Sport en Wedstrijden INGEZONDEN MEDÊDEELINGEN 30 Cts. per regel. +T+++ï+4- Spijker in Jen Voet Dadelijk een l<*Pje met Klooster balsem. 'Doorkomt zweren en on- gemakkeriOnthoudt ditf Prijs per pot ƒ0.35. ƒ0.75 en 1.20. Let öf> dén rooden band met handtee- kening L. Jlkkcr. -f -f DE INBREKER-UITBREKER. Men seinde gisteren aam het Dbl. v. Nbr.: Op een stuk land in de nabijheid van Zuhdert zijn gevonden de jas van Alfred Thomas, en zijn sabel, hij zelf is naar België ontvlucht. Men seinde nader: Jas en sabel zijn gevonden op een «tuk heg in „die Moeren" vlak bij het buiten van professor Van der Hoeven, door een huisknecht van den oud- hoogleeraar, die er dadelijk de marè- chaussée kennis van gegeven heeft. Het was ongeveer' half twee dezen middag. De marechaussee is dadelijk naar „De Moeren" vertrokken om een na der onderzoek in te stellen. Het blijkt nu, dat Alfred Thomas hl de laatste dagen der vorige week, van Donderdag af, herhaaldelijk is gezien tusschen Zundart en Rucphem. Ver scheidene malen moet hij boeren heb ben aangesproken en den weg hebben gevraagd. Dezen morgen heeft hij dicht bij de Moeren een boer aangesproken en de zen in half Duitsch, half Engelsch „in 'n brabbeltaolke" zei de boer, naar den weg naar België gevraagd. Alfred Thomas zit op 'n damesfiets, waarschijnlijk afkomstig van den in braak bij den heer Goedhart te Ter- heijden. Van de gevonden sabel is de punt omgebogen; men vermoedt, dat dit len herinnering is aan de poging om de brandkast van den heer Goedhart open te breken. Vlen weet nu, langs welken weg Thomas gevlucht i9. langs de Moeren <*at is over Achtmaal. De politie zit hem nu op de hielen. Op alle plaatsen aan de overzijde der greats is het portret van den uit breker Verspreid. ROEKELOOSHEID. Terwijl een arbeider te Herpen, nabij Raveetein, bezig was zijn ge weer schoon te ntaken, ging een schot af, 't welk zijn eigen kind, een meis je van zestien maanden, trof. Het kind was terstond dood. De vader wist niet dat het geweer geladen was. TEKORT IN KAS. Door den officier van justitie uit Arnhem werd gisteren te Veenendaal een onderzoek ingesteld omtrent een verduistering en tekort In kas van de Ziekenvereeniging „Helpt Elkander" van het personeel dei' sajet-fabrikan- ten Gehrs. Van I-eeuwen. De penning meester van het fonds werd 's namid dags door de politie in hechtenis ge nomen. (Hbld.) ONGELUKKEN. Zaterdagavond is de te Bovenkars- pel bij Enkhuizen wonende landbou wer F. K. door het uitglijden op straat met zijn hoofd in een puntig ijzeren hek gevallen, met het gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Sen zekere J. H. H., te Hengelo, die in zijn woning van de trap viel, 'is aan de bekomen verwondingen in hei Ziekenhuis overleden. VERDRONKEN. Maandag zijn te Goes twee jongens Tan 12 en 13 jaar, die zich op bet ijs waagden, verdronken. KRANKZINNIGENGESTICHT TE CASTRICUM. Naar 't Hbld. verneemt, zal het ze ker wel 1 Mei worden voordat de eer ste afdeeling krankzinnigen uit liet gebouw aan den Zwanenburgwal te Amsterdam naar het nieuwe gesticht „Duin en Bosch" kan worden overge bracht. Door verschillende omstan digheden, waarbij de weersgesteld heid eeue groote rol speelt, is in de afwerking van liet gebouw, waarin men gehoopt had reeds'l Jan. j.l. de eerste verpleegden te kunnen opne men, wederom eene belangrijke ver traging gekomen. KAPITEIN CHRISTOFFEL. Oe kapitein Christoffel is te Genua gedebarkeerd. De zeereis beeft hem goedgedaan en hij is vrijwel opge knapt. Was hij met de boot tot Am sterdam medegekomen, dan ware hem een grootsche ontvangst door de officieren van liet garnizoen in de hoofdstad bereid. Dit heeft nu niet zoo mogen zijn. Hij ie voornemens slechts enkele dagen in Holland te •komen, om daarna in de bergen van zijn vaderland, Zwitserland, algeheel herstel te zoeken. HEIJE-ÏIERDENKING. De herdenking van den lOOsten ge boortedag van dr. J. P. Heye is Maan dagmiddag te Amsterdam geopend tnet eene samenkomst in de Aula der Universiteit, waar dr. C. B. Daniels in het licht stelde wat Heye voor zijn vaderland heeft gedaan als genees kundige. Spr. hield zijn gehoor speci aal bezig met Heye's geneeskundige periode van 18321857, en herdacht hij vooral diens verdiensten ten op zichte van onze geneeskundige wet geving voor staat en stad, en ten op zichte van de gemeenschap der ge neeskundigen. Na afloop der plechtigheid werden de genoodigden in de gelegenheid ge steld eene kleine tentoonstelling van portretten, boeken en bescheiden, be trekking hebbende op dr. Heye, in een dei' uevenzalen van liet gebouw te bezichtigen. Onder de aanwezigen was mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Ko ningin iin deze provincie. De gedenkviering gisterenavond in het Concertgebouw te Amsterdam ia naar wenech geslaagd. Een kinder koor zong vele liederen en liedjes van dezen bekenden volksdichter. Be kende stukken meest, De Zilveren Vloot, Naar Zee, enz. Wat klonken zij echt uit die 500 kindermonden van het koor der Vereeniging ter Verbe tering van den Volkszang. De leider van dit koor, de heer H. J. den Her tog, toonde zich vol geestdrift voor zijn taak De gedenkviering werd ingeleid door een korte toespraak van den voorzitter van het uitvoerend comité, prof. Jan te Winkel. De redenaar van den avond was ds. Schuller tot Peursum, die in eene boeiende en sympathieke beschou wing, den dichter herdacht in zijn edele liefde en zegenrijken arbeid voor land en volk. „Dit Heye-foest", zeide hij o. m., ,/s mij geen aanleiding, om mij zal ven en u op te winden met opschroe vend betoog, als vierden wij de na gedachtenis van een van Nefirland's vele groote mannen. Toch is hij, die heden vóói* hon derd jaren in de schaduw van de Oude Kerk werd geboren, en die gis teren vóór 33 jaren te Abbenes werd begraven, overwaard met groote dankbaarheid in de herinnering te worden teruggeroepen. Als geneesheer, die zijn taak met bijzondere trouw opvatte, kende hij de buurten, nooden, en karaktertrek ken van het volk. Ik ga geen vergelijkingen maken met andere volks- en kinderdichters. In hei geding, waarin De Genestet vóór Heyo teeen Van Alphen pleitte, eai d.at nog in hooger beroep is, stel ik mij geen partij. Busken Huet prijst Heye als den uitnemenden kin derdichter, den dichterlijksten van onze nieuwere liedjeszangers. En dat is bij mij nóg. Heye was een godsvruchtig man. De kinderen, voor wie Heye zingt, doen nog hun avondgebed. Het volk, dat hij toespreekt, wordt „uit grijs bemosten toren" door der klokken hel geluid ter kerke genood, om het woord te hooren, dat vermoeiden rust verkondigt. Een woord van innige hoogschat ting wijden we op dit eeuwfeest den meester, die zoo van deugd, vader landsliefde en Godsvrucht ons volk wilde leeren zingen, opdat het lied der kinderen tot daden zoude wor den bij het opgroeiend geslacht en opdat de ziel op vleugelen omhoog zoude stijgen bij de roepstem Een lied, een lied, uw leven lang. In zijn slotwoord sprak de rede naar t als zijn verwachting uit, dat Heye's oogsttijd nog niet voorbij is. Ouders en opvoeders krijgen in den regel gelijk, wanneer zij er niet meer zijn. Hij was een vriend der kinderen. Dat is een groote eeretitel, die der ouderen hart wint. Dit brengt ons op het gebied der opvoeding aan trekkelijk, maar gevaarlijk terrein, omdat men het elkander betwist. Verwarmende invloed ter eene, ver- frisschende ter andere zijde, kan nog lang van zijne liederen uitgaan. Hij geloofde aan den zegen van het lied. Ook dat is hern tot eer. Het brengt ons op de markt des levens. Eigenlijk had ik mijn geheele rede kunnen beperken tot deze ééne zin snede Lees in Heye, laat hem u voorzingen en dankbaar zult gij den ken aan het kind, heden voor 100 jaren geboren, dat een man werd, die een eer en zegen voor ons volk was en die in ons hart een blijden toon van gezag opwekt, als waaneer wij een vogellied boven ons hooren, dat weerklank vindt in ons hart en in onzen rnond, dankbare, blijde lie deren wekkende, die ons weltevreden maken en dankbaar Gode ter eer. Hier en daar werd spreker's toege juichte rede door den kinderzang on derstreept. Dan liet hij voor een wijle h ii woordaan het Kinderkoor. Dan klaterde telkens een stormachtig ap plaus van al die houderden door de zaal, totdat het laatste couplet gebi- sterd werd. Aardige liedjes als Klommen niet de jongens als katten in 't want, en vochten ze n:et als leeuwen Zo sloegen de Spanjers wel duchtig ♦e schand, Tr.i in Spanje klonk hun schreeu wen. Piet Hein, Piet Hein, Piet Hein, zijn naam 16 klein, Zijn daden bennen groot Die heeft gewonnen de Zilveren Vloot 1 Dankbaar moet verder de medewer king aaji deze gedenkviering geboek- stHafo worden van mevrouw Alida Loiuan (sopraan zangeres), Gerard Zaisinan (bariton), en het Gemengd Koor „Crescendo" (a capella), onder le;ding van zijn directeur Willem Hespe, die allen, onder accompagne ment van de heeren W. L. Doortmont en W. P E. de Hart, het genot van den avond verhoogden, natuurlijk ook met Heye-liederen. Tot besluit van het feest werd door allen, staande, opgewekt en krachtig bet „VlaggeJied" gezongen „Gij sohitt'rende kleuren van Neder lands vlag, Wat wappert gij fier langs den vloed 1" TENTOONSTELLING VOOR DE WERKLOOZEN. In tegenwoordigheid van een groot aantal dames en hoeren, is gisteren middag de tentoonstelling van oud© Kunst en kunstnijverheid ten bate' van de werkloozen, in het voormalig Rijks-archiefgebouw op het Plein te 's-Gravenhage geopend. Tot de aanwezigen behoorden o. a. de Ministers van Buitenlandsche Za ken en van Waterstaat, de gouver neur der residentie, generaal Van Ermel Scherer verschillende leden van de hofhouaingen, en het dag. be. stuur van het algemeen comité tot bestrijding van de werkloosheid met den heer De Wilde, den wethouder, als voorzitter aan het hoofd. Te 2 uur verscheen Z. K. H. de Prins, vergezeld van zijn adjudanten ontvangen door eenige leden van het tentoonstell ings co-mltin een der za. len van het gebouw, waarna jhr. mr. W. RöeU een kort openingswoord sprak ter uiteenzetting van het doel dezer expositie. Hij dankte zeer eerbiedig dien Prins voor Zijn tegenwoordigheid, een bewijs van belangstelling, dat door het tentoonsteliingscomiité en voorzeker ook door degenen te wier behoeve deze tentoonstelling wondt gehouden, op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Spreker herinnerde aan den krach- tigen arbeid van het algemeen comi té tot bestrijding der werkloosheid, dat zich uit de burgerij heeft ge vormd. Hij dankte H.H. M.M. de Koningin nen voor het afstaan van de prachti ge voorwerpen en de talrijke ingeze tenen die mede voorwerpen van kunst en smaak uit hun verzamelin gen beschikbaar stelden. Zij allen toonden door hun bereidwilligheid een open oog te hebben voor de noo d-en van de werkloozen. Spr. hoopte, dat velen Ln de drie weken, dat zij geopend zou zijn, de tentoonstelling zullen bezoeken. Het bezichtigen van het werk van zoove le kunstenaars en arbeiders in vorige eeuwen zal dan ten goede komen aan den werkloozen arbeider in deze da gen. Op verzoek van jhr. Röell bezichtig den do Prins en de andere genoodig den daarna de tentoonstelling. ONVERWACHT BEZOEK De dames Breunissen te Wagenin- gen kregen Maandagmorgen een zeer onverwacht bezoek. Nog vóór melk boer ec bakker hunne opwachting maakten bevond zich in de gang de locomotief van de Oosterstoom tram De tram die ter plaatse een scherpe bocht moet maken, kon door den sneeuwval de rails niet houden en reed recht door, precies in de deur van genoemde woning. De goe deren- en personenwagens kwamen dwars over den weg te staan. De en kele passagiers, die in de tram wa ren, werden over de banken geslin gerd, doch kwamen er zonder ver wondingen af. BOSCHBRAND. De brand in het dennebosch van de stad Groningen bij Oust wedde is met groote moeite gebluscht. Een opper vlakte woud van ongeveer anderhalf hectare is verbrand. NATUUR- EN GENEESKUNDIG CONGRES. Het twaalfde congres van de Ver eeniging het Ned. Natuur, en Genees kundig Congres zai dit jaar te Utrecht worden gehouden en wel op Donder dag 15, Vrijdag 16 en Zaterdag 17 April in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Rechtszaken KERKELIJKE BELASTING. De kantonrechter te 's-Gravenhage deed uitspraak in de zaak van de Ned. Herv. Gemeente aldaar tegen den heer Boele van Hensbroek, be treffende de kerkelijke belasting. Evenals eenigen tijd geleden in een andere soortgelijke, niet voor hooger beroep vatbare zaak heeft de kantonrechter ook thans de gemeente niet ontvankelijk verklaard in hare vordering;- Waar het een bedrag van boven de ƒ50 betreft en hooger beroep open staat na verwerping van de exceptie van verjaring op grond dat het hier geldt aanslagen in de kerkelijke be lasting over de laatstverloopen ja ren, heeft de kantonrechter bet be roep van gedaagae op nnnaerjarig heid tijdens het doen door hein van belijdenis des geioofs in de Herv. Kei-K gegrond geacht. Hierbij werd op gronden, in hoofdzaak gelijklui dende met die in de vroeger behan delde zaak, aangenomen dat niet op gaat de bewering van de eischende gemeente ais zoude gedaagde stil zwijgend de door hem bij zijne min derjarigheid afgelegde verklaring hebben bevestigd, daar voor diie be vestiging zou noodig zijn een daad van gedaagde, waarvan ten deze niets rs gebleken. Gedaagde liet zijn huwelijk niet kerkelijk inzegenen en heeft ook niet zijne kinderen laten doopen. De kan ton-rechter toetste de zaak aan de be palingen van liet Burgerlijk Wetboek, daar hij ook thans aannam, dat hei kerkelijk reglement, waarop de eischende gemeente zich beriep, niet verbindend is. Gemengd Nieuws BERLDNSCHE PSEUDO. GESTOKENEN. Op de epidemie van gestekenen is de reeks van gefingeerde aanslagen gevolgd. De correep. van 't Hbld. schrijft- daarover Een jong meisje begon, waarschijn lijk iaa een toestand van ziekelijke overspanning. De llerlijnsche Jack the Ripper moest haar heLpen aan een glorieschijn bij haar vriendin nen. En daarom gaf zij zichzelve een steekje in hel onderlijf. Een scholiertje, dat haar voorbeeld volgde, was practise hor. Zij moest gestoken worden stak bij gebrek aan een steker zichzelve, om een ver ontschuldiging te hebben voor het te Laat opschool komen. Een vrouw op leeftijd was werke lijk gestoken. Lag een week ziek en kreeg ziekengeld. Toen zij gezond werd, hield dit extraatje op. Wat haar speet. En op weg naar den dok ter kwam zij op een lumineus denk beeld. Zij ontmoette een arbeider, viel den braven man om den hals en liep weg. Vijftig meter verder bleef zij staan, riep om hulp, viel op de harde Etraatsteeuen.... gestoken, met eigen hand. Vanwege het ziekengeld, dat haar natuurlijk niet uitbetaald zal worden. Ook niet door den man, die gratis omhelsd is. De rechtbank zal liaar waarschijnlijk een poosje uit logeeren sturen.... REUZENGEBOUW.- De firma Selfridge Co., zal in de Oxfordstreet te Londen een reusach tig magazijn openen. Twaalf maan den geleden was de eerste steen nog niet gelegd; nu is liet gebouw geheel voltooid. Het heeft acht verdiepingen waarvan, er vijf boven en drie onder den grond zijn en beslaat een opper vlakte van zes bunders, terwijl het bestand is tegen 't vuur en vervaar digd van staal en Portland-cement. Negm personenliften onderhouden de gemeenschap tusschen de verschil lende verdiepingen. Honderd vertrek ken ongeveer zijn ingericht tot ver koop van alles, wat in T dagelijksch leven gebruikt wordt, uitgezonderd wijnen, levensmiddelen enz. Groote ontvangzalen zijn in gereed heid gebracht, terwijl de leeskamers volkomen rustige uurtjes verschaf fen. Voorts zijn er nog informatiebu- reaux voor treinen en stoomschepen, een post- en telegraafkantoor en een spaarbank in gevestigd. Een prach tige theesalon en rookkamer zijn me de aanwezig. Maandag 15 Maart wordt het ge bouw geopend. We zijn tot bijwoning -vriendelijk uitgenoodigd, doch zullen er maar geen gebruik van maken. ó'it de Arbeiderswereld HET CONFLICT TE ENSCHEDE. In een Maandagmorgen gehouden vergadering van stakende arbeiders der firma Nico ter Kuile en Zonen, waren 285 personen boven de 18 jaar aanwezig. Met 210 stemmen voor, 64 tegen en 11 blanco werd besloten tot voortzetting van den strijd. De be sturen van „Unitas" en „De Een dracht" hebben per strooibiljet de burgerij van Enschedé opgeroepen om met hen te vergaderen ter bespre king der oorzaken van den strijd. De vergadering van burgers met de organisatiebesturen was slechts ma tig bezocht.. De opgekomenen waren het niet eens met den gang van za ken en men achtte de gronden waar op de staking was begonnen, niet goed. Het oordeel was dat men eerst had moeten teekenen en dan met de firma verder onderhandelen. NEDERLANDSCHB SLAGERSGEZELLENBOND. Zondag werd te Leiden de zevende jaarvergadering van den Ned. Sla gersgezel lenbond gehouden, onder voorzitterschap van den Bondsvoor zitter, den heer P. A. Michel, van 's-Gravenhage. Er waren 14 afdee- lingen met 24 stemmen vertegenwoor digd. Tevens waren nog ruim 60 le den aanwezig. Het ledental, dat hij het begin van 1908 799 bediroeg, daalde, vooral door afscheiding van Amsterdam, tot 704. Het Bondsbestuur werd gemachtigd over te gaan tot de oprichting van een voor de afdeelingen vrijwillig ziekenfonds. Als grondkapitaal voor dit fonds werd een bedrag van ƒ100 uit de bondskas geleend. Verworpen werd het voorstel- Dordrecht luidende: „de bond 9luite zich aan bij het Ned. Vakverbond". Na de pauze hield de heer G. J. Janeen (Period van Rotterdam, een referaat over doel en middelen van den Bond. voor Staatspensionnee- ring. Besloten werd tot toetreding van den bond bij den Bond voor Staats- pen sionaeering. Tegen het voorstel der afdeeling Delft„de jaarvergadering wordt niet meer op Zondag maar op een christelijken feestdag gehouden", werden zoo veel practische bezwaren aangevoerd, dat het werd ingetrok ken. Na de behandeling van nog en kele voorstellen van meer huish oude lij ken aard, werd besloten de volgen, de j aarvergadering te Rotterdam te houden. In de vacature van het hoofdbe stuur ontstaan door het overlijden van den heer Jansen werd benoemd de heer Thijsse uit Nijmegen. MEUBELMAKERS- EN BEHANGERSBOND. De Meubelmakers- en Behangers- bond heeft te Utrecht een congres ge houden Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat het ledental daalde van 1130 op 10S9, hetgeen voorname lijk zijn oorzaak vond doordat hel ledental van den Behangersbond na de fusie verminderd is. In de avondzitting hield de 2e voor zitter, de heer C. Hendriks, een voor dracht over de werkloosheid, spe ciaal over den omvang in 1908 in den Bond. Sprekers conclusie werd met algemeene stemmen aangenomen. In deze conclusie besluit het Congres „dat er gestreefd moet worden naar werkloozen ver zeker ing door middel der vakbonden dat er bij de Regee ring worde ar^gedrblqgeh op het ver. leenen van subsidie te dezer zake, doch slechts aan de kassen der algem. vakbondendat het Ned. Verbond van Vakvereenigingen worde opge dragen deze actie te leidenandere vormen van werk 1 oozenverzekering en subsidieering zoolang te aanvaar, den als de onwil der Regeering om de vakorganisatie rechtstreeks te aubsidieeren, het noodzakelijk maakt; zich echter te verzetten tegen iedere poging die wordt aangewend om on georganiseerden te doen genieten van de verzekering tegen de gelde lijke gevolgen van werkloosheid". Maandag werd de vergadering voortgezet. Met algemeene stemmen werd de volgende motie van het Bondsbestuur aangenomen „Het congres enz., ge hoord de besprekingen over de ge voerde uetie in zake het arbeidscon tract, betreurt liet, dat de Bonden der patroons in onze vakken niet geneigd zijn onmiddellijk de slechte bepalin gen, welke in dé aangeboden overeen komst voorkomen, te wijzigen, draagt het Bondsbestuur op om omtrent de ze zaak met genoemde bonden nader te onderhandelen, ten einde alsnog de slechte bepalingen uit de overeenkomst geschakeld te krijgen diraagt verder het Bondsbestuur op om, waai' mogelijk is, collectieve overeenkomsten té sluiten". Besloten werd voorts om jongelie den van 16 tot 18 jaar als adspirant- ledeu tot den Bond toe te laten. VOETBAL. Zondagmiddag speelde op het ter rein aan het Geldelooze pad de voet bal vereeniging H. V. V. Ajax een wed strijd tegen H. F. C. Hercules. Ajax won met 5—3. Stand met de rust 31 voor Hercules. Op hetzelfde terrein won Hercules II van Voorwaarts welverdiend met 3-1. WESTELIJK ELFTAL. Gisteravond heeft te Amsterdam de commissie tot samenstelling van het Westelijk elftal vergaderd. Van de vier leden waren de heeren Hirsch- man, Van den Berg en Blote aanwe zig; de heer Van Hasselt wat verhin derd wegéns ongesteldheid. Verhindering van enkele spelers, die anders een goede kans zouden hebben gehad, leverde een groote moeilijkheid. Over den doelman was men het spoedig eens; zoo ook over den spil. De voorhoede gaf aanleiding tot langdurig debat. Ten slotte be sloot men, Zondag te Deventer het volgende elftal het Westen te doen vertegen woord igen Beeuwkes, doel; Heyting en Ballu- seck, achter; Mundt, de Korver en Gonsalves, midden; Welcker, de Groot, Lutjens, Thomee en Franc- ken voor. Indien Thomee verhinderd is, zal de linkervleugel door Franckeai en Van Galen Last gevormd worden. Sol werd tot reserve en Mundt tot aanvoerder benoemd. In de gisteravond te Amsterdam ge houden vergadering van 't bestuur der algemeene Nederlandsche voet balvereen iging De Zwaluwen, werd wegens het bedanken van den tegen- woord igen functionaris, de heer M. C. Blöte tot secretaris benoemd. Besloten werd het Westelijk elftal te laten spelen tegen een Zwaluwen elftal op Woensdag 10 dezer. DE WERELDKAMPIOENSCHAP. PEN TE CHRISTIANIA. Ie dag. Op de Frognerbahn vingen Zater dag onder groote belangstelling de wedstrijden om het wereldkampioen schap aan, waarvoor de meest be kende rijders zich hadden aange meld. Het ging eerst om het kam pioenschap over de 500 M. en de 5000 Meter. Het begon met de 500 M., waarin de strijd vinnig was, zonder dat ea' nochtans records werden verbeterd. No. 1 was de Europeesche kam pioen Oscar Mathieson, uit Christia- nia, die verleden jaar het wereld kampioenschap won. Hij reed de 500 M. in 453/5 sec. (record 44 2/5 sec.). Tweede was Olaf Steen, uit Trond- hjem, anders een specialiteit op de 500 M., die toen voor 2 jaar liet we reldkampioenschap in Trondhjem verreden werd, daar over de 500 M. won. Zijn tijd was thans 46 sec. No. 3 was Martin Saterhang, even eens uit Trondhjem, in 461/5 sec. Saterhang is zoo schrijft dè Tel. welbekend, daar hij verleden jaar bij het wereldkampioenschap in Da- vos No. 2 was. Hierna kwam de 5000 M., de be roemde afstand, waarop Jaap Eden's record nog steeds ongeslagen staat. Ook thans bleef men beduidend bo ven diens recordtijd. Gezien Oscar Mnthiesen's schitterenden tijd over dezen afstand, eenige weken geleden in Da/vos gemaakt, waarbij hij toen slechts ruim 2 seconden boven Jaap Eden's wereldrecord van 8 m. 37 3/5 sec. bleef, had men algemeen ook in dit nummer een overwinning van den Europeeschen kampioen ver wacht.. Dit viel echter tegen, want No. 1 was de Russische kampioen F. Burnoff, uit Moskou, dien men vrij algemeen als 'n ongevaarlijk outsider beschouwde. Hij won in 8 min. 45 sec., een tijd, die werkelijk niet kwaad te noemen is. No. 2 was Otto Anders- son, uit Nyköping, in 8 m. 53 2/5 sec. terwijl de wereldkampioen Oscor Ma- thiesen eerst als No. 3 aankwam in 8 min. 534/5 sec. 2e dag. Begunstigd door mooi, doch zeer koud weer, werden Zondag de wed strijden om het wereldkampioen schap, ten aanschouwe van meer dan 20.(XX) personen, voortgezet. De ge heele koninklijke familie woonde met groot gevolg thans ook de wedstrij den bij. Heit ijs was prachtig. Toch werd geen enkel wereldrecord geslagen, terwijl geen der mededingers tot we reldkampioen werd uitgeroepen, aan gezien geen enkele drie der vier wed strijden had gewonnen. Toch werd Oscar Mathiesen, die thans de 1500 meter won, na afloop met kransen gehuldigd en in triomf rondgedra gen. De Rus Burnoff legde beslag op de 10.000 meter, en liet daarbij zijn tegenstanders ver achter zich. Hieronder volgen de uitslagen 1500 meter1. O. Mathiesen in 2 min. 27 2/5 sec. (Wereldrecord 2 m. 20 4/5 6ec.). 2. M. Saelerhang iu 2 min. 29 4/5 sec. 3. O. Steen, in 2 min. 30 3/5 sec. 10.000 meter1. E. Burnoff in 18 min. 17 2/5 sec. (Wereldrecord 17 m. 50 3/5 sec. 2. Andersson in 18 m. 31 4/5 sec. 3. Thouren in 18 min. 37 3/5 sec. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Utrecht, 10 Februari. P. J. Huy- gens, koopman, aldaar. Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije. Rechter-commia- saris; curator: mr. M. D. K. S. van Lier. Opgeheven R. Gouma (firma Gouma en Co.)', koopman te Enschedé. A. Weijer, te 's-Gravenhage. A. Dupont, koopman in galanterieën te Amsterdam. Geëindigd: H. J. van Aspeiren, chocoladefabri kant, te Dordrecht, handelende onder -den naam van van Asperem's Cacao en Chocoladefabriek. J. C. v. d. Weeg, electricien, te Tilburg. Uitgesproken: Amsterdam, 1 Maart. G. v. d. Wolk, winkelier in huishoudelijke artikelen te Hilversum. Rechter-commissaris mr. I. H. Hijmans, cur. mr. D. H. A. van Voorst Vader, te Hilversum. Stoomvaartberichten Het. at. Amsteddijk, van Rotterdam naar New-Lork, passeerde 28 Febr. des namiddags 5 uur. Lizard. Het st. Sloterdijk, van Rotterdam naar New-York en Philadelphia, ar riveerde 28 Februari, des voormiddags te New-York. Het st. Soeetdijk, van Philadelphia naai' Rotterdam, passeerde 1 Maart, des voormiddags 8 uur, Scilly. Het st. Prins Willem I arriveerde 1 Maart des ochtends 5 uur van W.- Indië te Havre. Het st. Prizis Willem IV vertrok 26 Febr. van New-York naai' West- Indië. Het st. Ophir, van Rotterdam n. Java, arri'veerde 28 Febr. te Sout hampton. Het st. Rindjani, van Rotterdam n. Java, vertrok 28 Febr. van Colombo. Het st. Solo, van Rotterdam naar Java, arriveerde 27 Febr. te Sa- bang. Het st. Kedii'i, van Rotterdam naar Java, passeerde 28 Febr. Perim. Het st. Sindoro, van Java naar Rot terdam, arriveerde 1 Maart te Mar seille e<n zette de reis voort. Het st. Bogor, van Java naar Rot terdam, vertrok 28 Febr. van Sa- bang. Het st. Djocja, van Java naar Rot terdam, arriveerde 28 Febr. te Suez. Het st. Oranje arriveerde 28 Febr. van Batavia te Amsterdam. Het st. Timor, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 1 Maart te Pa- dang. Het st. Bali, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 28 Febr. Perim. Het st. Koningin Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 28 Febr. Perim. Marktnieuws Haarlem, 1 Maart 1909. Boter markt. Boter. Aangevoerd en verkocht 50 kg., ƒ1.60ƒ1.50 per kg. Biggen. Aangevoerd en verkocht 13 st., ƒ10—7 per stuk. N. Kalveren. Aangevoerd en ver kocht 14 st., ƒ11—ƒ7 per st. Groentenmarkt. Appelen. Aangevoerd 21 H.L., ver kocht 12 H.L., 8-/12 Peren. Aangevoerd 4 H.L., verkocht. 2 H.L., 812. Bloemkool. Aangevoeld en ver kocht 23 st., ƒ0.35—ƒ0.40. Roode Kool. Aangevoerd en ver kocht 2000 st., ƒ0.05—ƒ0.14. Witte Kool. Aangevoerd en verkocht 25 st., 0.11. Savooiekool .Aangevoerd en ver kocht 30U0 st.4 ƒ0.08—ƒ0.14. STAAT van de aardappelen-, vruchten, en groentenmarkt over de maand Febr. 1909. Aardappelen. Aangevoerd en ver kocht 40 H.L., ƒ1.50—ƒ2. Appelen. Aangevoerd 223 H.L., ver kocht 170 H.L., 815. Peren. Aangevoerd 70 H.L., ver kocht 39 11. L., ƒ7—ƒ14. Bloemkool. Aangevoerd 750 st.,ver. kocht 470 st., ƒ0.20—ƒ0.35. Roode Kool. Aangevoerd 26000 st., verkocht 24000 st., ƒ0.05—ƒ0.14. Witte Kool. Aangevoerd en ver kocht 1000 st., ƒ0.05—ƒ0.12. Savooiekool. Aangevoeld en ver kocht 19000 st., 0.050.14. LIJST van onbekende brieven en briefkaar ten, te Haarlem terugontvangen in de 2e helft van Februari 1909. Den afzenders wordt verzocht hun naam en woonplaats op de stukken te vermelden. Binnenland. BrievenMevr. C. H. La wiens, Amsterdam, Mej. de Jong, Amsterdam, Vermeulen, Amsterdam, A. Rensing, Bloemendaal, Mej. A. A. Scheelings, Den Haag, Zuster J. Lio- tard, Den Haag, J. de Boo, Den Haag, P. M. Krkeieus, Den Haag, A. v. HuL zen, Haarlem. Mevr. Boons, O ver veen, G. Stomps, Rotterdam, Jos. Oostrom, Rotterdam, Mej. M. Ruiten beek, Dia-echt. BriefkaartenH. de Jong, Amster dam, Mej. Kneepkens, Amsterdam, Geraid Lieftlnck, Baarn, Mej. A. de Bruijn, Den Haag, Mej. A. Rijken, Haarlem, H. v. Oord, Rotterdam, Fam. Knobbe, Rotterdam, Schipper Jb. E. de Jong, Wemeddinge, Boet, Zaandam, Jonj. W. Immerzeel, waai-? Briefkaart gestempeld Zwolle Utrecht F. voor van Bovenkerk, Haarlem. Buitenland. BrievenF. v. Wave» ren, London, J. F. Klepper te? BriefkaartenFrl. A. Böhm Cöbv Ehrenfeid, J. Menke, Hamburg, H. Menke, Hamburg, J. v. d. Moolen, St. Moritz.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6