HAARLEM'S DAGBLAD. Onze Lachhoek. Binnenland Haarlemsche Handelsvereeniging Jjhjt.-gabti Lou. ke*i. \xu 12 Kov. lStw, be Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeit in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. Jn zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreflende, is tij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeit, dit te Waardeeren, door als lid der Vereenl ging toe te treden. Er zijn wel meer San 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat tare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereenlging Jiuiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlij ksche contributie van 3.5Ü, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich ln de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatiön voor hen in te Winnen. Bovendien hebben de leden bet recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereenlging te vragen, die ook ln proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Hel biykt in den iaatgtea lijd das men fioie beiüagryke raordee- len begint te waardeeren want neder I Mei meldden ziuk (37 nieuwe leden aan. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan gekomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad 11.75 de halve contributie. Becht8geleerde adviseurs der Ver- «enigiug zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Bpaarue 04, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso 8 door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port Steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van Informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per Informatie, plus Vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het afge- loopen jaar gegeven. In December 1908 en Januari 1909 zijn 55 vorderingen tot een bedrag van 1099.96 1/2 betaald 13 vorderingen worden afbetaald, 17 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan W. F. F. van Engelen, Ba- kenessergracht 98, zich om inlichtin gen te vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 'dient liet geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en *8 namiddags van 2 tot 4 uur, Waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Nieuwe leden voor 1909/10 kunnen nu reeds tot de vereeniging toetreden en geiheten alsdan tot 1 Mei e.k. alle voorrechten als een gewoon lid. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V.. toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging Informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor Informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Antwerpsche Koot. CCXIX. Le Bonheur des dames 1 Maandag la de 95-cexitimen week bij Tietz begonnen, op Maandag wel te verstaan want de Antwerpenaars zijn echte Maandaghouoers. Als Ik vroeger al eens schreef, da/t in de Schelde-stad hard wordt gewerkt, dan geloof ik toch, dat ten opzichte van den Maandag hierop eene uitzon dering moet worden gemaakt. In str&atdrukte schijnt deze dag den ge- bruikelijken uitgaansdag nog verre te overtreffen, tegen den namiddag is bij schoon weer op de Meir en aan grenzende winkelstraten een pan toffelparade als waren we Parijs in de volksbuurten wemelt het van skijaren, die in zich zelf loopen te mopperen over de maatschappelijke misstanden, en 'Ader eigen wankel baar evenwicht dat der maatschappij schijnt te overtreffen, maar grooter, opmerkelijk grooter is nog het aantal vrouwen en meisjes, dat winkels kijkt en een versnapering gebruikt in ca- fé's of bij den koekbakker. De grootste trek is echter naar Tietz. Wat Ttetz fcs zal ik wel niet behoe ven te deftnieeren. Vaag zullen mijn lezers er wei een vermoeden van heb ben, en vrij vaag zal ik ook in' mijn beschrijving blijven. Ik weet niet, of liet wei voldoende interesseert als Ik cijfers voor ga 'eggen van het leger employé's van de uitbetaalde salaris sen, den omzet Vijftien jaar geleden heb ik toen als Parijsch briefschrijver van „De Spaarnebode" al eens een uitvoe rige beschrijving gegeven van Au Louvre te Parijs, en het schijnt mij toe, of ik eerdgszins in een herhaling zou vervallen, wanneer ik thans weer der» Tietz-schen winkel tot heel den inhoud van deze „Kout" zou ma ken. Want een winkel is het en gegeven de handige wijze, waarop de groote zaken door gem-xedelijke, vaak ge- illustreerde causeriên reclame weten te maken, meen ik den schijn te moe ten mijden als onbezoldigd reclame maker voor dit warenhuis op te tre den. Doch aan den anderen kant is deze winkel te interessant, dat ik, hem geheel als particuliere zaak be schouwende, buiten mijn penkrassen kan laten liggen. Tietz is een markt, maar geen winbelmarkt van louter inferieure en gebruikte artikelen, maar waar het kostbaarste weelde-artikel is te krij gen, Tietz is een museum, "waar kunstschatten en veel meer nog kunstnijverheidschatten zijn tentoon gesteld, Tietz is een publieke verma- keliikheid, waar je heen gaat om nissen te ontmoeten en automati sche muziek te nooren, Tietz Is eene reuzen-onderneming, waar alles ge daan wordt in 't groot, wat Cocado- rus met zijn trompet tn 't klein doel. menschen lokken, omdat men weet, dat, dank zij allerlei ingenieuse trucs, daaruit zeker een bepaald percentage koopers zullen voortko men. J.l. Zaterdag, terwijl lk door de rayons liep te slenteren, ontmoette ik 'n oud-Amsterdammer, één van de tienduizenden. „Als je me soms eens treffen wil," zeide hij, „ik ben alle middagen hier in de bar." Want mid den of Juister achter In den winkel bevindt zich een automatische bar, op dezelfde wijze Ingericht als het be kende exemplaar ln Neerland'e hoofd stad, maar veel goedkoopeir. De meeste dranken of sandwiches zijn er voor 10 centimes verkrijgbaar, waarbij natuurlijk een Elixir Tietz vieel overeenkomst vertoonende met het bekende Elixir d'Anvers niet ontbreekt. Daar speelt de auto matische piano en hebben juffrouwen handen vol werk om wafels en speci ale Antwerpsche gebakjes te verkoo- Wat was 't er vol J.l. Maandagmid dag tegen een uur of zes. Geen zit- plaatsje was er meer te krijgen, want heel Antwerpen, rijk en arm, jong en oud, vrouw of man, alles was als muggen op die flikkerende kaars vlam; de week van 95 centlmen af gevlogen. Daar zat de dandy met z'n boog-zijden en slobkousen, de dame uit de groote en de halve wereld, waartusschen het verschil hier niet zoo gemakkelijk zichtbaar is als el ders, want beiden dragen reuzenhoe- den, beidien kleeden zich volgens de laatste mode, beiden veremaden niet de geheimen der toilettafel, poudre de rlz, parfums! Maar vlak daarnaast zat ook de fatsoenlijke (hier zegt men „deftige") werkman met vrouw en kroost. Het Jongste kind ligt op de moederschoot en doet zich te goed aan de zuig- flesch, de andere kinderen aan een flink stuk gebak van 10 centimes, dat het midden houdt tusschen brood en taart. Want voor de meesten is de nacht van 12 uur diner tot 7 uur souper te lang, en gebruiken zij om dezen tijd een stukje brood. Daar naast jougelui van 't type neiziger- winkelbediende, die zwaar zitten te boomen onder 't genot van een glaas je cidre (appelwijn) waar men zich ook al voor een stuiver op kan ver gasten en wat verder drie meisjes, werkstertjes op een atelier zonder twijfel. Zij dragen hoed noch man tel, om den hals een soort wollen doekje. In de burgerklasse is dit hier zeer gebruikelijk, zelfs dames die naar de Criée 1) gan, loopen, hoe smaakvol ook gekleed... hoedeloos. Dat heeft twee dingen voor: we blij ven veelal gespaard voor de vaak smaaklooze hoofdbedekkingen van een deel der burgervrouwen en meisjes, die ten onrechte raeenen, dat de kleeding in casu de hoed de „dame" maakt, e<n bet vrouwelijk geslacht voelt zich geprikkeld alle zorg aan het opmaken van 't hoofdhaar te be steden. Hollandsche vrouwen, die voor 't eerst hier met dezp mode kennis ma ken, beginnen met te verklaren, dat zij niets met dien opgedirkten baar dos te maken willen hebben, daarna px-obeeren ze het stilletjes na te doen en zuchten als zij erg eerlijk zijn, dat zij niet kunnen begrijpen, hoe zij het zoo kunnen krijgen en zij eindigen met vol vreugde tot de overtuiging te zijn gekomen, dat het bijna net zoo mooi zit. Wat verder wordt gepro fiteerd van „de week van 95 centimen in de bar". Voor dit kapitaal krijgt ge deze week1/2 fiesch champagne, 1/2 dozijn oesters, citroen, brood, bo ter. Je zult je maag aan dit souper niet overladen, maai' een fijn hapje ie 't toch wel Laten we nu de magazijnen eens door wandelen, wat makkelijker ge zegd, dan gedaan is. Want al gaat allee ook ordelijk toe, de drukte Is niet te vergelijken met die op enkele avonden vóór Sinterklaas in de Am sterdamse be Bazars. En dat over die reuzenoppervlakte, waar je ternau wernood in één dag alles af kunt zien. Hebt u lust de galerijen te gaan •bezichtigen, vier, vijf, ze« hoog trap pen te klimmen 't Is alleen reeds de moeite waard om van daar af een overzicht te hebben op die golvende menschen massa. Doch boven of be neden zien we aan alle toonbanken artikelen aangeboden, die anders Iets duurder zijn, doch nu alleen of ln combinatie voor 95 cents worden ver. kocht Tafelkleeden, handschoenen, pakjes sigaren, loeren bedekkingen voor kinderstoelen, lampjes, flesschen wijn. Edammer kaas per pond, een busje tomaten, een busje sardines en een busje spinazie te zomen, een blik Bismarck-haringen en een flesch picoaliily, een hoed, een portemon- nale, drie paar gekleurde kousen voor Carnaval, de meest heterogene za ken, allee kost een dubbeltje.... par don, 95 centimes. Langzaam naderen we een der uit gangen, 't wordt ons wat te benauwd en buiten is het zoo lekker Februari- frisch. Maar ook daar verdringen zich de menschen voor de vitrines, waarachter uitsluitend 95-cts. koop jes, in aanlokkende keuze zijn uitge stald. Die sprekende étalage, hel verlicht door tal van booglampen, zegt ge noeg. Die 't aanlokkende van buiten gezien hebben, verlangen ook binnen te kijken die perzik smaakt naar meer. En één koopje, al is 1 er- maar één, willen ze toch meedragen. Le Bonheur des Daroee I Ziedaar een „Kout" ven iemand, die maar een paar woorden over Tietz wilde schrijven, wiens schrijf tafel vol ligt van aanteekeningen over te behandelen punten, maar wiens pen hem te machtig was. Mijn excuses 1 H. HENNING Jr. Stadsnieuws 1) Een overdekte markt tan Levens middelen, die ik later zaJ beschrij ven. OPLEIDING TOT MILITIE OFFICIER. Men verzoekt ons 't navolgende te plaatsen: In verband met het naderend tijd stip, waarop die lichting 1909 zal worden ingelijfd, is het wellicht niet ondienstig de gunstige bepalingen betreffende de opleiding tot militie- officier der infanterie door middel van de pers onder de aandacht van belangstellenden te brengen. De voornaamste bepalingen zijn: Jaarlijks kunnen bij elk der regi menten Infanterie hoogstens 16 ad- spiranton-militie-officier tot den rang en militie-luitenant worden opge leid. Om voor bedoelde opleiding in aan merking te kunnen komen, moet de ingeschrevene of ingelijfde, krachtens het bepaalde bij art. 9 van de mili- tiewet 1901, eene verbintenis hebben aangegaan als adspirant-militie-offi- cier. De kiei-bedoelde verbintenis loopt tot den dag, waarop de lichting, waartoe belanghebbende behoort of geacht wordt te behooren, uit den landweerdienst wordt ontslagen. De verbintenis kan door den inge schrevene hij de militie tie land wor den aangegaan vóór den 25en Febru ari van het jaar, waarin de lichting waai'toe hij behoort, onder de wape nen moet komen of de werkelijke dienst van den adspirant zal aanvan gen. Zij, die zich tot het sluiten eener verbintenis hebben aangemeld wor den door den korps-comm., waarbij zij zich aanmeldden tot het afleggen van het vex-eischte examen, dat overeenkomt met dat voor toelating tot adspirant bij het reserve-kader opgeroepen. De adspirant-militie-officier hier- voren bedoeld is gehouden tusschen 1 en 5 Maart van het jaar, waarin de verbintenis wordt aangegaan onder de wapenen te komen en gedurende twaalf achtereenvolgende maanden le rekenen van 1 Maart af, onder de wapenen te blijven. Alvorens tot het aangaan van eene verbintenis te worden toegelaten, moet worden overgelegd een bewijs van Nederlanderschap en een bewijs van goed zedelijk gedrag; bovendien door minderjarigen een bewijs van toestemming van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij uit- oefent. De adspiranten-militie-officier be wonen afzonderlijke vertrekken, kun nen aan de onderofficiersmenage deelnemen en verrichten geen huis houdelijke diensten of corveeën. Hun kari worden toegestaan onder voorwaarden, door den regiments commandant te stellen, buiten de ka zerne het middagmaal te gebruiken en wanneer zij den rang van serge ant bereikt hebben te overnachten. Zoodra de adspirant den rang van militie-luitenant bereikt heeft, is hij verplicht in het jaar der benoeming of het daaropvolgende jaar tusschen 1 Juli en 31 Oct. gedurende 6 we ken en daarna om het andere Jaar totdat de lichting waartoe hij behoort of geacht wordt te behooren, naar de landweer zal zijn overgegaan, tus schen 1 Juli en 30 September gedu rende 4 weken, dan wel telkcnjare in dit tijdvak 2 weken onder wape nen te komen. Bovendien kan door den Minister van Oorlog aan den militie-officier worden vergund, vrijwillig onder de wapenen te komen. Als tegemoetkoming in de kosten van aanschaffing van eerste uitrus ting, ontvangt de militie-officier bij zijne benoeming een som van 150. Voor verdere inlichtingen kunnen belanghebbenden zich dagelijks aan melden ten bureele van den comman deerenden officier ter plaatse hunner inwoning. WELDADIGHEIDSCONCERT. Men schrijft ons: Wij komen te kort. Dit bleek aan het bestuur van de vereeniging Huis verzorging, afd. „Het Witte Kruis", maar al te duidelijk, helaas! Wilde hot bestuur aan de vele dringende aanvragen voldoen, dsn was het wiel verplicht naar middelen uit te zien om hieraan te gemoet te komen. De keus viel op het geven van een concert, waartoe de welwillende me dewerking werd verki-egen van Me vrouw S. Breda Kleijxienberg-Laui-11- lard (Haarlem) voordracht, Mevrouw Geertruida Vogel—van Vladeracken (Amsterdam), sopraan, Mejonkvrou- we M. de Jonge (den Haag) alt, den heer Willem Andriessen (Haarlem) begeleiding, en het Mandoline-ensem ble „Con Amore" (Haarlem). Eerstdaags zal dit plaats vinden in de concertzaal de Kroon. Gaarno ho pen wij dat de vele concertbezoekers door flinke opkomst hun hulp aan de vereeniging niet zullen onthouden, nu het bestuur zich geen moeite heeft ontzegd om een werkelijk schoonen en genotvollen avond te organiseeren DE BEDRIEGER BEDROGEN. Volle coupénegen vatx de tieak plaatsen bezet. Om nóg erger te ver hoeden zet één der negen zijn valies onder bijval der mede-inzittenden op de eenige ledige plaats tegenover hem, vóór 't raampje. Een heer op de treeplank uIs et nog plaats hier De vernuftige heer van T valies „Nee meneer. /Vlies bezet." „Ja maar, ik moet toch méé En die plaats dan ,0 daar heeft 'n meneer gezeten, die eveai is uitgestapt. „Belegt." De medepassagiers glunderen en knipoogen. En de conducteur fluit af. Mèt springt de heer van de tree plank naar binnen, grijpt 't valies, gooit het de coupé uit, en gaat vol daan op de vrijgekomen tiende plaais zitten. Hevig alarm van den vemuftigen heer. „Meneer, w&arom gooit u dat valies eruitHei, ho Conducteur Conducteur De trein zet zich in beweging. „MeneeiT waarom dóét u dat: hè r „Wel, ik wou dien meneer die zich blijkbaar verlaat heeft, niet zonder zijn bagage laten." De medepassagiers glunderen en knipoogen weer. En meer. Op één na! HET HYPERMODERNE KIND Een vijfjarig Amsterdamsch jonge tje. dat op reis geweest is, tot zijn moeder„Moeder, moeder, weet u at ik n u gezien heb Een trém met een péard 1'' DE ROTTKRDAMSCHE HAVEN FEESTEN HERDACHT. Vrijdag is in de Kamer van Koop handel te Rotterdam nog eens herin- nei-d aan de welgeslaagde scheep vaartfeesten van den afgeloopen zo nier. Het bleek toch, dat zich uit de buitenlandscho gasten reeds dadelijk een commissie had gevormd, met het doel op een of andere wijze aan de toenmalige gastvrouwe een blijk van erkentelijkheid te geven. De keuze der commissie, bestaande uit de hee ren Alphonse Aerts, agent généralde la Compagnie Beige Maritime dn Congo, C. R. Poensgen, president der K. v. K. to Dusseldorf en Arthur Se rena, lid der K. v. K. to Londen, was gevallen op een ontzaglijk bronzen beeld, voorstellende „La Vérité", om geven door de emblemata van han del, industrie en scheepvaart, en de opdracht bevattende„A la Cham- bx*e de Commerce de Rotterdam, les invités étrangers, tëxnoiguagne de sympathie. Juiliet 1908." Dit beeld is Y'rijdagmidag in de ver gaderzaal der Kamer van Koophan del onthuld door den heer Aerts. die uit een fraai bewerkt album de hem gegeven opdracht voorlas. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. De Christelijk Historische Kies ver eeniging in de gemeente Haskerlaud, kiesdistrict Sneek, heeft, naar de ..Standaard" meldt, eene motie aan genomen en ter kennis gebracht van iet centraal-comité, waarin de wen- schel ïjkheid wordt irtgesproken, om bij de a.s. Kamerverkiezing een eau- didaat te stellen, die in het district woont. Sneek wordt nu vertegenwoordigd door den heer II. "ollemu, anti-revo- lutionnair. Blijkens een mede deel Ing ltf „Het Volk" heeft de S. D. A. P. Rotterdam III candidaat gesteld dr. Jan yan den Brink. Haarlemmer Halletjes £EN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Sommige menschen hebben de gaaf, om allerlei kleine en groote ongeluk ken bij te wonen. Ik zeg een gaaf en dat is geen schrijffout. Wouter bij voorbeeld komt altijd juist ergens, wanneer er pas iets gebeurd Is of ge beuren gaat. Hoe komt het, dat hij juist daai- op dèt oogenblik tegen woordig ie st Moet een gaaf wezen, een soort van zesde zintuig, dat een ander niet bezit, want terwijl hij al tijd weet fe vertellen van een jongetje, dat in de Bakenessergracht raakte teen hij juist voorbijkwam maar tij dag kon worden gered, of van een •vrachtwagen, die door een -onvoor zichtige beweging van den bestuur der door een spiegelruit schoof, over komt mij zooiets zoogoed als nooit. Niemand zal het dus verwonderen, wanneer ik zeg, dat ik <le«e week óók mijn onheil heb meegemaakt, al was het dan ook niet een met ernstige ge- rolgen. De electrische tram, die Maandag je drie uur uit Haarlem vertrok, bleef een poosje te Haifweg staan. Nu heeft deze plaats als afwisseling van den Ietwat eentonigen weg tusschen Haarlem en Amsterdam zonder twij fel haar verdienste, maar veel Is er niet te zien, zoodat we dan ook wel goed konden keuren, dat de wagen zich op een oogenblik weer in bewe ging zette en verder reed. Ongelukkig duurde dit genoegen Hiet lang. Vijf minuten later verrnin- •derdo de vaart, nam meer af, ein digde ten slotte geheelde wagen Ptond stil. Op den weg was niets te zien, dat deze gebeurtenis verklaren kon. De conducteur keek verwonderd naar voren, tuurde op den rug van den wagenvoerder alsof hij daar de reden van het oponthoud dacht te vinden. De wagenvoerder evenwel keeixle zich om en tuurde in de rich ting van den conducteur. Wij passa giers gevoelden, dat er Iets niet in orde was. In de groote niet-rook afdeeling zaten we met ons vieren een man, een juffrouw, een dame en ik. De juffrouw bleek technisch te zijn geschoold en stelde den conducteur vragen, die hij onbeantwoord Met. Wel draaide hij aan de knop voor 't electrisch licht. Geen vonkje gloorde in den wagen op. Er was geen stroom op de lijn. Elektriciteit is nog altijd een ge heimzinnig ding. Verdei- dan de om schrijving, dat ze „een storing in den aether" is, hebben we het altijd nog niet gebracht» Ze is dus iets on wezenlijks, maar toch aan den ande ren kant werkelijk genoeg, dat wan neer ze afwezig blijft, een motor, die ze in beweging brengen moet, stil staat. Haar aanwezigheid is een raadsel, haar afwezigheid het tegendeel van een oplossing. De juffrouw en de conducteur had den er dan ook blijkbaar dezelfde deskundige meening over. Evenwel werd deze door den man in 't hoekje niet gedeeld. Zijn meening, die mij minder deskundig toescheen, maar daarom dan ook met des te grooter nadruk ten beste werd gegeven, was dat ear stroom genoeg zou wezen. Waarop dit oordeel berustte, verna» men we niet.. Ik maakte een praatje met den con ducteur en de dame zweeg en keek voor zich. De zaak moet haar onge twijfeld eveneens geïnteresseerd heb ben, maar daar de maatschappelijke orde meebrengt, dat een dame geen gesprek begint in een tramwagen, die overigens in geen enkel gevaar ver keert, bleven wij van hare indrukken onkundig. Was de Haarlemsche straatweg een zee geweest en de tram een lekke schuit, dan zou waar schijnlijk de toestand andere gewor den zijn. Met een beetje verbeeldingskracht hadden we ons trouwens wel kunnen verbeelden, dat we op zee waren, want de straatweg golfde. Ik heb van mijn Leven, zelfs in Haarlem in de ergste tijden, zoo'n ongelijken straat weg niet gezien. Drie menschen uit de rook-afdee ling gingen loopen. Ze moesten toch naai- Sloterdijk, dat we op eenige honderde meters afstands zagen lig gen. Ik had met het mooie, heldere weer hun voorbeeld wel willen vol gen, maar ook wou lk niet graag mijn eersten trambreuk, tegen hanger van schipbreuk, missen. Twee arbeiders, die er langs kwa men, lachten. Er moet iets koddigs wezen in zoo'n machteloozen tram wagen, die futloos op den weg staat. Daar op eens begonnen de lichten ln den wagen te gloren, eerst zwakker, toen sterker. De man ln den hoek keek voldaan, alsof hij nu gelijk ge kregen had. Wij zetten ons tot rustig vei-der ondergaan van de reis, toen de wagen opnieuw bleef staan. Maar nu werd dan ook de bemanning van oog voertuig door den een of anderen geheimzinnigen invloed van buiten Ingelicht over de oorzaken yen het ongeval. Er was kortsluiting in een mast ontstaan wij leeken zeggen paal, zooals we ook van wagen spreken, maar de deskundigen pra ten van mast en rijtuig. En jawel, niet ver voor ons uit, zaten er men schen als neuzenviiegen in den mast, waar ze het ongeval hersteld had den. Ik wees den conducteur op den grooten broer, die met luid gedraver langs den spoordijk voorbijsnelde. jiAla Je in den trein wat gebeurt", zei de conducteur zeer van. pas, „ben je nog veel erger af, want daar mag je niet eens uit." Hulde aan dit zijn antwoord, dat bovendien een kleine uitnoodiging scheen te bevatten, om wanneer het je niet beviel, maar uit te etappen. De gelegenheid was er. Evenwel maakte ik er geen gebruik van, want op de gezichten van al de deskundi gen stond te lezen, dat er nu wel gauw een oplossing komen zou. En inderdaad, vijf minuten daarna ging er een groot gerommel door den mo tor, de wagenvoerder had den stroom ingeschakeld en met een vaartje sto ven we op Amsterdam af, dat we een half uur te laat bereikten. De dame had er volhardend het zwijgen toe gedaan. Het belangrijke punt van gesprek is deze week zeker het besluit ge weest van 't gemeentebestuur van Bloemendaal, om voortaan geen toe stemming meer te geven voor het houden van wedstrijden op Zondag op de baan te Woestduln. Ik tal daar verder niet op in gaan, maar moet toch eens vei*tellen, wat lk bijwoonde op de Cruquius-baan te Heemstede Er was jui6t oen nummer geëindigd. De paarden waren binnen en keerden naar den stal terug, maar een van de dieren scheen daar nog geen lust in te hebben, 't Stond t© hij gen van de inspanning van den rit. Op eens viel het om. 't Beest was dood. Misschien zal deze baan, wanneer Woeetduin gesloten moet woixten, weer in eer© komen. Vroeger werd ze minder geschikt gevouden, omdat ze zoo moeilijk bereikbaar was. De be zoekers moesten eerst per stoomtram tot het Wapen van Heemstede gaan en daarna te voet een kwartiertje de Meer ln. Bovendien is de vraag, of het ge meentebestuur van Heemstede wel vergunning zou geven voor het hou den van courses op den Zondag. Maar dat ls een andere zaak. Wat ik nog van de courses vertellen wou is dit. Een oude vader ging eens om te zien met zijn zoon mee naar Woest- duin en kocht een of twee kaartjes bij den totalisator. Of hij won of verloor ls me ontgaan, maar dit ls zeker, dat het eerste bezoek hem zoo goed vol deed, dat hij een volgenden keer weer meeging en opnieuw voor een paar rijksdaalders speelde. Bij den terugkeer zei hij„hoor eens jongen, ik ben nu twee keer mee geweest, maar ik blijf voortaan thuis." „Bevalt het u dan niet, vader „Ja, het bevalt me te goed. 't Lijkt me zoo aantrekkelijk, dat lk er teveel aan wennen zou. 't Windt me te veel op, het ls niet goed voor mij." Dit was een man op leeftijd, op wien het gevaar geen vat meer had, omdat hij het zag. Maar op jonge menschen In de volgende maand moeten ver schillende Kamers van Arbeid op nieuw benoemd worden. Ze zijn in den loop van de jaren merkwaardig onvolledig geworden. Wanneer er iemand overleed, bedankte of uit de gemeente vertrok, dan mocht de va cature niet tusschentijds worden aangevuld, maar moest liet wachten tot den dag van de algemeene aftre ding. Wonderlijke regeling I Want voor iederen patroon, die aldus uitviel, verloor volgens de wet een arbeider zijn recht om mee te stemmen en om- ge keeid. Nu kunnen de Kamers weer volle dig benoemd worden. Zoolang totdat er opnieuw personen uitvallen, die dan weer na een paar jaar eerst mo gen worden vervangen. Wanneer het Rijk zulke commis sies instelt, moet het toonen daaraan ook waarde te hechten, door tus- schentijdsclie verkiezingen toe te la ten. En nu ik dan toch over kiezen spreek, wou lk wel even melding ma ken van een firma, die voor bepaald omschreven kantoor, en loop werk zaamheden een jongen zoekt, die een rijksdaalder per week zal verdienen, maar geen voetballer wezen mag. Zou deze patroon uit een groot aan tal sollicitanten kunnen kiezen? Zijn er eigenlijk nog wel jongens, die ik zeg niet mogen voetballen, maar die niet voetballen FIDELIO-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5