NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. zee jaargang. Ho. T87ï Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. WOENSDAG 24 FEBSOABI 1909 ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd te (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOÜL AD VERTENTÏÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere legal meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft-elke regel meer ƒ0. fö Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentl5n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. lütercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buiienspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Teiephoon interc. 6229. DIT- NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 25 FEBRUARI. Gr. Kierk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Hotel De Leeuwerik: Tentoonstel ling Decora Plastiek, 95 uur. Soc. Vereen! ging: Derde Liederen- avond Gerard Zalsman, 8 uur. OM ONS HEEN No. 887. Be Waan van den Oorlog. ii. De oorlog is een waan, die ons wordt bijgebracht van de eerste oogenblikken af. waarin onze kinder ziel tot schemerig bewustzijn komt. Tot- ons eerste speelgoed behoort een doos met soldaatjes, een chacot, een blikken sabel en wanneer onze ouders xich de weelde kunnen veroorloven, een complete vesting inet bastions eu ophaalbruggen en kanonnen, waar. uit we met erwten de soldaten omver •c hie ten. Op school is het onderwijs in de geschiedenis niets dan een verhaal over reeksen van oorlogen, kleine on groote^ waarvan we nameu ea data precies moeten leeren en die elk door een vrede, hier of daar bezegeld, worden afgesloten. Dezelfde ge schiedschrijver, die het noodig vindt, dat kinderen elk dorpje kennen waar gevochten is, verliest plotseling zijn belangstelling in die volkeren, zoo dra ze vrede hebben gesloten Het komt zelfs niet bij hem op, dat hun maatschappelijke toestand eu ont wikkeling, hun economisch bestaan, leerzaam en boeiend voor het kind zou kunnen wezen, al ware het maar als ondergrond voor al die oorlogen en vechterijen, die hem zoo dierbaar zijn. Zoo blijft het jonge kind ver van alle volkenkunde, maar wordt opgevoed in de oorlogsgeschiedenis met een zorgvuldigheid, alsof het la ter dat vak zelf moest gaan onderwij zen. En het komt van school, in de maatschappij met de in zijn ziel vastgespijkerde voorstelling, dat vol keren oorlog voeren. Waarom, waar toe, waarvoor, verneemt het nauwe lijks. Of wat misschien onvermijde lijk waa in tijden van geringe be schaving, van groote afscheiding der lauden in dagen van gebrekkig ver voer, nu zeer goed achterwege zou kunnen blijven, nu de internationale verhoudingen zóo geregeld zijn, dat meuschen van allerlei nationaliteit zich rustig en ongehinderd in elkan ders land vestigen en daar hun be staan verwerven ziedaar een vraag die een verstandig onderwijzer mis schien terloops wel even behandelen kan, maar die van onze geschiedenis boekjes den grondtoon niet vormt. Toch moest dat zoo zijn en zoo zal het ook worden. Wij menschen. met ons gebrekkig voorstellingsvermogen, dat zich van den huidigen toestand zoo moeilijk weet los te maken, wij kunnen ons misschien nu nog niet ver plaatsen in een tijd, dat de geschied schrijver de oorlogen zal beschouwen als gruwelen, die nu niet meer kun nen voorkomen, zooals wij thans doen met de wreedheden van Nero en Diocletianus. Toch zal die tijd ko men, omdat de oorlog een waan is geworden. Een hoogst gevaarlijke, een besmet telijke, een aanstekelijke waan. Nau welijks komt de een of andere gene raal in Duitschland met een critiek over ons leger, dat niet sterk ge noeg of onze vloot, die niet goed Inge. richt is, of de oorlogswaan slaat over naar ons land en in artikelenen brochures klinkt maandenlang de écho na van onze krijgshaftigheid, terwijl er in Nederland geen schepsel Is, die niet weet, dat oorlog voor ons de grootst denkbare ramp zou we zen. Dit wil men wel toegeven. „Maar", wordt er dan bijgevoegd, de groote landen hebben wel degelijk belang bij een overwinning van hun vijand.' Dat zijn van die dingen, welke de mensehen elkaar gedachteloos nazeg gen. Heeft Duitschland er belang bij Frankrijk te vernietigen? Zoover gaat de rassenhaat toch wel niet, en bovendien zou het ook practisch on mogelijk wezen. De levenskracht van een levenswaardig volk gaat niet te loor met twintig nederlagen. Het is In den oorlog van 1870-71 duidelijk genoeg gebleken. Zal Frankrijk dan Duitschland verpletteren Evenmin. Alles wat men kan is in een oorlog van weerskanten honderdduizende mensahen vermoorden of verminken, eikaars rustige ontwikkeling voorja ren tegenhouden, het persoonlijk en het algemeen geluk ontzettend beno- deelen en in ruil voor dat alles, in het gunstigste geval, een oorlogs schatting bedingen of een provincie nemen, waarvan de stoffelijke waar de in het niet zinkt tegenover al de moreele ellende, die zij heet te moe ten vergoeden. Maar de oorlogswaan zit diep bij de menschen. Vreedzame burgers praten als oude sabreuxs over de noodzakelijkheid van den krijg uit een economisch oogpunt wijzende op de vijandelijkheid van Engeland en Duitschland, die immers het gevolg is van hun mededinging in handel en nijverheid. Zeer zeker, maar ik begrijp niet, welke verandering een oorlog daarin zou kunnen brengen. Economische verschijnselen hebben economische oorzaken eu economische gevolgen kunnen alleen door economische maatregelen worden weggenomen. Dat Duitschland op't gebied van han del en nijverheid Engeland is gaan overvleugelen, vindt zijn oorzaak in de energie van het Duitsche en in de Lndommeling van het Engelsche volk. Te veel >s men aan de overzij de van het Kanaal gaan hechten aan oude instellingen en tradities, zoo<lat bijvoorbeeld op dit oogenblik nög niet het internationale stelsel van maten en gewichten daar doorge drongen is. Overtuigd van eigen voortreffelijkheid soesde de Engelsch. man zachtjes in op het succes van vroeger jaren en nu hij, eindelijk wakker geworden, de oogen uitwrijft ziet hij, dat in den wedloop der vol keren, de Duitscher hem verre voor is gekomen. Logisch zou wezen, dat hij, de ware oorzaak van zijn achterblijven inziende, zichzelf hervormde, grooter algemeene ontwikkeling zocht, ver ouderde belemmeringen afschafte. Zoo doen de verstandigen in Enge land, de anderen, met den vecht- dwaas Lord Roberts aan hot hoofd, willen met een sterk leger een een groote vloot den vlijtiger tegenstan der terugjagen op zijn oude plaats, achter Engeland aan. Zonderlinge oorlogswaan 1 Hoe zou Duitschlands economische vooruitgang, waar het DuUsche leger part noch deel aan heeft, ooit door Engelands militaire macht te stuiten zijn? IJver, energie, durf, zelfver trouwen worden bij geen volk door nederlagen op het slagveld uitge- bluscht. Wanneer Duitschland Enge land overwon zou het immers niet in staat zijn, de Engelsche koloniën te beheer&n. Indien Engeland de over winning behaalde, zou het toch de Duitsche fabrieken niet kunnen slui ten. De uitslag van een oorlog zou alleen kunnen zijn een massamoord van weerskanten en voor de over winnende partij een geldsom. Nooit ranselt de Engelschman bij den Duitscher de energ'e er uit. Twee jaar na den oorlog zou de Brit in zien, dat het vergeefs was geweest, niets dan noodelooze wreedheid. In de noodlottige oorlogswaan staan de groote rijken van Europa het gansche jaar door tegenover el kander als opgewonden boerenjon gens op de kermis, de hand in den zak om de tabaksdoos geklemd. uKom eens op, aLs je durft 1" „Be gin dan, als je lef hebtl" En de omstanders, in trillende spanning van zenuwen, er om heen. Komt er een ander voorbij, die de partijen weet te kalimeeren, dan loopt 't met een sisser af, anders raken niet al leen de twee slaags, maar- allicht ook van de vrienden en bekenden on der de familieleden. Zoolang er legers en vloten zijn, zal de vrede elk oogenhlik in gevaar komen. Wanneer legers en vloten eens door geheel Europa op een en denzelfden dag werden afgeschaft Dan zouden aan de samenleving duizenden worden teruggegeven, die mee konden helpen voortbrengen in den Landbouw, vervaardigen in de industrie, beheeren in den ambte- raarsstaud. Dan zouden journalisten hun talent ongehinderd kunnen wijden aan ar tikelen ter bevordering van algemeen maatschappelijk belang. Dan zouden rassenhaat eu enghar tige eigenliefde verdwijnen in het rustige verkeer van alle beschaafde volken. Dan zou de orde in het eigenland, zonder welke geen vooruitgang denk baar is, gehandhaafd worden door een beter ingerichte, versterkte po litie. Dan zouden akelige droomen over liet gele gevaar, over liet winnend Mohammedanisme, de menschen niet meer kwellen. Dan zou de gelukkige menschheid, wanneer zij in de historie las van de bloedige oorlogen van vroeger, de dankbare verzuchting slakenGod dank, dat wij ons hebben losgerukt van de noodlottige waan van den oorlog." J. C. P. iiaitenlandsch Overzicht De oorlogskansen rijzen de vre- deskansen dalen Dit is nu al eenige dagen, zoodat de toestand thans buitengewoon ge spannen en 1' OORLOGSGEVAAR zeer dreigend is. 't Is of bet onheil- verderf-brengende kanongebulder al in de verte klinkt Het mag wel treurig beeten, dat de Balkan-crisis niet door vriendschap pelijk overleg opgelost kan warden, "an is misschien het juiste woord niet, want „waar een wil is, 's een eg" ook zeker in dit geval DE WIL HEEFT ONTBROKEN EN ONTBREEKT NOG I Deze stout uitgesproken stelling eisclit eenige toelichting. Het is on- nood'ig de geheele crisis-historie weer horhalen, elk is met de hoofd feiten bekend, en weet ook, dat het oorlogsgevaar op heden direct (niet indirect, zooals we straks zullen zien dreigt tusschen Ooste ïrijk- Hongarije en Servië. Waarom liggen deze twee rijken met elkaar in twee spalt Servië eischt van de Donau- monarchie een schadeloosstelling In grond, omdat dieze de Turksche pro vinciën Bosnië en Herzegowina ge annexeerd heeft. Maar wat heeft Ser vië daar mee te maken Wat kan 't m'nheer A. schelen, of C. van zijn buurman B. wat wegneemt Als ver standig man redeneert m'nheer A. .laat B. maar voor zijn eigen zaken zorgen." In geen geval gaat m'nheer A. naar C. om te zeggen „nu hebt gij dat van m'nheer B. gestolen, maar.... je moet mij de helft geven 1" Toch heeft Servie zoo'n zonderling standpunt ingenomen en kan daar voor alleen als verontschuldiging aanvoeren, dat hetook plannen had, om déze Turksche provinciën in te palmen. (We* herinneren slechts aan de samenzwering om een Groot- Servië te stichten). Ook na de overeenkomst van Oos- tenrijk-Hongarije en Turkije waar bij de tweede erkende, dat de eerBte reeds gedeeltelijk recht had op de geannexeerde provinciën, en de eerste aan de tweede een belangrijke geld som gaf, voor den afkoop der overige rechten bleef Servië dit zonderlin ge standpunt innemen. Het nam te genover de Donau-m on archie eene zeer uittartende houding aan en heeft het steeds op een oorlog aangestuurd. Er werd geschermd met grooie en dikke woorden, die moest# bewij zen, dat Servië door Oostenrijk-Hon- gar::e benadeeld was maarer werd niets bewezen I Er kon ook niets bewezen worden, want er waren geen Servische belan gen geschaad. Toch word de eisch gehandhaafd toch werd de volksgeest tegen Oos- tenrijk-Hongarije opgezet toch werd de monarchie beleedïgd toch werd met alle macht op een oorlog aangestuurd. DE SERVIëRS MOESTEN EN ZOUDEN OORLOG Waarom Waarom Er is zeker maar één veronderstel ling mogelijk, namelijk dat hier de hooge politiek weer achter de schermen spookt. We bedoelen de Russische bemoeiing, die reeds zoo veel onheil in den Balkan heeft ge bracht. Aan liet Russische voorstel inzake de Bulgaarsche quaestie heb ben we gezien, hoeveel Rusland wil opofferen, om de macht in den Bal kan te veroveren. Men geeft zoo maar geen 100 mlllioen uit louter vriend schap Wanneer Servië niet wist gesteund te worden door het machtige Rusland (met zijn vrienden Engeland en Fiankrijk), dan zou het zeker niet tot een zoo licht-, neen, d o lzinnige po litiek zijn overgegaan Nu hopen ze e- een fortuintje uit te slaan, en daarom oorlog oorlog I Welke steun zal Rusland geven Ook voor Servië zal wel eene „ver assing" bereid zijn, evenals voor Bulgarije. Diplomaiaeken steun heb ben de Serviërs gedurende de gehee'e crisis van den Russischen minister Iswoleky genoten, ook al werd een enkelen keer den schijn vermeden. Nu wordt er dan door Rusland weer een nieuw Balkan-geschil geschapen, t'at alleen bedoeld is, om de Donan- monarchie te plagen en te benadee- len. Eerst was het overeen gekomen, dat de quaestie betreffende dc an- iexatie van Bosnië en Herzegowina onderling door Turkije en Oostenrijk- Mongarije geregeld zou worden. Nu ir-za overeenkomst eindelijk (na vee) >poffaring van de zijde van 't O.-H. rijk vorkregen is, komt Rusland vertellen neen, nu moet deze zaak ook nog eens door de mogendheden met elkaar besproken worden. Wat zegt men var. zulke tactiek Maar bij diplomatieken steun zal het niet blijven. Komt liet tusschen Servië en Oostenrijk-Hongarije tot een oorlog, dan zullen ongetwijfeld ook Russische soldaten in het vuur Komen, om tegen Oostenrijk-Honga rije den grootsten vijand van Rus land in den Balkan te strijden. Dan als dat gebeurt is de vul kaan tot uitbarsting gekomen. De overeenkomst van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije de trouwe vrienden van den driebond bevat de bepaling, dat wanneer een van beide in oorlog komt met Rusland, de ander moet helpen. In dat geval zal Duitschland dus gedwongen zijn, om zijn bondgenoot tegen Rusland te beschermen. Wat zullen de Russi sche band gen oo ten Frankrijk en Engeland - dan doen Inderdaad, er wordt in den Balkan aen gevaarlijk, roekeloos en onver antwoordelijk spel gespeeld. Men moet bedenken, 't gaat hier om het welzijn van Europa, om het leven en act geluk van duizenden, tiendui zenden millioenen medemenschen. Een Europeesche oorlog zou het verschrikkelijkste zijn, wat te den ken is. En toch wordt het dien kant uit gestuurd. Servië wordt gebruikt aJs een gewillig speeltuig. Oostenrijk-Hongarije heeft tegen over Servië een waardige houding aangenomen. De groote heer heeft den ondeugenden straatbengel naar hartelust wal laten schelden. Nu wordt het echter te erg 1 Wanneer de Servische uittartingen dan ook nog lang warden voortgezet zal de Donau- monarchie dit zeker niet meer ver dragen. De kruik gaat zoo lang te water tot ze breekt. Teekenend is, wat de Fransche ge zant te Berlijn tegen den Cerv:schen collega zei. Hij betoogde, dat Servië zijn eischem tot een schadeloosstel ling in grondgebied moest opgeven, wanneer het zich niet wilde blootstel len aan het gevaar om door Oosten rijk verpletterd te worden, vooral daar laatstgenoemd rijk thans zoo volkomen toegerust is voor een oorlog-, dat het zelfs weer stand zou kunnen bieden aan den eenparig uitgesproken wil van Europa. Maar Europa zou zich geenszins tegen een eventueel oorlogsplan van Oostenrijk verzetten. Duitschland staat als een ijzeren wal, gereed tot den striid, achter zijn bondgenoot, en dekt hem den rug. Alleen spoedige en totale wijziging van Servië's politiek kan den vrede handhaven. Dat Oostenrijk-Hongarije het drei gen moede is, blijkt wel uit het feit, dat het de bemiddeling der mogend heden heeft afgewezen, onder mede- deeling „wij hebben steeds een cor rect standpunt ingenomen, maar Ser vië is van alles de oorzaak. Het eeni ge wat gij, mogendheden, kunt, is Servië tot inkeer brengen." Maar of dit zal slagen. Wij betwij felen sterk, of Rusland moet op het 'aatate oogenblik voor den grooten stap den Europeesche® oorlog terugschrikken. Ach, ware 't zoo 't Lijkt er evenwel niet naar. Een telegram meldt althans, dat er Rusland bij de grens van Oostenrijk groote bewegingen van Russische troepen plaats hebben. Sombere voor teekenen Ook Oostenrijk-Hongarije gaat het overige deel van zijn leger mobilisee- ren. Reeds rollen treinen met solda ten en schietvoorraad naar de gren zen Sombere voorteekenen SCHEEPSONGELUKKEN. Het stoomschip „Leopold", van Dover naar Ostende, is gisteren bij d'kken mist op een pier geloopen; de schade is belangrijk. Het schip was genoodzaakt de reis op te geven en in de marinehaven binnen te loopen. Een sleepboot verleende hulp. De passagiers van de „Leopold" werden aan wal gezet en vertrokken met een latere boot. Men zegt, dat de botsing het gevolg was van een ge brek aan de machine Bij Dover geraakte ook een En gelsch oorlogsschip aan den grond maar is met eigen kracht weer vloi gekomen CASTRO WEER NAAR VENE ZUELA De Parijsche correspondent van tie N. Ct." heeft een schrijven gezien van een van Castro's secretarissen, odateerd uit Dresden, waarin (aan den bekenden publicist Gomez Carillo) namens den ex-president gemeld wordt, dat deze reeds een hut hoeft besproken op ten boot, die 2ü Maai! a.s. naar La Guayra vertrekt. For meel wordt in die tnisshe medege deeld, dat Castro medio April weer in Venezuela hoopt te zijn. EEN REDE VAN Dr. LEYDS. Minister ltissik zat te Pretoria voor bij een afscheidsdiner, aangebo den aan dr. Leyds. Deze beantwoord do een dronk, door minister Smuts op hem uitgebracht, eu zeide, dat voor hem dq tijd om naar Zuid-Afri- ka terug te keeron, nog niet was ge komen. Hij verklaarde van plan te zijn, de rest van zijn leven te beste dei aan het schrijven van een ge schiedenis van Zuid-Afrika, daar hij het noodig achtte de tegenstanders ti overtuigen rnet hun eigen wapens Hij bracht verder hulde aan Lord Selbourne, dien hij een der sympa thiekste gouverneurs noemde, die hij ooit ontmoet had. Stadsnieuws VIERDE SéANCE-STEENMAN. We hadden in lang niet het genoe gen gehad mevr. Mossel-Belinfante vroeger een vaste medewerkster bij minstens één der jaarlijksche vier Steenman-séances in dezen kring te Zien optreden. Gisteravond mochten wij weer eens haar artistiek pianospel genieten toen zij met haar echtgenoot en den heer Steenman samenwerkte cm een programma van twee trio's en een sonate ten gehoore te brengen. De Sonate was op. 36 (A-mol) voor piano en violoncel van Grieg. Het echtpaar Mossel speelde dit machtig muziekstuk, waarin het er nu en dan woest genoeg naar toe gaat, op in- muzikale en recht virtuose wijze. Het samenspel hoe kan liet ook bijna anders was voortreffelijk en de ge heele voordracht dan ook in hooge mate boeiend. Maar ook het Trio, op. 63 (d-molj van Schumann, dat den avond opende, genoot een zeer geluk kige uitvoering. Ook hrer liet het en semble weinig of niets te wenschen; deel 2 „Lebhaft, doch nicht zu rasch" was in dit opzicht wel het glanspunt. De pittige rhythmiek van dit stukje kwam geheel tot zijn recht. Trouwens de geheele vertolking van het werk mag veilig als een hoogstaande kunst uiting worden aangemerkt. Het laat ste nummer van het programma l'rio op. 50 (A-mol) van Tschaikows- ky heb ik er aan gegeven om een deel van de opera MIGNON, die in den Schouwburg door de N. V. „De Ned. Opera en Operette" werd opgevoerd, te gaan hooren. Was 't bij Steenman vol, de Schouwburg was nog voller; meer dan honderd men schen waren, naar ik vernam, te Iaat gekomen om nog een plaatsje te vin den. De voorstelling als geheel stond a! niet hooger dan wij ze vroeger meermalen hier hebben bijgewoond. Het meest belangrijke er van was wel de bezetting der titelrol door mej. E. Cosman. Deze ons tot heden onbeken de jonge dame verheugde haar toe hoorders door die schoone klankrijk heid van haar stem en door haai warm muzikale wedergave der dank bare Mignon-partij. En bij hare mu zikale gaven toonde zij een achtens waardig tooneeltalent. De scène in het 2e bedrijf, met Lothario, geleek al heel weinig op het werk van een beginneling. De Lothario van den lieer II. Kubbinga was mede een der zeer goede figuren in deze opvoering ja, ais geheel genomen, eigenlijk wel de beste. Een breed, sonoor or gaan, een muz kale en technisch wel verzorgde voordracht, e>n daarbij in uiterlijke verschijning en actie al wat de rol vraagt ja, goed beschouwd was de Lothario-rol de eenige die nn elk opzicht bevredigde. Van t overige valt niets bijzonders te zeggen. De Wilhelm Meister van den heer Jacq. Cauveren was, geloof ik, voor ons nieuw, 't Was verdienstelijk werk, maar ook niet meer. Mevr. Engelen- Sewing hoorden wij reeds meermalen als Philine: en meestal beter dan de zen avond. Haar stem was wat bal sturig en miste haar gewonen zilver klank... De invloed van het vasten- avondweer waarschijnlijk! Opernko- ren hebben we ook ai eens beter ge hoord dan deze; maar van het or kest mag miet lof worden melding ge maakt. Het speelde, onder leiding van den kapelmeester J. Martin S. Heu- ckeroth, met een zekere distinctie, die natuurlijk aan den indruk van het geheel zeer ten goede kwam. PHILIP LOOTS. CAND1DATUUR FRANS NETSCHER De afdeeling Schagen van den Vrlj- zinuig-Deinocratischtrii Bond stelde tot enndidaat voor de Tweede Kamer den iieer Fraus Nelscher, wethouder an Vel sc-n. Deze caudidaiuur zal ge steund worden door de afdeelingen Schagen, Alkmaar, St. Maarten, Oterleek, Bergen, Koehorn, Omval, Longedijk, Koedijk, Haringhuizen, Harencarspel en Wieringerwaaxd van den Ned. Bond voor Staatspeo- siormeering. De heer Netscher schrijft in een In gezonden stuk in de Pr. Gron. CrL Aangezien er nog steeds verkeerde geruchten in omloop zijn aangaande de reden van mijn bedanken voor de voorloopige Kuinercandidatuur in het district Zuidhorn o. a het ulij aar met tendentieus bijoogmerk verspreid bericht, dat ik mij terugge trokken zou hebben voor de candida- tuur van den heer De Meester, omdat Zuidhorn toL heden door een Unie- liberaal vertegenwoordigd was ver zoek ik u beleefd door middel van uw blad te mogen verklaren, dat ik mij thans voorloopig van het aannemen een er Candida! uur heb teruggetrok ken ten bate van mijn partijgenoot, den vrijzinnig-democraat Teenstra, die met mij op het drietal was ge plaatst. Dit terugnemen van deze voorloo pige candidatuur neemt evenwel niet weg, dat er zich omstandigheden zouden kunnen voordoen, dat ik toch nog een definitieve candidaatstelling zou aannemen; daarover mag ik mij echter op het oogenblik nog niet uitr laten. TWEEDE KAMER-VERKIEZING. Men meldt ori6, dat Maandag j.l. een dertigtal kieaers bijeen zijn ge weest en zich vereen igd hebben tot be vordering van do candidatuur van het aftredend Kamerlid Jhr. Mr. F. W. van Styrum, die zich bereid heeft verklaard de candidatuur te aan vaarden. 3 e. Lied er en avond Ger. Zalsman. Het programma van den 3en Liede- renavond heeft, wegens ongesteld heid van mej. Scholten en den heer Van Kempen, een verandering moe ten ondergaan. In plaats van de Zi geuner lieder, van Brahms voor kwartet, zuilen thans Liederen op Gedichten van Heye, ter gelegenheid van zijn 100-jarigen geboortedag, ge zongen worden. Het programma be vat verder liederen van Anna Cra mer, door de componiste zelf begeleid en klavierstukken van Bach, Mozart, Schumann, Chopin en Moszkowski, te spelen door de pianiste mej. Anna Stibbe. VERLOF DRANKWET. Door C. J. Slevenhaagen ia aan B. en W. gevraagd om verlof, ingevolge art. 31 dier wet, tot hot verkoopen van alcoholhoudenden drnnk andoren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceol aan de Esschilder3traat no. 2.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1