Neemt U De ar.u-icW'lutioniiaire kiesvereeni- ging te Oklcnbroek (district Ivagipen) Besloot aan do Centrale Kiesvereni ging als caudidaat voot te dragen graaf Van Lyndeu van Saudenburg, to Utrecht. DE BOND VAN STAATSPENSION- NEER1NÜ EN DE VERKIEZINGEN. Het hoofdbestuur van den Bond voor StaatsponsionneerLng heeft oen manifest rondgezonden aan het Ne- derlandsche volk naar aanleiding van de aanstaande verkiezingen. Het hoofdbestuur wijst er op, dat een der meest urgentie vraagstukken dat van de verzorging der ouden van dagen is. Dit vraagstuk moet, meent het, tot oplossing worden gebracht en dat kan, indien het Nederlandsche volk zegt, dat dit moet. „Zorg, eer gij vaststelt, op wien gij bij de a.s. verkiezingen uw stem zult uitbrengen, dat gij weet, wat aangaande het gewichtige vraagstuk der ouderdomsverzorging de mee ting is van de candidatien, uit welke gij te kiezen hebt; dat in de kiesver enigingen alom hun deze vraag ge steld wordt. Niemand zal toch bezwaar mogen hebben, daarop te antwoorden. Zorg, dat gij bij de keuze van uwten afgevaardigde in dit jaar hem kdest, die ernstig wil medewerken aan de opheffing van de ouderdomsellende, door invoering van Staatspensioen zonder premiebetaling." DE EERSTE KAMER ts tot nadere bijeenroeping uiteenga gaan na afdoening van do resteeren- de begrotingshoofdstukken en van het opcentenvoorstel. Wat dit laatste betreft, verklaarde de heer Van Vel- 6en, dat hij liever tarief-herzienüng had gehad, waarop minister Kolk man verzekerde, het voorstel niet voor zijn pleizier te hebben gedaan, en dat een tariefheraening die waak zaamheid vorderde, niet uit de mouw kan worden geschud ter dadelijke voorziening in het tekort Te voren had de Minister Talma hec debat over zijn begrootlng beant woord. De Minister gaf aan den heer ,De Jong te kennen, dat z. 1. bij in voering eener eventueele kaascontrö- le een Rijksmerk slechts zou kunnen 'verleend worden aan kaas van volle melk. Een wijziging van de wet op de paardenfokkerij was In bewer king. De Minister trad vervolgens in een beschouwing over de quaestie der Rijksverzekeringsbank, erken nende, dat decentralisatie gewenscht wus immers ook beproefd werd en er op wijzende, dal liet bedrijf door allerlei omstandigheden ongun stiger was dan dat van particuliere ondernemingen. De ziekteverzekering was in een .vergevorderd stadium. Inzake invali- diteits- en ouderdomsverzorging be pleitte de Minister in het algemeen de stelling, dat de Staat niet moet zor gen voor een doel van de oeconorni- sche posit'o van c.en werkman, doch dat de kosten dezer voorzieningen voornamelijk uit het bedrijf moeten gevonden worden. in den vroegen namiddag scheidde de Kamer. EEN RIDDER VERWACHT. Aau boord van het sloomschip „Ko ning Willem 111, dat vermoedelijk Zondag te Amsterdam zal binnenko men, bevindt zich de geniesoldaat A. van Leeuwen, ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. Hij verwierf dat eereteeken bij de vermeestering van de vijandelijke stelling Koeta Blang Djeurat (.Pensangan) op den 31en December 190! door onder hevig vuur op onverschrokken en koelbloe dige wijze de 5e brigade bij het door dringen naast de borstwering behulp zaam te zijn door dynamietbommen :n de benting te werpen, paggers door te kappen en stormladders te plaatsen en een der eersten te zijn, die tot aau de versterking doordron gen. l>e muziek van het 7e regiment in fanterie zal bij aankomst van hel stoomschip aauwezig zijn. DIEFSTAL VAN EEN BANKBILJET. Door tie Amsterdamsche politie zijn twee inanuon aangehouden, die ver- ducht worden van medeplichtigheid aan den diefstal van een bankbiljet van 1U0Ü Mark ten nadeele van een reiziger, in den trein van Gouda naar Uuecht, door iemand die reeds te Utrecht is aangehouden. (Hbld.) KNKHUIZEN—STAVOREN. De dienst EnkhuizenStavoren is weder geslaakt. DE MOORDA\NSLAG TE DRBUMEL. De Tielsche berichtgever van heit „Hbld.' meldt Zoo even wordt hier gevunltelijk binnengebracht de vermoedelijke da tter H. Gerloch, die in den nacht van Zondag op Maandag dei rijksveld wachter Kamp door eer geweerschot van het leven traentte te berooven. Hij werd bij een zijner familieleden te Dreumol onder het hooi wegge haald. De verslagene Kamp is thans naar het ziekenhuis alhier overgebracht, om geopereerd ie worden Zijn toe stand is nog zorgelijk hij heeft niet minder dan 37 schotwonden in zijn onderlijf EEN OUDHEID. Te Achterberg, gtmeente Rhenen, Is op d.' landerijen van den heer G- Leccius de Ridder hij het graven van grond een steenen beitel gevon den, zeer kunstig geslopen en her komstig uit het vóórhistorische tijd perk. Door dr. /esse, gemeente-archi varis, Ls dit zeldza ne voorwerp aan gekocht voor de Oudheidkamer te Rhenen NED. POST- EN TELEGRAAFBOND. De klerken der Posterijen en Tele grafie hebben een brochure uitgege ven, waarin zij opkomen tegen de voorgestelde salarisverbeteringen voor commiezen bij dte dienstvakken. Begin- en eind-salaris der hoofd-com- mLezen wil de minisier, op voorstel der commiezen, nl. gebracht zien op f 2900 en f 3100, waar dit vroeger slechts f 2700 en f 2900 bedroeg. Dit nu vinden de klerken een groote on rechtvaardigheid, omdat zij ten eer ste bijna dezelfde bekwaamheden moeten bezitten als de commiezen en ten tweede in vele gevallen hetzelfde werk doen. Zelfs is het meer dan eens voorgekomen, dat de klerk den commies wat vakkennis betrof, ver vooruit was. Wat is nu het verschil tusschen klerken en commiezen? Dit bestaat alleen hierin dat de commiezen, voor zoover zij niet als hulp van den di recteur op enlüele der grootste veree- nigde kantoren zijn geplaatst, uitslui tend werkzaam zijn op de groote en kelvoudige post- of telegraafkantoren terwijl de dienst op alle vereenigde kantoren door klerken wordt ver richt. Dikwijls Is de dienst op zulke vereenigde kantoren veel zwaarder dan de commiezen-dienst op de en kelvoudige, daar de klerk hier met elk onderdeel van den dienst volko men vertrouwd moet zijn. Daarom vinden ds klerken het onrechtvaardig commiezensalarlssen te vierhoogen. waar zij de dupe van zijn. ONGELUKKFN. Op de los- en laadplaat* der firma Verschuren, nabij de Bergsche brug te Raamsdonksveer, raakte de werk man Berkebosch tusschen de buf fers van twee tegen elkaar rollende tramwagens bekneld en werd derma te gekneusd, dat hij kort daarna overteeri Te Zuilen (provincie Utrecht) heeft het kind van zekeren K. aldaar in een onbewaakt oogenblik uit een ke tel kokende koffie gedronken, met liet gevolg, dat het inwendig zulke ernstige brandwonden bekwam, dat het is overleden. Te Buinerveen (bij Stadskanaal, Gr.) verdronk H. ten Hove, machi nist op de aardappelmeelfabriek Hol- landia. Door de duisternis liep hij, misleid door de sneeuw, van een brugje. NU REEDS EEN OOIEVAAR. Op een nest onder Rhoon is een ooievaar teruggekeerd. BRANDEN. De stoomwaschinrichting van J. van der Knaap, Delftscheveer te Vlaardingen, is geheel uitgebrand. De brand is in de stokerij aangeko men. Het verbrande was laag verze kerd. De oorzaak is onbekend. HET NIEUWE EERSTE KAMER LID- Jhr.'mr. L, H. J. van der Maesen de Sombreff, gekozen Eerste Kamer lid voor Limburg, is geboren te Maastricht 12 'September 1854, pro moveerde in 1879 ie Leiden, werd in 1886 kantonrechter te Heerlen, in 1894 schoolopziener ui het arrondisse ment Heerlen, 's thans schoolopzie ner in het arrondissement Sittard eri werd in 1904 gekozen tot lid der Pro vinciale Staten. EEN BUITENKANSJE. Men schrijft uit Augustinusga aan de „Leeuw. Ct,: Voor ruim 17 jaar brachten de lieer H. O. en echtgenoo- le een bezoek aan hunne zuster te Gerkesklooster. Op de hoogte van den poldermolen aan het Kolonelsdiep schrok het paard en kwam met de inzittenden in het diep terecht. Met groote moeite werden de drenkelin gen gered, doch het oorijzer ging en bleef verloren. Verleden week werd het weder gevonden door een arbei der en wel in het slijk dat door de baggermachines was opgehaald en op den wal gebracht. Naar den goudsmid gebracht en ge waardeerd bleek het nog f 166 waarde te bezitten, welke aan de erfgenamen werd uitgekeerd, daar de beide be trokken personen inmiddels waren overleden. De eerlijke vinder ontving f 25, zeker een aardig sommetje voor zijn gezin in den winter. De knoppen van het oorijzer zijn echter niet ge vonden. VALSCH BANKPAPIER. Naar wij vernemen, kwam on langs te Rotterdam een valsch bank biljet van f 25 voor, gemerkt G G O No. 1110, gedateerd 5 Mei 1908. Bet ialsificaat, door de politie in besla-g genomen, vertoont geheel dezelfde kenmerken als ie in den laatsten tijd voorgekomen vaische bankbil jetten van f 40 N C 5355 zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de zelfde falsaris aan het werk geweest i is. De groezelige kleur van dit biljet, geheel afwijkend van die der echte biljetten, de paarse photograph'etiril van de zwarte partijen, het geheel ontbreken van de witte lijnen van den onderdruk zijn kenmerken, die nok hij de bovengenoemde valsche biljetten van f 40 voorkomen. Daar enboven is het papier weak, de ge schepte randen '.an het echte biljet ontbreken. De figuren van den on derdruk zijn zeer vaag overgekomen, terwijl de strafbepaling nauwelijks leesbaar is, doordat de letters alle scherpte missen. Men heeft een poging gedaan door inpersing van scherpe witte letter- figuren liet watermerk van gescha duwde letters en cijfers na to boot sen. C.Hbld.") dat openlijk als het eerste en voor naamste doel van vliegtoestellen en luchtschepen het 'aten vallen van bommen en granaten wordt ge noemd. Hij heeft nu ook zeker niet duizend anderen, een rondzendbrief gekregen van de Luchtvereeniging van het Britsche Rijk, welker doel, naar er staat geschreven, is, „voor het Britsche ltijk dezelfde opper macht in de lucht te verkrijgen en te handhaven, als het nu op zee ge niet." Een voorloopige lijst van patroons van die vereeniging bevai o. a. de namen van drie bisschoppen, drie leden van het Hooger- ei. zeven van het Lagerhuis, enz. Dan wordt een getuigenis van Sir Hiram Maxim aangehaald, die zegt, dat in den eer sten oorlog den besten die verderf- verspreidende luchtgevaarten in ge bruik zullen zijn. ..Het is dus duidelijk", schrijft dr. Wallace, „wat in voorbereiding is en door de groote oorlogspartij in En geland en elders voor onvermijdelijk wordt gehouden. En dit toppunt van ongerechtigheid zal zekerlijk bereikt worden, indien de partijen van vrede, menschel ij kheid, maatschappelijke hervorming en gezond verstand zich niet aanstonds roeren. Juist zooals een Invloedrijke partij, die besloten had een oorlog ie verwekken, tenein de de twee vrije Boereri-republieken (welker vrijheid wij hadden gewaar borgd) te veroveren, ons beduidde, dat de oorlog onvermijdelijk was, zoo zegt men ons nu, dat deze nieu we gruwel onvermijdelijk is, en dat al wat we kunnen doen is te zorgen, dat wij vooraan komen in de gelede ren van de iuchtmoordenaars." Dr. Wallace vindt het de plicht van de liberale Engelsche regeerimg, om er togen op te komen. De vredes partij, de Arbeiderspartij, de Iersche partij, al wie liberaal zijn in den geest en metterdaad, de partij der menschelijkheid, moeten zich aan eensluiten en zeggen, dat Engeland zich niet zal onteeren door stilzwij gend te berusten in deze volstrekt booze daad, deze ergste slechtheid van de vereenigde machten van oor log en kapitalisme. Wallace zou willen, dat. de Engel sche regeering zich wer.dde tot de andere regeeringen met het voorstel, overeen te komen, dat luchtgevaarten geen ontplofbare 9toffen mogen mee voeren zij stelle het eers' voor aan de broeders over den Atlantischen Oceaan en dan aan de Duitschcrs en Franschen. De ver-o n t w a ard i ging van den ouden Wallace is er zoo betoogt de „N. R. Ct." niet minder schoon om, dat zij ongetwijfeld tot niets zal leiden. De verschrikkingen van den oorlog verminderen wil hij, maar alle staten zijn er op uit, die te ver meerderen. Én men zegt, dat juist die vei schrikking ten slotte liet eind van den oorlog zal brengen. Maar voor het zoover is, zal de mensch- heid nog wat beleven Misschien wel wat Wallace een riuivelsche wreed heid noemt„tienduizenden bommen te middernacht uit een onzichtbare!» zwerm luchtschepen in de vijandelij ke hoofdstad neerploffend." Sportpraatje Gemensfd Nieuws LUCHTOORLOGSCHEPEN. Dr. Alfred R. Wallace, de groote geleerde, heeft ui de „Daily News" zijn stem verheven tegen het moord dadig gebruik, dat men van de nieu we luchtgevaarten wil maken. Al maanden heeft hij gewacht, schrijft hij, dat in de vrijzinnige bladen er tegen geprotesteerd zou worden maar zeker is dat al gedaan, of schoon misschien niet zoo krachtig nog als dr. Wallace het verlangt SPORTPRAATJE. Weekoverzicht. Vrijdagavond t Vriest 8 graden Fahrenheit, de lucht is heldor en de voetbalvelden, ongetwijfeld al kei hard morgen „ijsvermaak" na tuurlijk. En Hylkema's traditioneel© annonce „de S. P. maakt bekend, dat alle comnetitie-matches wegens ijsvermaak afgelast zijn'za.1 weer in de groote bladen verschijnen, en mijne competitie-besprekingen voor morgen van nul n geene waarde ma ken Maar dat is maar een veronder stelling, en ik dien dus iets, te geven, doch 't is heel beknopt dezen keer. Gaat het laatste deel van dit arti keltje dus een onzekere toekomst te- gemoed, gelukkig kan ik deel I met de volmaakste rekerheid beginnen. Dat zijn de competitie-uitslagen va.n den vorigen Zondag En dan moet ik beginnen met het kranige figuur van Haarlem te ver melden, dat zich tegen H V. V. uit stekend staande hield, zóó zelfs, dat de Hagenaars met het gelijke spe! \0—0) tenslotte nog tevreden konden zijn. H. V. V. en Sparta zijn er in onze stad wel uekaaid afgekomen, beiden verloren ze tegen H. F. C. cti speelden gelijk aan den Schoterweg. Dat 's waar ook Ik dien toch even het wederoptreden van De Wolff Haarlem's veel gesmarlen midden voor, den zondebok van bet publiek, te vermelden na zeven weken is hij teruggekeerd, en zijn spel was uitstekend, Af. Zonder drijven, zon der pingelen waar ïr de oude Wolff gebleven Die Geldersche lucht heeft zeker goed gewerkt I Hercules ging naar Den Haag met drie spelers uit het eerste en de rest uit 't derde en vierde elftal, zoodat de 91 van H. B. S. ten slotte niet eens zoo mooi is. Die Utrechtschcfo zijn trouwens ge abonneerd op zulke uitui&tches, in Den Haag verloren ze bovend'ea van H. V. V. met 1—12 en Quick 0—5 vlotaai average in Den Haag dus 30), in Rotterdam niet 0—11, in Breda met 1—6. Merkwaardig is het wel dat ze op eigen veld altijd stukken beter zijn Zou 't aan de weinige animo liggen geen lust ia reizen, heeren Tenminste Haarlem II speelde Zon dag' in Utrecht met Hercules II, waarin twee spelers van Heicuies j (De Jong en Quadvlieg) gelijk (22j. Deze nieuwe handigheid bezorgde Hercules II een 0—5 nederlaag, wam l*e Jong stond voor 't eerste opge geven. D. F. C. verloor in Breda met 12 van Velocitas, na heeten strijd, en Quick sloeg Ajax met 4—0, waarbij iiet al heel gemoedelijk moet zijn toe gegaan. In 't Oosten beging P. W. 't helden feit, om niet op te komen tegen Vi tesse. Zooiets zegt wat maar het merkwaardigste 's nog, dat P. Wv de eerste ontmoeting tegen de Arn hemmers met 60 gewonnen had. Nu wonnen die, met 5—0 op pa oter Wilhelmina won van Quick, num mer laatst van liet lijstje, met een tamme 3—1 In de tweede klasse speelde Con cordia een merkwaardige match, na melijk 6—6, tegen U. V. V., waar door ze weer een punt van A, F. C. afraakte. De andere matches waren niet bij zonder belangrijk, alleen dient ver meld te worden, dait Volharding op vreemd terrein een moo'e 3—1 op Allen Weerbaar bevocht In de Reserve Eerste Klasse is de stand nu •r -3 g> v o> v -o Sr öc tm bo .2 3 Quick II 11 9 0 2 43-17 18 1.63 V. O. C. II 12 7 3 2 33-17 17 1.41 H. V. V. II 11 6 2 3 25-22 14 1.27 l-laarlem II 11 6 1 4 34—28 13 1.18 H. B. S. II 11 3 4 4 35—18 10 0.91 Sparta II 14 5 2 7 30-34 12 0.8o II. F. C. II 12 3 4 5 26-31 10 0.83 Hercules 11 11 3 0 8 17—52 6 0.54 Ajax II 9 1 0 8 15—39 2 0.22 't Programma voor Zondag Westen: H. F. C. Velocitas (eerste uitslag 51 voor Veloc'tasj. Hercules—Haarlem (eerste uitslag 3—1 voor Haarlemj. H. V. V.Sparta (eerste uitslag 5-2 voor H. V. V.) D. F. C.—Quick (eerste uitslag 3—0 voor Quick). AjaxH. B. S. (eerste uitslag 11 gelijk). Oosten* U.D.Vitesse. 't ZesdeWilhelmina. Quick—G. V. C. Ter wille van de onzekerheid van uitvoering zal ik maar als lijst van vermoedelijke winners Velocitas, Haarlem, H. V. V., D. F. C. en H. B. S» opnoemen. Voor tie reserve le klasse speelt Haarlem II hier tegen Quick II ea H. F. (1. II in Den Haag tegen H. B. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN A 30 Cts. per regel. DANKBAARHEID VAN EEN INWO NER VAN LEIDEN. De Heer C. Thomassen, Wagen straat 4 te Leiden, meldt ons: „U zult er zonder twijfel belang in stellen, dat ik zoo'n goeae beterschap bekwam door het gebruik van Foster's Rug pijn Niienen Pillen tegen vreeselijke pijn in het smalle gedeelte van den rug, welke mij sinds eenigen tijd zeer plaagde. Deze pijn deed zich ge stadig gevoelen en kostte het mie vaak moeite om overeind te komen en mijn bezigheden waar te nemen. De urine was dik en niet helder. Bij tijden deed ze mij pijn en bevatte zij gruis. Ik had rheumatiek in de beide boven armen en sliep af en toe zeer onrus tig. Eten was me vaak meer een ge woonte dan een behoefte en ik heb ook last gehad van duizelingen, waar na ik me zeer vermoeid gevoelde. Vele goede zorgen waren aan mij besteed, doch ze bleven vruchteloos en ten einde raad nam ik Foster's Rugpijn Nieivn Pillen in. Hoe zal ik u mijn verwondering beschrijven, toen hel tweede doosje mijn pijnen zoo verba zend verzachtte. In ben nu zoo goed als beter, maar zal voor de zekerheid tocli nog een tijdje ermee doorgaan. Intusschen geef ik U gaarne vergun ning om mijn verklaring te pubiicee- ren." (w.g.) C. Thomassen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ge nezen een pijnlijken rug, rheumati- sche pijn, zwelling der ledematen, onzuiver bloed, duizeligheid, slape loosheid, onregelmatigan hartslagen werken den schadelijken invloed te gen van thee, bier en spiritualiën. Verzekert U, dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezellde soort, die de Heer Thomas sen gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers ter op attent, dat op iedere doos de hand- teekening van James Foster voor komt. Zij zijn to Haarlem verkrijg baar bij de Heenen J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel A f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL's Hsmatogen onmiddellijk voor den hoofd maaltijd! Uw eetlust worjlt flin ker, uw zenuwstelsel versterki (le loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlang* echter uitdrukkelijk het echte „ür. HOMMEL's" Haeinatogen en weigere nainaakselsl Letteren en Kunsi SCHOUWBURGPLANNEN TE UTRECHT. Te Utrecht zijn op het oogenblik plannen aanhangig om er een nieu .ven schouwburg te stichten. Naar 't U. D. meldt, hebben èenige belang stellenden daartoe de eerste stapper gedaan en zich het recht verzeker© van toet terrein, dat gelegen is tegen over het gebouw van de levensverze keringmaatschappij Utrecht en recht tegenover de Catharijnebrug, thans •o eigendom toebehoorende aan de Amsterdamsche Bank. Het eerste gedeelte van de wet van den 6en October 1908 .iStbl. no. 311), tot regeling der visscherijen is bij den uitgever W. J. Thieme Cie. te Zutphen verschenen. De wet is verrijkt mtet aanteekenm- gen van den heer R. H. Loef Schup- hoven, oud-commies ter secretarie v. Zutphen. Pers-Overzicht DE SAMENWERKING KECHJS. „Het Centrum" vreest niet veel ge vaar van de samenwerking der drie rechtseh© groepen aan de stembus. Katholieken en anti-revolutionairen zullen ei kander ouder gewoonte ge makkelijk de hand reiken en wel geen pogingen aanwenden om de we derzijds ingenomen posities aan te tasten, meent het maar van de cliristeHjk-historischen toont het R.- K. orgaan zich minder zeker, waar het schrijft Do vraag is nu alleen maar, of men ze kor© persoonlijke en vooral zekere kerkelijke geschillen en opvattin gen buiten de stembus-campagne zal kunnen houden, ln de relaties tusschen antkrevolu- tionnairen en Christel ij k-historischen leggen deze geschillen ontegenzeglijk gewicht in de schaal, een gewicht, dat soms die schaalnaar links deed overslaan. Eenzelfde gevaar dreigt thans nog. Want de linkerzij beweert wel de vermenging van kerkelijke, theologi sche en politieke zaken zeer te ver foeien, maar de voordeden van zulk een vermenging versmaadt zij niet, tracht zij veeleer men denk© aan het coquetteeren met Bronsveld zooveel mogelijk te vergrooten en naar zich toe te halen. Voor de wrijving en het misver stand, waardoor in 1905 een aantal cliristelijk-historische stemmen aan de rechterzijde ontvielen, is onzer zijds genoeg leergeld betaald. Dubbel jammer zou het wezen, en onverklaarbaar tevens, wanneer zich m Juni a. s. dezelfdo fouten en ver schijnselen herhaalden. INGEZONDEN an ingezonden stukken, geplaatst oi niet geplaatói, wordi de kopie deuiuserdei niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stolt de -edaotie zich niet na ïsprukelyk. Haarlem, 13 Febr. 1909. AAN ALLE HAARLEMSCHE KIN DERVRIENDEN. Is het u allen bekend dat onze arme Haarlemsche kindertjes de vol gende week htm brood en kofüe zul ten moeten ontberen? Eene ontbe ring meer bij de vele, dite zij zicli reeds moeten getroosten? Ziet ze gaan in hunne dunne, herhaaldelijk verstelde kleertjes, huiverend van dte snerpen de koude, die door de weinige be schutting vrij spel heeft op hunne teere lichaampjes; stijf tegen elkaar aangedrukt, om elkaar zoovetel moge lijk van hunne eigen warmte mede te deelen, Loopen zij voort. Treurig en zwijgend richten zij hunne schre den naar de school, d.tezelfde kinde ren die een paar dagen geleden on danks de koude, vroolijk lachend en schertsend dienzelfden weg gingen. Maar nu is er ook geen reden voor iren vroolijk te zijn. Hun heerlijke be te broods, hun lekkere verkwikken de warme koffie waaraan zij reeds den avond te voren zich in gedachten te goed deden, zij moeten dit missen. Vader heeft geen werk, moeder nitet m staat door hare groote huishou ding uit werken te gaan, zoodat de armoede uit eiken hoek der kamer gluurt. Kunt ge u wel volkomen in denken welke gevoelens die ouders bestormen, wanneer zij hunne kinde ren niet behoorlijk kunnen voeden, ja, zelfs zeer dikwijls hunne lieve lingen zonder eenig voedsel naar school moeten zenden? Die smarten moeten vreoselijk zijn. Zijn kind te hooren smeeken om een stuk brood en niet bij machte te zijn, dien hon ger te stillen. Wat een uitkomst dus voor die vaders en moeders, wanneer Je commissie voor de brood- en kof- fie-uitdteeling hare menschlievende werkzaamheden aanvangt. Gij heeren die deze commissie vormt, ontvangt den dank daarvoor van alle welden- kenden in uwe gemeente. Maar groo- ter dank ontvangt ge van de blijde kindergezichten. Bij het aanschou wen daarvan jubelt uw hart en voelt ge u meer dan voldoende beloond voor uwe zorgen en moeite. Hoe pijn lijk moet het u zijn, thans gedwongen te worden uw menschlievende taak tot een volgend jaar te moeten neer leggen, omdat het geld is uitgegeven en gteen nieuwe bronnen zich openen. Wat zoudt ge nog gaarne geruimen Lijd daarmede willen doorgaan, want ge weet ook wel, dat nog twee koude, gure maanden voor de boeg staan en de werkloosheid binnen diten tijd niet zal ophouden. Gij heeren, die dage lijks die blijde, stralende kinderge zichtjes voor u hadt, gij gevoelt be ter dan wij allen welke slag dite arme kleinen treft. Maar ge moet er ln be rusten, ge moet u zeiven geweld aan doen, omdat ge niets meer doen kunt Omdat ge niet kunt? Maar zijn er dan niet honderden kinder vriendten in Haarlem, wiens zedelijke plicht het is u te heipen zooveel ln hun vermogen is? Moeten zij u dan altijd alleen laten staan in uw moei lijk werk? Zijn er niet honderden jonge mannen die gemakkelijk 'e jaar lijks eene contributie kunnen betalen aan de door u op te richten vereeni ging? Die zich als ld van die vereeni glng verplichten overal waar zij zich bewegen propaganda voor die venee- niging te maken? Die zich vrijwillig belasten met het bezoeken van onze notabelen om hen te bewegen dona teur van de vereeniging te worden? Die alle valsche schaamte op zijde zet ten om een bij uitstek goed werk te doen? Die mannen zijn er genoeg, daarvan ben ik overtuigd, daar zijn er velen dite zich gaarne als lid dier vereeniging zullen doen inschrijven en die ook naar hunne krachten zul len doen wat de menschlievendheid hun gebiedt. Neen, heeren, ge behoeft een volgend jaar niet meer alteen U staan. Doet eene oproeping tot alle Haar lemsche ingezetenen, in het hijzonder tot cle jonge mannen, die zelf nog zoo veel van het leven verwachten en die dus de eersten moeten zijn om cie ver wachtingen dter arme kleinen te hel pen verwezenlijken en u te steunen in uw werk. Gelooft mij, die oproeping kan niiet te vergeefs zijn. Velen zullen aan uw roepstem ge hoor geven en uwe vereeniging groot e.n sterk maken, en, wat de hoofd zaak is, zij zullen aan onze arme treu rende kleinen v,roolijke gezichtjes be zorgen. Moge ook de Haarlemsche pers een goed woord voor uwe vereeniging doen, voor de vereeniging „Kinder- Blijdschap". EEN KINDERVRIEND. Burgerlijke Mand HEEMSTEDE. BEVALLEN Z. W. Braam, geb. Vester, d. OVERLEDEN H. T. Nieuwenhuizen, 10 j. HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD L. vau Wieringen en S. van der Kwast. W. Elshols on M. Piet. J. v. d. Ochtend en J. Verhoef f. 'L de Rijk en L. den Ouden GETROUWD G. H. v. d. Maden en L. van Veen. P. J. de Koker en L. J Gortzak. J. van Arkel en N. de Bruin. J. Schónhage en G. J. Di-ysler. J. Krielen en Th. M. Roosc. J. Ko ning en P. van A adel. BEVALLEN J. Benschop, geb. Hartman, d. G. Oudshoorn, geb. Bochoveri, z. M. W. Roosen, geb. Bos, d. D. Schalk, geb. Krap, z. C. van Sta veren, geb. v. d. Helm, d. M. Jan sen, geb. Persoon, z. G. Slikker, geb. Meyer, d. C. var. Gils, geb. Rynorüus, z. A. van Braak, geb. Koopnians, z. M. C v. d. Vlugt, geb. Hekman, d. G. Buurman, geb. De Klerk. z. J. Rip, geb. v. d. Bent, - J. Out, geb. Dijkhi ijsen, z. F. Bouterse, geb. Bokhorst, d. M. J. Struik, geb. Cardol, z. M. G, Cuvelier geb. Van Groningen, z. M. Borst, geb. Van Dijk, d. OVERLEDEN P. v. d. Weel, 82 j. C. de Gier, 74 j. A. Veidhuijzen, 6 j. M. Rou- bos, 3 m. K. slikker, 9 j. A. Brands, 42 j. Financieele berichten CONGOLOTEN. Naar uit Brussel gemeld wordt, is onlangs het plan tot omwisseling der Congo-loten in 3 pet. Congo-rente op de basis van fr. liO per lot weder op genomen. De jongste reis van den koning van België naar Parijs zoude met dit plan in verbaod staan. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken A. J. van der Harst, werkman in eene distilleerderij te Rotterdam. -— Rechter-comrn'ssaris jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier curator mr. J. G. L. Nolst Trenité. J. F. Batenburg, mr. smid, te Schiedam. Rechter-commissaris als voren curator mr. D. Lodder. H. van Vugt, mr. timmerman te Rotterdam rechter-commissaris als voren curator mr. L. J. L. van Aul- tetu D. H. Rijweg Jr., te Rotterdam. Rechter-commissaris als voren cura tor mr. A. J. Fortuin. - F. W. Danuners, transportonder nemer te Rotterdam rechter-com missaris als voren curator mr. J Boon. - Chr. Jos. Tb. Koetscheid, koop man te Rotterdamrechter-commis saris als voren curator mr. A. J. an Schelven. W. Kentie, bouwondernemer te Rotterdam rechter-commissaris als voren curator mr. W. A v. Traa. Arnhem, 1 Februari. Dr. H. W Marx, geneesheer van het sanatorium le Heelsum. Mr. P. F. A. Creiners rechter-commissaris curntor mr. G. de Ivempenaer. Middelburg, 8 Februari T. G. Schïkker, herbergier, zaadhandelaar en koopman, te Kolijnsploat. Mr. B. W. F. Kronenberg recMer-commis saris curator mr. P. Dieleman. Amsterdam, 10 Februari. Th. Jans sen, handelsreiziger, aldaar. Rechter commissaris mr. J. Kruseman cu rator mr. G. Parser. Zwolle, 10 Februari. L. Klaver, kweeker, wonende op den Ekkelen- burg te Oldebroek. Rechter-commis saris: mr. J. W. Telling; curator mr. J. F. baron van Haersolte. Middelburg, 3 Februari, A. van Ac ker, herbergier en winkelier te Sas van Gent, wijk Huizer. Rechter-com missaris: mr. Ph. J. CaMenfels; cura tor: mr. J. J. HeySte. 's-Hertogenbosch, 10 Februari. E. Lievers, schilder, aldaar. Rechter commissaris: mr. van Baar; curator: mr. C. baron v. Hövell tot Wester- flier. Winschoten, 10 Februari. AFró- Ilng, bakker, aldaar. Rechter-com missaris mr. D. J. Romktes; curator: mr. H. VV J. Kloppenborg. Geëindigd De boedel van L. F. L. do Ru ij tor, in leven smid, te Rotterdam. H. Th. Wijsman, broodslijter, te Leiden. A. H. Willemse, boekhouder, te Utrecht, A. van Goor, te Meppe! L. J. Boode, te Amsterdam. M. de Jong, aannemer, te Heerie, (Wouw). A. van Ginderen, aannemer, vree» ger, Le Heerie (Wouw). M. de Jong en A. van Gindcron, ge zamenlijk het aannemersbedrijf uit oefenende te Heerie (Wouw). J. C. Eykman, te Kampen. C. Kapteyn, bakker te Nieuwer brug. Opgeheven H. van der Glas, winkelier Iti krui denierswaren. te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6