ln stormachtige Tijden. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON 26e Jaargang. Ho. 7871 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 22 KEBRUABI 1909 B ABONNEMENTEN PBR DRIB MA&NDBNl Ifoof HaarlemI-2® Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)j-30 Franco per post door Nederland1*65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, vow Haarlem037 H de omstreken en franco per post 0-45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. PEEREBQOUl Tot de plaatsing van~ad7ertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ln dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge.neen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. - ADVERTENTSÊNi Van 15 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels L—elke regel meer /0. tC Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie* Groote Houtstraat 55. fetercommiinaaJ Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratie 724. Drukkerij t Zuider Buiteaspaarne 6. Telefoonnummer 122. Stadsnieuws Raa da vergadering. De Raad vergadert Woensdag te halt 2 in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde worden gesteld: 1. Mededieelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W. verzoekschrift afd. Haarlem Ned. R. K. Volksbond, medaille voor tentoonstelling. 3. Id. id. vaststelling staten art 2 pensioensverordienlngen. 4. Id. id. goedkeuring rekening, dienst 1908, Kamer van Koophandel en Fabrieken. 5. Id. id. vaststelling besluit regle menten middelbaar onderwijs. 6. Schrijven id. voorstel-E. H. Kre- lage, ^verbinden voorwaarden aan subsidies voor scholen en cursussen. 7. Voorstel id. verzoekschrift A. H. van Wickevoort Crommelin, om scha devergoeding. I. Id. id. id. Haarlemsche Varkens- jlachtersvereeniging en Haarlemsche Vleeschhouwersvereeniging, kosten vee- en vleeschkeuring. 9. Id. id. vergunning oprichting ge timmerten in tuin Brongebouw. 10. Schrijven id. voorstel-H. van den Berg, wijziging verordening genees kundige armenverzorging. II. Voorstel id. verzoekschrift Com missarissen straatweg naar Z and voort, vergunning wijziging werken A erd enhoutslaan. 12. Id id. id. M. Prins Co., bou wen op voor tuinbestemden grond Leidsche Plein. 13. Id. id. vergunning gebruik lo kaal Doelen door J. M. Wentink. 14. Id. id. verkoop grond Wijde Geldelooze Pad aan N. V. „Arbeid Adelt." 15. Id. id. vergunning Ned. Bell Te- lephoonmaatschappij, grondkabols in wegen onder Heemstede. 16. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceel Lange Hofstraat No. 22. 17. Id. J. J. Sneltjes, uitnoodiging aan voorzitter plaatsing voorstel, be handeld in vergadering 4 Dec. 1907 onder No. 24, op agenda e.v. verga dering. 18. Benoeming lid commissie tram plannen (vacature-Stolp). 19. Id. lid Commissie aanslag in belasting op bedrijfs- en andere in komsten. 20. Voorstel B. en W. schrijven Comm. van toezicht M. O., benoeming lid. 21. Voordracht id. benoeming on derwijzeres school No. 8. 22. Benoeming Stembureau's ver kiezing Kamers van Arbeid. 23. Vergadering met gesloten deu ren. STUKKEN VAN DEN RAAD. Verordening M. O B. en W. bieden ter vaststelling in tweede lezing aan den Raad aan de verordeningen tot regeling van htót M. O., overeenkomstig de wijzigingen in de zitting van 3 Februari daarin aangebracht en waarin door B. en W. eenige redactie-wijzigingen van ondergeschikt belang worden voorge steld. AANLEG TELEFOONKABELS. B. 'en W. stellen voor aan de Ned. Beil-Telephooü-Maatschappij tot we deropzegging vergunning te verlee- nen: tot het leggen van kabels in den Kleinen Houtweg en dien daarbij aan- sl ui lenden weg naar het Haarlem merhoutpark, voor het gedeelte tue- schen de grens der gemeente Haar lem en de grens van het eigendom van de maatschappij „Haarlemmer houtpark"; in de Zuiderhoutlaan (vroegerGaat- huislaan) bij het Blauwhruggetje; in den Brons tee weg (vroeger Bin nenweg) tussohen het Blauwhrugge tje en de Koediiefslaan; op den westelijken berm van den Heerenweg nabij de Spruitenboscb- atraat. BOUWVERGUNNING. B. en W. stellen voor aan M. Prins en Co. voor de verbouwing en uit breiding hunner melkinrichting „De Toekomst" aan het Leidscheplein vergunning te verleenen een klein gedeelte van den voor tuin bestero den grond achter de perceelen aan het Leidscheplein no. 40, 42 en 44 te bebouwen. WIJZIGING VERORDENING. B. en W. zich vereenigende met de rapporten van den directeur van het slachthuis en van de Commissie van bijstand stellen voor afwijzend te be schikken op de verzoekschriften van de Haarlemsche Vaxkensslachters- Vereeniging en de Haarlemsche' Vleeschhouwersvereeniging, om dp kosten aan de vee- en vleeschkeuring verbonden ten laste te brengen der gemeente- Adressanten gevoelen zich zeer be zwaard door het keurgeld, dat in den vorm van slacht- en keurgeld sedert de oprichting van het Open baar Slachthuis voor het keuren van vee zoowel vóór als na slachting ge heven wordt. Ter voorkoming van verkeerde ge volgtrekkingen wijzen zij er vóór al les op, dat zij de waarde niet onder schatten, noch allerminst twijfelen aan de noodzakelijkheid eener goede vleeschkeuring, doch van gevoe zijn, dat de kosten verbonden aan vee- en vleeschkeuring, welke ge schiedt in het belang der geme schap, dan ook door de gemeen schap moeten worden gedragen en niet door een afzonderlijke groep van inwoners der Gemeente, zijnde de slagers. Indien de gemeenschap de kosten draagt, betaalt de slager als inwoner der gemeente daaraan me de, doch van hem kan in billijkheid dan ook niet méér worden gevorderd Ten aanzien van andere voedings middelen, voor zoover dl eon der zocht worden, komen de kosten aan dat onderzoek verbonden, ten laste der gemeenschap en het heeft, volgens adressanten, geen zin voor vleesch op dezen alleszins billijken regel, een uitzondering te maken. Het wel eens op den voorgrond geschoven argu ment, dat ar zoovelen zijn, die slechts een enkele maal vleesch kunnen be komen, achten zij eveneens niet steekhoudend, omdat daargelaten dat hetzelfde ook van andere voe dingsmiddelen geldt zij, die niet Ln staat zijn eiken dag vleesch te eten maar het misschien alleen op den Zondag op hun taflei sJ-?n, eveneens recht en belang hebben voor die en kele maal dan een stuk of stukje vleesch te eten, dat behoorlijk gekeurd is en in die keuring dus ook voor hen een belang der gemeenschap blijft be staan. Ook in de Raadszitting van 27 Juli der gemeente Maastricht is op bovenstaande ove» w/gingen besloten, het keurloon voortaan voor rekening der gemeente te memen. B. en W. daarentegen oordeelen de thans bestaande regeling alleszins billijk. Toezicht op gesubsidieerde Onder w i j sin richt i ugen. B. en W. deelen den Raad mee, dat de grondgedachte van het voorstel van den heer E. H. Krelage inzake het toezicht van gemeentewege op on derwijsinrichtingen, welke door de gemeente worden gesubsidieerd, he rwaar vindt bij het College, in zoover daarin wordt voorgesteld toezicht op te dragen aan B. en W. slechts over die gesubsidieeixle onderwijsinrichtingen, welke niet bij do wet zijn onderworpen aan het toe zicht dei- Commissie voor M. O.. In dien de Raad dit gedeelte van het voorstel zou willen volgen, zou door B. en VV. voor elke gesubsidieer. de school moeten worden uitge maakt of zij al dan niet is onderwor pen aan het toezicht van een dei- bij de wet ingestelde commissies. Het schijnt hun juister, dat de Raad aan de Commissies zelf de beslissing overlaat, of zij voor eenige school al dan niet door de wet tot het houden van toezicht zijn gerechtigd en ver placht. B. en W. geven dan ook in overweging, voor alle gesubsidieer de onderwijsinrichtingen aan de sub sidie de voorwaarde te verbinden, dat door B. en W. toezicht zal worden geoefend. Dat tengevolge daarvan in sommige gevallen zoowel door een der Commissies, als door B. en W. toezicht zal worden gehouden, schijnt ons geen bezwaar, meenen B. en W. Meer prijs nog dan op toezicht, oordeelen zij te moeten stellen op goedkeuring door het College van de ©ndarwijs-programms's der gesubsi dieerde inrichtingen. Het komt hun voor, dat juist bij de vasistelling der programma's de beste gelegenheid zich voordoet om, voor zooveel noodig, Invloed uit te oefenen op de inrichting van het onderwijs. B. en W. stellen dan ook voor, het denkbeeld, in het voorstel van don heer Krelage neergelegd, in die richting uit te breiden. Eene bijzondere waarde hecht het College van B. en W. voor de toe komst aan goedkeuring van liet on- derwije-programma der Ambachts school, uu besloten is voor den ver volge onmogelijk te maken het ge lijktijdig volgen door dezelfde leer lingen van de lessen der Burgeravond school en van die der Ambachts school. Daar in verband met het door den heer Krelage gedane voorstel bij de behandeling der begrootiug de be slissing over de toekenning der sub sidie is aangehouden, stellen B. en W. thans voor, voor 1909 toe te k nen de volgende subsidies aan het Museum van Kunstnijver heid een subsidie van 4000 aan ,,de Ambachtsschool" een subsidie van f 7000en aan de avond-vak toeken- school, een subsidie van f 1200aan de Haarlemsche Huishoud- en Indus trieschool een subsidie van f 2800 aan de teekenschool „St. Jozef" een subsidie van 300aan den Handels- avondcursus van de R. K. Midden- staiwlpaereen iglng een subsidie van 50aan de afd. Haarlem van den Alg. Nederl. Bond van Meubelma kers, Behangers en aanverwante vak. genooten, voor een vakcursus, een subsidie van f 100alle onder voor waarde, dat deze onderwijsinrichtin gen zullen onderworpen zijn aan het l-oezicht ven B. en W. en dat het in 1909 vast te stellen programma der lessen door B. en W. moet worden goedgekuerd. De bestrating van den Wagen weg. In de vergadering vsn 4 December 1907 werd op voorstel van den heer Sneltjes besloten de keibostrating van den VV'agenweg door klinkerbe- stratiug te vervangen. Het daarvoor vereischte crediet zou worden toege staan, nadat B. en W. het juiste cij fer hadden verstrekt Te dien einde kwam, aldus schrijft de heer Sneltjes aan den Raad, in de vergadering van 30 Januari 1908 het voorstel nogmaals op de agenda. Ook toen werd het echter aangehouden en wel oindat de Raad, op voorstel van den heer Van Rossurn, besloot een systematisch onderzoek in te stellen omtrent het voor elk der verkeerswe gen en straten in Haarlem meest aanbevelenswaardige bestratingsma teriaal in verband met de zoo uiteen- loopende eischen van het verkeer en der omgeving en met de kosten van aanleg en onderhoud. Als eerste vrucht van dit onder zoek ga%en B. en W. in Juni 1908 een zeer uitvoerig rapport van den direc teur van Openbare Werken en deel den, onder instemming van den Baad mede, dat zij, overeenkomstig het advies van de betrokken Com missie van Bijstand in het beheerder Openbare Werken, voornemens wa ren dien hoofdambtenaar een nog wijder opdracht te geven. Op deze wijze zal liet bestratings- Vraagstuk stellig ten volle tot zijn recht komen, meent de heer Sneltjes hij is daarvan overtuigd, doch evenzoer overtuigd, dat het uiet prac- tisch zou zijn, de door deai Raad wenschelijk geachte verbeteringen van den Wagenweg te laten wach ten, totdat dat onderzoek geheel zal zijn afgeloopeiL De heer Sneltjes stelt daarom voor, den Voorzitter uit te noodigen, het voorstel, in de vergadering van 4 December 1907 op de agenda van de eerstvolgende raadsvergadering te plaatsen. Te minder zal daartegen l>ezwaar bestaan, meent de heer Sneltjes, omdat bij het besluit in Ja nuari 1908 werd uitgegaan van de \erondeistelling, dat het onderzoek niet langer dan twee ui wanden zou duren. De AerdenhoutsLaan. B. en W. stellen voor, aan com missarissen van den Straatweg naar Zandvoort voor den aanleg van een voetpad lange de Noordzijde der Aer- denhoutsluan gelegen tusschen de Houtvaart eu den Aerdenhoutsweg, vergunning te verleenen tot het dem pen van de sloot, heit afgraven van een berm, het plaatsen van een tol boom met palen in den weg en het hebben van een uitgang naar dien weg van het erf van een nieuw te bouwen tolhuishet laatste tegen een jaariijksche recognitie van f BIJENTEELT. Zaterdagmiddag te één uuir verga derde de Vereeniging ter Bevorde ring der Bijenteelt in Nederland, af- deeLing Noord, en Zuid-Holland, in .,Lioo d'Or", onder voorzitterschap van den hoer Aug. Kei ting van Sant poort. Na lezing der notulen werd medegedeeld, dat de onderafdeeling Aalsmeer zich vervormd heeft tot een zelfstandige afdeeling. Aan het jaarverslag zij ontleend, dat het ledental iete achteruit ging, doch dit werd veroorzaakt, doordat de onderafdeeling Aalsmeer e. o. ver vangen werd door een afdeeling. Op de honig- en wasbeurs op 23 September te Amsterdam gehouden werden 500 kilogr. honig verkocht te gen een doorsneeprijs van 45 cts. Te Brielle werd een onderafdeeling Voorne gevestigd. De rekening over 1908, een saldo aanwijzende van f 268.851/2, nagezien door de heeren Raadsveld en De Wilde, werd goedgekeurd. Bij de behandeling der begrooting voor 1909 zeide de lieer Netscher, dat het honigonderzoek het resultaat he-ft opgeleverd, dat er twee honïg- knoeiers zijn betrapt. Bij onderzoek op het laboratorium van het Ministerie van Financiën te Amsterdam door den directeur jhr. S. Alberda van Ekenstein zijn de monsters bevonden glucosestroop in- plaats honig te bevatten. Na goedkeuring van het voorstel om f 25 weddeverhooging te verlee nen aan den leeraar der Vereeniging en een gelijk bedrag aan den secreta ris, werd de begrooting, in ontvangst en uitgaaf aanwijzende een bedrag van f 488.67, goedgekeurd. Den bestuursleden zal vergoeding worden gegeven voor reis- en ver blijfkosten, indien zij de bestuurs vergadering bezoeken. Tot bestuursleden weiden herkozen de heeren 1. C. Bosch en Frans Netr schar. Tot afgevaardigden naar de alge- meeue vergadering te Utrecht werd benoemd de lieer J. M. van Es, tot plaatsvervangend afgevaardigde de heer Aug. Keiting. Op voorstel van het bestuur werd de inventaris van den voormaiigen modelstal aan het hoofdbestuur af gestaan. Besloten werd de honig- en was beurs te Amsterdam dit Jaar opnieuw te doen houden Het houden van een honigmarkt zal worden voorbereid. Het houden van propaganda-verga. deringeu wordt overgelaten aan het bestuurLeiden komt daarvoor het eerst in aanmerking. Voorts komen in aanmerkingOud-Beierland, Naaldwijk eu Amsterdam. Practische lessen zuilen worden gehouden te Santpoort en Rijswijk. Rubriek voor Vragen Geabonnaerdeu hebben het voor'echt vragen op ver schillend gebied, mits voor oeantwoording vatbaar, iu te zeudeu bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 55. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor xooTeel mogelijk ia, den dag na de inzending. VRAAG: Onder welk ministerie en welken minister ressorteert hoofdstuk 10 dar begrooting arbeidsinspectie? ANTWOORD: Landbouw, Nijver heid, en Handel; Minister Tal ma. VRAAG: Wanneer heeft de harmo nica-wedstrijd te 's-Graveuhage plaats? ANTWOORD: Ons onbekend; schrijf aan de politie in Den Haag. VRAAG: Wat is 't meest gebruikte systeem van kantoorstenografie en is dit vak op moderne talen toepasse lijk? ANTWOORD: Er zijn tal van sy»- temen, Stoize-Wery, Groote, Pitman, Balt, Steger enz.; maar voor vreem de talen niet geschikt. VRAAG: Ruim 15 jaar heb ik een café met vergunning; waarin nog al tijd dezelfde huurder woont. Met de drankwet heb ik een stille vennoot schap aangegaan. Ik als eigenaar, de huurder eu de firma die drank le vert. De aandeelen heeft de huurder gehouden. Wij hebben nooit boek ge houden of winst van de vennootschap gehad. Kan nu de huurder de vergunning verplaatsen zonder mij hiervan kennis te geven? ANTWOORD: Als de vergunning op zijn naam staat, dan kan hij in de akte van vergunning verandering verzoeken, strekkende tot overbren ging der localiteit in een ander per ceel. Tegenover de drankwet bestaat er dus geen bezwaar; maar of hij het tegenover u mag doen, dat hangt af van de bepalingen van uw contract, die wij nauwkeurig zouden moeten kennen om er over te kunnen oor deelen. VRAAG: Mijn zuster heeft een kind dat nu 6 jaar is en altijd bij mijne ouders is geweest, die nu oud wor den en het kind geen behoorlijke op voeding kunnen geven. Nu wil zij dat kind bij haar hebben. Kan zij dat ge daan krijgen, al verzetten mijne ou ders er zich tegen en kunnen mijne ouders vergoeding eischen, terwijl er geen contract bestaat? ANTWOORD: U zegt ons te weinig. Wanneer uwe zuster de ouderlijke macht of de voogdij over dat kind uit oefent, dan moeten de grootouders 't natuurlijk afstaan, eu wanneer die grootouders dat kind uit pure liefda digheid tot zich genomen hebben, dan kunnen zij achteraf geen ver goeding eischen. VRAAG: Wanneer mijne ouders nu evenwel in hun weigering volharden, hoe zou mijne zuster dan moeten han delen? ANTWOORD: Dan is het beste, dat zij zich eens wendt tot den officier van Justitie en ZE.A. de zaak uiteen zet. Misschien is de toedracht van de zaak anders dan wij ons, na uwe korte uiteenzetting, voorstellen. VRAAG: Een gehuwd man, wat heeft die van zijn vrouw noodig om in dienst te gaan en als zij toe stemming geeft, heeft hij dan nog verplichting tegenover haar? ANTWOORD: Dat is een zonderlin ge vraag. De vrouw heeft in dia zaak g«en toestemming te geven; maar de man blijft in alle omstan digheden verplicht zijne vrouw te onderhouden. Alle bestaande ver plichtingen b l ij v e n bestaan. VRAAG: Mijn zuster is 7 Febr. ziek uit haar dienst bij mij thuis geko- Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 8) Plotseling sloeg een ellendige feeks haar met de harde, vuile vuistrecht in 't gelaat, en een lang geschreeuw van toejuiching begroette die daad. Toen scheen het meisje eindelijk haar zelfbeheersching te verliezen. Help, schreeuw© zij luid, terwijl zij met beide handen tegen de mas sieve deur bonsde. HelpMoord MoordBurger Déroulède, help 1 Maar haar angst werd met ver nieuwde vroolijklieid door haar aan vallers begroet. Hun opgewondenheid had nu het toppunt bereikt, de dierlijke wezens zouden het volgend oogenblik het hujlplooze meisje uit haar schuil plaats en door den modder gesleurd hebben, ten prooi van den haat van een dierlijke volksmenigte. Maar juist op liet oogenblik, dat •en half dozijn paar klauwachtige handen haar familiaar bij de japon «repen, werd de deur achter haar snel geopend. Zij voelde zich flink bij den arm gegrepen, en snel naar bin nen getrokken. Overspannen door het vreeselijk avontuur zooeven ondervonden, dreig den haar zinnen haar te begeven zij hoorde dat de massieve deur geslo ten werd, waardoor het woedende ge schreeuw, het ironische lachen en de vuile taal haar ooren niet meer be reikten. Zij kon haar redder niet zien, want d© had, waarin zij nu stond, was mnar spaarzaam verlicht. Maar een gede cideerde stem zei vlug De trap op en de deur daar recht tegenover in. Daar is mijn moeder. Vlug nu. Zij was op do knieën gevallen, klampte zich aan de zware eikenhou ten pilaar vast, die de zoldering steunde en spande haar oogen om den man te zien, aan wien zij op dit oogenblik stellig haar leven ver schuldigd was maar hij stond bij de deur met zijn hand aan de knop. Wat is u van plan te gaan doen? fluisterde zij. Hen trachten te bewegen, niet in mijn eigen huis in te breken, om u er uit te haléft, antwoordde hij snel doe daarom, als 't u belieft, wat ik u gevraagd heb. Werktuiglijk gehoorzaamde zij hem, wist overeind te komen en liep langzaam d« breede treden van de trap op. Haar knieën beefden, haar gehcele lichaam huiverde van angst over hetgeen zij zoo juist had moe ten doormaken. Zij durfde niet om te kijken naar haar redder. Zij liep met gebogen hoofd en mompelde half onhoorbare woorden voor zich heen. Daarbuiten werd het joelen en schelden steeds luider en luider. Ver woede vuisten hamerden met kracht tegen de zware eikenhouten deur. Boven aan de trap keerde zij zich, door een onweerstaanbare opwelling gedreven om, en keek in de hal. Zij zag zijn gestalte onduidelijk af- geteekend in de halve duisternis, hij stond daar roet één hand aan het slot, met achterover geworpen hoofd haar bewegingen volgend. Vlak voor haar stond een deur op een kier. Zij duwde haar open en ging naar binnen. Op dat oogenblik maakte hij de deur beneden open. Het gekrijsch van de woedende me nigte weerklonk nog eens duidelijk in haar ooren. Zij schenen hem te omringen. Zij vroeg zich af, wat er gebeuren zou en was verbaasd, dat hil zoo al leen tegen dat gespuis durfde optre den. De kamer, waarin zij was binnen gekomen, zag er vroolijk en vriende lijk uit met haar aardige gordijnen, en elegante, bekoorlijke meubelen. Het ionste meisje keek op. toen een vriendelijke stem van de diepte van een kolossalen armstoel uit zei Kom binnen, kom binnen, lieve, en doe de deur achter u toe 1 Maak ten die rampzalige wezens het u lastig Wees maar bedaard. Paul zal met hen spreken. Kom binnen, lieve, en ga zitten u behoeft zich nu niet meor ongerust te maken. Zonder een woord te zeggen kwam het jonge meisje naderbij. Zij scheen als in een droom te wandelen, ter wijl de gordijnen spookachtig om haar heen woeien, en de scheldkre- ten van beneden uit de ingewanden der aarde schenen te komen. De oude dame praatte voortdurend verder. Zij had de hand van 't meisje in de bare genomen, en dwoug haar nu zacht en vriendelijk op een tabou- retje naast haar armstoel plaats te nemeji- Zij sprak over Paul en vertelde iets over Anne Mie, toen over de Na tionale Conventie en over het wilde gespuis, maar hoofdzakelijk over Paul. Hert. lawaai buiten was bedaard. Het meisje voelde zich ziek en ver moeid. Alles in haar hoofd scheen rond te draaien, de meubelen te dan sen, de oude dame haar achter een fladderend en sluier aan te kijken, en toenen toen Elndelilk kreeg de natuur de over hand zij nam het bevende, Jonge lichaam in haar armen, waar het bewustelooze meisje weldadige rust kreeg. HOOFDSTUK IL Burger-Afgevaardigde. Toen het jonge meisje met eene heerlijke gewaarwording van rust en welzijn wakker werd, had zij veel om over na te denken. Dirt was dus zijn huls 1 Zij was dus werkelijk een gast, een bescher meling ln het huis van Burger Dé roulède. Hij had haar gered uit de klauwen van de joelende menigte, wier woede zij had uitgeloktzijn moeder had haar welkom geheeten, een jong meisje van misschien een twintig jaar, met een lief gezicht, droevige oogen en ©enigszins misvormde ge stalte, had haar verzorgd en het haar aangenaam en gemakkelijk ge maakt. Juliette de Marny was in het huis van den man, dien zij gezworen had met haat en wraak te zullen vervol gen. Sinds dat oogenblik wonen er tien jaar verspreken. Op het zachte bed uitgestrekt, dat de gastvrijheid van de familie Dé roulède voor baar in orde had ge maakt, scheen zij olies wat in die tien jaar gebeurd was, voor ilch voorbij te zien gaan de eerste vier, na den dood van haar broer, tot de oude Hertog De Marny zijn zoon in het graf volgde. Na die laatste opflikkering van le ven aan het doodbed van zijn zoon, had de oude hertog eigenlijk opge houden te bestaan. Eeir stomme, in eengekrompen gestalte zijn geheu gen was verdwenen, zijn geest ab sent, een schaduw van hetgeen hij eens geweest was, totdat eindelijk •u jn doodsuur sloeg. Toon kwam Juliette ln het kloostei der Ursulinen, to'. tijdens liert Schrik bewind deze oude instelling geheel verwoest werd. ledereen herinnert zich, hoe toen menige inwoonster van het klooster naar het schavot gebracht werd. Juliette was een dergenen, die aan het doodvonnis ontsnapten. Hoe of waarom, zou zij zelf niet hebben kun nen zeggen, maar men stond haar toe, kalm met Petronella, haar oude kindermeid, die haar voortdurend trouw gebleven was, te gaan wonen. Als een spookbeeld stond haar steeds die eed voor oogen en dat was de reden van de vroegtijdige harde en beslists uitdrukking op haar gelaat. Van het zoldervenster van haar schamel kamertje in Parijs uit had zij de oproerige drukte der RovoJutle gadegeslagen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5