Burgerlijke Stand INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 4 30 Cis. per regel. 4--H-4-H-+4 +++44- Winterhanden* Clycerind hij!, Je Klooi terbahim verzacht en geneeit. Prijs per pot ƒ0,35, 0.75 cn ƒ1.20. Let op Jen looJen band met handlcckc- tting L. t. JJkkeri ♦4444444444444 ^oen op ons eene tegenovergestelde werking. Zij gaan gelijk dat met zulke middelen meer pleegt te zijn wat ons aangaat, over het gewensch- te resultaat heen. Anders verklaard, waarom wij niet, ebben kunnen meeleven met en mee- jden door ;het aanschouwde? Het is geen zuiver dramatisch conflict, dat de schrijver tot uitgangspunt koos van zijn drama. Geen strijd van ze delijke machten, die alléén op het tooneel kan interesseeren, maar een tegen een noodlot, waara'an zij, die- er liet offer van wordt, geen schuld heeft en tegen hetwelk voor haar ook geen strijden i s Dat de schrijver dit ook zelf terdege heeft gevoeld, blijkt hieruit, dat hij het waarom van Sivvia's houding tegenover Bené, voor dezen zorgvuldig laat v e r z w ij- gen. Immers, openbaarde zij het motief van haar gedraging zelfs de uiterlijke actie zou zich haar grond ontvallen zien. Nu zou het schouwspel ons door zijn wreedheid kunnen treffen en zij 't geen verheffenden, dan toch een vernietigenden indruk kunnen ma ken. Maar daarvoor is het drama te oppervlakkig gevoeld en geconci pieerd en zijn de personen om wier wel en wee het daarin gaat, van te weinig levensdiepte, om ons werke lijk aan het hart ie gaan. Ook Spoken van Ibson wekte weinig of geen ont roering in ons en de uitvoering er van is mij eer een foltering. Maar men beseft den hoogen ernst, die ex achter zit, achter deze 19de eeuw- sche moraliteit. Silvia Silombra werd met groote toewijding door het gezelschap-Van Lier vertoond en het is ook dank baar om to spelen, want den auteur mangelt het zeker niet aan de kunst, om een stuk ineen te zetten. Alleen de inwendige stoffage ontbreekt, of die Lij geeft is meer gericht op schril effect, dan op een werking, die door dringt tot het intieme wezen van den menscli. De Telegraaf besluit zijn artikel „De heer Van Riemsdijk heeft een onbetwisioaar melodramatisch ta lent en weet hoe hij het groote hart van 't Van Liev'sche publiek moet be werken. Maar van veel beier gehalte is zijn humoristische kijk op de din gen. Indien hij dien weet te ontwik kelen ten kosie van het drakenbloed dat hem door d'aderen vloeit, zal de vader land sche tooneelliteratuur er wel bij varen. Voor wanneer zijn eer ste blijspel n DE POLITIE EN HET TOONEEL. Naar aanleiding Van een bericht in teen der bladen, dat, waarschijnlijk na de gegronde klachten over afkeu renswaardige fragmenten van Speen- hof's ,Zij« Excellentie", door den commissaris van politie censuur wordt uitgeoefend op stukken, die bier in het openbaar worden ver- tooud, daar een der liefhebberij-ge- zelschappenaan den commissaris de stukken moest overleggen, die ge speeld zouden worden, vernemen we, dat de overlegging van tooneel- stukken aan de politie ook reeds vroe ger geschiedde. HINDERWET. D. en W. maken bekend, dat bij hunne beschikking van 11 Februari j.l. aan J. Clous vergunning is ver leend tot uitbreiding van eene klee- renwasscherij en -drogerij, door bij plaatsing van een stoomketel van 5 vierk. M. verwarmend oppervlak en eene stoommachine van 8 paarde- krachten, in het perceel aam de Brou wersvaart hoek Nadorstlaan no. 134. Gemeentewerklieden. De Staatscourant bevat de konink lijk goedgekeurde statuten van de Vereeniging Protestantsch-Chrisle lijke Vereeniging van Gemeentewerk lieden, te Haarlem. Grondslag van die vereeniging is de erkenning, dat er naar Goddelijke ordonnantie tusschen patroon en werkman niet mag bestaan eene vij andige verhouding, maar dat bei den moeten samenwerken tot bevor dering van wederzijdsche belangen. Het doel der vereeniging is om, met nakoming der verplichtingen welke voortvloeien uit de dienstverhouding en het arbeidscontract, door gemeen schappelijk optreden te waken voor de belangen der gemeentewerklieden van Haarlem en te streven naar ver betering in hunne maatschappelijke positie. De vereeniging wenscht langs wet tigen weg tot haar doel te geraken door de volgende middelen a. verbreiding en verdediging van hare beginselen bij geschrifte, en, zoo noodlg, mondeling; b. vergaderingen tot het houden van voordrachten over en onderlinge bespreking van Chrisbelijk-sociale on derwerpen, welke het volksleven ra ken c. het oprichten van eene biblio theek van ondersteuningskassen en bet steunen van een vakblad d. samenwerking met Christelijke vereeniginaen van gemeentewerklie den en beambtent ook om te komen tot eene landelijke organisatie, en e. ook nog door andere wettige middelen, die aan het doel dei- veree niging bevorderlijk kunnen zijn. De vereeniging onthoudt zich van bemoeiingen met onderwerpen of vraagstukken van zuiver jwliüeken of kerkelijken aard. Het bestuur der Avereen 1 ging be staat uit 7 personen. Patronaatscommiesio. De Staatscourant bevat de konink lijk goedgekeurde statuten van de vtereenigi ngPatronaats-commissLo van Onze Lieve Vrouw van den Hei ligen Rozenkrans, te Haarlem. De vereeniging heeft ten doel om, in overleg met de ouders, de gods dienstige, zedelijke en maatschappe lijke vorming van Roomscli-Katholie- ke jongelingen te bevorderen en hen tegen verderfelijke invloeden te be schermen bij hunne opleiding voor vak, ambt of bedrijf. De vereeniging tracht haar doel to bereiken door: a. jongens, die den catechismus verlaten hebben, of ten minste hun ne eerste Heilige Communie gedaan hebben, bijeen te brengen op geregel de tijden; b. het geven van voortgezet onder richt in den godsdienst; c. de jongens voor te lichten en hi.i te staan bij de keuze van vak, ambt, bedrijf en patroon; d. het geven van herhalings- en voortgezet onderwijs, zoo mogelijk in allies wat hun in hun staat en stand later noodig kan zijn; e. het bevorderen der spaarzaam heid door liet houden van een spaar bank. BESTURENBOND. Wij ontvangen het vierde jaarver slag van den Christelijken Besturen bond te Haarlem over het hondsjaar 1908. Het luidt als volgt: Uw secretaris is de verplichting op gelegd verslag te doen van de werk zaamheden van den bond in liet af- geloopen jaar. Bij de samenstelling lettende op het huishoudelijke van den bond, kan ik met blijdschap ver melden, dat op onze vergaderingen eten aangename geest heerschte, en allen eensgezind en overtuigd van het aut, dat onze bond kan stichten door gemeenschappelijk optreden vun alle organisaties, die als beginsel aan vaarden, dat liet geloof aan leen God, de instandhouding van het huisgezin en van den privaten eigendom onmis bare grondslagen zijn voor een geor dende maatschappij. Maar als wij nagaan het weinig resultaat verkregen op ons pogen om de ongeorganiseerden op genoemden grondslag te organiseer en, dan over valt ons een gevoel van moedeloos heid. Waar ik op de vorige Jaarver gadering mededeeling heb gedaan van de mislukte pogingen om de Chr. Typografen te organiseeren, heeft dit ons niet weerhouden om op verzoek van de schoenmakers-organisatie, on- derafdeeling van den R. K. Volks bond, de Protestantsche Chr. schoen makers te organiseeren. Eenige ma len is liet bestuur met leenige Chr. schoenmakers vergaderd geweest, op de laatste vergadering werd uit hun midden een commissie aangewezen, om de organisatie tot stand te bren gen, maar tot hiertoe heeft die com missie nog weinig van zich laten hooren. ALs was oo kdit resultaat weinig moedgevend, toch heeft het bestuur gemeend een herhaald verzoek om de christen-werklieden, werkzaam in de verschillende takken van dienst in een organisatie samen te brengen, in ernstige overweging te nemen, na eenige maten met eenige gemeente werklieden vergaderd te zijn geweest, werd uw secretaris opgedragen aan de Vereen, van gemeente-werklieden „de Goede Verwachting' kennis te ge ven van het ingekomen verzoek, maar dat de Chr. Pesturen bond, indien het noodig blijkt naast de bestaande geen nieuwe organisatie wenscht op te richtten, en haar tevens te verzoe ken haar reglementen te wijzigen, op dat werklieden van alle takken van dienst der gemeente lid kunnen wor den van de Goede Verwachting. Ter wijl wij op dit schrijven antwoord verwachtten, kon men in de orga nen lezen, dat door de Christelijke organisatie van gemeente-werklieden te Amsterdam te dezer stede een or ganisatie van gemeen te-werklieden was opgericht. Dat dit zonder voor kennis van onzen bond werd gedaan is minder aangenaam, maar het woord van den Apostel Paulus: „de een is het dite zaait en een ander die maait, maar het Is God die den was dom geeft," geeft ons troost en hoop, dat onze vorige pogingen nog vruch ten zullen afwerpen en het geeft ons moed op den Ingeslagen weg voort te gaan en te doen wat onze hand vindt om te doen, onze roeping bewust dat wij als Chr. werklieden van Gods wege geroepen zijn om er toe mede te werken, dat op het terrein van den arbeid de beginselen van recht en gerechtigheid triomfeeren. Aan een ander middel van dten bond, namelijk om de kennis van de leden der aangesloten vereenJglngen te vermeerderen, werd uitvoering ge geven. Naar aanleiding van het be sluit om het tot stand komen van collectleA*e arbeids-c ontraden te be vorderen; oordeelde ons bestuur het noodig, den heer De Lobel uit te noo- dlgen de wet op het Arbeidscontract voor gedelegeerden nader toe te lich ten. Ik acht het niet ondienstig «r aan te Winneren, dat door den ge- achten spreker met nadruk wei d be- toogd: willen de werklieden het goe de dat de wet hun biedt, behouden, dan moeten zij zich organiseeren en collectieve arbeidscontracten sluiten. Het is u bekend dat door den bond een verzekering tegen de schadelijke gevolgen van werkloosheid werd op gericht. Willen de deelnemers aan spraak maken op bijslag van de ge meente, dan was liet noodig, dat de reglementen in overeenstemming met de voorwaarden door de gemeente ge steld werden gebracht. Deze wijzi ging is tot stand gekomen en de pre mie wordt wekelijks door den bode goïnd. Uit de voorgelezen notulen hebt u gehoord, dat de vragenlijst tot reor ganisatie dev Kamers van Arbeid werd afgehandeld en ingevuld aan de commissie werd teruggezonden. V o.l k s.w eerbaarheid. Door de vereenigingén Volksweer baarheid en Blotömendaal Commando werd Zaterdag een velddienstoefe ning gehouden in de Schapenduinen nabij M«erenl>erg, Door tóen veld wacht waren een 3- taT posten uitgezet, terwijl een ver- kenningspatrouille van pl.m. 25 man in opdracht had de plaats der posten op te sporen, wat haar ook mocht gelukken. Om 11^ uur nam. was de oefening ufgeloojpen en werd in opgewekte stemming huiswaarts gemarcheerd. Rubriek voor Vragen Geabonnecrden Lebben Let vooirecb vragen op verschillend gebied, mits vooi beantwoording vatbaar, in te zeudon bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 58. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, don lag na de inzending. VRAAG: Kan men nog deelnemen aan 't reservekader, wanneer men reeds raak geloot heeft? ANTWOORD: Ja. Voor zoover ons bekend is bij verschillende wapens, doch heeft hij bij de loting een dienst plichtig nummer getrokken, dan is hij gehouden om, na afloop van zijn dienstverband van 8 jaren, bij het reserve-personeel der landmacht, in stede van slechts vier tot zeven ja ren bij de landweer, te dienen. Hij wordt van zijn vrijwillige verbinte nis bij 't reservekader ontheven en verplicht zijn dienst bij de niilitile te vervullen, indien hij na afloop van zijn opleidingstijd van 7 of 8 maan den welke termijn op verzoek van den belanghebbende kan worden ver lengd tot ten hoogste 12 maanden den rang. van vaandrig niet heeft be reikt. In het laatste geval, maakt hij dan verder deel uit van de lichting waar toe hij zou behoofien, indien hij geen verbintenis bij het reservekader had aangegaan. Hij behoeft d.us 'verder alleen deel te nemen aan de luerha- lingsoefenlngen waartoe bedoelde lichting nog verplicht is. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal, te houden op Donderdag 18 Februari 1909 des na middags om 2 uur. Punten van behandeling 1. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw inkomend lid Jhr. Dr. M. F. van Lennep, 2. Ingekomen stukken. 3. Verbreeding van den Vogelen- zangecheu weg volgens tee kening van den lieer Springer. 4. Verharding van den Vogelen- zangschen weg en andore wegen in de gemeente met basaltslag en aan schaffing van een stoomwals. 5. Verbreeding en verbetering van den Saxenburgervveg en van de Mol- laan van het Pannekoekenhuisje tot aan den Saxenburgervveg. 6. Adres van de erven Houtgraaf tot bestrating van een strook grond langs de Kleverlaan. 7. Beschikbaarstelling van een be drag voor het verteenen van gratifi caties aan politie-beambten. 8. Het rooien van twee boomen aan den Zijlweg. 9. Behandeling tramplannen. De zaak van de inbrekers te Mee- renberg en In het Duialustpark, zal (ten 25sten Februari behandeld wor den. HAARLEMMERMEER. POLITIEKE REDE VAN HET KAMERLID VAN WICHEN. De afgevaardigde voor Haarlem mermeer, het Kamerlid F. H. v. WI- chen, trad op in een zeer druk be zochte Vergadering der R. K. Kiesvex- eeniging te Liese. Nu een zekere categorie personen alle pogingen in 't werk stelt, zijn werk uit de handen te nemen, zegt spr., met gemengde gevoelens aan de ultnoodiging der R. K. Klesvereenl- ging te hebben gevolg gegeven. Daarna zijn onderwerp inleidend, constateert spr., aldus het verslag in „de Tijd" het diepe verval van liet liberalisme, dat het duidelijkst bleek voor het eerst in 1901, toen het driemanschap SchaepmanKuyper Lohman triumfeerde. Besprekend het bewind Yan 't Mlnisterte-Kuyper, prees spr. de houding van 't Ministe rie in het stakingsjaar 1903, het ijve ren voor de belangen van den land bouwenden stand, Yoor het bijzonder onderwijs, hetgeen bij links Yeel kwaad bloed zette. De liberalen zouden het Kablnet- Kuyper ten vai brengen. Zelf niet in staat te bouwen, hebbeen ze getoond toch wel te kunnen breken. Storm liepen ze tegen de veste van dr. Kuy per. En het verblinde kiezersvolk Het zich misleiden. 52 links en 43 rechts werd de uitslag dear verkiezing ln 1905. Een onbeduidend iwak Ministerie trad op, dat mr. Troelstra met een stuk revolutiebouw vergeleek, waarin zelfs de bouwer mr. Goeman Borge- sius geen zitting durfde te nemen. In 1907 trachtte 'links de Eerste Kamer om te krijgen, doch de boeren waren den linkschen heeren te leep af. Slag op slag kregen de liberalen klop. Niet lang daarna verdween het li berale Ministerie en een rechtsch kwam er' voor in de plaats. Twee ze- Iels waagden wij daarvoor, n.l. Slie- <1 recht en Tietjerkstoradéel, alzoo een beschamend voorbeeld gevend aan Borgesius en Pierson, die indertijd heel anders deden. 't Kabinet-De Meester besprekend, zei spr., dat het svoordbreuk gepleegd heeft, wijl het niet vervulde de belof ten, die aan de kiezers gedaan zijn. Met al die artikelen in het propagan daboekje ,,Wat willen de vrijzinni gen is 't' volk bij den neus geno men. Niets is gedaan om het peil van 't volksonderwijs te verhoogen, de her ziening der Armenwet bleef achter wege, niets is gekomen van de inva- lkliteits.. en ouderdomsverzekerin<g. l)e woorden van Passt.oor.s kwamen wel uit,,De arbeiders raken van den wal in de sloot. Ze krijgen steenen voor brood. Zonde en schande is 't spel, zei spr., dat met den invalieden arbeider gespeeld is. Met recht mocht ,,üe Volksbaniei'' vun boerenbedrog spreken. Ook op liet gebied der defensie en der bezuiniging op leger uilgaven is Minedie gespeeld, 't Vertrouwen in 't soger was weg. Voeg nu bij dit alles, Jat Minister De Meester verklaarde maling te hebben aan het program vun actie, dan aarzelt spr. niet te be weren, dat er door links met de kie zers in 1905 gesold is. Met 't Ministerie-Heemskerk is een heel ander tijdperk aangebroken. Mi nister Sabron zal er wel in slagen or dening te brengen in do leger zaken onze buitenlandsche betrekkingen, -iie de risee van Europa waren, wor den schitterend hersteld. Alles komt dus goed, doch nu aan ons de plicht om te zorgen, dat de Juni-verkiezin- gen in ons voordeel uitvallen. Van een liberaal Ministerie is niets goeds te wachten. Na de pauze wijdde spr. eeuige be schouwingen aan hot toenemend ge vaar van 't socialisme, wees erop, dat dit zicli beter kan ontwikkelen onder een liberaal Ministerie en dat het daarom ook om deze redenen zaak is liet. rechtsch Ministerie te behouden. Hoe onderverdeeld zij ook mogen zijn, toch zullen de linkschen een drachtig tegen rechts optrekken in den komenden stembusstrijd, tenein de te krijgen een linksche politieke meerderheid om de teugels bot te kun nen vieren aan de zegepraal der libe rale idée. Spr. wekte op in den komenden strijd met geen negatieve leuzen aan te komen, doch de echte Christelijke iK-ginseleu voor te staan en te verde digen. Wijzend op de betreurenswaardige verdeeldheid in een paar plaatsen van het district zeïde spr. vertrouwen ge noeg te hebben in de vredelievende kiezers, dat deze wel afkeerig zullen blijven van alle kuiperij en intriges, en dat het groote algemeene belang 11ij allen op de eerste plaats in 'toog zal gehouden worden. Het zal gaan om de souvereiniteit van God of die der rede. En in dezen «Uijd moet de partij schouder aan schouder staan, kleine meeningsver- schiilen op zijde zettend. Na een lofrede op de katholieke partij, op de li. S. A., liet. Centraal Bureau, hoopte spr., dot God nog lang dit werk moge zegenen. Na nogmaals gewezen te hebben op liet ernstige van den strijd, wekte spr. allen tot deelnemen op. Versaagt niet - Vooruit! Spr. had een aandachtig gehoor en zijn rede werd dikwerf door applaus onderbroken. Bij de gelegenheid tot vragen stel len zette de inleider sommige zijner opmerkingen nader uiteen en weer legde enkele opmerkingen, die tegen hem als Kamerlid werden uitge bracht. In zijn slotwoord drukte de voor zitter, de heer G. v. d. Veld, den wensch uit, dat evenals in Hillegom, ook in Lisse de heer Van Wichen met verpletterende meerderheid zou wor den gecandideerd, oen wensch, die de vergadering met een krachtig applaus bezegelde. Zondagmorgen j.l. reed de familie Noordarn uit Haarlemmermeer naar de kerk. Op den Kruisweg schrikte't paard van een fietsrijdster, nameen sprong en paard, wagen en inzitten den lagen in een gevaarlijke houding in de vrij diepe sloot. Dadelijk was genoegzame hulp bij de hand, die de inzittenden uit hunne gevaarlijke positie verloste, door de kap van den wagen stuk te snijden en alle Inzit tenden er uit te trekken. Hoewel de inzittenden hevig verschrikt waren en gekneusd, hoopt men, dat het on geval voor hen geen verdere gevol gen zal hebben. Paard en wagen weiden op het droge gebracht, de laatste zeer gehavend. UMUIDEN. Varia. Onze correspondent schrijft Goethe heeft gezegd „Bij goede muziek moet men geen muzikant kunnen zien"wij voegen daaraan toe„ter beoordeeling van tooneel- sjiel moet men geen artisten kennen". Kent men ze Yan nabij, dan weet men bij het optreden van meneer A. pre- oies, nog vóór die een mond heeft opengedaan, met welk neusaccent hij zal sprekenvan meneer B., dat ie bij de geringste mededeeling een ge zicht zet of ie den wereldondergang komt verkondigen van m«J. C., dat ze altijd d'r linkerschouder omhoog trekt en van mevrouw D., dat ze reeds lacht vóór ze een geestig gezegde moet opdreunen. Dit tegen het be kend zijn met voor je optredende ar tiesten, te meer nog als 't dilettanten zijn, die je zoo ln het dagelijksch te ven kent. Dat maakt een beoordee ling van spel juist zoo moeilijk, door het vooraf bekend zijn met zooveel edgenaardigheden der «peters. Voor verslaggevers zijn onbekenden daar om aitijd tn gunstiger conditie dan menschen uit de eigen omgeving." Deze overwegingen nu eens op zijde zettende, kunnen we van de uitvoe ring van „Varia", dat met „Lieve B1 o e d ve r w anten'blijspel ln 3 bedrij ven van Rodericii Bonedix uitkwam, niet anders zeggen, dan dat ze uit stekend gesfhagd is en, wat meer zegt, dat er merkbare vooruitgang Is, voornamelijk bij de dames. De weinig vlotte dialoog van liet stuk maakt het weergeven der rollen niet gemakkelijk en hier en daar waren de spelenden te veel Ln de gerekt heid medegesleurd. Een sleep van personen is er bijge haald, dte allen er het hunne toe bij dragen, de vertooning meer of min der aantrekkelijk te maken. In dé- tails treden over .ieder karakter zou te veel plaats vergen, daar er niet minder dan veertien personen optre den. Volstaande dus met te zeggen, dat Varia den aanwezigen een aangena- men en preltigen avond heeft be zorgd. Er is veel geapplaudisseerd en van tijd tot. tijd zeer hartelijk ge lachen. In het bijzonder om het goe de spel willen we nochtans noemen Barn.au, zijn beide zusters, zijn tante c.a den dommen, maar schatrijken heer van Schalkwijk. Het pleegkind Hanna, verlaagd tot dienstbode, gaf mede goede momenten. De weinige Loo nee 1 vera nder inghet geheele stuk speelt in één kamer, dóet wat eentonig aan en hoe de re gie heeft kunnen toestaan, dat de heer des huizes met zijn vriend na tien jaar afwezigheid het verdere van het eerste bedrijf in eigen huis afspelen, gekleed in regenjassen, is ons een raadsel. Dat een student te gen zijn moeder zegtdan gaan ik is een ernstige fout, die misschien een gevolg is van mooi willen pra ten. De toiletten waren goed ver zorgd, evenals het tooneel, dat er zeer goed uitzag. Varia is en blijft een dilettanten- vereeniging van meer dan middelma tige hoogte. Door de H. IJ. S. M. werd aanbe steed: Het aanbouwen van een goe- derenlokaal aan liet stationsgebouw te lJmuiden. Raming 8570. Ingeko men 23 biljetten. Minste inschrijver de lieer T. van der Ster, Helder, 7652. Binnenland MINISTER SABRON. De gezondheidstoestand van minis ter Sabron is vooruitgaande. DE PRINS NAAR HOEK VAN HOLLAND. Naar men mededeelt, zal Z. K. H. Prins Hendrik Vrijdagmorgen om on geveer 10.45 (A.T.) te Hoek van Hol land met zijn automobiel aankomen. De directie der Zuid-Hollandsclüe red- dingsmaatschappij zal met den trein van 10.30 (A.T.) aankomen. Daarna zal de proeftocht met de nieuwe red dingsboot „De Prins der Nederlan den," plaats hebben. Hierna zal liet Hooge Gezelschap gaan lunchen, waarna om twee uur de oefeningen der reddingsbrigade zullen aanvan gen. TW EEDE KAMERVERKIEZINGEN. Hontenisse. De heer P. F. Fruijtier, lid van de Tweede Kamer voor het district Hontenisse, die aanvankelijk geen herbenoeming wenschte, lieeft zich thans bereid verklaard, opnieuw een candidatuur te aanvaarden. KRANIGE JONGENS. Zaterdagnamiddag liep liet zoontje van den heer De Groot te Naarden over luet onbetrouwbare ijs van de diepe buitenvestinggracht aldaar. Plotseling zakte hij door het ijs en ofschoon er mensclien genoeg in de nabijheid stonden, kon of durfde nie mand een hand tot redding uitste ken. Daar kwamen Marius, Ferdinand en Frans Vemimmen aan, resp. 11, 12 en 16 jaar oud met de schaatsten in de hand naar huis terugkeerende. Onmiddellijk werden de overjaseen uitgetrokken en begaven zij zich op het broze ijs tot dicht bij den dren keling, die reeds een paar malen ge heel onder water verdwenen was. De ze was te verkleumd om de jas mouw vast te houden. Plotseling zakte ook Marius door het ijs, doch bijna op hetzelfde oogenblik greep Frans zijn broertje en wist hem uit het gat te trekken. „Ik ben nu toch nat", zei dfe dap pere kleine Marius, ging plat op het Ijs liggen en greep met de rechter hand den drenkeling vast toen deze weder bovenkwam en hield met de andere hand de jas vast die Frans weder in de hand hield enz. Hiet gelukte den kranigen jongens het knaapje zoo van een wissen dood te redden. Toen Marius thuis kwam en moe der hem onderhield over de roekeloo- ze wijze, waarop hij zijn Jeugdig le ven gewaagd had, antwoordde hij: „Moe, Ik kon het heusch niet laten. Hij zag mij toch zoo amieekend aan, maai* mijn schaatsen ben ik er bij kwijt geraakt, als u daar maar niet boos over ia." BRANDEN. Zaterdagavond brak te Leeuwarden in het gebouw van de Coöperatieve 1 andbouwers-vereeniging „De Noord kant," waarin een meel- en veekoe- kenfabriek Is gevestigd, een ernstige uitslaande brand uit. Daar het ge bouw pl.m. 40 minuten gaans van de stad Is gelegen, duurde het vrij lang voor de brandweer met voldoend ma terieel ter plaatse was. Het gebouw ls dan ook geheel uitgebrand. Het vuur in dien groote® voorraad graan was mede moeilijk te blusschen. Als oorzaak wordt genoemd het vallen van vonsen van den petroleum-niou* i noliën. Alles was verzekerd. ONGELUKKEN. Te Farmsum (gem. Delfzijl) zakte het zevenjarig zoontje van den arbei der A. Kuiper, door het ijs op liet afwateringskanaal en verdronk. Te Aniei'ongen zijn Zondagnamid dag bij het schaatsenrijden vijf meis jes door het ijs gezakt. Met moeite werden er twee gered, doch de lö-ja- rige A. Vliegen, den 15-jurigc C. van den Vendel met haar 13-jarig zusje kwamen om. AUTOMOBIELONGELUK. Op den straatweg tusschen Putten, en Nijkerk heeft Zondagmiddag, om streeks kwart voor drie, een ernstig automobielongeluk plaats gehad. Op den terugweg van Putten naar Nij kerk reed een tweetal automobielen, :n de voorste waarvan gezeten wa ren de heeren J. W. R. en D. M., uit Utrecht, het zoontje van eerslgenoem de, liet dochtertje van den heer D., uit Hilversum, benevens een chauf feur. De auto reed in vrij matige vaart, te meer, doordat nien pas een troep spellende kinderen op den weg had moeten passeeren, toen plotse ling van een boerenerf een knaapje kwam aanloopen, dat in plaats van de auto te doen voorbijrijden, juist den we go verstak. Die heer M., die be stuurde, het gevaar bemerkende, deed onmiddellijk het motorrijtuig den berm van den wieg opzwenken, wat evenwel niet verhinderen kon, dat liet kind, hetwelk anders gewis zou zijn vermorzeld, door de auto nog werd gegrepen en met kracht ter zijde van den weg geslingerd. Doch ook de inzittenden van de auto kwa- mien er allesbehalve goed af. Het mo torrijtuig reed met een kracht tegen een boom op, zoodat het volkomen on bruikbaar ls geworden en ter plaat se voorloopig moest worden achterge laten; de lieer R. werd pl.m. 3 meter weggeslingerd, doch kwam er overi gens met onbeduidend letsel af, zijn zoontje viel evenieens uit de auto, waarbij hij een bloedende aange zichtskneuzing bekwam en een zijner bi'illeglazeu werd verbrijzeld, geluk kig zonder het oog te deren, liet meis je sloeg met het gelaat tegen de voor zitting van de automobiel, waarbij haar eenige tanden uit den mond ge slagen werden- en de kaak verbrij zeld. De heer M. en de chauffeur ble ven geheel ongedeerd. Het boeren jongetje bleek een ernstige hoofdwon de te hebben bekomen, bovendien klaagde liet knaapje, dat nog bij be wustzijn was, over inwendige pijnen. Gemengd Nieuws GEHEIMZINNIGE MOORD. Het BelgLsch-Limburgsch dorpje Cotem-Boorsheim, vlak tegenover 't Limburgsche dorp Elsloo, aan de overzijde der Maas werd, zooals wij reeds in het kort mededeelden, op 23 December j.l. in opschudding ge bracht door het gerucht, dat in een kalkkuil gevonden was het vermink te lijk van zekeren Th. Kortleven, die sedert 3 December spoorloos verdwe nen was. Dien dag was hij als ge tuige voor de rechtbank te Tongeren geweest, 's avonds kwam hij, na den heelen dag flink geborreld te hebben, in de herberg van wethouder B. te Boorsheirn, welke hij te ongeveer 12 uur zou hebben verlate®, volgens de verklaringen van den wethouder. Van dat oogenblik af is de zaak miet een geheimzinnige sluier bedekt. In het kanaal en de Maas werd tevergeefs naai- den vermiste gezocht. Nieuw jaarsdag ontstond er in die herberg van den herbergier B. een woorden twist tusschen- zekeren A. II. en den wethouder-kastelein zelf, dile H. be schuldigde Kortleven om het leven te hebben gebracht. Den volgenden dag wterd H. van zijn bed gelicht en naar de gevangenis overgebracht niettegen staande hij uit alle macht protesteer de tegen de beschuldiging en hij zijn alibi kon bewijzen. Volgens aanwij zing van den wethoude rwierd uit een kalkkuil, vlak bij de woning van B. en H. het lijk van Kortleven gevon den. H. zou eerst K. om het leven heb ben gebracht, en daarna in den kuil hebben begraven. De justitie doet een uitgebreid on derzoek, doch kan geen licht in deze donkere geschiedenis vinden. H., een oppassend jongeling van' 24 jaren, ontkent steeds de dader te zijn, wat gelogenstraft wordt, door de pertinente getuigenissen van demi wethouder. Algemeen ls men echter van gevoe len, dat A. H. niet de misdadiger Is, en geheel onschuldig is aan de® vree- selijken moord, aldus besluit de Tijd. Financieele berichten Volgens de door de directie opge maakte balans kan aan de aandeel houders der N. V. Nieuwe Rott. Cou rant, evenals vorige jaren, 30 pet. di vidend worden ultgeloeerd over het boekjaar 1908. BLOEMENDAAL. BEVALLEN: E. M. A. J. Roozen—Eldiering d. A. Visse—Verschoor z. J. Krenning Kranenburg z. Jkvr. van Riemsdijk- de la Baseecour Ca an i. OVERLEDEN: M. v. d. Hoorn, 65 Jaar, J. Dernl- sotl 63 laar. T. J. d Lana*. &fi üuuë.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6