NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws Binnenland /Oe Ja»rgang. jNo. 7804 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 13 FEBRUARI 1909 A HAARLEMS ABONNEMENTEN PER DRIB MAA.NDBNl Voor Haarlem 1.29 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM» ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regei meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlet» van 1—5 regels /t—elke regel meer /0. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentign van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentign en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem :n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Adverientie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA De ZONDAG 14 FEBRUARI. Schouwburg: Rott. Tooneelgez. levende brug, 7 uur. Soc. Vereeniging: Kunst na Arbeid: Populaire uitvoering, 7^ uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling Al berts Frères, 2 en 8 uur. Brongebouw: De Postharmonie, Uit voering en bal, 7^ uur. KI. Vereeniging: Specialiteiten-voor stelling, 8 uur. MAANDAG 15 FEBRUARI. Schouwburg: Kon. Lett. Vereeni ging J. J. Cremer: Ultimo. tiuïtenlandsch Overzicht Zonder tegenspoed komt niemand er Dit moet ook het nieuw-Turkije ondervinden en wel in de eerste plaats de grootvizier Kiamil pasja Er is in de laatste dagen IN 'T TURKENL 4ND Iets (misschien véél) gebeurd, dat ge heim gehouden wordt en waarnaar we slechts uit de verre verten mogen raden. Zeker is het, dat de afzetting van eenige ministers voor enkele dagen als een gewoon bericht ver meid een meer dan gewone betee- kenis had. De grootvizier- zag in deze excellenties zijn vijanden, en daarom bewerkte hij hun ontslag. Ter verduidelijking van de motie ven, die tot deze kabinetswijziging aanleiding gaven, moeten we even de omstandigheden beschrijven. Kiamil- pasja heeft vrienden en vijanden. De vijanden dringen er op aan, dat men den ouden grootvizier, die li. i. te oud is voor het nieuwe Turkije, zal af zetten. Deze grootviziershaat wordt gedeeld door Rusland, wat wel te be grijpen is, omdat de oude, onbekwa me grootvizier gemaakt heeft, dat 't mooie Iswolsky-vliegertje niet op ging, en het eigenaardige Turksche tegenvoorstel (fabrikaat Kiamil pas- Ja voorkomen zal, dat Rusland's ideaal de baas spelen in den Bal kan door alle volken aan zich te verplichten verwezenlijkt wordt. De grootvizier is Rusland te slim en daaromwordt hij dom en ongeschikt genoemd 1 Precies hetzelfde geldt van Eng land. Koning Edward wil graag over het land van de halve maan voogd speten (denk aan het telegram tijdens de omkeering maar Kiamil pasja weet zon handig te manoeuvreeren, dat daarvan voorloopig nog niets koinl De kalme, doch zekere politiek van Kiamil pasja heeft Turkije al vele voordeelen bezorgd. Ifet onhandel bare Oostenri.ik-Hongarije is tot een andere politiek gedwongen en baron Von Aehrenthal moest veie toontjes lager zingen. Maar „ondank is 's werelds loon' DU, ervaart rok Kiamil pasja. De vooruitstrevende Jong-Turken gevoe len veel voor Engela.nd's sympathie en willen naai- de wenken vaji Lon den en (lus ook van Petersburg luis teren. Zoo staat 't comité van de Jong- Turken vijandig tegenover den groot vizier, en had reeds liet voornemen, om handelend op te treden. 't Wos niet ninder dan een com plot, on den Sultan te vermoorden en een nieuwen lieersclier uit te roe pen. De bijzonderneden dezer samen zwering zijn nog niet bekend. Wel werd', in de telegrammen aangeduid, dat het Comité voor Eenhe'd en Voor- u'tgang er achter zat, er bij betrok ken (vas, maar dat schijnt laster. Dit conr'.té zou tot zulk een dwaasheid 'niet in staat zijn. Wel schijnen de minister van oor log. misschien ook de minister van marine, in het complot to zijn ge weest. Verleden week reeds had Kiamil- pasja er bij den Sultan op aangedron gen de portefeuille van oorlog toe te Vertrouwen aan generaal Naz'm-pas- ja, den commandant van het tweede armeekorps. Maar de Sultan wei- gerd e. Vroeger toch had de Sultan Naz'm- pasja gedegradeerd, en tien jaren had hij dien generaal als gewoon Boldaat laten opsluiten In de kaze matten van Erzindjan. De Sultan vreesde nu voor wraak van Nazim. Maar toen het bleek, wat er op het spel stond, wist Kiamil zijn zin door te zetten, en werd Nazim-pasja toch pitnister van oorlog. Gisteren (Vrijdag) zou liet Selamlik gehouden worden. En op den tocht baar de moskee zou de Sultan Abdoel Hamid worden onttroond en met zijn zoon gevangen gezet. ,Wie dat plan liad opgemaakt, was nog niet bekend. Maar Kipmll-pasja was er achter gekomen. Naar men zegt, door in beslag gencmen brieven van Joessoef-Izzeddin. Om over de ge he el e samenzwering het juiste licht te doen schijnen, zal Kiamil die cor respondentie publiceeren. Dat is de officieele lezing. De offic'euse luidt eenlgszina an ders. Van een samenzwering, van een complot, zoo zeggen de aanhangers van het comité voor Eenheid en Voor uitgang is geen sprake. Zulk een sa menzwering zou tot niets dienen, en ligt bovendien m t geheel niet op den weg van het comité, dat slechts her vormingen en verbeteringen wil in voeren. Maar het toezicht, de contröle van het comité vielen den ouden Kiamil- pasja zwaai' te verdragen. Hij zocht 'reeds lang naar een gelegenheid, om zich van dat ongewenschte toezicht te ontslaan want Kiamil-pasja is in zijn hart reactioanair. (Hier zijn de vooruitstrevendsten der Jong-Turken aan 't woord). Om dit te kunnen doorvoeren, ontsloeg hij zijn minis ters van oorlog en marine, die van alles wat er voor en achter de cou lissen gebeurde, niet het flauwste be grip hadden. Hij wilde een krachtig en vertrouwd man aan zijn zijde hebben, en koos daarvoor Nazim- pasja uit. En door het verhaal van de samenzwering moest nu niet al leen het aanzien van het comité wor den vernietigd, maar tevens de Sul tan worden overgehaald om, mei Kia- mil-pasja, den terugkeer tot den ouden toestand te doen mogelijk wor den. Het comité echter waakt het zal zijn plicht niet verzuimen. En de da gen van Kiarnil-pasja, als grootvizier, zijn geteld. Reeds zijn in de Kamer interpellaties ingediend over de grondwettige en willekeurige veran deringen, die Kiamil in het kabinet aanbracht. Het debat daarover zal licht brengen in deze duistere zaak, en met den val van Klamil-pasja eindigen. Welke dezer twee lezingen de Juis te is, zal wellicht bij de behandeling der bedoelde interpellaties ook blij ken. Over de onderhandelingen lusschen TURKIJE EN RUSLAND over de Bulgaarsche quaestie hooren we niet veel meer. Was Rusland maar weggebleven met zijn bemidde lingsvoorstel. 't Zal voor Rusland en Turkije veel moeilijker zijn, nu eene oplossing te inden, dan indertijd tusschen Turkije en Bulgarije. In SERVIé is men niets tevreden over de hou ding van Rusland, omdat dit nu ineens alle vriendschap voor de Ser viërs loochent Nu komen de Serviërs tot de over tuiging, dat zij hun spel verloren heli- ben. Want Oostenrijk laat zich niet lan ger behandelen door Servië als ware het niet in staat zich te verdedigen. De Pester loyd" schrijft „Het Is zeker, dsd Oostenrijk op tiend uur niét kan toelaten, dat d< Servische uitdagingen ongestraft blij ven. Het is thans de Regeering te Weenen er om ie doen den toestand duidelijk te maken, en zoo de uitda gende taal van Servië nog langer op zulk een onverdraaglijke wijze wordt geuit, zal zij in Belgrado ernstig pro testeeren en zoo noodig tot een mili taire demonstratie overgaan." Maar daarbij zal het niet blijven. Oostenrijk zal aandringen op ge meenschappelijke stappen bij de Re geering te Belgrado, opdat de vrede niet in gevaar wordt gebracht. Zoo deze stap der mogendheden niet baat, blijft voor Oostenrijk niets anders over dan de oorlog. Zou er dan toch nog oorlog ko men We vinden evenwel weer troost in het bericht, dat de Servische minis ter van buitenlandsche zaken den Russischen gezant te Belgrado ver zocht heeft aan zijn regeering mede to deelen, dat SERVIè VOLSTREKT GEEN OORLOG WENSCHT. Toch vertrouwen we hier niet al te veel op I DUITSCHLAND EN ENGELAND. De koning en kontngin van Enge land zijn gisterenmiddag om vijf uur u't Berlijn vertrokken, uitgeleide ge daan door de keizerlijke familie en vele autoriteiten. Bij het afscheid kusten de keizer en de koning elkaar en de koning kuste de keizerin bo vendien op den wang en de hand. Het resultaat van *t bezoek UH Berlijn wordt geschreven „Men kan gerust verklaren, dat het bezoek van koning Edward uit een algemeen oogpunt een gunstigen invloed zal uitoefenen op de Engelsch- Duitsche betrekkingen." Hiermee kunnen we 't eens zijn. De tijd zal evenwel moeten leeren. hoe groot- de invloed Is geweest I DE MAROKKO-AANGELEGEN- HEDEN zijn door de overeenkomst tusschen Duitschland en Frankrijk gesloten, weer zeer actueel geworden. Nu wordt verzekerd, dat Duitschland ook een Marokko-verdrag met Spanje voorbereidt. Waarom ook niet Belangrijker is een ander bericht uit Berlijn, dat mededeelt, dat Duitschland geen tweede Algeciras- conferentie zal verlangen, wanneer het -Internationale contract, in 1906 onderteekend, over twee jaar zal zijn geëxpireerd. Men meent te Berlijn, dat sultan Mouley Hafid alsdan zelf wel in staat zal zijn, om den politiedienst lm de havens te verrichten, den wa pen-smokkelhandel te beletten, en zijn oppergezag en de ondeelbaar heid van zijn rijk te verzekeren. De waarborg der internationale tus- schenkomst, welke aan de acte van Algeciras het leven schonk, wordt in dat geval overbodig. Een vernieuwing van die acte zou, om dezelfde reden, nutteloos wor den. De Marokko-aangelegenheden gaan dan wel voor den wind. Een merk waardige verandering, want vroeger was 't altijd tegen den wind, soms storm l ONZE VOOROUDERS GEHUL DIGD. Donderdag heeft Kopenhagen zooals we gisteren reeds mededeel den zijn redding uit de bestor ming van Zweden op 11 Februari 1659 lu'sterrijk gevierd. De „Berlingske Tidende" opende Donderdagavond haar blad met een artikel over „de hulp der Hollan ders". Dat is een voor onze voor ouders zeer vleiend artikel. De schrij ver vertelt hoe een groot aandeel de Hollanders hebben gehad aap de ver dediging van de stad. En dan eindigt hij „Hoeveel dankbaarheid zijn niet de Denen den Hollanders schuldig voor hun uitmuntende hulp in dien ongelukkigen oorlog I Voor hun ge weldige opoffering in geld, voor de uitrusting van twee machtige hulp vloten, die met hun talrijke beman ning winter en zomer lagen in de koude Noordsche waterenvoor de 6000 man hulptroepen, voor den rij ken toevoer van proviand, voor de dapperheid bij den zeeslag' in den Oresoud, een van de grootste slagen in de nieuwe geschiedenis van het Noorden, voor hun moed en volhar ding bij de bestorming van Kopen- hage en het jarenlange beleg, om niet te spreken van hun latere bedrij ven bij Kjertem'nde en Nyborg De nemarken heeft sedert tijden be leefd, dat vreemde mogendheden noch om den wille van Denemarken, noch om hun zelfs wille het in deri nood te hulp zijn gekomen. Des te booger stellen wij de gedachtenis aan de dappere en trouwe Hollan ders, die onder het beleg van 1858 tot 1860 in het harde lot der Kopen- hagenaars hebben gedeeld, gelijk zij deelden in de eer voor de bevrijding van stad <en land. Vele gedachten gaan er daarom in deze dagen naar do sympathieke nakomelingen van onze helpers in Nederland, en Neder- land's jonge Koningin za' heden ze ker vele bewijzen ontvangen, dat de dankbaarheid daarvoor nog in Dene marken leeft." DE DUITSCHE LEGATIE IN CHILI. De klerk BecKert van de Duitsche legatie is gearresteerd te Chilian en door de politie naar Santiago over gebracht. De Duitsche gezant keurde de hou ding der Chileonsche regeering in e zaak goed. PROTESTANTENBOND. De derde lezing van de Haarlem- sche afdeeling van den Protestanten bond was gewijd aan Johann Wolf gang von Goethe, in *t bijzonder aan het religieus Leven van dezen groo- ten Duitschen dichter. Spreker van den avond was de heer I. H. Hugenholtz, van Amsterdam. Hij ging In groote trekken Goethes levensloop na, en schetste, hoe zich uit den vormengodsdienst, die ten huize van des dichters ouders bele den weïxl ejen innig-vroom gevoel, wars van bekrompenheid en zonder dogmatische langzamerhand ontwik kelde. Daarbij sprak de heer Hugenholtz over de invloeden van personen en omstandigheden, die op Goethes reli gieus gevoel sterken Invloed uitoefen den. Zoo eerst Herder te Leipzig, dan Friederike Brion, later Schiller, me vrouw von Stein, zijne echtgenoot©, e. a. Een talrijk gehoor volgde de voor dracht met veel aandacht. HET TOONEEL MUZIKAAL-DRAMATISCHE VOORDRACHTEN VAN ALBERT VOGEL. Het w o o rd is niet alleen een voer. tuig der gedachte, maar ook het in klank gebrachte leven van de ziel. Niet alleen door het begrip-, dat het opwekt, ook door den klank, dien het bezit, kan 't het mooiste, innigste en diepste wat in ons leeft, Lot uiting brengen. Vandaar dat de woordkunste naar door de kunst van 't zeggen van het woord, welke hij bezit, 't al lermooiste uit het woord weet te ha len en tot ons weet te brengen. Maar ook de musicus gaat wel eens op hetzelfde doel uit, om door middel van toonzetting beteekenis en klank van het woord op zich zeiven te trachten te verinnigen, te verinooien, te verontstof fel ij ken. En nu komt 't wel eens voor, dat beiden, woord- en toonkunstenaar, elkander op hetzelfde terrein ontmoe ten, wanneer zij hun talenten en krachten bijv. aan eenzelfde gedicht beproeven. Dat had gisteren plaats, toen Al- bert Vogel eenige gedichten zou zeg gen, die door musici getoonzet wa ren. En nu viel t ons op, hoe op deze wijze de woordkunstenaar de onder geschikte wordt van den toonkunste naar, aan wiens wil hij zich heeft te onderwerpen, want de „zegger" kan en moet wel op de muziek wachten, maar de muziek kan niet wachten tot de woordkunstenaar klaar is. Zoo kan men tot allerlei fouten in de dramatiek komen. Wanneer b.v. Bergliot het weekla gend verhaal doet van den dood van Eina en Eindridi, en zegt, dat den Ilunden zur Beute mit ihm der Sohn aucli Eindridi gevallen is, laat Björnsterne Bjöi'- sen de klagende vrouw zich In wan. hoop tot de boeren keeren met een oproep om hen te wreken. „Auf, auf ihr Bauern" „er 1st getallen 1", roept zij uit. Maar Vogel moest gisteren eerst den toonzetter Gricg na de weerklacht van Bergliot aan 't woord laten, gedxxl- dig wachten tot deze klaar was, zijn oproep tot de boeren inhouden wat dramatisch een onmogelijkheid en een onwaarheid was bij deze harts tochtelijk weeklagende vrouw en eerst zijn aanhitsing tot de boeren doen hooien toen ,,de mau van de muziek" hem aan 't woord geliefde te doen komen. Zoo moest de een op den ander wachten I Tot zulke bot singen kwam Vogel meei-malen met de toonzetters. En de onwaarheid, het gekunstelde in de mogelijkheid van zulk samengaan van twee kun stenaars, wier kunst andere eischen van uitbeelding stelt, hinderde den geheelen avond. Wanneer de musicus zich nu maar bepaalt tot 't even verfijnen van een klank of klankje door muziek, of tot "t even aangeven van een stemming, of de inleiding tot- een aandoening, daxr gaat 't nog. Maar wanneer hij doet als Willem Landré, die „Archi bald Doeglas" van Fontane geheel voor zijn muziek had opgeëischt, dan loopt 't mis. Hier ging de dramati seering der ballade niet van Vogel uit, maar van dexx musicusVogel had zich geheel aan Landré te onder- werpen niet zijn (Vogel's) opvatting der ballade domineerde, maar die van Landré, en somtijds had hij moeite met zijn stem boven Landré's muziek uit te komen, en dat, niettegenstaan de zijn geweldig geluid I Neen, men voelde gisteren, dat er iets valsch schuilt 'n deze manier van samengaan van twee soorten van artistexx bij eenzelfde werk. Twee temperamenten worden voor eenzelf de kunstwerk gesteld, en onmiddellijk ontstaan twee opvattingen, twee ver tolkingen er moeten dus botsingen ontstaan. En bij die botsingen heeft Vogel 't moeten afleggenhij heeft zich telkens aan den musicus onder geschikt moeten maken, zich nood zakelijkerwijs moeten onderwerjien aan do opvattingen van de toonkun stenaars. Het minst hinderlijk was dit bij Heine's „Edith Schwarienhals" met muziek van Piranl en in Wilden- bruch'8 „Hexenlied" met muziek van Max Schillings. Met deze twee num mers had hij ook het meeste succes en behaalde hij het meeste applaus het eerste herhaalde hij zelfs. Maar Vogel alleen, op zich zelf, zich geheel gevend met eigen talent en temperament hebben we gisteren niet gezien. En x o o waardeeren we hem toch 't meest. Een volgend maal hopen we hem dan ook zonder plano op het tooneel te zien, en niet meer in het vaJsche samengaan van twee kunsten, die op deze manier botsen moeten. FRANS NETSCIIER- STUCADOORS-GESCHIL. Onder het hoofd „Haarlemsch Ar beiders-Secretariaat", is te dezer ste de een manifest verspreid, waarin wordt betoogd, dat, volgens de mee ning van de stellers van dit mani fest, de wet op het arbeidscontract niet het middel is, dat orde en regel maat brengt in de verhoudingen tus schen kapitaal en arbeid, maar aan de nog zoo zwak georganiseerde Ned. arbeidersklasse, nieuwe belemmering ter verki'ijging van betei-e levens voorwaarden in den weg legt. Daarom wordt geldelijke steun ver zocht om dengenen te kunnen bij staan, die den strijd tegen het ar beidscontract voeren. Daaronder is afgedrukt een ant woord van de Haarlemsche afdeeling van den Alg. Nederl. Stucadooi'sbond op het vlugschrift van de patroons aan de burgerij. Er wordt in gezegd, dat de gezellen niets hebben aan de belofte van de patroons, dat met bil lijke grieven rekening zal worden ge houden. Dat is 't paard achter den wagen spannen: Eerst teekenen en dan wijzigen, welker vervulling uit sluitend van de welwillendheid van den werkgever afhankelijk is, te ver laten. In de conferentie van de hoofdbe sturen van patroons en gezellen op 3 December, vroegen de laatsten een schriftelijke toezegging, dat de pa troons hun individueel contract, daar waar 't mogelijk was, zouden doen verdwijnen en daarvoor in de plaats zou komen een collectief con tract. Doch de patyoons wilden deze ver klaring niet geven. Tegenover die houding van de pa troons laaide 't verzet op; niet alleen in Haarlem, maar ook in Leeuwar den, den Haag en Rotterdam, Zut- fen enz. Als de patroons beweren dat die bepalingen zooals zij daar gedrukt staan, niet gehandhaafd zullen wor den, dan zeggen we aldus vervolgt het stuk verandert zc dan! Verder wordt gezegd: „Wij zijn niet gekomen met ei schen. Wij wilden alleen den bestaan- den toestand handhaven. Toen over verschillende bepalingen uit 't con tract door ons onze meening werd ge zegd in de op 2 Februari gehouden conferentie, werd, toen we enkele wijzigingen voorstelden in den geest zooals dit is geregeld door de aanne mers alhier, wilden de patroons daar over niet praten. Het principieele van het contract moest gehandhaafd blijven. Zoo kwamen dus op 2 Februari twee partijen bijeen om te trachten een geschil op te lossen en de eene partij, de patroons, stelde zich op het standpunt, dat aan de pxancipicele punten, waartegen juist onze bezwa ren golden, niets veranderd mocht worden. Zelfs een schriftelijke verklaring, dat de patroons na hun buitengewoon congres met ons zouden onderhande len over het aangaan van een col lectief contract werd geweigerd". Over het collectieve contract wordt dan geschreven .„Het is duidelijk, dat de patroons niet een collectief contract willen. Waren zij er in principe voor, dan zouden zij het met ons eens zijn, dat het toch heel wat beter is om eerst eeais een tijdje de werking van een collectief contract, zooals dat tot nu toe geschiedt, xxa te gaan en reke ning houdend met opgedane ervarin gen, wat vast te gaan leguen in de statuten. Trouwens, ook deze wet verlangt het niet, maakt het ook niet noodig." Daarvoor beroept de schrijver zich op mr. E. M. Meijers, die in zijn erk „Het Arbeidscontract" zegt „Bovendien zal in een zoodanig geval somtijds de vereeniging eene schadevergoeding kunnen verlangen van dengene, met \yien zij de collec tieve arbeidsovereenkomst gesloten heeftdit zal voornamelijk afhangen van hetgeen daaromtx-ent in de over eenkomst zelve bepaald is." Dus niet in de statuten, merkt het gezellenbostuur op Personalia. Dan lsten Maart is de letterzetter P. C. Waning 25 jaren in dienst bij de firma Joh. Enschedé en Zn. Verlof Drankwet. Door N. Springveid is aan B. en W. gevraagd, om verlof (ingevolge art. 34 dier wet), tot het verkoopea van alcoholhoudenden drank ande ren dan sterken drank voor gebru'k ter plaatse van verkoop in het ver kooplokaal aan den Burgwal no. 26. Militaire zaken. De le luit. P. Keg, van het 10e re giment infanterie, is ontheven van zijne detacheering bij de werkplaat sen aan de Hembx-ug. Aanbesteding. Door den architect W. F. Doeglai alhier, word Vrijdag in café Land zicht te Heemstede onderhands aan besteed het maken van drie aaneen- gebouwde woningen aan den Zand- voorter straatweg te Bloeinendaal (kad. sectie B 20362). Het werk is gegund aan de minste Inschrijvers, do heeren Abr. Bijland en P. Creemers, aannemers te Haar lem, voor 5500. Oefeningsavond Vacant ie. kolonies. De oefeningsavond in do gymnas tiek en het schermen, Woensdag avond ouder leiding van den heer A. J. ivieijerink gehouceu, heeft eeu ba te van /62?.iu opgeleverd voor do ka9 van ue Haarlemsche afdeeling van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacautiekolonies. Pluimvee-tentoonstelling. Up do Geklersche Pluiuiveeteu- toonstelliug, 12, 13 en 14 Februari te Arnhem gehouden, behaalde de heer A. C. van Nikkelen liuyper, vuii hiei', met een inzending kanaries, pape gaaien en andere binnen- en buiten- l&ndsclxe vogels, 3 eere. en 4 eerste prijzen. Baden. In het Douche-badhuis aan den Koudenhom zijn in de afgeloopon week genomen 567 baden, in dut aan het Leid schep lei n 892. Brooden Koffie. Deelnemers waren, hedenmorgen 1068 kindei'en en 348 volwassenen. Ingekomen giften: Bij den Heer H. Loudon: N. N. 2.50, C. K. I 10. W. M. I 10. Bij den Heer A. F. II. v. d. Vaart; uit de brievenbus 2.50. Bij den Heer W. B. Guskens: N.N. 2.50. Bij den Heer H. v. Niel Hz.: N. N. 1 A. F. 10, Mevr. v, W. 5. V o c h t p a r t ij t j e. Donderdagavond 11 uur had op den Kruisweg bij het Stationsplein weer eens een vechtpartij plaats tusschen een der vrouwen, die daar de omge ving onveilig maken, en haar vrien den. De vrouw uitte haar woede In een reeks van scheldwoorden, en smeet ten slotte een jenevex*fiesch, dien zij onder haar mantel had, stuk op de straat. (Zie vexrvolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). LIBERALE UNIE. De vooruitstrevende liberale kles- vereeniging „Rotterdam" heeft df volgende motie aangenomen: „...acht het gewenscht, dat het II. B. Yan de Lib. Unie, zoo spoedig mo gelijk na de totstandkoming vau het iiervormingsprogram overgaat tot het ontwerpen van een Gemeente-pro gram.' KAMERVERKIEZINGEN. Zuidhor'n. De heer Fr. Netscher heeft zijn voorloopige candidatuur ingetrok ken. De keuze voor een candidaat zal dus van liberale zijde geschieden uit de heeren mr. Th. H. de Meester, Den Haag, en E. M. Feenstra, Ruigezand. De beslissing zal vermoedelijk 22 Maart plaats hebben. Dordrecht. De afdeeling Dordrecht van den Vrijzinnig-Dcniocratischea Bond heeft naar de Dordt, Ct. meldt, op de lijst van voorloopige candidaten voor do verkiezing voor de Tweede Kamer de volgende namen geplaatst: mr. J. v. Drooge, te Dordrecht, prof. dr. D. v. Embden, te Amsterdam, en mr. Ant. van Gijn, te 's-Gravenhage. DORDRECHT. De anti-revolution. nairen id het district Dordrecht heb ben op de candidaterxlijst voor lid der Tweede Kamer gebracht de heeren Z. v. Schilt alhier, prof. v. d. Berg te Delft en ds. v. d. Voort van Zijp. Op den avond voox den verkiezingsdag zou dr. A. Kuypar als spi-alM» op treden.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1