NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AüENDA Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws HET TOONEEL Uit ds Omstreken 26e Jaargang. No. 7850 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 28 JANUARI 1309 AARLENS S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DR!B MAANDBNl Voor Haarlem 1.23 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd i3 (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H i, de omstreken en franco per post ,0.45 ültgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur PEEREBOÖSL ADVERTENTiÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.; Iedere regel meer !Q Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels L-, elke regel meer f0.tè Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie; Groote Houtstraat £5. lEtsrcommimaalTeiefoonnuinmef der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukserlj: Zolder Bniteaspaarse 0. Teletooanumnicr 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buite:: het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algeaieen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. VRIJDAG 29 JANUARI. Lulhersche kerk: Evang. Maatschap pij: Voordracht door den heer Jos. van Veen, 8 uur. IJsclub Haarlem: Wedstrijden en IJ sfeest, 2 uur. KEIZER WILHELM 50 JAAR OUD. Er is een bekende schilderij van Becker. Karei V is -ie gas' van den Augsburgschen bankier Fugger; gast en gastheer zitten aan den gezellig brandenden haard de geldschieter houdt zich onledig met de schuldbe kentenissen van den heerscher in de vlammen te gooien -n Karei kijkt met innig welbehagen naar het opvlam mend papier Die Lastige Blatter het geestige Duitsche spotblad heeft een pen dant voor dit Becker-stuk laten ma ken. Nu zit ke^er \Vilhehn aan den haard en ziet met welgevallen naar den papier-verbrandenden Du'tschen burger pakken papier met het op schrift interview „Daily Telegraph", Kruger-dépêche, Feldzugsplannen, enz. De burger zingt maar aldoor het zelfde liedje „In t vuur daarmee Tusschen mij en mijn keizer mag zieh geen blad papier dringen." Het spotblad heeft vaak „rake" prenten., doch deze is al zeer juist ge troffen. De vrede tusschen keizer en volk is weer gesloten, de jubileums dag werd een verzoen ingsfeest Do dag van gisteren is ^oor Duïtsch- land van buitengewoon belang ge weest, ook al zijn lawaaiige feesten achterwege gebleven. De mijlpaal op 's keizers levensweg is ook een ge- dachtenisstond voor 't geheele Duit sche tijk. Gisteren heeft het volk over dacht, dat Wilhelm nu ongeveer 21 jaar den scepter des rijks in de hand houdt, dat dien langen tijd de vrede bewaard bleef, en het rijk zich een plaats \eroverde onder de eerste, machtigste en grootste mogendheden der wereld. De overdenking .'er geschiedenis heeft ook aan sombere gebeurtenissen herinnert en de couranten spreken deze critiek vrij uit. Zoo de „Kölni- sche Zeitung", die den jubeldag een dubbelen feestdag noemt, omdat de keizer niet alleen een kroonjaar van beteekenis voltooide, maar tevens den eersten verjaardag v'ert van de nieu we nero. „Er was een vervreemding tnsschen Keizer en volk ontstaan, en wat zich in lange jaren a.an mgehouden vader landslievenden wrok on kommer had opgekropt, kwam in November los in het tuide verzet tegen de persoonlijke staatkunde. Er zat .ets als revolutio naire brandstof in le lucht en met bezorgdheid richtten zich aller oo.gen naar den Keizer, l'oen bracht de 17de November de ontspanningna het gehoor te Potsdam, vaarin de kanse lier zijn plicht, om tusschen het volk en de Kroon als middelaar op te tre den, vervuld heeft, verklaarde de Reichs-Anzeiger, dat de Keizer het als zijne voornaamste keizerlijke taak beschouwde, de standvastigheid van het rijksbeleid, met inachtneming van de grondwettelijke verantwoordelijk heid, te verzekeren. Dat is het pro gram van de nieuwe aera het be-tee- kont in het licht van de gebeurtenis sen, onder welke het ontstaan is, dat voortaan in Duilschland en Pruisen in nauwe overeenstemming tusschen Kroon en volk geregeerd zal worden, omdat alleen op die wijze cene heil zame bevordering \an het algemeen welzijn te bereiken »s." De „Freisinnige Zeitung" schrijft „Keizer en volk nebben, met alle. toespraken en betoogingen van de eene zijde, met alle hoera-geroep van de andere zijde, nog nooit zoo dicht bij elkaar gestaan, >.ls in deze laat ste maanden van zwijgen. „Dat het zoo moge blijven. Dat ziel; een duurzame toesta.u-1 moge ontwik kelen, waarin een streng en onvoor- woardelijk uitgevoerd constitutiona- lisme geen gelegenheid meer moge geven voor critiek, toch slechts voor onderlinge waardeering en voor ou derling vertrouwen ;s de beste wensch dien wij den keizer heden kunnen ge ven." Ook de Katholieke „Germania" is vol verheuging en. uoudt vooral eene lofspraak op den godslienstzin van den keizer. Het blad wil niet verzwij gen, dat de November-storm ook op den jubileums-verjaardag een lichte schaduw werpt. Aan den geestdrift voor den Keizer is daardoor helaas niet zonder de schuld van zijne raadslieden (een steek voor Von Bü- low in het binnen- en buitenland op smartelijke wijze afbreuk gedaan. „Maar het koningsgezinde bewustzijn van het trouwe volk blijft voortleven,, •tl in de afzondering en in de beheer- sching van zijn gemoedsaard, die de Keizer zich sedert dien tijd steeds heeft opgelegd, kan men weer de strenge plichtsbetrachting herkennen, die voor den vorst een beginsel van zijn leven geworden is." De meer dan twintigjarige regee ring des Keizers is oen tijdperk van vrede geweest, en niemand kan loo chenen, dat het behjud van den vrede in Europa, ook in de laatste maanden vooral aan den Keizer te danken is geweest. Daarom kan ook het buiten land den Keizer op zijn jubeldag den tol der dankbaarheid en vereering niet onthouden." In Engeland heeft Wilhelm ook een verdediger, "t Is de Daily Graphic", die schrijft, dat de Keizer een man ls van een zeldzaam karakter, van buitengewone ontwikkeling en won derbaarlijke vlijt en toewijding aan 't algemeen. Indien hij misslagen be gaat en die begtat hij, zegt 'tblad verder dan komen zij voort uit de gebreken van zijn merkwaardige deugden. Nooit heeft iemand hem kunnen beschuldigen van een fout, die niet door een schoone beweegre den werd vergoed. Wilhelm heeft op dezen jubeldag vele gelukwenschen ontvangen. Bijna alle Duitsche bondsvorsten hadden zich te Berlijn verzameld, om 't feest te vieren. 't Feest 't schoone verzoenings- feest Alles vergeten en vergeven en vol hoop en verwachting de"toekomst tegemoet DE REGEERINGSPARTIJEN IN DUITSCHLAND. Von Bülow's geruchtmakende rede over een socialisten-wet, successie recht, Schücking-affaire en vele an dere dingen was door de conserva tieve partij eerst met veel boosheid ontvaneen. Een „kopstuk" der partij, Graaf Oldenburg, Keurde in een open bare vergadering de voorgestelde suc cessie-belasting buitengewoon scherp af en algemeen werd gedachtde conservatieve partij zal Von Bülow den scheidsbrief zenden. Maar plotse ling woei de wind uvt een anderen hoek en verzekerden de partijbladen, dai de opvatting van Oldenburg en zijn aanhangers niet door de partij werd gedeeld. De rijkskanselier steeg in levenskans. En nunu is de barometer weer sterk aan het dalen, en verzekeren de conservatieve partij bladen, dat de successie-rechten be slist onaannemelijk ziju Wat is de toekomst van hei regee- ringsblok Von Bülow weg Een andere partij- groepeering Allemaal vraagteekens. T OORLOGSGEVAAR tusschen Bulgarije en Turkije is nog even dreigend, maar verergerd is het gelukkig niet. D'tt is een troost. 't Loven en bieden duurt voort. Zooals men weet, had Turkije van Bulgarije een schadeloosstelling van 140 millioen francs jeëischt voor den afstand van Oost-Roemel'ë en het aandeel van die provincie in de Turk- «che staatsschuld, '^euter bericht nu, dat Turkije verklaard heeft zich te vreden te stellen met slechts 125 mil- i'oen en voorloopig renoea-en te nemen met een som van 100 millioen francs, zoo Bulgarije niet bij machte mocht zijn de geheele som 'n eens te betalen. Of Turkije heeft ingezien, dat het aan Bulgarije te hooge e'schen heeft ge steld, dan wel of de oorlogs-toebereid- =>elen van laatstgenoemd land Tur kije te denken hebben gegeven, is voorloopig nog met uit te maken. SERVIë weet ook van geen rust 1 Aan de „Neue Fre>e Presse" wordt goseind, dat het memorandum en niet de nota, welke de Servische regeering var. plan is aan de mogendheden te zonden, moet zijn ritgewerkt op raad van Rusland. Afschriften zullen eerst, gezonden worden naar Petersburg en Cettinje, om de goedkeuring te verkrijgen over do redactie van Rusland en Monte negro. Op raad van Rusland Wil Rusland he* avontuurtje-spelen dan nog niet laten ONGEREGELDHEDEN IN TURKIJE. Sedert eenigen tijd heerschte er on der de leerlingen van de militaire akademie te Konstan tin op el een zeer onrustbarende beweging, die toege schreven werd aan ie ver gedreven onafhankelijkheidsdenkbeelden bü de leerlingen. De verklaring van eenige leerlingen, dat zij tegen de beweging waren gaf aanleiding tot een bloedl- ;e bots'ng. Toen daarop een krijgs raad werd bijeengeroepen, kwamen de leerlingen bijeen en eischten het ontslag van den directeur. Een depu tatie begaf zich naar .*en minister van oorlog, om dezen te verzoeken den door de kadetten gewenschton maat regel te nemen. De minister liet ech ter de deputatie in hechtenis nemen, en de akademie door troepen bezet- ten. VERWIKKELINGEN IN PORTU GAL. De koning heeft naar Reuter sein' geconfereerd met eenige voorname personen van de partij der regeneradores, die tegenstanders zijn. vs.n het tegenwoordig kabinet. Er heerscht een strooming, die tracht een ontbinding der Kamer te vennijden en de vorming van eene mirjisterieele mcerderlieid te bevor- d .r :n Een Portugeesch edelman, een ver trouwd vriend van den hertog van Breganza, den troonpretendent, nu in Ei geland verblijvend, heeft zich door eer journalist laten uithooren. Over den tegenwoordig vrij kritie ken toestand in zijn land sprekende, zei do Portugees Let is zeer wel mogelijk, dat we plotseling voor een coup d'état zullen siaa.: en, indien de omwenteling niet zonder bloedvergieten kan geschieden, zul n wij waarschijnlijk een zelfde tragedie zien afspelen als voor twaalf m&a' den. Da regeering is op de hoogte van üi" ircKenden toeMai d wat voldoen ds Mijnt ui' het feit dal te Lissabon, Oporto en andere groote republikein- sche centra, de burgerwacht van extra wapens is voorzien. De adellijke en ïijke families nemen maatregelen en zenden hun juweelen en andere kost baarheden ter bewaring naar Madrid en Parijs en ook nanr de Londensche banken. Er wordt zelfs verteld, dat ook de koninklijke familie zich op de zelfde wijze reeds heeft gewapend voor het geval van een crisis. Engel- sche detectives zijn daarvoor in dienst trartomen. De welbekende Henry Slmmonds, het hoofd van het detective-bureau in Kirysireet, Choanside, die een waak zaam oog hield op het overbrengen vin de juweelen van den vorigen sul tan vaji Marokko naar Londen, en wiens naam ook in verband met het bovenvermelde genoemd wordt, zeide, toen hem te dezer zake cene vraag werd gesteld „Hei is volkomen ju st, dat ik sinds een paai dagen terug ben te Londen na een veertiendaagse!! verblijf te Madrid. Lissabon en Parijs. Mijn bezoek wordt in verband ge bracht met zeer delicate zaken en ik wil, met het oog op de omstandighe den, daarover liever niet spreken. Wel kan >k verklaren, dat de toe stond in Portugal zeer ernstig is, en dat niemand weet wat er gebeuren kan." 'T GETEISTERD ITALIë. Messina zal herbouwd worden, en wel op een terrein >n de nabijheid der haven, dat door de aardbeving het minst geleden heeft. De grond werd gratis voor de bou wers beschikbaar gesteld. UIT MAROKKO. De „Daily Mail" verneemt uit Tandzjer, dat, naar luid van een be richt uit Fes, de Roghi met zijn leger op negen uur afstands van de hoofd stad 's en zijn chalief op slechts zes uur afstands. Moelai Ilafid verzamelt zijn troepen zoo neet het verder om den Roghi slag te leveren. De in woners van Fes gelooven, dat de Franschen den Roghi steunen. Na Abl-el-Az's nu den Roghi RITA SACCHETTO. Wij ontvangen een programma aan gaande Rita Sacchetto, die naar on zen lezers uit de advertentierubriek bekend is, dezer dagen in Haarlem als danseres optreden zal. Twee afbeeldingen zijn daarin van de kunstenares opgenomen, waarop ze ons wordt getoond als een jonge vrouw van klassiek schoone trekken en weelderigen haartooi. Op haar pro gramma komen composities voor van Beethoven, Rubinstein, Brahms, Bach, Chopin, voornamelijk dansmu ziek, die zich dan ook ongetwijfeld beter voor sierlijken dans leenen, dan de zwaarwichtige muziek, die inder tijd Isadora Duncan heette uit te beelden. Benoemd. Mej. J. Hos alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Nieuw-Ven- nep (Haarlemmermeer). Van hooger beroep afgezien. Door den officier van justitie alhier is afgezien van het hooger beroep door Z.E.A. ingesteld tegen het von nis der Rechtbank alhier, waarbij A. AncLringa is vrijgesproken van de hem ten Laste gelegde bedreiging met mis. drijf tegen het leven, gepleegd tegen C. van der Lee. Voor hetLighalfonds. In de week van 17—23 dezer jl. werd in dank ontvangen eene gift van f 28.89, welk bedrag was ingezameld bij de laatste uitvoering van „Meiko ningin" den schouwburg alhier. Geheelonthouding. Voor de afd. Haarlem van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcohol houdende dranken trad gisteren avond op ds. J. L. Klein van Edam, om te spreken over „Aller menschen plicht." Naar aanleiding van dit uit gangspunt werd door den spreker met klem gewezen op den grooten en duren plicht, welke op iedereen rust, zoowel ten opzichte van zichzeiven als van anderen, zijn medemenschen. De zaak der geheel-onthouding vindt nog veel te weinig steun. Het Chr.stendom leert liefde te heb ben tot den naaste en tot datgene wat goed, lieerlijk en schoon is. De levensrichting van onzen tijd is anti christelijk. leder tracht slechts zich zeiven een weg te banen al is het dan soms ten koste van anderen. Er is geen drang bij de menschen om voor anderen wat te zijn, ik behoef niet, zoo zegt men, voor anderen te zorgen. Het Kaïnswoord „Ben ik mijns broeders hoeder," geeft helaas nog voor vele menschen de levensrichting aan. De levensrichting heeft natuurlijk invloed op ons. Wij menschen hebben een zelfzuchtig streven en dat is de reden, dat zoovelen buiten de gelede ren der geheel-onthouding blijven. Mocht bij velen toch de drang ont staan werkelijk mensch te zijn, het hooge streven om het verkeerde, dat in etn om ons is, tegen te gaan, uit te roeien. Was dit streven Ln de men schen, dan zouden zij ongetwijfeld tot de geheelonthouding komen. Er bestaan zoovele veroordeel ingten over en-vooroordeelen tegen de onthou ding. Als bewijs daarvan leest spr. een brief voor, tot hem gericht door een werkman, waarin deze aan spr vraagt, hoe hij den treurigen moed kon hebben om den strijd te voe ren voor de geheel-onthouding. De schrijver meende, dat een werkman, die altijd zwoegt en zweet, recht heeft op een glaasje des avonds en hoe ver der spr. als predikant geheel-onthou der kan zijn, vatte de schrijver niet, en wees daarbij op de bruiloft te Ka- na, waar door Jezus zelf ook wijn werd gedronken. Velen denken zoo, een glaasje mag 'k na harden arbeid wel hebben, dat 's noodig. Men begrijpt niet dat het niet alleen niet noodig is, doch ook schadelijk. Een glaasje geeft kracht, men kan dan beter volhouden, word! beweerd. Bij duizenden ia reeds het tegendeel duidelijk bewezen. De onthouders misgunnen de men schen niets maar willen juist blijd schap geven en liet geld, dat anders aan den drank wordt geofferd, bren gen in 't huisgezin. Iemand, die geheel-onthouder is, weet dat hij iets goeds verricht, en bezig is een beteren toestand te schep pen. Deze geestelijke vreugde weegt ruimschoots op tegen het twijfelach tige genot, dat men prijsgeeft. Voorts achtte de schrijver van den brief predikant en gelieel-onthouder onvereenigbaar, en daarbij werd ver wezen naar de bruiloft te Kana. Wij weten niet welken wijn daar door Je zus is gedronken, of die gegist was of zuivere uitgeperste druivenwijn, maar wij moeten niet op zoom enke len tekst blijven staan, doch moeten, ziende den toestand van deze wereld, vragen: Wat is onze Christenplicht? Als volgelingen von Christus, is het niet slechts geoorloofd geheel-onthou der te zijn, doch onze christenplicht, 't Leed van anderen te verzachten, zoo mogelijk weg te nemen onze roe ping. 't Is derhalve onbegrijpelijk dat zoo vele menschen, die inderdaad christenen zijn, den strijd tegen de groote volkszonde niet mee helpen strijden. Sommigen zeggen: Ik wil geen ge heel-onthouder worden omdat ik vrij wil zijn. Maar is dit vrijheid? Immers neen, maar slavernij, slaaf is men van de gewoonte. Wie met die ge woonte breekt is tot hooger vrijheid gekomen. Is men eenmaal onthouder revvorden, dan ook niet alleen blij ven staan, maar zich bij de organisa ties aansluiten. De gelederen zijn nog dun, en ook hier geldt 't: „Eendracht maakt macht." Onze zaak, die een goede is, j zal zeker zegevieren. Strijd dan allen, 't Ls ten bate van u zeiven. van uwe kinderen, van uwe medenitenschen, aldus eindigde spr. zijn voordracht. Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling werd geen gebruik gemaakt Met een woord van dank aan don spreker en een opwekkend woord tot de vergadering, sloot de lieer Vader, voorzitter der afdeeling de tamelijk goed bezochte bijeenkomst. KERMIS OP HET IJS. 't Was gisteren den heelen dag door druk op de IJsclub, stampvol 's mid dags Ifs. En al moest de poppen kast van standplaats veranderen, om dat het ijs al de toeschouwers niet kon houden op een veiliger plek werd de voorstelling met evenveel animo voortgezet. Het. muziekkorps van het !0e marcheerde de baan rond onder 't spelen van vroolijke deuntjes, bin nen in de tent was Prof. Lion in ac tio en had een dankbaar publiek voor z'n goocheltoeren. Vanwege de bios coop werden opnamen gedaan op de baan, waarbij 'n paar valpartijen niet ontbraken. De schaatsenrijders waren zeer verbaasd, toen plotseling iemand met een ander begon te vech ten. Dat was op de Ijsbaan nog nooit vertoond. Maai' toen de vechtersbaas lachend zijn gevallen hoed opraakte en verder ging, begrepen de aanwezi gen, dat ze bedot waren de bioscoop van Alberts frères had een intermez zo opgevoerd. 's Avonds was 't er ook gezellig, on danks den kouden mist en den lagen therm ometer stand. De groote electri- sche booglampen verlichtten de baan, waarop druk gereden werdook al de kramen waren verlicht. Binnen wisselden Prof. Cocadorus en Prof. Lion elkaar af in geestige speeches, en ten slotte waagde Cocadorus in z'n oud-Hollandsch kostuum zich zelfs met „Cheffie" op 't ijs, om een rede voering af te steken. Maar de be langstelling was zóo groot, dat het ijs weer bedenkelijk begon te kraken, en er overal water op kwam. zoodat Cocadorus, Cheffie en 't publiek maar weer naar binnen trokken. Om 'n uur of negen begon de bios coop z'n lichtbeelden voor de tent te vertoonen, terwijl de muziek er ach ter als 't ware accompagneerde. Maar telkens weer moesten do menschen gewaarschuwd worden, als 't ijs het publiek niet meer houden kon, en het water d'r opborrelde. Voor „doorrij den" is 't wel sterk genoeg, maar al te groote samenscholingen kan 't ijs .liet verdragen. Tegen half eif werd 't leeger op de baan, maar in de koffiekamer was 't een gezellige volte, en nog lang bleef men bijeen. Vandaag, op den tweeden feestdag, zal 't. wei weer dezelfde drukte zijn de IJsclub Itoeft over belangstelling niet te klagen. SAMSON" VAN AND Ré CALMETTES. Het is wel eens goed, om een Frausch stuk, dat men al van een Hol- landsch gezelschup gezien heeft, ook eens te zien opvoeren in de taal, waar in het geschreven werd en door artis- ten van den denzelfden landaard als de auteur. Want in dat laatste geval klopt al les beter, en dan kan men vergelij ken. Henri Bernstein heeft met den titel van zijn stuk een krachtmensch be doeld, een Samson in zaken. Jacques Brachard, de hoofdpersoon, is kaai werker te Marseille geweesthij is een kind uit liet volk maar door hard werken, durf, flair en geluk is hij op geklommen en heeft zich weten op te werken tot een beursman van aan zien, die ten sioLie miiiioenen rijk is, alles kan en naar zijn hand zet. Maar oen ding kan hij niet met al zijn geld en al zijn macht. Eu dat is de liefde winnen van zijn jonge vrouw, een adellijk meisje, dat door haar ouders aan hem gekoppeld is, maar van den ruwen man uit liet volk niet houden kan. Maar als hij dan bemerkt, dat zij hem met een zijner vrienden, die hij ook rijk hoeft helpen maliën, bedriegt, neemt hij wraak door een beursspecu latie op touw te zotten, die dezen min naar ruïneert, maar ook hem zijn for tuin doet verliezen. Zoo is deze gewel denaar, deze Samson. In Holland heeft lionri Brondgeest de rol van Brachard gespeeld. Maar welk een onderscheid met de vertol king van André Calmettes! Brond geest was een-en-al drukte en lawaaL igheid, om een man van kracht le s c h ij n e n hij was vierkant en exu bérant, heen- en weervliegerig en ge agiteerd pratend, om een zakenman te lijken. Maar men merkte, aan al les, dat dit slechts uiterlijkheid en een aangenomen pose was; al Les winden tooneeilawaai. Maar bij ziin Fran schen collega was 't alles kalmte en bedaardheid, de rustige zekerheid van iemand, die zeker is van zijn kracht en die dus niet 9terk heeft te doen. Ofschoon hij zich de eerste twee bedrijven kalm houdt, voelt men toch, dat er lets in hem gromt en dat 't ge weldig zal loskomendie inhouding van dit krachtmensch geeft juist zoo'n atmosfeer van angst om hem. En de uitbarsting komt dan ook. Wanneer hij in het tweede bedrijf dadelijk na haar thuiskomst, een scène mot zijn jonge vrouw gehad heeft, waarin zij hem haar haat toe- slingert, maakt hij slechts eeu enkel gebaar. Maar dat is prachtig. Het ver. driet en de woede in dat stille spel waren magnifiek. Bij ons zou alleen Bouwmeester 't ongeveer zoo kunnen. Ook later geeft Calmettes zijn woede en smart maar even aan. Maar in de groote scène met den minnaar van zijn vrouw daarin komt. hij eerst los, daarin geeft hij zich, laat hij zich geheel gaan. En daarin was hij geweldig. Om dit te kunnen zooals Calmettes het kon, moet men een artist van het goede, echto ras wezen. En voor zoo ver we dit uit deze enkele voorstelling kunnen opmaken, is hij dat ook. Maar nu de -rest van het gezel schap Het is nu eenmaal een feit, dat wan neer liet Parijsche theaterseizoen in vollen gang is en alle schouwburgen daar spelen, er voor het buitenland niet veel goeds overblijftdie „tour- née"-true pon zijn daarom gemeenlijk niet prima. Neily Cormon, die voor de jonge vrouw speelde, is wel een aardig ta lentje, maar de reclame, die om haar lieen wordt gemaakt, is niet evenre dig aan haar verdiensten Paule Hol te, die de rol van Grace Ritherford luid, was een declamairice zooals er aan eik Hollundsch gezelschap te vin den is, en Leonie Richard als de Mar quise u Andelines is een actrice, die niet alleen op een „toumée", maar ook op haar „retour" is. De heeren waren lala't kon er net mee door. maar meer ook niet. Yv at er voor Hollandsche artisten van zulk een Fransch gezelschap te leeren valt, is de meerdere uiterlijke beschaving, de aangenamer en betere manieren, de losheid van omgangs vormen en de wijze, waarop ze zich in gezelschap vveten te gedragen. Er zit in zoo'n Fransche troep meer ca chet, wat den onzen veelal ontbreekt. Maar anders.... Neen, dan kunnen de Hollanders best tegen ze op. De schouwburg was tameliïk bezet, maar het applaus voor André CalmeL tes na de groote scène in het bedrijf was meer dan hartelijk. FRANS NETSCHER. (Zie vervolg Stadsnieuws onder do laatste berichten). SCHOTEN. Tot agent van politie 2e klasse te Dordrecht is met ingang van 1 Fe bruari a. s. benoemd de heer J. P. in 't Veld, wonende alhier. De heer Rap, kapelmeester van het 10e reg. infanterie te Haarlem, is be noemd tot directeur van de muziek- vereeniging „Schotensch Harmonio kapel" alhier. SANTPOORT. De muziekuitvoering, gisteravond gegeven in de Ned. llerv. kerk, gaf aan velen een schoonen avond. Een groot aantal belangstellenden vulde het kerkgebouw en volgde met nan- uacht de nummers voor viool, piano en zang, alle van verheffeudon inhoud welke up verdienstelijke wijze werden ten gehuore gebracht. De. kunst op deze wijze en belung- toos dienstbaar te zien maken aan de veredeling der menschheid mag wel gewaardeerd worden. In dieu geest werd dan ook ten slotto aan allen dank gebracht door Ds. W. Bax Jr., en ook inzonderheid aan mej. G. de Clercq, door wier be moeiingen deze muziekavond tot stand was gekomen. AERDENHOUT. Het wildstroopen in voJlen gang. Een drietal beruchte slroopers, die vroeger de omgeving van Santpoort en liloemendaal onveilig maakten hebben thans tot arbeidsterrein de jachtvelden ln de omgeving van Aer- denhout gekozen, waar men hen da gelijks met tientallen konijnen van daan ziet komen, om zich per tram of fiets te begeven naar Haarlem en daar hun waar aan den man brengen. Voor de opzieners is dit een verdrieti ge zaak.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1