HAARLEMS DAGBLAD. KWARTJES ADVERTENTIE N V RAAC-EN-A ANBOQS ADVERTENTIES 1-6 REGELS 25 CENTS 3PLAATSINCEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING DERDE BLAD. Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland Onze Lachhoek Haarlemmer Halletjes ZA.TEBDAG 27 FJ5BBUARI 1909 SUIKERINDUSTRIE OP JAVA. De heer H. J. W. van Lawick, oud- noofd-inspecteur van cultures in Ne- derlandsch-lDdië, heeft gisteravond In een talrijk bezochte bijeenkomst uitgeschreven door het Koloniaal Museum een lezing gehouden over de suikerindustrie op Java. Spreker begonmet de opmerking, dat er over dezen tak van nijverheid in Nederland zeer verkeerde meenin gen bestaan, die ook zelfs in de Ka mers uitgesproken warden. Men ziet tnenschen naar Indië gaan ah na een 20 jaar met een aardig kapitaal tje terugkeeren. Dan wordt al heel gauw gezegd, „dat is in de suiker verdiend, het is daar op Java toch maar een goed zaakje." Zeker, er zijn gelukkigen, die na jaren arbeid met fortuin terugkomen, maar tegenover die enkelen staan velen, die niettegenstaande hard wer- *etn geen fortuin gemaakt hebben en arm terugkeerden of niet eens naar het vaderland terug konden keeren. Enkele dagen geleden trof spreker een winkelbediende aan, die hij vroe ger gekend heeft als mede-eigenaar iyan een suikerfabriek op Java. De suiker-industrie op Java is geen goudmijn, en moet met veel tact ge leid worden, om tot goede resultaten te leiden. Ook moeit deze industrie gesteund worden, waarom het ge- wenscht is, dat in ons land juiste denkbeelden over dezen tak van nij verheid verbreid worden. Om de betéekenis van de suiker industrie op Java te schetsen, gaf spreker eerst een overzicht van de wereldsuikermarkt. In 1907 werd over de geheele wereld 14.000.000 ton suiker verbruikt. Deze suiker wordt gemaakt uit beetwortelen en riet. De beetwortelen suikerfabricage heeft in den laatsten tijd in Europa eene groote uitbreiding gekregen, zoodat 4u Europa bijna geen rietsuiker meer wordt ingevoerd. De suiker- fabrikanten op Java moesten voor hun rietsu'ker dus een andere afzet markt zoeken. Deze hebben ze gevon den in Britsch-Indië, Noord-Amerika Japan en Australië, en wel met zoo veel succes, dat de suikeruitvoer op Java in eenige jaren vermeerderde met 250 pet. In 1907 stond Java aan de spits van de rietsuiker-uitvoeren de landen, met een uitvoer van 1.238.000 ton, of 1/11 van de geheele 6uikerfabricatie Java moet evenwel alle krachten inspannen, om deze plaats te behou den. De Javaansche fabrikanten heb ben hun cultuur en productie zoo hoog opgevoerd, dat de beste suiker gemaakt wordt, die verkregen kan worden. In Britsch-Indië wordt zelf veel rietsuiker verbouwd, maar de midde len om de productie te bewerken zijn zóó primitief, dat nog geen 1/5 van deze suiker terecht komt. Het gevaar Is nu, dat Europeesche kraenten zien in Briltsch-Indië meester maken van .de suiker-industrie. Gebeurt dit, dan zal Engelsch-Indië zelf zooveel sui ker opbrengen, dat invoer uit Java niet meer noodig is, ja zelfs, dat En gelsch-Indië zelf suiker zal kunnen uitvoeren, zoodat met Java geconcur reerd kan worden op andere mark ten. Wat Noord-Amerika betreft, be staat het gevaar, dat de suikeruitvoer van Cuba zeer zal toenemen, omdat het voornemen geuit is, de Cubaan- eche suiker nog meer reductie te ge ven van de invoerrechten. Spreker ziet dit gevaar evenwel niet zoo sterk in. Wanneer de invoer rechten verlaagd worden, don zullen de verkoopsprijzen in Amerika zoó dalen, dat. de inlandsche sutker- fabrikatie den concurrentiestrijd niet kunnen volhouden. De Cubanen heb ben zich voorgesteld, om de buiten landers alle grondbezit te verbieden. Onder deze uitsluiting vallen ook de Amerikanen, die zich dus wel zullen wachten, om hun geld te steken in de Cubaansche suiker-industrie. Oou zullen de Amerikanen niet licht hun eigen suiker-industrie ten gronde richten door de Cubaansche industrie te bevoordeeleD In Japan dreigt een grooter ge vaar. De Japansche regeering doet alle moeite, om de suiker-industrie op Formosa té bevoordeelen. Het ideaal der regeering is om van Formosa een Japansch Java te maken, zoodat in voer van suiker van ons Java over bodig was. Wanneer de Japansche regeering zoo voort gaat en de groote geldoffers blijft geven voor Formosa, dan is dit gevaar niet denkbeeldig. Hierna schetste de heer Lawick de beteekenis der suiker-industrie voor Ihdië. Behalve 3000 Europeanen ver dienen zeer vele inlanders hun brood met deze nijverheid. Wel wordt soms beweerd, dat het voor de Inlanders een dwang-cultuur is, maar dit ont kent spreker ten stelligste. De Inlan der is geheel vrij en dat bij de ver huur ongewenschte verhoudingen ontstaan is niet de schuld der fabri kanten, maar van de woekerzucht der inlanders, die hen zóó in de schuld steekt, dat ze in handen vaD woekeraars vallen en geen baas zijn over eigen grond. De inlandsche werklieden in de suiker-industrie verdienen, de levensbehoeften in aan merking genomen, voldoende. De regeering stelt te weinig belang in de suiker-industrie in Indië. Het is een zeer belangrijk bestaansmiddel voor Java alleen wordt in een jaar 45 millioen gulden aan de inlandsche werklieden uitgekeerd. Bovendien bestaat ook andere industrie geheel of gedeeltelijk van de suiker-indus trie Een serie mooie lantaarnplaten werden door den spreker vertoond, om 't gesprokene te verduidelijken. Examen Nuttige Handwer ken. 's-Gravenhage, 26 Febr. Geslaagd de dames C. G. Bottelier en J. OcLer- kerk bedden van Haarlem. de exploitatiekosten van belde inrich tingen zouden worden gedekt. In hun advies aan Ged. Staten heb ben B. en W. toen uiteengezet, dat het koelhuis is een deel der inrichting, de gemeente-slachtplaats, en dat der halve aan art. 254 der Gemeentewei wordt voldaan, als slechte zorg wordt gedragen, dat van de gebruikers geen hoogere rechten worden gevorderd dan noodiig zijn ter dekking van de uit de exploitatie voortvloeiende koe ten. In aansluiting daarmede heeft de Min. van BinnenL Zaken gezegd, dat hij voornemens is om bij het her nieuwd onderzoek der tarieven zoo too gelijk na te gaan, of de kosten van die onderdeelen der slachtplaats, waarvan het gebruik verplichtend is voorgeschreven, niet door de speciaal daarvoor geheven rechten worden overtroffen en dat bij ontkennende be antwoording de goedkeuring niet zou worden bevorderd. Hiermede rekening houdende, heeft nu de slachthuiscommissie uit den raad een tarief ontworpen, waarvan de te verwachten opbrengst zal blij- vsd beneden de kosten tot dekking waarvan die opbrengst zal moeten strekken. Tengevolge der door de slagers uitgelokte ministerieel© beslissing moest de commissie nu het koelhuis als een op zichzelf staande inrichting beschouwen en daar thans slechts zeer weinig slagers van het koelhuis gebruik maken, geeft de comm. in overweging het koelhuis te sluiten tot zoolang er door de slagers of an dere gegadigden aanbiedingen of voorstellen worden gedaan, welke het opnieuw in werking stellen van de koalinrichtmg zullen rechtvaardigen. B. en W. vereenigen zich hiermede en stellen den Gemeenteraad voor niet ingang van 1 April 1910 het voor koelhuis met cellen te sluiten, tenzij tegen dat tijdstip mocht blijken, dat een zoodanige opbrengst aan koel- huisrechten verzekerd is. dat de ex ploitatie zal mogen worden voortge zet, terwijl eventueel het koelhuis niet meer zal worden geopend, voor dat de gemeente van die opbrengst verzekerd zal zijn. HET NOODLOT VAN DEN DIPLOMAAT. Een comisch avontuur ie den Fran- schen gezant in den Haag. Marcellin Pellet met een cijfertelegram overko men, dat hij aan zijn vrouw te Pa rijs stuurde. De historie, waarover in de kringen der Fransche diploma ten veel wordt gelachen, luidt aldus: Toen de heer Pellet onlangs Parijs verliet, verkeerde hij in blakende ge zondheid, en ook de correspondentie, die hij met zijn in Frankrijk achter gebleven vrouw voerde, deed niet het geringste vermoeden rijzen, dat het in Den Haag met zijne gezondheid niet goed ging. Madame Pellet was derhalve niet weinig verbaasd en ver schrikt, toen ze het volgende tele gram ontving: Toestand zeer ern stig. Stel familie in kennis. Marcel lin Pellet." De vrouw van den gezant gaf, toen zij deze droevige tijding ontving, juist een diner. Dit werd in allerijl opgeheven, en met veel moeite geluk te het madame Pellet, voor zich en UMUIDEN. Doopsgezinde kerk. Het plan tot stichting van eene doopsgezinde gemeente te IJmuïden is thans een feil geworden. Het con cept-reglement van de commissie van voorbereiding is door de stichters der nieuwe gemeente zonder wijziging aangenomen. Zes heeren zijn gekozen tot leden van den kerkeraad. Binnen kort zal met het beroepingswerk wor den begonnen. De te beroepen leeraar zal door de leden der doopsgezinde gemeente èn door het bestuur van de afdeeling IJmuiden van den Ned. Prot Bond worden benoemd. Het avondmaal zal met persoonlijke be kertjes worden gevierd. HET BEHEER VAN OPENBARE SLACHTHUIZEN. De Dordtsche berichtgever van het Hbld. schrijft: Het gemeente-slachthuis te Dord recht is steeds geweest een doorn in het oog der Dordtsche slagers. Zij hebben hun actie voortgezet, ook toon het slachthuis reeds lang in ge bruik was genomen. De slagersvereeii-gmg wendde zich tot H. M. de Koningin met een ver- zoekschrift, waarin werd betoogd, dat koelhuis en slachthailen als twee afzonderlijke inrichtingen in den zin van art. 254 der Gemeentewet moeten worden beschouwd; dat men nu wel de slagers kon dwingen gebruik te maken van de slachthaJJen, maar niet van het koelhuis; dat dan ook het te kort. dat de exploitatie van het koel huis oplevert, niet mag gevonden worden door de slachtrechten zooda nig op te voeren, dat dientengevolge mssoÊba haar familie In den nachtexpres naar den Haag nog plaatsen in den slaap wagen te krijgen. Ondertusschen in formeerden eenige vrienden van haar bij het ministerie van buitenlandse he zaken, en omdat daar van een ziek worden van dezen gezant niets was bekend, werden langs telegrafischen weg nadere inlichtingen gevraagd. Direct kwam van den lieer Pellet het volgende antwoord„Vraag is mij onbegrijpedijk. Ben heel goed ge zond." En de oplossing van het raadsel? Ze werd eenige uren later op het mi nisterie ontdekt In den diplomatie- ken dienst van Frankrijk was zoo juist een nieuw cijferboek ingevoerd en Marcellin Pellet had, om de bruik baarheid ervan te probeeren, naar Parijs een telegram over het weer gezonden. Ongelukkig werd het door den ontvanger volgens de oude tele gramcode overgezet. Het resultaat was het aan de vrouw van den ge zonden droevige bericht, van welks ongegrondheid madame Pellet zich toea den volgenden morgen in den Haag tot hare groote vreugde zelf kon overtuigen. EEN HANDIG SCHULDEISCHER. Een eigenaardig geval, dat nogal drukte veroorzaakte, deed zich in het Westen van Rotterdam voor, meldt het „R. N." Het was uitgelekt, dat een Indische vrouw de stad zou ver laten. Een crediteur zend dadelijk zijn kwitantie en had het geluk de schijven daarvoor in de plaats te krijgen. Hij achtte zich verplicht ook de hem bekende andere schuld- eischers met het geval in kennis te stellen, waarom hij zijn zoon op de fiets rondzond. In een kort oogenblik waren allen met hun kwitantièn voor het huis. Aan het beleefde verzoek om morgein terug te komen, wilde geen enkele voldoen. Inziende, dat er geen ontkomen aan was. werden allen betaald. HENGELAARS EN DE POLITIEK Zooals reeds is gemeJd, stelde de af deeling Zaandam van den Vrijzinnig- Democratischen Bond den heer dr. D. Bos candidaat voor de Tweede Ka mer. Doch niet algemeen bekend is nog, dat de afdeeling van den Hengelaars- bond met een eigen candidaat uit- komt. Zij stelde den heer J. C. H. G. i van Deun, vrijzinnig-democraat, wo nende te Watergraafsmeer. De hengelaars bevelen hem tevens aan als candidaat voor de vergun ninghouders en post- en telegraafbe- ambten en boden. De aanbeveling van den heer Deun is o.m. geteekemd door den heer A. H. Hessels te Zaandam, die lid is der vrijz.-dem. afdeeling. Met het oog op dit feit, nam de af deeling Zaandam van den Vrijzinnig- Democratischen Bond het besluit, ge noemden heer Hessels als lid te roy- eeren. (Tel.) BAKKERS-NACHTARBEID. Het Bakkers-Comité (voorzitter dr. J. Roeters vau Lennep, secretaris tnr. H. Blaupot ten Cate) heeft zich ge wend tot de Kamers van Koophandel en Fabrieken roet verzoek hun oor deel uit te spreken over het door Mi nister Taima samengesteld vooront werp tot afschaffing van den nachtar beid in broodbakkerijen. WEGGELD IN NOORD-BRABANT. Het dagelijksch bestuur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Neder- Land, heeft in zijn jongste vergade- ring besloten, pogingen aan te wen- den om te komen tot wijziging van t art. 126 bis e der Provinciale Wet en ook van art. 238 der Gemeentewet. LACHHOEK. GELUK BIJ EEN ONGELUK. Heb je het gehoord: ze hebben gisteren op sLraat een man om zija seld vermoord 1 Ja, maar gelukkig had hij zij ge'd niet bij zich. 'n AANBEVELENSWAARDIG MEISJE. Ja, mevrouw, k wou tegen 1 Mei wel weggaan, 'k Kan bij mevrouw Monk een dienst krijgen ais u rny goede getuigen wilt geven. Bij mevrouw Monk? Zeker, je zult prachtige getuigen hebben, ^at wijf kan ik niet uitstaan. ONZE KINDEREN. Grootvader (kwasi-enthousiast). Zeg Wim, zullen wij dan vanmiddag naar dien grooten speelgoedwinkel gaan en al die mooie dingen gaan kijken? Twiutigste-eeuwsch kind (onver schillig), Dat wil ik wel doen, als grootvader dat zoo prettig vindt. AANGENAME BEZIGHEID. Onderwijzer. Waarom kom je zoo laat Tom? Tom. O, meester, m'n moeder heeft waschdag vandaag, en nou was ze de deksel van den ketel kwijt, en^ toen moest ik er boven op zitten,' om, den stoom tegen te houden. 't BESTE MIDDEL. Jongedame. Weet u er iets aan te doen: in onze piano is de hout worm. Heer. Speel u er maar flink op, juffrouw, spolen, altijd maar spelen. Jongedame. Zou dat helpen' Heer. Dat geloof ik wel: mis schien maakt de arme worm zich dan van kant. „DE ZEVEN PROVINCIéN". Harer Majesteit© pantserdekschip „De Zeven Provinciën nadert op de Rijkswerf de voltooiing, zoodat men Ln de eerste helft van Maart de te wa ter la ting kan tegemoet zien. Ondei voorbehoud deelt 't Hbld. mede, dat de Prins der Nederlanden deze te wa- terlating zal bewerkstelligen. ZEEPOSTKANTOOR. Van 1 Maart af wordt ingesteld een zeepostkantoor aan boord van de dag- booten der stoomvaartmaatschappij „Zeeland". Zoowel op de nacht- ais op de dagbooten zijn dus voortaan in richtingen aanwezig, om den inhoud der toegevoerde brievenmalen van of naar Groot-Brittannië, Vereenigde Staten van Amerika, West-Indië enz. reeds tijdens het zeetraject te split sen naar de verschillende plaatsen va.n bestemming, postroutes enz.het geen bij groote postzendingen tot be spoediging In de aankomst kan leJ- den Overigens dienen de zee postkanto ren aan boord dier stoomschepen niet voor het reizend publiek ter af doening van postzaken DE AANS1AANDE KAMER VERKIEZINGEN. Dt. oud-Christelijk Historische Kie- ztrsvereeniging ta Utrecht heeft in nare vergadering van gisterenavond de volgende aftredende leden weder candidaat gesteld voor de Tweede banier voor Utrecht I jhr. mr. A. f'. C. van Karnebeek; voor Utrecht II jhr. mr. J. Roëll. I WOMMELS. De vrijzinnige kiesver eniging Wommels stelde lot candi daat voor de Tweede Kamer dr. l'.raus. oud-minister van Waterstaat- EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Do schilders plegen te zeggen, dat elk schilderij zijn eigen atmosfeer heeft. Ik wil het graag gelooven. Lan den hebben zelfs hun eigen atmosfeer wed. Zoo is Nederland het best in zijn schik met een atmosfeer van winden regen. Al hebben we nog zooveel goe de schaatsenrijders in deze lage lan den, het klimaat dat one past is, zoo als ik zei, regen en wind. Wijken we daar van af, moeten we ons schik ken in droge vrieskou, dan vallen we om als kegels en kruipt de een voor, de ander na in zijn bed, om weer op zijn verhaal te komen. Dat was het Zalsman-quartet te er varen gekomen. Alleen kop en staart, wanneer ik met deze oneerbiedige be woordingen de sopraan en den bari ton mag noemen, waren overeind ge bleven, de middenmoot, alt en tenor, had er de stemvork bij neergelegd en was ziek. Natuurlijk gaf dat een groote ver andering in het programma. Wat het quartet aanvankelijk uit zou voeren, moest nu door de sopraan en den ba riton worden overgenomen, maar waarom ze daarvoor liederen van een en dezelfde componiste hadden genomen, heeft misschien niet ieder een dadelijk begrepen. Zestien bede- ren van onze landgenoot© Anna Cra mer uit Berliju des Guten zu viel, zeggen de Duitschersder Cramer i u viel hadden de toehoorders van Donderdag hen kunnen nazeggen. Daar kan Keen componist ter we reld tegen, dat er bijna den heelen avond niets anders voorgedragen wordt Beethoven alléén misschien. En dan nog! Er is in onze dagen een ijverig streven, om Nederlandse he componis ten op den voorgrond te brengen. Prachtig Wat zij in tonen gedicht hebben, is zeker meestal even mooi, soms wel mooier, dan veel wat we van buitenlanders te hooren kregen. Maar nauwelijks is het begonnen, of 't wordt overdreven. Dat het Alg. Ne- derlandsch Verbond uit kracht van zijn streven avonden van uitsluitend Nederlandsche muziek geeft, laat zich hooren. maar wanneer particu liere concertgevers dat voorbeeld gaan volgen, vrees ik, dat het vuurtje, pas aangelegd, ook gauw weer gebluscht zal wezen. „Nederlandsche composities zul len de menschan vragen. „Zijn dat die uitvoeringen, waarop je niets an ders te hooren krijgt?" En ze zullen. aJ gauw wegblijven van concerten, waar het gevreesde Nederlandsche étiquet wordt opgeplakt, 't Is precies, of de Nederlandsche liederen zwakke lammetjes zijn, die vooral niet met de bijtende wolven (de Duiteche of Fransche muziek) in één hok mogen worden opgesloten. Kom, kom Varietas dele©lat, zei den de Latijnen. Verandering van spijs Matigt u, vrienden van het Nederlandsche lied, of ge drukt heit in Uwe onstuimige omhelzing.... dood 1 Dood ia, lijkt liet me toe, de ln den Raad aangevangen campagne tegen de sneeuwballen. Of liever tegen de harde sneeuw ballen, want ta de zachte vond 'sRaads voorzitter blijkbaar niet zoo veel kwaad. Maar wat is hard en wat is zacht Onwillekeurig zal de mensch geneigd wezen, den sneeuwbal, die een ander raakt, zacht en het projectiel, dat hem zelf treft, hard te vinden. Daar bij heeft het eigenaardige bezwaren, om naar een jongen toe te gaan en hem te vragen „Hou me len goede, beste vriend, maer is de bal, dien je daar staat te kneden, hard of zacht?" Intusschen vervalt dit onderscheid vrijwel, waar de Commissaris van politie aan den Raad heeft meege deeld, dat bij het kantongerecht alle processen-verbaal, die daarover inko men, ter zijde worden gelegd, tenzij blijkt, dat dit gooien is ontaard in ergerlijke baldadigheid. Ja, maar wanneer begint ergerlij ke baldadigheid? Daarover kan ook licht veirschil van meening heer- sc-hen. Het vreemde van de zaak is, dat de Commissaris meent, dat leeraren en onderwijzers het gooien met sneeuw ballen niet zoo ernstig opnemen en het eerder aanmoedigen. Bij alle sneeuwpoppen en glijba nen, hoe zit dat I Moeten we nu een onderzoek gaan instellen naar de graad van bande loosheid, waarin leeraren en onder wijzers hun leerlingen wat de sneeuw bal quaestie aangaat, laten var koe ren Het geval is moeilijk. Ik kan me een leeraar of een onderwijzer voor stellen, die, de school naderende, den groet van de leerlingen beantwoordt, maar op het onverwachtst bukt en de jongens aanvalt met een paar flinke sneeuwballen, om daarna bekogeld door tientallen ballen van de een oogenblik verraste jeugd de vlucht te nemen in het schoolgebouw. Pat zijn grappen, waar je het jon genshart mee wint maar het denk beeld, dat sneeuwballen gooien op de openbare straat verboden is, mis schien niet bevordert. Mairar zoover gaat het ook niet. Ik geloof, dat we eenparig over de zaak denken. Was ik onderwijzer, dan zou ik de volgende toespraak houden „Hoor eens jongens, sneeuwballen gooien is geen schande. Dat was van oudsher een flink en gezond jongens, vermaak en is het nog. Als jelui het maar goed doet 1 Geen harde ballen gebruikt, waarmee je iemand pijn bezorgt en ook niet mikken op oude mensohen, op meisjes of vrouwen, want dat is laf I Gooi je kornuiten, die terug kunnen gooien. Dat is werk van ferme jongens. Als je het zoo doet, zal niemand er wat tegen heb ben 1" Deze zaak is, zooals de couranten deftig zeggen, weer actueel gewor den, daar de winter maar niet ophou den wil en nu weer nieuwe sneeuw omlaag heeft gezonden. Wat moet dat worden in Maart. Als je een Neder- landschen winter moest uitteekenen, kon je dat niet beter doen dan met een klein kopje, een klein lijfje, een staart en een massa verlengstukken, tot ta Maart, tot In April, tot in Mei toe. In onzen gemeenteraad is deze week weer een lid van de tramcom- raissle benoemd. Dat is de commissie, die te oordeelen heeft over de aan vraag van de E. N. S. T. om conces sie over den Zijlweg naar O verveen en die spottend wel eens „paarden- tramcommissie'is genoemd, omdat men meende, dat ze uiet al te schie lijk werkt. Daar kun je, geachte vrienden, evenwel niets van zeggen. Zoo'n tramweg-aanvraag heeft een massa halten in de gemeentelijke ad ministratie, waar ze kan worden op gehouden, daar hoeft de commissie nu juist de schuld niet van te heb ben. Toch hoop ik, dat er zooveel moge lijk voortgang mee gemaakt zal wor den, want de E. N. E. T. wil er spoed achter zetten en zoodra de lijn naar en in Overveen klaar is, kunnen we er zeker van wezen, dat de verbin dingslijn tusschen deze en de be staande lijn door het Kleverpark niet op zich zal laten wachten. Voorloopig doei onze goeie paar dentram, die in deze vriesdagen wel wat rammelt en waarin het petro leumlampje niet heel lekker riekt, neg opgeld. Het kan mij wel eens weemoedig om 't hart worden, wan neer ik be<ienk, dat zij over een paar jaar niet meer wezen zal. Weg ook dit overblijfsel van gemoedelijkheid. „J&", zei een van mijn bekenden, „vroeger heb Ik het wel gehad, dat ik tegen den koetsier zei„och toe, rij een beetje langzaam, wil je, want ik moet daar in dxen winkel een bood schap doen P Dan sprong Ik er gauw even af, bracht ln tien woorden de boodschap over, liep de tram op een drafje na en sprong er weer op. Klaar was Kees. Als de tram elec- trisch geworden is, komt daar niet meer van in 1" Intusschen heb ik met genoegen opgemerkt, dat de gemoedelijkheid ook in ander opzicht de wereld nog niet uit is. Te Zaandam wordt iemand voor de Tweede Kamer gecandideerd met de aanbeveling, dat hij voorna melijk zal ijveren voor de henge laars, vergunninghouders, postbe- ambten en klerken. Zouden wij in Haarlem niet een candidaat stellen, die de belangen van de meubelma kers, tuinlui, schippers en schaatsen rijders meer in het bijzonder ter harte neemt Hoe ouder je wordt, des te grappi ger dingen zie je gebeuren. Maar wie werkelijk oud wil heeten, moet héél oud wezen. Zoo las ik dezer da gen, dat een Juffrouw in Bennebroek, die wegens haar 85 jaar voor de oud ste van 't dorp werd gehouden, de vlag moest strijken voor menschen van 90 en 91. De oudste te wezen is dus niet gemakkelijk. Evenmin als om de eerste te zijn bij een concert of voorstelling. Zóo vroeg ben ik ©laar van mijn leven nog niet gekomen, of anderen waren nóg vroeger versche nen. Waaruit volgt, dat het gelijke lijk bezwaarlijk is om de eerste en de laatste te zijn. FIDoLIO.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9