NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland Zö8 jaargang. no. 797U verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 20 FEBRUARI 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 1,1l 1 f V2& Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 X n de omstreken en franco per post 9 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directenr J. C. PEEREB00IIL ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t— elke regel meer ƒ0. E© Reclames 30 Cent per regel. By Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentlBn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 ec der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentifin en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ln dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZONDAG 21 FEBRUARL Schouwburg: Kon. Lett. Vereen.: J. J. Cremer: Gemaskerd bal. De Kroon: Het Ned. Operette-En semble: De Dollarprinses, 8 uur. Brongebouw: Cinematograph, Pa- thé Frères, 8 uur. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. MAANDAG 22 FEBRUARI. Schouwburg: Jubileum-voorstelling Mevrouw De BoerVan Rijk: Op Hoop van Zegen, 8 uur. Soc. Vereeniging: Groot Bal, IQ u. De Kroon: AndriessenLoots- avond, 8 uur. 't Wil maar niet vlotten met de slechting van DB GESCHILLEN IN DEN BALKAN. Wel gedenken we met blijdschap, dat do grootvizier-crisis ln Turkije een miniatuur-revolutie, als naspel van de groote revolutie van een halt jaar geleden tengevolge heeft, dat Turkije 't Russische bemiddelings voorstel betreffende Bulgarije zonder veel bedenkingen aanvaarden zal, maar't kan toch wel een poosje durenZoo denkt men er in T Bul- garenland ook over en is daarom al les behalve prettig gestemd. Vorst Ferdinand noemt zich nu al zeven maanden Tsaar en nog altijd is hij of- iicieei voor de mogendheden niets meer dan een leenvorst van den Turk. schen Sultan. Dit ia niet stioelend voor het eergevoel van dezen Napo leon I Op 27 Februari is hij jarig en nu wilde zijn volk hem gaarne beju belen, als de echte officieel erkende en geëerde Tsaar. Daarom hebben «ie ministers een nota aan de mo gendheden gezonden om spoed en veel spoed zelfs, achter de zaak te zet ten. „Bulgarije heeft dit gunstbewijs verdiend", zoo wordt in de nota ge schreven, en ben bewijze van deze wel wat stoute stelling geldt de mede- deeling „Ons land heeft zich ver dienstelijk gemaakt jegens Europa, daar het in alle opzichten de raad gevingen der mogendheden heeft op gevolgd en geduldig de erkenning en de goedkeuring van liaai* optreden heeft afgewacht" Ferdinand is nu naar Rusland ver trokken om Grootvorst WLadimir te begraven. Een mooie gelegenheid om den collega-Tsaar over te halen zijn macht bij de mogendlioden aan te wenden, om de erkenning van de on af hankeJijkheid van Bulgarije te be werken I Was 'L met de Servische quaestie ook maar al zoo ver 1 Deze netelige zaak is neteliger dan ooit te voren. Een telegram uit Petersburg verwekt ■Srecht sensatie, 't Luidt „.Telegrammen uit Weenen bren gen bericht van een nieuwe Oosten- rij Rscne verrassing, bestaande uit het verspreiden van het gerucht, dat Europa aan Oostenrij k vergun ning zal verleenen om Ser- vie te bezetten. Deze berichten hebben bij de publieke opinie in Rus land een algerueeue verontwaardi ging gewekt. De vernederende poli tiek van Iswolsky wordt algemeen gelaakt. De Servophile strooming neemt snel toemen eischt een krach tig protest tegen Oostenrijk. De op perste leider der Panslavistische be weging, generaal Tcherep Spirido- witsj president van 't Slavisch genoot schap, heeft op lieden (Vrijdag) alle generaals en officieren uit Moskou teil- vergadering opgeroepen. Even als in 1896 roept do agressieve poli tiek van Oostenrijk het orthodoxe Panslavistische gevoel wakker. De oorlogspartij wint zienderoog veld ongetwijfeld dreigt er een oorlog." Een waar sensatie-berichtZooals t hier staat halen we bij 't lezen de Behouders op, en gelooven 't niet. Maar toch zijn er dingen, die ons lang niet aanstaan. Dat de mogend- héuen aan de Donau-nionarchie ver gunning verleend hebben om Servië te bezetten en te houden Dat is om to lachen 1 Wed is 't feit, dat de ver houding tusschen beide landen in de laatste weken en dagen zeer veel slechter geworden is. Eenige tele grammen leveren daarvoor 't bewijs. Allereerst een uit Boedapest „Volgens een welingelicht afge vaardigde van de onafhankelijkheids partij in 't O.-H. rijk is een oorlog met Servië in de volgende maand. meer dan waarschijnlijk. Deskundi gen meenen, dat de veldtocht slechts zeer kort zal duretn. Servische officie, ren, die op hun doorreis van West- Europa naar het vaderland te Boeda pest vertoefden, verzekerden, dat Servië tot eiken prijs oorlog wil, flaar, hoe ongelukkig zoo'n oorlog ook moge afloopen, dit toch altijd nog beter is, dan het bewaren van een schandelijken vrede. Er gaan geruchten, dat de regee ring alle automobielen heeft laAen re. quireeren." Uit Weenen: „Volgens de courant „dë Zeit." zouden «Ie mogendheden, die het Berlijnsche tractaat van 1878 teekenden, onderhandelen over het doen van nieuwe stappen bij de Ser vische regeering in het belang van het behoud van den vrede. Hiertoe zou aanleiding bestaan, doordat Oos tenrijk aan de mogendheden medege deeld zou hebben, dat bet tot een ge deeltelijke mobilisatie van zijn troe pen zal overgaan. Indien Servië zich niet wil voegen naar Oostenrijks voorstellen en wenschen." O. I. Is dit actief optreden van Oos ten rijk-Hongarije niet bepaald ver rassend De oorlogszuchtige houding- der Serviërs heeft de Donau-monar- chie ai op vele kosten gejaagd, zoo dat de wensch„er moet een eind aan komen, desnoods met geweld" wel te begrijpen is. Reeds meermalen wezen we er op, dat we van een even- tueelen oorlog voor Servië al bitter weinig succes verwachten, tenzij Rusland den zwakken broeder helpt Officieel heeft Rusland alle hulp af- gewiezen, maar 't telegram uit Pe tersburg doet vermoeden, dat 't Rus sische volk niet gediend is van de Balkan-politiek en Slaven-verachting van Iswolksky. Die druk zou wel een3 zeer sterk kunnen worden en wie weet, wat Rusland dan doet bij een oorlog tusschen Servië en Oostenrijk- Hongarije. Voer Servië verwachten we wei nig succes van den oorlog. De Ser viërs hebben him goeden tijd (zoo hier van goed sprake kan zijn I) voorbij laten gaan. Wanneer ze toch oorlogen, hadden ze in de crisis- dagen, toen Turkije ook met oorlog dreigde, tegen de Donau-monarchie veel meer succes kunnen hebbenden nu. Maar daarom spijt 't ons geens zins, dat de Serviërs dit getij hebben laten verloopen integendeel.... We hopen, dat ook nu de wolken, die een onweer voorspellen, voorbij drijven en 't oorlogsgevaar tusschen Servië en Oostenrijk-Hongarije voor de zooveelste maal alleen bij dreigen blijft I EEN NIEUWE nAAGSCHE CONFERENTIE. President Roosevelt heeft medege deeld, dat er onverwijld een uitnoo- diging zal worden verzonden voor een wereldconferentie over de be scherming der natuurlijke hulpbron nen, to houden te 's-Gravenhage in September. De 45 staten, die op de Haagsche conferentie vertegenwoordigd waren, zullen tot deelneming worden uitge- noodigd, MIJNRAMP IN ENGELAND. De ingesloten 116 mijnwerkers zijn nog niet gered kunnen worden. Men twijfelt of er nog eenigen aan den dood ontkomen zullen. Opgeschrikt.. Gisterenavond, omstreeks kwart over tienen, werden de bewoners van Nassaulaan en Ursulastraat plotse- sl.ing opgeschrikt door 2 harde sla gen, vlak na elkaar, die als pistool- of geweerschoten klonken. Ofschoon velen zich dadelijk naar de plaats begaven waar 't geluid vandaan kwam, werd toch niets bijzonders ont dekt. Niemand kon bet geheimzinnig gedonder verklaren. Ten slotte begaf men zich hoogst ongerust naar huis. Iemand sprak het vermoeden uit dat straatjongens misschien met een slok op de zinken schutting in de Nassau- straat geslagen hadden. Zou dat niet de oannemelijkste verklaring zijn? Bekroond: Op de heden gehouden pluimvee- tentoonstelling van „Ornis" te Am sterdam, behaalde de Eerste Haarlem sche Zaad- en Koolenhandiel A. C. van Nikkelen Kuijpex alhier, 3 eerste, 1 eere, 2 tweede en 2 derde prijzien met een Inzending kanaries, binnen- en buitenlandsche zang- en aieraadvogels en papegaaien. Kamercandidatuur. Eenige dagen geleden hebben wij meegedeeld, dat aan Mr. J. H. Thiei door de Vrijz. Dem. Kiesvereniging de candidatuur voor Haarlem voor de Tweede Kamer aangeboden was. Uit de beste bron kunnen wij nu me dedelen, dat Mr. Thiel volhardt bij zijn reds vroeger genomen besluit, om namelijk géén candidatuur te aanvaarden. V oordrachtavond. Wat een animo was er voor den Voordrachtavond der leerlingen van den her J. C. Tuin, die gisteren in den Schouwburg plaats had. Stalles i en parterre, balcons, front- en zijlo- 1 ges alles „stampie". En natuurlijk teen massa Halfwas en klein grut j dus vanzelf ook Iedere vijf minuten een davering van applaus soms onbedaarlijke stormen van opgetogen he id en geestdrift. Als al die jonge solisten nu maar niet gaan meenen, dat ze de wereld al veroverd hebben... Maar ze zullen wel verstandiger^ zijn. Want och, zie je, zèll hebben ze immers bij een gelegenheid als deze. om een kameraad te fêteeren, al zoo i dikwijls hun handschoenen kapot en j hun handen zeer geslagen, ofschoon 5 ze toch de artistieke verrichtingten I die daartoe aanleiding gaven maar zoo-zoo vondenI Toch werd er dezen avond een en ander ten gehoore ge bracht dat wel degelijk een hartielijl applaus waard was. Ik onthoud mij liever van het noemen van namen zoolang de betreffende executanten geen geheel zelfstandig werk leveren. Maar lk rnag immers wel zeggen hoe wij uit een „Legende" van Wieniaws- ki, dezen avond nog eens konden lee- ren dat men aan de peren den boom kent. En ook, hoe hierbleek, dat ie mand, Kalt, of zelfs De Vries kan heeten en toch met «arm gevoel een „ELegèe" van Ernst of een „Gavotte" van Bohm kan spelen. Maar zonder gekheid; er zou gemakkelijk een half dozijn nummers van het programma zijn aan te wijzen die als even zoo vele proeven van natuurlijk talent en zorgvuldige ontwikkeling kunnen gel den, en daaronder zou dan het laat ste solonummer „Zigeunertanz" van Nacbièz wel het allereerst moe ten genoemd worden. De onderhoudende en vooral voor de meer onmiddellijk betrokke nen belangwekkende uitvoering werd zeer waardig besloten miet „Ein Kleine Nachtmusik" (Allegro, Ro man ze en Menuetto) van Mozart, die door een flink bezet, uitsluitend door leerlingen van den heer Tuin ge vormd strijkorkest op inderdaad zeer verdienstelijke wijze ten gehoore ge bracht werd. PHILIP LOOTS. Zang en Vriendschap. Het batig saldo van het concert, dat de Kon. liedertaflel Zang en Vriend schap heeft gegeven voor de slacht offers der ramp in Italië, bedraagt 281.29. Brood en koffie. Deelnemers waren hedenmorgen 1098 kinderen. Ingekomen giften: Bij den heer H. London: W. T. B. t 2.50. Bij den heer H. v. Niel Hz.: N. N. 2.50, bijeengehracht door een paar dienstmeisjes van de Oranjekade. f 4.774 ,B. f 1. GEMASKERD BAL De vóór-vastenavondtijd l® een gulden tijd voor de scherts- en jok- minnende jongeluk En, al leven we hier in liet koelere noorden niet zoo voor festijnen als in het warmere zuiden, toch komt, wanneer de al oude v as tela vond nadert in de Jonge lingschap een feestlust, die zich uiten moet, uiten in *11 danspartij van ver momde lieden, 't Gaat er mee, als met de gevangen trekvogels, die in 'ttijd perk, dat hun vrije rasgenooten naar zoeler luchten trekken, óók aangegre pen worden door de zucht om mede heen te vliegen. Dat is de reden, dat, terwijl Prins Carneval in 't land, waar hij inboor ling is, druk gehuldigd wordt, wij ook Ln ons land worden onthaald op verzwakte nabootsingen van dierge lijk jolyt. Zoo had de tooneelvereeniging „Ja cob van Lennep" Vrijdagavond be slag op 't sierlijke Kroon-zaaitje, om daar Prins Amadeo dl Carnevallo te ontvangen. Tegen een uur of tien wa ren er aardig wat paartjes bijeen in de met groen en bloemen getooi de zaai, om den prinselijken gast plechtig te ontvangen, 't Is wel aar dig, om het gedoe van al die vroolij- ke menschen eens eenige ooganblik- ken ga te slaan, en op te merken, hoe op zulk een avond begrippen van tijd en ruimte vervaagd zijn. Je kunt er menschen vinden in kleederdrachten van de heele aarde de wereld sa mengeknepen tot 't vlakje van de danszaalje kunt er ook aantreffen lieden uit alle tijdvakken der historie de wereldgeschiedenis ineenge- drukt tot een enkel moment. Je zag er eerzame Haarlemsche burgers en burgeressen in de vreemd, ste kieedij, die je uit een historisch en geografisch oogpunt bedenken kuntnoaar ook heet zonderlinge per sonages waren er. Ze te gaan opnoe men 13 een gevaarlijke arbeid, daar er allicht iemand niet genoemd wordt die niet vergeten mag worden. Daar van verontschuldigen we ons dus, en houden 't met de jury, wier uitspraak men hieronder vinden kan. Er heerschte den heel en avond een gemoedelijk-vroolijke stemming. Er werd gedanst naar hartelust; er werd nog meer gehost en gedarteld, alles op de vrooLijke wijsjes van een heusch straatorgel. Grappenmakers, die er den blijden geest in hielden, ontbraken niet, en zoo had iedereen, gemaskerden en toeschouwers, ple zier. Te middernacht volgde de gebruike lijke ontmaskeringsplechtigheid en deelde de jury, bestaande uit onze stadgenooten Van Looyen Bronneren den Amsterdamschen heer G. Feith, den uitslag van haar keuringswerk mede I Groep Keizer der Sahara 3 personen II. Fraaiste Heeren costuum Zi geuner III. Fraaiste Damescostuum Vlo- let Baltoilet IV. Zonderlingste Heerenkostuum Prins Amadeo di Carnevallo IVa. Zonderlingfrte Dameskostuum Kaartenmeieje IVb. Curayaosche amandelen IVc. Fraaist-zonderlingst kostuum klimop V. Fraaist Historisch Heerenkos tuum Lode wijk XV Va. Ridder-voorvechter, XVI eeuw. NATIONALE BLOEMENTENTOON STELLING. Deze tentoonstelling zal ln 1910 te Haarlem worden gehouden op het terrein vóór het Paviljoen en in den daarbij aansluitenden Hertenkamp. Zij zal bestaan uit een vollegronds- tentoonstelling en drie tijdelijke ten toonstellingen in gebouwen, leder Ne derlander wordt uilgenoodigd tot in zenden. Voor bloemen, planten, hoo rnen enz. is geen betaling van plaats ruimte verschuldigd yoor inzendingen van gereedschappen en werktuigen evenwel moet plaatsgeld betaald wor den. Aan de inzenders, wier inzen dingen met medailles bekroond zijn, wordt de keuze gelaten deze of de waarde in geld te ontvangen. A lie in zendingen moeten van duidelijk lees bare etiquetten voorzien zijn, terwijl iedere bloemenhouder niet meer dan één soort of verscheidenheid bevat ten mag. De inzenders zijn verplicht bij elke inzending een duidelijk ge schreven lijst van de daarin voorko mende soorten of verscheidenheden te voegen; formulieren hiervoor zijn bij den secretaris, den heer Johs. de Breuk, Jansstraat 55 te Haarlem, ver krijgbaar. Het bestuur ia ook voorne mens aan de derde tijdelijke tentoon stelling eene keuze-tentoonstelling van bloemwerken te verbinden, waar voor bijzondere prijzen zullen worden uitgeloofd. Van eereprijzen, beschikbaar ge steld door hooge autoriteiten en be sturen, zal nader worden melding ge maakt. De vollegrondstentoonsteLling zal geopend zijn van Woensdag 23 Maart tot vermoedelijk 16 Mei 1910. De drie tijdelijke tentoonstellingen rullen gehouden worden van: Woensdag 23 Maart tot en met Donderdag 31 Maart 1910; Vrijdag 15 April tot en met Zondag 24 April 1910. Woensdag 4 Mei tot en met Don derdag 12 Mei 1910. Concert uitgesteld. Wegens ongesteldheid van Mej. Hermine Scholten is het Andriessen- Loots-concert, dat Maandag a plaats zou hebben, tot 21 April uit gesteld. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In die Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zijn de belangrijke werkstukken van den kunstpotten bakker Lanoy uit Gouda aanstaande Zondag nog te bezichtigen, ook zijn tal van afbeeldingen Yan oude Griek- sche vazen tentoongesteld. Het vaat werk der Inca's, het oude cultuurvolk van Peru, vult deze verzameling aan. Nieuwe tentoonstellingen zijn in voorbereiding. Zondag is de toegang kosteloos. Militaire Zaken. De milicien v. d. H., van liet 10e regiment infanterie is door den krijgsraad te Haarlem veroordeeld tot een maand militaire detentie, we gens eerste desertie in tijd van vrede. Geraamten. Gistermorgen werden op het Bol werk bij 't graven door arbeiders van de plantsoenen de overblijfselen van vele geraamten ontdekt. Vroeger is op die plaatB een kerkhof geweest. Sommige beenderen liggen maar een hand-breed onder den grond. Ze wor den nu alle in een groote kuil be graven. Baden. In het Douche Badhuis aan het Leidscheploin zijn in de afgeloopen week genomen 8S8 baden, in dat aan aan den Koudenhorn 555. (Zie vervolg Stadsnieuv/s onder de laatste berichten). HAARLEMMERLIEDE c.s. Raadsvergadering. Hedenmorgen te 10 uur kwam de raad van H aarlemmer liede c.s. bij een. Voor de vergadering met haar ge wone bezigheden aanving, sprak de voorzitter, de heer Teding van Berk hout een hartelijken wensch uit voor het nieuw begonnen jaar. Spr. hoopte, dat dit jaar zeer vrucht baar zou zijn voor de gemeente. Ook maakte de burgemeester gewag van de te venvachten blijde gebeurtenis in het Vorstelijk gezin en sprak de hoop uit, dat weldra in deze zaai een portret zal kunnen worden geplaatst van een Oranjetelg. De heer HARTGERINK, den voor zitter voor zijn hartelijke woordien dankzeggende, prees hem om zijn aangename leiding der raadsverga deringen en wenschte, dat God hem en zijne echtgenoote rijkelijk zou ze genen, wanneer ook voor hun de blij de tijd daar is. Deze toespraken lokten veel bijval uit, waarna cle voorzitter den heer Haxtgerink nog eens hartelijk dankte voor de aangename woorden hem e>n zijn vrouw gewijd. Na lezing der notulen en eenige me- dedeelingen en ingekomen stukken werd besloten tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening van 1500. H.erop kwamen in behandeling de concessie-aanvragen van de heeren Van Helden te Haarlem en Van Leeu wen te Hilversum zie elders in dit blad voor een gasfabriek. Zooals onze lezers weten, beoogt de eerste de oprichting van een Aëro- geen-gasfabriek en de tweede de stichting van een steenkolen gasfa briek. Uit de aanvraag van den heer v. Leeuwen, vernielden we nog, dat hij concessie vraagt voor 30 jaren. Op voorstel van den voorzitter werd thans een gascommissie benoemd, ter onderzoeking van deze aangelegen heid. bestaande uit B. en W. en de heeren Cos en Barendregt. De heer Haxtgerink opperde het denkbeeld van eigen exploitatie. De VOORZITTER zei toe, dat ook dit overwogen zal worden; maar per soonlijk is hij daar niet voor, omdat in de eerste jaren met verlies gewerkt wordt, 't Is misschien verstandiger om later tot naasting over te gaan. Aan den hooipeiler P. van Geldorp werd een verhooging zijner wedde tot 45 verleend, gelijk de begrooting reeds toestond. Van Geldorp, die f 35 verdient, vroeg een verhooging tot 50. Betoogd werd, dat 't niet meer dan billijk zo uzijn, als de brandverzeke ringmaatschappijen aan het salaris van den hooipeiler mee betaalden. De voorzitter beloofde, dat hij zou onderzoeken, of dit mogelijk was. Vervolgens werd het kohier der hondenbelasting, dienst 1909 vastge steld. Inzake een adres van de kerkbestu ren te Houtrijk en Polanen, tot ver vroeging van het sluitingsuur van de tapperijen en verbod van venten op 2?on- en feestdagen was een adres van adhaesie ingekomen von do an Li- rev ui. kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Te Haarlemmermeer sluiten de herbergen to 10 uur en te.Haarlem- merliedie c.s. te 11 uur. Om nu to voorkomen, dat de bezoekers van (le herbergen in de Haarlemmermeer nog na tienen naar die to Haarlem merliede gaan, verzochten beide adressanten het sluitingsuur te Haar lemmerliede ook op 10 uur te stellen. De raad besloot hiervoor in gehei me vergadering te gaan. HEEMSTEDE. Harmonie Eensgezindheid. Men schrijft ons: Onder leiding van den directeur Joh. Th. Betz, gaf de bovengenoemde vereeniging haar 12e uitvoering in het Wapen van Heemstede. De opkomst der donateurs en kunst lievende leden was uiterst gering, wat den president, den heer D. de Rooij aanleiding gaf zijn teleurstel ling uit te spreken, dat zóó weinigen door het bijwonen dezer uitvoering toonden belang te stellen in deze ver eeniging, die zooveel uut sticht. De nummers werden op een enkele af wijking, na goed geblazen, zoodat uien op kan merken, dat deze veree- niging goed vooruitgaat. Tot afwisseling werd opgevoerd De Luitenant en zijn Oppasser of Solda- tenlist, blijspel in één bedrijf, dooi* H. P. M. van Emmerik, dat door de aanwezigen met daverend applaus begroet werd. Een prettig bal besloot deze bijeen komst. ZANDVOORT. De aflevering van de lotelingen der Lichting 1909 zal voor deze gemeen te plaats hebben te Haarlem in den Doelen op Dinsdag 9 Maart 1909^ deg voormiddags ie half tien uur. D-TREINEN. Naar de Ass. Crt. van welingelich te zijde verneemt, bestaat bij de di- rectiën van de betrokken spoorweg maatschappijen het voornemen D- treinen te laten rijden van Amster dam (en Rotterdam) via Utrecht, Zwolle, Groningen, Nieuweschans naar Hamburg v.v. Wanneer dit plan tot uitvoering zal komen, valt vooralsnog niet to zeggen, aangezien daaraan vele be zwaren zijn verbonden betreffende den weg (dubbel spoor Meppel—Gro ningenNieuweschans) en mate riaal. Bon feit is echter, dat door de di rectie der Ned. Centr. Spoorw.-mpij. roeds twee zware locomotieven ieder niet vier cylinders, zijn besteld. Of schoon deze machines natuurlijk uit stekende diensten kunnen bewijzen, voor het vervoeren van sneltreinen ln het drukke reisseizoen gelijk men weet, worden 's zomers deze treinen geregeld met twee machines vervoerd brengt inen het nemen van dezen maatregel toch in verband met het D-treinen-plan. WONINGWET EN ZIEKTENWET IN DE PRAKTIJK. Aan het jaarverslag der Gezond heidscommissie voor Baarn c. a. over 1908 wordt liet volgende ontleend „Omtrent de voorstellen tot onbe woonbaarverklaring te Soest zij ver meld, dat de Gemeenteraad de door B. en W. ingediende voorstellen, be treffende 6 woningen, zonder nadere overweging heeft verworpen. Ter il lustratie diene zegt het verslag dat onder deze woningen zich eene bevindt, bestaande uit wanden van. zoden en een dak van stroo, zonder vloer. Uit een en ander blijkt \velt dat de Soester Raad art. 18 der Wo ningwet als niet geschreven wenscht te beschouwen". Naar aanleiding van een door de commissie ingesteld onderzoek naar de in art. 7 dei' Ziektewet bedoelde Inrichtingen, tot afzondering van lij ders aan eene besmettelijke ziekte, welke zich binnen haar ressort be vinden, wordt o. m. het volgende mee gedeeld „Voor de gemeenten Leusden en Stoutenburg is slechts aanwezig een vertrek in een arbeiderswoning. De

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1