NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 86e Jaargang. No. 7860 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 9 FEBKÜABI 1S09 f !,28 ABONNEMENTEN PBfc DRIB IKAANDENl Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ls (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland1.85 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur i. li. PEEREBÖOM. AD VERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel mee? 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t—elke rege! meer ƒ0. ff/ Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advsrientiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie esa Administraties Groote Pontstraat 55. IstercommunaaS Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem )r. dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warrnoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 10 FEBRUARI. Brongebouw: 3e Kunstbeschouwing Kunst zij ons doel,", 15 en 10 uur. Soc. Veneeniging: Gymnastiek-Uit- voering ten bate der Vacantiekolonies OM ONS HEEN N.. 878. Geneeskundige hulp aan inwonende Dienstboden. Er is eenige weken geleden in onze gemeente wel opzien verwekt door conclusie®, die genomen zijn in de Haarlemscbe vereeniging van genees heeren en apothekers, aan zieken fondsen verbonden, betreffende de be handeling van inwonende dienstbo den, na het m werking treden van de iwet op het arbeidscontract. De twee voornaamste van deze conclusiën waren, dat na liet in werking treden van deze wet de tot nu toe geldende .wijze van ziekenfondsbëhandeling van inwonend dienstpersoneel niet be hoorde te blijven bestaan en dat de leden der vereeniging geen genees kundige hulp of geneesmiddelen aan inwonend dienstpersoneel als zieken fondspat' ënt zouden verschaffen, zoo lang de werkgevers volgens de wet >p het arbeidscontract moeten zorg dragen voor geneeskundige hulp en geneesmiddelen Laat ik, de tusschenliggende phasen van de zaak even overspringende, er dadelijk bijvoegen, dat deze conclu sies niet. zijn gekomen tot een bin dend besluit. Eenige dagen geleden hebben wij bericht, dat de leden der genoemde vereeniging, hoewel nog niet van meening veranderd, besloten hadden vooralsnog niet tot uitvoering daarvan over te gaan. Het is mogelijk, dat men vraagt, waarom ik, daar dan toch de zaak voorloopig van de baan te, het nuttig vind daarop terug te komen. De quaestie is, dat in den loop van een pennestrijd, die er over in vijf achtereenvolgende nummers va.n het „Tijdschrift voor geneeskunde" is ge voerd, opmerkingen zijn gemaakt, die ook het publiek wel eens vernemen mag. Vooraf ga een commentaar van ïnij zelf De positie van den geneesheer in maaischappelijken zin is moeilijk en hij uitstek k^esch. Zijn beroep is van hoogst ideëelen aard en het klinkt daardoor onharmonisch, wanneer va één adem van zijn werk en van zijn betaling gesproken wordt. Te meer omdat iedereen wel gevoelt, dat zijn *iulp in ernstige gevallen, wanneer hij in telkens herhaalde bezoeken den patiënt heeft na te gaan en diens om geving op te wekken en, zoo mogelijk, gerust te stellen, In geen cijfer aan guldens redelijkerwijs kan worden uitgedrukt. Tegenover de poëzie, die er- ligt in de verhouding van den dokter tot zijn patiënt, voor wien hij dikwijls een huisvriend is en altijd meer dan een gewone leverancier van geneeskundige hulp, staat het prozaï sche feit, dat de geneesheer evengoed als een ander, van zijn arbeid leven moet. Het is noodig, deze «enigszins moei lijke verhouding in het oog te houden bij de quaestie, die ik hier ter sprake breng. Toen deze Das in de vereeni- giftig werd opgeworpen, heeft een van de doctoren die ingeleid. Hij wees er od. dat de Minister bij de behande ling in de Kamer op een vraag, welk tarief de geneesheeren zouden hebben te rekenen, geantwoord heeft„vol gens den stand van de werkgevers". De bedoeling is om inwonenden dienstboden particuliere behandeling je doen ten deel vallen. De dienstbo den zullen na de invoering der wet geneigd zijn, utt hun ziekenfondsen te gaan, maar vele da mes-werkgeef sters zullen neiging vertoonen, haar dienstboden voor haar rekening In een ziekenfonds te doen opnemen. Dan zijn .echter de dienstboden geen minvermogende ziekcnfondsleden, maar hebben de dames zich tegen veel te geringe premie voor genees kundige hulp en geneesmiddelen ver zekerd voor haar dienstboden." Tot zoovei- de inleider, die de zaak den 16den October al ter sprake bracht. Laat ik er dadelijk bijvoegen, dat bet behandelen van inwonende dienstboden voor geneesheeren zeer moeilijk en dikwijls zeer onaange naam is. Wanneer hij aanbelt aan de woning waar de patiënte in betrek king is, wordt hij dikwijls openge daan door mevrouw, of althans in de gana: door haar opgewacht, met het verzoek even mee in de voorkamer te gaan, waai- mevrouw" hem bezig houdt met een uitvoerige vragenlijst en de opsomming van verschillende bezwa ren, die door de ongesteldheid van de dienstbode voor haar ontstaan, maar j waarmee de medicus van zijn kant niets te maken heeft en die hij ook niet verhelpen kan. Eerst na dit onderhoud kan hij naar boven gaan om de patiënt te zien Maar dan is hij er nog niet af. Bij zijn terugkeer wenscht mevrouw hem opnieuw te spreken over zijne bevin ding en legt zoodoende tweemaal be slag'op den tijd, dien hij gewoonlijk zoo noodig heeft, zonder dat hem daarvoor eenige ver goeding te beurt valt. De bovenbedoelde inleider verklaar de bovendien, dat dames werkgeef sters den dokter tot zelfs op zijn spreekuur of daarbu'ten, persoonlijk of per telephoon, met allerlei vragen omtrent den toestand van de dienst bode lastig vallen. Men gevoelt al dadelijk, dat hier een kant van de zaak wordt getoond, die bliift bestaan, ook nu de conclusies van de vereeniging niet tot toepassing zijn gekomen. Met behoud van den Ideëelen ondergrond van het beroep kan het toch niet gebillijkt worden, dat iemand beslag legt op den kost- j baren tijd van een ander, zonder een i vergoeding daartegenover te stellen, j Maar het opperen van het bezwaar riep het gevaar in het leven, dat men in de conclusies van doctoren en apo thekers enkel winstbejag zou zien. Dat belanghebbenden tol die veron derstelling zouden komen, was ver klaarbaar, maar dat zelfs een profes sor, die zijn vroegere Ilaarlemsche collega's beter had behooren te ken nen, daartoe geraakte, is minstens zeer verwonderlijk. Het feit heeft dan ook een niet malsche beantwoording uitgelokt, die ik evenwel op dit oogen- blik voorbijga om te wijzen op eene argumentatie, die lusschen het een en het ander het midden hield. Niet wij, geneeskundigen, zegt deze inzender, hebben de nieuwe wet gemaakt, of zelfs maar uitgelokt en nu mogen de lasten, op de schouders' der patroons gelegd, misschien in liet. algemeen vele zijn, moeten daarom de genees kundigen weer de lijdende partij zijn en het misbruik laten insluipen, dat de patroon den doktersarbeid voor zijn bediende of dienstbode koopt voor dit minimum bedrag Zal dat het aanzien van den geneeskundigen stand vea*hoogen Toch wil ook deze inzender niet eens den patroon tot betaling per visite, al zou het ook ver beneden het particu lier tarief zijn, dwingen. En zoo wei nig is het hem om financieel voordeel te doen, dait hij uit eigen beweging de aandacht vestigt op de noodzakelijk heid, om een stelsel te bedenken, zóó ingericht, dat na de zes weken, ge durende welke de patroon voor zijn arbeider betalen moet, deze laatste zelf de kosten weer zaJ kunnen dra gen. In een van de beschouwingen wor den de motieven, die tot het stand punt van de vereeniging geleid heb ben, als volgt uiteengezet lo. Het onaangename, lastige, tijd- roovende onregelmatige van de fonds- practük bij inwonende dienstboden. 2o. De mogelijkheid, gegeven dooi de wet op het arbeidscontract, om aan die practijk te ontkomen. 3o. De verwachting van den Minis ter, dat de geneesheeren hun verhou ding tot die dienstboden ook zouden wijzigen. Merkwaardig is het nu, dat toepas sing van de conclusies naar veler meening juist niet ten goede komen zou aan de geneesheeren, die hoofdza kelijk ziekenfondspractijk, maar aan hen, die voornamelijk particuliere practijk hebben. Dit klinkt vreemd, maar is toch inderdaad volkomen ver klaarbaar. Zoodra de werkgever of werkgeefster voor geneeskundige hulp aan haar dienstbode per visite had moeten betalen, zou zij in de meeste gevallen de voorkeur hebben gegeven aan het inwinnen van het advies van haar eigen huisdokter, dien zij veelal (natuurlijk geheel ten onrech te) pleegt te beschouwen als een we zen van hoogere orde, dan den medi cus van haar dienstbode. In plaats van gewin zou dus het doorvoeren van rle meergenoemde conclusies juist aan de doctoien van ziekenfondsen hoogstwaarschijnlijk i financieel verlies hebben opgeleverd. Waarom zij dan toch aanvankelijk de verandering wilden Omdat de ge- i neesheer, mirschien meer dan iemand i anders, gesteld is op de waardigheid j van zijn beroep. Het zou mij niet verwonderen, wan- neer deze beschouwing, die op het eerste gezicht een eenvoud'ge.dokters-i quaestie lijkt, zonder meer, ook werk- gevers en werkgeefsters vooral aan- j leiding gaf tot verschillende overden- j kingen. Ik beihoef er niet bij te voe- j gen, dat mij dit ook tevens genoegen zou doen. j. a p. i Buitenlandsch Overzicht j Wanneer deze letters, die we nu pennen, gedrukt en onder de oogen der lezers zijn, is de gewichtige sten- de al voorbij de intocht van 'T ENGELSCHE KONINGSPAAR IN BERLIJN. Heden om 11 uur zijn de hooge (en zeldzame gasten aan het Lehrter Station door den Keizer, het hof, de militaire omgeving van den Keizer en de generaals, ontvangen, en na den pteebtigen intocht naar het paleis ge bracht. Op den weg rnoest halt gehou den worden, om den burgemeesters en raadsleden en vooral de eere juffers I de gelegenheid te geven, den gasten het welkom toe te roepen. Zie zqo 1 nu is Edward weer eens bij Wilhelm en hebben de redacteurs met politieke neigingen vrij spel, om be- toogen te houden over de positie van Engeland en Duitschland. Wij heb ben reeds hierover geschreven, en bij de aankondiging van het bezoek onze meening gezegd. Deze was „wij verwachten van dit bezoek al zeer weinig resultaat van beide zijden zullen wat beleefde woor den gezegd worden, maar dat is al 1 Een bepaald verbeterde verstandhou ding tusschen beide mogendheden zal wel niet te bereiken zijn." Welnu, bij deze uitspraak kunnen we .volharden, en worden In ons oor deel gesteund door de uitspraken van zoo goed als a 11 e Duitsche en Engel- sche bladen. 't Is teekenend, dat Ln beide landen een vriendelijke terughoudendheid is waar te nemen, blijkbaar in het besef, dat de bestaande gespannen verhou ding door blufferige en nlet-gemeende loftuitingen slechts verergerd kan worden Maar, bestaat er inderdaad een GE SPANNEN VERHOUDING TUS- SCHEN BEIDE LANDEN Ja I Een kind in de wereldpolitiek is van dit bestaan al overtuigd. Waarlijk, de geschillen en tegenstellingen behoe ven niet met een kaarsje gezocht te worden En zoowaar I de collectie is in de laatste dagen weeraange vuld I Daar heeft men eer9t. de nieuwe onthullingen over de ENGELSCHE OMSINGELINGS-POLIT1KK. Wie zal het bestaan dezer politiek durven ontkennen Dit doet het „Berliner fageblatt" ook nietwel geeft 't een verklaring, hoe deze politiek is gebo ren. Het refrein van dü sensatie- artikel is kijk er koning Edward niet zwart om aan, en geeft ook niet de schuld aan keizer Wilhelm, maar verwijt den Duitsehen diplomaten hun zonde I Deze uitspraak schijnt opper vlakkig al heel onaannemelijk, doch de schrijver (Theodor Wolff, een be kend journalist) geeft eene duidelijke omschrijving van de omstandigheden. Het Kruger-telegram heeft z. i. de verwijdering tusschan Duitschland en Engeland n'et tot stand gebracht, want ook gedurende den Boeren-oor- log en nog lang daarna heeft de En- gelsche regeering, met Chamberlain aan het hoofd, Duitschland uitgenoo- digd te bewerken, dat Engeland bij den driebond zou worden opgenomen. Duidelijk werd daarbij uitgesproken wanneer dit niet wordt goedgekeurd. zal Engeland aansluiting moeten zoe ken met andere Europeesche mogend heden, 't zij Frankrijk of Rusland". Ook al rouwde Keizer Wilhelm zeer zwaar over het sterven van koningin Victoria (wat hem in Engeland sym pathiek maakte!)Duitschland wilde van zoo'n vierbond niet weten en leid de de politiek telkens op andere ba nen. Na deze weigering stond de En- gelsche politiek al vast, en toen ko ning Edward na zijn troonsbestijging de vriendschap met Frankrijk en Duitschland bewerkte, deed hij niets dan... een half voltooid huis naar een gemaakt bestek voltooien I De con clusie van 't artikel is dus „'t is de schuld der Duitsche diplomaten, dat er nu door Engeland een anti- Duitschland politiek gedreven wordt." Eigen schuld plaagt 't meest De Kei zer wordt ook nog door Wolff be schermd „Wilhelm heeft de onder handelingen met Duitschland niet ge- i voerd, zoodat hij ook voor de misluk- king niet aansprakelijk is." De schrijver verzuimt evenwel eenig bewijs voor deze verontschuldiging te geven, en.... 't is juist een beschuldi ging, dot Wilhelm geheel buiten deze belangrijke zaak gehouden is. Absolu- tisme is niet goed, maar Of de Duitsche I's nu vriendelijker tegenover koning Edward zullen zijn, nu ze weten, dat het eigenlijk zijne schuld riiet is dat Engeland de omsin- gelings-politiek drijft Veel verwachting hebben we daar van niet 1 De Engelsche bladen hebben er ook voor gezorgd, dat het kwik in den thermometer van de Duitschland-ver- ©ering wat gedaald (of nóg meer ge daald is. Een m'nheer ,,A. Patriot" een schuilnaam van een majoor van 't Engelsche leger in Zuid-Afrika heeft een loonce'stuk geschreven. „Au Englishman's Home'" is een ten- denz-stuk, dat een "nvnl van vreemde (DuitscheJ soldaten in Engeland voor stelt en dan de noodzakelijkheid van een goed geoefend en sterk landleger aantoont. De opvoering in een Londenschen schouwburg heeft buitengewoon veel succes eiken avond loopt t storm en wordt er gevochten om een plaatsje. De bezoekers komen onder den indruk en het geheel eindigt met het zingen van het Engelsche volkslied. Hoewel het stuk zelf als kunst een allerakeligst prul >s, brengt het heel Engeland in opschudding. Waardoor? Wel, door niets anders dan door de bestaande Duitschland-vrees in het li Henrijk, uie zich nu eens goed kan luchten Het resultaat der opvoering van dit tooueeistuk is, dat er veie jongelieden bij het Territoriale leger d>enst ne men, en.... er propaganda gemaakt wordt voor algemeeoien dienstplicht. Maar oen ander resultaat is, dat de Duitschers bezorgd kijken en de klove lusschen beide mogendheden nog ver breed en verdiept wordt. Men moet dan ook al zeer optimis tisch zijn. om te gelooven, dat het be zoek van koning Edward aan Berlijn zal bewerken, dat deze klove belang rijk versmald wordt Het Engelsche koningspaar blijft eenige dagen in Berlijn. Het program ma is als volgt samengesteld Hedenavond gala-tafel in 't paleis. Woensdag bezoekt de koning het Raadhui®, en daarna is er ontbijt Ln de Engelsche ambassade. Des avonds f groot bal ten hove, j Donderdag wordt een bezoek ge bracht aan Potsdam, en aan het mau soleum van keizer en keizerin Frie- drxch het ontbijt wordt gebruikt aan de officierstafel van het 1ste garde- dragander-regiment, het middagmaal bij den kroonprins. Des avonds wordt in de opera het veelbesproken ballet „Sardanapalus" opgevoerd in eene gala-voorstelling. Vrijdag wordt Berlijn bezichtigd, en des namiddags vertrekken de Engel sche gasten weer. Het spelen op 'T POLITIEKE SCHAAKBORD ln den Balkan duurt voort. We gaven gisteren al een beschouwing over het Turksche tegenvoorstel, en onze ver wachting, dat Rusland niets op dezen haiKi'igen zet van den Tui-kschen groot-vizier gesteld moet zijn, komt uit. De Russische ambassadeur heeft geweigerd, het Turksche tegenvoor stel Ln ontvangst te nemen, en als re den daarvoor heeft hij opgegeven, dat het geen antwoord s op het Russische voorstel en dat hij een bepaald ant woord hoopte te ontvangen. Later gaven de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en Duitschland aan de Porte den raad, het Russische voorstel aan te nemen. Maar hier zal de grootvizier geen lust in hebben 1 HET RUSSISCHE POLITIE- SCHANDAAL. In Petersburg verwacht men elk oogenblik de arrestatie van graaf Witte. De procureur-generaal heeft een on derzoek Ingesteld naar de vraag. In hoeverre graaf Witte, als minister president, betrokken is geweest bij de zaak-Lepoesjin-Azef en daarvoor ter verantwoording kan worden geroe pen. Hij wordt beschuldigd, dat hij als pres;dent van den ministerraad rechG streeksche betrekkingen heeft onder houden met terroristische en revolu- tionnaire partijen, en in verband met die beschuldiging wordt zijne arres tatie verwacht, evenals die van zijn vroegere» chef de cabinet Gerassimof, die thans aan het hoofd der politieke en geheime politie staat. Het schijnt, dat Stólypin zich op zijn tocht om de waarheid te zoeken, door niets en door niemand wil laten tegenhouden, zelfs niet door zijn voor ganger en heftigsten tegenstander, graaf Witte. EEN VEREENIGD ZUID-AFRIKA. Het ontwerp voor een Zuid-Afri- kaansche grondwet is thans gepubli ceerd. Daarin wordt bepaald, dat er een Unie zal bestaan tusschen de Kaap-kolonie, Transvaal, Natal en de Oranje-Kolonie. De regeeruig zal zijn samengesteld uit een gouverneur-generaal, een se naat en een wetgevende vergadering. Iedere kolonie, die deel uitmaakte van de Unie, wordt een provincie, die bestuurd zal worieai door een be stuurder' eti een provincialen raad. De provincies zullen gelijkelijk ver tegenwoordigt! worden in den Senaat, die gekozen zal wonlen door de pro vinciale raden. De leden der wetgevende vergade ring zullen later gekozen worden op den in Europa geldenden grondslag voor de volwassen bevolking, maar in het begin zulten aan O ran je-kolo nie en Natal eenige voordeelen wor den toegekend. Het beginsel van evenredige verte genwoordiging is aangenomen. De senatoren en de leden der wet gevende vergadering moeten Europea nen zijn. De Unie neemt alle schulden over van de burgerlijke besturen der con- traoteerenrte kolonies. Engelsch en Nederlandsch zulten beide de officteele talen zijn met geiiïke rechten. Geen ambtenaar mag worden ont slagen, omdat hij niet bekend is het zij met Engelsch, hetzij met Neder landsch. De spoorwegen en havens zulten geregeld bezocht worden door regee- ringscommissarissen en deq. minister, die, door de vrachten goedkoop te maken, de vestiging van landbouwen de en tndustrieele bevolking zal aan moedigen, liet bestaande koloniale kiesrecht zal behouden worden hij de verkiezingen der Unie, tenzij het par lement anders mocht besluiten. Het parlement der Unie heeft het recht van amendement op de Constitutie, maar in Kaapland zullen kleurlingen kiesrecht krijgen. De gelijkheid der twee talen, het grondbeginsel der volksvertegenwoor diging, kan alleen veranderd worden met een meerderheid van twee derden der stemmen. De beslissing der meerderheid ten opzichte van de hoofdstad is, zooals reeds gemeld werd. Stadsnieuws GELDLEENING NOORD-HOLLAND. ln aansluiting aan het eerste be richt meldt een prospectus, dat de leening van /450.000 8 1/2 pet. rente zal geven. De rentebetaling geschiedt half jaarlijks, met intrekking van den ver vallen coupon, op den daarin aange wezen dag 30 Juni of 31 December). Die eerste coupon, vervallende 30 Ju ni 1909, lopt over vier maanden. De aflossing dezer leening heeft plaats op 31 December en is geregeld als volgt: Vu.ii 1910 af telken jare ten minste vijftien duizend gulden. Andere aflossingen, waartoe de Provincie te allen tijde bevoegd is, hebben plaats op de dagen door Gede puteerde Staten te bepalen, met bij betaling der alsdan verschuldigde rente. De aflossingen geschieden tegen intrekking der af te lossen aan dee ten, met de daarbij behoorende niet-ver- vallen coupons. De nummers der af te lossen ana- deelen worden bij een door Gedepu teerde Staten in de maand, voor de aflosing bestemd, te houden loting aangewezen. Op deze aandeelen wor den na den dag voor de aflossing aangewezen, geen verdere renten be taald. Rentebetaling en aflossing geschie den ten kantore van den betaalmees ter te Amsterdam. Wanneer de daar voor bepaalde dag niet op een werk dag valt, geschieden betaling en af lossing op den eerstvolgenden werk dag. De aandeelen in deze leening wor den bij openbare inschrijving voor de meestbiedenden beschikbaar gesteld. WOESTDUIN GESLOTEN. Zaterdag is door het college van' B. en W. van Bloemendaal (bestaan de uit de heeren Jhr. Bas Backer, burgemeester, en de wethouders van Hooff en de Waal Matefijt) met alge- uieene stemmen besloten voor het ko mend seizoen niet te voldoen aan het verzoek om des Zondags wedrennen en harddraverijen op Woestduin te mogen houden. Deze weigering grondt zich op art. 4 van de z.g. Zondagswet van 1815 eigenlijk: Wet houdende voorschrif ten ter viering der dagen aan den Openbaren Christelijken Godsdienst toegewijd dat luidt: „Dat geene openbare vermakelijk heden, zoo als schouwburgen, publie ke danspartijen, concerten en har draverijen, op de Zondag en alge- meene feestdagen zulten gedoogd wor den; zullende het aan de plaatselijke besturen worden vrijgelaten hierom trent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen ein digen van alle godsdienstoefeningen." De directie van de Renvereeniging die te Amsterdam zetelt, had tot he denmorgen nog geen antwoord van B. en W. van Bloemendaal ontvan gen. Maatregelen konden dus nog niet ge troffen wordhen, doch men zou 't er ze ker niet bij laten zitten. De directie meende toch, dat de toepassing van de verouderde Zondagswet twijfel achtig was. Evenwel verzekerde men ons van andere zijde, dat de recht matigheid van de wetstoepassing vast stond. Blijkbaar hebben B. en W. van Bloemendaal zich vooral vergewist, dat de Regeering de zienswijze van het Dagelijksch Bestuur van Bloe mendaal deelt. Vermoedelijk zullen de beheerders van Woestduin, ook zonder vergun ning, de eerste rennen laten houden. Op die wijze kan, na proces-verbaal door de Bloemendaalsche politie, door den rechter worden uitgemaakt, of hij de Zondagswet al dan niet van toepassing acht. Meent hij van wel, dan is het dood vonnis van de renbaan vrijwel getce- kend. Immers, reeds vroeger is een poging om de rennen op werkdagen te houden, mislukt. ORGELBESPELING op Donderdag 11 Febr., des nam. van 23 uur, in de Groote- of Sint Bavo- kerk alhier, door den heer W. Ezer- man. Programma: No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Andante (4e Symphonle), Men delssohn. No. 8. Sonate, A. Maillij.- a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Allegro con brio. No. 4. Vorspiel zu Parsifal, R. Wag ner. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. De heer W. G. van der Wal alhier houdt heden voor de afd. Wiertnger- waard van de Maats, van Landbouw een voordracht over de Nederland- sche paardenfokkerij. BENNEBROEK. Door eene vergissing zijn de namen der juryleden voor de tentoonstelling van Bloembollencultuur verkeerd ge meld. De jury is samengesteld uit de heeren P. Bakker, J. F. Reydon en A. de Wilde Jr. De jury voor de beoordeeling der inzending op de tentoonstelling door St. Jeroen is samengesteld uit de hee ren P. Bijvoet, J. v. Waveren en J. Heemskerk. Tot leden der commissie voor de collectieve Inzending der in 1910 te houden tentoonstelling te Haarlem door de Ver. voor Bloembol lencultuur zijn benoemd de heeren J. Kemper baron v. Ittersura, P. Bak ker, W. van Lierop Jz., J. C. v. d. Laan, J. F. Revdon «n N.Roozen Sz.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1