NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Buitenlandsch Overzicht Uit de Omstreken Binnenland T^rga«!g. No. 7882 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 8 MAART 1909 A 1.20 ABONNEMENTEN PER DRIB WAANDENl Voor Haarlem Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer ƒ0.80 Reclames 30 Cent per r egel- Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentlën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Redactie en Administratie! Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij! Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem 2n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 7 MAART. Schouwburg: Amsterdamsch. too- neel-ensemble: „Michael Strogofl", 8 uur. Vereeniging: Populair Concert der muziekvereeniging „Laurens Jans- zoon Coster'', 7 1/2 uur. Brongebouw: Rotterdamsch Too- »eelgezelschap: Logger 49, „De op hoop van zegen". De Kroon: Bioscoopvoorstelling Al berts frères. Kleine Vereenïghag: Specialiteiten voorstelling, 7| uur. Teyler's Museum: 1i uur kosteloos te bezicht.gen. MAANDAG 8 MAART. Vergadering Vereen, tot bestrijding der tuberculose. Café Brinkmann: Vergadering van de Vereen, tot bevordering van de verkiezing van Jhr. nor. F. W. van Sty ruin, 8£ uur. HET ANTWOORD VAN SERVIë. EEN NIEUW DILEMMA. Servië is gehoorzaam 1 De mogend heden hadden via Petersburg een waarschuwing naar Belgrado ge zonden, om niet al te oorlogszuchtig te zijn en van Oostenrijk geen scha deloosstelling .in grond te eischen. Europa zette den Serviër dus 't mes ©p do keel 1 „Je eischen laten varen, of anders met bet O.-H. rijk oorlog voeren en dan alleen, want je eisch om grond heeft niet onze sym pathie." En wat doet de slimme Serviër? Hij antwoordt met een handigen zet .op 't politieke schaakbord neemt 'de Donau-monarchie èn meteen ook de waarschuwende mogendheden in L ©oije. Zijn bescheid isServië is te genover Oostenrijk-Hongarije vol- fiueiit niet oorlogszuchtig, wij laten jcm <ui te bewijzen; ai onze eiscnen vallen en geven de zaak geheel over aan <io mcgenoheden, die wij zooveel vertrouwen, dat zij zuilen beslissen naar recht en billijkheid en dus... in 't voordeel wan Servië. Bij een vluchtige lezing roept men uitdat is een mooi antwoord nu is ook 't Servische gevaar voorbij 1 Holazoover zijn we nog niet. Een Ju- te nescnouwmg van dit Servische bescheid bewijst, dat <Le oplossing der Balkan-crisis nog lang niet ge vonden is; integendeel, dat door de ze schijnbare oplossing weer een nieuw dilemma geboren is. We herinneren er aan, dat in de eerste crisisdagen van Rusland het voorstel is uitgegaan, om de geschil len door een Europeesche conferentie te laten regelen. Alle mogendheden waren daar vóór, behalve Oostenrijk- Hongarije, dat er voor was, de twis tende landen de geschillen onderling te laten regelen. Dit was van baron Aehrentlial verstandige politiek, want nu heeft hij de quaestie met Turkije in der minne geschikt en voor liet O.-H. rijk een resultaat ver kregen, dat bij een Europeesche con ferentie nooit bereikt zou zijn. Ook 't ge-schil tusschen Turkije en Bulgarije wordt onderling geregeld, alleen wil Rusland als bevorderaar(?) van de onderhandelingen optreden. Nu de Servische quaestie. Oosten rijk-Hongarije heeft verklaard, dat het wijl Servië geen schadeloosstel ling in grond meer eischt met de ei-gen regeering wil onderhandelen over het toekennen van economische concessies. Waarom dit standpunt? Wel, dan kan de Donau-monarchie aan Servië zoo veel en vooral ook zoo weinig geven, als zij verkiest. Maar Servië zag dit gevaar en daarom in eens de Europeesche con ferentie weer opgeworpen. Thans staat Oostenrijk-Hongarije niet al leen meer tegenover Servië, maar weer tegenover' alle mogendheden iets wat baron Aehrenthal met veel opofferingen gedurende de geheele crisis heeft trachten te voorkomen. YY a t zal het gevolg zijn van dit nieu we dilemma Zeker geen vrede, want Servië gaat onverstoord door met 't maken van oorlogstoebereidselen. Een waarschuwing der mogendheden aan Servië heeft nu geen zin meer, want Servië heeft aan den wensch der mo gendheden gehoor gegeven. YY'anneer de mogendheden dus betoogen willen moeten ze dat in Weenen doen en Oostenrijk-Hongarije bewerken om genoegen te nemen met de Europee sche conferentie. Maar dit zal geen succes hebben. Raron Aehrenthal wil deze vergulden doch niettemin bitteren pil, niet slik ken. 't Servische antwoord heeft dan ook geen oplossing gebracht, alleen heb ben de Serviërs heel handig 't dreige ment der mogendheden ontweken. Booze tongen vertellen, dat dit ServL sche antwoord in Petersburg maakt is We schreven aler is geen vrede van dit Servische antwoord te verwach ten, tenzij Oostenrijk-Hongarije toe geeft en een conferentie wil houden, maar.... dat zou weer uitloopen op nieuwe quaesties 1 Oostenrijk-Hongarije en Servië blij ven nog even vechtlustig naast elkaar staan als voorheen. Servië doet juist weer belangrijke bestellingen van oorlogsmateriaal en heeft allen uit voer van voedingsmiddelen verboden. En Oostenrijk-Hongarije? Elke dag van dezen ge wapenden vrede kost 130.000 kronen. Daarom verlangt men naar een oplossing, want deze uitga ven drukken zwaar. De stemming „wanneer Servië niet goedschiks wil, dan maar kwaadschiks" neemt in het O.-H. rijk toe. Geen wonder 1 De Do nau-monarchie is klaar voor den krijg", ook voor den grooten strijd te gen alle Slaven. YVant 't is nog altijd de vraag wat zal Rusland doen, wanneer 't inder daad tusschen Servië en het O.-H. rijk tot een oorlog komt. Heden kómt de Doema in geheime zitting bijeen, om zoo luiden de geruchten de buitenlandse he poli tiek te bespreken en een voorstel te behandelen om een belangrijk crediet voor oorlogsbenoodigdheden toe te staan. Waarvoor zijn die noodig? DE REGEERINGSPARTIJEN IN DUITSCHLAND. Daar zitten de Duitsche volksverte genwoordigers nu al eenige maanden te peinzen, om een 100 mark bij el kaar te krijgen, om de jaarlijksche inkomsten te verhoogen, en de nu be staande bekorten te dekken. De rijkskanselier wilde een rijks- inkomstenbelasting en verhooging der successie-rechten, maar daarvoor kon hij bij het block geen meerder heid vinden, omdat de conservatieven van zulke voorstellen niets willen weten. Na veel partij-overleg zijn de re geer ingspartij'en tot een overeenkomst gekomen, 't Compromis heeft ten doel te bepalen, dat de Bondsstaten aan't Rijk elk jaar de begeerde 100 millioen zullen betalen. Ze mogen 't uit de in komstenbelasting halen, onder voor waarde, dat inkomens beneden de 3000 mark (f 1800) vrij blijven, even zoo kapitalen beneden de 20.000 mark (ƒ1200). De partijen hebben dit compromis ovenwei voorloopig goedgekeurd, 't Verzet der vrijzinnigen is belang rijk, zoodat niet geen bepaalde ver- rassng zal zijn, wanneer ze bij u© eindstemming hun stem aan de goedkeuring onthouden. Dan valt dit voorstel en... komt het oude paard (vea-hooging der successie rechten en de rijks-inkomstenbelas ting) weeir voor den dag, en zit men weer in de crisis. 't Geld moet er toch komen DE KONING VAN ENGELAND OP REIS. De koning van Engeland is gister middag te 5 uur 30 te Parijs aange komen. EEN NIEUYY'E REVOLUTIONAIRE ORGANISATIE. Er wordt gemeld, dat de Russische politie een nieuwe nog onbekende re volutionaire organisatie op 't spoor is. Dat belooft weer wat I Hoeveel soorten heeft men van deze branche in Rusland? DE BELGISCHE LEGER- QUAESTIE. De Kamer nam met 76 tegen 75 stemmen liet voorstel aan, tot benoe ming eener commissie van enquête naar de resultaten van de wet op de vrijwillige dienstneming. Stadsnieuws Witte Kruis. Aan de leden van de afd. Haarlem van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" is thans in druk het jaarverslag van de afdeeling over 1908, waarvan we reeds breedvoerig melding maakten, toegezonden. Militaire Zaken. De milicien E. P., van het 10e re giment infanterie is door den Krijgs raad alhier vrijgesproken van de aanklacht wegens desertie. LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE. In de inrichting „Bethesda-Sarep- ta" alhier werd den 5den dezer ge houden de jaarlijksche vergadering van de Christelijke vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekte. De directeur der inrichtingen, de heer J. L. Zegers, bracht het 27ste jaarverslag uit Daar volgens bestuursbesluit het boekjaar looi>t van 1 Januari tot 31 December en dit besluit met den aan vang van 1909 in werking is getreden vroeger liep het boekjaar van 1 April tot 31 Maart geeft het ver slag een overzicht over de laatste ne gen maanden des jaars 1908. Y7ele woorden van waardeering wijdde de verslaggever aan het in November j.l. overleden bestuurslid, den heer Jan Bierens de Haan, 26 jaar lang penningmeester der Veree niging, wiens gemis in den boezem de? bestuurs wordt gevoeld. De heer C. F. Bierens de Haan, zoon van den ontslapene, nam voorloopig het the- saurierschap op zich. Met groote waardeering werd ge tuigd van de steeds in aantal toene mende afdeelingen en contribuanten van „De Macht van het Kleine", ten voordeele van on- en minvermogende toevallijders, en den rusteloozen ijver van een der diakonen, broeder J. A. Hoekendijk, die op verschillen de wijzen dezen arbeid bevordert. YVat de verpleegden aangaat, be halve op de medische behandeling en de voorziening in de geestelijke be hoeften, werd veel nadruk gelegd op het resultaat van de den verpleegden verschafte bezigheden en de hun ge schonken ontspanningen. Tevens werd uiteengezet, hoe bij de duurte der levensmiddelen en de uitbreiding van het noodige onderhoud en do even noodzakelijke aan- en verbou wingen, het verpleeggeld voor 3de klasse patiënten steeds meer ontoe reikend blijkt. De jaarrekening begon met een nadeelIg saldo van ruim f 10.000 en een begrooting voor het jaar 1909 is ingediend tot een bedrag van 9 a f 10.000. De penningmeester toonde in zijn verslag een en ander in biizorderheden aan. Het getal zusters, werkzaam in en buiten de inrichting, bedraagt 49, dTt der broeders 89. Van de zusters ziin op verschillende posten li werk zaam, van de broeders 31. Door de zusters werd bovendien 9 maal in Darticuliere verpleging hulp ver leend, door de broeders 32 maal. In het Diakonessenhuis te Batavia is één zuster en één broeder geplaatst, één broeder vertrok als zendeling naar de Talauer-eilanden, een ande re slaagde bij liet examen voor hulp prediker in lndië, een derde bereidt zich op de Zendingsschool te Rotter dam voor den arbeid op N.-Guinea voor. Het verslag maakt melding van veel zegen in verschillend opzicht, doch wat omtrent den financieelen toestand wordt medegedeeld, recht vaardigt het beroep, dat gedaan wordt op het betoon van daadwerke lijk^ sympathie. Tot bestuursleden werden opnieuw benoemd mevr. SwaanBastert en jhr. rar. Ted.ing van Berkhout, en gekozen mevr. Haitsma Muiier—Te- ding van Berkhout, mevr. Enschedé Enschedé, jhr. mr. A. F. de Savor- n,ir;Lohman Jr., ds. J. A. van Leeu wen, te Bloemendaal. Tot penningmeester werd verkozen de heer C. F. Bierens de Haan en de periodiek aftredende secretaris, de heer J. L. Zegers, herbenoemd. De geneesheer, dr. C. J. C. Burkens schetste de medische zijde der zaak en hare resultaten. Het aantal pa tenten bedroeg aan het einde des jaary 195 vrouwelijke en 207 manne lijk'.- verpleegden, zijnde te zamen 11 meer dan bij den aanvang des boek- jaars. U»; de verschillende verslagen bleek tot welk een omvang de werkzaamhe id der Vereeniging zich hebben uit- gehreid. Aan dit verslag kan worden toege voegd, dat 1.1. YY'oensdag in de Jans- kerk vier nroefzusfcers tot diakonessen zijn ingezegend, waarbij door de hee- ren ds. C. J. van Paassen en J. I.. Zegers het woord werd gevoerd. In de vorige week deden 7 broeders der in richting „Meer en Bosch" voor eene commissie, bestaande uit de heeren doctoren Lodewijks, Timmer, Colen brander en Kersbergen (de genees heer der inrichting, dr. Burkens, was door ongesteldheid verhinderd) exa men als ziekenverpleger. Van dit ze vental voldeden zes aan de gestelde eischen en ontvingen het diploma, namelijk de broeders G. van Eyk, J. Ellen, H. Tukelaar, L. Y7erboon, C. de Haas en H. A. Borghols. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid is thans tentoonge steld eene verzameling afbeeldingen, betrekking hebben op de Oud-Ger- maansche en Gallische bouw- en beeldhouwkunst. Deze hoog karakteristieke werken die lange jaren aan het oog van den kunstvcxrscher zijn ontsnapt en als werk van barbaren werden aangezien zijn in den laatsten tijd, nu het na tionale kunstgevoel der volkexen is ontwaakt, de aandacht van kunstken ners en kunstenaars meer en meer gaan boeien en heeft men het eigen aardige schoon en de geweldige kracht, waardoor deze werken uit munten naar juiste waarde weten te schatten. Tevens zullen voor het laatst de werken van den kunstpottenbakker Lanooy uit Gouda te bezichtigen zijn. Zondag is de toegang kosteloos. Hinderwet. B. en YV. van Haarlem brengen ter kennis, dat bij hun beschikking van 2 Maart j.l. hunne beslissing op liet verzoek van J. S. Cohen, om vergun ning tot uitbreiding van eene bakke rij, door het bij plaatsen van eenen beete-luchtoven in het perceel aan de Spaarnwouderstraat, waarbij de electromotor van P.K. zal worden verplaatst, is verdaagd voor den tijd van vier weken. S t e e n m a n's Orkest. Men meldt ons Onze stadgenoot de heer Joh. Steen man heeft weder het voornemen naar vermogen bij te dragen tot het uit oefenen van weldadigheid, door met ziin bekend orkest eerstdaags eene uitvoering te geven ten bate van YVel- dadigheid naar Vermogen. Daaren boven is het hem gelukt eene soliste te engogeeren, d>e zich, met hel oog op het goede doel, bereid heeft ver klaard geheel belangeloos bare mede werking te verleenen. VERKIEZINGEN KAMERS VAN ARBEID. Het bestuur van den Christelijken Besturenbond zendt ons toe eenë ge wijzigde candidatenlïjst inzalie de verkiezingen voor de Kamers van Ar beid. Deze luidt thans Y'oor de drukkersbedrijven T. H. Broekhuizen, J. van Norden en J. Broekman. Voor de voedings- en genotmidde len J. v. d. Veldt (aftr.), F. v. d. Vliet (aftr.), H. Souverein, C. van vV leringen en P. J. v. d. Zon. H. Tb. Peltenburg. Omtrent den heer Peltenburg kun nen wij nog medecteelen, dat hij be hoorde tot de opr.chters van de Haar- lemsche Ambachtsschool en een zeer gewaardeerde kracht in haar bestuur is geweest. Tegenover zijn vakgenooten heeft hij zich bovendien onderscheiden als penningmeester van de onderlinge verzekering tegen ongelukken, cLe door de Vereeniging voor industriee- Len en kooplieden in bouwkunde en aanverwante vakken was opgericht vóórdat de rijksverzekering bestond. De wijze, waarop de heer Pelten burg daarover de administratie voer de, verwierf aller lof. De ter aarde bestelling heeft Dins dag plaats.: Door het personeel van den stof van het 10e regiment infanterie al hier in garnizoen, werd gisteren een schietwedstrijd op revolver gehouden. Er waren 7 prijzen uitgeloofd, die achtereenvolgens werden behaald door den sergeant-wielrijder Eve naar, den adj-.onderoff. Roozeboom, den ad j ud an t-onderoff .-k war tier m Van 't YVout, den sergeant Blinde man, den adjudant-onderoff.-kwar- tierm. Vrijdag, den sergeankwielrij- der De Gee en deal sergeant Köninghs. Stucadoors. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van stucadoorspatroons is aangenomen de conferentie te houden met de gezellen, die door dezen was aangevraagd. Hedenavond zal deze bespreking plaats hebben. BLOEMBOLLENCL'LTUUR. Na het afdoen van eenige huishou delijke aangelegenheden werd gister avond in de vergadering van de afd. Haarlem van de Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur door den heer J. Mooy Jr., mededeel ing gedaan van de rekening. De uitgaven bedroegen /333 en de ontvangsten 586, de laatste echter met inbegrip van een spaar bankboekje van f 200. Na behandeling van den beschrij vingsbrief voor de 118de Algem. Ver gadering werd in zake het punt be treffende een collectieve inzending der afdeeling op de tentoonstelling van 1910 besloten daaraan geldelijken steun te verleenen. Het bedrag zal la ter worden vastgesteld. De heer J. H. Z ij p, veearts te Halfweg, is benoemd tot assistent van den ddBtricts-veearts, den heer M. J. Hengeveld alhier. DE INBRAAK OP DE OUDE GRACHT Naar we vernamen heeft zich bij de politie een juffrouw aangemeld, die omtrent de inbraak bij den heer Van Deursen lieeft verklaard, dat zij Donderdagavond te 10 min. over half 10 twee ongunstig er uitziende per sonen heeft opgemerkt. De één stond bij den lantarenpaal op den hoek Oude Gracht—Scha- chelstraat en de ander bij de pakhuis deur, waar, naar men weet, de in brekers zich hebben toegang verschaft tot de woning van den heer Van D. Zii had ook nog opgemerkt, da.t beide personen teekens met elkaar wissel den. Door hun vreemdsoortig gedrag had de voorbij gangster de lieden goei opgenomen. Mede valt nog te vermelden, dat de heer Van D. het klavier-sleuteltje van het geldkistje vermistte, zoodat liet mogelijk is, dat de dieven da ai'van liebben gebruik gemaakt. G e v. V o o r w. Een jachthond, bij J. YY'evers, KI. Houtstraat 53. Een zrilveren broche, bij A. Marken- steijn, Oostvest 38. Een beursje, waarin geld, bij C. Swtnneker, Romolenstraal 8. Een bruinharige hond, bij J. YV. ter Horst, De Clercqstraat 135. Een heerenhandschoen, bij H. Huij- boom, Van Marumstraat 20. Een abonnementskaart H. IJ. S. M., ten name van YY7. H. YVessc-1, bij G. J. "an 't Vlie, Zuid Polderstraat no. 117. Verloren. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een gouden dasspeld. SCHOTEN. Slechte praktijken. Vandaag vervoegden zich bij een ingezetene alhier twee personen, die eenige mudden anthraciet te koop aanboden. Zij deden een heel verhaal van" een slechten betaler, zoodat zij slechts mochten afleveren A contant, hetgeen niet geschied was en dat ze er nu tegen op zagen de vracht weer mee terug te nemen. Zij lieten een monster anthraciet zien, dat aan alle eischen voldeed, de prijs van 1,25 per mud werd goed gevonden en 6 niud werden in den kelder gestort. De kooper, zeer ingenomen met zijn koopje, daalde in den kelder af, om het gekochte te monsteren, doch be merkte tot zijn schrik, dat het geen anthraciet maar vuile smidskolen waren, slechts geschikt om in de smidse gebruikt te worden. Men zij dus op zijn hoedel AERDENHGUT. Slachtoffer der werkloosheid. Door honger en uitputting viel gis terenmorgen een persoon op den Zandvoortschenweg voor den sigaren winkel van den heer Van den Bos neer. Hij werd daar binnen gedragen en op liefderijke wijze van het noodi ge voedsel voorzien. Daarna kon de stumper zijn weg weer vervolgen. Het bleek een werklooze te zijn uit Am sterdam, gehuwd en vader van een groot gezin. BENNEBROEK. Daartoe uitgenoodigd door de alhier gevestigde afd. van den Chr. Nat. YY'erkmansbond en de Chr. Jonge- lingsvereenaging trad Vrijdagavond In de Ned. Herv. kerk alhier op Ds. M. M. den Hertog van Hillegom met eene boeiende lezing over het onder werp „Twijfel". De zeer begaafde spreker werd met groote aandacht door de aanwezigen gevolgd, en ds. Gerth van YVijk was zeker de tolk der vergadering, toen hij den spreker na afloop voor zijn schoone lezing dankte. HAARLEMMERMEER. De scheepvaart in Haarlemmermeer is weder gestremd, tengevolge der vorst. De heer F. J. Kleijn, klerk teai post kan tore te Amsterdam, is in gelijke betrekking geplaatst aan dat te Haar lemmermeer, Benoemd te Hoofddorp, tot onder wijzer aan de Chr. School, de lieer J- v. d. YY'erf te Leek. HALFYVEG. Na optreden van den lieer J. van Oversteeg van Amsterdam, is alhier eene afdeeling van Patrimonium op gericht, aanvankelijk niet omstreeks 50 leden. EEN KIND VERBRAND. In de Blauwlakensteeg, een zij straatje van den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam heeft gistermorgen een treurig ongeluk plaats gehad. Een negenjarig meisje, Ditje Ledae genaamd, wonende op de eerste ver dieping van perceel 144, had voor een overbuurvrouw op de derde ver dieping van no. 152, van een kar, die in de steeg stond, voor een cent iets te halen. De cent, dien de buurvrouw, mej. W. C. Hendriks, uit het raam naar beneden had gegooid, was ech ter in een plas gevallen en daar het meisje hem niet vinden kon, kwam de buurvrouw beneden, om hem te zoekeu. Inmiddels ging het kind naar boven. Een oogenbük later, toen deze ook naar boven ging, kwam zij het kind op de tweede verdieping gillend en in lichte laaie tegen. Zij deed nog pogingen om de vlam men te dooven en een oogenblik scheen het dat zij in haar pogingen zou slagen. Het kind snelde echter in haar angst de trap af en de straat op; waar de wind de vlammen tot een vuurzuil aanwakkerde. Een boekdruk kersgezel ijlde toe, greep het kind vast, rukte de brandende kleeren af en wist, door het kind in een deken van een der huurlieden te rollen, de vlammen te dooven, waarna hij het naar het Binnengasthuis droeg. Daar bleek, dat het kind zoo deer lijk aan gezicht, borst en zijde ver brand was, dat de toestand als zeer ernstig wordt beschouwd. GEVAARLIJKE KRANKZINNIGE. Te YY'ijlre is een stroom ij t afgebrand welke stond in de weide van den land bouwer J. KI., te Berghoven, en ook aan dezen toebehoorde. De marechaussees van Gulpen wen* den hiervan verwittigd; zij deden een onderzoek, waaruit bleek, dat de brandstichter genaamd is J. H. L., 42 jaar, landbouwer, wonende te Stok- hem: de brandstichter blijkt helaas krankzinnig te zijn. Maatregelen zijn dan ook reeds genomen, opdat L. in een gesticht voor krankzinnigen ge plaatst kan worden. TEGEN VERVALSC.HING VAN MARGARINE. Reuter seint uit Griinsby De douane-autoriteiten spraken Vrijdag het vonnis uit tegen een vic tualie-handelaar te Sheffield, we gens den invoer van vervolschte Ne- derlandsche margarine, bevattende rneer dan 4 proc. water boven de li miet van 16 procent. Daarbij werd er op gewezen, dat slechts dan aan het bedrog een einde gemaakt zou kunnen worden, wan neer men voortging met het vervolgen, -van importeurs, daar deze de expor teurs dan wel zouden dwingen on- vervalschte waar te zenden. De han delaar werd veroordeeld tot een boe te van 5 p. st. en in de kosten, bedra gende 32 sh. 6 p. TYYEEDE KAMERVERKIEZINGEN. OOSTZAAN. De volkskiesvereeni- ging ie Oostzaan heeft den heer J. E.- YY'. Duijs, lid van den gemeenteraad van Zaandam, canaidaat gesteld lot lid der Tweede Kamer voor dit dis trict. In de vergadering van de vrijzinni ge kiesvereeniging te YY illemsoord is met algemeen© stemmen tot voorloo pig candidaat voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer voor dit district geproclameerd, de heer mr. J. van Gilse, kantonrechter te Steenwijk (Unie-liberaal). De heer G. YV. Stroink, burgemeester van Steenwij- kerwold, die was aangezocht eencan- didatuur te aanvaarden, had bericht gezonden, dat hij, met het oog op de vele werkzaamheden aan zijn ambt en zijne vele functies verbonden, hier voor meende te moeten bedanken.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 13