NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e .lairgang. Ho. 7874 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 25 FEBRUARI 1909 ABONNEMENTEN PER DRBB HAANDBNl Voor Haarlem If 12S Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Cöllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37^ de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directenr i. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÊNt Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer ƒ0. CO Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advert en tiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. latercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem 2n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge.neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 26 FEBRUARL De Kroon: Silvia. Silombra. 8 uur. Bovenzaal v. d. Kroon: Voordracht van den heer H. J. W. van Lawick, 8 uur. Gebouw „do Nijverheid": Vereen, gewijd aan ondierz. op geestel. gebied: Lezing van den Heer N .W. Schuur- mans, 8 uur. Hotel De Leeuwerik: Tentoonstel ling Decora plastiek, 95 uur. Buitenlandsch Overzicht 't Klinkt door de straten Aan Bel grado „SEUVIë DREIGT NIET AL LEEN MEI' OORLOG, NEEN, HET WIL DEN OORLOG 1" De heethoofdige Serviërs worden dus van dag tot dag brutaler en.... gevaarlijker Gisteren wezen we in een uitvoerige beschouwing op het zonderlinge standpunt van de onder danen van koning Peter, en stiptec» daarbij reeds aan, dat Rusland ach ter de schermen spookt en het vuur tje aanwakkert Ter verduidelijKing van die Rusland-bemoeiing moeten we even 't verleden met liei he dei. vergelijken. Oostenrijk-Hongarije had met Turkije een overeenkomst geslo ten aangaande de annexatie van Bos nië en Herzegowina. Die zaak was dus in 't reine 1 Neennu komt Rusland en zegt,,wij nemen met deze onderlinge regeling geen ge noegen, en eischen, dat de conferentie der mogendheden deze quaestie re gelt." Het doel van deze houding is be grijpelijk Rusland wil voor de Sla- ven-broeders de Serviërs een deel var» Bosnië eischen. En dat is nu de hou ding van Rusland, dat van het begin der crisis verzekerd heeft, één weusch te hebben, namelijk den vrede ie be vorderen. En dat is nu de houding van Rusland, dat reeds maanden U voren moest erkennen, dat er een ge heim verdrag bestaat, waardoor het onmogelijk w.as, zich tegen de an nexatie van Bosnië en Herzegowina door 't O.-H. rijk te verzetten. Wat maakt Rusland een treurige houding. Bah 1 wat een hooge politiek! Als men nu vraagt„w aarom handelt Rusland zoo dan moeten we het antwoord schuldig blijven. Wij kunnen alleen de feiten constateeren, en deze geven ons wel recht tot zoo'n scherp oordeel Waartoe zal dit tarten van Rus land leiden Een ding is zeker, wan neer het in 't geheim stoken van Rus land en 't openlijk lawaai maken van Servië niet spoedig eindigt, dan is de oorlog onvermijdelijk. De stem ming in Oostenrijk-Hongarije is zeer verontwaardigd. Maanden en maan den lang heeft men de Serviërs onge hinderd laten schreeuwen, maar nu raakt de maat vol en wint de over tuiging veld, dat de eer der monar chie eischt, da.t Servïvë voor de keus gesteld wordt: VREDE of OORLOG. Wenscht Servië den vrede, dan moet het ook ophouden met buitengewone oorlogstoebereidselen en vooral mot de uitladende en beleedïgende hou ding tegenover Oostenrijk-Hongarije. De stemming der Serviërs .voor spelt evenwel geen vrede. Het pas opgetreden ministerie heeft zich aan gekondigd als een kabinet, samenge steld uit alle politieke partijen, maar ook als een oorlogs-ministerie. De nieuwe ministers blijken groote snoe vers te zijn en de minister van oorlog heeft ai gezegd over enkele dagen roepen we üe Skoepsjtina bijeen, en wenschen nog een votum van ver trouwen, om daarna te handelen om de eer des lands te verdedigen. Deze toezegging is overduidelijk 1 In Rusland wordt het wraakgevoel tegenover Oostenrijk-Hongarije den grooten vijand van Rusland en zijn Balkan-politiek met allerle- middelen gevoed. Vooral 't rasgevoel der Slaven moet werken. De Slavische bond in Rusland heeft al een plan de campagne gemaakt. Servië en Rus land moeten met Oostenrijk-Honga rije gaan oorlogen, dan verliest het O.-H. rijk natuurlijk (wij zijn daar van nog niet zoo stellig overtuigd !j en kan dit land verdeeld worden. Hongarije mag een zelfstandig ko ninkrijk worden, onder de regeering van een zoon van keizer Wilhelm. De Duitsche elementen in Oostenrijk worden bij Duitschland gevoegd, de ïtaliaansche bij Italië en de Slavische elementen gaan over naar Rusland en Servië. Dat is nog eens de huid verkoopen koord at de beer geschoten is 1 Nic- jnand zal dit plan de campagne dan Ook serieus nemen we vermelden het dan ook alleen curiositeitshalve. Is het nog niet mogelijk, dat de vereenigde mogendheden bewerken, dat de vrede gehandhaafd blijft Na de weigering van de Donau-monar- chie, om deze bemiddeling te erken nen, blijft alleen de mogelijkheid open, dat de mogendheden bij Servië aandringen, om eindelijk eens met 't oorlogsluwaai op te houden. Maar of dat succes zal hebben Stel eens wat we hopen dat niet gebeuren zal 1 dat Servië met Oostenrijk-Hongarije in oorlog komt en Rusland besluit om de Ser viërs te helpen, wat zal er dan ge beuren Ongetwijfeld zal Duitscb land zijn bondgenoot Oostenrijk-Hon garije moeten helpen. Artikel één van hun. verbonds-aete bepaalt „Zou onverhoopt en tegen den oprechten wensch der beide con tractanten een der beide rijken door Rusland worden aangeval len, dan zijn de contractanten verplicht elkander met de gehee ls krijgsmacht hunner rijken bfj te staan, en den vrede slechts ge meenschappelijk en in onderlinge overeenstemming te sluiten." En wat zullen Rusland's vrienden dan doen 't Is wel opmerkelijk, dal Engeland en Frankrijk hun Russi- schen vriend in zijn Balkan-politiek in de laatste dagen alléén laten staan. Wenschen deze bondgenooten niet mede te doen aan het onverant woordelijk gemeene spel van Rue land in den Balkan Maar dan is 't ook hun plicht, om al hun kracht en invloed aan te wenden, om dit heit- looze spel te verhinderen. Gisteren schreven we nog't gaat om het welzijn Yan Europa m>'l- iioeoen menschenlevens staan op het spel..... De OORLOGSTOEBEREIDSELEN worden voortgezet. Rusland transpor teert troepen naar de Oostenrijksche grens, Oostenrijk heeft eenige. leger corpsen opgeroepen, groote bestellin gen gedaan, en Servië is al lang voor den krijg gereed. Waar gaat 't heen t De Internationale BOND VOOR VREDE EN VRIJHEID noodigt na drukkelijk de pers uit haar invloed aan te wenden om Oostenrijk en Ser vië over te halen hun geschil te on derwerpen aan de uitspraak van een scheidsgerecht, indien de diplomatie met tot een oplossing kan komen. Het scheidsgerecht zou dan moeten worden samengesteld uit de 'eden van het Haagsche Hof van Arbitrage. Het verzoek is mooi, maar of de mogendheden daartoe ie vinden zul len zijn We hopen 't wel I Mogen we de berichten gelooven, dan zal de Tsaar of vorst van Bul garije van Petersburg een uitstapje naai- Berlijn maken en misschien ook naar Weenen, om gelijk hij aan Tsaar Nikolaas heeft voorgesla gen daar te trachten den twist tusschen Oostenrijk en Servië bij te leggen. Hij zou, mei-officieel, het Russische met het Oostenrijksche en Duitsche standpunt zien te verzoe nen. We zouden tegen Ferdinand wi'len zeggen „geneesmeester, genees u zelf 1" Want ook het geschil tusschen i'urkije en Bulgarije is nog niet op gelost, omdat Turkije nog weigert 't Russische bemiddelingsvoorstel aan te nemen. Dat Turkije het bekende Russische voorstel voor goed verworpen zou hebben, schijnt den heer Maliuof, den president van den Bulgaarschen mi nisterraad, ongelooflijk. Hij liet zich althans in dien geest uit tegenover den berichtgever van den „Matin". En hij voegde daaraan toe Wij zelf zullen in geen geval weder directe onderhandelingen met Bul garije aanknoopen, zoolang Rusland zijn voorste!, om 125 millioen te be talen, niet intrekt Mocht de Russi sche negeering, tegen alle verwach ting in, daartoe overgaan, dan zullen wij toch nooit meer geven dan de 82 millioen, die wij reeds hebben aange boden, voor dat Rusland zijn bemid delingsvoorstel deed. EEN AANSLAG TEGEN DEN TSAAR. Er wordt verzekerd, dat bij de be grafenis van grootvorst Wladira-r in Lie Peter- en Pauiskerk, een aanslag tegen den Tsaar ondernomen zou worden. Dit plan werd ontdekt, en in de laatste dagen voor de bijzetting werden talrijke huiszoekingen ge daan, door arrestaties gevolgd. Onder de arrestanten bevinden zich vele studenten, die verdacht worden van het lidmaatschap van re- volutionnaire en anarchistische ver- eeijjgingen. Een geheime drukkerij werd ontdekt, waarin proclamaties gedrukt en valsche passen vervaar digd werden. Na de laatste onthullingen over de geheime politie twijfelen we aan de waarheid van zulke verhalen. Zou 't soms weer komedie zijn Misschien is het geheele verhaal wel weer ontstaan in het brein van een der vele agenten, die als Azef en zijn vrienden, de Russische politie vertegenwoordigen in de geheime ge nootschappen, en dat doen op «ene wijze, die j^olitie en genootschapj>en verbaast. DE SUFFRAGETTES. De suffragettes deden gisteravond weder krachtige pogingen om het Engelsche parlement binnen te ko men. Zij trachtten met geweld de po litie weg te dringen, hetgeen aanlei- j ding gaf tot woeste tooneelen. Zes en twintig personen werden in hechtenis genomenweer nieuwe martelaressen voor de gevangenis 1 DE REVOLUTIE IN PERZIë. Men verwacht te Teheran, dat de besprekingen, tusschen Rusland en Engeland gevoerd, binnenkort zullen uitioopen op een vereenigd optreden dezer beide mogendheden en toch schijnt de sjah bij zijn onverzoenlijke houding te willen volharden, zoolang hij nog mag hopen op de overgave van Tebris alleen een algeheel ge brek aan geld zal den souverein tot rede kunnen brengen. De toestand te Teheran is nog steeds diezelfde te Tebris lijdt de bevolking ernstig gebrek door het gemis aan brandstoffen en den hoogen prijs der levensmiddelen. EEN VLOOT VOOR CHINA". Een buitenJandsch syndicaat wü China de middelen verschaffen, om zich een vloot te bouwem tegen een in binnen- en buitenland te plaatsen lee- nuig Prins Soe, minister van finan ciën, schijnt er voor te wezen, maar tegenstand te vinden bij de andere ministers, die verwikkelingen vree zen. Prins Soe geeft I eciiter niet op! In Chineesche kringen wordt ock verteld, dat een bankiersgroep te Londen China 300 millioen gmden aanbiedt, mits de heele vloot in En geland wordt gebouwd en op zekere voor de bankiers aannemelijke finan cieele voorwaarden. SPOORWEGONGELUK IN AMERIKA. Een passagierstrein stortte in Ecua dor, ten gevolge van de verlegging van rails, van een honderd voet noo- ge rots. Vijf en twintig personen wer den gedood en veertig gewond. EEN BARK OMGESLAGEN. Dinsdagavond sloeg een bark om, waarmede drie broeders, de Poolsetk prinsen Casimir, Leon en Alexander Yapela, een tochtje maakten door de baai. Prins Casimir verdronk. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad in de rubriek Om Ons Heen. EISCH TOT SCHADEVERGOEDING. Gelijk uit 't Raadsverslag blijkt, is gister aangehouden het punt betref fende het verzoek van den heer A. H. van Wickevoort Crommelin, te Heem stede, om schadevergoeding inzake liet ongeval in October op het Hout plein aan zijn koetsier en bespannen rijtuig overkomen, omdat de heer Crommelin een nieuw adres had in gediend. We vernemen, dat in dit nieuwe adres is aangehaald een arrest van den Hoogen Raad, waarin deze, in een overeenkomstig geval, den eischer tegen ©en gemeente in het gelijk stelde. BEGRAFENIS Jhr. v. MERLEN. Naar wij vernemen zal de begrafe nis van jhr. J. B. van Merlen plaats vinden Zaterdag 27 Februari, des mid dags te 12 uur. De overledene zal in den familie-grafkelder, naast de al- gemeene begraafplaats te Heemstede gelegen, worden bijgezet. Voor het Lighalfonds. Gedurende 1420 dezer j.l. werden in dank ontvangea voor het lighal fonds de volgende giften f 4.83, ingezameld met orgelmuziek op het bal masqué van Jacob van Lennep, en 3.07 1/2 van den heer F. J. v. d. H., gecollecteerd bij gelegen heid van een koperen bruiloft. GELDLEENING NOORD-HOLLAND. God. Staten hebben voor de inschrij ving van de geldieening, groot f 450 000, wegens koersverschil 460 aandoelen toegewezen, nl. de geheele inschrijving boven die voor een be drag boven 98 pet. en viervijfde van de inschrijvingen tegen 98 pet» VOLKSBOND. De afdeeling Haarlem van den Volksbond vereeniging tegen drankmisbruik had Woensdag avond in het Brongebouw een voor drachtavond georganiseerd. De heer P. H. Lamberts Jr., uit Am sterdam, wiens talenten als voordra ger reeds vaker door ons beschreven zijn, had op zich geDomen de aan wezigen leerrijk en aangenaam bezig te houden. Daarin is hij wel geslaagd. Toch kunnen we den voordrager niet gel uk wenschen met de keuze zijner nummers. Eerst kregen we een lang verhaal te hooren van een arbeiders gezin, dat in ellendige omstandighe den verkeerde door het drankmis bruik van den man. Dat alles was goed geteekend, maar dan op eens kwam de mededeeling, dat de man van zijn drankzucht genezen was. Ziet, nat is nu een voorstelling van zaken ,die in een sprookje past, maar met m een scneis, die werkelijk leven wil uitbeelden. De plotse linge verbetering van den dranitslaaf werd door niets aannemelijk ge maakt, en daardoor verloor ae schets al haar waarde als pleidooi voor uranknestrijdrng. "t Was een lied, dat als een nachtkaars uitgaat. Geluk kig redde de goede voordracht nog veel. De lectuur over drankbestrijding is wel niet zeer uitgebreid, maar de voordrager had wel een gelukkiger keuze kunnen doen. Met de andere stukken had de heer Lamberts dan ook meer succes. Voor al met de vroolijke nununers, waar van we in 't bijzonder de „beoordee- tiiug van vrouwen" noemep. 't Getal hooriustigeu was niet bij zonder groot. De aanwezigen hebben evenwel een aangenomen avond ge had. T o y n b e e-V ereeniging. Gisterenavond hield de Haarlem- sche Toynbee-Vereeniging een mu ziek- en voordrachtavond. De violiste, tnej. Schuiten uit Amsterdam had met haar beide werkien groot succes. Vooral de Romanza Andaluze van Pablo de Sarasate was eetn meester stukje. Mej. Schuiten beschikt over een vollen warmen streek, die toch tegelijk een ieere soepelheid bezit Prachtig klonken op het einde de kristal-toontjes, die als zilveren klok jes de zaai inklingelden. Ook haar technsiche vaardigheid is bijzonder goed ontwikkeld. Het Adagio uit de tie sonate van Beethoven klonk hier en daar iets te dun; toch stond ook de uitvoering hiervan als geheel zeer hoog. Hoewel de zangeres Mej. Coba Stib- be na de pauze veel beter op dreef was, bracht ze ook daarvoor toch ook reeds veel moois ten gehoorie. Vooral Vergebliches Standchen van Brahms klonk lief. Al kwamen ook enkele hooge noten minder goed tot hun recht, de voordracht van Mej. Siibbe valt toch zeer te roemen. Verreweg net mooist was Moederke Alleen van E. Hullebroeck. Dat werd heel fijntjes verklankt, met volkomen zuivere into natie. Mej. Moll van Scheveningen heeft een veel grooter vis comica dan dramatisch talent. Deed „het Lied van de Zee" ons met zijn machtige tragiek niet bijzonder aan, „het vers dat als een nachtkaars uitgaat" van E. Laurillard werd uitmuntend ver tolkt. Haar plastische zeggingskunst was daarin werkelijk bewonderens waardig. Uitstekend werden de verschillende typen geïmiteerd. De heer Polak, die nergens in zijn pianospel hinderlijk op den voorgrond trad. begeleidde zeer verdienstelijk. Met een en ander hadden de artisten zeer veel succès. De zaal was stampvol. Alzoo weer een goed gedaagde avond van de Haarlemsche Toynbee-Vereeniging. „Crem er". Door de Koninklijke Letterlievende Vereeniging J. J. Cremer is voor de eerst-volgendse voorstelling in studie genomen: „Strijd", tooneelspel in 3 bedrijven en „Verkiezingsstrijd," schets uit de verkiezingsdagen, m één bedrijf. Belde stukken zijn van on zen stadgenoot J. B. Schuil, schrijver o.a. van „Fatsoen".. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken LISSE. Het bouwen van een gesticht voor ouden van dagen en pensionaat, voor rekening der R.-Kath. Gemeente. ir gegund aan de heeren V. d. Pol en Beugelsdijk alhier voor f 74,983. SCHOTEN. Weggeloopen Woensdagmorgen werd bij de poli tie een 12-jarige jongen gebracht, die den nacht in een hooiberg had gesla pen. Hij verklaarde van Alkmaar te komen en de ouderlijke woning te zijn ontloopen. Door de zorg der po litie werd hem een maaltijd verstrekt en hij des middags naar zijne ouders teruggebracht. UMUIDEN. Dapperen gehuldigd. In den nacht, van 8 op 9 Januari j.l. mocht 't aan drie visscherlieden van den stoomtrawler „Prima Vera" van do N. V. Zeevisscherij-Mij. „Pesca" alhier bij stormweer gelukken, zes tien menschen te redden van het zin kende Deensche stoomschip „Stan ton". Die drie dapperen waren de schipper K. Koper, de stuurman J. v. d. Steen en de matroos A. Prins. Heden werd hun in Hotel Nommer Een alhier bij monde van den voor zitter van de afdeeling IJmuiden van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-maatschappij, den heer H. Slegtkamp, daarvoor hulde gebracht en aan ieder een gift in geld ter hand gesteld. Onder de vele belangstellen den bij deze eenvoudige plechtigheid was o. m. de directeur der Maat schappij „Peeca", de heer S. A. Bak ker, Duitsch vice-consul alhier. ZANDVOORT. Door het hoofdbestuur der Posterij en en Telegraph ie is aanbesteed het onderhoud van het post- en telegraaf- gebouw alhier, van den dag der ken nisgeving van de goedkeuring der aanbesteding tot en met 31 Maart 1912 en bet uitvoeren van eenige werk zaamheden aan dat gebouw. Ingeschreven werd als volgt L. ten Broeke, Zandvoort f 3210 A. Koper Jr., Zandvoort, f3185; Schrikkema en Zwaan, id., f2994; P. H. y. d, Bos, Heemstede, f 2896. Door dein jachtopzichter J. van der Valk, alhier, is proces-verbaal opge maakt tegen J. S., alhier, wegens het door middel van drie honden doen op sporen van wild in het jachtveld in de duinen onder deze gemeente. Door freule Hartsen zal dezen avond in Ons Huis een lezing wor den gehouden over Geheel-onthou ding, met vertooniug van lichtbeel den. Binnenland DE TOESTAND IN DE S. D. A. P. Het „U. D." heeft aan nir. Mendels gevraagd, hoe nu, in verband met zijn toetreding tot de nieuwe partij in het algemeen zijn plannen zijn ten aanzien van zijn lidmaatschappen an gemeenteraad, Provinciale Sta ten, enz. Mr. Mendels deelde mede, dat, zoo als de zaken op het oogenbük door hem worden Ingezien, hij geen .termen aanwezig achtte, althans de nooJza- kelijkheid niet gevoelde, om voor «-en der colleges, waarin hij thans zitting heeft, te bedanken, als gevolg van zijn uittreden uit de S. D. A. P. Im mers, alhoewel opgehouden lid te zijn van deze partij, zijn z'n inzichten en opvattingen dezelfde gebleven als voorheen en belijdt hij nog geheel de zelfde beginselen als toen hij lid was van de Soc. Dem. Arb. Partij. Wat nu betreft de candidaatstel- ling voor de Tweede Kamer, deelde de heer Mendels mede, dat hij eene eventueele candidatuur door de nieu we sociaal-democratische organisatie in Utrecht te stellen, zal accepteeren, behoudens het geval natuurlijk, dat hij zich met de nog te nemen beslis singen der nieuwe partij in zake ver- kiezingstactiek eventueel niet zou kunnen vereenigen. Vallen die verkie zingsdecisies der nieuwe organisatie uit in den geest van mr. Mendels, dan zal hij een Kamer-candidatuur voor Utrecht terstond aanvaarden. DE LIMBURGSCHE STATENVER KIEZINGEN. Het onderzoek, dat op bevel uit don Haag door de Rijkspolitie wordt inge steld naar eventueel strafbare feiten, die bij de verkiezingen in de Sta ten- districten Gulpen en Meerssen zou den hebben plaats gehad, is nog steeds aan den gang. Enkele hoofden van politie zijn reeds voor wat hun kring betreft, met dat onderzoek klaar gekomen en hebben hun ongetwijfeld belangrijke dossiers aan den officier van justitie bij de Arrondissements-rechtbank te Maastricht doen toekomen. Zijn wij goed ingelicht zoo schrijft de Maasbode dan moeten de verza melde gegevens van dien aard zijn. dat het niet onwaarschijnlijk is, dat er voldoende termen aanwezig zijn om van justitiewege in te grijpen. EEN LEERAARS-BENOEMING. Men schrijft uit Alkmaar aan het Hbld.: Met een enkel woord is in dit blad reeds melding gemaakt van de in de jongste Raadszitting door den heer Uilenbosch ingediende motie, waarin de Raad met liet oog op de benoeming van dr. Boas tot leeraar in de oude talen aan het Gymnasium het ver langen uitspreekt, dat eene goede ver standhouding tusschen rector en leer aren bestendigd blijve. Deze motie kon niet direct in behandeling komen doch zal, wellicht ietwat gewijzigd en voldoende ondersteund, in eene volgende zitting zeker ter sprake ko men. Menigeen ,dït bericht gelezien heb bende. zal hiervan zonder eenige na dere toelichting weinig begrijpen en daarom kan het volgende, uit goede bron vernomen, als zoodanig dienst doen. Op de voordracht voor leeraar in de oude talen alhier was als no. 1 ge plaatst mej. dr. Baale, die echter na eene langdurige geheime zitting noet werd benoemd, doch no. 2 der voor dracht, de tijdelijke leeraar, dr. Boas. Voor de benoeming van mej. dr. Baale waren door persoonlijke invloe den, o.a. van een bekend Kamerlid, alle zeilen bijgezet, edoch de Raad wilde er niet aan en dr. Boas, die als tijdelijk leeraar zoo niet in alle op zichten, dan toch zeker in voldoende mate had voldaan, werd benoemd. Kort nadat dit Raadsbesluit geval len was, merkte dr. Boas dat zijne be noeming bij zijn collega's in geeu goede aarde gevallen was en op ver schillende kleine maniertjes werd hem dit alras duidelijker gemaakt. Zoolang het daarbij blééf, zou dr. Boas zich op den duur hier wel door heen geslagen hebben, maar op een gegeven oogenbük werd hem door een der leeraren, dr. V. verweten, dat hij door middel van „list en bedrog" zijne benoeming had weten verwer ven. Deze insinuatie heeft ten gevolge gehad, dat dr. Boas eenigen tijd on gesteld is geweest, doch thans weder om zijne functie heeft aanvaard. In- tusscheu is, gelijk men zich begrijpen kan, zijn positie als leeraar er niet pleizieriger op geworden en nu heb ben alle andere leeraren, de conrec tor onder hen begrepen, een request aan den Raad gezonden, waarin zij in verband met de door den heer Ui- tenbosch ingediende motie verklaren, dat er tuschen hen en den rector al toos eenie uitstekende verstandhou ding heeft bestaan. Wellicht kan het tot een Juist be grip der zaak van belang zijn nog me de te deelen, dat de wethouder mr. Boelmans ter Spill als curator be dankt heeft. Of dit bedanken nu juist met deze quaestie in verband staat, is mij on bekend, doch een feit is het, dat het in het college van curatoren „homme les' is. Hier ter stede ziet men met groote belangstelling het verdere ver loop van deze leeraarsbenoemfng te gemoet en algemeen wordt gehoopt, dat in de eerstvolgende Raadsverga dering de motie-Uitenbosch in het openbaar zal worden behandeld op dat over deze onverkwikkelijke histo rie het volle licht kan ^opgaan. PENSIOENREGELING VAN COM MISSARISSEN VAN POLITIE. In verband met de daarover in de Eerste Kamer gevoerde beraadslagin gen verneemt men, dat de Minister van Binnemlandsche Zaken zich tot de belanghebbenden heeft gewend, met het verzoek om inlichtingen om trent de pensioenen van commissa rissen van politie, waaraan, gelijk men weet, thans elke regeling onb- breekt. EEN WEESMOEDER... OP PROEF. Eenigen tijd geleden maakten wij meld.ng van de daad van een Alk- maarschen weesvader, wiens vrouw was overleden en die per huwelijks advertentie eene nieuwe gade had op gescharreld, ten einde deze tevens tot weesmoeder te doen promo vee- ren. Wij vernemen thans, dat dit vlie gertje niet is opgegaan. Wel is de weesmoeder... in spe korten tijd de verloofde geweest van den weesvader.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1