NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. Bo. 787S Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. DINSDAG 23 FEBRUARI 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE HAANDBNl Vout Haarlem 1 1 1.28 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ls (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Oeïïlustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037W de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Dlrectenr I. C. PEEREB00H. ADVERTENTlÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel mee? 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft-elke regel meer ƒ0.80 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentlSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 60 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Rontstraat 55. Ififercommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratie 724. Drukkerij: Zulder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad ls uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. tprt.-j-f -■ DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 24 FEBRUARI. Gemeenteraadsvergadering, uur. Soc. Vereeniging: Muziek- en Voor- jrachtavond der Hoarl. Toynbee- .Veneen., uur. Brongebouw: Volksbond tegen Drankmisbruik: Voordrachten-avond. Spreker de heer P. H. Lamberts Jr., 8 uur. Hotel De Leeuwerik, Tentoonstel ling Decora plastiek, van 9—5 uur. OM ONS HEEN No. 888. De Waan van den Oorlog. L Het schijnt ondenkbaar, dat Iets dat iedereen afkeurt, toch blijft be staan. Niet waar er zijn dingen, die de een goed en de ander verkeerd vindt en waarvan de eerste dus zegt dat is af te keuren, en de tweede, dat het goed is, in beide gevallen een onjuiste manier van uitdrukken, daar de bescheidenheid zou meebrengen om te verklarenik v i n d dit goed, ik vind dat slecht. Dit daargelaten is het volkomen begrijpelijk, dat din gen blijven bestaan, die velen ver keerd, maar vele anderen goed ach ten, maar hoe iets dat iedereen af keurt kan blijven bestaan, is iets dat we niet zouden gelooven, wanneer we niet in den oorlog de bewijzen, vlak voor den neus hadden. Ieder zonder uitzondering is een te genstander van oorlog. Zelfs de sol daat. Ik noodig u uit, een militair eens op de navolgende manier toe te spreken„Het moet u wel plezier doen, wanneer er eens een Europee- eche oorlog mocht konten, dan kunt u schieten op andere menschen en hun kogels door de borst jagen, of met uw bajonet hen aan een muur spietsen of met de sabel hun hoofd afslaan." Ik ben er zeker .van, dat de soldaat een paar passen achteruit zal gaan, u met verwonderde blikken aansta ren en zeggen „Mijnheer, voor welk bloeddorstig dier houdt u mij wel Ik zou het verschrikkelijk vinden, wanneer er oorlog kwam." Derhalve is zelfs de soldaat van be roep een vijand van den oorlog. Je vindt onder militairen dan ook pre cies evenveel zachtaardige men schen, als onder burgers lastige lui ook wel, maar die kennen we onder de civilisten evengoed. Wie houdt er dan van oorlog De vaders en de moeders, die hun kinderen naar den oorlog zien trekken, maar hen misschien nooit terug zullen zien De menschen, die niet mee vechten, maar wier vee wordt gesto len, wier graan vertrapt, wier huis verbrand? De doctoren en verpleeg sters dan, die de gewonden verple gen op het slagveld en in de ambu lances? De koningen en keizers, die gevaar loopon hun troon te verlie zen, wanneer de strijd in hun nadeel eindigt Niemand, niemand houdt van den oorlog. En toch zouden wij, die nu bijna veertig jaar in midden Europa in vrede leefden, er niet zeker van durven zijn, dat er in onzen tijd van leven geen oorlog meer komen zal Een onbesuisde jongen als de kroon prins van Servië, die naar mijn mee ning nog geen verstand genoeg heeft om in een deftig gezin 's morgens in een rood buisje met streepjes de schoenen te poetsen en de messen te slijpen, kan aanleiding geven tot een tdgemeenen krijg. En een keffend journalist, zooals de onwetende man, die de politieke artikelen in de Ti mes schrijft, kan op een bepaald oogenblik het woord neerschrijven, dat de menschen ar toe brengt, krank. Zinnig ven door niets verklaarden bloeddorst elkaar naar de keel te iVliegeq Er was eens een familie, die aan den wand van de hulskamer een sa bel had hangen, waarvoor Iedere be zoeker werd gewaarschuwd, omdat het ding een vergiftigde punt had. De vrouw des huizes had al zoo dikwijls gezeid„dat akelige ding moest eigenlijk weg, t is te gevaarlijk", maar daar bleef het bij. Ze zag er te gen op om het weg te nemen, wist bo vendien niet aan wie ze het kwijt zou raken en zoo bleef het er hangen. Op zekeren dag raakten twee van de zoons voor de aardigheid samen aan het vechten, de een tuimelt te gen de sabel aan, krijgt een wond in den schouder en blaast drie uur later den Laatsten adem uit. De moeder schreide zich haast de oogen uit. „Helaas, helaas", zei ze, „waarom heb ik de sabel niet weg genomen, toen het nog tijd was? Dan zou mijn beste zoon daaraan zijn leven niet hebben verloren 1" De vrienden en kennissen zeiden heel zachtjes, dat de bedroefde moe der het niet hoor en zou„wie hangt er nou zoo'n gevaarlijk ding In zijn kamer op I" Niet ver daar vandaan woonde een andere familie. Die zei ook, dat zoo'n gevaarlijke Indische sabel geen huis- meubel behoorde te wezen, maar hield er een revolver op na „tegen de dieven", placht mijnheer te zeggen, hoewel hij, als *t er op aan gekomen ware, niet de helft van den moed bijeen had kunnen rapen, noodig om een pistool op een mensch al te schieten. Het gebeurde, dat de slaapkamer werd schoongemaakt en het kleine dochtertje, dat beha-gelijk lachend tusschen den meubel chaos rondliep, in een la een zwart ding vond met zes groote gaten, die net oogen wa ren. Toen ze er diep in kijken wou om te weten wat er wel in die aardi ge gaatjes kon zitten, knalde er wat en viel ze dood neer. De arme ouders konden niets meer doen, dan hun kindje gaan begraven en zichzelf verwijten, dat ze zoo on voorzichtig waren geweest. De twee ongelukkige moeders kwamen elkaar troosten, voor zoover er troost moge lijk was. „Had ik toch nooit de sa^ bei in mijn huis geduld I" zuchtte de eene. „Waarom had »k zoo'n gevaar lijke revolver In huis 1" schreide de En dai was alle troost, die ze el kaar konden geven I Is het eigenlijk met den oorlog wel anders gesteld Ik herhaalledereen heeft een af schuw van den oorlog. Uitgezonderd een paar menschen, zooals bijvoor beeld de oude Van MoKke. de aan voerder van het Duitsche leger in den oorlog van 1870/1, die in den krijg allerlei voordeeden meende te zien tot ontwikkeling van moed en persoonlijke energie. Volkomen in strijd met de ervaring van tal van menschen, die slagvelden hebben meegemaakt en naderhand verkla ren, dat zij op den vijand losgetrok ken zijn, omdat anderen het deden, dat ze in een soort van soes verkeer den, die pas in woede en razernij ver anderde, toen ze hun vrienden om zich heen zagen vallen. Als Van Moltke dat ontwikkeling van energie noemt, zou ik die veel liever willen zoeken in wat de mensch kan doen in vredestijd. Wij behoeven waarlijk niet te vreezen, dat met de afschaffing van den oorlog ook de ge legenheid tot strijd zou zijn verdwe nen. Strijd genoeg, maar tonder bloedvergieten, in maatschappelijke dingen, wedijver van het dagelijksch leven, strijd kortom voor het bestaan die de energie heelwat meer op scherpt, dan het gevecht in den oor log. Als we die sabel en die revolver eens niet gehad hadden I klaagden de ongelukkige moeders. Menschen in ons vak lezen veel couranten, lezen dan ook vlugger en allicht wat beter, dan onderen^ die daarvan hun bedrijf niet maken, maar hoeveel lk daarin ook vind. dat belangwekkend Ls, de afdeeling' bui tenland vervult mij altijd met af keer- Terwijl onze binnenlandsche be richten tot onderwerp hebben land bouw, nijverheid, veeteelt, kunst, we tenschap, sport en tal van andere vreedzame zaken, handelen de bui ten! andsche meest over oorlog. De economie van die landen blijft op den achtergrond, de militaire plan nen overheerschen het al. Over het Engelsche ouderdomspensioen, «en van de grootste gebeurtenissen van dezen tijd, zijn ternauwernood zoo veel regels geschreven, als er kolom men worden gewijd aan de uitbrei ding van leger en vloot. Altijd, zoo schijnt het, is er kans op oorlog. Nauwelijks is de eene aanlei ding van de baan, of de andere komt op. Het leven van ons geheele we relddeel groept zich niet om den voor uitgang op geestelijk, zedelijk en ver standelijk gebied, maar om kanon nen en geweren. Als een booze nachtmerrie, waaruit de beangstigde slaper niet ontwaken kan, als de waan van den oorlog. Ik ben er zeker van, dat er geen oorlog zou zijn, wanneer de men schen zelf maar overtuigd konden worden, dat ei- geen oorlog behoeft te wezen. Daarover een volgenden keer. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht 't Is weer H oude schrikbeeld 1 DE TOESTAND IN DEN BALKAN is te vergelijken met een vulkaan, die onheilspellend groint en elk oogenblik tot volle uitbarsting kan komen. Gelukkig „kan", want zeker is het nog niet 1 Het gevaar heeft al zoovele malen gespookt, om daarna weer kalm te verdwijnen, zoodat we ook nu niet al te pessimistisch zullen zijn. Toch kan het niet ontkend worden, dat er tusschen Servië en de Donau- monarchie een zeer gespannen ver houding bestaat en het OORLOGS GEVAAR groot ia. Stroomen tele grammen zijn brengers van tijdingen, die op deze vijandige houding wij zen. Eenige staaltjes Te Weenen loopt het gerucht, dat Oostenrijk tot bewapening overgaat, om gereed te zijn, zoo Servië den oor log zou uitlokken. Te Belgrado (Servië's hoofdstad) hebben anti-Oostenrijksche betoogin gen plaats, eai ook in Montenegro is de volksgeest weer wakker geschud, en zijn troepen caidea' de wapenen geroepen- En dan.... Rusland, Engeland en andere landen zonden oorlogscorres pondenten, die reeds te Belgrado zijn aangekomen. De regeeringen houden zich nog officieel in vorm en wachten zich voor daden, die onmiddellijk tot oor log aanleiding moeten geven. Anders is het met den volksgeest. Die viert den vrijen teugel en maakt dus (als altijd) gekke sprongen. Vooral in Serv'ë, waar het kroon- prinsje als eerste haantje kraait. Hij verkeert den laatsten tijd vooral tn officierskringen en schijnt daar po pulair te zijn. In zoo'n bijeenkomst met de officieren kwam nu dezer da gen het bericht ter sprake, dat Oos tenrijk Servië zou bezetten. Met groote opgewondenheid ver klaarde toen de kroonprins „Als dat gebeurt, hebben wij het te danken aan deze onbekwame regee ring en onze knoeiers van etaatslie den. Er moest een kracht*g bewind, een militaire regeering aan hot roer komen." Met daverend gejuich werden deze woorden begroet. „Leve onze aan voerder George, de waardige opvol ger van den grooten Karageorg", rie pen de officieren met geestdrift uit. Nog een staaltje van den volksgeest in Servië. Men weet, dat vele Serviërs tn Oostenrijk vervolgd zijn, wijl ze meegedaan hebben aan een samen zwering om een deel van 't O.-H. rijk te voegen bij Serviè en zoodoen de het Groot Servsch rijk te stichten. Zondag had te Belgrado een groote protest-vergadering plaats tegen dit proces. Voor het Michaels-staadbeeld stond op een groot plakkaat geschil derd „Oostenrijksche beschaving'' en daaronder een reusachtige galg met het wapen der stad Agram en hec onderschrift„53 onschuldige slachtoffers." Ook <n het O.-H. rijk wordt de volksgeest wakker en wint de stel ling „dat geschetter van Servië ver veelt ons, laten we maar eens afre kenen" veld, vooral, omdat de finan ciën des rijks sterk gedrukt worden door de uitgaven voor de gedeeltelijke mobilisatie. Belangrük la, wat de Servische ge zant bij het Italiaanse he hof gezegd heeft. Hij ontkende, dat de toestand in het Oosten nu ernstiger is dan voorheen (wanneer Servië staat op zijn recht van troepen op zijn grens te houden ter verdediging, maar gelooft er echter geen oogen blik aan, dat Oostenrijk van plan is. het aan te vallen. Intusschen blijft Servië van Europa verwachten, dat het zal weten te bewerken, dat Servië den uitweg naar zee krijgt, dien het voor zijn oeconoimsch en politiek be staan noodig heeft. Mocht het tot een oorlog komen, dan zou Montenegro zeker aan Servië's zijde vechten, maar de gezant gelooft, dat er weinig reden voor bezorgdherid is. Zoo noo dig, zeido hij, zullen echter Rusland, Engeland, Frankrijk en Italië krach tig op een beslechting van het geschil door een internationale conferentie aandringen. Van deze tusschenkomst der mo gendheden bemerken we nog niet veel. Wel wordt u't Londen gemeld „De besprekingen tusschen de onder teekenaars van het Verdrag van Ber lijn over de verhouding tusschen Oos tenrijk en Servië leidden nog niet tot een resultaat of tot een positieve op lossing", maar dit beteekent niet veel. Geen resultaat beduidt niets, er is juist een resultaat noodig. Vriendschappelijke bemiddeling tus schen Servië en het O.-H. riik is noo dig. Blijft deze lang uit, dan kan 't U laat zijn, want.... de vulkaan kan elk oogenblik tot uitbarsting komen 1 De zonderlinge houding van Rus land, die Tsaar Ferdinand van Bul garije die officieel nog leenvorst van Turkije is als onafhankelijk koning ontvangen heeft, is oorzaak geworden van een NIEUW BALKAN-GESCHIL. Men weet, dat Rusland nu beweert: t J* geen officieels erkenning van Tsaar Ferdinand, alleen maar voor paar dagen bij de begrafenis van Grootvorst Wladimir. Deze onder scheiding heeft Rusland Tsaar Ferdi nand uit beleefdheid bewezen. Veel logica ligt er niet in zoo'n redeneering. In het Turkenland is men dan ook zeer ontsticht over deze houding van Rusland. Ook de pers is hevig veront waardigd op Rusland en goeft luide haar afkeuring te kennen. De Ikdam schrijft „Rusland is en blijft altijd hetzelf de. zooals wij het reeds eeuwenlang kennen. Zijn betuigingen van vriend schap zijn slechts ijdele woorden." Om het gedane kwaad weer wat goed te maken, hebben de Russische ambassadeur en ook de gezanten van de andere mogendheden aan de Por te een nota overhandigd, waarin aan Turkije de verzekering wordt gege ven, dat hunne regeeringen de onaf hankelijkheid van Bulgarije, noch het koningschap van Ferdinand zul len erkennen, zoolang Turkije daar aan zijn goedkeuring nog niet heeft gehecht Dit stelt den Turk gedeeltelijk ge rust Tech heeft Rusland met dezen poli tikken zet zichzelf in het gezicht ge slagen. In Turkije is meer dan ooi! wantrouwen tegen Rusland gewekt, en daardoor wordt de ondergrond van het Russische bemiddelingsvoor stel, ten opzichte van Bulgarije, zicht baar. Had de weggejaagde grootvi zier, vader KI ami 1, geen gelijk, toen hi] een voorstel deed, om Rusland geheel buiten de Balkan-politiek te sluiten Het nieuwe Incident zal een spoedi ge oplossing van het geschil tusschen Turkije en Bulgarije zeker weer be langrijk vertragen. Als het tot vrede lievende oplossing Komt. Nu loopen er althans weer geruchten over de oproeping van Bulgaarsche reservis ten, wat op een wapengeweld wijst Deze geruchten worden evenwel ook weer tegengesproken. Vorst of Tsaar Ferdinand blijft tn tusschen neg wat tn Rusland, om bij den Russiachen Tsaar gezellig te con- fereeren. Waarover Na zulke samensprekingen zijn wel vaker vreemde, onverwachte dingen zebeurrï 1 LAGER- EN HOOGERHUIS. Deze twee Engelsclie regeerings- lichamen kunnen 't maar niet met. elkaar vinden. Daarom diende het Lagerhuislid Ponsonby gisteren een voorstel in, om nog in deze zitting oen wetsontwerp te behandelen, om de rechten van het Hoogerhuie te knotten. De Minister-president herhaalde de vroeger afgelegde verklaring omtrent het Hoogerhuis en dat deze zaak een belangrijk deel van de regeerings- taak zou blijven uitmaken, maar wees er op, dat de door Ponsonby be pleite maatregel zou leiden tot on middellijke staking van de zitting, en dat daartegen buitengewone bezwa ren bestonden. Hij herinnerde aan verschillende wetsontwerpen, die de regeering op haar program had staan, en zeide, dat dit werk was van hot hoogste be lang, dat de onmiddellijke aandacht van het Huls eischte, maar verklaar de tevens, dat de regeering geenszins van plan was den genoemden maat regel op te geven of uit te stellen, maar dezen bij de eerst mogelijke gunstige gelegenheid, en waarbij aan de genoemde parlementaire verplich tingen niet te kort zou worden ge daan, zou voorstellen. Door een kort uitstel zou aan de zaak niet de min ste afbreuk worden gedaan. Het voorstel Ponsonby werd na de ze toelichting met 225 tegen 47 stem men verworpen. CASTRO BESCHULDIGD. Zaterdag meldden we al, dat Cas tro wegens medeplichtigheid aau een samenzwering tot vermoording van vice-president Gomez, in staat van beschuldiging gesteld en in zijn ambt als president geschorst is. Castro had blijkbaar niet gedacht, dat. het zoo'n vaart zou loopen, want president Gomez heeft een van 21 Januari gedagteekenden brief van hem ontvangen, waarin hij zijn op volger hulde brengt wegens het her stel van de eendracht onder de Vene- zolanen, in den loop van eenige we ken, terwijl hij zelf in 9 jaren dit re sultaat niet heeft kunnen bereiken. Castro verklaarde verder, dat hij er absoluut niet aan denkt, het pre sidium weder 1e aanvaarden en ver zocht president Gomez hem te ver oorloven weder naar Venezuela terug le keeren. Hij zoude alsdan eenige dagen doorbrengen te Macuta bij Caracas en daarna stil gaan leven op zijn landgoed in Aragua. Hij beloofde verder op het eerst komend congres te zullen pleiten voor het bestendigen van de tegen woordige negeering en voegde aan deze mededeeling toe, dat hij verre weg de voorkeur zou geven aan een leven als vergeten burger in Vene zuela, boven zijn tegenwoordige ver nederende en belachelijke positie. Gomez heeft dit verzoek in handen van deai ministerraad gesteld, en bo vendien den raad ingewonnen van alle politieke leiders, die uit de bal lingschap teruggekeerd zijn. Intusschen heeft het Hooggerechts hof, zooals wij boven berichtten, reeds ongevraagd het antwoord ge geven op het verzoek van den oud- president. Men vond het toch veiliger, dat Castro niet in Venezuela terugkomt. We begrijpen dit best l ROOVERS IN SPANJE. In het Spaansche plaatsje Sobrarde had een botsing plaats tusschen de burgerwacht en een rooverbende. Van de roovers werden er 5 gedood, 5 ge vangen genomen. EEN SCHOUWBURGRAMP. Bij een paniek, die Zondagavond te Tula (het Russische plaatsje Toela bij een bioscoopvoorstelling door de ontploffing van het licht-apparaat ontstond, werden in het gedrang om naar buiten te komen, 14 personen doodgedrukt en 30 gewond. Stadsnieuws Decoraplastiek. Wat is decoraplastiek? Een sinds kort in ons land geïmporteerd versie ringsmateriaal een nieuwe methode van reliefversiering door den decora tieschilder. Eerst wordt een pap met een géheim bindmiddel op het te de coreeren vlak aangebracht, waarmee de figuren gemodelleerd worden en daarna met rijke kleuren versierd, 't Kan aangebracht worden op ver schillende ondergronden, zoodat de toepassing; velerlei kan zijn. 't Is even. wel bijzonder geschikt voor de ver siering van zalen, vestibules, plafonds onz. Onder de voordeelen, die deze de coraplastiek heeft, noemen we aller eerst, dat het versierde door t relief een mooi effect maakt, ten tweede, dat het tegen „den tand des tijds" bestand is, en ten derde, dat 't ge- wasechen kan worden, wat uit hy giënisch oogpunt wenschelijk is. Wie met dit nieuwe versieringsma teriaal kennis wil maken, raden wij aan, een bezoek te brengen aan het hotel de Leeuwerik, waar de naaml. venn. „Decoraplastiek" te Utrecht thans een tentoonstelling georgani seerd heeft Brood en Koffie Nagekomen giften: Bij den Heer H. London: voor de kinderen 1. Bij den heer M. v. Ommeren: Uit het potje van de Roode Kat 1.11; 3e comp. 4e bat. 10e reg. infanterie 27| cent. Bij den heer A. F. H. v. d. Vaart: Werf Hubertina 3.97 1/2. Bij den.heer W. B. Guskens: Feest- avondje f 1.25; H. K. M. 5.85. Bij den heer H. v. Niel Hz.: Gezel lige bijeenkomst van Zanggenot f 9.76, ketelmakerij C.W.P. 1 {.y?J Z. L. /I HIPPISCHE SPORT, WOESTDUIN OP ZON- EN FEEST- DAGEN GESLOTEN. Men meldt uit Overveen aan d« Tel.: Naar wij vernemen, heeft jhr. L. Boreel, gemeenteraadslid van Bloe- men daal, zijn mandaat neergelegd. Een en ander vindt, naar ons werd medegedeeld, zijn oorzaak in het feit, dat B. en W„ zonder vooraf gaande waarschuwing, het bestuur van Woostduin vergunning op Zon en feestdagen hebben geweigerd. Jhr. Boroel acht gezien deze beslissing samenwerking met het college van B, en W. verder onmogelijk, Eenige raadsleden moeten zich er over hebben uitgelaten, dat zij liever hadden gezien, dat alvorens B. en W. liet bekende besluit hadden geno men, het bestuur van Woestduin eerst in staat zou ziju gesteld, zijn verplich tingen tegenover derden naar belmo ren na te komen. Hierdoor zou mis schien wel een iv:eks courses geduren de de eerste helft van het komende seizoen noodig zijn geweest, doch waar het zoogenaamde kwaad nu reeds 7 lange jaren bestaat daar had den eenige Zondagen meer dit niet in grootere mate kunnen verergeren. Hoewel de bevolking van de gemeen te Bloemendaal vrij algemeen het sluiten van Woestduin toejuicht, kuiv «ten zich velen met de hier weergege ven meening dier raadsleden volko men veneenigen. Tot zoover de Telegraaf. Hoewel het besluit van Jhr. Boreel ;eeerbiedigd dient te worden, achten wij het standpunt, dat dit en eenige andere leden van den Bloemendaal- schen gemeenteraad tegenover de quaestie innemen, niet heel sterk. Welke moeilijkheden het bestuur van Woestduin door het plotselinge besluit zal hebben ten opzichte zijner verplichtingen, begrijpen wij niel goed. Wanneer er ooit van overmacht sprake kan zijn, dan zeker hier. De beslissing van B. en W. van Bloe mendaal brengt Woestduins bestuur in de onmogelijkheid voort te gaan: dit zal iedereen grif aan het bestuur toegeven. Waartoe dun de zaak nog een jaar te rekken? Indien het waar is, wat ons werd meegedeeld, dat arbeidersvrouwen er zich bij den burgemeester van Bloe mendaal over zijn gaan beklagen, dat zij, -tengevolge van het spelen op Woestduin, van haar mannen niet geregeld het weekloon meer kregen, dan zal niemand meer zeggen, dat 't nog wel een beetje langer had kun nen duren. En dan, gesteld dat dit niet waar zou zijn, wolk een last en moeite zou dat jaar van uitstel hebben opgele verd I t Is nog altijd als vroeger: Gordl- aansclie knoopen kunnen niet voor zichtig losgemaakt, ze moeten met één slag doorgehakt worden. HET TÖÖNEEL HET JUBILEUM VAN MEVROUW DE BOER—VAN RIJK. Wanneer men den naam van mevr.- De Boervan Rijk noemt, dan we zijn er zeker van denben velen on middellijk aan de rol van Kniertje uit Heijermans' „Op Hoop van Zegen." Een feit is 't, dat zij voor het jonge re geslacht dat den Schouwburg be zoekt, eerst recht bekend is gewor den, naam is gaan maken, door deze rol; haar reputatie dagteekent, te recht of ten onrechte dat willen we ook in 't midden laten hoofdzake lijk van het oogenblik af dat zij als de prachtig gespeelde Kniertje hon derden avonden successen is gaan be halen, terwijl we daarbij niet willien uitmaken of Heijermans meer te dan ken heeft aan mevr. De Boer, die door haar knappe creatie van deze rol me de heeft gewerkt aan den opgang van zijn „Op Hoop van Zegen", dan wel mevr. De Boer aan Heijermans, om dat deze haar met 't uitdienken van die rol gelegenheid heeft gegeven om; uit te blinken en meer naam te ma ken dan vroeger. We willen al die vragen hier onop gelost laten en ons uitsluitend bepa len tot het doel van dg vooretelling van gisteren. Mevrouw De Boer-Van Rijk heeft ïdeaer dagen n.l. den dag herdacht.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1