KEIJSER'S Schoenenmagazijn. weeroericni MEDEDEELINGEN VAN HET jKONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 23 Febr. 1909. Hoogste barometerstand 779.2 m.M. te Riga (Oostzeekust van Rusland); laagste 758.2 m.M. te SeydLisfjord. Verwachting tot den avond van fel Februari: Wind: zwakke tot matigen Oostellj- ■fcen tot Noord-Oostelijken wind. Gesteldheid van de lucht: nevelig tot licht bewolkt, droog weer. Temperatuur: "s nachts matige Vorst, overdag boven het vriespunt. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. De bear C. W. IJ. Ibach, thane du- reelambienaar lsie klasse bij den Rijks-W aterstaat alhier, herdenkt den lsten Maart a. s. zijn 25-jarige ambts vervulling. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Donderdag 25 Februari 1909, dea namiddags van 2 tot S uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium und Fuge, A. Becker. 2. Adagio (ie Vioolsonate), J. S. Bach. 3. Fantasie op: „Jesus, meiae Zu- versicht, W. Rudnick. 4. Andante, S. de Lange. 5. Aria uit (Pauiua), Mendelssohn. Verleden week is aan de firma Kok (handel in luxe-, rij- en tuigpaarden) de eer te beurt gevallen een zeer mooi paard te mogen levetfen bij het Ne derlandsche Hof. Piet van der Meer. Onze stadgenoot, de violist Piet van der Meer, heeft naar hij ons bericht, op zijn tournée in Amerika veel suc ces. In Hoboken, New-York en Peter son, waar hij reeds gespeeld heeft, is hij als Hollander zeer geroemd. Van der Meer is een teerling van Carl Flesch. siening aer oegrootang Komt aan de orde de bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren H. Hogenblrk, A. W. Jacometti en A. Koolhoven en ter voorziening in twee open plaatsen. SPAARNDAM. Men meldt ons Na de lezing, alhier gehouden door den directeur der gasfabriek van Schoten, blijkt, dat aanvankelijk 42 personen zich als gebruiker hadden opgegeven. Nu is dit aantal echter gestegen tot 96 van Spaamdmm en van Haarlemmerliede 13, totaal 109 verbruikers. Als nu onze gemeente raad spoedig deze zaak wil afhande len, dan kunnen wij einde Septem ber ons gas branden. Voor de gemeente Schoten la er nog dit voordeel aan verbonden, dat de buizen langs den vergierden weg ko men te liggen, zoodat de daaraan wonenden dan ook gas kunnen krij gen. Tevens deelt men ons nog mede, dat de te maken kunstwerken niet van overwegend bezwaar waxen vei lig mag nog worden aangenomen, dat deze verbruikscijfers niet overdre. ven zijn en dat in werkelijkheid ve len zich nog zullen aanmelden, als zij hier en daar eens even hebben kun nen kijken. Gas voor Spaaradam ia ook zoo iets nieuws, dat men er eerst aan zal moeten wennen. maal, waaraan de ledetf dier orde hier te lande als gasten zijn genoo- digd De ridder-bijeenkomst van heden beoogt, ook uitvoering te gevea aan het door den Prins-gastheer levendig gekoesterd denkbeeld, om te geraken tot vorming van een speciaal Neder- landsche afdeeling. Zoowel Z. K. H. de Prins als de overige ridders dragen bij gelegen heid van dezen maaltijd het oorspron kelijk gewaad der ridders, bestaande uit een rood-lakenschen wapenrok, witte pantalon met stevvais tot over de knie; op de borst een achtkantig wit geëmailleerd kruis. Over dit kostuum wordt gedragen een lange zwarte mantel; als hoofddeksel een breedge- randen grijzen vilten hoed, met zich over den rand buigende roode veer. „EIGEN HULP". Onder leiding van den heer R. J. de Ruiter, voorzitter van het hoofd bestuur, is te 's-Gravenh&ge eene buitengewone algemeene vergadering gehouden van de vereeniging Eigen Hulp. Gedeeltelijk in overeenstemming met door verschillende districten in gediende voordrachten werden als leden van het hoofdbestuur herkozen de heeren R. J. de Ruiter te Rotter dam, W. J. Harms te Nijmegen, J. K. Jung te Leeuwarden, J. G. Tuytel te Haarlem en G. S. Reehorst te Am sterdam, terwijl als nieuwe leden werden gekozen de heeren F. A. V. W. H. van Tuerenhout te Haarlem, A. Nuysink en A. W. Kattenbusch te Utrecht, nir. L. Delbaere en W. L. G. Brunings te Amsterdam. De hoeren J. Rink, mi', dr. D. Tal- ma, dr. M. A. Schepers te 's-Graver.- hage en J. C. Th. Timmerman® van Abcoude te Arnhem, die in bet oude hoofdbestuur zitting hadden, hadden verzocht niet in aanmerking te ko men voor eene herbenoeming. De reorganisatie der vereeniging Eigen Hulp" heeft dus nu haar be slag gekregen. KAMERVERKIEZINGEN. De liberale kiesvereeniging te Nes (district Zaandam) heeft mr. H J. C. van Tienen, te Zaandam, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. REORGANISATIE DER ARBEIDS INSPECTIE. Naar aanleiding van het indienen van een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk X der Staa.tsbegroo- ting voor 1909 in verband met de nog in dit jaar te bewerkstelligen reorga nisatie der arbeidsinspectie, heeft de Nationale Vereeniging voor Vrouwen arbeid zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met het ver zoek „dat ontwerp van wet alleen dan aan te nemen, indien het zooda nig werd gewijzigd, dat aan de ad- junct-inspectrices van den arbeid een zelfde jaarwedde kan worden toege kend als aan hare mannelijke colle ga's en aan beiden dezelfde eischen worden gesteld." ONGELUKKEN. In don nacht van Zaterdag op Zon dag Is de stoomboot van de zalmvls- scherij Klein Profijt te Rhoon In de haven te Goidschalkxoord omgesla gen. De stuurman A. S., uit Putters- hoek, die alleen als waker aan boord was, Is daarbij verdronken. AANGEHOUDEN. Zekere R., die indertijd den beruch- ten Veltman na zijn ontsnapping uit het gesticht te Medemblik ondierdak verschafte, 1» thans, als verdacht van een diefstal van ƒ100 te Gouda, aldaar gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht. (Tel.) EEN CANDIDAAT-KAMERLID T In verband met het aan den gene- raal-majoor der infanterie van het leger in Ned.-Indië W. G. A. C. Christan verleend eervol ontslag uit den dienst, schreef men aan het Soer.- Hbld. uit BatavLa o. m. het volgende: Men verwacht groote dingen van dezen nog betrekkelijk jongen man en neemt bijna voor zeker aan, dat hij binnen niet al te langen tijd in de Tweede Kamer zal zitten. Men kan dan in hem verwachten iemand, die zijn partij in Nederland krachtig zal steunen, maar die ten aanzien der Indische belangen zal weten geheel vrij te blijven. Voornamelijk zal men hem op den voorgrond zien treden waar het om de deiensiebelangen der kolonie gaat: le dozen opzichte mag hij zich met recht „export" noemen. Minister Idenburg moet zich van Christan's komst veel voorstellen, daar hij het aangenaam vindt een eerlijk, oprecht en bekwaam voor lichter over lndië in zijn nabijheid te hebben. BRANDEN. Op Notemdaal onder Steenbergen 16 door onbekende oorzaak bet nieuw gebouwde huis met schuur van den landbouwer Van Geel een prooi der vlammen geworden. Ook de inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schada EEN GRAP? Onlangs kregen do familieverwan ten op een Zeeuwsch dorp van hun zwager in Holland het bericht, dat hunne zuster overleden was. Toen twee broeders, na een rouwpak te hebben aangetrokken, aan het „sterf huis" waren gearriveerd, was de eer ste, die zij in de huiskamer aantrof fende gewaande doode. Men be grijpt hunne blijde ontroering en te vens hunne verontwaardiging tegen den afwezigen man hunner zuster 1 INBREKERS GEARRESTEERD. Een veertien dagen geleden werd aan den Vleutenschenweg te Utrecht diefstal met inbraak gepleegd, door forceer.ng van het slotongeveer 200 werd, tijdens de afwezigheid der bewoners, gestolen. De politie stelde een onderzoek in, dat evenwel zonder resultaat bleef. Wal werden aenüra gegevens verzameld, die mogelijk la ter tot ontdekking van de daders zouden kunnen leiden. Die maatregel zal nu vormoedelijk met succes wor den bekroond. Dezer dagen had te Gouda een diefstal met braak plaats, onder om standigheden, d!e nagenoeg gelijk waren aan die, waaronder de diefstal aan den Vleutenschenweg werd ge pleegd. Het mocht der politie te Gou da gelukken, twee vermoedelijke da ders aan te houden op een hunner werd bij fouilleering een looper ge vonden, waaraan twee kleine stukjes ontbraken, als waren er schilfers af gebroken bij het forceeren van een slot. Dit feit werd gelukkig niet ver onachtzaamd en kwam ter kennis van de Utrechtsche recherche, die bij de Inbraak aan den Vleutenschen weg in hot slot vau de deur twee stuk jes metaal had aangetroffen, die de den denken aan het uiteinde van een looper en daarom met zorg bewaard waren gebleven. De rechercheur Noppen begaf zich Vrijdag naar Rotterdam, waarheen de te Gouda aangehoudenen inmid dels waren overgebracht. Bij onder zoek bleek den pobtiebeambte, dat de stukjes, in het slot gevonden, precies pasten aan den looper, op een der verdachten aangetroffen, zoodat het vermoeden voor de hand ligt., dat men te Gouda tevens de schuldigen van de inbraak te dier stede heeft gearresteerd. Het zijn twee Amster dammers. Na verhoor te Rotterdam zullen heide personen naar Utrecht worden overgebracht. De dochter van den bewoner aan den Vleutenschenweg heeft op den dag, dat de inbraak plaats had, twee mannen eenfigen tijd op straat heen en weer zien loopen, zoodat zij beide personen goed opnam en hen stellig meent te zullen herkennen, als zij die mannen weder ziet. Amsterdamsche Bears. Openingskoersen van 23 Februari, medegedeeld door LABOUCHLRE OÏENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was flauw op ongunstige politieke berich ten. Nederl. Certificaten 76 3/4 en 91 5/8, Russen 1909 87. ZUID-AMER1KAANSCHE STAATS. FONDSEN flauw, Peruanen 9 1/8 en 36 3/4-7/8. TABAKSAANDEELEN vast. Bindr jey 99/100, Dell 420, Medan 248, Rob terdam Deli 340, Senembah 360. PETROLEUMAANDEELEN flauw: Koninklijke 365 1/2/6, Moeara Enim 160 1/2161, Sumatra PaLembang 135 3/4, Dordtsche Petroleum 143/4. MIJNAANDEELEN: Ketahoens 183/5, Redjang Lebong 990, Algemeene Ex ploratie vasi 100. De AMERIKAANSCHE MARKT opende vast. Atchison 100 3/8, Denver 43 1/4, Erie 28 5/16, Kansas 38 7/8 en 69 1/4, Mis souri 39 1/8, Rock Island 22 3/4, Sou thern Railway 23 13/16, Southern Pa cific 116, Union Pacific 175, Wabash 17, Steels 44, Carren 45, C. Marine 8, Pref. Marine 23. CULTUURWAARDEN flauw. Vor stenlanden 144. Telegrammen OOSTENRIJK EN SERVIë. PARIJS. 22 Febr. (Reuter.) Uit Weenen wordt aan de „Petite Répu- blique" gemeld Aartshertog Frartz Ferdinand, de Oostenrijksche troon opvolger, is uit St. Moritz terug ont boden, om de zitting van den krijgs raad bij te wonen, die morgen onder leiding van den keizer gehouden wordt. Met het oog op den tegenwoordigen toestand is de jaarlijksche reis van het Oostenrijksche eskader uitge steld. Het eskader blijft te Cataro. Uit Berliju wordt aan de „Echo de Paris" gemeldOostenrijk verklaar de formeel aan de Duitsche regeering dat het geen bemiddeling zal aan vaarden, die in strijd wezen zou met de eer en de waardigheid van de Mo narchie. Dientengevolge richtte Duitschland aau de mogendheden een rondschrij ven, mededeeiende dat het onder goeu omstandigheden geneigd is deel te nemen aan een collectieve bemid deling te Weenen. en deed daarin het voorstel, collectief op te treden bij de regeermg te Belgrado. BULGARIJE EN TURKIJE. KONSTANT1NOPEL, 22 Febr. (Reu ter,) De oplossing der Bulgaarsche quaestie schijnt nog ver af. De Turksche regeering, overtuigd, dat de Kamer nooit een regeling van de Bulgaarsche quaestie zal toestaan, tegen een schadeloosstelling van 125 millioea tra. zonder gelijktijdige re geling der Russische schuld, deed twee voorstellen om die beide zaken gelijktijdig tot oplossing te brengen. Rusiland verwierp die en scltijnt besloten de schuldeischer van Tur kije te willen blijven. De Russische gezant weigert aan het verzoek van Turkije te voldoen, om de Regeering te Petersburg op de hoogte te bren gen van de moeilijkheden, die het ge volg zijn van het vaste voornemen der Kamer. Marktnieuws Haarlem, 22 Febr. 1909. Botermarkt. Boter. Aangevoerd en verkocht 50 kg., ƒ1,60ƒ1,50 per kg. Biggen. Aangevoerd en verkocht 17 st.108 per at. N. Kalveren. Aangevoerd en ver kocht 25 St., ƒ11—ƒ7 per st. Op de Maandag alhier gehouden groen ten markt waren aangevoerd en verkocht: Aardappelen: aangevoerd en verk. 13 HL. 2—1.50. Appelen: aangevoerd 26 HL., verk. 12 HL., 8—14. Peren: aangevoerd 7 HL., verkocht 5 HL., f 8—12. Bloemkool, aangevoerd en verkocht 65 stuks, 0.30—0.35. Roode Kool: aangevoerd en verk. 3000 stuks, f 0.08—0.14. Witte aooi: aangevoerd 66 stuks, verkoeld 40 stuks, 0.060.11. Savooiekoo aangevoerd en verkocht: 2000 stuks, 0.08—12. PURMEREND, 23 Febr. 1909. Kaas. Aanvoer 43 stapels kleine, 32 per 50 kg. Boter. Aanvoer 819 kg., prijs 1.60 a 1.70, gemiddeld 1.65 per kg. Vee. 324 runderen, waaronder zijn 160 vette, 6 stieren, 25 paarden, 70 a ƒ280 per stuk. 59 vette kalveren, 0.75 a 0.95 par kllogr. 941 nuchtere dito, 9 a 24 per stuk. 209 vette varkens, 44 a 49 cent per kilogr 62 magere dito 16 a 2S per stuk. 153 biggen, 8 a 11 per stuk. 419 schapen en lamineren. Eieren. Kip- 3.75 a 4.25, eend- 5 per honderd. Vette koeien prijshoudend, han del matig, 0.58 a 0.72 per kg. Gelden koeien prijshoudend, han del matig, 110 a 180 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel matig, 140 a f 250 per stuk. Nuchtere kalveren prijshoudend, handel matig. Vette varkens prijshoudend, han del vlug. Magere varkens en biggen prijs houdend, handel vlug. Overhouders prijshoudend, handel stug, 13 a 20. BEVERWIJK, 22 Febr. Koolrapen per 100 ƒ5. Bieten per 100 2.60. Schorseneeren, p. bos 0.15. Aardap. klei, p. Heet. 2.50. Id. zand, p. Heet. 3.50. Roode Kool p. 100 816. Witte Kool p. 100 18. Savoije kool p. 7—16. Bloemkool per 100 22. Uien per Heet. 5.50. Ppeis, per bos 0.17|. Rabarber, p. 100 bos 22. Pieterselie, per bos 0.15. Selderie per bos 0.20. Appelen, p. Heet. 6—9. Peren per Heet. 9. Burgerlijke Stand BEVALLEN Febr. 20. P. de Graaff—Schenk, z. 22. A. M. Bom—v. Bakel, d. 23. M. J. HofBurger, d. OVERLEDEN Febr. 22. C., 5 m., d. v. W. Vroom, Zuid-Polderstraat. INGEZONDEN an ingezonden «tukken, geplaatst o niet geplaatst, wordt do kopie deninzerdei niet teruggegeven. Voor den inbond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Aan de Redactie van Haarlem's Dagblad. Geachte Redactie, Mag ik u vriendelijk verzoeken on derstaand schrijven in uw geacht blad. op te nemen? Bij voorbaat mijn dank. UEd. dw. Dn., T. J. FRöLICH. Aan Haarlems marktkooplieden en allen, die belang stellen in den bloei onzer gewone weekmarkt 1 Nu Ik weer na eene afwezigbe;d van bijna vijf jaren in mijn vader stad weergekeerd ben, om mijn oud en geliefd bedrijf weer hier uit te oefenen, treft het mij, dat onze gewo ne Maandag-markt niet verminderd is. Bij de ontzaglijke uitbreiding der stad kan dit ook niet anders.- Maar daarom mogen wij en alle be langhebbenden niet stilstaan, maar zijn verplicht te streven naar verbe tering. Niet alleen voor ons zelf, maar inzonderheid voor elkander. En daarom is het mijn innige overtui ging, dat we ons moeien aaneenslui ten. Eendracht maakt macht. Wij moeten ons, gelijk in de meeste groo te steden van ons vaderland niet al leen, maar ook daar buiten, vereeni gen tot een marktkoopenliedenbond. Bij ervaring, door mijn verblijf in den vreemde, heb ik het hooge belang daarvan bij ervaring leeren kennen. In 's-Gravenhage, waar ik de eer ge had heb mede te werken tot oprich ting van een bond, is reeds heel wat ten goede veranderd. De raad dier stad houdt er rekening mede. Ge meenteraadsleden en marktmeesters werken nu mede tot bloei der markt, wat zeer ten gunste werkt voor het marktlievend publiek, Kooplieden, publieke orde en stijving der gemeen tekas. En waarom zou dit hier ook niet mogelijk kunnen wezen, te meer daar onze gemeente over een terrein be schikt in het centrum der stad als in weinige steden het geval is? Zoo ook met de Zaterdagavond- markt. Ik ben nog te kort inwoner om goed te kunnen oordeeien, en dit is ook het doel niet van dit schrijven, maar alleen om u te wijzen op het groote belang van een bond of ver eeniging. Persoonlijk heb ik geen re den tot klagen, daar mij door den geachten marktmeester een uitne mende standplaats is aangewezen, en zoo zal het met velen ook wel het ge val zijn, maar dit sluit daarom niet uit, dat wij, en dit is een eisch des tijds, geroepen zij a in den weg van orde naar verbetering te streven, en roep ik u daarom allen toe: „Veree. nigt u, door elkander wederkéerig te steunen. Tot nadere inlichtingen is volgaar ne bereid uw dw. dienaar, T. J. FRöLICH. Boekverkooper, Standplaats Ged. Oude Gracht bij de Koningstraat. Woonplaats Lange Boogaardstraat 6, over de Boter markt. Gemengd Nieuws DE MOORD TE SANTIAGO. Als resultaat van het onderzoek, In gesteld naar aanleiding van de ver moording van den bode der Duitsche legatie, ia de Chiieensche iustitte tot Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 771 m.M. Stilstand. Vorige stand te 2 uur 775 m.M. Tbermometerstand te Haarlem. Dinsdag 28 Februari Hoogste gisteren 9 uur F. 48 Laagste hedennacht F. 82 Hoogste heden tot 2 uur F. 84 INGEZONDEN MEDEDEF.LINGEN 4 30 Cts. par regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEER1NG Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. »■- -■ 32 Lange Veerstraat dat ze 35 jaar aan het tooneel ver bonden was en had dit heuglijk feit niet lang geleden onder zeer veel be langstelling gevierd; Heijermans was zelf3 uit Berlijn overgekomen om haar dien dag mede te huldigen. En nu had zij gisteren-avond het Haarlemsch publiek de gelegenheid gegeven om haar ook de hulde van zijn waardeering te brengen, waar voor zij natuurlijk een weder-opvoo- r'.ng van „Op Hoop van Zegen" had gekozen, dat daarmee tevens zijn... 811e opvoering beleefde: een onge kend feit in de Nederlandse he too- rioelwereld met een Hollondsch stuk! Het publiek, dat In grooten getale was opgekomen en de meeste rangen goed vulde, deed haar bij ieder be drijf een hartelijk applaus ten deel vallen. Maar toen dit zijn deel aan de hul de had gegeven, hadden anderen ook nog iets te zeggen. Toen na 't ophalen van het doek na het laatste bedrijf mevr. De Boer weer ten tooneele verscheen, werden er tegelijk manden met bloemen aan gedragen en traden eenige heeren naar yoren. Ook de leden van het „Nederlandsch T ooneelgezelschap", sommigen al afgeschminkt, kwamen op, en het geheel bood een aardig aanzien. liet eerst trad de heer Van Ooij naar vonen, om te verklaren, dat de bloemenstad, Haarlem, er zich over verheugde de eerste te mogen zijn, om na Amsterdam mevr. De Boer te huldigen. Hij wenschte haar geluk namens de Koninkl. letterlievende vereeniging „Cremer", wier beden ook het pad der kunst beproeven te bewandelen en dus oordeeien kunnen hoe moeilijk ten mooi het werk is dat zij levert. Niet lang geleden had me vrouw De Boer hier In een stuk een symbolieken muur helpen steunen (de heer Van Ooij doelde hier op „De Opgaande Zon") en nu hoopte hij, dat zij ook nog lang de kunst en de „Nederlandsche Tooneelvereeniging" blijven helpen steunen. Onder luid applaus bood een der bestuursleden van „Cremer" haar toen een bloemstuk aan. Daarna sprak de lieer Van Gaste ren nog teen paar hartelijke woorden. Dikwijls had hij al artisten op een Jubileum toegesproken, maar nog zel den had hij t met zooveel genoegen gedaan als thans cafffl. De Boer. Hij wonschte haar 't beste toe en hoopte, lat de „Tooneelvereeniging" en zij nog lang bij eikander zouden blijven. Namens eenige Haartemsche kunst vrienden bood hij haar toen. een prachtige corbeille met bloemen aan, namens eenige andere kunstvrienden een kleinere, en namens zich zelf een ruiker. Weer applaudisseerde het publiek zeer hartelijk. Mevr. De BoerVan Rijk, die bui gend voor dit huldebetoon dankte, had in het costuum van de zielige Kniertje de toespraken staan aanhoo ren. Het tooneeltje was wel aardig. FRANS NETSCHER. Eiaraen Nuttige Handwerken. 's-Gra\enhage, 22 Febr. Geslaagd de dames M. M. Proper, C. Sernee, F. II. A. Lams, allen ven Haarbem. Haarlem's Dubbel Mannen kwartet. Op een den 21sten dezer gehouden vergadering van bovengenoemd kwar tet, onder leiding van den heer Hen ri Pielage, is tot voorzitter gekozen de heer J. F. ter Wolbeek. Tevens zijn herkozen de heeren: E. Klaassen Jr., Secretaris (Pieterstraat 5) en A. van Brussel, penningm. Nationale Militie. We ontvingen een publicatie van B. en W. In zake toestemmingtot bui- tenlandsche zeevaart en tot verblijf buitenslands voor verlofgangers van land- en zeemilitie. Militaire Zaken. Hedenmorgen hebben zich tn de Lnfanterie-kazeme alhier vrijwillig aangemeld de matrozen J. H. en W. D., die van hun schip Z. M. Sommels- dijk waren gedeserteerd. Genoemde matrozen zijn heden on der militair geleide naar Den Helder teruggebracht. Tabltha. In het lokaal Ridderstraat 24 hield gisterenavond de naaivereeniging „Tabitha" haar jaarfeestviering. Te aoht uur werd de bijeenkomst door den heer W. ten Boom geopend, waarna hij de aanwezigen welkom heette. Tot bijwoning van dit jaar feest was o. a uitgenoodigd het per soneel van de Zondagschool van de Vereeniging tot verbreiding der waar heid an van de Zondagschool van de Haarl. Jongelings Vereeniging Pred. 12 vers la. Het was er recht gezellig. Voor dracht en zang wisselden elkander af. Door de leden der vereeniging i was een rijk versierde tafel aange bracht. Tot laat In den avond bleef men in gezelllgen kring bijeen. Faillissementen. Bij vonnissen der Arr. Rechtbank alhier d.d. 23 Februari 1909 zijn in staat van faillissement verklaard J. Pilkes, aannemer te Zand voort De nalatenschap van wijlen J. Kaandorp, bloemist, overleden fe Velaen. Rechfter-commissarls in beida fail lissementen mr. E. J. Dórhout Mees. Personalia. De toestand van den heer L. C. Du- mon/i, directeur van Openbare Wer ken, ia zeer vooruitgaande. Iiaarle m's Kinderkoor. Op de laatstgehouden vergadering ls thans besloten om de eerste uit voering in dit seizoen te doen plaats hebben op een datum in April. Er zullen o. a ten gehoone .worden gebracht 't Ouderhuis van Hol en St Nicolaasfeest van Zweers, het laatste op veelvuld:g verzoek. Daarbij zullen ook nog eenige Nederlandsche liede ren gezongen worden. De begeleiding ia opgedragen aan het Haarlemsch Muziekkorps. Het geheaJ belooft dus een uitne mend concert te worden. TWEEDE KAMER- VERKIEZING. Gisterenavond werd in het Café Briakmann een bijeenkomst gehou den van voorstanders der candido- tuur van Jhr. Mr. Van Sty rum. Namens het comité werd on3 ge zegd, dat omtrent het beslotene heden nog geen mededeelingen gedaan kun nen worden. Over enkele dagen zaJ het comité evenwel eene officleele bekendmaking doen. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een ziveren armband en een sleu tel, aan het politiebureau. Een ceintuur met gesp, bij J. Swart, Berckheijdestraat 4 rood. Een honden muilkorf, bij E. Hilker- man, A. L. Dyserinckstraat 33. Een half mud aardappelen, bij F. Plets, Oranjeboomstr. 133. Een pakje postpapier en blanco-re keningen, bij C. WiJkes, Breestr. 26. Een doublé vingerring, bij D. van Velsen, Brouwerstr. 108. Een duif, bij A. Heijkoop, M. van Heemskerkstraat 12. Een kwitantie ten name van L. Weglan, aan het politiebureau. Een vest bij J. A. Piek, K. Begijne straat 5. Aangifte Is gedaan van het verlie zen van een portemonnaie Inhouden de 5.08. Uit de Omstreken BLOE.MENDAAL. In het laatst dezer maand Jaarver- gadert „Bloemendaal's Bloei". BehaL v« de lezing der verslagen en de vast- HEEMSTEDE. Reinigingsdienst. Het maken van een afsluiting om het terrein van den reinigingsd :enst is opgedragen aan dan heer J. H. Hir- des, alhier. BENNEBROEK. Maandagavond vierde In Rehoboth de Christelijke Zangvereeniging Ben- nebroek haar 10e jaarfeest Nadat door den eere-voorzitter ds. J. A. Gerh van Wijk de bijeenkomst was geopend werd door den secretaris en penningmeester het jaarvierslag uitgebracht, die beiden van matigen bloei der vereeniging getuigden. Daarna werd overgegaan tot het houden van voordrachten, samen spraken enz., die zeer in den smaak der aanwezigen vielen. Ook een loop wedstrijd met 18e eeuwsche verlich ting had veel bijval. Men ging zeer voldaan over het gezellig feest ver na middernacht huiswaarts. Naar aanleiding van het bericht In ons vorig nummer, als zou de wed. M. C. WildschutBoeree de oudste Ingezetene van Bennebroek zijn, deelt onze corr. mede, dat alhier nog een persoon van 91 en een van 89 is gevestigd, zoodat het bericht onjuist Is, Het bericht was nl. niet van den correspondent afkomstig. WIJK AAN ZEE EN DUIN. HET NIEUWE RAADHUIS. Gisteren is het nieuwe Raadhuis op den hoek van de Zeestraat en den Romerkerkweg in gebruik genomen. Het oude Gemeentehuis, dat meer naar zee ligt, dagteekende uit 184f>, toen de gemeente eeu 600 Inwoners telde. Er was daarin maar één ver trek, dat voor alle doeleinden gebe zigd werd. Die toestand was niet zeer aangenaam, toen het dorp zich be langrijk ging uitbreiden en allengs een ingezetenen-tal van 3000 ging tellen De behoefte aan een nieuw gebouw werd al dringender, tot het gemeen tebestuur aan den architect J. J. L. Moolesehot en later aan den heer J. London te Haarlem opdracht gaf tee- karvineen en plannen te maken. Besloten werd het ontwerp van den heer London te doen uitvoeren. Zoo ls geschied door den aannemer Schram. Architect en aannemer heb ben een eenvoudig, maar karakter vol gebouw gezet, dat aardig ligt op het wat opgehoogde terrein, te mid den van plantsoen-versiering, die men nog bezig is aan te leggen. De lage, breede gevel met het hoo ge leisteenen dak is uitgevoerd in een z.g. laat-Fransch-Hollandschen re- nai3sance-stijl, waarin behalve de Hollandsche architectonische elemen ten, de stijl der Lodewijken valt te herkennen. Bij het indeelen van het Inwendige is het eenvoudig karakter van don gevel streng doorgevoerd, waarbij in het oog is gehouden tot welk doelein de het gebouw dient. Door de hoofddeur met den antie kon, verguld-koperen klopper, komt men in de sobere vóórhal, waarin een koel Licht door de vensters wordt toegelaten. Deze hail geeft toegang tot de raadszaal, die in een rustlgen toon gehouden ls. De spaarzaam aange brachte versiering bepaalt zich tot een portret van de Koningin en eeni ge gekleurde bïnnen-vensterB. Op veel publiek wordt blijkbaar bij de raadszittingen niet gerekend 't Hokje, waar belangstellenden toe gelaten worden, is niet grooter dan een vierkante meter, vlak vóór den ineang aangebracht. Rechts van de hal is de secretarie, een net ingericht, goed verlicht te- ka*!, waaraan grenst de kamer voor den secretaris met een brand vrije kluis. Deze loopt weer Lneen met het archief-vertrek. De kamer van den burgemeester is eveneens een vriendelijk en aangenaam ver trek, doch ook eenvoudig ingericht. Achter 't raadhuis is een nette wo ning voor den. bode en een gevange nen-lokaal. Door omstandigheden heeft het ge meente-bestuur afgezien van een plechtige inwijding van het gebouw; evenwel wordt den ge meen Lena ren Donderdag van half 2 tot vier uur gelegenheid gegeven het te bezichti-1 gan. Binnenland DE JOHANNITERORDB. Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen als rechts-ridder der orde van St. Jan van het hospitaal van Jeru zalem (Johanniterorde) geeft heden ten Koninklijken Paleize een feest

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2