HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de Omstreken Binnenland Onze Lachhoek, FEUILLETON De Rooile Pimpernel VRIJDAG 2" JANOARI 1909 Bekendmaking. Alphabet! sche lijst van de in deze gemeente metterwoon gevestigde eige. fcaars of beheerders van paarden. 13. en W. brengen ter algemeene tennis, dat de ingevolge artikel 17 van het Koninklijk besluit van 10 No. vember 1892 (Staatsblad No. 253), zoo als dat laatstelijk is gewijzigd bij Ko ninklijk besluit van 16 December 1902 (Staatsblad No. 222), opgemaakte al- phabetische lijst, bevattende de na men der In deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders Van één of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari n. s. voor een ieder op de secretarie dezer gemeente (2e Afdee- ling) ter inzage is nedergelegd. ORGELBESPELING op Dinsdag 2 Febr. 1909, des nam. van 12 uur, in de Groote- of Simit- Bavokerk alhier, door den heer W. Ezerman. Programma: No. 1. Fantasie (E-dur), A. Hesse. No. 2. Choral-Andante, J. G. Bas- tiaans. No. 8. Sonate, Ch. Fink.. a. Allegro moderato^ b. Andante. c. Allegro risoluto. No. 4. Andantino, W. Volckmar, No. 5. Aria uit 't Lobgesang, Mendels sohn. Geabonneerden hebben het voorrechi vragen op verschillend gebied, mits voor beuutwoording vatbaar, in te zeadeu bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 65. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG. Ik heb een dochter, die Biecht oppast, zoodat er geen huis mee te houden is. Zij is de 21 jaar ge- Easseerd. Heb ik nu liet recht haar uiten het huis te zetten ANTWOORD. Ja, behoudens uwe verplichting om haar te onderhouden, wanneer zij behoeftig Is. VRAAG. Wanneer moet bij verwis seling van dienstbode op 1 Februari de vertrekkende haar dienst verlaten en wanneer moet de nieuwe in dienst komen? ANTWOORD. Volgens gebruik valt zoowel het een als het ander op 1 Fe bruari. VRAAG. Kan een meisje, vóór Janu ari 1909 tegen Mei 1909 haar betrek king opgezegd hebbende en nu van plan veranderende in Februari opzeg gen om 6 weken later, dus nu vóór Mei te vertrekken, in haar loon wor den gekort? ANTWOORD. Zij mag de gesloten overeenkomst om te vertrekken niet eigenmachtig verbreken. Doet zij dat, dan verlaat zij zonder wettige reden vóór den bepaalden tijd den dienst en verbeurt het verdiende loon. VRAAG: Kan een man, die zijn Vrouw Ln 1904 verlaten heeft, met ee- tiig goed gevolg echtscheiding vra gen? ANTWOORD: Neen, dat kan hij na tuurlijk niet, maar wel de vrouw, dje verlaten is. Om deze reden Is het antwoord op uwe overige vragen ook geheel overbodig. VRAAG: Wat is een gemakkelijk geschreven voor een werkman te be grijpen boekje over het Arbeidscon tract? ANTWOORD: Bestel bij uwen boek handelaar het boekje, uitgegeven dooi de firma Cohen. Zonen, te Amster dam, waarschijnlijk zult gij dan uw doel het best bereiken. De prijs is 0.25. VRAAG: Indien er een hypotheek top huis en grond staat, maar waar schijnlijk de hypotheek hooger is dan de opbrengst van huis en grond, heeft dan die persoon recht op een boomgaard die na dien tijd is aange legd? ANTWOORD: Als die boomgaard op den verhypothekeerden grond is aangelegd, dan ja. De hypotheken strekken zich uit tot alle de latere verbeteringen van het bezwaarde goed. CORRESPONDENTIE. Detn Heer T. Ditmaal kunnen we uw stutje niet plaatsen: het onder werp is te onbelangrijk en bovendien een reclame. REDACTIE. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. In de Donderdagavond gehouden raadsvergadering wanen de heeren Van Houten, Grommel in en Beelen met kennisgeving afwezig. Zij woon den dus niet de eerste vergadering met gaslicht bij Do Voorzitter hield een openings rede, waarin hij zei, dat de gemeente Heemstede nu staat in het teeken van 't lichtspreker hoopt, dat, vóór het jaar 1909 is verstreken, de gemeente ook zal staan in het teeken van het water en het verkeer, want deze zaken behoeven ook verbetering. Voor Ne derland sprak de Voorzitter den wensch uit, dat 1909 ln het teeken der blijdschap zal staan, en de blijde vooruiitzmhten van bet Vorstenhuis zullen verwezenlijkt worden. Spreker betreurde liet ongeluk aan de gasfabriek, waardoor een jonge man bij het werk om 't leven kwam. Ook sprak de Voorzitter eendge woor den van deelneming tot den heer Bee len, die in zijn huisgezin zwaar be proefd Is. De raadsleden gaven hun instem ming met de woorden van den Voor zitter te kennen. Punt 1. Aan den heer R. M. van der Hart werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer. De Voorzitter merkte op, dat ln deze vacature niet voorzien behoeft te wor den, omdat het getal onderwijzers nog voldoende is Punt 2. De heer C. W. Jansen Hendriks ver zocht om benoemd te worden tot ma kelaar. Met algemeene stemmen werd dit goedgekeurd. Punt 3. B. en W. stelden voor, om de rooi lijn langs de noordzijde der Schouw tjeslaan vast te stellen op de grens der gemeente. De gemeente Haarlem wil een bouwvergunning geven voor de gronden aan de zuidzijde. Tegen dit voorste! had geen der heeren bezwaar. Punt 4. De Minister van Binnenlandschc Zaken heeft eenige bezwaren gemaakt tegen de onlangs door den raad vast gestelde verordening op de heffing van opcenten op de personeele belas ting. B. en W. meenden de bezwaren op te heffen door de stijgingen van J 75 terug te brengen op 37.50. Aldus werd besloten. Punt 5. Voor de benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolver zuim waren voorgedragen de heeren D. Pronk en F. P. de Kaper. Met algemeene stemmen werd de heer Pronk benoemd. Punt 6. Op voorstel van B. en W. werd ook voor 1908 aaai den rijksveldwachter een gratificatie verleend van 30. Punt 7. B. en W. stelden voor de rooilijnen van den Heerenweg en de Zandvoort- schelaan te bepalen op 12 meter uit de as der wegen, zoodat de wegen Ln de toekomst een breedte zullen krij gen van 24 meter. De heer Honing vroeg, of het de bedoeling van B. en W. is, de weger nu werkelijk zoo breed te maken, of de breedte alleen op het papier te hou den. De Voorzitter lichtte toe, dat de ver breeding eerst in de toekomst te ver wachten is. Wanneer er nieuwe hui zen gebouwd worden, dan moet op de vastgestelde rooilijn gebouwd wor den. Wil de gemeente bestaande per ceelen opruimen voor de verbreeding. dan moet de gemeente tot overneming of onteigening overgaan. De heer Van den Berg vond dein eisch van B. en W. wel wat hoog. Het gevolg zal zijn, dat er gronden langs de wegen waardeloos zullen worden, omdat de gronden te klein worden om bebouwd te worden. Spreker heeft het oog op heit hoekje grond van mêvr. Wackwitz, aan de Spanjaardslaan. Moet daar 12 meter uit de as gebouwd worden, dan is de grond cngesch'kt voor bebouwing. Wanneer we al te veeleischend zijn, dan zal men ons tegenwerpen „jelui kunt gemakkelijk riemen snijden van een andermans leer" Wanneer mevr. Wackwitx nu eens om vergunning tot bouwen zou vragen, wat zouden B. en W, dan doen D«e Voorzitter Dan zou ik zeggen t „u moet 12 meter uit de as van den weg blijven, wanneer u daarmee geen genoegen wil nemen, dan moet u aan den raad ontheffmg vragen, of over neming uwer gronden." Men moet niet al te veel met particuliere belan gen rekening bouden, daar het alge meen belang voor alles gaat. De we gen zijn nu te smal, en niet berekend op het drukke verkeer met automo bielen en eventueel aan te leggen tramwegen. Het rijk ijvert ook sterk voor de verbreeding der rijkswegen, zoodat Heemstede ook moet volgen. Bovendien kan de >-aad voor bestaan de toestanden altijd geheele of ge deeltelijke onthef f iiig verleenen. Al is de weg op 24 meter bepaald, voorloo- pig is dit op papier. Zoo heeft men bijvoorbeeld heit hoekje Zandvoortsche laanHeerenweg, waar de inrij van de laan thans slechts 6 meter is, en 't zal misschien wel 100 jaar duren eer die toestand daar zonder onteigening zal verbeteren. Misschien is het in de toekomst ook niet noodig, want in t uitbreidingsplan is een weg ontwor pen van de Spanjaardslaan over de particuliere gronden naar de Leid- sche Vaart bij de brug voor de Zand- voontsche laan. De heer Van Meemven Kunnen we met de vaststelling Ier rooilijnen niet wachten, tot het uitbreidingsplan wordt vastgesteld De Voorzittervond dit niet ge- wenscht. Al wordt binnenkort het uitbreidingsplan vastgesteld, dan kan het nog langen tijd duren voor zoo'n weg er komt, want hei hangt geheel af van de vraag, of de grondeige naars tot exploitatie van die terreinen willen overgaan. Tenslotte werd het vooistel van B. en W. zonder stemm'xig aangenomen. Punt 8. B. en W. stelden voor nabij de IJze ren brug een urinoir te plaatsen, waarvan de kosten oo 175 geraamd zijn. De heer Van den Berg stelde voor een urinoir te plaatsen van gegalva niseerd ijzer, waarop niet geschreven kan worden en tevens een minder kostbaar zijn zal. De heer Van der Eijken deed een ander voorstel, namelijk om het systeem van B. en VV. te behouden, maar den mantel van gegalvaniseerd ijzer te doen vervaardigen. Het voorstel van dén heer Van der Eijken werd aangenomen, zoodat de andere voorstellen vervielen. Punt 9. Verschillende bewoners hadden een adres ingezonden, cm het gedeelte van den Heerenweg tusschen de Man padslaan en Bennebroek, en de Man- Dadslaan door petrol eumlantaarns te doen verlichten. De Voorzitter merkte op, dat dit niet een quaestie van oenige petro- teumlantaarns is, want wanneer men daar verlichting aanbrengt, dan ko men de bewoners van de Zandvoort sche laan, den Prinsenweg en den Kadijk zeker ook met een gelijk ver zoek, en zou een belangrijke uitbrei ding der straatverlichting het gevolg rijn. Voorgesteld werd daarom deze adressen in handen van B. en W. te stellen om advies. Punt 10. Eenige Ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. In de vorige raadsvergadering heeft Dr. Droog gevraagd om te onderzoe ken of er voor de gemeente reden is, om adhaesie te betuigen aan het adres van den raad van Schiedam, ge zonden aan de Tweede Kamer, waar in aangedrongen wordt od de weu- scheiijkheid, dat het rijk zal optre den als geldschieter voor de gemeen ten, wat voordeel aan do gemeenten zou brengen, omdat liet rijk minder rente behoeft te betalen. B. en VV. hadden deze zaak onder zocht, maar adviseerden, geen adres van adhaesie te zenden, onvdat zon der zoo'n adres de regeering toch haar aandacht aan de zaak zal wijden, en B. en W. geen nieuwe feiten gebleken zijn, die niet in het adres van Schie dam vermeld zijn. Hierna ging de raad over in een geheime zitting. BEVERWIJK. De heer W. C. J. Passtoors, afge vaardigde voor Beverwijk, voor de centrale R. K. k'esvereeniging alhier optredende, verklaarde in tegen spraak, met in omloop gebrachte ge ruchten, ten gevolge van zijn benoe ming tot burgemeester van GLnneken, dat hij weldra eene candldatuur voor een der Brabantse he districten zou aanvaarden, voor onwaar, en zei, dat hij de Kamerzetel voor Beverwijk nog lang hoopte te vervullen. Verder hield de heer Passtoors een zeer toegejuichte rede, waarin hij de geschiedenis van ons parlement in 't laatst afgeloopen Jaar behandelde, en de werkzaamheid van het ministerie- Heemskerk besprak, dat uitblonk bo ven het ministerie-De Meester. Zoowel het werk van minister Sa- bron, als dat van wijlen minister Be vers, en niet het minst dat van minister Marees van S wind eren, in zake Venezuela, word geprezen. Dq2« centrale vergadering, die door ruim 250 personen uit alle deelen van het district werd bijgewoond, toonde dat hier de band tusschen kiezers gekozene muurvast is, en de beste verstandhoudingen bestaan. (Tel.) GESCHENK VOOR H. M. DE KONINGIN. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, is besloten aan de Koningin ten ge schenke te geven ©en wickeltesch (dat is een tafel waarop een kind wordt aangekleed) met zilveren garnituur. ADELLIJKE SCHAATSENRIJDERS. Te GronLngen arriveerden gisteren 13 Duitse he baronnen en baronessen, die per schaats van Bremen tot Zuid broek waren gekomen. Verder moest van den trein gebruik worden ge maakt. Hun plan is, om verder naar Assen te schaatsen en daarna tocht jes te maken door Friesland. (Tel.) NEDERLANDSCHE TUINBOUWRAAD. Donderdag kwam te Utrecht de Ned. Tuinbouwraad onder presidium van den heer H. J. Lovink, directeur-gene raal van den landbouw, in algemeene vergadering bijeen. Te half 12 uur opende de voorzitter de goed bezochte bijeenkomst, met een openingsrede, waarin hij den toestand van den Tuin bouwraad en van den tuinbouw in het algemeen naging. Allereerst wil spr. In herinnering brengen de onlangs bekend geworden heuglijke tijding van ons geliefd Vor stenhuis. Dat do verwachting verwe zenlijkt moge worden tot behoud on zer dynastie is sprekers innige wensch (Applaus). Op onze eerste vergadering behoort verder hulde gebracht te worden aan de mannen, die ongetwijfeld de grond slagen hebben gelegd van het gebouw- dar thans hecht en sterk is opgetrok ken" Dan verheugt het mij, dat de toe stand in den tuinbouw niet ongunstig kan worden genoemd, hoe toch ook de financieele crisis van 1907 haar slech ten invloed op den tuinbouw heeft doen gelden. Medegedeeld werd daarna door den secretaris, den heer R. P. Bonthuis van 's-Gravenhage, dat vertegenwoor. digd waren 4-4 afdeelingen. Aan het jaarverslag ontleenen wij. dat het initiatief voor de oprichting van den Tuinbouwraad uitging van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en van den sedert, ont bonden Nederlandschen Tuinbouw- bond. De leiding der commissie van voorbereiding werd aangeboden aan den directeur-geueraal \an den land bouw, den heer H. J. Lovink. Niet minder dan 43 veroenigingen, te za aien 17,000 leden tellende, gaven aan de uitnuodiging tot de constituee- ringsvergadering gehoor. Het ledental bedraagt thans 47 aan gesloten vereenigingen, terwijl 7 ver- e6uigingen den wensch te kennen ga ven wel te willen toetreden, doch nog niet vertegenwoordigd konden zijn, omdat omtrent hare aanneming nog moest worden beslist. Besloten werd het jaarverslag in druk te doen verschijnen en in ruime mate te verspreiden. Bij acclamatie werden aangenomen: het huishoudelijk reglement en het re glement van orde voor de algemeene vergadering. Goedgekeurd werd, dat omtrent de heffing der contributie over 1908 gedurende de 7 1/2 maario, dat de Tuinbouwraad zijn bestaan heeft, slechts zos maanden in reke- ning zullen worden gebracht. Het thans fungecrende voorloopige bestuur werd op voorstel van den heer baron De Grancy bij acclamatie definitief benoemd. Na de pauze werd aan de orde ge steld de verkiezing van een bestuurs lid In de plaats van den heer P. A. Ottolander van Boskoop, die zich met het oog op zijne gezondheid genood zaakt heeft gezien om uit het voor loopige centraal bestuur ontslag te nemen. Door de Pomologïsehe Yeree- nlging te Boskoop werd candidaat ge steld de heer P. M. Koster aldaar. Met goedvinden der algemeene vergade ring werd deze heer bij acclamatie als lid van bet centraal bestuur gekozen, teneinde belast le worden met de groep „boomkweekerij". Behandeld werden vervolgens het ontwerp der statuten tot het onder ling dragen van het bedrijfsrisico en bet ontwerp-reglement in zake een on derlinge ongevallenverzekering in den tuinbouw. Rapporteur was de heer mr. H. P. L. C. de Kruyff van Amster dam. De volgende motio «era hierna aan genomen met algemeene stemmen „De algemeene vergadering, enz., machtigt net Centraal Bestuur a. de noodige stapuen te doen tot het oprichten van eene vereeniging uit den Nedorlandsehen Tuinbouw raad tot hot onderling dragen van het bedrijfsrisico b. eene bedrijfsongevallen-regeling in het leven te roepen bedoeld in art. 2 sub A van de ontwerp-staituten." De voorzitter wekt alle aanwezigen op krachtig voor -te zaak te arbeiden. (Applaus). MOORDAANSLAG. Woensdagnacht is te Kamp onder Milwolde een moordaanslag gepleegd op Marten Knapper, 21 jaar oud, dienstknecht te Winschoten. Te Oos tereinde werden minstens 4 schoten op den man gelost, waarvan het twee de den rechter schouder trof. De ge troffene heeft den -lader herkend en meent, evenals een ander, gehoord te hebben dat de moeder van den ver dachte dezen tot schieten aanmoedig de MOORD TE BREDA. Van Vlijmen heeft hekend vrouw Damen in de Poeleweide bij Breda vermoord te hebben. („Hbld.") INBRAAK. Woensdagnacht is door een agent Professor. Ik heb van daag gee^ tijd om u nader te onderzoeken. In» tusschen kunt gij u wat van deze pil len laten klaarmaken. Patient. Hoeveel professor? Professor. 't Consult kost 10 gul den. Heer: Deze pruik bevalt mij niet; ik zie daar mee uit als een ezel. Kapper: En ik kan u verzekeren, mijnheer, dat de pruik voortreffelijk past bij uw gelaat Jan. Maakt je zuster nogal vor deringen met zingen? Chris. Ik geloof het wel; papa hoeft ten minste vandaag voor 't eerst de watten uit zijn ooron genomen. Boer (bemerkende dat een heer zijn servet ombindt): Zeg eens, vrouw, zou men zich hier eerst moeten laten scheren, voor men wat te eten krijgt? Man. Zie eens, vrouwlief, 't is onbegrijpelijk, maar men zegt, dat zoo'n slang een heel schaap kan ver slinden. Vrouw. Waag je dan maar niet te dicht in de nabijheid. Schipper (tot zijn verloofde). Op 't oogenblik ligt mijn schuit in de ha ven. Ik moet morgen duizend pond rhabarber innemen. Zijn verloofde. Doe dat niet, Jan, het mocht je eens slecht bekomen. Mevrouw. Betje, heb je den briet, dien ik je gegeven heb, op de post ge daan? Betje. Ja, mevrouw, maar ik heb hem eerst gewogen, en daar hij te zwaar was, heb ik er een tweeden postzegel opgeplakt. Mevrouw. Dat is heel goed van je gedaan. Maar ik hoop n ualleen, dat hei adres uiet onleesbaar is ge worden. Betje. Neen, mevrouw, daar heb van politiein de Sloeistraat te Arn- ik goed voor gezorgd, want om plaats hom aangehouden de 16-jarige H. Th. te winnen, heb ik den tweeden post- .T. Burgers, die ln het bezit was van zeg€i 0V6r den eersten geplakt, eenige goederen, waarvan hij de her komst niet wilde opgeven. Na een kort verhoor bekende het jongmensch echter, dat hn die goederen had ont vreemd uit het laken magazijn van den heer Ostve© in de Kerkstraat. Daar had h'i ingebroken en zich toe gang verschoft door liet Inslaan van een ruit in de deur.. Ontvreemd werden een doos met oostzegels, eenige kistjes sigaren, een nbakspijp, pot'ooden en 75 Een en ander lag in het kantoor. De iongen bekend© ook ien diefstal in het magazijn ,.De Toko" >n de Sloeistraat :e hebben gepleegd en in de openbare =chool no 17 in die ?trnn* en bij firma De Leeuw aan ten Amsterdam- schen Weg. Ten huize van den gear resteerde zijn in beslag genomen een wekker en een hoes, uit „De Toko" ontvreemd. VERKIEZING EERSTE KAMER. Bij Kon. Besl. van 26 Jauuari is machtiging verleend aan den Com»-' misaris der Kon.ngin in de provincie Limburg tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewo- cénts! n-' zitting op Donderdag 11 Febr., ten einde alsdan aan de orde te stellen (te verkiezing van een lid van de Eer ste Kamer der Sta ten-Gen oraal, ter voorziening Ln de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer mr. L H. W. Regout tot Minister van Waterstaat EEN TROUWE DIENSTBODE. Den lsten Februari zal mejuffrouw EEN RAADSEL. h. Petersen 35 jaar in dienst zijn bij Eenige dagen geleden werd door «ie familie Haacke, Keizersgracht 26, te Amsterdam den heer Van H. v. B. te Utrecht, aan mr. R. te 's-Hage, een aangeteekende brief verzonden, waarin f 2000 aan bankpapier. Bij aankomst van dezen brief bleek de inhoud (de bankbiljet ten) verdwenen te zijn. Een nauwkeurig onderzoek leverde eindelijk op, dat de enveloppe ge opend was geweest, zonder dat de ze gels verbroken waren. t Merkwaardigste in deze geschie denis Is, dat de brief bij aanbieding len postkantore te Utrecht hetzelfde rewicht had als bij weging te Den Haag. Een vertrouwd bediende heeft den brief gepost, terwijl deze zeer kort op het kantoor te Utrecht heeft vertoefd. IToe is dit geld dus verdwe nen? Justitie en politie zijn ijverig in de weer, om dit raadsel op te lossen. (Tel.) DE GEVREESDE GENICKSTARRE. Te Erica in Drente heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. Voordat de dokter kon komen, was de patient reeds overleden. Het is een jongmensch van 18 jaren, die reeds vroeger in Duitschland aan dezelfde ziekte moet geleden hebben. STOOMSCHIP GESTRAND. Nader meldt men uit Petten: Het op de Noorderhaaks gestrande stoomsch:p was een Duitsche stoom boot, geladen met kolen voor Am sterdam. Gisteravond is het schip met hoog water zonder assistentie Ylot ge komen. BRANDEN. Bij Bellingwolde (Gr.) is aan den Asschendorferweg het boerderijtje van den lieer B. Bruns afgebrand. Twee varkens en do inboedel gingen mede verloren. ANTI-REVOLUT. VERKIEZINGS PROGRAM. In een driestar in „De Standaard" wordt over de vaststelling van het program van actie van de anti-revo- lutionnaire partij gezegd, dat wel mag worden vermoed, dat het program uit niet moer dan vier punten zal be staan le. gezinshoofdenkiesrecht 2e. verplichte verzekering 3e. tariefsverhooging, en 4e. gelijkmaking van openbaar en bijzonder onderwijs, ook voor school- bouw en subsidie-nitkeering. Men kan wel allerlei hierbij voe- Naar het Engelsch door Barones Orczy. 65) De gevangenneming der scherpzin- nigen Engeischinan zou het mooiste blad zijn in de lauwerkrans van bur ger Chauvelin. Gevangen, terwijl hij op het punt stond de verraders van de Republiek van Frankrijk te helpenen te redden zou de Engelschman geon aanspraak kunnen maken op de be scherming van zijn eigen land. Chau velin was in elk geval vast' besloten dat iedere tusschenkomst te laat zou komen Zelfs geen oogenblik kwam er eonig berouw in hem op over de vreeselijke positie, waarin hij dié? ongelukkige vrouw gebracht had, die onbewust haar ecutgenoot had verraden. Chau- veliai dacht zelfs heelemaai met meer aan haar zij was een geschikt werk tuig geweest, dat was alles. De magere hit van den koopman deed nu niet veel meer dan wandelen. Hij liep voort op een sukkel en de voerman had hem herhaalde malen ©n lang laten rusten. Zijn wij nu nog ver van Miquelon af vroeg Chauvelin van tijd tot tijd. Niet heel ver, Excellentie, was onveranderlijk het doodkalme ant woord. Wij hebben uw vriend en den mijne nog niet op een gebroken kar langs den weg gevonden, zei Chauve lin op sarcastischen toon. Geduld, edele Excellentie, zei de man, zij gaan voor ons uit. Ik kan de wagensporen van den rampzaligen ouden kerel in het zand zien. Weet je zeker, dat wij den goeden weg genomen hebben Even zeker als ik ben van die tien goudstukken daar in UEd 's zak ken, die ik vertrouw, dat straks van mij zullen zijn. Zoo gauw ik mijn vriend den lan gen vreemdeling de hand gedrukt heb zijn ze zeker voor jou. Hoor, wat was dat zei de koop man plotseling. Duidelijk kon men nu in de nachte lijke stilte het getrappel van paarden hoeven op den modderigen weg hoo ren. Dat zijn soldaten, voegde hij er op fluisterenden toon bij. Stil eens even, laat mij luisteren, zei Chauvelin. Marguerite had ook het geluid van naderende galoppeerende paarden ge hoord. AJ eenigen tijd was zij er op voor bereid geweest plotseling Desgas en zijn mannen achter zich te zullen hoo- ren aankomen van den tegenoverge stelden kant waarschijnlijk van ML quelon. De duisternis was haar gun stig. Zij had opgemerkt, dat de wagen bleef staan en heel behoedzaam, to taal geruischloos op den zachten weg vc ortstappend, kwam zij wat nader bij. Haar hart klopte heftig, zij trilde, over al haar leden zij randde al welk bericht deze ruiters zouden meebren gen. Iedere vreemdeling op deze we gen of op het strand moest gevolgd worden, vooral als hij lang was of ge bogen liep, alsof hij zijn lengte wilde verbergenals meu hom gezien had dan moest een bereden boodschapper dadelijk terugrijden en rapport ko men doen. Dat waren de bovelen van Chauve lin. Had men den langen vreemdeling dan gezien en was dit de bereden boodschapper, die het groote nieuw6 kwam overbrengen, dat het opge jaagde wild eindelijk in den val was geloopen Marguerite sloop telkens wat nader bij den wagen, in de hoop zoo dicht bij te kunnen komen, dat zij kon ver staan, wat de boodschapper te zeggen bad. Zij hoorde vlug geuit het wacht woord „Vrijheid, Gelijkheid, Broe derschap", en daarop snel de vraag van Chauvelin. Is er nieuws Twee ruiters hadden hun paarden vlak naast den wagen ingehouden. Marguerite zag hun aangezichten als silhouetten tegen den midder- nachfelijken hemel afgeteekend. Zij ken hun stemmen en het snuiven van hun paarden hooren en nu, achter haar, op «enigen afstand den regel- matigen tred van eenige naderende mannen Desgas en zijn soldaten. Er volgde een lange pauze, waarin Chauvelin zich ongetwijfeld overtuig de omtrent de identiteit van deman- uendaarop volgden vragen en ant woorden elkaar snel op. Hebben jelui den \reemdelingge zien vroeg Chauvelin begeerig. Neen. burger, wij hebben geen langen vreemdeling gezien wij zijn bij den hoek van de rots geweest. En Minder dan een kwart mijl voor bij Miquelon, kwamen wij voorbij een ruw, houten gebouwtje, dat er uit zag als de hut van een visscher, waar hij zijn netten en andere beroepsartl- kelen kon bewaren. Toen wij het eerst zagen, scheen er niemand in te zijn en wij dachten eerst, dat er niets ver dachts aan zou zijn, totdat wij wat rook uit een opening aan den kant zagen opstijgen. Ik steeg af en kroop er heen. Het. was toen leeg, maar in een hoek van de hut had men een houtvuur aangelegd en er stonden ook een paar zitbanken in de hut. Ik be sprak dat alles met mijn kameraden, en wij besloten dat zij zich ergens met de paarden verbekt zouden opstellen en dat ik zou blijven wachten. Nu en heb je iets gezien Een half uur later ongeveer, hoorde ik stemmen, burger, en dade lijk daarop kwamen er twee mannen om den hoek van de rots heen zij schenen van den kant van Ryssel té komen. De een was jong, de ander ta melijk oud, zij spraken fluisterend met elkaar en Ik kon niet hooren, wat zij zeiden. De een was jong, de ander tamelijk oud. Marguerite's hart dreigde teber. sten van angst, terwijl zij naar die woorden luisterdezou de jonge Ar- mand haar broeder en de oude de Tournay waren het de twee vluchtelingen, die, onbewust ge bruikt worden als een lokaas om hun onbevreesden en ©delen redder ln den val te laten loopen. De twee mannen gingen nu de hut binnen, ging de soldaat voort, ter wijl Marguerite's gespannen zenuwen een triomfantelijke grijnslach van Chauvelin meenden te hooren, en ik sloop nog dichter bij. De hut is heel ruw gebouwd, en Ik ving brokstukken op van hun gesprek. Ja? Vlug! Wat heb je ge hoord De oude man vroeg aan den jon. gen, of hij zeker was, dat zij hier te recht waren. O, ja, antwoordde hij, ik weet dat heel zeker, en bij het licht van het houtvuur liet hij zijn metgezel een papier zien. dat hij bij zichdfoeg. Hier is het plun, zei hij, dat hij mij gaf, voordat ik Londen verliet. Wij moesten ons strikt aan dat plan hou den, tenzij ik andere orders kreeg en ik heb er geen gehad. Hier is de weg, dien wij gevolgd hebben, kijk maar... hier do vork.... hier zijn wij den St. Martin Weg dwars overgestoken., en hier is het voetpad, dat ons naar den hoek van de ruts bruchl I Toen heb ik zeker eemg leveu gemaakt, want de jonge mau kwam aan <Le deur van de hut en keek angstig overal rond. Toen hij weer bij zijn metgezel terugkwam, fluisterden zij zoo zachtjes, dat ik hen niet meer kon verstaan. Welnu? en? vroeg Chauvelin ongeduldig. Wij waren daar met ons zessen op dat deei van de kust, daarom raad pleegden wij samen, ou oordeelden liet 't best, dat vier onzer achter zouden blijven en de hut in hel oog houden, en mijn kameraad en ik reuen dade lijk terug om verslag te doen, van het geen wij gezien hadden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5