NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7878 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. ZATERDAG 27 FEBRÜARI 1909 '""abonnementen ad vertentlsni per drib «iaandbni jZJW Van 1—5 regels 50 Cts,: iedere rege! mee? IC Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem ƒ1.28 Haarlem van 1—5 regelselke regel meer/O. f€ Reclames 30 Cent per regdL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der By Abonnement aanzienlijk rabat gemeente),1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1.65 fOl k* voor plaatsingen k contant SSf Z% 'voir Haarlem I Redactie en Administratie: Groote Bontstraat 55. de omstreken en franco per post 0.45 tetercomraunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. 0. PEERE800WL Drukkerij; Zclder Buiienspssroe 6. Telefoonnummer 122, Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem :n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge neen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 28 FEBRUARI. Schouwburg: De Hagespelers. Den Speychel der Salicheyt van Elckerlyc, 2$ uur. Schouwburg: Amsterd. Tooneelgez.: De Kinderroofster, 8 uur. Hotel De Leeuwerik: Tentoonstelling Decora Plastiek, 14 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling, 2 en 8 uur. KI. Vereeniging: Specialiteiten-voor stelling, 8 uur. MAANDAG 1 MAART. Soc. Vereeniging: De Wognummers 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Soc. Vereeniging: Jonge Vrijz. Pro- pagandaclub, Lezing, uur. tLütenlandsch Overzicht Europa, de geheele menschheid, verademt t 't Oorlogsgevaar is voor heden gelukkig voorbij I Hoelang deze entspanning zal duren, moet nog blijken, want het avontuurlijke ver- ioi.p van de Balkan-geschillen maakt elke veronderstelling al zeer ge vaagd. Waaraan wc deze gunstige wen ding danken e zetteu één vraagteeken achter dt^ra vraag, maar een heel dozijnije s u niet misplaatst zijn. Een juist en beslist antwoord kunnen we niet geven, en moeten ons daarom bepa len. met te wijzen op eenige omstan- diuhf.öen, die m sschien hun invloed hebben doen gelden. Lr was gevaar voor een Europee- se ie oorlog, omdat Rusland partij gelu zen had voor Servië en tegen osteurijk-Hongarijedaarbij te keu ren gevend, niet tegen een wapenge weld op te zien. Zoo'n oorlog moest aai'leiding worden tot een algemee- nen strijd, wantèn Rusland èn Oos- tenriik-Hongarije zijn gehouden aan de verbonden, die Europa in twee groote partijen verdeelen. snnec-r Rusland op den ingesla gen weg was voortgegaan, zou dit onheil dan ook zeker gekomen zijn. klaar gelukkig, er heeft een „halt 1" geklonken De vereenigde mogendheden heb ben besloten, om Servië te overreden, om zijn eischen tegenover Oosten- rii A-Hongarije niet langer te hand haven. EN RUS [.AND DOET AAN DLZh BETOOGING MEE Daarmee spreekt Rusland dus uit, dat de Ser viërs .niet meer moeten hopen op steun en dus alleen zullen staan te genover het O.-H. rijk. Wanneer meu nu in !t Tsarenrijk dit standpunt Ij 1 ij f t innemen (de geschiedenis geeft wel eenige reden, om daaraan te twijfelen dau zullen de sciireeuwende Serviërs wel een toontje -- misschien een heele octaaf! Lger gaan zingen. De machtige .vriend is lien ontvallen.... L-tze ornkcermg van Rusland is een groot succes voor de Donau-monar- chiu en Duitschland. Eenige dagen gel« den stelde Rusland voor èn te Belgrado èn te VVeenen op een vrede lievende oplossing aan te dringen. O.-H. rijk weigerde zoo'n bood schap in ontvangst te nemen, betoo- geufi „wij hebben ons niets te ver wijten, bij Serv ië ligt alleen alle schuld van dit conflict." Duitschland zei „amen" op deze verdediging, en stelde voor, dat de mogendheden nu alleen naar Belgra do oen vermaning zouden sturen. Dit is r u goedgevonden, ook door Rus land, dat daardoor erkent, dat de Donau-monarchie geen schuld heeft. Van ganscher harte zal deze erken ning wel nic-t gaap l Nog eens hoe komt Rusland in eens tot zulke andere gedachten. Eenige veronderstellingen 1*\ In geheel Europa, ook zelfs in de bevriende landen, heeft het groo te afkeuring gewekt, dat Rusland door deze vrij onbeteekenende zaak, ecu Europceschen oorlog wil uitlok ken. Vele pennen hebben in de schril ste kleuren een beeld gegeven van de ontzettende onheilen, die daarvan 't gevolg zullen zijn. Is Rusland teruggeschrikt voor 't verder wandelen op dezen zeer ge vaarlijken weg 2*-. Hoe is de houding der bondge- hccten geweest Hebben de regeerin- gen van Engeland en Frankrijk aan den Russischen vriend hun steun geweigerd, of hebben ze hem alleen op het onnoodige en onverantwoor delijke Balkan-spel gewezen Heb ben deze vriendelijke raadgevingen al voldoende geholpen «K De Russische politiekers schreeuwden eerst om oorlog. Nu >ordt er ever.wel eon gerucht ver spreid, dad. het legerbestuur tegen don oorlog is, omdat het Russische leger niet gereed is, om zoo'n grooten oorlog tegen zoo'n welgewapenden vijand te voeren. Rusland kan slechts zeer weinig bekwame soldaten tegen Oostenrijk-Hongarije laten oprukkeD, zoodat het spel een zeer avontuurlij ke onderneming zou worden. Hoe 't zij, Rusland is gekeerd, en heeft voorloopig 1 geweigerd om \cor Servië een oorlog te voeren. Wat zal het gevolg van deze front verandering zijn Zullen die Serviërs zich aan deze ve-maning der mogendheden storen Li* is wel de vraag, 't Moet voor de Serviërs een zwaren slag zijn, nu al hun gedachten aan een grooter Ser vië ter vergoeding van de vernieti ging van hun complotten, om een Gioot-Servië te vestigen, te moeten opgeven. En dan de smaad, dat de mogendheden zeggen, dat Servië al lee:: de schuld van alles is 1 De on- deidanen van koning Peter zijn een avontuurlijk en hooghartig volkje, dat niet spoedig zal buigen.... Misschien willen ze nu voor de groo te overmacht wijken 1 Daarbij komt, dat de Donau-monarchie zich bereid verklaard heeft aan Servië economi sch voordeelen toe te kennen. Van 't afstaan van een stuk grond om Ser vië met de zee en met Montenegro te vertinden, willen de Oostenrijkers niets weten, maar wei is via Duitschland toegezegd, dat de mo narchie voor Servië gunstige in- en uitvoerrechten wil vaststellen en te- vcn* geld leenen, om een spoorweg aan te leggen, die kon aansluiten op bestaande lijnen, zoodal Servië toch per spoorwagen directe gemeen schap krijgt met de zee. Zai dit den Serviërs voldoende zijn Wanneer zij toch voet bij stuk hou den en grond van 't O.-H. rijk eischesn, wat kan er dam gebeuren. Oorlog tus- schen Servië en Oostenrijk-Hongarije. En als die oorlog eenmaal is uitge broken, zal Rusland dan als toeschou wer b 1 ij v e n? 't Pamslavisme heeft in den Balkan reeds veel onverwach te dingen bewerkt... Neen, zoolang de zaak tusschen Ser vië en 't O.-H.-rijk niet definitief en afdoende is geregeld, blijft de toe stand gevaarlijk. Nu wordt reeds ge meld, dat al zal Rusland officieel aan Servië geen hulp bieden, reeds 90.000 Russen zich vrijwillig verhou den hebben, om voor Servië te vech ten. Er bestaan toch rare menschen zich vrijwillig aanb.eden om te gaan vechten... Ook wordt gemeld, dat Servië het oog heeft laten vellen op Novi Bazak, 't landje, dat Oostenrijk-Hongarije aan Turkije heeft afgestaan. Mis schien moet de Turk nu weer bloe den... 't Zou njet voor den eersten keer zijn, dat zoo'n oplossing gevon den werd. Maar hoe 't zij, 't gevaar noot een Europeeschen oorlog is voor heden voorbij. Gelukkig! TURKIJE EN OOSTENRIJK. Het protocol der Oostenrijksch-ïurk- sehe overeenkomst is gister door den grootvizier, plaatsvervangend minis ter van Buitenlandsche Zaken, en den Oostenrijkschen gezant onderteekend. Het boycot-coinité deelt mede, dat de boycot opgeheven is. Eindelijk! EEN SAMENZWERING TEGEN TSAAR FERDINAND. De Servische politie heeft den Bul gaar Anaatassow en den in Sofia wo- nendem Serviër Popowitsj gearres teerd, onder verdenking van het voor nemen, om door middel van het wer pen van eem bom te Roestsjoek een aanslag te plegen op Ferdinand van Bulgarije bij zijn terugkeer uit Pe tersburg. Naar zij vertelden, hadden zij van een complot dat te Sofia zetelt, de opdracht gekregen, zich te Belgra do materiaal te gaan verschaffen voor het maken van een bom, die eem vrouw over de grens zou smokkelen naar Roestsjoek. We begrijpen niet goed, wat de re den is, dat deze Bulgaren hun vorst willen vermoorden. HET RUSSISCHE POLITIE- SCHANDAAL. Heden beginnen de debatten over de Azef-interpellaties. Men verwacht het openbaar maken van verschillen de compronütteeremde documenten, welke in het bezit der oppositie zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zal mi nister Stolypin nogmaals over de zaak spreken. Er hadden zich al 51 rjle- naa-rs aangemeld, hoewel er voorge steld is, beide interpellaties te ver werpen. Welke nieuwe onthullingen wach ten ons? TARIEVEN IN AMERIKA. Taft de nieuwe president van Ame rika deelde mede (aan James Van- cleave, president der National Manu factures Association), dat hij de ta rieven-herziening beschouwde als een eerste vereischte en een verlichting voor d© tegenwoordige ongunstige omstandigheden. Hij beschouwde den Isten Juni als het tijdstip, waarop de te maken veranderingen in werking zouden treden. Taft werkte zijn standpunt in zake de tarievenquaestie later tegenover ee nige persmannen nog nader uit, en verklaarde, dat hij geen voorstander was va neen betrekkelijk onbeduiden de herziening, maar dat hij wensch- te, dat de tarieven zoodanig veran derd zouden worden, dat zij weinig of niets meer gemeen hebben met die, welke nu van kracht zijn. Hij zeide In hoofdzaak, dat de bestaande tarief- wetten handel en nijverheid bemoei lijkten en die als een blok aan het been belemmerden. De Interviewers beschrijven Taft als een optimist, die meent, dat het Congres spoedig voor die veranderingen zal te vinden zijn Stadsnieuws Gymnastiekuitvoering. Men schrijft ons: Door den heer J. A. van der Boom, gyninastiekleeraar alhier, is aan de betrokken besturen kennis gegeven van zijn voornemen, om op 10 Maart e.k., in het gebouw van de sociëteit de „Vereeniging" eene gymnastiek uitvoering te geven, waarvan de net to-opbrengst zal komen voor de eene helft aan de Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose (afd. Lighal- fonds), voor de andere helft aan het Centraal Genootschap der kinderher- stellings- en vacantiekolonies, beide afd. Haarlem. Verdient het loffelijk pogen om in eigen omgeving nooden te helpen le nigen, reeds alle aanbeveling, in het bijzonder is dit het geval waar het betreft het voornaamste, althans ze ker een der voornaamste en belang rijkste sociale vraagstukken van den tegenwoordigen tijd, het uitroeien der tuberculose (longtering, lupus, enz.) De wijze van bestemming der gel den doet van den heer Van der Boom het juiste inzicht uitkomen omtrent de beide eenige vereischten eener ra tioneels tuberculosebestrijding, te weten: VOORKOMEN en GENEZEN. Elke poging om deze treurige volks ziekte afbreuk te doen, moest immer met groot succes bekroond warden, het persoonlijk welzijn, de volksge zondheid in het algemeen wordt er door verbeterd. Daarom de beste wenschen aan den heer v. d. Boom voor een goed welsla gen zijner uitvoering, die zeker aan trekkelijk genoeg belooft te zijn om geen plaatsje in de Schouwburgzaal van de Vereeniging onbezet te laten. Voor het eerst toch werken hier me de de leerlingen van de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeres sen, welke laatsten in hunne lichte, kleurige todletjes voorzeker het oog aangenaam zullen boeien, trouwens jonge dames- of meisjes gymnastiek bekoort iedereen en dat krijgen we dien avond volop te zien. Liefhebbers of -hebsters van gym nastiek kunnen dus genieten, ande ren dragen uit menschllevendheid een steentje bij, op inteekenJijsten is daarvoor gelegenheid. Algemeens volksnooden moeten door aller gemeenschappelijke samen werking bestreden en gelenigd wor den. B aden. In het Douche Badhuis aan het Leid sc hop lei n zijn in de afgeloopen week genomen S5G baden, in dat aan den XoadAGhoru 566. Een Doeken-gevaar. Sinds eenige weken kan de bezoe ker van de Maamlagsche markt bij 't Verwulft het stalletje zien staan van den boekverkooper F. J. Fröh- lich, die ongeveer een vijf jaar ge leden eveneens hier ter stede zijn be. drijf uitoefende. Zijn levenslustigheid heeft hem in die jaren niet verlaten. En evenals vroeger houdt hij er van eens een praatje te maken over alles en nog wat. Vaak gebeurt 'l dan, dat hij uit zijn langdurige ervaring in den boekhan del dingen meedeelt, die wel waard zijn, dat daarop in wijder kring de aandacht valt. Zoo maakte hij ons dezer dagen op merkzaam op een kwaad, waartoe in 't bijzonder de handel in oude boe ken aanleiding geeft, n.l. het ver kwanselen van hoeken door jongelie den .In de academie-steden is dit een bedrijf, dat groote afmetingen neemt, dat is bekend genoegmaar ook op de Haarleinscho onderwijsinrichtin gen komt 't voor, verzekerde onze zegsman. En daarom vertellen we het hier na, wat hij ons daarover meedeelde. „Of 't thans nog zoo veelvuldig voorkomt, als vroeger, weet 'k niet begon hij, maai1 dut 't nog gebeurt, heb 'k al wel gemerkt in de zes weken dat 'k hier weer ben. Daar komen nu b.v. een paar weken geleden twee jongens met een zoo goed als nieuw boek bij me. „Wil u dat koopen vroeg er een. „Hoeveel moet je hebben", was m'n vraag. „Twintig centen I" Toen wist 'k al genoeg en infor meerde eens of hun ouders 't wisten, dat ze het boek verkochten. „Ja", zei de ander, van wien 't boek hoorde, flauwtjes. Maar z'n kameraad, gc- wiikster, die bang scheen, dat de koop niet door zou gaan, kwam er tusschen met de opmerking, dat het boek toch van z'n vrindje hoorde, als of hij zeggen wilde, dat de ouders er eigenlijk niets mee te maken had den. 'k Zei, zooals altijd, in zulke ge vallen omdat 'k nooit koop, als 't me niet zuiver lijkt „jongens, ga nu eerst eens thuis een briefje ha len." „Krijg 'k er dan meer voor?" informeerde de meest bij de hande. „Dat zal 'k nog eens zien, als je te rugkomt", antwoordde 'k. Maar na tuurlijk heb 'k de jongens niet meer teruggezien. Zoo gaat 't. Vaak is 't wedden bij voetbal of andere spelen de aanlei ding. Laatst kwam me zoo'n dertien jarige dreumes met een aller-gewich- tiigst gezicht een boek te koop aan bieden, omdat hij „geld" moest heb ben. Meneertje had een eereschuld van de somma van dertig cents. Dat gaat natuurlijk zonder mede weten van de ouders. Wat erger is, en dat is juist de bedenkelijke zijde van 't geval, de jongens komen er al licht toe, om boeken van vriendjes te gaan stelen, om maar aan geld te ko men. Dat is uiteraard de ernstigste vorm van kwanselarij. In den regel begint 't met onbeteekenende boekjes te verkoopen, maar langzamerhand worden ook duurder werken ver kocht. Thuis heet 't, dat ze verloren of uitgeleend zijn en dan door den leener Kwijtgeraakt. De ouders koo pen in zoo'n geval maar weer nieuwe poe ken, meestal zonder 't vermoeden te hebben, dat ze door hun kindereu om den tuin zijn geleid. Een schrede verder is 't, dat de jongens vaders bibiotlieek eens gaan nasnuffelen, om te zien, of daar niet een boek te vinden is, dat niet veel gebruikt wordt. D.t gaat dan denzelfden weg als de schoolboeken. Sommige jon- geus werpsn zich zeifs op als" make laar in dezen boekenhandel. Zij ne men dan op zich, om voor eenige vrienden, die „court d'argent" zijn, tegen een zeker commissieloon van dienst te zijn. Jan, Piet en Klaas brengen hun overtollige boeken mee en de makelaar stapt met het heele pak naar den handelaar in oude boeken. 't JLs mij, vertelde onze zegsman verder, vroeger, toen 'k hier m'n zaak nad, meermalen gebeurd, dat 'k op Gymnasium ,H. B. S. en Kweek school geroepen werd, om in de klas den jongen aan te wijzen, die boeken bij mij had verkocht, 't Bleek dan, dat hij ze gestolen had. De meisjes maken zich aan dit bedrijf met schuldig. Dat ligt na tuurlijk hieraan, dut ze niet in die mate behoefte hebben aan geld als haar schoolbroeders. W ant, behalve voor weddenschappen, hebben de jon- gens 't geld noodig voor uitgaan. Dat blijkt duidelijk uit den tijd, waarin de kwanselarij 't meest bloeit, nl. mot kermis en in de vacauties. Zelfs probeeren ze het, om de boeken te be- leenen. 't Is me meer dan eens over komen, dat er een jongen met eenige boeken kwam en daarop een gulden of een rijksdaalder te leen vroeg Ten langen leste kwamen zij zelfs met andere voorwerpen, als zakmes sen, horloges, enz. In andere steden, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, is 't van hetzelfde laken een pak. In die plaatsen komt het ook wel voor, dat boekverkoopersbedienden hoeken verkwanselen. Het betreft dan echter altijd nieuwe boeken uit liet magazijn. Dat ;s natuurlijk een zuivere vorm van diefstal, 't z.g. „in 't donker verkoopen". Een andere vorm van het kwansel- bedrijf geschiedt met bijbels en kerk boeken. Het is een veelvuldig voor komend geval, dat jonggetrouwden, die een bijbel lot aandenken kregen bij hun huwelijksinzegening in de kerk, deZen gaan verkoopen Soms gebeurt dat uit armoede, maar heel dikwijls ook uit andere motieven, 't Is me wel overkomen, dat men schen, die 4 of 5 dagen getrouwd wa ren, hun huwelijksbijbel van de hand kwamen doen. 1 Met- kerkboeken gaat 't denzelfden weg op. En wie er een terug wil heb ben, redeneert„Och, van dominé krijgen we wel een nieuw Tot zoover Fröhlich's verhaal. Men zal toestemmen, dat 't geen hij ver telde, belangrijk genoeg is, om door ouders en anderen, wie 't aangaan, ter harte genomen te worden, 't Is zoo'n verleidelijke manier voor de jongelui om aan geld te komen. Thuis merkt men er immers niet spoedig iets van, en ze willen toch zoo graag wat geld hebben, om uit te kunnen gaan, net als hun kame raden Wellicht vraagt men zich af, wat er aan te doen is, om het kwaad tegen te gaan. Het antwoord is in de eerste plaats strenger toezicht op de boe ken. Men zou kunneu nagaan, of de gekochte boeken nog steeds aanwezig zijn en men zou veel kunnen voor komen, door maar niet zonder na der onderzoek nieuwe boeken te Ja- ten koopen, als de oude als „kwijtge raakt" worden opgegeven. Dit onder, zoek is bij boekhandelaren als Fröh- iich, gemakkelijk hij noteert steeds de namen van degenen, die boeken aan hem verkoopen, en, als gezegd, hij koopt ze niet, zonder schriftelij ke toestemming van ouders of voog den, als hij iets kwaads vermoedt. Want, naar hij zei,,'t Is voor ons heel makkelijk, om op die manier goedkoop aan boeken te komen je kunt ze van die jongens tegen eiken prijs koopen maar dat mag je toch niet doen 1" ln de tweede plaats, kan men den naam van don eigenaar schrijven, niet op het schutblad, maar op een der eerste pagina's van het boek. De naam kan dan niet worden uitge scheurd, zonder dat het boek waar deloos wordt. En het werk met. don naam er op te verkoopen, dat doen ue» kwansedaars, maar ui het laatste gevel. JAC. C. M.Jr. J. W. S t u f f e r s. Wij lezen in de Mededeelingen van den Nederland sc hen Journalisten kring: „Op 1 Maart herdenkt de heer J. W. Stuffers te Haarlem zijn vijf eu twintig-jarige loopbaan als journalist. Na eerst te Batavia gedurende an derhalf jaar verbonden te zijn ge weest aan het Alg. Dagblad van Ned Indie, vertrok hij naar patria, waar hij zich te Haarlem vestigde en bijna onmiddellijk, werd belast met de re dactie van de Spaarne-Bode. Na opbsfLiig van de Spaarne-Bode, aan welk blad de heer Stuffers, gedu rende een reeks van jaren zijn beste Krachten heeft gewijd, ging hij over in dienst van de „Opregte Haarlem- sche Courant". Tot zoover het bericht in "de Mede deelingen. Wij kunnen daaraan nog toevoegen, dat de heer Stuffers sinds vele jaren tevens correspondent i: van do Nieuwe Rott. Courant en de Telegraaf. Museum van Kunstnijver heid. In het Museum van Kunstnijver heid is thans een houten gepoly chromeerd zittend beeld te bezien- tigen van een Buddhistischen pries ter der Fen-Dai sekte, dat vermoede lijk uit de 16de eeuw stamt, ln de Ja- pansche tempels werden veelvuldig dergelijke beelden aangetroffen, doch hoogst zelden worden ze uitgevoerd. De keramische tentoonstelling van Lanooy uit Gouda is nog te bezichtl- i gen. j Zondag is de toegang kosteloos. Bloembollencultuur. Maandag 22 Maart zal de Vereeni ging voor Bloembollencultuur te Haarlem haar 118e Algemeene Verga dering houden. Een der punten van de agenda is een voorstel van het hoofdbestuur om 2U0 beschikbaar te stellen voor liet doen houden van le zingen of voordrachten in het juar 1909. Op dit voorstel zijn de navolgen de amendementen ingediend: Noord- wijk stelt voor dat aan afdeelingen, die een spreker voor haar leden wil len doen optreden, een subsidie zal worden toegestaan van ten hoogste f 20 uit de algemeene kas. Mocht het aantal aanvragen zoo groot zijn, dat de gezamenlijke kosten de 200 over schrijden, dan zal 't hoofdbestuur be slissen welke afdeelingen voor de sub sidie in aanmerking komen. Lisse stelt voor dat de f 200 beschikbaar zullen worden gesteld onder voor waarden: le dat in 't vakblad min stens een week te voren wordt gepu bliceerd de naam van den lezer, de tijd waarop, de plaats waar, en het onderwerp waarover zal gelezen wor den; 2e. dat er vrije toegang voor alle leden zijn zal; 3e. dat de lezing niet op Maandag gehouden wordt; (dit laatste geldt natuurlijk niet voor de afd. Haarlem). De afd. Wassenaar stelt eindelijk voor de lezingen niet uitsluitend te Haarlem, maar ook te Lelden te hou den, daar er in de omstreken van die stad vele leden zijn. Het hoofdbestuur voegt hieraan toe, dat het geenszins in zijn bedoeling ligt voordrachten te doen houden, welke voor de lokale belangen van een afdeellng passen, maar veeleer wetenschappelijke sprekers van betec- kenis uit te noodigen, wier voordrach ten voor alle leden van belang kun nen worden geacht. Een dergelijke spreker zou stellig niet geneigd zijn \erscheidene keeran in één winter dezelfde voordracht te houden. Boven* dien zou men op deze wijze slechts één of hoogstens twee sprekers kun nen laten optreden, in plaats van. vier. Ieder lid moet er zooveel moge lijk gebruik van kunnen maken «n men kan derhalve niet meerdere ver schillende lezingen doen houden, waarvan b.v één in Alkmaar en één in Leiden. Daarom komt het hoofd bestuur tot de slotsom, dat de voorge stelde amendementen niet kunnen worden aanbevolen. SILVIA SILOMBRA, De uitvoering van dit nieuwe stuk van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk had Vrijdagavond in de Kroon veel succes. De zaal was flink bezet en nu het geen eereavond van Mevrouw Van Lier—Cuypers was, kan afdoende vastgesteld worden, dat de toejuichin gen van het publiek ook voor een be langrijk deel het stuk golden. De heer Van Riemsdijk verkeert opnieuw in de eigenaardige positie, <Lat de toeschouwers het ten opzichte van de waardeering van zijn stuk niet eens zijn met de critiek. Het pu bliek van Vrijdagavond, lachte over de grappige tooneeltjes, snikte soms hoorbaai' over de droevige en had na elk bedrijf zooveel applaus er voor over, dat 't geen wonder was, na de laatste acte don schrijver te zien voldoen aan de tot hem uit de zaal dringende gerichte oprnepiüg om te verse hij üês. Twee fraaie kransen werden hem aangeboden, een van vrienden en ken nissen en een van de vereeniging J. J Cremer. Bij de laais» hield de lieer G. J. van Gasteren een eigenaardige toespraak, hij spoorde namelijk den schrijver aan, voort te gaan met het scheppen van dergelijke stukken, ln weerwil van de opmerkingen vun ze kere pers. Do lieer Van Riemsdijk, die wel voor de planken treurige tafereelen in 't leven roept, maar niettemin in 't dagelijksch leven een goedlachsche natuur vertoont, hield zich met moei. te ernstig. Zijn mond trilde ver dacht. Hij reikte daarop dankbaar de hand aan mevrouw Van Lier—Cuy pers, mevr. ErfmaunSusbach, me vrouw Van Dommelen (die de rol van de dienstbode zeer goed vervulde) en den heer Bouwmeester. Op 't programma stond vermeld, dat de heer Schwab de rol van den dokter vervulde. ie daarin optrad is ons onbekend, maar de heer Schwab was 't niet. Waarom wordt een dergelijke ver andering niet behoorlijk aan 't pu bliek meegedeeld?

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1