KWARTJES VRAAC-EN-AANBOD'S ADVERTENTIES 1-6 REGELS 25 CENTS SPLAATSINCENf 0.50 BIJ VOORUITBETALING A r - - Binnenland Uit de Arbeiderswereld Leger en Vloot Als gij uw kind Sport ea Wedstrijden Kerk en School l*e neer Vermeulen was voor het rondrenden van beschrijvingsbiljetten evenwel ronder verplichte aangifte. Wanneer de kosten te hoog rijn, wil de hij hier echter geen voorstel van maken. Het amendement van den heer Brok rtverd verworpen met een stem voor. Na de x>auze kwamen de belang rijkste amendementen aan de orde. Het voorstel Brok om de onbelast bare Inkomens f 50 hooger te stellen werd breedvoerig besproken- Do heer Brok lichtte dit als volgt too Waar de levensstandaard steeds stijgende is, de woninghuur en de levensmiddelen de laatste laren steeds duurder rijn geworden, is liet ge- wenscht, het bedrog, dat afgetrokken moet worden voor noodzakelijk le vensonderhoud, met 50.te verhoo- gc-n. Bovendien neemt het aantal ver zuimdagen, tengevolge dex werkloos heid, toe, waarmede in de praktijk geon voldoende rekening kon worden gehouden. Ook ten opzichte van de neringdoen den is deze verhooging billijk en ge- wenscht, omdat het aania' oninbare poston toeneemt, tengevolge der wis selvallige verdiensten van de arbei ders. Aan bestrijders ontbrak 't niet. De neer Netscher ontraadde de aanne ming. De kleine belastingbetalers van heden worden door de nieuwe ont werpen belangrijk ontlast. Nu is het onbelastbaar inkomen op 450 ge steld, maar door de nu gemaakte ver- hooging voor kinderen, worden reeds ongeveer 800 belastingbetalers vrijge steld. Wanneer men nu het cijfer van f 450 op 500 brengt, dan worden van de 3200 belastingbetalers Ineens 1200 vrijgesteld, en zal de belasting-op brengst per percentage belangrijk verminderen, want de hooge inko mens worden weer ontlast, aaar ook deze in de vermindering van f 50 zui len doelen. Spreker verdedigde meteen zijn voorstel om de progressie tn te voe ren. Door progressie toe te passen, worden de mindere inkomens nog ontlast door den aftrek van het per centage. Wanneer men spreker's voor stellen aanneemt, dan zullen de min der gegoeden slechts weinig belasting behoeven te betalen, althans zooveel, dat ze H wel kunnen betalen. Een be lasting van anderhalve cenit per week is weinig kon 1 nog minder, dan tou spreker het toejuichen. Wel deelde de heer Netscher nog mede, dat hij bij verwerping van zijn voorsteilen, om progressie toe te pas sen, het voorstel van den heer Brok zal aannemen, om het onbelastbaar Inkomen te verhoogen. De heer Vermeulen bestreed de voor stellen van de heeren Netscher en Brok beide. Wanneer de onbelastbare Inkomens met 50 gulden verhoogd zullen worden, dan zal dl belasting opbrengst van f 46.000 bij een gelijk percentage verminderd worden met 16.000. Het percentage zou dus be langrijk moeten stijgen, wat niet ge wenscht is. Deze wijziging zai nog een ander gevolg hebben. Het kiesrecht is nauw verbonden aan ons belasting stelsel. W anneer het onbelastbaar in komen verhoogd wordt, dan zullen vele inwoners liet kiesrecht verliezen, wat in deze tijden niet gewenscht ge acht wordt. We moeten niet meer personen van het kiesrecht uitsluiten, dan door de wet geëischt wordt. Progressie acht de heer Vermeulen nog minder gewenscht. Met progres sie worden de weinige gefortuneerde inwoners uit de gemeente verjaagd. We hebben dit in Amsterdam gezien. Daar zijn de gefortuneerden bij bos- !es uit de stad vertrokken, waardoor iet belastingpercentage belangrijk verhoogd werd, zóó, dat de midden stand, die gemeend had minder belasting te behoeven te betalen, nu nog meer moet opdokken. De ge goeden zijn nu naar Bussum, Hilver sum en Bloemendaal getrokken. Ook de gegoeden uit deze gemeente zuilen verdreven worden. Het gevolg zal zijn, dat de minder gefortuneerden weer verhoogd zullen worden, zóó, dat zij de verandering zullen betreu ren. Een kennis van spreker heeft eens gezegd, dat er in Velsen 7 goden zijn, waarmede rekening gehouden moet worden. Dezen bezitten allen grond en men moet met hun macht rekening houden. Zonder hun mede werking Is In deze gemeente niets te bereiken. Onze belastingen zijn reeds op pro gressieven grondslag geheven. De grondbelasting en de vermogensbelas ting zijn alleen voor de gefortuneer den, terwijl de bedrijfs- en personeele belasting ook al progressief geheven worden. De heer Van Rijn onderschreef dit betoog. Wanneer we de gegoeden weg jagen, dan zullen we met het mes in onzen buik zitten. De Voorzitter lichtte toe, waarom hij tot de minderheid van het college van B. en W. behoort. Door progressie zullen de gegoeden uit de gemeente gedreven worden, en andere gegoe den teruggehouden worden, om zich hier te vestigen. Uit de praktijk is dit spreker bekend. Onlangs wou een gezin zich te Santpoort vestigen, maar toen gehoord werd, dat er voorstellen voor progressie aanhangig waren, werd gezegd „We danken u harte lijk, we gaan "naar Bloemendaal." Door zwaardere belasting der hooge inkomens zal ook de liefdadigheid getroffen worden. De heer Brok betreurde hert., dat de heer Vermeulen het kiesrecht ter sprake gebracht heeft Het gaat niet aan, om de belasting onbillijk hoog to stellen, om het kiezerskorps niet te verkleinen. Het kiesrecht komt hier niet ter sprake, wanneer de eischen voor kiezers te hoog gesteld zijn, moet men deze verlagen. Daarvoor is de raad evenwel niet de plaats. De heer Netscher noemde de vrees voor hert wegtrekken der gegoeden overdreven. De heer Creiner, de oud- minister en een der hoogst aangesla gene» Ln deze gemeente, heeft on langs in een openbare vergadering te Santpoort gezegd ,wees voor dat wegtrekken der gegoeden maar niet zoo bevreesd", llij kan er het beste over oordeelen. De gegoeden zijn niet alleen voor de hooge belasting uit Amsterdam getrokken, de wensche- lijkheid om in de ;rije lucht te wo nen, heeft daar zeker toe bijgedra gen. Ook in Bloemendaal is de belas ting in de laatste jaren bijna verdub beld eu het zal niet zoo lieel lang meer dui en, of men betaalt in Bloe mendaal evenveel als in Velsen. De goden, door den heer Vermeulen g®- noema, noemt spreker afgoden. De Voorzitter 1 nterrompoerde en Wilde deze uitdrukking niet toe laten). Na langdurige discussie werd einde lijk tot stemming overgegaan. Allereerst werd het VOORSTEL NETSCHER, OM DE BELASTING OP PROGRESSIEVEN GRONDSLAG TB HEFFEN, verworpen met 8 tegen 5 stemmen (rechts togen links). Vóór stemden de heeren Brok Net scher, Zegel, Boekei en Van Splunter, terwijl twee leden van links, de hee ren Mulder en Schuitenmaker, des middags afwezig waren. Het Voorstel brok, om het onbelastbaar inkomen met 50 gulden te verhoogen werd verworpen met drie stemmen vóór, de hoeren Brok, Zegel en Van Spluintor, terwijl de heer Netscher, die tegen stemde, later verklaarde zich vergist te hebben, hij had vóór bedoeld. Ook het andere voorstel van den hoer Netscher vrijstelling bij werk loosheid en werkstaking, werd ver worpen, met vier stemmen vóór. Nu behoorde bij de tegenstemmers ook de heer Brok. Aangenomen werd een voorstel Ver meulen, om de cijfers voor de onbe lastbare in-komens nSet gelijk B. en W. wilden naar boven nf te ronden met f 100, maar preciee te bepalen op het aangenomen cijfer. Hierna kwam aan de orde de srtem- min-g over het voorstel van B. en W., om VERPLICHTE SCHOOLVERGA DERINGEN 1® te stellen, waarover de stemmen tn de vorige vergaderine staakten Nu werd het voorstel met 8 tegen 5 stemmen verworpen (weer rechts tegen links). Het derde belangrijke punt der agenda de aankoop van crrond voor n GEMEENTELIJKE GASFABRIEK, werd met het oog op het late uur uit gesteld tot de volgende vergadering. Wel werden nog eenige minder be langrijke voorstellen bohandeld. De armmeesters der gemeente Vel sen hebben zich tot den raad ge we d. met verzoek om gemachtigd te wor den tot het geven van een jaariijk- sche bijdrage groot 30, aan de Y'er- eeniging tot steun voor werkloozen, en dat wel voor de jaren 1908 eu 1909. In verband hiermede stelden B. en W. voor, een zelfde gedragslijn te vol gen ten opzflchte van de fondsen der burgerlijke armbesturen, en hert ver zoek van het Sc haal arm bestuur tn te willigen, doch daaraan de voorwaar de te verbinden, dat door de te eubsl- dieeren vereoniging rechtspersoonlijk heid zai zijn verkregen, vóór de bij drage zal kunnen worden verleend. Een adres van J. n. Klein K. Dek ker Jr. en H. Stefels, om verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor het perceel Schoonoord, te Santpoort, werd tn handen van B. en W. gesteld ter af doening, omdat deze zaak niet bij den raad behoort. Een verzoek van de Visscherijschoo] te IJmuiden, om de subsidie van f1500 op 2000 te brengen, werd op voorste! van B. en W. verworpen. De gem een- te-financién laten geen hooger subsi die toe. De andere punten der agenda wer den aangehouden tot die volgende ver gadering, die wellicht, ovet twee we ken zal plaats hebben. Nog-zij gemeld, dat de Voorzitter bij de opening dezer eerste vergadering in 1909 den gebruikelijken nleuwjaars- wensch uitsprak en daarbij met vreugde de blijde vooruitzichten van het Vorstelijk huis herdacht Toen dp Voorzitter dit deed, was de heer Brok niet de zoal. tegenwoordigeö. Hiermede hoopt oet bestuur haar plan te verwezenlijken, wat betreft deelneming der verschil lende kieederdracbten, enz. Het behoeft geen betoog, dat deze voorgenomen plechtig» en eerbiedige hulde, een dankbare uiting zal geven, van een volk, dat één ls met zijne vorstin, dat lief en leed met Haar deelt, kortom, dat beseft: zonder Oranje geen Nederland. Het bestuur verzoekt, de vereenlgingen welke zlêh nog niet opgaven, spoedig Inschrij ving te zenden. Zooals gezegd, alle corporation zijn welkom, zang en mu ziek voor de cantate, andere corpora- t!8n voor het défilé. Corporation wel ke zich wenschen aan te sluiten, ge lieve tevens hunne afgevaardigden op te geven, welke geregeld van de be sprekingen worden op de hoogte ge houden en ter vergadering warden uitgenood!gd. Laat één roep van instemming uit gaan met dit schoone plan, deze eer biedige hulde kan niet te groot zijn. Het bestuur verwacht bij de reeds vele opgaven tot deelneming, nog meerde re inschrijvingen, opdat deze hulde een toonbeeld moge worden, van de aloude verknochtheid en on wan kei- bar en trouw aan ons geliefd Oranje huis. Binnen eenige dagen zal een verga dering worden uitgeschreven, ter be noeming bestuursleden, enz. Opgaven voor deelneming, worden ingewacht bij den Bondsvoorzitter, den heer Alhert van der Horst, Hee rengracht 377, Amsterdam. HET VERLAAGDE BRIEFPORT. Met Lr. rang van 1 October ia, naar bekend, een belangrijk verlaagd part tarief intreden. Het gewicht voor enkeh :dig port ia verhoogd van 15 tot 20 gram, een plaatselijk brief- 8CHANDELUK. We hadden *t eerst niet geloofd, tóo kras kwam bet ana voor. doch helaas, we hebben 't moeten gele oven. De le zer zal het ook ongelooflijk vinden, maar we verzekeren, dat 1 de pure waarheid ls. Sinds begin October JL idt als de ga. woonste misdadiger, to to gevangenis- pakje, in een cel ln het Hule van Be waring in den Haag opgesloten een Oostenrijker, die, o, neen, geen halsmisdaad I als zijnde zonder middel van bestaan, naar zijn land moet worden teruggezonden. Vier maanden reeds zit de man in de Go- suardestraat. Dat heeft bij te danken aan de nieuwe veetigingsverdragen. Vroeger werd zoo'n stumperd naar den consul van zijn land gestuurd, die hem binnen 'n paar dagen op een boot of zoo bezorgde, of hij werd di rect over de grens gezonden. Dat kostte het Rijk niet meer dan de reis naar Rotterdam voor den vreemde ling en zijn geleider. Na al die nieuwe verdragen moet de heele diplomatieke winkel aan t werk. De gezant en de re gearing van Oostenrijk correspon deerden. Weken en maanden verloo- pen er mee da man in quaestie zit steeds opgesloten ln 'n strafplaats.... omdat hij niets strafbaars lxeeft mis dreven. Dat kost het Rijk tot nu toe al 120 maal 90 ets. is 103. Een gevangene kost ml. ongeveer 90 ets. por dag. Er wordt dan eindelijk, na vêel pourpar lers, besloten, over een maand want vroeger zai toch zeker de diplomatie de ingewikkelde quaestie niet klaar gespeeld hebben dat de man naar Oostenrijk moet worden gezonden, dan lijdt 't geen twijfel, dat men moet doen wat vroeger geschiedde. Dan wordt de man naar den consul te Rotterdam gezonden. Dat had men 5 maanden te voren ook kunnen doeu. Alleen heeft liet 't Rijk dan gekost f 108 plus 27 is 135. En... al dien tijd mist de man zijn vrijheid. Als een particulier iemand weder rechtelijk van zij in vrijheid berooft, GESCHENK AAN DE KONINGIN. Gevolg gevende aan het verzoek van H. M. de Koningin, maakt het Comité tot aanbieding van een geschenk aan de Koningin namens 's-Gravenhage en andere gemeenten tn Zuid-Holland bekend, dat de gelden, die voor bet geschenk zullen inkomen, ten deele zullen worden bestemd voor een ka- merwieg met. toebehooren en ten dee. Je voor een of ander liefdadig doel. De wieg zal daardoor natuurlijk' veel een voudiger moeten worden dan aanvan kelijk het plan was. LANDBOUWTENTOONSTELLING. De Prins der Nederlanden heeft, als voorzitter van de Koninklijke Ne- derlandsche Landbouwvereenigmg, liet Beschermheerschap aanvaard van de landbouwtentoonstelling, die op 31 Augustus, 1, 2 en 3 September a.s. Gouda zal gehouden worden, ter gelegenheid van de al ge meen e ver gadering van de Hollandse he Maat schappij van Landbouw. NATIONALE ORANJEBOND „WAT OOK VALL', TROUW STAAT PAL." In aansluiting met het reeds bekend gemaakt plan, van den Bond, tot het brengen eoner grootsche Nationale Huldebetooging, bericht het beetuur, dat reeds uit alle oorden van het land bewijzen van deelname zijn toe gezegd en nog inkomen. Ter voldoe ning der vele aanvragen, zij nog ver meld, dat het Ln de bedoeling ligt van den Bond, die zie betooging te doen plaats hebben na de herstelling van onze geliefde Koningin, op een daar toe nader te bepalen dag. De bedoe ling is aldus: een reusachtig zang koor van dames, heeren en kinderen, l>onevens een orkest, bestaande uit muziekkorpsen, beiden uit alle oorden des lands saamgesteld, zoodat dit Ln len waren zin deswoords to grootsche Nationale Hulde zal worden. Een feestcantate zal Hare Majesteit de Koningin, de Koningin-Moeder en Z K. H. worden toegezongen, speciaal orvaardigd voor deze gelegenheid. De cantate, welke reeds geheel gereed s, zal gecomponeerd worden door een »nzer bekende componisten, welke zich tevens bereid verklaard heeft, de leiding hiervan op zich te nemen. Na deze grootsche hulde zal een défilé plaats vinden, van de vereenlgingen ln ons geheel© land, die of geheel of door deputaties zich willen doen ver- SLACHTOFFERS VAN HET IJS. Te Beets ts verdronken de 13-jarige zoon van den heer P. Stam, die zich op hei ijs der rlngsJooi waagde» Te Nleuwerruige Zandsterpoldar rijn de zoon en het knechtje van den landbouwer Wlaitknga door het Ijs ge zakt en verdronken. ONGELUKKEN. Maandagavond ongeveer zee uur had te Schiedam op het emplacement der H. IJ. 8. M. een treurig ongeluk plaats. De bestelwagen der H. IJ. M., bestuurd door den 56-jarigen koetsier P. Kornfeld, die naar het goe derenbureau reed, werd bij het over steken van de spoorlijn gegrepen door ien trein van 5.10 uit Den Haag. Do wagen werd geheel versplinterd, het paard bloef vrijwel ongedeerd. Kom. fold werd evenwel onder den Crein geslingerd en zóó ernstig gekwetst, dat hij na eenige oosrenblikken over leed. De schuld schuilt bij den wissel- wachter, die, pas enkele dagen in dienst, verzuimd had de afsluithoo rnen neer te laten. VOORZICHTIGHEID. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam mnakt bekend, dat sedert eenige maanden aan de Diergaarde laan no. 21b aldaar Ie gevestigd een zoogen. Mantsch. .„Victoria" of „Zuid- Holland", die zich ton doel zou stel len, verzekeringen te sluiten tegen brand-, hagel- en mbraakschade of tegen ziekten van paarden en vee. en daartoe bij advertentie in verschillen de plaatselijke bladen oproepingen doet voor agenten, die, alvorens be noemd te kunnen worden, eene borg stelling van f 100 moeten storten. Met hert oog op het algemeen belang wordt ieder ten zeerste aangeraden, bfj het aanknoopen van relatién met deze z.g maatschappij, de noodige voorzichtigheid in acht te nemen. Voor plaatselijke bladen, voorname lijk die, welke voed ten platten lande worden gelezen, wordt overname ver zocht De hoofdcommissaris van politie, TH. M. ROEST v. LIMBURG. (Overgenomen uit „De Verzeke ringsbode" van 23 Januari 1909). EEN WAARSCHUWING. Men verzoekt mededeel ing van het volgende De burgemeester Simons, te Overa.th waarschuwt tegen een kantoorklerk Hein rich Trompeter, die met behulp van valsche getuigenissen overal be drog pleegt. Daar ook bij den hoofd- commissaris van politie te 's-Graven- hage ernstige klachten tegen dezen j man zijn ingekomen, en het niet on- I mogelijk is, dat hij in Nederland ver blijft, vestigt de hoofdcommissaris van politfie te Amsterdam de aandacht op hem. („Hbld.") HERDENKING LEID SC HE HOOGE- SCHOOL. Maandag den 8en Februari za! de rector magnificus prof. dr. J. Verdam ter plechtige viering van den 334en verjaardag der stichting van de Leld- sche Hoogeschool eene redevoering houden in het groot auditorium van het academiegebouw. HOLLAND OP ZIJN BEST. De bouw der nieuwe electrische centrale te Rome staat onder leiding van een Nederlander. kaarttarief van 1 1/2 cent werd inge voerd, de drukwerken kosten tot 500 gram 1 ct per 50 gram, terwijl vroe ger tot 100 gram 1 cent per 25 gram moest worden betaald en ten slotte is het nieuwsbladen-port zeer veel verlaagd. Bij de behandeling der Postwetwij- ziging werd een daling van de op brengst gevreesd, en nu is het wel eigenaardig te constateeren, dat die vrees volstrekt ongegrond is geble ken. In plaats van achteruitgang is er integendeel vooruitgang van in komsten vast te stellen. Wel is de hoogene ontvangst niet zóó als in vo rige jaren, maar dat is ook niet te vergen, want de maatregel is nog jong en heeft nog niet geheel door gewerkt. Zelfs al was er achteruit gang van inkomsten, dan zou hier uit nog geen eind-oordeel van het nieuwe tarief mogen getrokken wor den. Gedurende het laatste kwartaal nu van 1908, tevens het eerste van het nieuwe tarief, bedroeg de opbrengst van post- en telegraphle f 3.891.320 tegen f 3.860.102 in 1907, een vooruit gang dus van f 31.218, ondanke de tariefsverlaging. Ons dunkt, dit cij fer is zeer gunstig te noemen na dit eerste kwartaal ervaring met een zóó sterk verlaagd tarief. (Vad.) gooische toestanden. Men schrijft uit Huizon Dat erfgooiers en anderen dennen op de heide vernielen, is niets nieuws. Reeds jaren lang zijn prachtige den nen van één en meer meters hoog vernield op de heide tusschen Oud- Bussum en den Thamesweg (bij het einde van den Zwarten weg). Even eens aan weerszijden van den IIul- zerstraatweg tusschen halte Drafna en tolhuis. De boomstronken der ver nielde dennen kan men nog bij tien tallen od die nlaatsen vinden. leert 'n gevoelige straf hem die gek heid wel af. Maar het Rijk, mag dat het wel doen In deze methode van werken moet verandering gebracht worden. Zooals 't nu gaat wederrechtelijke vrij- heidsberooving, nu al 4 lange maan den is 1 meer dan ergerlijk, 't is 'n schandaal. (Avondpost). EEN WAARSCHUWING VOOR SLIJTERS. In den laatsten tijd worden her haaldelijk aan slijters, bij voorkeur weduwen, brieven verzonden met hert hoofd Fransch Slebert, Negociant en Vina et Spirifceux, Bordeaux Rue de C'rosne 26, Amsterdam Beursstraat of 219 Spuistraat. Deze brieven lulden ongeveer als volgt M. 1 Uit Bordeaux ontving ik gisteren de jl. aan den heer Slebert gevraagde cognac, waarvan inliggend factuur overhandigd. Beleefd maak ik u atr tent op de voortreffelijke kwaliteit en ben overtuigd u ge heel 'voldaan zuilen zijn. Hoogachtend., Uw dw. Volgt hand toe kening. In don r^gel weten de ontvangers van liet fust cognac, dat met dit schrijven bezorgd wordt, van een be stelling bij de firma Siebert, thans ge vestigd Spuistraat 219, drie hoog, niets af. Door de mededeeling, dat de inhoud van voortreffelijke kwaliteit is, laten sommigen zich verleiden het fust open te maken en te proeven. In dit geval zijn zij gehouden het fust te aanvaarden en ontvangen een re kening van soms een vijftig gulden. Wellicht is in een aantal gevallen dit resultaat niet vreemd aan de be doeling waarmee de firma Siebert, zonder voorafgaande bestelling aan sommige slijters fusten cognac zendt. Een waarschuwing aan alle slijters achten we dus niet ongewenscht. (Tel.) STAKENDE WERKLOOZEN TE AMSTERDAM. De arbeid aam de Kostverloren- vaart wordt zonder stoornis voortge zet. Het werk vordert goed, terwijl 't aantal werkloozen, dat zich voor den arbeid beschikbaar stelt, toeneemt. Dinsdagmorgen gingen 130 werkloo zen aan den arbeid. De commissie denkt, met de storting van totaal on geveer 100.000 M3 zand, deze werk verschaffing tot einde Maart te kun nen volhouden, tenzij financieel© be zwaren zich mochten voordoen. "Voor de stakende werkloozen heeft het P. A. S. een steun-comlté ge vormd, dat hun reeds f 2.50 uitkeer de en diit zoo mogelijk wekelijks zal herhalen. Op andere organisaties zal een beroep worden gedaan. DE EERSTE HERHALINGSOEFE NING. Men schrijft aan t Hbld.: Bij de behandeling van de Jongste wijziging der Militïewet in de Tweede Kamer is gebleken, dat bij den Minis ter van Oorlog het plan bestaat, de eerste herhalingsoefeningen bij die korpsen, waarbij de indeeling der achtmaanders voortaan in twee ploe gen plaats heeft, te doen houden in den zomer, volgende op het jaar der inlijving. Zullen de manschappen van de eerste iniijvingsploeg dus na hun eerste vertrek met groot verlof al spoedig weer voor herhalingsnefe- n in gen onder de wapenen moeten te rugkeer en, zij die tot de tweede ploeg behooren en niet vrijloten voor het blijvend gedeelte, zullen de eerste herhalingsoefening moeten vervullen onmiddellijk na afloop van den dienst bij dat gedeelte, zoodat zij aan één stuk onder de wapenen blij ven 8 1/2 plus 2 plus 1 gelijk 11 1/2 maand. Er waren Kamerleden, die tegen 's Ministers plan opkwamen, op grond van het karakter der herhalingsoefe ningen, dat h. i. meebracht, dat voor dde oefeningen geen aanleiding be stond, als pas de volle eerste oefening was afgeloopen. Voor zoover ons be kend, is er tot dusver nog niet op ge wezen, dat ln art. 111 der Militiewet 1901 voor den Minister wel eenig be zwaar gelegen is, om zijn plan ten uitvoer te brengen. Dit artikel be paalt: De lngelijfden bij de militie te land, die den bij art. 107. bepaalden tijd (dat ls de eerste oefen Lngstijd) onder de wapenen hebben doorga bracht en zich overeenkomstig art 118 met verlof bevinden, komen vooj herhalingsoefeningen in werkeJijkenö dienst, enz. „Zich overeenkomstig art 118 met verlof bevinden" be toe. kent: in het genot zijn van groot ver- lof. Zij moeten dus na afloop der eer» ste oefening eerst huiswaarts wordeq gezonden, vóór zij tot deelneming aan, herhalingsoefeningen mogen worden verplicht. Dirt valt te meer ln het oogi bij vergelijking met art. 109 der wet,' waarin sprake is van het onder dé wapenen roepen ofhouden van!' in gel ij f den» Nu weten wij wel, dat wanneer de Minister de miliciens maar één dag weg zond, hij ze dadelijk weer zou mogen terugroepen en dat, wanneer den miliciens man voor man werd gevraagd, wat zij het liefst wilden, zij alle zouden verkiezen maar dade lijk te blijven. Maar toch mag het wenschelijk heeten, dat ter vermij ding van een minder juiste toepas sing der Wet eenige wijziging in art. 111 worde aangebracht. Er is daaiv voor nog tijd genoeg. Eerst in Augus tus 1910 toch zal het aansluiten van de eerste herhalingsoefening bij den dienst voor het blijvend gedeelte zich kunnen voordoen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cis. per regel. HET BEWIJS IS HIER. Ja, naast Uw eigen deur. Wanneer er iemand is, die veel geleden heeft en dankbaar is voor haar herstel, dan ben ik 't wel," zoo schrijft ons Mejuffr. C. Vis, Nieuw- straat 34 te Boskoop. „Jaren geleden ben ik in het water gevallen en na dien tijd nooit weer goed geweest. Ik had een gevoel, alsof mijn linker zijde vol water zat, wat onophoude lijk borrelde. Voortdurend had ik" last van hevige hoofdpijn, somtijds dagen aaneen, gepaard met brakin gen en duizelingen. Met het keeren der jaren deden deze verschijnselen zich in heviger mate gevoelen. Mijn. rug deed mij vreeselijk pijn, ik had gedurig last van hartkloppingen, be nauwdheden en opstijgingen van bloed naar het hoofd. Het eene oogen- blik transpireerde ik hevig en onmid dellijk daarop beving mij een ijskoud gevoel. Veel last had Ik van koude voeten, terwijl de enkels veelal opge zwollen waren. De urine kwam zeer ongeregeld, dikwijls en mot kleine hoeveelheden. Mijn eetlust had ik sinds lang verloren, óoor het vele slijm, dat 'k opgaf. Onder mijn oogen kreeg ik blazen en ik was er naar aan toe, toen fk op aanraden van kennis met Foster's Rugpijn Nie ren Pillen begon. Dezehebben hun Ie werking opnieuw bewezen. Na de pillen gedurende veertien dagen te hebben Ingenomen, begon de be terschap merkbaar te worden. Ik ge voelde mij als van een druk onthe ven en zette dus de behandeling voort met het gunstige gevolg, dat mijn hoofdpijn minder en minder werd, de pijnen en benauwdheden begonnen af te nemen. Mijn eten smaakt mij weer en dit dank lk alleen aan Foster's Rugpijn Nieren Pillen." Anderhalf jaar later deelde Mejuf frouw Vis ons mede: „Met genoegen kan lk mijn verklaring van destijds bevestigen. Foster'8 Rugpijn Nieren Pillen hebben mij zeer opgeknapt en ik zal U steeds dankbaar blijven voor hun uitstekende geneeskracht." (w.g.) Mej. G. Vis. Spreekt langzaam en duidelijk, wanneer gij Foster's Rugpijn Nieren Pillen koopt, dan zal er geen vergis sing plaats hebben. Zij zijn te Haar lem verkrijgbaar bij de Heeran J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel 1.75 voor één, f 10.voor zes doozen. gezond, vroolijk en frisch van geest wilt zien opgroeien, geeft het dan Dr. HOMMEL's Haema- togen. I aat U echter ge ene der vele namaaksels aanpraten! WILBUR WRIGHT OVER DE TOE KOMST DER LUCHTVAART. Mr. J. W. v. R. A. vertelt in het Nieuwsbl. „Vooruit" van een gesprek dat bij te Pau gehad beeft met Wil bur Wright.* Hoe hij de toekomst van de lucht vaart inzag O, even zeker als bet rijwiel popu lair is geworden, even zeker als de auto thans gemeengoed is, onmisbaar voor het wereldverkeer, even zeker komt het vliegtoestel er. Dezen zomer, zult u zien, gaan we het Kanaal al over. Er behoort wat moed toe weliswaar maar wie in *jjn machine vertrouwen stelt en wie accuraat, persoonlijk na gaat of de boei in orde is, loopt wei nig gevaar. Wat in theorie kan, kan practisch ook. Mijn too* tel en mijn systeem schenden geenerlei natuurwet. Men moet de lucht overmeesteren, leeren behoerschen en veroveren, maar niet met proeven in het wilde wog. De victorie moet behaald worden op de studeerkamer, hert tweede be drijf speelt in de machinekamer en de slotscène in de lucht. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg te afgelegd het theoretisch geneeskun dig examen door den heer H. Struve.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6