NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ft 28e Jaargang. No. 7875 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. VRIJDAG 28 FEBRUARI 1909 DAGBLAD ABONNEMENTEN PBIR DRUB MAANDBNl Voor Haarlem ï-2® Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)l»3® Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037 M „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Dlrectear i» il. P£EREBÜ01?L^ AD VERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ju-, elke regel meer ƒ0.i Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing| 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ec Administratie: Groote Houtstraat 55. fatercommanaaS Tdef oonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Boitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem 'm dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AUËNÜA ZATERDAG 27 FEBRUARI. Schouwburg: Rott. Tooneelgez. Het zedelijk bewustzijn, 7^ uur. Soc. Vereeniging: Muz. Vereen. B arm on ie: U itvoering. De Kroon: Bioscoopvoorstelling, 2 en S uur. Brongebouw: Gymn. en Schermver- eeniging Concordia: Uitvoering en bal, 8 uur. Hotel De Leeuwerik: Tentoonstel ling Decora Plastiek, 9—5 uur. Buitenlandsch Overzicht Er is nog geen verandering In den toestand gekomen, zoodat het OORLOGSGEVAAR IN DEN BALKAN nog even dreigend is. De diplomaten eonfereeren achter gesloten deuren en laten net zoo veel (weinig I) los, als ze verkiezen. De Servische regeer ders spelen anders nogal met open kaarten, maar 't is helaas geen vroo- lijk-stemmend spel 1 Dit nieuwe mi nisterie heeft den oorlogs-minister de man verdient dezen naam bi dub belen zin I van het vorige kabinet overgenomen, waaruit blijkt, dat deze. regeerders met zijn ideeën, omtrent den oorlog en de toebereidselen, vol komen instemmen, 't Gevolg zal dan ook wel zijn, dat de Serviërs nog meer geld zullen uitgeven voor ka nonnen, geweren, en ander schiet gerij. De eerste daad van de nieuwe regeerders is geweest, in de Skoepsjti- na te verklaren, dat het nieuwe ka binet een bewijs is voor de eenstem migheid, waarmede Servië de natio nale quaestie die zal blijven worte len in het hart van het volk, zoolang nog één enkele Serviër leeft aan het oordeel van Europa onderwerpt. Er weerklonken natuurlijk geest driftige toejuichingen voor den ko ning, de regeering, en voor 't kroon- prinsje. Ook werd met algemeen© stemmen besloten de verklaring door aanplakking algemeen bekend te maken. Het Servische volk heeft zoo'n steun evenwel niet nopdig en is zelf al oor logszuchtig genoeg. Dit blijkt wel uit bet volgende manifest, dat overal verspreid is „Servische broeders, Servische hel den het uur nadert waarop gij tegen over het vaderland uw heiligen plicht zult te vervullen hebben. Gelooft niet aan het vredelievend gebazel, waar mee onze diploma ten zich zelf en het land bedriegen. Wij worden bedreigd door het Oostenrijksche ultimatum, dat na drie dagen door een inval der Oostenrijksche troepen zal gevolgd worden. Zoo heeft de staf in Oosten rijk er over besloten. Al de rest is be goocheling en leugen, waarmee men ons in slaap wil wiegen. Houdt u gereed om bij den eersten oproep van het vaderland naar het geweer te grijpen en naai uwen post te trek ken. Reeds morgen kan die oproep u bereiken, enz Een ander bericht verzekert, dat de houding van het publiek in Serv'ë in de laatste dagen veel kalmer gewor den is. Dit zou hoopvol stemmen, wanneer weer een ander bericht deze werkloosheid beschrijft als een stilte, die den storm voorafgaat. In Montenegro is de volksgeest weer echt tot uiting gekomen, toen twee onschuldig wandelende Oosten- ri'kers voor spionnen weiden aange zien en door het volk op dierlijke wij le vermoord. In Rusland wordt de volksgeest door de pers beïnvloed. Het Panslaw- t'sche orgaan „Nowoje Wreinja" schr;;ft „De Duitschc regeering acht 't ver standig een openlijke bedreiging te richten aan het adres van Rusland. „Duitschland wil ons door bedrei ging met een gemeenschappelijken overval met Oostenrijk dwingen „aands-up" te spelen, terwijl Oosten rijk Servië vernedert. Gelukkig voor de menschheid is die bedreiging niet zoo vreeseiijk. Rusland kan een roof- aanval, van welke zijde die ook komt, Weerstaan. De gebeenten van vele honderdduizenden vijanden liggen te .bleeken in Russische aarde, en ge- tui<mn van c>nverstandigen aanslag op de integriteit van het Russische Rijk. Wij en onze voorvaders hebben op Russisch gebied meer dan eens vreemde veroveraars gez'en. „Wij wenschen met niemand oor log te voeren, doch wij vreezen ook niemand, en zijn allerminst bang voor holle praatjes. Bij vroegere aan vallen stonden wij alléén, thans is die tijd voorbij. Als Duitschland en Oostenrijk Rusland aanvallen, dan kunnen zij ook aanvankelijk met een, dan met een andere groote mogend- een gelukkig vereenigd rijk tot stand zou komen. heid rekening houden. Wat na zulk een botsing van de Oostenrijksche en Duitsche rijken zal overblijven, mag men te Berlijn en Weenen wel eens over denken „Wij gelooven geen oogenblik aan 3e mogelijkheid van een oorlog tus- schen Rusland en Duitschland. Zou Oostenrijk lust hebben zijn oorlogs kans tegen ons te beproeven, dan zal het wel alleen moeten staan, ondanks alle verklaringen uit Berlijn. „Duitschland zal onder geen om standigheden zijn bestaan in de waag schaal stellen, doch er de voorkeur j Sjah in te staan, wanneer aan geven, de Duitsche brokstukken I grondwet herstelde, na den oorlog bijeen te verzamelen, j Een ander bericht meldt in plaats van alles op één kaart te zetten, wat het in den loop van vele geslachten gewonnen heeft. „Hot Duitsche ministerie van bui- tenlandsche zaken hitst zijn bondge noot slechts tot den strijd op, door Oostenrijk te verzekeren van zijnen steun. Duitschland doet dit, om van een ten doode gewonde iets te kun nen bemachtigen. In Weenen zal men zich hiervan echter eerst kunnen overtuigen, als de zaak niet meer te herstellen is Natuurlijk slaat dit Pauslavitische orgaan vreeseiijk „door", en heeft dit geschrijf weinig officieele waarde, al leen is hot gevaarlijk voor de reeds heethoofdigen onder de lezers. De vraag dringt weer op den voor grond, wat zullen Frankrijk en En geland doen, wanneer Rusland eens met Oostenrijk-Hongarije in oorlog komt Een Fransch blad „Les Dé- bats" verklaart „Bijaldien Rusland wegens Servië of om andere redenen door Duitsch land wordt aangevallen, zal Frank rijk zich solidair betoonen en zal Engeland voldoen aan hetgeen het tweeledig verbond dit land oplegt intusschen zal eebter alles in het werk worden gesteld voor het behoud van den vrede." Van deze bemoeiingen, om den vre de te bewaren, lekt nog niet veel uiL Daarvan zal toch veel afhangen 1 RUSLAND, TURKIJE EN BULGARIJE. Rifaat pasja, de Turksche minister van Buitenlandsch© Zaken, die eeni- ge dagen geleden te Petersburg aan kwam, legde de verklaring af, dat Rusland zooveel jaarlijksche stortin gen der Turksche oorlogsschuld _prijs geeft, als gelijk staan met het bedrag, hetwelk Turkije van Bulgarije eischt. Bovendien wil Rusland de liquidatie der dan nog te betalen stortingen toestaan. OOSTENRIJK EN TURKIJE. De grootvizier heeft zich op alle punten met den gezant van Oosten- r::V. markies Pallavicini, verstaan over het protocol, dat heden zal wor den ceteekend HET RUSSISCHE POLITIE- SCHANDAAL. Onder de Telegrammen heeft men gisteren kunnen lezen, wat minister Stolypin in de Doema verklaard heeft. Hij poogde uiteen te zetten, dat de beschuldiging, tegen de regeeriug in gebracht, dat haar agenten in de re- volutioonaire comités de aanslagen voorbereidden, onjuist waren. En daaraan vast knoopte hij een klacht, dat de regeering gebruik moest maken van deze geheime ver klikkers, om achter de plannen der sociaal-revolutionnairen te komen. Het is toch een heel eigenaardig standpunt. Men redeneert maai': „het doel heiligt de middelen" en wil daar mee alles goed praten. Neen, dat is toch wat al te kras 1 Stolypin kan niet ontkennen, dat de geheime poli tie en de anarchisten onder één hoed je speelden en naar hartelust moord den en aanslagen beraamden. Een regeering, die zulke handelin gen goedkeurt en in de Doema verde digt, toont een opvatting van haar taak te hebben, die misschien alleen in Rusland verdedigers vindt. DUITSCHE FINANCIëN. De financieel© commissie uit den Rijksdag beraadslaagde gisteren over d© quaestie der directe belastingen. Te oordeelen naar de door de rech terzijde afgelegde verklaringen is de totstandkoming van een compromis tusschen de behoudende en kerkelij ke partijen waarschijnlijk. DE ZUID-AFRIKAANSCHE UNIE. Botha wees te Pretoria in eene re devoering zijn toehoorders er op, hoe gevaarlijk het zijn zou, de constitutie niet aan te nemen, daar zoodoende verdeeldheid zou ontstaan, welke bloedige gevolgen zou kunnen hebben en de Britsche regeering aanleiding kan geven tusschenbeide te komen. Z'i. d'e in liet verleden zwaar gele den hebben, zullen niet wenschen, dat de tijden der oneenigheid terug- keeren. Hij ried het volk aan, geen kleine Transvalers te zijn, doch groote Zuid- Afrikaanders en over de graven der gesneuvelden heen elkander de vriendschapshand te drukken, zoodat REVOLUTIE IN PERZIë. De sjah van Perzië seinde aan den Perzisclien gezant te Konstantinopel, dat hij de grondwet zou herstellen, mits men instond voor zijn leven. Hoe vaak heeft de Sjah dit al be loofd De zoon van een der voornaamste geesteP'ke hoofden van Nebjib ver klaarde zich uit naam der coDstitutio- neelen bereid voor het leven van den de De troepen van den Sjah zijn gis- terer ochtend van drie verschillende zijden een aanval begonnen op de stad Tabriz. Een corps van 100 revolutionnairen is gevangen genomen. Er blijkt dus nog niet veel van de overeenstemming tusschen beide par tijen. HET SALARIS VAN TAFT. De Kamer van vertegenwoordigers der Vereenigde Staten heeft het voor stel, om hot salaris van den bonds president op 100.000 dollar te bren gen, verworpen. RAMPEN EN ONGELUKKEN. In de haven van Hamburg is Woensdagavond een treurig ongeluk gebeurd. Men was bezig kolen in te nemen voor de „Kaiserin Augusta Victoria", het reusachtige schip van de Hamburg-Amerika-lijn, dat naar New-York zou vertrekken. Toen te 7 uur de sjouwerlieden met eenige ma trozen en familieleden aan boord gingen, brak de loopplank en tus schen de 20 en 30 persouen vielen door de ijsschotsen heen in het wa- ter. Zeventien personen, waarvan 3 j d COTlrast met elkaar zwaar gewond waren en de overigen I lichte kneuzingen hadden bekomen, werden gered. De anderen echter, hun aantal is tot dusverre nog niet bekend, verdronken. Zuidelijke en Oostelijke buren, nog veel ten achter, wat componisten-ta lenten betreft, en daarom moest er wat meer belangstelling zijn voor landgenooten als Mej. Cramer, die zich gisterenavond heeft doen kennen als een componiste met groot talent waarop ons land inet recht trotsch mag wezen. Zij schrijft geheel in moderne stijl, eii waarschijnlijk was het puEliek, dat zich nog niet goed met moderne muziek schijnt te kunnen vereenigen, daarom maar niet warm te krijgen. De begeleiding toch, die in de heden- daagsche werken, zoo dikwijls op den voorgrond treedt, doet dit ook in haar Liederen en hoewel door den hier Zalsman op zijn bekende manier oorgedragen, vonden wij dat de t o- teal-indruk van die liederen dan ook niet aangrijpend was. Meer succes hadden de liederen voor sopraan. De componiste die al haar liederen begeleidde, zal zeker wel over de uitvoering van hare wei wat zwaarmoedig getinte compo sities tevreden zijn geweest Mej. v. d. Linde toch was het die do kunstenares in haar volle licht deed schijnen. Van de zijde van het publiek evenwel, ontvingen noch componiste, noch de uitvoerster den dank dien zij met recht mochten ver wachten. In grooter succes mocht zich ver heugen genoemde mej. Stibbe. Deze eenvoudige kunstenares speelde Fan tasie van Bach en Rondo van Mozart, in één woord af. Beide werken vorm- Volgens de jongste berichten no pens de aardbeving in het Klein-Azia- tische. wilajet Sivas zouden 37 men schep gedood èn 19 gewond zijn, ter wijl 1500 huizen vermeld moeten zijn. De sneltrein van Galais naar Bazel kwam bij Becquignes in botsing met een passagierstrein. Drie personen werden gedood en 10 gewond. Volgens een later ontvangen tele gram werden 4 personen gewond en één gedood allen sjworwegarabtena- ran. Stadsnieuws Om OnsHeen. In liet Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Een Zevende Leerjaar" in de ru briek Om Ons Heen. Nederland en Oranje. Donderdagavond vergaderde de an tirevolutionaire kiesvereeniging Ne derland en Oranje onder voorzitter schap van den heer A. Gravestein. Tot bestuursleden in de plaats van de heeren M. de Braai en J. H. de Jong, die bedankt hebben, werden gekozen de heeren Van Bergen en W. Hoek en herkozen de aftredende be stuursleden, de heeren A. Grave- stem, G. van den Bogaard en A. üruch. Het ledental ie met eeai twintigtal vermeerderd. Ook werden aanstaande verkiezin gen voor de Tweede Kamer bespro ken. Besloten werd evénwel, om daar over nog gocui mededeeiuigeii aan ue pers te uoen. Alberts frères. eer zuilen Alberts frèree ons twee zeer actueeie films laten zien, nL de vü©gproeven van den beroemden Vlieger W libur Vv ngbi en het Garue- val l© Nizza. Geen van beide in nog te Haarlem vertoond. Zie ook achter- slaande ad ver ten ue. Militaire Zaken. De korporaal de Künnigh, van het 2e bataljon lt>e regiment infanterie te Den Helder wordt op zijn verzoek overgeplaatst bij het 4e bataljon van het korps alhier. 3e LIEDERENAVOND G. ZALSMAN. Voor den 3en Liederenavond van G. Zalsman met medewerking van mej. Anna Cramer, componiste Berlijn, Anna Stibbe, pianiste. Parijs; Johan- na van de Linde, sopraan, Amster dam, en de heer Henk van Breemen, begele.ding, was de belangstelling n:et zeer groot. De Concertzaal van de Veneeniging was maar matig bezet. Waar toch een componiste, landge- noote, haar werken komt laten hoo» ren, dacht ons, moest de belangstel ing grooter zijn. Ons land is, hoewel De grootsche fantasie, zoo breed opgevat met haar verheven thema's kan men het best tegenover het op gewekte Rondo plaatsen, als de Win ter tegenover de Lente. Het eerste werk vol ernst, het tweede daarente gen vol vroolijkheid en levenslust. Mej. Stibbe werd een bouquet aange boden. Na de pauze kregen wij nog een meesterlijke vertoiking van werken voor piano van Schumann, Chopin en Moszkowsbi. Mej. Stibbe was het, die ook ons het meest muzikale genot van dezen avond schonk, zij het dan ook dat èn mej. v. d. Linde èn de heer Zalsman meer bekende nummers na de pauze zongen en daarmede meer succes hadden. Over het geheel genomen mocht deze liederenavond dan ook wat het vocale gedeelte be treft, niet dat kunstgenot verschaf fen, waarop wij gehoopt hadden. Niet mogen wij verzwijgen de fijne bege leiding van Henk van Breemen van de zangnummers, na de pauze gezon gen. Mag het begeleiden over het alge meen een ondankbare taak wezen, zij d.e naar de begeleiding luisteren, zul len het zeker met ons eens zijn, dat de heer van Breemen dit deed op hoogst muzikale wijze. S tr atenl ij s t. De heer A. Kuyper, uitgever te Haarlem, heeft een alphabetische stratenlijst van Haarlem en omge ving het licht doen zien. Een uitvoe rige plattegrond van de stad bevindt zich achterin. Verder worden er nog officieele mededeelingen aangaande post, telegraaf, telefoon, musea, reis- gelegenheden enz. in gegeven. Het boekje, in handig formaat gebonden, lijkt ons een zeer goede gids. Het zal dan ook ongetwijfeld zijn weg wel vinden. Z u i gel i n gen-b escherming. De Staatscourant bevat de Koninkl. goedgekeurde statutep van de Ver eeniging Raad van bescherming voor den Zuigeling, te Haarlem. De vereeniging stelt zich bear doel de voeding en de verzorging der zui- lingen in Haarlem en aangrenzende gemeenten te verbeteren en vooral daardoor hunne sterfte te verminde ren. De vereeniging tracht dit doel te bereiken door lo. de natuurlijke voeding te bevor deren 2o. oprichting en instandhouding van een of meerdere consultatiebu reau*, die dienen zullen tot het geven van raad en hulp in zake de voeding en verzorging van kinderen uit den min- en onvermogenden stand, dia den leeftijd van 15 maanden met oversclireden hebben 3o. zich, voor zoover daartoe door de ledenvergadering wordt besloten, In verbinding te stellen en samen te werken met andere reeds bestaande dit reeds veel beter wordtt bij onze - of nog op te jrichten instellingen of vereenigingen die een zelfde of een aanverwant doel beoogen 4o. de oprichting zoodra deze door de ledenvergadering wordt noo- dig geacht van een zuigelingen keuken (goutte de lalt), tot het ver schaffen van kunstmatig voedsel ten behoeve van zuigelingen voor wie de natuurlijke voeding niet of niet meer bereikbaar is, zonder dat de vereeni ging hieruit eenig geldelijk voordeel mag trekken 5o. alle andere hoar ten dienste staande wettige middelen. Dan maar te voet! Hedenochtend te half twaalf is op de Bakenessergracht een wiel van den celwagen afgeloopen, waardoor de wagen omviel. De vier inzittende gevangenen wei-den er uitgelaten en moesten den weg, naar de gevange nis, verder te voet afleggen. Gouden echtpaar. Den 3den Maai t hoopt het echtpaar Hoetjee, wonende Kennemerstraat 17 rood, den dag te herdenken, waarop zij vóór 50 jaar in den echt verbon den werden. EXAMENS NUTTIGE HAND WERKEN. '8-Gravenhage, 25 Februari. Ge slaagd o. m. de dames H. J. Kerstens e.u A. Godvllet, van Haarlem. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. PRIN SEN FE EST. Als de blijde verwachting in het Vorsten-gezin in vervulling zal zijn gegaan, houden de Bloemendalers feest. Prinsenfeest of Prinsessenfeest zal 't zijn. Het initiatief gaat uit van de vereeniging „Koninginnedag" en „Bioomendaal s Bloei" zal aan hot welslagen der feesten trachten mee te werken, werd er gisteravond inde jaarlijksche bijeenkomst der laatstge noemde vereeniging besloten. Er werd reeds een aanvang mede gemaakt, doordat de vereeniging een bijdrage van /300 toestond aan „Koninginne dag". Drie leden van het bestuur van „Bloemendaal's Bloei" zullen afge vaardigd worden om met het bestuur van „Koninginnedag" nadere plarn nen ue ontwerpen. In de vergadering, die bijgewoond werd door een 2U leden, werd ook het jaarverslag uitgebracht. Daarin werd gewaagd \au net feit, dat de veréêni. ging o© belangstelling geniet van het gemeentebestuur en van de ingezete nen. De tentoonstelling van bloeiende bol- en knol-gewassen ondervond wei nig belangstelling. Mede was dit aan vankelijk liet geval met den foto-wed strijd. Nadat hij eerst uitgesteld was, s'aagde de wedstrijd later uitste kend. Herinnerd werd aan het besluit, tot aanbieding van een orieuteertafel op hot Konmginneduin aan de gemeente Bloemendaai. De aftredende bestuursleden, de lieeren H. Hogenbirk, A. W. Jacomet- ti en A. Koolhoven weiden herkozen. In de twee open bestuursplaatsen werden gekozen de heeren J. H. Wil- derv&nck de Blécourt en P. J. E. Le- febvre. De aangeboden beg rooting voor 1909 wees in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f 1100 aan. Daarvan zal 1300 worden besteed voor de oriën teer taf el. Het saldo van het verstre ken jaar bedroeg 423. In goed gekozen woorden dankte de voorzitter daarna de juryleden en deelnemers van den foto-wedstrijd voor hun arbeid en reikte vervolgens de prijzen uit. Den juryleden werden hei-inneringsdiploma'f: uitgereikt. Een ingekomen ver/.t ok, uin in be spreking te nemen aanleg van 'awn-tennisveiden, werd, als niet ter zake dienende, ter zijde gelegd. Aangedrongen werd op voortzetting van de avondfeestjes op Hartelust, die den vorigen zomer zoo goed zijn ge slaagd. Dit werd door den voorzitter toegezegd, als de toestand van de kas het toelaat. Het bestuur is voor nemens binnenkort een voordracht Ie doen houden over het snoeien van hoornen en heesters. HAARLEMMERMEER. In een heden gehouden vergade ring van aandeelhouders van de Coö peratieve Motorgraanmaalderij Haar lemmermeer te Lisserbroek is beslo ten, een nieuwe zuiggasmotor met de benoodigde koppels maalstecnen aan te schaffen. Hierdoor ondergaat de maalderij een belangrijke verbetering. Door den Bond van Suikerbietver bouwers in N.-Hollond, is besloten, het bestuur dier vereeniging op te dragen, te onderzoeken de mogelijk- lieid om tot de stichting van een coö peratieve suikerfabriek over te gaan. Door het Rijk zijn een tweetal run deren, toebehoorende aan de land bouwers v. d. Blom en Rip, overge nomen en welke aan clinische tuber culose leden. AERDENHOUT. Vervoer van meststoffen. Door de politie wordt streng de hand gehouden aan het artikel van de politieverordening der gemeente Bloemendaai. dat strafbaar stelt den- gene, die mest vervoert op zoodani ge wijze, dut voortdurend eenige hoe.- veelheid op den openbaren weg te recht komt. Reeds is hieromtrent te- een persoon uit Zandvoort proces-ver baal opgemaakt. BEVERWIJK. In de algenieene vergadering van de vereeniging tot wijkverpleging al hier Woensdag gehouden, zijn tot be stuursleden gekozen de dames Theemsma alhier, en v. Son te Wijk aan Zee. Door deze vereeniging worden twee wijkzusters beschikbaar gesteld tot hulp voor betalende en niet-hetalende zieken, terwijl zij bovendien zorgt, voor zoover mogelijk is, voor hetgeen arme zieken noodig hebben. In het op deze vergadering uitgebracht jaar verslag werd op meerderen financiee. len steun aangedrongen. VELSEN. De gasfabriek. Te Veisen ligt een adres ter tee ke ning, om aan Gedep. btaten te verzoe ken het Raadsbesluit in zake den bouw eener gasfabriek niet goed ie keuren, omdat de opstellers \an het adres van meening zijn, dat de kos ten enz. onjuist geraamd zijn, en zij in het coizt re blijven omtrent do stichting eener waterleiding, waar aan h. i. meer behoefte bestaat, dan aan een gasfabriek. Tot lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de gemeen te Veisen, werd gisteren gekozen de beer J. H. A. Kruimel, directeur van de papierfabriek te Veisen. IJMUIDEN. Het stoomschip „Zuid-Holland" vertrok 15 Februari j.I. van Amster dam naar Sunderland en had rund- vleesch aan boord, afkomstig vazx een slager uit de Oranjestraat te Am sterdam. Bij die gelegenhe-d wm een matroos achtergebleven, die, op genomen in het Binnengasthuis, al daar overleed, onder verschijnselen van diarrhec, krampen, brakingen, enz. Van Sunderland vertrok het stoomschip naar Antwerpen, waar de lste machinist ziek werd onder de zelfde, doch niet hevige verschijnse len. Van daar naar Grimsby vertrok ken, werd de kapitein, die te voren het sch'p hal laten desinfecteeren, ernstig ongesteld, zoodat geneeskun dige hulp werd ingeroepen en van Rotterdam iemand werd gezonden, om het bevel over te nemen en het schip naar IJ muiden te brengen. On derweg werden ernetig ongesteld, al len met dezelfde verschijnselen, de eerste stuurman, de 2de machinisten een stoker, welke laatste voor het eerst van het vleesch gegeten had. Bij aankomst te IJ muiden werd onmid- dell' k geneeskundige hulp ingeroe pen bij dr. P. Bok, die het overige vleesch in beslag nam en opstuurde naar het bacteriologisch instituut ton onderzoek. De gezagvoerder, de eerste stuur man en de stoker zijn, als het ergst ziek. ter verpleging opgenomen in het Koning Willemshuis alhier, om dat zij de eerstvolgende reis niet mo gen en kunnen medemaken. Levens gevaar bestaat er blijkbaar niet. ZANDVOORT. Donderdagavond werd in Ons Huis een bespreking gehouden door freule Hartsen over geheelonthouding. Spreekster toonde door lichtbeel den het nadeelige en slechte van het drankgebruik en spoorde aan tot ge heelonthouding. De zaal was te klein om alle belangstellenden te bergen. Do heer M. Koning, voorzitter van de Chr. Nat. Geheelonthouders-vor- eeniging alhier, dankte namens de vergadering freule Hartsen voor hare rede. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Donderdag is het nieuwe Raadhuis officieel in gebruik genomen. Te elf uur kwam de Raad bijeen en hoorde een toespraak van den burgemeester aan, waarin deze de noodzakelijkheid van den bouw schetste en de hoop uitsprak, dat de beraadslagingen en besluiten in het nieuwe gebouw geno men zouden zijn tot welzijn van de gemeente. Hierna werd het officieel bezich tigd.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1