Weerbericht Thennometeï stand KEIJSER'S Schoenenmagazijn. Uit de Omstreken Binnenland Telegrammen imsterdamsche Beurs. Burgerlijke Stand MF.DEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 2 Maart 1909. Hoogste barometerstand 767.6 m.M. te Horta (Atorem); laagste 740 m.M. te Nice (Zuidkust Frankrijk). Verwachting lot daa avond v&i 8 Maart i Wind zwakke tot mat'gen. ver anderlijken wind. Gesteldheid van de luchtbetrok ken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk sneeuwbuien. Temperatuurgeringe verande ring. 1 BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 700 m.M. te Haarlem. Dinsdag 2 Maart Hoogste gisteren 2 uur F. 88 Laagste hedennacht F. 29 Hoogste heden tot 2 uur F. 80 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. 32 Lange Veerstraat den avond werd bereikt ki het „Tota Pulchra" van Gounod. Ook hier was liet weer de sopraan-soliste, die het echoono werk volkomen tot zijn recht deed komen. Haar ongekunstelde ma nier van zingen en haar kristal hel der orgaan werkte daar ten zeerste toe mee. Wij zijn aan de Wognummera en hun em inenten directeur Willem Saal, den eenvoudigen vasten leider, weer veel verschuldigd voor dezen avond van hoogst muzikaal genot. Ditmaal werkten als pianisten me de mevr. Frieda KwastHodapp en de heer James Kwast, de eerste is Kaminervirtuosin, de tweede Profes sor aan het Steru'sche Conservato rium te Berlijn. Beiden toonden deze zeker niet voor niets verkregen titels mei eere te dragen. Mevrouw Kwast speelde met warm temperament en zekeren aanslag de Sonate appassionata van L. van Beet hoven, Concertstudie van James Kwast: en Erlkönig van Schubert- Liszt. In Introduction, Passacaglia en Fuga op. 96 voor 2 plano's van Max. iteger deed de heer Kwast zich mede kennen als een pianist, aan wien men de hoogste eischen kan stellen. Ook van het instrumentale gedeelte van dezen kunstavond kan dus gezegd worden, dat het geslaagd is. Voor de uitvoerenden was het zeker een vol doening, dat de concertzaal bijna geheel bezet was. Dat ons élite pu bliek nu ook eens naar koorzang van vreemden gaat luisteren, zegt reeds veel, doch wij hopen, dat het onze Haarlemsche vereerdginge», die im mers ook met eere genoemd kunnen worden, ook eens met een bezoek zal vereeren. Wij voor ons meenen, dat de tijd niet ver meer af is, dat de gemengde zangveveenigingen de mannenkoren zullen gaan verdringen. K. ORGELBESPELING op Donderdag 4 Maart 1909, des na middags van 23 uur, Ln de Groote- of Simt Bavokerk alhier, door den heer W. Ezerman. No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Adagio, G. Merkol. No. 3. Sonate, O. Dienel. a. Allegro maestoso. b. Solemn March. c. Allegro. No. 4. Vorspiel zu Parsifal, R. Wag ner. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID Slechts een klein groepje dames en hoeren had gehoor gegeven aan de uitnoodiguig om Maandagavond in de bovenzaal van de Kroon te komen, om daar de heer J. H. Kremer (direc teur der Hengelosche trijpweverij te Hengelo) te hooren spreken over de trijpfabricatle. De spreker liet zich door deze wei nige belangstelling niet ontmoedigen en hield met veel opgewektheid zijn voordracht, t Schijnt een onaange name taak eemige uren te moeien luisteren naar de behandeling van too'n „taai" onderwerp als dit. Meer dan schijn was 't ditmaal niet. De heer Kremer is een gezellige pra- ;er, lie de eenvoudige zaken op on derhoudende en aangename wijze weet voor te stellen. Zoo hoorden de luisteraars vele bij-; zonderheden over de trijp. Zij hoor-* den iets meuws, want 't eigenaardige is, dat er nog nooit iets over trijp ge- sohreven is. Een schrijver wilde m 'a groot blad eens wat over de trijp schrijven en begon: „over de trijp is al zooveel geschreven, dat men van mij geen beschrijving verlangen zai* Zoo stellig was de schrijver van mea ning, dat 't een vanselt spiekend feit was, dat over een zooveel gebruikte stof ook veel geschreven moet zijn, dat hij onnadenkend deze groote Leu gen neerschreef. Eerst gaf de spreker een beschrij ving van 't trijp, 't Bestaai uit een ondergrond, die geweven Is, en tus- scheu dezen ondergrond zijn de recht opstaande haartjes geweven. Alle trijp is met mohair 't haar van de Angorageit geweven, omdat dit alleen glanzend ls. Nu er n!eU over do trijp geschreven is, valt er ook heel weinig van zijn geschiedenis te vertellen. Wanneer de trijp voor 't eerst gemaakt is? Spreker deed enkele veronderstellingen. Het kan zijn, dat 't gemaakt is in de 18e eeuw. toen aan t Fran&che hof een buitensporige weelde heerschte, en de burgerij 't hof niet kon volgen om ook zeer dure fluweelen stoffen te kuopen, waarom 't trijp als een surro gaat van fluweel werd gemaakt, om dat 't minder kostbaar was. Ook is 't mogelijk, dat de trijp in de 15de eeuw gemaakt werd, toen in Holland de zijde en dus ook het flu weel zeer duur was. Trijp wordt voor vele doeleinden gebruikt, zoowel voor meubel- als wandbekleeding. Ook in de patronen is veel onderscheid, want mem vindt ze in alle stijlen. Spreker had een groote collectie patronen aan de mu ren gehangen, zoodat de aanwezigen 't verse hl in kleur en stijl konden zien. De nieuwe modellen zijn niet blj- zonder teekenend. Dit kon ook niet anders. De trijpfabrikant is gebonden aan den meubelfabrikant en waar de ze nog zoekende is, iets eigens te scheppen, moet er in de patronen van de trijp wel iets onzekers zitten. Hierna gaf spreker een beschrij ving van de fabrikatie van 't trijp, hoe dit wordt geweven, geverfd en bedrukt met patronen. Ten slotte riep hij de medewerking der aanwezigen in, om hem bij het zoeken naar de geschiedenis van 't trijp behulpzaam te zijn, en oude vondsten de trijp betreffende, naar hem op te sturen. De heer Kremer had een aandach tig gehoor en werd door de aanwezi gen .met luid applaus beloond voor zijn onderhoudende en interessante voordracht, In de pauze werden eenige huishou delijke zaken afgedaan. De heeren mr. J. C. L. Vlaanderen (secretaris) en Rogo Veth (penningmeester) wer den als bestuursleden herkozen. In de plaats van den heer A. van Ros- surn (niet herkiesbaar) werd geko zen de heer P. Goedkoop Dzn., direc teur der Werf Conrad. Museum van K u n s t n ij- verheid. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem weid gedurende de maand Februari bezocht door 483 belangstellenden. Uit de aan het Museum verbonden boekerij weiden 200 boek- en plaat werken in bruikleen verzonden naar velschillende plaatsen van ons land. Op de aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid werden gedurende die maand het onderwijs gevolgd door 170 mannelijke en vrou welijke leerlingen. Tienjarig bestaan. Door de loodgieters- en zinkwer- kersveroeniging „Door Eendracht Sterk" zal eerstdaags het tienjarig bostaan der vereeniging feestelijk hei dacht worden in de Groote Vaux- hal, Wijde Appelaarsteeg, alhier. L> r. T i il e m a n. Wij vernemen, dat het werk der commissie oor een gedenksteen en voor een funds ter gedachtenis van wijlen I)r. B. Tldeman, zooverre is gevorderd, dat binnen eenigen tijd nadere mededeelingen daaromtrent kunnen worden tegemoet gezien. Militaire Zaken, Van 26 korporaals, die bij het 10de regiment infanterie alhier examen voor sergeant hebben afgelegd, zijn 21 onvoorwaardelijk en 1 voorwaar delijk geslaagd. De Vereenigde IJzerhan- del. De Staatscounrant bevat de gewij zigde statuten van de naamiooze ven nootschap De Vereenigde Ijzerhan del, te Haar lom. In art. b ^betreffende het kapitaal) te doen vei uilen het woord „aan vankelijk" te doen vervangen, de woerden „vijfhonderd duizend gul den" door de woorden „vierhonderd dertig duizend gulden", en de woor den „500 aandeelen" door de woor den „430 aandeelen". Tusschen de artt. 29 en 30 bij te voegen „Winstbewijzen. Art. 29 bis. Hot aantal uitgegeven winstbeweij- zeu bodraagt 70 zij luiden aan toon der en zijn geteekend door den hoofd- diiecteur en oen commissaris. Elk zoodanig winstbewijs geeft recht op 1/70 deel van hetgeen jaarlijks van de eventueele overwinst ten behoeve daarvan wordt afgezonderd volgens art. 56 dezer statuten." Populair concert. De muziekvereeniglng „Lourens Janszoon Coster", directeur de heer K. II Korkhoff, zal een populair con cert geven in de concertzaal der So ciëteit Vereeniging, niet medewer king van het gemengd dubbel quartet "ii den heer A. M. Vrugt. DE WOESTDÏJIN-KWESTIE. Door den heer 3. van Stolk, direc teur dier Maatschappij tot Expl. van Onroerende goederen, is aan het Be stuur der gemeente Bloemendaal, be staande uit den Raad Burgemeester en Wethouders, een acres gericht om alsnog vergunning te bekomen tot het houden van wedstrijden op Woestduin op Zondag. Behalve door de gisteren vermeid® bezwaren van „een in de hippischs sportwereld algemeen ge acht persoon", uiteengezet in „De Te legraaf', acht adressant zich be zwaard door de afwijzende beslissing, in de eerste plaats, „omdat de wei gering afkomstig ls van B. en W., ter wijl d» beslissing niet berust bij ge zegd college, maar bij het plaatselijk bestuurt hetgeen zonder twijfel be staat niet uit B. en W. alleen, maar zooals Art, I der Gemeentewet Segt, uil den Raad en B. en W., welke op vatting ook tot op heden door den Ho ogen Raad werd gehuldigdmerkt de verzoeker op. De heer Van Stolk vestigt met na druk de aandacht er op, „dat de ver ouderde Zondagswet beoogt, dat de kerkganger niet wordt gestoord in het vervullen van zijne kerkelijke verplichtingen, maar dat uitdrukke lijk door gezegd college is verklaard, dat het de courses op Zondag ver biedt, omdat er gewed wordten dat dus het college op eene bedenkelijke wijze de wet toepast op een geval, waarvoor die Wet niet is geschre ven." Verder ontkent de adressant, op grond van de in het afgeloopen jaar daarop gehouden contröle, dat vele inwoners van de gemeente Bloemen- daal het slachtoffer zouden zijn ge worden van het wedden op de cour ses te Woestduindoch „dat de ver. zoeker om te gemoet te komen aan de bezwaren van B. en W. zich bereid verklaart, maatregelen te nemen, waardoor Yoor het vervolg aan inwo ners van Bloemendaal. speciaal den kleinen man, belet wordt, op de ter reinen te Woestduin weddenschappen aan te gaan." Wat betreft de opvatting van den heer Van Stolk omtrent de woorden „Plaatselijk bestuur", is 't gemeen tebestuur van. Bloemendaal, naar ons bleek, van meening, dat, ai zegt Art. I van de Gemeentewet: Het bestuur van elke gemeente bestaat uit een Raad, een Burgemeester en W etliou- ders, daaruit niet mag afgeleid worden, dat het begrip „Plaatselijk bestuur" volgens de opvatting van 1815 niet zou inhouden „college vun B. en W.", een en ander in verband mes de bevoegdheden door de Ge meentewet aan Raad en B. en W. verleend. PAARDENFOKKERIJ. Men schrijft ons In een Maandag gehouden verga dering te Amsterdam van de heng- sten-associatie „de IJpolders" werd verslag gedaan door de aankoop- commissie. Daaruit bleek, dat de te Oldenburg gekochte hengst, gedoopt Caesar, is van beste afstamming. Daar de hengst ongeveer een achttal dagen j vqor de keuring te Haarlem was ge- j wsest, alwaar de aandeelhouders aanwezig waren, waren dezen ter I vergadering in hooge mate tevreden 1 over den aankoop. De commissie van aankoop, de heeren Schenk, De Vries, van Slo- terdijk, en Van de Wal, te Heemste de, werden door het bestuur gede chargeerd en gelukgewenscht. Faillissementen. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn bij vonnissen d.d. 2 Maart 1909 in staat van faillissement verklaard: I. P. Elfrinkhoff, modiste, wonende le Haarlem, Schoterweg H. Schornagel Jr., aannemer en metselaar, te Haarlem, Bakenesser- gracht. Reohter-conunissaris Mr. G. J. P. van dier Muelen. Bij vonnis van 2 Maart 1909 is op geheven het faillissement van H. de Clercq, werktuigkundige te Haarlem, Rothuizen, uitgesproken den 9en Fe bruari 1909, door de Rechtbank al hier. G e v. V o o r w. Een boekenlegger, bij J. van Ko- ningsbruggen, Anegang 7. Een grijze want, bij T. Mozerman, Ainsterdamsche Vaart 30. Een lederen schooltasch, bij II. v. d. Zeeuw, Boerensteeg 28 A. Twee paar handschoenen en een damesbont, bij W. Oxener, Jan SteeDstraat 43. Een hondenhalsband, bij P. Oud, Nieuwe Kruisstraat 18 rood. Een houten slede, bij C. Bleiswijk, Cavaleriekazevne. Een grijs damesbontje, aan het politiebureau. Een zilveren broche, bij J. Visser, Soutmanstraat 5. Eeu ceintuur met gesp, bij P. van Amersfoort, Jan Steenstraat 9. Verloren. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een bankbiljet groot 10. UITVINDING. De heer W. A. J. van de Kamp al hier heeft een uitvinding gedaan, waarbij onmogelijk wordt gemaakt, dat een gaskraau in een badkamer open blijft staan, zooals dezer dagen in een hotel aan een dame en een kellner hot leven heeft gekost. Wanneer namelijk het gas eenige seconden lang uit de geopende kraan is weggestroomd, sluit het uitgevon den apparaat, dat buiten de kamer hangt, den toevoer van gas tot de badkamer af en maakt alarm door het geheele huis door electrische bel len en maakt een tweeden sleutel voor de badkamer toegankelijk. De kamer mag dus niet met knip of grendel ge sloten. zijn. Een deskundige op ga&gebied heeft het 'toestelletje in teekening gezien en goedgekeurd. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). HEEMSTEDE. Maandagavond vergaderde de com missie tot viering van den Koningin nedag te Heemstede. De voorzitter heette het nieuwe bestuurslid, den heer D. Pronk, welkom. Besloten werd belangstellenden op te roepen voor eene bespreking tot feestelijke viering van de te wachten heuglijke gebeurtenis ln het Koninklijk Huis. De bedoeling is de uiting van vreug de ta een goede richting te ledden, Ook de schoolkinderen zullen worden getracteerd. AERDENHOUT. Van hei terrein verdweneiï. Do van ouds bekende tol, met de daaraan verbonden tolgaarderswo ning en het koffiehuis genaamd de Haringbuis, bijna een honderdtal ja ren bewoond door de familie Van der Velden, is thans van het terrein ver dwenen, en de ntfeuwe tol, welke door den heer Bontebal van Schip luiden is gepacht, ln gebruik geno men. Dit café was de eenige gelegenheid in deze omgeving, waar de vermoei de wandelaar kon uitrusten. U er geen ondernemend man, die ln den Aerdenhout een melkhuisje neerzet, waar ook limonade wordt verkocht Hij zou, dunkt ons, van Maart tot einde October wel zaken maken. BENNEBROEK. De iandweerplichtige J. van D., in deze gemeente, die niet had voldaan aan den oproep om onder de wape nen te komenv en als deserteur werd afgevoerd, is door den krijgsraad tot tien dagen militaire detentie veroor deeld Maandagavond trad voor de Ne- derlardsclie Zendtngs Vereeniging, afdeeling Bonnebroek en Omstreken tol du Ned. Horv. Kerk als spreker op do oud-zendeling de heer C. Albers. Spreker, die een 45-jarige loopbaan als zendeling achter den rug heeft, wist heel wat te vertellen em bezit het talent om op boelende wijze voor te dragen. Met aandacht werd door het talrijk opgekomen publiek de heer Albers aangehoord. De Christelijke Zang- vereenlging Benneb roek en Omstre ken voerde zeer goed eenige liederen uit, hetgeen de plechtigheid der bij eenkomst verhoogde. Zeer voldaan gingen allen huiswaarts. HALFWEG. Voor de afdeeling van „Het Witte Kruis" hield Dr. L. C. Kersbergen, van Haarlem, Maandagavond alhier eene lezing over tuberculose, met lichtbeelden opgehelderd. De groote zaal was geheel bezet op bevattelijke en daarbij aangena me wijze besprak spreker in ongeveer twee uur de oorzaken der ziekte, de verschijnselen waaraan ze is te her kennen, om ten slotte de maatregelen der bestrijding te behandelen. Do voorzitter der afdeeling, de heer Melchior, bracht spreker dank voor de zeer nuttige lezing. VELSEN. Ee>n kind verEfand. Maandagnacht woedde te Velser- oord een hevige brand in het café van Leyenaar. Eeu meisje van 12 jaar, dat van schrik den te hulp geschoten vader ontvluchtte, is in de vlammen omgekomen. De vader kreeg ernstige brandwonden. Het café brandde ge heel uit. Vermoedelijke oorzaak is het omvallen van een lampje in da bed stede. IJMUIDEN. Vacantie-oorden. Door de Christelijke mannenzang- vereeniging „Excelsior" te IJmuiden is met medewerking van eenige mu sici een concert gegeven ten voordee- le van het centrale genootschap voor kinderherstellings- en vacantie-oor den. Het bracht netto f 27 op. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Maandagavond zijn ten Stadhuize door den burgemeester geïnstalleerd de nieuw gekozen leden van bovenge noemde Kamer voor Velsen. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. Sant en tot vice-voorzi'tter de heer A. F. K. Bückmann, beiden van IJmuiden. VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER. Door de S. D. A. P. in het district Hilversum is voor de a.s. verkiezing candidaat gesteld de heer J. van der Waerden van Amsterdam. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Bij de ten stadhuize te Amsterdam gehouden verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland, in district Amsterdam VI, vac.-Arniand Sassen, werden oandii- daat gesteld de heeren J. N. HENDRIX (R.-K.) en F. LIEFTINCK J.Hzn. (lib.) De stemming zal plaats hebben op Donderdag 11 Maart e. k. DE RAADSVERKIEZING TE s-GRAVENHAGE. De gemeenteraad van 's-Gravenha- ge heeft, na debat, met 28 tegen 5 sbnr.meu aangenomen de conclusie dor meerderheid van de commissie voor de geloofsbrieven van de jongst gekozen raadsleden Streng en Ver burg, welke conclusie strekte tot toe lating dier heeren. DE SCHEURING IN DE S. D. A. P 't Hbld. schrijft: Wij vernemen met zekerheid, dat mr. Mendels zich dadelijk weer door de nieuwe partij zal laten candidee- ren voor het lidmaatschap van den Utrechtschen Gemeenteraad en Pro vinciale Staten, voor welke colleges hij zijn mandaat der oude partij heeft beschikbaar gesteld. Ook is zeker, dat mr. Mendels in verschillende afdee- lingen der nieuwe S. D. A. P. candi daat zal worden gesteld. Zeer waarschijnlijk zullen te Rot terdam, Den Haag, Utrecht, Leiden, Zwolle en Leeuwarden afdeelingen van de nieuwe partij worden opge richt. Maar als zeker kan gemeld wordei., dat de afdeelingen der oude S. D. A. P. in deze plaatsen zullen worden gehandhaafd. Hoe zwak ze misschien na uittreding der marxis ten ook mogen zijn, toch zullen de re visionisten als afdeeling der S. D. A. P. bijeen blijven en trachten door ijverige propaganda hun afdeelingen weer sterk te maken. Men herinnert zich, dat mr. Troel stra nog geen besluit had genomen nopens de vraag of hij weer een can- didatuur in district Amsterdam III zou aanvaarden. Nu het Deventer congres het door mr. Troelstra ge- weaischte verloop heeft gehad, en de Trihunisten Wijnkoop en CetOn geen deel meer uitmaken van het bestuur der afdeeling III der S. D. A. P., zal hij zich weer voor district III een candidatuur laten welgevallen, ln dit district zijn vele marxisten (tegen de con gresbesl uiten sub b en c stem den groote minderheden), die reeds de partij verlaten liebben. Deze drin gen er krachtig op aan tegenover mr. Troelstra een marxist candidaat te stellen. De tot nu toe gevallen besluiten van verschillende afdeelingen der S. D. A. P. laten geen twijfel over of de be sluiten, op het Deventer-congres ge nomen worden bij referendum be krachtigd. NEDERLANDSCH-BELGISCH POSTVERDRAG. Reuter seint uit Antwerpen: De Ma- tin meldt dat de administraties der posterijen in Belgë en Nederland tot overeenstemming gekomen zijn over het beginsel der verlaging van de porto's voor den dienst tusschen Ne derland en België. De vermindering zal 50 bedra gen. De samenkomst der entente-com missie is vastgesteld op een datum in den loop der maand April. Men hoopt dat ook de quaestie van de uitvoer baarheid der vonnissen weldra even eens een grooten stap vooruit zal doen. De commissie zal in haar bij eenkomst zich ook bezighouden met de bescherming van den artistieke® cn literaiiren eigendom. POGING TOT DOODSLAG. Zaterdagnamiddag bevonden zich in het café van de wed. W. Paffen te Holz, waar ruim 2 maanden geleden de herbergier W. Paffen werd dood gestoken, twee Polakken en twee Kerkraders, die twist kregen. De twee laatstgenoemden gingen tot buiten op den Rijksweg, en los ten toen uit hun revolvers eenige schoten door het raam naar binnen, in de richting van de wed. Paffen en de twee Polakken, zonder gelukkig iemand te treffen. Do beide daders zijn de grenzen over gevlucht nabij het dorp Panneshei de. Een van de verdachten had reeds geteekend voor het Nederlandsch-Indische leger. INBRAKEN. Zaterdagnacht hebben dieven inge broken bij de familie M. B. in het ge hucht Kreek, bij Standaardbuiten (N.-Brab.). Behalve 400 aan bank papier en zilvergeld, zijn verschillen de steraden ontvreemd. De daders, vier in getal, waren vermomd. De marechaussees hebben onmiddellijk een onderzoek ingesteld. GEVAARLIJK SCHIETEN. Van een oorlogsschip, dat op de ree-de van Texel lag te schieten, flo ten in de vorige week de kogels over hot eiland. Niet minder dan 18 pro jectielen heeft men gevonden op een terrein, waarbij huizen staan en waar dikwijls menseden zijn. Het is wel ge vaarlijk 1 (Tel.) EEN LUCHTBALLON GEDAALD. Zondagnamiddag te half zes pas seerde een luchtballon het dorp Nieuwersluis aan de Vecht. Daar het al donker begon te worden, besloten de luchtreizigers te landen. De ballon nam een dalende richting aan, wat een mooi gezicht opleverde, en was te kwartier voor ze9 op den grond. Tal van inwoners van Nieuwersluis en omstreken waren per fiets den ballon gevolgd en kwamen bijna ge lijktijdig op de landingsplaats, een half uur van Nieuwersluis, aan. Door de houding van de bevolking en het tactvol optreden van een hun ner was de ballon reeds te half acht ter verzending gereed aan liet sta tion Nieuwersluis. De bemanning bestond uit 3 Duit- schers, die te 8 uur 's morgens te Dus- seldorf waren opgestegen. De reizi gers keerden Maandag naar Duasel- d-orf terug. GEARRESTEERD. Een geneesiieer in Zuid-Limburg, een man, die reeds de zeven kruisjes achter den rug heeft, en tal van jaren ook bij de politie den naam had, zich bezig te houden niet praktijken, waarvoor fatsoenlijke geueesheeren zich zouden schamen, is Zaterdag, tijdens eene instructie voor den rech- ter-commissaris te Maastricht, gear resteerd en riaar liet huis van bewa ring overgebracht. Naai- wij verno men, staat deze gevangenneming in verband met het misdrijf, bepaald bij de artt. 295 en 298 van het W etboek v. Strafrecht. Een ander geneesheer zon de misdaad ontdekt hebben, en ter bevoegder plaatse mededeeling hebben gedaan van zijne bevindin- DE KWAKKEL-WINTER. De „Leeuw' Ct." schrijft Voor de vierder maal 't is een unicum staakten gisteren de veer boot en en ook de non ten. De eerste boot van Enkhuizen kwam te Stavo ren gistermorgen drie kwartier te laat aan de reizigers vonden den sneltrein reeds vertrokken. De tweede boot van Stavoren is blij ven liggen tal van reizigers werden daardoor teleurgesteld. Blijkbaar was de staking bij het vertrek van den correspondeerenden trein uit Leeu warden nog niet bekend. Men klaagt over veel ijs aan den overkant, inzonderheid ook in do Er.khuizer haven. Een kleine boot kwam te Stavoren nog binnen, ook ging er een uit, die de reis van en raar Amsterdam ma ken via Edam. Ook kwam een zeil schip binnen via Nieuwediep. ZIEKTEVERZEKERING. „Het Vad." meldt: Op de jaarvergadering van Patri monium heeft de voorzitter medege deeld, dat liet ontwerp-Ziekteverzeke» ring van den minister Talma voor de indiening gereed lag. Maakte het reeds een zonderlingen indruk, dat een dergelijke blijkbaar officieuse mededeeling kon gedaan worde® door den voorzitter een er vereeniging, nader vernemen wij van goed ingelichte zijde, dat die mede deeling geheel ongegrond was. Het wetsvoorstel is niet voor indiening gereed en zal dit nog in geruime® tijd niet zijn. BRANDEN. Te Wageningen ontstoifd brand ln een blok huizen toebehoorende aan den heer Gearts te Randwijk. Het perceel bewoond door O. Kuunder brandde geheel uit. Huis en inboedel waren verzekerd. DE CRISIS IN DEN BALKAN. WEENEN, 1 Maart. (Reuter). De Zeit verneemt uit welingelichte bron, dat de regeering te Weenen. de vol gende hoofdvoorwaarden voor de ver leening van economische concessies aan Servië ter kennis der mogendhe den heeft gebracht: Het kabinet van Belgrado zal aan de Oostenrijksch-Hongaarsche regee- rlng beslist moeten verklaren, dat liet een. correcte en vriendschappelijke staatkunde ten opzichte van Oosten- rij k-Hongarije zal volgen. Servië moet de niet te verwezenlij ken wenschen op staatkundig gebied laten varen, het moet zijn «ischen omtrent territoriale schadeloosstel ling en verleening van autonomie aan Bosnië opgeven. Servië moet toonen te begrijpen, dat er geenerlei verband bestaat tus- achen de Bosnische en de Servische quaestie. iMÜen Servië economische voorde», len wenscht te verwerven, is de Oos tenrijksch-Hongaarsche regeering be reid daarover in directe besprekingen te treden met het kabinet van Belgra do. BELGRADO, 1 Maart. (Reuter). De Koning schonk gratie aan de officie ren en onderofficieren, die veroor deeld waren tot langdurige gevange nisstraf ten gevolge der samenzwe ring van Kragujewatsj. BRAND TE NAPELS. NAPELS, 1 Maart. (Reuter). Ten gevolge van kortsluiting is er brand ontstaan in het centrale telephoon- bureau, waardoor de commutatoren- zaal en de opstijgenstoren voor de ka bels weïden vernield. Alle beambten werden gered. Brandweerlieden en zeelieden deden later de grootste moeite om den brand te stuiten, die veroorzaakt werd door het nederval- len van de telephoondraden op de 9raden van de tram. Alle pogingen om den brand te be perken waren vruchteloos. Men hoopt morgen de lijn naar Rome te kunnei' herstellen. TOESTAND IN PERZIë. DJOULFA, 2 Maart. (Reuter). Vol gens een telegram uit Ourmia vielen de revolutionairen bij Choi de sol daten van Makonterdar aan; zij wer den echter met verlies van 50 dooden teruggeslagen. De Turken ontruimden het district Salmas. In die streek heerscht volkomen anarchie. Openingskoersen van 2 Maart, medegedeeld door LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was een weinig aangeboden. Nederl. Cer tificaten 7G 15/16, 913/16 Hope's 1906: 941/4, 1909 87 3/8. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN flauw. Peruanen 915/18 en 371/4. TABAKSAANDEELEN Hauw. Bind- jey 100, Deli 429, Medan 248, Nieuwe Asahan 90, Rotterdam Deli 350, Se- nembah 385. PETROLEUMAANDEELEN onver anderd. Koninklijke 3889, Moeara Enim 1641/4, Sumatra Palembang 146 MIJNAANDEELEN vast. Ketahoens 190, Redjang Lebong 985—990. De AMERIKAANSCHE MARKT opende verd.eeld: Atchison 101 7/8, Denver 43 1/4, Erie 27 13/16, Kansas 40 1/2, en 71 1/8, Missouri 39 3/4, Rock Island 23 1/16, Union Pacific 177, Wabash 17 1/4, Steels 44 7/8, Carren 47 1/4, C. Marine 7 7/8, Pref. Marine 23. CULTUURWAARDEN flauw: Vor stenlanden 148$. HAARLEM: BEVALLEN Febr. 28. E. Bakker—Boot, z. Maart 1. C. DreefTesseJaar, <L OVERLEDEN Febr. 28. C. M. v. d. Ven, 30 LeidschevaartMaart 1. J. v. d. Kaars— Rheens, 70 j., L. Wijngaord>- straat. BENNEBROEK. Overleden Jan van der Aar, we duwnaar van C. Sluiter, 82 J.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2