HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Uit de Omstreken Onze Lachhoek. OM ONS HEEN Ih'bUlLLblüiN De Roode Pimpernel WOENSDAG 8 FEBKÜARI 1909 Is de bietsuiker zoowat tiet troetel kind van alle wetgevers geworden alle landen zijn ze gaan beschermen om die industrie aan te moedigen, zijn sommige landen zelfs premies op den uitvoer gaan uitloven „Die zijn nu toch Immers afge schaft „Ja 't werd ook te malde landen loken wel tegen elkander op ie bie den met die premies, totdat ze er ein delijk in 1903 zijn afgenomen, dat wil zeggen, dat de landen er toe over zijn gegaan, een einde te maken aan het uitloven van premies op suiker, die werd uitgevoerd." Een andere bijzonderheid betreft de qualiteit van de bietsuiker. Over 't al gemeen wordt verondersteld, dat deze Iets anders is, iets minder namelijk, dan rietsuiker. Wel een broer van de rietsuiker, maar dan toch een jon gere, die nog met een sportblouse loopt, terwijl zijn oudere broêr met een dubbele boord en een gekleurde das den beer uithangt. Maar de heer Van Rossum brengt ons tot andere gedachten. „Laat ik u nog op een misverstand, dal tot allerlei begripsverwarring aan leiding geeft, wijzen. De menschen denken altijd nog, dat r i e tsuiker en b i e tsuiker verschillen, dat het verschillende suikers zijn en zoo meer. Men boort ook wel eens zeggen, dat bietsuiker minder zoet dan rietsuiker zou zijn en dat de kristallen van biet suiker grooter en grover dan die der rietsuiker zijn..... Allemaal wanbegrip en misverstandLaat ik u maar dadelijk zeggen, dat die kristallen niets met bet riet of de biet te maken hebben die kristalvorming geschiedt in de raffinaderijen..... zooals de sud- ken hier de fabriek verlaat, komt ze niet in den handelvan hier gaat ze naar de raffinaderijen, waar ze eerst weer opgesmolten en verder behan deld wordtdatzelfde gebeurt ook met de rietsuiker uit Indië of waar vandaan ook.... die komt daar óók te recht en wordt daar op dezelfde wijze behandeldJe kunt dus net zoo goed bij de rietsuiker gr bote en kleine kristallen hebben als bij de bietsuiker; dat ligt aan de raffinaderijen... Daar aan kan je het verschil tusscben biet en rietsuiker dus niet zien.... Maar bovendien, er is geen verschilr i e t- suiker is precies hetzelfde als b i e t- suiker, en omgekeerd; het is hetze'f- de produktEn dat is duidelijk ook.... Men was gaan zoeken naar r i e tsuiker en. beeft getracht ze in een andere plant dan het suikerriet te vin den. Maar men zoekt naar r i e tsui ker, dóór komt 't op aan. En die heeft men toen gevonden in de biet. Als men dat maar wistZoo zit 't in de bladen van de biet ontstaat of zet zich dextrose af en die dextrose gaat door de bladstelen naar den eigenlijken wortel en ondergaat daar een omzetting, die haar tot riet suiker maakt. Het is dus voor bet suikergehalte van de biet van veel belang, dat ze van veel en groot loof is voorzien...." Daarmee gaat dus het standsver schil tusscben riet- en bietsuiker ten grande. En ten slotte nog een woord over de persoon van den heer Van Rossum „Een ieder echter, die met den heer Van Rossum in aanraking komt, ge tuigt dat 't aangenaam is om met hem samen te werken, omdat hij, behalve prettige omgangsvormen, ook de gave bezit om in de opinies van anderen te kunnen komen. Daarbij beeft hij een opgewekt humeur, dat zelfs door de grootste drukte niet in de war wordt gebrachtwanneer men hem in den hurrietijd .der campagne, als de fa briek nooiit stilstaat, maar dag en nacht doorwerkt, wanneer hij steeds op zijn post en onafgebroken bij het werk aanwezig is, 's ochtends vroeg of 's avonds laat ontmoet, dan zal men hem nimmer aantreffen als de man, die kortaf of kregelig is van vermoeidheid, maar steeds als de man van gelijk humeur, die zich nooit schijnt te haasten, maar study-aan doorwerkt, stapels werk verzettend. Zakenmenschen, die liem goed ken nen, waardeeren in hem ook een bree- den blik en een optimistisch en aard. En die aard is 't, welke hem nooit ontmoedigd voor moeilijkheden doet staan, maar hom veerkrachtig en werklustig doet blijven hij behoort tot die gelukkige en benijdenswaardi ge karakters, die, wanneer zij een obstacle op hun weg ontmoeten, er onmiddellijk schik in hebben zich af te vragen, hoe ze er weer zullen uit komen. Voegt men daar nog bij, dat hij gauw bereid is anderen te lie!pen en zijn hand vlug in en uit zijn zak is, zoo kan 't haast niet anders, of de heer Van Rossum moet naast veel waardeering als zakenmensch, ook veel vrienden als mensch tellen. En dat IS zoo." Tot zoover het antikei van Net- scher. Daar bet wezen kan, dat somma ge menschen zeggen „maar wie ls dan die Van Rossum ik ken hem niet hebben we in het Eerste Blad van dit nummer zijn portret afgedrukt, zoo goed en zoo kwaad als dat met een krontenportret gaan wil. J. C. P. Stadsnieuws Standbeelden. Maandagavond klaagde prof. Knap pert bij zijn Nuts-voordracht (over plechtigheden in vroeger dagen) over het ontbreken van standbeelden van twee der uitnemends te onzer Neder- landsche staatslieden, Jan de Witt en Johan van Oldenbarneveldt. Na de pauze deelde de hoogleeraar mee, dat men hem er op gewezen had, dat te Haarlem wel een beeld van Van Oldenbarneveldt was. Tot straf voor de aanwezigen, aan wier gezicht hij had gezien, dat vele Haarlemmers dït evenmin wisten, als spreker, wil de hij niiet zeggen, waar het beeld te zien is. Natuurlijk doelde professor hij vergeve 't ons, dat we de straf voor de Haarlemmers wat helpen verlichten op het gevelbeeld in het pand Zijl straat, hoek Witte Heerensteeg wel eigenaardig, schuin over de zaal van het Nutsgebouw, waar de lezing ge houden werd. Zooals men weet bevindt zich op 't Rokin te Amsterdam een gevelsteen in 't gebouw van de verzekeringsmaat schappij „de Nederlanden". Echter niet om des grooten Nederlanders be kwaamheden als staatsman te huldi gen maar als erkentenis van zijne verdiensten als1 grondlegger van de levensverzekeriingswetenschap. BAKKERSPATROONS. De Haarlemsche Broodbakkers-pa. troonsvereeniging zal haar jaarverga dering houden op Donderdag a. s. De agenda vermeldt o. a. Jaarverslag van den secretaris. Jaarverslag van den penningmees ter. Verkiezing van drie bestuursleden in de plaats der aftredende heereu Felder, Brakenhoff eu Pieters. D 3 heer Felder heeft bedankt De heeren Brakenhoff en Pieters zijn herkiesbaar, met hen worden door het bestuur als candidaat voor de vaca ture gesteldde heeren G. de Vries uzn. en j. van Vesseni. Verkiezing van een voorzitter inde plaats van den heer E. Felder Jr. Het bestuur stelt de heeren N. Ber. kemeiar en J. Brakenhoff als candi- daaL Verkiezing van een hoofdbestuurslid Ln de plaats van den beer Japikse en van een piaatsvervangend lid. Het bestuur stelt de boeren Braken hoff, v. Leeuwen en S. Th. Giasz als candidaat. Vaststelling van de contributie over 1909. KON. FABRIEK VAN RIJTUIGEN EN SPOORWAGENS, Fa. J. J. BEIJNES. Voornamelijk door de ijverige be moeiingen van den beer F. J. van Ham, voorzitter van het werklieden- fonds, afd. Ziekenzorg, en andere werkzame propagandisten voor de goede zaak is verreweg het grootste gedeelte van het personeel der farma J. J. Beijnes als begunstiger toege treden van het lighaifonds tot steun der vereeniging tot bestrijding der Tuberculose tie Haarlem en Omstre ken. Rnbriek voor Vragen Qeabunneerden hebben hot voorrecht vragen op verscjiilloud gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in ie zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. AUe antwoorden worden geheel kosteloos gegeven eu, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG. Bestaat er bier ter stade een organisatie der vrij-liberalen en wie is daarvan secretaris ANTWOORD. Zoodanige organisa tie bestaat niet; wel hebben wij ver nomen, dat meermalen over de op richting gesproken is, maar tot dus ver is. daar van niet gekomen. VRAAG. Mag een electrische bel dwars over de straat van winkel naar werkplaats warden aangelegd ANTWOORD. Dat is zeer zeker niet verboden, maar over de voor waarden waaronder, en de wijze waarop zult u zich moeten verstaan met het Bureau van openbare werken aan 't Prinsenhof. Ga da maar eens praten. IJMUIDEN. Miededeelirtg omtrent lichten. Volgens mededeel ing van den In specteur van het Loodswezen zal het nieuw aangebrachte electrische blik semlicht in den 0.-lijken lichttoren te IJmuiden voorloopig nu en dan ter beproevingontstoken worden gelijk tijdig rnet het huiplicht in dien licht toren. In den loop van dit jaar zal het witte vaste licht in den W.lijken lichttoren worden gewijzigd in een wit vast electrisch licht, en het bo venste gedeelte van den lichttoren worden afgebroken, zoodanig dat het nieuwe licht ongeveer 10 M. lager zal worden getoond dan het tegenwoor dige. Tijdens deze verandering zal, ver moedelijk in de 2e helft van de maand Maart een wit vast huiplicht, 30.8 M. boven water, worden ontstoken op eene stelling, welke nabij den W.lij- ken lichttoren in de lijn der lichten wordt opgericht. Het ligt in het voornemen dit hulp- licht, hetwelk eene lichtsterkte zal hebben van 2300 normaal kaar sen, te ontsteken op denzelfden datum waar op het. sub 1 genoemde groepbiiksem- licht in den O.lijken lichttoren defi nitief in dienst wordt gesteld, als wanneer ook het hulplicht in den O.- lijlten, en het witte vaste licht in den W.lijken lichttoren zuilen worden gebluscht. Ligging O.-lijke licht onge veer: 52 gr. 27.7 sec. Nb. en 0 gr. 18.1 sec. W.L è.4 gr. 34.9 sec. Ö.l. van Greenwich.) Binnenland GESCHENK AAN DE KONINGIN. Het geschenk der echtgeuooten der officieren van het Nederiandsche le ger zal bestaan uit een zilveren pre senteerblad met inscriptie. Het comi té heeft zich vergewist dat dit ge schenk Hare Majesteit welgevallig zal zijn. Het provinciaal huldeblijk in Lim burg zal bestaan uit een klok voor de. kinderkamer. De overblijvende gelden zullen bestemd worden voor de kweek school voor vroedvrouwen, te Maas tricht op te richten. EERSTE KAMER. Na de heeren Loan en Stork, van wier redevoeringen reeds melding werd gemaakt, kwamen bij de alge- meene beschouwingen over de Staais- begrooting gisteren nog ettelijke spre kers aan het woord. De heer van Yel- zen, d.e het Kabinet met sympathie begroette, achtte liet noodig aan te dringen op spoed met het tot stand brengen der oudardonisverzekering. De heer Woltjier hield een professo rale redevoering over de verhoud.ng van het individu tot de gemeen schap, ten betooge, dat het zwaarte punt ligt niet bij den Staat, doch hij Gods ordinantiën en om te doen u.t- koiiien, dat dit op liet geb.ed van on derwijs, stemrecht, zedelijkheid, be hoort uit te komen in de wetgeving. Nadat de heer Scholten geweien had op de wvaischelijkheid eener behoor lijke regeling van den werktijd der ambtenaren en een wetenschappelijke balans van hun weduwen- en weezen- pans loonfonds (zij betaalden te veel of kregen te laag pensioen) hielden de heeren Von Leeuwen, Godin de Beau fort en Van Nierop financiefele be schouwingen. Tegenover de meening van eerstge noemde die den financ.eelen toestand donker schetste, stelde de tweede dat onze staatsschuld was gedaald, zoo dat grooter aflossing niet noodig was. Maar beiden waren het er over eens, dat de middelen versterking behoef den, dat bezuiniging noodig was (de heer Van Leeuwen wilde de opbrengst der successiebelasting, vermogen zijnde, kapitaliseenen) en evenzoo re geling der verhouding van staat ien gemeenten. Doch de heer Godin de Beaufort zag Ln hooger bijdragen aan de gemeenten, door den heer Van Leeuwen bepleit niet zoo veel heil. Ook achtte hij het verkeerd de stijgende suikeraccijns te verlagen door verhooging van de dalende ac cijns op gedistilleerd. De heer Van Nierop, die den toestand niet zorg wekkend, doch zorgeischend oordeel de, is nog slechts begonnen. Heden 11 uur voortzetting. MINISTER SABRON. Men meldt uit den Haag aan de N. R. Ct Naar men verneemt, heeft de mi nister van Oorlog, generaal Sabron, wegens gezondheidsredenen verlof moeten aanvragen en dit verkregen. Gedurende zijne afwezigheid zal de minister van Marine, vice-admiraa! Wentholt, tijdelijk mot de waarne ming van de portefeuille van oorlog worden belast. DE LIBERALE UNIE EN DE VERKIEZINGEN. Door het hoofdbestuur van de „Li berale Unie" is aan de afdeel nsen het volgende schrijven gezonden: Uit meerdere afdeelingen is tót mis de vraag gekomen, hoe hef Hoofdbe stuur denkt over de houding met het oog op de a.s .verkiezingen, meer bij zonder met, betreklnng tot de Vrij zinnig-democraten aan te nemen. Het spreekt vanzelf dat bij de beant woording van deze vraag op den voor grond moet staan dat onzerzijds alles moet worden vermeden, wat strijd kan uitlokken tusschen fracties die zoo dicht bij elkander staan. Deze strijd, die op den u tslag der verkie zingen in vrijzinnigen geest zeer na- rleelig zou werken, zal o.i. alleen worden voorkomen, door wederzijds elkanders districten te eerbiedigen. Wij geven daarom aan onze afdee- lihgen het advies al het mogelijke te doen om de districten, waar thans Unie-liberalen zitting hebben, voor detelfde richtmg te behouden en tot j bereiking van dat doel voor strijd niet terug te deinzen, maar aan den andexen kant in de districten, thans rloor Vrijzinnig-democraten ingeno men, geen Unieliberaal candidaat te stellen. EERSTE-KAMERVERKIEZING. De „Limb. Koerier", de wijze van CandidaatstelLing voor de Eerste Ka mer in Limburg, die thans bij de va- cature-Regout gevolgd wordt, bespre, kend, merkt o. m. op „Met groote ingenomenheid begroe ten wij onzerzijds de wijze van candL uu ats telling. In strijd met het in ons gewest be staande gebruik, dat de candidaten zichzelf aanbieden een gebruik, dat in geen andere provincie bestaat is het dezen keer een groep politieke vrienden, die de voordracht voor de vej-Kiezing doen. liet is zeer te wenschen, dat deze nieuwe wijze van candideering in het vervolg een traditie wordt." VAN DER ZWAAG'S ZIEKTE. Aan hen, die Van der Zwaag uit- noodigden voor een spreekbeurt, zij hier medegedeeld, dat zijn ongesteld heid zich heeft herhaald en hij dus net aiieen onmogelijk aan hun ver zoek kan voldoen, maar ook in het vervolg geen spreekbeurt meer mag vervullen. (Volk.) DE LENGTE. Wat rook jij daar een onzinnig lange sigaar Ja, zie je, dat doe ik, omdat mijn dokter mij verbood meer dan een si gaar per dag te rooken. POLITIEK. Vader Waarom heb je zoo slor dig geschreven, Jantje, je kunt het toch beter Jantje Ik wil op school nog drie plaatsen lager komen, dan zit ik vlak bij de kacheL GOED GERADEN. Pomper (nonchalant). Je hebt ze ker geen riks voor mij te leen Vriend. Kerel, wat kan jij goed raden 1 ZOO'N ISEGRIM. Hot blonde kopje van de nieuwe ty piste sch'tierde in het zonlicht, dat door het venster van het kantoor viel. Maar de oude Stuit, de boekhouder, had geen oogen voor de schoonheid van 't metisje. Hij stak een sigaar op en giing aan zijn werk. M'nlieer Stuit, zei de tikster. Wat is er? gromde de oude man. Hoor eens, zei ze gebiedend, liet spijt me wel, maar het rooken maakt me altijd ziek. Dan, zei Stuit, zonder op te zien, dan mot je maar nooit rooken. EEN GOED GEHEUGEN. - Ik heb gisteren een schok van een electrische machine gekregen, zei een vagebond, 't Is zoo'n kemiek ge voel, net of je 'n bad neemt. Zeg, merkte z'n vriend op, wat moet jij een goed geheugen hebben. EEN PANTOFFELHELD. Mevrouw A Uw man heeft zich dus het rooken afgewend Nu, daar is een sterke wil toe noodig Mevrouw B. Dien heb ik EEN VRIENDELIJKE PAPA. Jan ttreurigj. Alles is verloren. Ik heb je vaaer gezegü, dat ik zonder /bu niet leven kau. iMarie. En wat antwoordde hij Jan. Hij bood me aan, mijn be grafeniskosten te betalen. EEN SMOKKELAAR AANGEHOU DEN. De douanebeambten te Zundert heb ben zekeren 11. V. li. uit het Belgisch plaatsje Meerie aangehouden, die 2U0 kilogram suiker m ons land wilde binnensmokkelen. Het karretje, het paard en de suiker werden m beslag genomen en de smokkelaar werti ter beschikking gesteld van de justitie te Breda. AANVARING. Dinsdagmorgen ongeveer 10 uur heeft bij iNessersluis op den Amstel een aanvaring piaats gehad. De gcie- derenboot „Stad Geut II", komende van Amsterdam, is met volle kracht in het ledige Rijnschip „Maria", schipper Van Duuren, geloopen, tot middenscheeps toe. Het Rijnschip werd gesleept door de sleepboot „Handelskade" (van de reeder ij van den heer W. de Zwart;, die twee uur werk heeft gehad om de „Stad Gent II" uit het Rijnschip te trekken.'Ook de sleepboot bekwam averij. De „Ma ria" is nog drijvende gebleven en op gesleept AANGEHOUDEN. De verpleegden, die Zaterdagmid dag te Venray uit het krankzinnigen gesticht vluchtten, zijn door de mare. chaus9ee te Venlo aangehouden, en weder naar het gesticht terugge voerd. (Tel.) BRANDEN. Dinsdagmorgen is afgebrand hot huis van den lieer A. Geugjes te lip. Niets is verzekerd. Oorzaak was het omvallen van een petroleumlamp. Te Zaandijk is Dinsdagmorgen brand Uitgebroken in de drukkerij van den boer S. Bakker. Het bovenge. deeite, waar de photograpiiie-inrich- ting en de etserij waren gevestigd, werd geheel vernield. De materieeie schade is zeer groot. Oorzaak onbe kend, vermoedelijk gevolg van bot aanmaken van de kachel. De heer Bakker is op beurspohs verzekerd. ONTPLOFFING. Dinsdag had in de smederij van don hoer Bouwman, in de Korenstraat, te Groningen, een gasontploffing plaats. De ruiten en dakpannen werden daarbij vernield. De lieer Bouinan werd vrij ernstig verwond. No. 875. A. YAN ROSSUM. Zoo of en toe gaat de journalist leonftje buur spelen en dat hoeft zijn goeden kant, omdat zoodoende de een helpt verspreiden, wat de amder goeds gezegd heeft en omgekeerd. Onder één voorwaarde evenwel dat hij niet zelf pronkt met de geleende veeren. Een zoo moet ik dan dadelijk beginnen met te zeggen, dat het portret van dén heer Van Rossum en het artikel, waaraan dk een en ander ontleen, beide afkomstig zijn uit de „Holland- scha Revue" van Februari. Een artikel over de suikerfabriek en haar directeur dus. Met in den be ginne een novellistisch kijkje op het dorp Halfweg, waarvan ik het vol getnde geknipt heb y „Als door een gat in een wand keek het oog plotseling langs de suikerfa briek op een schoonheid van waiter en polderperspektfief. Op den voorgrond was een ruime waterkom met een stoomgemaal en dijkbeschermingen, en op dien blinkenden plas, waarin de witte najaarszon blikkerde en ket ste, lag rustig voor anker een dichte vloot van tjalken en binnenscheepjes, met de fijne sprieten hunner masten een bladerloos geblazen bosch van stil rechtopstaande hoornen teeke nend. Wimpeltjes plapperden op het zoete windje, het water kabbelde te gen hun buikjes, kleurtjes van te dro gen gehangen ondergoed v rooi ijkten mee met hun roodbaaie en krijtwitte nootjes een schippersvrouw zat op een dichtbije tjalk aardappelen te schillen, die ln een blauw emmertje ploeften een keeshond liep op een ander schip in nerveus waakzaam heen-en-weer geren in het gangbord te schilderen hier klonk een gezang, daar galmden aanroepingen van boord naar den oever, en daar tjonk- ten van een anderen tjalk de klop- slagen van een schipper, die zijn wachttijd gebruikte om een klusje te doen of iets te repareeren. Want deze gansche vloot van met suikerbieten geladen schepen was in lossing aan de zij- en achterterreinen van de fabriek, of wachtte op een beurt om haar peeën aan wal te kun nen brengen." Dan gaat de schrijver van het arti kel, de heer Netecher, met den direc teur op zijn kantoor praten. Niet rus tig evenwel. „Eerst, bij dit bezoek bleek ons, hoe hij de alles stuwing-gevende motor was, die het imteLlektueele deel dezer reuzenfabriek in werking brengt en die geen sekonde kan stilstaan, of het geheele bedrijf ondervindt er stagna tie door aLles komt tot liem en gaat van hém uitbij alles heeft men hem noodignu eens kwam een bediende van het voorkantoor kloppen, dan werd er een brief of een boodschap gebracht, telkens rinkelde de telefoon, nu wilde men hem uit Groningen uit de spreekhoorn hebben, dan belde Amsterdam hem op en een oogenbl'k later sprong hij op, om Haarlem te woord te staan." Voor de lezers is niet alles nieuw ln dit arb'kel. Ik herinner aan eene beschrijving, die indertijd in Haar lem's Dagblad is gegeven van de fabri cage en nog niet zoo lang geleden, toen hij zijn 25-jarig jubileum vierde, van den fabrikant. Maar er zijn een paar punten, die wij indertijd niet aanroerden. „Maar«mag 'k u eens vragen", zegt de interviewer, „van wanneer dateert nu eigenlijk de groote uitbreiding der beetworteisuikerindustrie „Dat kan ik u gemakkelijk zeggein die danken we aan NapoleonJa, dat klinkt mogelijk vreemd, maar 't is toch zooZiet u maar 's toen Na poleon in 1806 met zijn Continentale steisel, dat tegen den Engelschen han del gericht was, er op het Vasteland van Europa bijna niets meer kon bin nenkomen, was men.... Na dien tijd Naur het Engelseh uoor Barones Orczy. 69) Ontsteld, half razend door liet bit tere van de teleurstelling, keek zij hulpeloos rond, en dicht over haar heen gebogen, zag zij door den nust, die om haar scheen op te komen, een paar scherpe, kwaadaardige oogen, waarin voor haar opgewonden ver beelding een spookachtig, bovenna tuurlijk licht scheen te schitteren. Zij lag in de schaduw van een groo te rotspunt Chauveiin kon haar trek ken niet zien, maar hij streek met zijn niagere vingers over haar gelaat. Een vrouw fluisterde hij. Wie kan dat zijn Wij kunnen haar hier ,niet laten liggen, dat is zeker, mom pelde hij in zichzelf. Het zal mij verwonderen Plotseling zweeg hij en na een paar eeconden doodelijke stilte begon hij op eigenaardigen toon te grinniken, v-eer voelde Marguerite met een hui vering van afschuw, dat zijn magere Vingers over haar ^elaat streken. Wat een verrassing fluisterde flij met gemaakte galanterie, dat had ik niet durven hopen, en Marguerite voelde, hoe haar weerlooze hand naar de dunne, spottende lippen van Chau- velin gebracht werden. De toestand zou werkelijk iets grap pigs gehad hebben, als hij niet tege lijkertijd zoo onuitsprekelijk tragisch was geweestde arme, uitgeputte vrouw, naar lictiaam en geest gebro ken en half razend van teleurstelling, ontving daar op haar knieën de bana le beleefdheid van haar doodelijken vijand. Haar zinnen begaven haarhalf gesmoord door den stijven doek om haar mond, had zij de kracht nieit, zich te bewegen of ook maar een zwakken kreet te laten hooren. De opgewondenheid, die haar lichaam nog steeds had opgehouden, scheen plotseling plaats te hebben gemaakt voor een gevoel van wanhoop, waar door hersenen en zenuwen als ver lamd waren. Chauveiin moest eenige orders ge geven hebben, die /ij niet verstaan had, want zij voelde zich van den grond opgetild de doek om haar mond werd steviger vastgemaakt, en een paar sterke armen droegen haax naar die smalle, roode lichtstreep, die zij beschouwd had als een sein, als een laatste zwakke schemering van hoop. HOOFDSTUK XXIX. Zij wist niet, hoe lang zij zpo werd weggedragenzij nad alle begrip van tijd en ruimte verloren, en eenige se conden lang was zij geheel bewuste loos. Toen zij haar bewustzijn weer terug kreeg, voelde zij, dat zij in eenigszins gemakkelijke houding op de jas van een man was neergezet, met haar rug rustend tegen een uitstekend stuk rots. De maan was achter eenige wol ken verborgen eoi de duisternis scheen nu nog veel intenser. De zee loeide een paar honderd voet beneden haar, en toen zij rondkeek, kon zij geen spoor meer ontdekken van de smalle streep rood licht. Dat het einde van de reis bereikt was, maakte zij op uit het feit, dat zij vlak bij zich snel en fluisterend hoor de vragen en antwoorden. Er zijn daar vier man, burger zij zitten bij het vuur en schijnen rustig af te wachten. Hoe laat is het Bijna twee uur. Het getij De vloed komt snel op. De schoener Blijkbaar een Engelsche, ligt on geveer drie kilometers van de kust. Maar een boot zien wij nergens. Liggen de mannen in hinder laag Ia, burger. Zullen zij geen stommiteiten uit halen Zij zullen zich niet bewegen tot dat de lange Engelse hm an komt, dan zuilen zij hem omsingelen en zich van de vijf man meester maken. Goed. Eu de dame Nog bewusteloos, geloof ik. Zij is daar vlak bij u, burger. En die oude vent Hij heeft een doek voor den mond en zijn beenen zijn vastgebon den. Hij kan zich met bewegen of schreeuwen. Goed. Is je geweer in orde, in geval je het noodig hebt Ga vlak bij de hut staan en laat mij alleen met de dame Desgas gehoorzaamde blijkbaar, want Marguerite hoorde hem weg kruipen over de steenachtige rots, toen voelde zij, dat twee warme, ma gere, klauwachtige handen de hare grepen en haar als in een greep van ijzer omklemden. Vóór dat die zakdoek van uw bekoorlijken mond wordt genomen, schoons dame, fluisterde Chauveiin dicht bij haar oor, komt het mij ver standig voor u een kleine waarschu wing toe te voegen. Wat mij de eer heeft verschaft tot over het Kanaal gevolgd te worden door loon bekoor lijke gezellin, kan ik natuurlijk niet weten, maar als ik mij niet vergis, dan is het doel van die vleiende atten tie niet zoo, dat het mijn ijdeLheid zou streeleu en ik denk, dat ik gelijk heb, dooi bovendien te veronderstel len, dat het eerste geluid, dat uw be koorlijke lippen zouden laten hooren, zoo gauw ais die wreede doek afge nomen was, er een zou zijn, dat als waarschuwing moest dienen voor den geslepen vos, wiens spoor ik met zoo veel moeite gevolgd heb. Hij zweeg even, terwijl de ijzeren greep om haar pols nog' stijver were toen vervolgde hij op dexizelfdea fluis terenden toon Als ik mij niet vergis, dan is daar in die hut uw broeder, Arinand SL Just, met dien verrader de Tour- nay en twee andere mannen, die u niet kent. Zij wachten op de komst van hun geheimzinnigen redder, wiens 'identiteit lang een raadsel is gebleven voor hot Comité van Alge meen Welzijn den onbeschaamden Pimpernel. Als gij schreeuwt of ander alarm maakt, als er geweren worden afgevuurd dan zullen heel waarschijn lijk diezelfde lange beenen, die het vuurroode devies hier brachten, niet minder snel een veilige schuilplaats zoeken. Dan zal het doel waarvoor ik zooveel moeite gedaan heb, niet ver wezenlijkt worden. Aan den anderen kant ligt het alleen aan u, te zorgen, dat uw broeder Armand van nacht vrij met u mee zal kunnen gaan om in Engeland of ren andere veilige plaats aan te komen. Marguerite kon geen geluid geven. omdat de zakdoek te stijf om baar mond was gebonden, maar Chauveiin keek haar Ln weerwil van de duister nis heel doordringend aan ongetwij- geld gaf ook haar hand antwoord op zijn laatste schildering, want nu ging hij voort Wat ik van u vraag, om de vei ligheid van Armand te verzekeren is al heel eenvoudig, waarde dame. Wat dan scheen Marguerite met haar oogen te willen vragen. Op deze plek te blijven, zonder een enkel geiuid te laten hooren, tot dat ik u vrijheid geef te spreken. Maar ik denk, dat u mij wel zal ge hoorzamen, voegde hij er op droog- grinnikenden toon bij, terwijl de ge heele gestalte van Marguerite scheen te verstijven van afschuw over dit be vel, want ik moet u zeggen, dat als u schreeuwt, ja, zelfs als u maar het minste geluid laat hooren, of als u tracht van hier weg te komen, dat dan mijn mannen er zijn er hier dertig in den omtrek SL Just, de Tournay en hun twee vrienden zullen grijpen en op mijn bevel voor uw oogen zul len doodschieten. Marguerite liad met steeds toene mende afschuw naar de woordeo van haar meedoogeiüoozen vijand geluis terd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5