KWARTJES ADVERTENTIEN VRAAC-EN-AANBODS ADVERTENTIEN: 1-6 RECELS 25 CENTS 3PLAATSINCEN f0.50 BIJ VOORUITBETALING èr toe geleid heeft een eind te maken tan de aloude jaarmarkt. En diezelfde slotsom zal de Raads leden er toe brengen, om, mocht er werkelijk een voorstel komen tot we derinvoering der kermis, d:t met zeer groote meerderheid af te stemmen. Maar, vooralsnog geloof 'k niet, dat de Beverwij kers, voor deze van bui ten-af op touw gezette beweging warm loopen zullen, al zullen er, buiten de her mgd etend en, nog wel wezen, die ontevreden zijn, dat hun de gelegen heid om hun kwade neigingen bot te vieren, ontnomen Is, lieden van hiel slag, dat In Augustus 1.1. bij den heer Zwager op de Breestraat de ruiten Inwierp, omdat gemeend werd, dat dit Raadslid de zaak had doorgedre ven. Maar met zulke menschen be hoeft geen rekening gehouden te wor den. Dat zal men alleen doen met het welgezinde volksdeel, en dit zal wel van oordeel zijn: De kermis is nu een maal weg en men moge over dit volks festijn zelf denken gelijk men wil *ij moet nu maar wegblijven ook. JAC. C. M. Jr. Stadsnieuws AANBESTEDING. Vanwege het departement van wa terstaat werd aanbesteed: het uitvoe ren van baggerwerk tot onderhoud van de bodemdiepte in de haven voor rijksvaartuigen te Hoek van Holland van het kanaal door het benedeneind van Rozenburg en aan den rechter oever van het Scheur vóór den ha venmond te Maassluis. Minst inge schreven door M. J. van Hattum, Beverwijk en W. Blankevocxrt te Haarlem, voor 26 ct. den kub. M. EXAMENS NUTTIGE HAND WERKEN. 's-Gravenhage. Geslaagd de dames J. A. Vesser en J. Timmermans, bei den van Haarlem. Utrecht. Geslaagd mej. M. E. Blee- ker, van Haarlem. Rubriek voor Vragen OemboDDeerden hebben het voorrecht «ragen op rereablllend gebied, miti voor «e&utwuordiug vatbaar, la te seadeu by de Kedactie vau Haarlem'» Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos geven en, voor tooveel mogelijk is, den g na de intending VRAAG: Kan men voor een schuld, diie 15 jaar geleden gemaakt is, in rechten vervolgd worden? ANTWOORD: Wanneer u geld jchuidig is, moet u van ons niet ver- Wachten, dat wij u een middel aan <de hand doen om aan de betalang te ontkomen. Wie schuld heeft, moet betalen. VRAAG: Mijn dochter is 13 Febru ari in een dienst gegaan en reeds den 18en weer vertrokken. Moet nu de /odspenning terugbetaald worden. ANTWOORD: Zeer zeker moet de /odspenning warden teruggegeven. VRAAG: Mijn woning voldoet wel aan de bouwverordening, maar is Aiét voorzien van drinkwater en pri vaat, Kan nu de eigenaar worden iverplicht dit aan te laten brengen? ANTWOORD: Hoe kan een huis ronder drinkwater en privaat aan de bouwverordening voldoen? Schrijf eens aan het gemeentebestuur, dat met de uitvoering van de woningwet belast is. VRAAG: Beneden mijn werkplaats Worden varkens gehouden, wat na tuurlijk een onaangename lucht ver spreid. Wat is hier aan te doen? ANTWOORD: Wend u tot de ge zondheidscommissie. adres: Mr. B. Baron Mackay. VRAAG: Kunt u mij 't adres van den Duitschen Consul meedeelen? ANTWOORD: A. Rienacker, Con- isul-generaal voor t Duitscbe rijk, te Amsterdam. VRAAG: Hoe bereidt men de specie voor een hectograaf? ANTWOORD: Een goede hectograaf massa verkrijgt men door 100 deelen lijm samen te smelten met 400 dee len glycerine en 200 deelen water. Een ander recept is: 100 deelten lijm, 500 deelen glycerine, 25 deelen fijn zwaarspaatpoeder of Kaol.n en 375 dln. water.Als inkt wordt hiervoor aanbevolen een geconcentreerde ani- line-vioLet-oplossing. VRAAG: Hoe vormt zich het z.g. grondijs? ANTW OORD: Wanneer de boven ste waierlagen afkoelen, vermeerdert die dichtheid van 't water; dit wordt zwaarder, daalt naar beneden, terwijl de onderste m.nder afgekoelde water- lagen naar boven komen. Deze verti cale strooming duurt voort tol de hee- Ie watermassa 4 gr. C. is, daar dan 'l water de grootste iFchtheid en dus de grootste zwaarte heeft. De bovenste vloeistof lagen koelen nu het snelst af en vormen een ijslaag, d:e blijft bovendr^en. Zoo gaat 't in stilstaand water. In slroomend water blijft de watermassa evenwel Ln beweging, ook als zij gelueel 4 gr. C. Is gewor den. Bij voortdurende afkoeling be vriest het water dus, waar het het minst im be weg tig is, dus aan den bodem. Dit ijs heet grondijs. Het hecht zich aan de rivierbedding vast. Eerst als de ijslaag zoo dik >s gewor den, dat de drijfkracht gruoter is dan de bracht, die het ijs aan den grond vasthoudt, komt hel los en vormt het op de groote rivieren zoo gevaarlijke drijf ijs. VRAAG: Ik heb eend papegaai onge veer 1 jaar oud, grijze roodstaart, dJe tusschan het grijs roode veertjes krijgt; wat is hieraan te doen of zou het geen echte grijze roodstaart tijm? ANTWOORD: Een afwijking iai kleur komt meer voor, men heeft evenwel onder de Con go-papegaaien een enkele, die geheel rood van kleur is en de Kanengs-lorrie wordt ge noemd; mogelijk heeft u zulk een vo gel. Het moeten echter de beste pra ters zijn.: Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. NEDERLANDSCHE BOND VOOR VROUWENKIESRECHT. ijveren voor (té verkiezing van een candidaat, die voor algemeen vro ï- v. en kiesrecht Is, evenmin een verde diger van beperkt vrouwenkiesrecht. Maar ook omgekeerd, een voorstan der van algemeen- of beperkt vrou wenkiesrecht kan geen genoegen ne men met gezinshoofden kiesrecht Voor deze overwegingen is evenwel geen plt ats in de Vereeniging. De candidu- tuii moeten gesteund worden, omdat ze voor vrouwenkiesrecht zijn, welk vrouwenkiesrecht komt er niet op aan. De Bond sluit de politiek geheel uit In zijn organisatie kunnen alle voc rstanders van vrouwenkiesrecht m plaats vinden, om daar te ijveren voor het algemeene beginsel. In hun politieke vereentging kunnen de leden dan propageeren voor een bijzonder scort vrouwenkiesrecht Dit stand punt is juist, want de oplossing van de vrouwenkiesrecht-quaestie wordt toch geheel door de politieke partijen beheerscht. Propaganda maken voor i algemeene begmsel van vrouwen kiesrecht is noodig, want het is niet te verwachten, dat de vrouwen in Ne derland spoedig het stembiljet zullen kri'gen. Wel zijn in de Kamers vele vucrsianders van vrouwenkiesrecht, moar hun opvattingen over de hoe danigheid van dit kiesrecht zijn zóó verschillend, flat een overeenstem ming, in een wet belichaamd, nog niet te voorzien is. De voorzitter der afdeeling, de heer D de Clercq, zegde mevrouw Wij- nandts Francken hartelijk dank voor haar leerzame voordracht. Hij spoor de de aanwezige dames aan, om nu reeds vrijwillig werkzaam te zijn in de richting, door de spreekster aan gewezen. HEEMSTEDE. Onderwijs. Op 15 Januari dezes jaars bezoch ten alhier de dagscholen 296 jongens eu 298 meisjes ontvingen huisonder- wii 1 jongen en 2 meisjes bezochten in andere gemeenten de school 122 joi pens en 141 meisjes bezochten uil de school Mevrouw Wijnandts Francken hield Woensdagmiddag voor de onlaugs opgerichte afdeeling Bloemendaal en omstreken van dezen bond een lezing nv*>r „Vrouwenplicht". Evenals on langs te Delft verdedigde deze spreek ster ook nu haar standpunt, dat te genover vrouwenr echten o. m. het kiesrecht ook vrouwenp lich ten. staan. Veel arbeidsvermogen van de vrouw gaat thans verloren, wat in het belang der maatschappij sn ook in het belang der vrouw '.elf te betreuren is. De idee van mejuffr. Von Schmida, ln Duitschland reeds eenige jaren geleden geopperd, om eau vrouwendienstplicht in te voe ren, vindt hij mevr. Wijnandts Fiancken veel symj^athie. De meisjes moeten van 18 tot 21 jaar één jaar dienst doen in 't belang der maat schappij en werken in de zieken- en ki aamvrouwenverpleglng, kinder- en woezenverzorging, enz. De maat schappij zal er wel bij varen, want veel ellende kan dan verzacht wor den wat nu niet mogelijk is, omdat voldoende arbeidsters ontbreken. Ook i t meisje zal van dezen dienstplicht I andere gemeenten alhier goede vruohten plukken. Meisjes uit het volk zullen gevormd worden tot goed-onderlegde vrouwen, omdat ze •uiselijke deugden leeren, die ze zich oo de fabrieken of ateliers niet eigen kunnen maken. Meisjes uit den ge goeden stand zullen leeren, dat or nuttiger dingen zijn, dan alleen hand werkjes maken en pianospelen. Wanneer men nu aan de zieken- hu'zen, aan 't Witte-, Roode- of Groe ne Kruis zou vragen, hoeveel han den kunt ge gebruiken, om nutt'g werkzaam te zijn. zou deze enquête zeker aantoonen. dat de bewering, dat er dan ziekenhuizen gebouwd moeten worden, om de dienstplichtige ziekenverpleegsters werk te geven, geheel buiten de waarheid is. 'I Is natuurlijk niet het doel, om de ernstige zieken aan de zorgen van ongeschoolde verzorgers toe te ver trouwen. De meisjes, die pas komen, zonden het ruwe werk kunnen doen, de eigenlijke verpleegsters de ge legenheid te geven, om zich uitslu'- tend aan deze taak te wijden. Onge twijfeld zullen er meisjes zijn, die ia dyn dienstplicht lust govuelen, om Je verzorging der armen en zieken voort te zetten. Dj sociale verhoudingen in -ie maatschappij zullen er zeker door vei beteren. De rijken en armen to men tot elkaar en zullen elkaar waar- deeren. Het plan van mej. Von Schmidt »s geea ideaal, dat niet verwezenlijkt tan worden, in Duitschland zijn enige evangelische d'aconien, uie het beginsel hebben toegepast, door vrijwilliger dienstplicht in te voeren. Het resultaat is zeer bevredigend ge weest, geen der meisjes is voor haar tod vertrokken, en velen hebben ver klaard, dat zij met veel genoegen ie- zeu leerzamer tijd hebben doorge maakt. De spreekster besloot, dat het i e- giLsel van dienstplicht voor de vrouw e«».« vraagstuk is, dat zeker eene nauwkeurige bestudeering waard is. De op deze lezing volgende gedach- teriwisseling liep voornamelijk over de beginselen van den Nederlaud- schen Bond voor vrouwenkiesrecht. Mejuffrouw Hoevenaar voorz't- e- van de afdeeling Haarlem Ier Veieeniging voor Vrouwenkiesrecnt bestreed de vaak geopperde stel ling, dat de Bond op een runner' standpunt staat dan de Vereeniging. Bond toch legt zijn leden ver schillende verplichtingen op. omdat dj statuten bepalen, dat de leden nimmer mogen handelen in den gpest «ter suffragettes in Engeland, en (lat de bond zich nooit met politiek mng bemoeien. Mpjuffrouw Hoevenaar vond dit een beperking van rechten. De Vereeniging heeft zulke beperkin gen niet in haar statuten opgenomen, legt haar leden met de verplichting op om met deze middelen te werken, maar verbiedt het evenmin. Daarom staat de Vereeniging op een ruimer star dpunt dan de Boud. Mevrouw Wijnandts Francken wil de gaarne erkennen, dat de Bond in d*zc aan zijn leden beperkingen op- iegt, maar dit is niet zonder reden gedaan. In de Vereeniging is geen plaats voor alle voorstanders van vrt uweuktesrecht, alleen voor dogma tische- en ultra-fenunisten. De dog matische feministe vraagt zich niet at, welk vrouwenkiesrecht is ge- wenscht, neen, als er maar vrouwen kiesrecht kumt. Daardoor ontstaan m gewenschte toestanden. Een lid van de Vereeniging moet soms ijveren voor de verkiezing van candidate! vcor de Tweede Kamer, die een geheel ü.der beginsel hebben, eu alleen aan bevolen worden, omdat ze voor vrou- wfciikiesrechl zijn. Dit bezwaar is niet denkbeeldig. Een secretaresse etner afdeeling van de Vereeniging heef! erkend, dat zij bij de verkiezing ui 1905 moest ijveren vuor voorstan ders van vrouwen kiesrecht, wier staatkundige beginselen zoo waren, dat ze in haar hart hoopte, dat deze cjnd.daten met gekozen zouden wor den. Vroeger, toen de beweging voor vrouwenkiesrecht nog in het eerste stadium was, kon volstaan worden met den ulgemeenen wensch vrou wenkiesrecht. ln deze dugen koint net ewnwe! reeds aan op de toepassing van 't beginsel. Nu moet men zich uitspreken voor algemeen-, beperkt- of gezinshoofdeukiesrecht, en komt 't Han op practische politiek. Een iid de-" Vereeniging, die voorstander is ondanks zijn er tn ons officierscorps gelijk mr. Van Deventer opmerkte niet minder klachten over wille keur en gebrek aan rechtszekerheid bij bevordering en ontslag, ja, meer zelfs dam bij het Indisch leger. Deze spreker stond dus tegenover de hoe ren Duymaex van Twist en Boogaardt die op ethische en biliijkheidsgron- den de motie verdedigden. Met den heer Van Deventer was de heer Thom sou het eens, dat door een wettelijke regeling de bemoeienis der Staten-Ge- neraal met de regeering van Indië niet moest worden vergroot. Doch de heer Thomson was voor de motie op utiliteitsgronden: om een minister te kunnen aanspreken als er gegronde klachten waren. Minister ldenhurg, die het debat vrijwel uitgeput oordeelde, ontraad de de motie op gelijke gronden als de heer Van Deventer. Heden 11 uur voortzetting. MINISTER TALMA EN DE AR BEIDSWET. Naar mem meldt, heeft minister Talma zich gewend tot het Nederl. Vierbond van Vakvereenigingem, met liet verzoek, om hem van eventueele aan- of opmerkingen op een ontwor pen algemeenen maatkegel van be stuur ter uitvoering van art. 4 der Arbeidswet mededeel ing te doen. Het bestuur heeft nu aan de bij het N. V. V. \angesloten organisaties verzocht, hare opmerkingen ter kennis van 't dagelijksch bestuur van genoemd vak verbond te brengen, aangezien dit voornemens is, deze opmerkingen, in één adres neergelegd, tier kennis van minister ïalma te brengen. BURGEMEESTER EN RAAD. Een eigenaardige kwestie heeft zich te Utrecht voorgedaan tusschen Wij achten het tó hooge mate betreuren, dat een toestand als huidige in ons gemeentelijk bestuur ontstond, nog te eer, waar dit conflict plaats greep nu de heer Van Lyn- den nog niet eens het eerste jaar van zijn hoogste magistratuur der ge meente Utrecht voleindigde. INBRAKEN. In den nacht van Maandag op Dins dag is te Bennekom ingebroken de villa van mevrouw L. Verschillen de voorwerpen werden gestolen te Wagenmgen van de hand gedaan bij verschil lende personen, bij wie ze door de politie in beslag werden geno men. Uit verschillende aanwijzingen bleek, dat daders van deze inbraak zijn de zoon des huizes met een vriend. Ze zijn naar Amsterdam ge vlucht, waar hun spoor reeds door de politie is ontdekt. BRANDEN. Woensdagmorgen te ongeveer elf uur brak in de kelderverdieping van het perceel Haarlemmerdijk 169 Amsterdam, in welk perceel de uit dragerij vun den heer Knoops >s ge vestigd, een uitslaande brand uil. doordat, terwijl de vrouw van dei: bewoner aan het bakken was, de vlam in de pan sloeg en het daarin aanwe zige vet aanstak. De brandweer uit de post Haarlemmerplein was spoedig niet een koolzuurspuit ter plaatse, welk bluschmiddel weldra werd ver. sterkt door twee slangen op de Vecht, leiding, één op den vóór- en op den achterkant van het huis gericht Niettemin breidde de brand, aange wakkerd door een hoeveelheid licht ontvlambare stoffen, zich spoedig uit over de geheele benedenverdieping. Van éentiuog hadden alleen de ramen aan den acnterkant te lijden, terwij de trap naar die verdieping door brandde. De heer Knoops was verzekerd. Ruim kwart na twaalf weid de brandweer Dinsdagnacht geallar- meerd voor een uitslaandeu hranu in een oieuhel-opslagplaats, geves tigd in de Heerestteg 22, ingang Sponjaaidspoori ie Am sterdam, het brandeiide perceel van vier v cLepaigen was gevesiigd een berg plaats van den meubelmaKer-ariU- quair Meijer ter wijl een tapper uit de Nieuwsiraat in hetzelfde perceei beneden een bergplaats vap spiritua liën heeft. Toen de brandweer met veel mate rieel ter plaatse kwam, stond het huis in lichte laaie, de vlammen sloe, gen uit alle verdiepingen, en een dik ke rook maakte het biusschingsvverk schier ondoenlijk. De belendende per- ceelen werden echter niet aangetast, dank zij (iet krachtig optreden der brandweer. Het geheele huis, behalve de berg plaats van <ien utppci, hramwie Uil. Be oorzoaK. is uimcouw, veruiOuuv lijk ontstond, de hranu op ue torsie verdieping, lerwiji letxis guiunnen tl JU voor lal uw viaiumeu naar uur- len sloegen, uaar hinnwu alios uooi liet smeujwud vuur verwoest Vv as. Door ireL nevig aanslaan vaU een hond weruwn ue bewoners gewest, waarna Uauelijk de bxanuweer werd gewaarschuwd- De ineuheuahnkaut is tegen hrand- s schade verzekerd. 39 jongens en 21 meisjes, zoodat on- deiwijs genoten 380 jongens en 420 meisjes. Het aantal kinderen, in de gt.meente \vor.Qnde, bedroeg 417 jon gens en 448 meisjes, noch lagere school-, noch huisonderwijs genoten 37 jongens en 28 meisjes. HAARLEMMERMEER. Te Hoofddorp is door de R.K. Kies- vereeniging voor het district Haar lemmermeer candidaat gesteld de heer Van Wichem (aftr.) met 86 stem men tegen 2 stemmen op den heer Balvers. (..Tijd.") HAARLEMMERLTEDE. Alhier brandde Dinsdagavond een hooiberg, toebehoorende aan I. Rut- te, af. Het hooi was verzekerd. Oor zaak onbekend Aangaande den brand bij den vee houder J. Rutte kan nog gemeld wor den, dat door de spoedige en flinke hulp de belendende gebouwen ge spaard bleven het vee was reeds los gesneden en den stal uitgedreven. De met hooi gevulde kapberg Is alleen verbrand het brandende hooi eischte nog langen tijd de werking der brandspuiL Het verbrande is verzekerd. Binnenland DE TWEEDE KAMER l>ehandelde gisteren een reeds vrij oude motie van de heeren Duymaer van Twist en Van de Velden om de Kamer te doen uitspreken de wen schelijkheid van een regeling der po sitie van de Indische officieren bij de wet en niet langer, gelijk thans het geval is, bij Kon. Besluit. Bij ons te lande is de officierspositiie bij de wet, dus door de volksvertegen woordiging, vastgesteld en kan elke afwijking van de wet een reden zijn om den verantwoordelijken minister van g€i;^hoo(dènkiö3rècht."lt&Q~£ilët daarvan rekenschap le vragen. Dee den burgemeester, mr. dr. A. F. ba- rou vau Lyuden en deal gemeente raad. iu het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zou een diner zijn door den raad den burgemeester aan geboden, welk diner plotse]mg is af besteld. Naai- de „Utr. Ct." mededeelt, heeft de burgemeester, nadat in de laatst gehouden raadszitting de motie-Men- del8, tol splitsing van een tweetal siexndistricten, door den raad mei groote uieerderhe .d was aangenomen, ui zijn kamer een brief geschreven aan deu voorzitter der diner-commis sie, waarvan de inhoud ui hoofdzaak h.erop neer kwam dat de burgemees- ,er, gezien de houding van den ge meenteraad, welke de moue-Mendeds aannam, die de burgemees ter had bestreden, gelet voorts op de houding van den gemeenteraad bij eene vorige gelegenheid, in een en ander zag een positie nemen van den raad tegen zijn persoonlijk optreden. Diensvolgens was hel den burgemees ter, overigens met eerb ediging van de persoonlijke inzichten van ieder raadslid, onmogelijk met den raad in een vriendschappelijken maaltijd aan te zitten. Hij trok derhalve zijn aanvankelijk toegezegd aanvaarden der invitatie terug. Verschillende pogingen, aangewend om den burgemeester op zijn besluit te doen terugkomen, leden schip breuk. In een geheime spoedvergadering van den raad werd nu het diner af gelast. 't U. D. besluit: Of de verhouding tusschen burge meester en de vertegenwoordigers der burgerij door deze gebeurtenis er nu precies vriendschappelijker op is ge worden...?! PATRIMONIUM. (Vervolg eerste dag). Omtrent de avondvergadering van Maandag, die huishoudelijk was, deelt ineu mede, dat even na de oj>e- ning hel eerelid van het Verhoud, Z. Exc. dr. A. Kuyper de vergaderzaal Binnen kwam. Zijne verschijning werd met luid applaus begroet, terwijl hem werd toegezongen „Dat 's Heeren zegen op U daal De voorzitter heette Zque Exc. in enkele woorden hartelijk welkom. Hierna stelde de voorzitter aan de orde de algemeene beschouwingen over het Keorgunisatierapport van liet Verbond, uitgebracht door het Bondsbe stuur, bijgestaan door eene commissie, bestaaude uit een zeven tal leden uit verschillende afdeelin- gen. Na rleze discussie nam dr. Kuyper 't woord. De liefde tot de arbeiders zit hem door zijn afkomst als in liet bloed en daarom hebben hem ook als een vlijm getroffen de beschuldigingen, van zekere zijde in 1905 geuit over zijn Verzekeringswetten. Naar aanleiding der eerste punten van de agenda wekte hij Patrimo nium op, zich krachtig uil te spreken voor de Verplichte Verzekering en stolling te kiezen tegenover het ge scharrel met Staaispensionneer'ng, welk stelsel, hier doorgevoerd, onze schatkist een 40 millioen gulden zou kosten. Hij waarschuwt krachtig tegen het immoreele en demoraliseerende der staatspensionneering. Patrimonium moet niet aarzelen of weifelen, maar thans beslist positie k'ezen, ook voor de eere van minister A. S. Talma, die daarop in deze gunstige periode alleszins recht heeft I Nadat de voorzitter dr. Kuyper gedankt had voor het gesprokene, verliet deze de vergadering, teru ijl de aanwezigen kracht'g liet „Zij zullen het niet hebben aanhieven. De uitroep Luug leve dr. Kuyper 1 werd met boera's begroet. Na voorlezing van een telegram van dank van 11. M. de Koningin werd staande het „Wilhelmus" aan geheven. Na oortgezette discussie wei-den. ten slotte de conclusies van het reor ganisatie-rapport aangenomen. Enkele dezer conclusies luiden als volgt 1. Patrimonium behoort over heel het land te zijn een vereeniging voor algemeen sociale belangen, teneinde overeenkomstig art. 1 der Verbonds- statuten de belangen der maatschap pij Ln het algemeen en die der werk lieden in het bijzonder te behartigen. 2. Alle personen van Protestsnt»ch- Christelijken huize, zoowel patroons als arbeiders, behooren krachtens hun sociale roeping deel te nemen aan de actie van Patrimonium. 3. Aan de ofdeelingen worde over gelaten om haar Dlaatselijke omstan digheden de onderscheiding in gewo ne en buitengewone leden al dan niet toe te passen. 12. Mede om hiertoe te geraken en in het belang van de algemeene so ciale ontwikkeling der Christelijke arbeiders, worde door het Verbond, in samenwerking inet de Christelijke vakbonden en andere Christelijke or ganisaties, een tweede Sociale Confe rentie belegd. Tweede dag. Dinsdagmorgen werd de discussie voortgezet over de punten van het Verkiezingsprogram 1- Patrimonium vraagt, dat de ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekte, onge\allen, invaliditeit en ouderdom, door de wet worde gere geld (met dien verstande, dat de ver zekering den geheelen arbeidersstand omvat) dat bij de regeling der verzekering zooveel mogelijk op medewerking der betrokkenen worde gerekend dat de Regeering niet alleen bij de wet tot verzekering verplichte, maar deze ook door financieelen steun mo gelijk make en dat zoolang wettelijke verzeke ring den ouden van dagen nog niet ten goede kan komen, tijdelijke naatregelen genomen worden om in hunne verzorging te voorzien. 2. Ter bescherming van onzen na- tionalen arbeid, vraagt Patrimonium belemmerende bepalingen voor den invoer van bewerkte artikelen uit het buitenland. 3. Ter bevordering van Zondags rust vraagt Patrimonium herziening van de Zondagswet, opdat alle niet noodzakelijke arbeid op Zondag wor de geweerd. 4. Ter wille van de volkshuisves ting en de belangen van den land arbeider, vraagt Patrimonium uit breiding van het onteigeningsrecht, ter verkrijging van grond, door de gemeenten in erfpacht uit te geven. 5. Patrimonium vraagt eene zooda- ige uitbreiding vau het kiesrecht, dut liet verleend worde aan gezius- uoofden en daarmede gelijkgesteideu, zoodat hierdoor aan den arbeiders- land in zijn geheel het kiesrecht Rome. Bij stemming wordt met groote meerderheid aangenomen een amen- ieuient-Auisteidam, om de slotwoor den van punt 2 te lezen „vraagt Pa trimonium zoodanige beieuiuieiende bepalingen voor den invoer van be merkte artikelen u't het buitenland, Jat de Nederiandsciie industrie het loofd kan bieden aan de buiteuland- clie industrie." Bij stemming wordt het program punt voor punt niet aigemeene stein- ien goedgekeurd. Door den lieer Grondijs werd niede- edeeld, dut de commissie vuor liet erkloozen-vraagstuk niet met haar apport gereed is gekomen. De com- issie wordt diligent verklaard. Hierna komen aan di orde de voor stellen der afdeel'ngen. 's-Gravenhage steil voor Patri monium verzoeke aan de regeering Rijksbijslag te geven bii de uitkeerin- gen der werkloozenfondsen der vak bonden Na eenige discussie wordt besloten dit voorstel te zenden aan de commissie voor het werkloozen- raagstuk. De Friesche Prov. Bond stelt voor: Het Verbond spreke zich uit voor het weder invoeren van de doodstraf. Besloten wordt, deze zaak over te laten aan de prudentie van 't Bonds- bestuur. Leiden stelt voor: Het Bondsbestuur dringe er bij de Regeering op aan, om, evenals thans met de bakkersbe drijven, de .regeling van den arbeids tijd successievelijk tot de andere be drijven uit te strekken. Na een.ig debat stelt de heer Van der Molen voor: Het B. B. dringe er bij'de regeering op aan, de regeling van den arbeids- ijd uit te breiden tot alle bedrijven de publiekrechtelijke organisatie •ter bedrijven. Deze motie wordt aangenomen. De bestuursverkiezing heeft tot uit slag, dat bij tweede vrije stemming bestuurslid gekozen wordt de heer J. Huizinga, burgemeester van Axel, die de benoeming aanvaardt. Een vóorstel-Amsterdam: de bonds vergadering drage het B. B. op, bij de Regeering aan te dringen op wet telijke regeling van het leerlingwe zen, wordt zonder discussie goed gekeurd. Hillesluis-Feijenoord stelt voor: Pa trimonium wende ernstige pogingen aan om te verkrijgen een tweede soci aal congres, waarop in hoofdzaak moet worden liehandeld: organisatie van dien arbeid Haarlem, Maassluis en de heer Van der Molen dringen zeer aan op de aanneming van dit voorstel. Zonder stemming wordt hiertoe be sloten. De afd. 's-Gravenhage stelt voor: De Bondsvergadering spreke uit: Is het lidmaatschap van den Chr. Socialistenbond vereenigbaar met dat van Patrimonium? Zoo neen, hoe moet de houding de* afdeelingen tegenover zoodanige le den zijn? Het Bondsbestuur laat de zank oveor aan tie afdeelingen, om in elk voor komend geval te oordeelen Na afdoening van eenige huishou delijke zaken wordt de vergadering gesloten. DE „FRIESLAND". Nog deze week wordt de „Friesland* uit de Caraibisehe wateren te Nteu- wed ep verwacht. MOORD. Maandagavond ontstond twist im de herberg van Koeken, te Spekhol- zerheid ouder Kerkrade, tusschen den herbergier en een op de mijn aldaar werkend Nijmegen aar. Koeken vlucht te de trap op; toen hij boven op de trap omkeek, schoot zijn vervolger hem een kogel in het h«x>fd, zoodat Koeken van de trap viel en dood neer kwam. De dader vluchtte.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6