te dwingen maar wel hem tot zijn eigen plannen over te halen, want zijn manier van doen was vriendelijk en welwillend. Ongetwijfeld vreesde hij, dat bedreigingen van de guilloti ne en andere dergelijke middelen het brein van den ouden man in de war zouden brengen en dat hij door geld beter met hem klaar zou komen. De oude man wierp snel een scher pen blik op het goud in de hand van Chauvelin. Minstens vijf, zou ik zeggen, Ex cellentie, antwoordde hij. Genoeg om Je eerlijke tong los te maken, zou je donken En wat wenscht uw Exc -dilentle te weten Of Je paard en wagen mij daar heen kunnen brengen, waar lk mijn vriend, den langen vreemdeling, die in den wagen van Reuben Goldstein te weggereden, vinden kan Mijn paard en kar kunnen u overal heen brengen, waar u verkiest heen te gaan. Naar een plaats, die men de hut van Vader Blanchard noemt? Heeft uw Excellentie het geraden? zei de koopman vol verbazing. Weet je waar die hut te Ja, Excellentie. Welke weg leidt er been De St. Martin Weg, Excellentie, dan een voetpad naar de rotsen. Ken je den weg herhaalde Chau- velin ruw. lederen steen, ieder grassprietje, Excellentie, antwoordde de man kalm. Zonder verder een woord te zeggen wierp Chauvelin de goudstukken een voor een voor den koopman neer, die op handen en voeten rondkroop om ze op te rapen. Bén ro-lde er weg en hij had eenige moeite om het weer te krijgen, want het was onder de kast gerold. Chauvelin wachtte kalm af, terwijl de oude man op den vloer rondkroop om het goudstuk te vinden. Toen hij weer overeind gekomen was, zei Chauvelin Hoe gauw kunnen jo paard en wagen klaar zijn? Zij zijn al klaar, Excellentie. Waar Geen tien meter van deze deur af. Wil uw Excellentie zoo goed we zen te komen kijken? Dat behoeft niet. Hoe ver kun je mij meenemen Tot de hut van Vader Blanchard, Excellentie, en verder dan de hit van Reuben uw vriend mee kan nemen. Ik ben er zeker van, dat wij dien ge- meenen Reuben, zijn hit. kar en den langen vreemdeling ergens ln een hoop midden op den weg zullen vin den. Hoe ver te het naaste dorp van hier Lang» den weg, dien de Engelach. man nam te Miquelon het naastbijge- legen dorp. Daar zou hij nieuwe spullen kun nen krijgen als hij verder wilde gaan? Dat zou kunnen als hij ten minste zoo vei- komt. Kun je mij er dus brengen? Wil uw Excellentie het probee- ren zei de koopman eenvoudig. Dat te mijn plan, zei Chauvelin heel kalm, maar denk er aan, als je mij bedriegt, dan zal ik twee van mijn sterkste 60 ld aten last geven je zoo'n pak slang toe te dienen, dat de adem je leelijk lichaam misschien voor goed begeeft. Maar als wij mijn vriend den langen Engelschman vin den, hetzij op den weg, hetzij in de hut van Vader Blanchard, dan krijg je er nog tien goudstukken bij. Neem je dien koop aan? De voddenkoopman streelt zich weer peinzend over de kin. Hij keek naar liet seld in zijn hand, dan naar zijn strengen ondervrager en dan weer naar Desgas, die al dien tijd zwijgend achter hem was blijven staan. Na een oogenblik pauze, zei hij beslist Ik neem liet aan. Ga dan heen en blijf buiten wach ten, zei Chauvelin, en denk er aan. om je aan onze afspraak ie houden, of Je zult ua gevolgen ondervinden. Met een llnksche en kruiperige bul- ging tot slot sLofte de oude vodden koopman de kamer uit Chauvelin scheen met den afloop van het gesprek zeer ingenomen te zijn, want hij wreef zich in de handen, zijn gewone gebaar van kwaadaardige voldoening. Mijn jas en schoenen, zei hij ein delijk tot Desgas. ras ging naar de deur en gaf blijkbaar de noodige bevelen, want dadelijk daarop kwam een soldaat binnen met de gewone jas, schoenen en hoed van Chauvelin. Hij trok zijn reisjas uiten was spoe. dig van kleeding verwisseld. En ga jij tntusschen zoo gauw als Je kunt naar Knpitein Jutley te rug, burger, zei hij tot Desgas, en zeg hem, dat Je nog een dozijn man nen moet hebben, die me<t je langs den St. Martin Weg moeten gaan, waar ja waarschijnlijk heel gauw de kar van den voddenkoopman met mijzelf er in zult inhalen. Het zal er in de hut van Vader Blanchard heet van langs gaan als ik mij niet vergis. Wij zullen daar ons spel winnen, daar sta ik je borg voor, want die onbeschaamde Roode Pimpernel heeft de brutaliteit of de domheid gehad, bij zijn origineele plannen te blijven. Hij is gegaan om de Tournay, St. Just en de andere ver raders te ontmoeten, wat ik dacht, dat hij voor het oogenblik misschien niet van plan zou zijn te doen. Als wij hen vinden, dan zullen wij tegen eenige wanhopigen hebben te strijden. Ér zullen wel eenigen van onze men- schen buiten gevecht worden gestold. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5