HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. In stormachtige Tijden. Onze Lachhoek ZATERDAG 6 MAART 1909 Brusselsche Kont. CCXXII. Brussel is '11 stad met een cachet, iets karakteristieks, wat met geen en kele andere staxi overeenk-omt. Men zou ook kunnen zeggenin Brussel v'indt men iets terug van het leven in tiaJ van andere steden in België, in Holland, in Frankrijk. Hoe de plai- sante hoofdstad van Brabant verge leken wordt bij la ville lumière en den bijnaam klein Parijs draagt, is bekend. Menschen, die beide steden goed kennen en door een Parijsche bril de Brusselsche boulevards be zien, vinden ze méér klein dan P a r ij s c h. De echte Hollander vooral uit de minder groote steden, vaak zich nog vreemder gevoelend tegenover groote stads-drukte dan de echte buitenman, staat versuft te kij. ken door de hem hier omringende weelde, schittering en drukte. Er zijn punten in Brussel, de aankomst bij den „Nord", do bouievard Anspacb en de omgeving van de Beurs, die op een Hollander bij een eersten be zoek een onuitwisclibaren indruk ma ken. Brussel is een beeld van Belgie in miniatuur. Biedt het kleine land een groote verscheidenheid van land. streken, bevolking en taaleen druk ke havenstad als Antwerpen, waa- het Nederlandscb de hoofdtaal ie ei als bij talen evengoed Duitsoh als Fransch gebruikt worden ;een con servatieve Vlaamsche en onder de „betere" klassen gefranskillioneerde stijve en stille, maar zeer groote stad als Gent; vier badplaatsen langs de kust, waarvan Ostende de kroon draagteen Waalsche hoofdstac (Luik) in een bergachtige streekeen uitgestrekte Duitsche landstreek een wonderland van natuurschoon langs de Maasoevers, mooier vaak dan de Ilijn een sombere, zwarte grond waar gewerkt wordt in de donkere mijnen in Brussel vindt men van alles iets terug. Van Parijs: in de stadsdeelen, die ik reeds aanstipte, in de cabarets en enkele theaters Van oud-Groot-Nederland in de Groote Markt met haar oude huizen Van 't Vlaamsch-Hollandsche ban de Isgedoe in de benedenstad in den omtrek van Vischmarki ei. Handels kade. Van 't lieuveieniano., ir de hoogten van St -Gillis en die waarop bijv. het Paleis v. Justitie troont. Van den Vlaamschen volksaard in de Hoogstraat, van de Waalsche bevol king in 't coquette lxelles. Dat alles maakt Brussel, niet de gemeente, waarin zich zelfs geen enkel spoor wegstation bevindt, maar hei groote Brussel, waar in gewone omstandig heden elk Hollander zoo graag een Kijkje neemt, waar het volgend jaar honderd duizenden eenigen tijd zul len vertoeven om het groote feest van handel, nijverheid en kunstde we reldtentoonstelling te vieren. We hebben nu allen tijd om Brus sel eens op ons gemak te gaan bekij ken. Want 't is nu heel stillekens nu de derde Carnevalsdag achter den rug is en de „centen" op zijn. 'tWas Zondag zoo mogelijk nog kouder dan met Vastenavond of den vorigen Zon dag, toen het z.g. klein Cameval werd gevierd, maar minder druk op straat was het geenszins, 'k Wil maar op eén punt wijzen de Beurs. Wat een eenig gezicht was dat niet, die troepen gemaskerden de treden van het statige gebouw te zien op... stij gen, neen, dat gaai niet, te zien op.... springen om boven op het platform allerlei dolle fratsen uit te halen, te zingen, te dansen. Dat ging maar op en af met heele muziekkorpsen van liefhebbers wier muzikale prestaties niet boven critische bedenkingen ver. heven waren, maar die er toch 'n on schuldige vroolijkheid Inbrachten Van een „brasserie' in de daar- jvei liggende breede August Orts- straat, werden zoeklichtstraler op Jen Beursgevel geworpen, die alles hel verlichtten en die stoep met haar krioelende Cameval-narren en haar achtergrond van Dorische zuilen den indruk gaf van een reuzemtooneel in de open lucht, waarop een kostbaar gemonteerd tooverballel werd gege ven. Ook ik heb die stoep beklommen en had toen slechts één wensch een kiekje te mogen hebben op die dui zenden hoofden beneden mij. Zoo zag ik de dingen Een Brusselsch confrater schreef gisteren dat Zondag het Cameval maar soberkens was geweest. Andere jarer. wa9 het dus nog drukker. Zoo was het bekeken door een Brussel- schen bril. Een landgenoot, die met mij het eenig tooneel op de Beurstreden be wonderde, zag een weinig vlug een politieagent aankomen. „O, die worden er afgejaagd door dien agent, kijk maar 't Was natuurlijk niet waar. De Hollandsche bril paste hier niet. 's Nachts heel laat was liet zelfs rustig in de Hoogstraat. Rustig in de/, zin, dat de polit'e weinig te doen had. Zij lette alleen op misdaden, op vechten en stelen. Niet op overtredin gen op zingen, muziek of openblij ven van café's. Trouwens er beston den geen overtredingen. Alles was geoorloofd op dat gebied. België is een heel vrij land. Niet alleen café's, maar ook v-ele winkels, vooral na tuurlijk van eetwaren, bleven den ge- heelen nacht geopend. Winkelsluiting, d'if Amsterdam des avonds nu zoo vroeg doodsch maakt, wordt hier nooit inheemsch. Dat voelt men nu al, na al de vergeefsche po gingen, in die richting gedaan. Legio is het aantal winkels, dat hier heel den Zondag geopend is, en zijn ze soms des avonds gesloten, dan branden toch de electrische lich ter,, waardoor de straat gezellig blijft de stand in waarde stijgt Dat is royaal maar goed gezien van die winkeliers, zij bewijzen er een dienst mee aan de stad in 't algemeen, maar ook aan zichzelf in 't bijzonder. Aan het slot van mijn jongsten ..Kout" vertelde ik van een aardig heid, voorkomende in de revue van d< „Scalp op de nieuwe Bioscoop ziekte. De cinéma zelf is er niet boos om, als men haar op deze wijze in de maling neeniL Zij doei er zeif aan mee Ik heb hier een film gezien van Je treurige geschiedenis van een po litieagent, die op zijn vrijen avond ook naar d< Cinéma gegaan was en s nachts op zijn ronde allerlei mis dader. en overtredingen zag plegen of wel uit struiken en boomen sefcoone danseressen zag opstijgen, on ten slotte na een flinke uitbran der van zijn brigges voor zijn suffen gekregen te hebben, zich vast voor neemt, nooit meer naar de Cinéma te gaan. Wat Brussel aan Cinéma's oplevert is ongelooflijk. Men vindt ze letter lijk overal en bijna zonder uitzonde ring zijn ze weelderig ingericht, 't Is overaJ luxe en schittering en waar je dat gewoonlijk een behoorlijke plaats voor 30 centlmen kunt krijgen, .s Ik--, geen wonder, dat ze ondanks ie4 groote aantal (ik geloof, dat er Dier wel 300 zijn) uitmuntend floree ren. Toch beteekent het nog al iets waar in Brussel zoo veel gelegenheid voor ontspanning bestaat. We gaan eerst nog maar even een mooie revue kijken, 'n Revue is jour nalist ieL in beeld en kleurenpracht, de geestige luchtige journalistiek der boulevardkrantjes, die ons aantrekt. De mooiste revue die van het théatre Royal de l'Alcazar (de derde Konink lijke Schouwburg van Brussel, heet te recht Faut voir ge. (Dat moet je zien). De schrijvei Henri Enthoven schijnt me *xi verbazend knappe en geestige baas toe, die kijk heeft op het publiek. Als men deze revue gezien heeft, die uit 'n proloog, 3 bedrijven en 14 tafe- reelen bestaat, dan voel je dat 't met die eenactertjes voor onze Holland sche var'été-theaters toch eigenlijk n eu gedaan is. Er kan daarin niets gegeven worden, er bestaat geen han deling, geen verband, de geestighe den kunnen dus niet uit de situatie voortvloeien. 'k Doe slechts één greep uit deze revue De heerlijke parodie op „de Walsdroom'Frizzi en Nik, zingen eer, duet: Duitsch, Vlaamsch en Fransch. En dan later als tegenstel ling het ensemble van verlaten en vergeten operetten: De dochter van Mad. Angot, de Mascotta, de Arme Student, de Jonge Hertog, de mus- kettiers in v klooster, de Groother togin van Gérolstein en de Dochter van den Tamboer-majoor, waaruit de hoofdpersonen de geliefkoosde aria's zingen om als poppetjes van Fransch porselein te zamen de finale der 2e acte te maken. En dan de apotheose: de triumf der vrouw! Wie toevallig dezer dagen in Brussel mocht komen, vergete den titel niet. Ze is juist en waar. Faut voir cal Of er ook nog al wat gelegenheid bestaat onze moedertaal hier op de planken te hooren? Nu dat is maar zoo zoo. We hebben hier in de Lae- ken straat den Kon. Vlaamschen Schouwburg, maar liet repertorium (o.a. De Bultenaar) heeft mij tot nog toe niet tot een bezoek gelokt. Het spreekt echter vanzelf dat ik er bin nenkort heen ga. Nederlaridsche humoristen hebben we van tijd tot tijd kunnen hooren in de „Victoria" een variéteitje in de rue des frippiers, dat door een ondeme- menden Amsterdammer is opgericht. Indertijd was er ook een echte Wie ner Daineskapel van... Amsterdam- sche meisjes, waai' tusschen Fran- sche en Nederlandsche zangartisten optraden. Na den dood van den oprichter is 't zaaltje geruimen tijd voor andere doeleinden gebruikt, doch thans wordt het weer op de oude wijze ge ëxploiteerd. 't Is er verbazend goed koop, vrij entree en billijke consump tie en een programma dat in grootere zaken soms lang niet zoo goed is saamgesteld. En daar tusschen was wel de beste een Vlaamsche, zuiver- Nederlandsch sprekende komiek: La moen. Wat is die grappig! De man had verbazend veel succes, waaruit ik afleid dat de meeste bezoekers hem toch wel verstonden! Een goed IIol- landsch humorist zou 't hier dus ook wel eens kunnen probeer en In Ant werpen hebben Henri Orvan en later Speenhoff en de la Mar succes gehad, vroeger ook nog Solser en Hesse, doch in Brussel schijnt nog niemand van naam op dat gebied het aangedurfd te hebben. H. HENNING Jr. Stadsnieuws L" i t de „H a n d e 1 i n g e n". Geknipt uit het verslag van de „Handelingen" der Tweede Kamer betreffende de belasting op motor rijtuigen De heer Kolkman, Minister van Financiën Mijnheer de Voorzitter I De geachte afgevaardigde uit Haar lem houde het mij ten goede, als ik ben- zeg, dat ik van zijn redeneering heelemaal niets begrijp. Of de ge achte afgevaardigde heeft j.l. Vrijdag niet naar mij geluisterd, óf hij heeft mi; zoo glad misverstaan, dat ik er geen touw aan kan vastmaken. Er. hei antwoord van den heer Van Styrum: Mijnheer de Voor zitter De Minister is zoo welwillend geweest mij toe te voegen, dat hij aan mijn redenee ring geen touw kon vastknoopen. Ik heb dit dan ook niet gevraagdmaar ik stel er toch prijs op even met een zeer kort woord waut ik begrijp, dat ieder naar het einde verlangt te zeggen, wat ik bedoelde. Misschien dat de Minis ter mij dan beter za' begrijpen. EXAMENS NUTTIGE HAND WERKEN. 's-Gravenhage, 5 Maart. Geslaagd o m. de dames C. M. E. Weckesser en A. M. Dinger, beiden van Bloe- mendaalH. M. Bender en C. J. An- tonisse, beiden van Haarlem. Militaire Zaken. De le-luitenant J. C. A. van den Heuvel, van het 2e regiment huzaren te VenJo, wordt met Mei ontheven van zijne detacheering bij de depots van dat wapen te Haarlem, van dat wapen te Haarlem. De le-Iuitenants G. W. Vreede en P. H. B. Beernink, beiden van het lste depot huzaren te Haarlem, wor den binnenkort overgeplaatst bij het 2e regiment huzaren. De le-luitenant H. W. C. E. Math en van liet 2e regiment huzaren, gede tacheerd bij de rij- en hoefsmidsohool te Amersfoort, wordt met 1 Mei van die detacheering ontheven en overge plaatst bij de depots der huzaren te Haarlem. Baden. In het Douche Badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week 573 baden genomen, in dat aan het Leklscheplein 402. Uit de Omstreken IJMUIDEN. Bij bet ruimen van het Engelsche stoomschip „Etton" is de schipper vai de sleepboot „Vischploeg", P. Visser, tusschen de sleepboot en het stoomschip bekneld geraakt, met het gevolg dat hij ernstig inwendig ge kneusd werd. ïSimienlaoKi STUCADOORSGESCHILLEN. Naar men uit Den Haag meldt, heeft liet, bestuur der Kamer van Ar beid voor de bouwbedrijven aan par tijen meegedeeld, dat het bestuur desgewenscht bereid is zijn bemidde ling te verkenen tot oplossing van 't geschil. Het bestuur van den Stuca- dn o rs-P atroon s v ere e nheeft hierop geantwoord, dat het op het oogen blik deze bemiddeling nog nie>t kan aanvaarden, lea-wijl van de werklie den organisaties nog geen bericht is ingekomen. In een vergadering van de afdee- Ling Rotterdam van den Algemeenen Nederlandschen Stucadoorsbond is niet op één na algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De vergadering besluit de thans door den Ned. Stucadoors-Patroons- bond aangeboden gewijzigde arbeide overeeuiaJuist met te a au v aaroen vermaart evenwel bij de staking u blijven vod'hanaen bij tue patroons, vvente weigeracmig olijven nun ge- zeilen het recht toe te kennen, hei welk aan anaere bouwvakarbeiders verzekerd is. ASSEN'S EEUWFEEST. Op 13 dezer zal het 1UO jaar gele den zijn, dat Assen door koning Lo dewijk Napoleon tot stad werd ven heven. DE COMMISSARIS-BENOEMING JLN GELDERLAND. Uit goede bron wordt aan 't Vad liet bericht bevestigd, dat binnen kort de benoeming is te verwachten van E. C. baron Sweerts de Land as Vt yborgh, burgemeester der residen tie, tot Commissaris der Koningin in Gelderland. Het is bekend, dat baron S weer Is in elk geval voornemens moet zijn te verzoeken hem tn 1910, als zijn be noemingstijd verstreken zal zijn, niet meer voor een herbenoeming als bur gemeester van 's-Gravenhage in aan merking te doen komen. HET VREDESPALEIS. De begrootingscommissie uit hel Deensche Folk&ting had de regeering aanbevolen, Dene mar kens bijdrage tot ueu nu uw Vcui net v xeuespaieas m cleu rlaag te ïatori nesiuaii uh een hoeveelheid Deeusch graniet. De mi nister van buiu?ndumuöcne zaken ze. in liet Jf olketuig, out hij dat een goed piau voiKi en zou zien dat hei wordt urigevoem. MISHANDELING BIJ EEN STAKING. Een der agenieu, ei ie letsel be kwam bij de relletjes van de stuka uoors in het Franiienslag te Sclieve- nlngen, doet weer dienst de andere agent, die ernstiger werd verwond, is nog niet hersteld. Er is tegen drie personen git de aanvallers proces verbaal opgemaakt wegens mishan deling van een „werkwillig" stuca- door, dien zij in een kabmel van hel in aanbouw ?.ijnd huis te lijf gingen, over weli. feit thans instructie aan hangig is. VERVALSCHING VAN EEN CANDIDATENLIJSf. Het is door een toeval gebleken, dat er op een candidatenlijst te Huis- «n eenige valsche handteekeningen van kiezers voorkomen, en, naar men verzekert, staat er de naam op van iemand, die zelfs verklaard heeft niet te kunnen schrijven. De politie heeft daarop een onderzoek ingesteld en het is haar mogen gelukken den ma ker dier handieekeningen te ontdek ken. Na een kort verhoor heeft hij be kend en van het feit is proces-verbaal opgemaakt. C.A. Ct.") DE MOTIE-TROELSTRA. In het Kamerverslag is medege deeld, dat de motie van den heer Iioelstra in zake het Aroe'dscontruet van de agenda is afgevoerd op ver zoek van den heer iroeistra. „Hei Volk' meldt, dat „mr. iroelstra den voorzitter heeft berient, voor de be handeling nog niet gereed te zijn, daai hij de aan de iiegeering te stel, len vragen wenscht vast te stellen in overleg met de vakvereenigingen en hiervoor nog eenige conferentiën met pesturen van vakbonden heeft te hou der.. waarmede nog wel een paar we ken zullen verioooen." Sportpraatje Competitie-Overzicht. De match Oost-West. M'n H. F. C.Haarlem voor spelling van de vorige week heeft leelijk gefaald in piaats van een roodbroeken-victorie heeft H. F. C. eventjes met 40 gewonnen. Ik geloof niet, dat er nog verder over uitge weid behoeft te worden, behalve in inijn verslag van deze match hebben alle mogelijke bladen er al hunne opinies over ten beste gegeven, die vrij gelijkluidend over pech en zwak heid-voor-doel van Haarlem spreken. vYerkelijk hebben de roodbroeken hun ongelukken- en pech-seizoen net een geheel overeenkomstige (ten minste wat betreft de pech) neder laag beëindigd, en dat met de volgen- Ie allesbehalve schitterende cijfers gesp. gew. gel. verl. v. t. pt. gem. 13 5 4 9 27 46 14 0.78 Het is beslist het ongelukkigste seizoen, dat de Schotenaars ooit be leefd hebben. Alles zag er eerst zoo rooskleurig uit en in den Zilveren' Bal, waarin Haarlem niet dan na narden strijd de finale van Quick verloor, na een paar mooie overwin ningen waren er velen, die een ern stige kampioenschapscandidaat in 't rood-blauwe team zagen. Es hat nicht solleni sein I In de eerste competitiematch van het seizoen won Haarlem in Leiden net 40 maar in diezelfde match <reeg captain Jan van den Berg Ie ziel van de voorhoede, en in den Zilveren Bal in prachtvorm het .veer beet aan zijn knie, en moest er nee uitscheiden. Ik herinner me nog lie gedrukte terugreis, van het win- ten de elftal. De volgende week won H. B. S. in Haarlem met 61, en hoewel eene 3—1 overwinning op Quick weer moed biachl de ongel uldten waren pas begonnen. Van der Mey, Leslie Mil ler De Koek zelfs keeper Uter- nark, al was dat maar voor kort kwamen achtereenvolgens op de zie kenlijst. en het heele seizoen door werd het elftal veranderd, nieuwe op stellingen geprobeerd, andere reser- .e-spelers uil het tweede elftal ge laaid (dat ook leelijk verzwakte). Tot overmaat van ramp was Fortuna len Haarlemmers zelden of nooit ter zijde, en zoo verliep de eerste helft van het seizoen. De tweede was wat beter, nu werd tenminste met nr. 1. 2 en 3 van het ijrije allen gelijk gespeeld (H. V. V. 0—0, Sparta 2—2, Velocitas 11), naar de 0—5 op eigen veld tegen D. F. C. was weer een volkomen échec.. Zoo zijn de Haarlemmers hun sei zoen doorgekomen. Steeds hebben ze hard voor de puntjes gewerkt, en zich nog in meerdere wedstrijden ge vaarlijke tegenstanders getoond. De jonge spelers zijn er bij Haarlem paar ze waren te vroeg in 't eerste (hoewel 't wel moest)., routine ont brak bun en die zal met een paar jaar eerste klas voetbaJ wel komen. Ja, Jan van den Berg heeft gelijk, met Haarlem's toekomst rooskleurig in te zien I H. F. C., dat ieder dit seizoen ver bazend meegevallen is, hopen we over veertien dageu, als hare laatste match tegen Sparta gespeeld is, ook in hare verrichtingen van den afge loopen winter te memoreeren. D. andere matches van verleden Zondag waren H. V. V.Quick en VelocitasSparta. H. V. V. liet door n 0—0 weer een punt zitten, terwijl Sparta met 41 won ik geloof dot liet kampioenschap ditmaal heusch ut Rotterdam zal komen. Maar nog .s het niet heslist, 't spant nog ai- tijd In 't Oosten won Wilhelmina maar met 32 van P. VV. en verloor Quick op eigen veld met 02 van U. D. twee onbelangrijke ontmoetingen. Ook in de tweede klasse gebeurde niet veel bijzonders, en ik kom dus aan liet programma voor a.s. Zon dag toe Daar staat één heele eerste klasse- match op dat is Hercules—Ajax, de strijd tusschen nr. 9 en 10. Ik ge loot zeker, dat Ajax de overwinning zal behalen Hercules is haast nóg zwakker. Verder de Oost-West wedstrijd te Deventer ,waar het Westen door hel bedanken van v. Balluseck met eeu anderen back (wie 't is op dit oogenblik nog niet bekend) zal moe ten spelen. Overigens spelen Oosten: Ras, Peltzer, Koezen, Bakker, Moltzer (capt.), v. Laar, v. d. Meerendonk, Münch, Geul, De Bruyn, Pluim. Westen: Francken, Thomée, Lutjens, De Groot, Welcker, Gonsalves, De Korver, Mundt (capt.), X„ Heyting, Beeuwkes. Verder speelt nog voor de Reserve Eerste Klasse H. F. C. II in Den Haag tegen H. B. S. II. Hoe komt dat, Jaantje, snauw de mevrouw, dat ik je gisteravond een soldaat in de keuken liet een en an der uit ome provisiekast zag voor zetten Dat komt, omdat ik vergeten heb mijn schort over het sleutelgat te hangen, mevrouw. Gast Zoo dat doet me genoegen, dat wij eigenlijkheid een$ een jonge kip krijgen I Dat heeft lang geduurd. Hotelier: Ja, 't gaat iemand aan zijn hart, zulk een oude getrouwe den hals om te draaien. Kleine BerlusDie inkt van pa is niet duur, wel, moe? Moeder: Ik geloof het niet, mijn jongen. Kleine BertusDat doet me ple zier. Moeder (argwanend) Hoe dat zoo? Kleine Bertus (langzaam zich terug trekkende) lk heb bij ongeluk den inktkoker over het karpet gegooid. Zakkenroller (die een op 'n bank ingeslapen heer bestelen wil, als de ze ontwaakt)'t Is wat te zeggen, zoo'n zeuuwachtigen tijd als we te genwoordig hebben. Niemand slaapt meer vast. Mevrouw (handenwringend)Zijn mede-studenten hebben onzen armen jongen een gat in liet hoofd geslagen. Mijnheer (rentenier) Ais nu, wat hij met zooveel moeite geleerd heeft, maar niet ontsnapt!.... In zijn jeugd was ChaJot op het atelier van Delaroche werkzaam. De ze had het land aan guitenstreken, waarvan Chalot er ai te veel debi teerde Toen Delaroche op zekeren dag in liet atelier van zijn leerlingen a wam zog iuj dat er eeu ruit gebro- sen was, die heel netjes was vervan gen door een stuk papier. Wie de ruiten breeKt, moet ze betalen mopperde hij, het papier met zijn wandelstok stukslaande. Den volgenden dag was de ruit nieuw ingezet door L'halot, maar do beugel had er een stuk pupier voor geplaatst, waardoor het don indruk maakte, dat ze nog steeds stuk was. Toen Delaroche het papier weer met zijn stok wilde doorslaan, viel de ruit rinkelend aan stukken, terwijl hij zijn eigen vonnis uitsprak met de woor den „Wie de ruiten breekt, moet ze betalen 1" Rechtszaken ONEERLIJKE BRIEVENGAARDER. Voor de arrondissementsrechtbank te Breda stond terechl de gewezen brievengaarder te Kruisland (Steen bergen). Op 14 Sept. 1UU8 word hij aangehou den als verdacht van verduisteringen en het. plegen van valschheid in ge schrifte. In de zeer lijvige do» aar ding worden aan beklaagde niet min- ler dan 12 verduisteringen ten laste gelegd, benevens het plegen \aD alscnheid in gescorilLen 3 maai Tn 'l geneej neeil beaiaagde min stens 18 spaarbankboekjes vervaiscnt en een beu rag verduisterd van /12.ÜUU. legen beklaagde werd gee,sein een gev angeuisstraf van 4 jaar, onder af trek der preventieve hechtenis. jpurl CU CÜSll IjuCi» SCHAKEN. Internationale wedstrijd te Peters burg De stand is thans Lasker 12, ltu- jinste'u 11 1/2. bpielmann 10, Beui stein 8 1/2, Cohn, Mieses e.i 'leich- nann 7 1/2, Schlechter en Tartako- vver 7, Duras en SaJwe 6 1/2, Dus Lbo liuiirski, Forgacs en Vidmar 6, Per ns en Speyer 5 1/2, Burn 5, Frey- nann en Suosko Borowski 4 1/2, Ne- rarokow 11/2. Leger en Vloot „DE ZEVEN PROVINCIëN." De te water lating van het pantser- sch,.p „De Zeven Provinciën" op C marinewerf te Amsterdam is thans def.nitief bepaald op Maandag 15 Maart des morgens te kwart over twaalf. Z. K. H. Prins Hendrik zal de te water lating van den oorlogsbodem bewerkstelligen. PEU1LLE fON Naar het Engeisch, door Barones O'r c zy 19j Waarom denkt u dat Ik weet het niet, zei het meisje eenvoudig. Kan dat niet instinct zijn In dit geval geen zeer vertrouw baar instinct, vrees ik. Waarom Omdat uw eigen liefde voor Paul Dérouiède u blind gemaakt heeft Och, neem het mij niet kwa lijk. mademoiselleu heeft zelf dit gesprek gezocht, ik niet, en ik vrees u nu gekwetst te hebben. Toch zou ik zoo graag willen, dat u w«st hoe veel sympathie ik voor u gevoel, en hoe graag ik u een dienst wil bewij zen, als het in mijn macht staat Ik stond op het punt u een dienst te vragen, mijnheer. Spreek dan als 't u belieft U is de vriend van Paul geef hem te verstaan, dat die vrouw in zijn hiiia een voortdurend gevaar is voor zijn leven en vrijheid. Hij zou toch niet naar mij luis teren. O een man luistert altijd naar een anderen man. Behalve ten opzichte van één on- deiwerp de vrouw, die hij lief- heef» Hij had de laatste woorden heel zacht, maar heel beslist gesproken. Hij had diep, diep medelijden met het arme, misvormde, tengere meisje, gedoemd oir. het hartverscheurendste te ondervinden, dat een menschen- hart kan overkomen, het verdwijnen van haar eigen nauwelijks gehoopt oluk. Maar hij voelde, dat hij op dit oogenblik niets beters doen kon clan de volkomen waarheid zeggen, Hij wist, dat Paul Dérouiède zijn hart volkomen gegeven had aan Ju liette de Marnyevenals Anne-Mie wantrouwde hij ook instinctmatig het mooie meisje en haar vreemde, stille manier van doen, maar in te genstelling van de arme gebochelde, was hij overtuigd, dat geen verkeerde dingen, die Juliette nog zou kunnen bedrijven, haar uit het hart van zijn vriend zouden rijten dat, als zij wer kelijk valsch of zelfs verraderlijk bleek te zijn, zij toch haar plaats in het hart van DéroulNIe zou behou den, die niemand anders ooit zou in nemen. Denkt u, dat hij haar bemint? vroeg Anne-Mie eindelijk. Ik ben er zeker van, En zij O dat weet ik niet. Ik ben ge neigd op uw instinct te vertrouwen een vi ouwen-instinct eerder dan op mijn eigen. Zij 's valsch, zeg ik u, en zal Paul op een of andere wijze verra den. Dan is alles, wat wij kunnen doen wachten. Wachten En voortdurend ernstig op onze hoede zijn. Ziedaar zal ik u mijn woord geven, dat Dérouiède geen kwaad zal overkomen Geef mij uw woord, dat u hem van die vrouw zal scheiden. Neen dat gaat boven mijne macht. Een man zooals Paul Dérou iède bemint maar ééns in zijn leven, maar als hij het doet, dan is het voor altijd. Weer zweeg zij, weer klemde zij haar lippen stijf opeen, als was zij bang voor hetgeen zij zou kunnen zeggen. Hij zag, dat zij bitter teleurgesteld was, en zocht naar een middel om het pijnlijke van den slag wat te verzachten. Aam u zal de taak zijn, over Paul te waken, zei hij, met uw vriend schap om hem te bewaken en te be schermen, behoeven wij niet bang te zijn voor zijn veiligheid, geloof >k. Ik zal op mijn hoede zijn, ant woordde zij bedaard. Langzamerhand had hij haar naar de Rue Ecole de Medecine terugge bracht. Een sterk, allesoverheerschend me lancholiek gevoel had zich van hem meester gemaakt. Wat werden er toch veel drama's afgespeeld in deze groo te stad, die streed voor en streefde naar het onbereikbare. En toch, in weerwil van de guillotine, de dwaze terechtzittingen, de tyramiieke wet ten en overvolle gevangenissen, ver bleekten deze afschuwelijke tooneelen tegenover rie sombere ellende van dit ongelukkige melsjeshart. \Y ant hier was niets anders dan die doode, doffe ellende, een kloppend hart, een arm, tenger schepsel, dat in doodsangst strijd voerde tegen e?n haar bijna ontglippend geluk. Anne-Mie w«st nu nauwelijks, wat zij gehoopt had, toen zij dit onder houd met Sir Percy Blakeney zocht. Toen zij voelde, dat zij op het punt stond in een zee van hopeloosheid weg te zinken, had zij zich aan een stroohalm vastgegrepen, die mis schien zou blijken haar redding te kunnen brengen. Haar verstand zei haar, dat de vriend van Paul gelijk had. Dérouiède was een man, die maar eens in zijn leven zou liefheb ben. Hij had nooit bemind want hij had te veel medelijden gevoeld arme, pathetische, kleine Anne-Mie. Neen. waarom zouden wij zeggen, dat liefde en medelijden één en hert- zelfde zijn Liefde, het groote, sterke, verove rende gevoel liefde, die de wereld beheerscht, en dwars over principes, deugd, tradities, tehuis en bloedver wanten heenschrijdt wat geeft zij om de gemakkelijke overwinning van een meelijwekkend wezen, dat een beioep doet op zijn sympathie. Liefde wil gelijkheid dezelfde hoogte van heldhaftigheid of van on deugd. Liefde wordt niet geboren u't medelijden. HOOFDSTUK IX. Jaloezie. Bij de deur van haar tehuis nam Blakeney afscheid van Anne-Mie. mot alle hoffelijkheid, die hij betoond zou hebben tegenover een dame uit de groote wereld in zijn eigen land. Anne-Mie kwam met haar eigen sleutel binnen. Zij sloot de zware deur zonder gedruisch achter zich en sloop toen als een geheimzarm'g we zentje naar boven. Maar op de gang boven kwam zij Paul Dérouiède tegen. Hij kwam juist uit zijn kamer en was nog geheel gekleed. Anne-Mie 1 zei hij met zooveel duidelijk hoorbare vreugde in zijne stem, dat het jonge meisje met klop pend hart even boven aan de trap bleef staan, ala hoopte zij dien kreet van vreugde weer te hooren, waaruit lij begreep, dat hij blij was haar te ziei. en zich over haar lange afwezig heid ongerust had gemaakt. Heb ik je onrust bezorgd vroeg zij eindelijk. Onrust riep hij u't.. Maar, kleintje, ik heb dit laatste uur bijna niet geleefd, sinds ik tofr de ontdek king kwam, dat je zoo laat geheel alleen was uitgegaan. Hoe wist je dat Mademoiselle l)e Marny tikte een uur geleden aan de deur van mijn kamer. Zij was naar je kamer gegaan, om je wat te zeggen, en toen zij je daar niet vond, zocht zij het geiieeïe huis door en kwam ein delijk in haar onrust bij niij. Wij durfden het moeder niet vertellen. Ik zal je niet vragen, waar je geweest bent, Anne-Mie, maar denk er ee i ilar maal aan, kleintje, dat de stra ten van Parijs niet veilig zijn. en dat zij die je liefhebben veel veniriet zou den hebben, als zij wisten, dat je 'n gevaar was. „Zij, die mij liefhebben fluister de het meisje binnensmonds. Kon je niet vragen, of ik mot je meeging Neen, ik wilde alleen zijn. Op straat was het volkomen veilig, en ik wenschte met Sir Percy Blake ney te spreken. Met Blakeney riep hij in gren- zenlooze verbazing uit. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 21