HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 6 MAART 1909 ze „dépuié de la Guadeloupe" en „président du conseil général" geen geboren Franschman is. Nu ja, zijn huidskleur en zijn voorkomen verra den het natuurlijk ook. De heer Légitimus is sedert eenl- gen tijd in opspraak, voornamelijk door zijn strijd geen box-match, maar een veel langduriger, poliitie- ken en administratieve strijd met Gérault-Richard, den anderen afge vaardigde van Guadeloupe. Légitimus werd geboren te Pointe- A-Pitre. Zijn ouders waren arme werklieden, die, evenals alle andere negers der Antillen, een zeer karig dagloon verdienden. Op school onder, scheidde Légitimus zich heel gauw door zijn buitengewone inte'Iigentie. En reeds op zijn vijftiende jaar be gon hij zich met politieke zaken be zig te houden en droeg hij het denk beeld met zich om, zijn rasgenooten geleidelijkerwijze te bevrijden van het uitbuitingsstelsel der overheer- schers. Door gedurig met onverdro ten ijver te werken voor de ernancipa. tie der zwarten, verkreeg hij hoe lam ger zoo meer invloed en gezag in zijn land. In 1898 stelde hij zich candidaat voor afgevaardigde van het tweede arrondissement van Guadeloupe. In weerwid van heftigen tegenstand van de zijde der reaction» ai ren, wist zijn groot© populariteit hem den Kamer zetel te doen bemachtigen. Te Parijs, in de Chaihbre des Dé- putés, maakte hij kennis met Gerault Richard, die toen nog een onbemid delde revolutionnaire socialist was. Deze oefende veel geestelijken invloed op den jongen neger uit, in dier voege zelfs, dat de zwarte den hlanke mefinam naar de Antillen en hem aan zijn landgenooten voorstelde als een soort van aanstaanden bevrijder. Dom Legiümusje Iu 190?, bij de nieuwe verkiezingen in zijn land, stelde Légitimus, toen hij reeds zeker was van ©ene groote meerderheid van stemmen voor zich zbn kiezers voor, Gérault-Richard ir lijn plaats af te vaardigen. Hij zelf mu zich dan candidaat stellen in het andere arrondissement, tegen Ger- ville-Réache, den candidaat der ker kelijke partij, der „libéralistes", zoo als die partij in Guadeloupe ge noemd wordt. Aangenomen. Resul- aai Gérault-Richard werd in het weede arrondissement gekozen: Lé- jitimus moest liet in het eerste tegen Gerville-Réache afleggen. Dom Légi- musje 1 Men zegt, dat een neger hardnek kig is. Bon Légitimus werkte ijverig voort aan de neger-emancipatie. Zóó, lat in 1906 Gérault-Richard don on- vermoeibaren neger zijn circonscrip- oie kon teruggeven en in het eerste arrend'ssoment de zege op Gerville- Réache kon behalen, terwijl Légiti- ■rius zr'ch door het tweede arrondisse- nent kon doen afvaardigen. Toen begon het geschil tusschen de bt-ide afgevaardigden van Guade loupe. Légitimus kon, vanwege een sterf geval in de familie en mede om re denen van koloniaal-politieken aard, ïerst In December 1907 te Parijs ko nen. In deze wereldstad werd hij tot zijn groote verbazing gewaar, dat Gérault-Richard op zeer heftige wijze tegen hem geageerd had. De neger begreep er gesn sikkepit van. Dom musje 1 In Guadeloupe zijn, evenals in Ne- lcrlandsch-Indië, zeer veel mooie plantages, zeer rijke landerijen en zeer gemakkelijk uit te buiten werk lieden, zegge: koelies. Kortom, Gua deloupe, zoo ver van honk, van Frankrijk, is een goed land van buit L'w vriendschap en uw bijstand, o zwarte man, waren den heer Gé rault-Richard indertijd zeer welkom, omdat ze hem dienstig waren om Gerville-Réache uit den weg te rui men. Nu deze echter van de baan is, zijt gij overbodig, te veel, o, Légiti- musje. Juist en vooral gij, want de slimme Richard, die nu al een „ri- cbard" is en dus geen revolutionnair socialist meer wat moet iemand, die kasteelen bezit en zich in aristo cratische salons beweegt, met het socialisme aanvangen de slimme richard Richard, die belust is op nog meer „richesses", begrijpt, dat uwe populariteit „lè-bas" hem het aller meest in den weg staat, om hem, bij wijze van'spreken, tcrt koning der Antillen te doen uitroepen. Daarom heeft uw blanke broeder eene cam pagne tegen u geopend. Daarom heeft hij, uw voormalige vriend, die zoo veel" aan u te danken heeft, zelfs het dagblad „Paris-Journal" opgericht. Dom, onnoozel Légit'musje Het is toch alles zoo klaar als een klontje. Simple comme bonjour. Wait de campagne te beduiden had? Toen Légitimus nog in zijn land was, werd hij er van beticht, onge oorloofdheden bii de verkiezingen te hebben uitgehaald. Strafbare prak tijken. Indien het waar ware, dan nóg zou juist Gérault-Richard de al lerlaatste zijn, die de beschuldiging had mogen uitbrengen, dewijl juist hij dan het meest van die „tripatouil- lages" geprofiteerd zou hebben. Doch bovendien wint het vermoedert, dat de beschuldiging uit de lucht gegre- oen is, hoe langer zoo meer veld, na iemaal bij het onderzoek de beschul digde niet éénmaal ter verantwoor ding is geroepen. Emmanuel Pays, tijdelijk vervangend procureur-gene raal in Guadeloupe en tafelvriend van Gérault-Richard, leidde het on derzoek En op de terechtzitting werd Légitimus bij verstek veroordeeld tot wee jaren gevangenisstraf, wegens .fraudes électorales" Légitimus wist zich echter, na zich langen tijd te hebben schuilgehouden, aan de lange armen van den heiligen Hermandad te onttrekken en Parijs te bereiken. Hm- te Parijs verdedigt hij zich hu als een leeuw tegen zijn belagers. En net laat zich aanzien, dat eer Gérault- Richard dan de neger er een leelijke pijp bij zal rooken. De waardige wijze waarop Légitimus de pen voert in Le Journal" wekt ieders sympa- Jiie. Gérault-Richard daarentegen ge bruikt, zooals hij altijd heeft gedaan, groote woorden, die naar populaire meetings rieken. De tegenstelling is opmerkelijk. Bovengenoemde procureur-generaal Emmanuel Pays schreef eens, vóór het conflict tusschen de beide afge- aardigden van Guadeloupe, het vol gende over den „onderhavige»" ne ger: „Gij zijt de wegbereider van dit be wonderenswaardig werk. Alleen, men ican zeggen: zonder middelen, zonder invloed, maar met het geestdriftig en ferm geloof uwer 21 jaren, met de ge weldige wilskracht van den apostel, hebt gij het durven ondernemen, dur ven verwezenlijken. De bedreigingen hebben u niet doen wankelen; de ont beringen, het lijden, de misère, de te leurstellingen, de verguizingen heb ben u niet vermoeid. Meer dan dat, de afvalligheden, het verraad, de ge meenheden, al die dingen, waaraan meermalen zelfs de meest goedwillige naturen zich niet wenschen bloot te stellen, hebben u niet ontmoedigd. Gij zijt recht afgegaan op het ontworpen Ideaal, als op een vuurbaak, ze too- nen-d aan hen, die zich om u heen hadden gegroepeerd, terwijl gij hun weg verl'chttet, hun streven steundet en hun hoop vermooidet, Dezen, in den beginne klein in aantal, aarze lend, schuchter, vreesachtig zelfs, wijl zij dikwerf slachtoffers waren, hebben hun gelederen zien vergroo- ten. Zij hebben hun moed gesterkt, hun durf vermeerderd en zij hebben hun klasse-verzet uitgekreten. De twisten, eerst door u aan het socialis tische Frankrijk overgebracht, wer den gehoord en zegevieren tegenwoor dig met den steun van Gérault, den wapenbroeder, dien gij vrijwillig ge- kozeai hebt om u bij te staan met zijn gezag en zijn vurige toewijding. Zóó dat dit werk gereed schijnt te zijn om zich te verwezenlijken, hetgeen bevat kan worden in deze twee apo- théose-termen: het geëmancipeerde Guadeloupe voor het geëmancipeerde Guadeloupsche proletariaat. Glorie moge daarvan uw deel zijn!" Onze neger zal nu wel een hoog denkbeeld koesteren van de hecht heid, de duurzaamheid en den ernst van des blanken broeders vriend schap. Men heeft al danig gezwetst over het „gele gevaar al den tijd na Ja pan's glorierijke opkomst als mo gendheid de opr ichter-direc tour hofodredacteur van „Paris Journal' maakt zich nog belachelijker door het „zwagR© gevaar" als spookbeeld te doen verrijzen. Komaan, Sam Mac Yea en Joe Jeanne tie, on ook gij, Légitimus, als het toch waar is, dat de zwartjes „ne se mangent pas entre eux", dan be grijp ik het volkomen. Jullie worden toch al door de blanken opgegeten... OTTO KNAAP. Stadsnieuws VERBOUWING. De zaak van den heer Th. Lohrnan in de Groote Houtstraat bij de Ane- gang heeft een groote verandering ondergaan. Het oude huis is geheel verdwenen en 'n nieuw, ruim ge bouw daarvoor in de plaats gekon»en. De étalage is verbreed en verfraaid, de winkel uitstekend ingericht, bet licht stroomt door de groote spiegel ruiten naar binnen, zoodat de gehee- le winkel, wat lang niet van alle winkels in de Groote Houtstraat kan gezegd worden, uitmuntend verlicht s. De fraaie eenvoudige gevel is wer. kelijk een waardige plaatsvervanger van den ouden. Tegen 't bruine hout van de winkelkast zullen de dames- confectiegoedercn zeer goed uitko men. Onze hoofdstraat is weer een mooi. smaakvol gebouw rijker ge worden. Cursus ter opleiding voor het examen tot verkorten dienstplicht Voor zes jongelieden, geboren in de jaren 1889 of 1890, bestaat gelegen heid om kosteloos te worden toegela ten tot den cursus ter opleiding voor het examen tot verkorten dienstplicht onder leiding van den heer J. M. Wen- tink. De cursus zal worden gehouden in groote zaal van „den Doelen" al hier. Belangliebbenden kunnen zich aan melden ter gemeente-secretarie (2e deeling] tusschen 's morgens 9 ure en 's namiddags 2 ure, uiterlijk tot en met Vrijdag 12 Maart 1909. Rubriek voor Vragen Ge&bonneerden hebben het voorrecht ragen op verschillend gebied, mits voor •eajit woord hig vatbaar, in te renden bij de itedactie van Haarlem'* Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den lag na de intending. VRAAG. Wanneer ik van November af tol Febr. 1909 bij één patroon werkzaam ben geweest en zonder «enig contract of eenige aanleiding noch reden onmiddellijk word ontsla gen, heb ik dan nog eenig recht op schadevergoeding ANTWOORD. Uw patroon moet don wettelijke» opzeggingstermijn in acht nemen. Doet hij dat niei, dan is hij een schadeloosstelling verschul digd, gelijk aan het loon gedurende den opzeggingstermijn. VRAAG. Wij hebben een zoon in ons huwelijk. Wanneer nu een van ons beide echtgenooten sterft, en er is eenig vermogen, hoe wordt dat dan verdeeld. ANTWOORD. Als er gemeenschap bestond don wordt de gemeene boe del bij sterfte verdeeld. De eene helft behoort dan tot de nalatenschap van den overledene, welke door den zoon wordt verkregen, tenzij er een testa ment is, want dan krijgt de overblij vende van die nalatenschap de helft en de zoon <3© andere helft» VRAAG. Wonneer iemand op de al- meen© begraafplaats ter aarde besteld wordt, heeft de politie dan het recht liet publiek terug te houden, hoewel liet gewoon is de plechtigheid bij te wonen ANTWOORD. De politie heeft het recht (is zelfs verplicht), zoodanige maatregelen te nemen, als zij o-nder de bes-taande omstandigheden tot handhaving der orde voor geraden houdt. Wie zich meent te beklagen te heb ben over genomen maatregelen, kan zich onder uitvoerige mcdedoeling der feiten tot het hoofd der politie wen den. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, waar en hoe laat Mr. Thiel gratis zitting houdt? ANTWOORD. Zaterdagavond 8 uur; in het gebouw van Toynbee, Donkere Spaarne. VRAAG. Zijn de plaatsen Apeldoorn en Hilversum steden of dorpen? ANTWOORD. Dorpen. VRAAG. Wat kost het in den trein een rijwiel als bagage naar Gent mee te nemen ANTWOORD. Als u geen lid van den A. N. W. B. is en geen tijd heeft, om voor uw vertrek dat te worden, en de formaliteiten in acht te nemen, die in Arnhem moeten geschieden, dan moet u een vrij belangrijke som aan het g ren sk au tooi als waarborg storten. Huur liever te Gent een fiets; dat is gemakkelijker en goedkooper. VRAAG. Mag ik voor mijn man- denmakerij, waar uitsluitend stuk werk voorkomt, een arbeidscontract maken, waarin gezegd wordt, dat het loou door patroon en knechts samen oor de verschillende maten geregeld wordt? ANTWOORD. Daar kunnen wij geen bezwaar in zien. Maar wat, in dien soms geen regeling getroffen kan worden De rechter zal dan de aangewezen persoon zijn, orn het loon naar billijkheid vast te stellen. VRAAG: Wat te doen aan een kip, die kalkpooten heeft? ANTWOORD: De beenen inwrij- vcn met groene zeep, den volgenden dag reinigt u die daarna met een har den borstel met warm water engroene zeep en smeert de pooten zoo hoog mogelijk in gedurende een 8-tal dagen 1 maal per dag met petroleum of met onverdunde cr-eoline. De zitstokken eveneens ccnige feeeren flink met pe troleum inwrijven. VRAAG: Kan een deserteur wleise papieren in Duilschland zijn, hier trouwen? Kan hij zonder papieren trouwen of wanneer hij ze noodig heeft, kan hij ze dan op\ragen of in bezit krij gen? ANTWOORD: Is hij H o 11 a n d s ch deserteur en was hij op 1 Januari nog geen 40 jaar oud, dan loopt hij niet alleen kans, maar wordt zeker lijk als zoodanig gearresteerd. Wanneer een Hollandsch deserteur inhetbuitenland trouwt, wor den hem, op zijne aanvrage, de noo- dige papieren toegezonden. Is hij D ui tsch deserteur dan kan hij hier trouwen, want dan be hoeft hij alleen te bewijzen, dat hij niet tot Hollandschen militai ren dienst verplicht is geweest. Haarlemsche Handelsvereeniging bu km. heal, van 12 flor. 1«W, De Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht lü Mei 1»92, heeft in den loup van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door ais lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 606 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haariemscli8 Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat bare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeuiging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksehe contributie van 3.50, die gevraagd wordL De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats ?r mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden bet recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereenigmg te vragen, die ook in procedure» en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. iiei nlijkt iu ueu ifcttisleu lijd dal uieu ttcte ueiaugrijko voordee len begint ie waardeeren wam gatier i Mei meidden Aich t>7 nieuwe leden aan, Als proef kunnen voortaan, nieuw© leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 Aprilj ad 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeuiging zijn de beereu Mrs. Th. de Haan iiugenholtz en A. H. J. Merens, bpaurne 94, ullner, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Junsweg li. Voor incasso s door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar builen de stad woonachtige personen bedragen 60 Cts. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Inforuia tien naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentie» op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 cts. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 inforuialién en rechts geleerde adviezen werden in het afge- loopeti jaar gegeven. In December 1908 en Januari 1909 zijn 55 vorderingen tot een bedrag van 1099.96 1/2 betaald 13 vorderingen worden afbetaald, 17 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend Is dagelijks van 's morgeus 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, 'waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Nieuwe leden voor 1909/10 kunnen nu reeds tot de vereeuiging toetreden en genieten alsdan tot 1 Mei e.k. alle voorrechten als een gewoon lid. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men Bums meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor- Haarlemmer Halletjes F.FN ZATERDAGAVONDPRAATJE. .Fidelio", zei Wouter, toen hij de zer dagen bij mij binnen kwam, „ik heb je over verschillende dingen te raadplegen. Ik weet hoe onaange naam je het vindt om gehaast te worden, zoodat ik me vrij heb ge maakt van allerlei drukke bezighe den eu volkomen in staat, den mid dag bij je door te brengen. Geef me dus een gemakkelijken stoel, zet het kistje sigaren maar voor me neer en dan kunnen we beginnen." Deze aanspraak deed me beven. U't ervaring weet ik, dat mijn waarde neef niet heengaat vóór het tijd wordt om te gaan eten en daar we nog een paar uur van dat tijdstip verwijderd waren, joeg de gedachte, dat ik zoolang zuurzoete op- en aan merkingen zou hebben te hooren, mij schrik aan. In den uitersten nood zou er mets anders opzitten, dan hem met zoetzure antwoorden te verjagen. Mijn vrouw keek bezorgd naar de vitrage voor de ramen ze weet uit ondervinding, dat d>e een tint geler zijn geworden, wanneer Wouter op bezoek geweest is, door den tabaks rook. „Je hebt", zei hij, de eerste rook wolken naar het plafond richtende, „wel eens geschreven over het wei nige bezoek van vergaderingen. Dat was...." hier wachtte hij een poosje, alsof hij de juiste uitdrukking zoe ken moest, „heel.... aard'g, och ja, wel aardig, maar 't was niet volledig, begrijp je ..Nee", zei ik. kwaad door dien toon matiên kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. PARIJSCHE BRIEVEN LXXI. Ea- zijn op het oogenblik drie ne gers te Parijs, waarmede een niet ge ring gedeelte der perg zich geregeld bezighoudt. Saim Mac Vea is een geducht bok ser, zooveel maal kampioen van dil- en-dat en hier-en-d sar. Een zeer groo te, stevig gebouwde neger, met enor me spierbundels, die hij van beroeps- wege heel dikwijls heeft te spannen. Hij is al eenige jaren te Parijs en is langzamerhand, door zijn nobele rechtwijze en waarschijnlijk ook door zijn negerschap zeggeexo tisme een der lievelingen van het sportlievende gedeelte van het Parij- sche publiek geworden. Joe Jeannette is een halfbloed-ne ger. Hij is onlangs, na een zegetocht in andere werelddeelen, te Parijs aan gekomen om hier zijn bokskunst te vertoonen. Sam Mac Vea is leelijk Joe Jeannette daarentegen is een mooie man. En het merkwaardigste is misschien wel, dat deze bokser een voorkomen heeft, waarop duidelijk zachtaaixiigheid te lezen staat. Toen een dezer dagen de twee negers mei elkander een robbertje zouden bok sen eea robbertje van 20 rounds a 3 minuten moesten honderden sportliefhebbers aan den ingang van het Cirque de Paris worden afgewe zen geen plaatsje was er meer on bezet. Joe Jeannette, sterk en hijzon der vlug, geleek in zijn bewegingen wel een tijgerSam Mac Vea, nog sterker, doch veel minder vlug, had meer weg van een rhinoceros. Opmerkelijk en beschamend voor de boksers onder de blanken, was de eerlijke en ridderlijke wijze, waarop de negers elkander te lijf gingen. De gansche match liep in de beste orde af, in tegenstelling van de daaraan voorafgegane matches tusschen blan ke boksers, waarbij allerlei ongare- gekllheüen en ongeoorloofdheden plaats vonden. En toen Sam Mac Vea door den arbiter ais overwinnaar, niét 1 punt meer, werd uitgeroepen ea* had geen „knock-out" plaats ge had wus er geen spoor van verzet bij Joe Jeannette te merken, ofschoon, naar de meaning van het gansche pu bliek, de match onbeslist was geble ven. Vele sportverslaggevers, niet ge wend aan zooveel ordelijkheid en rid derlijkheid bij bokspartijen verklaar den met Westersch cynisme: ,,Les nêgres ne se mangent pas entre eux". Pure onzin 1 Toen ik na afloop van den strijd Sam Mac Vea sprak en zeer duidelijk gewaar werd, dat zijn linkeroog er bijna was uitgeslagen doo reen „direct" va nJoe Jeannet te, stond het bij me vast, dat beide tegenstanders ernstig hadden gedon gen naar een eerlijke zege. „Hij bokst beter dan ik", zei Sam met een on- Europeesche eerlijkheid, „en als ik niet zoo'n groot uithoudings- eu weer standsvermogen had, was ik al bij de vijfde ronde knock-out geweest. Ik kreeg toen een geduchte» stomp op mijn hart, maar ik heb een hart van steen voor dergelijke dingen, wel- te-versiaan." En orn dit laatste zinne tje knipte hij met 11/4 oog. De derde neger werkt niet met zijn armen en zijn knuisten. Hij heet Lé gitimus en is volksafgevaardigde van Guadeloupe. Een oponthoud je.... Wanneer zal <Le Tweede Kamer in Nederland ook afgevaardigden van Java, Sumatra, Celebes, Borneo, Suriname enz. on der haar leden lellen De heer Légitimus is een zeer ont wikkelde man en spreekt goed, zelfs min of meer sierlijk, Fransch. Slechts een zeker accentje verraadt, dat de- van boven naar beneden, „nee, dat begrijp ik niet 1" „Hé", gaf bij ten antwoord op een manier alsof hij zeggen wouhoe kan een mensch zoo stom wezen! „Nu dan, ik zal 't je dan maar zeggen. Als er geen menschen komen op een ver gadering, dan kan dat de schuld wezen van de domme menschen, die wegblijven, of van de sprekers, die niet heel boeiend zijn." „De menschen kunnen toch vooraf niet weten, of een spreker amusant is of niet 1" Wouter grijnsde. „Heel aardig, ja heusch, heel aar dig. Maar wanneer de menschen zich op een vergadering vervelen, dan krijgen ze er voor een poosje den schrik van en gaan er vooreerst niet weer naar toe. Zoo was ik onlangs op een bijeenkomst, waar gesproken zou worden over onze verhouding tot de inlandsche vorsten." „O. die ken ik precies", viel ik hem in de rede. „Wat bedoel je „Mijn verhouding tot de inland- sch:> vorsten van onze Koloniën is heel eenvoudig: we zijn verre vreem den. Zij zijn daar en ik ben hier, en we hebben geen last van mekaar, wat ik van menschen, die veel dich terbij wonen, niet zeggen kan." Mijn vrouw trok een verschrikt ge zicht en keek angstig naar onzen neef, of hij den steek ook voelde. Maar Wouter deed dikhuidig. Zijn sigaar smaakte hem goed en hij had het er eenmaal op gezet, den middag bij ons door te brengen. „Jou verhoudingen, Fidelio", zei hij, „zijn heusch de moeite niet waard, om ze in een vergadering te bespreken. De bedoeling wasde verhouding van Nederland tot de irlandscho vorsten. Dat is tegen woordig een belangrijk onderwerp. Je hoort veel praten over de ontwik keling van den Javaan en over mede zeggenschap van den inlander in 't bestuur, kortom, je will er wel eens wat meer 'van hooren. Goed, ik ging er heen. Veel men schen waren er niet en die er zaten, hadden zich in twee groepen ver deeld, een bosje rechts en een bosje links, met in 't midden niemand. Net e3n boom, waar in 't midden de worm zit. De spreker was een man met een prettig gezicht, zoo een waar je een uur met genoegen naar kijken kunt. Alleen was ik een beetje verbaasd, dat hij na een kwartiertje al zei ,,d« tijd laat niet toe, hier dieper op in te gaan", hoewel de tijd er nog wel was, al waren we een kwartier te laat begonnen. Overigens praatte hij met zevenmijlslaarzenweet je w;*,t dat is „Nee", zei ik, „wie praat er nou met iets anders dan met zijn tong 1" „Dat begrijp je nou weer niet, om dat je geen verbeeldingskracht hebt. Hij praatte met zevenmijlslaarzen, omdat hij nu in de eene, dan in de andere eeuw was. Pas hadden we gehoord van de OosHndische Com pagnie in de zeventiende eeuw, of hupwipten we drie eeuwen en den Oceaan over naar de koppen snellers op Borneo. Nauwelijks waren we van den schrik bekomen, of floepdaar deden we een achter- waartschen sprong (als je niet weet hoe moeilijk die is, moet je hem maar eens probeeren) naar den tijd van Jacatra en Jan Pietersz. Coen. Een oogenblik daarna tippelden we anderhalve eeuw in vijf minuten door, een record, waar geen Mara- thonlooper bij halen kan. Nu en dan hoorden we bij afwisseling, dat de tijd te kort was, om op een onder werp dieper in te gaan, hoewel nie mand van ons vooraf gezeid had, dat h'j vóór tienen door moeder de vrouw thuis gekommandeerd was, irtegendeel zaten we stil als muisjes op onze stoelen. Om kort te gaan, 't was om tien uur uit. We klapten plichtmatig, toen de voorzitter met een zacht stemmetje (hij dacht zeker laten de inlandsche vorsten het niet hooren I) bedankte en gingen de deur utt. Weet je, waarom de voor dracht niet goed was „Hoo wil ik dat nu weten vroeg ik, natuurlijk bedoelende, dat ik im mers de lezing niet had bijgewoond. „Je kon toch ^én enkelen keer wel eens wat weten", zei Wouter. „Ik zal het je zeggen. De spreker kende zijn onderwerp zeer goed, dat was duide lijk te merken, maar hij had de stof niet gerangschikt, vertelde wat hem zw in de gedachten kwam, zooals je doet bij ie thee. A propos, wanneer je thee bij de hand hebtja, heel graag, vooral sterk, met suiker en melk. Wat ik nu zeggen wou is dit de menschen, die op deze vergade ring zijn geweest, blijven all»cht van een paar volgende vergaderingen weg. Sn de spreker heeft lang niet zooveel voldoening, ais hij gehad zou hebben wanneer hij aanteekeningen in goede volgorde gemaakt en daar van gesproken had.' Hier gooide hij 't overblijfsel van zijn sigaar weg, koos een nieuwe, stak hem aan en begon opnieuw. „Ken je onze wetten Dat zijn zoo van die strikvragen, waar je geen antwoord op geven kunt. „Zeg maai- ronduit van niet, want als je wat anders zegt, dan jok je ge ducht. Geen enkele Nederlander kan de wetten kennen, daarvoor zitten ze veel te onbeholpen en -raar in me kaar. Daar heb je bijvoorbeeld het laatste prachtstuk, de wet op het arbeidscontract. Nauwelijks was die veischenen, of een half dozijn bekwa me Nederlanders grepen de pen, om aan de andere minder geleerde Ne derlanders uit te leggen, wat er eigenlijk ^n die wet staat. Ik heb al gedachtwaarom vroegen ze maar niet dadelijk aan die zes heeren, om de wet ineens zoo duidelijk te maken, dat je geen verklarende boekjes noo dig hebtZooiets zou toch veel een voudiger wezen." „Misschien ligt het aan jou", bracht ik in 't midden. „Mogelijk wel", zei hij doodbe daard, „maar die opmerking past jou toch minder." Hij doelde er op, de schavuft, dat ik een paar maanden geleden bij hem gekomen was om inlichting te vra gen over een bepaling in een belas tingverordening, die ik niet goed be greep. „Enfin, ik laat me nooit op mijn grootere kennis voorstaan. Maar wat ik zeggen wou is dit begrijp je zoo'n wet niet goed, dan kost je dat van daag of morgen geld. Je kunt dan tot jezelf zeggen had ik maar meer hersens om die ingew'kkelde wet beter te begrijpen, dan zou het niet gebeurd zijn Er Is een andere wei, die zegt, dat je geen knollen voor citroenen mag verkoopen. Zoo staat het er wel niet precies, maar wat je waai' heet, moet ze ook wezen. Adres aan sommige menschen, die in cou ranten schrijven. Nee", voegde hij er bij toen ik een beweging van drift maakte, „daar bedoel ik jou immers met mee Het kon niet duidelijker gezegd wezen, dat hij mij wel bedoelde. Ik keek hem aan in machteloozen haat. „Waarom kijk je zoo zuur?" vroeg hij rustig, ,,'t Is of je pijn in je maag hebt, precies als die menschen, die bedorven pruimen hebben gekocht Weet je dat niet Nu dan, dezer dagen heeft een winkelierster terecht gestaan, omdat ze bedorven pruimen had verkocht. De eisch was vijf gul den boete. Vind je d^j niet veel te weinig 1" Ik stond op, want ik kon van kwaadheid over die onophoudelijke speldeprikken niet meer blijven zit ten. „Weet je", zei ik, „wie gestraft moesten worden Menschen, die al tijd alles beter weten dan een ander. Die moesten, moesten „Moesten, moesten...." herhaalde hij plagend. Op dat oogenblik sneeuwde het W©©r „Moesten voor den armen tolgaar der van de Zandvoortsche laan, die nog zonder woning is, centen opha len in sneeuw en kou." „Goed hoor", zei hij, zijn vierdeti sigaar aanstekende. „Als ik zoo iemand ontmoet, zal ik hem er heen sturen Gegroet, *t wordt mijn tijd. 'k Ruik je erwtensoep. Smakelijk eten P FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 17