KEIJSER'S Schoenenmagazijn, Weerbericht MEDEDEEL1NGEN VAN* HET KCN1NKL. NED. MET. INSTITUUT. {Opgemaakt voonn. 1U.50 uur). De Bildt, 5 Maart 1909. Hoogste barometerstand 768.3 m.M. ie HOkrie (Azoren); laagste 746.9 m.M. te Maikx Head (Westkust Engeland). Verwachting tot den avond van 6 Maart: Wind: zwakke tot matigen Zuidelij ken tot Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: verander lijke bewolking, waarschijnlijk eenigs tins buiig. Temperatuur: hooger. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 745 m.M. ïhermometerstaod te Haarlem. Vrijdag 4 Maart Hoogste gisteren 2 uur F. 81 Laagste hedennacht F. 26 Hoogste heden tot 2 uur F. 85 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regeL F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. 32 Lange Veerstraat Theosofie. Men schrijft ons: Woensdagavond j.l. hield mevrouw RosVrijman, uit 's-Gravenhage, de Uii ons blad aangekondigde lezing over: „Theosofie en Opvoeding". Na- 'dat spreekster een overzicht had gege ven van de nieuwere stroomingen in het onderwijs en van de opvoedings- yraagstukken, werden de nieuwe ge zichtspunten behandeld, door de the osofie gebracht in verband met de groöle bewegingen van onzen tijd op het gebied van godsdienst, wijsbe geerte, wetenschappen, kunst en so ciale vraagstukken en ook ten opzich te van het vraagstuk der opvoeding. Het voornaamste punt is wel dit, dat volgens de theosofie het kind niet is een onbeschreven blad papier, doch als „ziel" reeds op elke denkbare hoogte van ontwikkeling kan staan bij den aanvang van zijn leven, jong alleen voor zoover betreft het li chaam, dat alleen oefening behoeft om opnibuw te kunnen dienon als middel waardoor de vermogens van de vóór de geboorte reeds bestaande ziel tot uitdrukking kunnen komen. Door deze opvatting wordt de verhou ding tus9chen opvoeder en kind vol komen beheerscht. Men is de leider die op de meest doeltreffende wijze omstandigheden aan reeds bestaande vermogens heeft aan te passen en heeft dus wel degelijk rekening te hou den met de mogelijkheid, dat het kind soms hoogere waarheden zou kunnen te leeren geven, dan die tot de kennis waarvan de ouderen zijn gekomen. Een groot deel van het zijn eigen en van dien der ouders soms zoo ge heel verschillenden weg volgen van het jongere geslacht zou dan zijn te wijten aan onbekendheid met dit grondfeit. Een tweede belangrijke fac tor is de leer omtrent den invloed der gedachten. Spreekster haalde woor den aan door professor Gunning op de tentoonstelling voor de opvoeding van het kind verleden jaar te 's- Gravenhage gehouden gesproken, waarmede hij o.m. zeide, dat bij de opvoeding van grooter belang is het geen men is dan hetgeen men doel Deze woorden geven volkomen juist weer wat de theosofie bedoelt. Er moet dan ook naar worden ge streefd bij de opvoeding In deze rich ting werkzaam te zijn. Een gelukkig teeken noemde spr. het ontstaan van inrichtingen als de Bloemendaalsche Schooivereeniging en de school van Jan Ligthart te 's- Gravenhage. De lezing werd door een zeer talrijk én aandachtig gehoor gevolgd. Etalagewedstrijd. Aan de bekroonden In den etalage wedstrijd is door het bestuur van den A. N. W. B. bericht, dat zij de in dezen zomer behaalde prijzen binnen eenige dagen zullen ontvangen. Niet door het gaskomfoor. Een onderzoek heeft aan 't licht ge bracht, dat Mej. A. Gonggrijp, die aan brandwonden is overleden, niet door het gaskomfoor zelf in brand is geraakt. Toen zij dit wilde aansteken sprong de kop van de lucifer af eu in haar kleeren, wat zij aanvankelijk niet opmerkte. Het vuur verspreidde ïich in de kleeren evenwel zoo snel, <iat zij het niet meer doovon kon. Bvatala Inbraak'. Donderdagavond lusschen half 10 en half 11 uur, terwijl de bewoners afwezig waren, is ingebroken ten huize van den koopman e>n winkelier in aardappelen B. J- van Deursou, aan de Gedempte Oude Gracht no. 107, hoek Schagcholstraat. Met een valschen sleutel heeft men de pak huisdeur in de Schagchelstraat ach ter den winkel geopend, en zich toe gang tot den winkel en de woning verschaft. In den winkel is f 9 wissel geld uit de toonbanklade, waarop de sleutel stak, ontvreemd. Uit den winkel is de inbreker naar het er naast geiegen kantoortje ge gaan en heeft daar eon cylinder-bu reau geopend en een der laden daar van geforceerd. Alle papieren zijn door elkaar geworpen inaar niets meegenomen. Daarna is de deur, die van dit vertrekje toegang geeft tot den opgang naar boven met een val se hen sleutel geopend. Boven is in een zijkamer een linnenkast geopend. Hier is uit eeu houten spaarpot 30 weggenomen en uit een ongesloten laadje 10. In de huiskamer ig een ijzsieai geldkistje, dat verborgen stond onuer een étagere-kastje niet een valse hen klaviersieutel geopend. Er bevond zich daarin ongeveer 540, waarvan ƒ95 in papier. Meegenomen Is hieruit 515, nl. 7 bankbiljetten van ƒ10 eu ƒ445 aan specie. Een bankbil jet van 25 is achtergelaten, waar schijnlijk, omdat dit tusschen andere papieren in lag. De ongenoodo gasten hebben op den schoorsteen eenige gouden 6ieraden laten liggen. De voorkamer, waar een aantal voorwerpen van waarde, heb ben de inbrekers niet noodig gevon den te doorzoeken. Blijkbaar was het hun enkel te doen om geld. Ook in de slaapkamer zijn ze geweest en hebben daar een ledikant doorsnuf feld. Zij hebben toen de woning langs denzelfden weg verlaten, als zij er ge komen zijn. Overal waar ze geweest zijn, liggen druppels kaarsvet ver spreid. Andere aanwijzingen ontbre ken geheel en ai. Daar de heer v. D. met zijne vrouw eiken avond op gemeld uur op bezoek gaat bij zijne schoonouders In de Smedeetraat, wordt vermoed, dat de inbrekers daarmede bekend zijn ge weest Het is thans reeds de derde maal, dat de heer Van Deursen bezoek van inbrekers gehad heeft. Eerst onge veer drie jaren geleden, toen het huis nog alleen paknuis was. Bij die in braak weru slechts 9 aan wisselgeld buitgemaakt. De tweede inbraak in Juli bleef beperkt tot een po- ging. De buren hebben niets van de in braak bemerkt. De politie is gisteravond onmiddel lijk met haar onderzoek begonnen. De omstandigheid, dat de inbreker» zoo voorzichtig zijn geweest enkel geld mee te nemen, bemoeilijkt de politie zeer in haar taak. Vannacht is een inval gedaan ten huize van iemand, die men verdacht. De huis zoeking leverde echter geen resul taat op. H. Th. Peltenburg. In den ouderdom van 79 Jaar is hier overleden de heer H. Th. Pelten- burg. stichter van den bekenden houthandel, die thans wordt gedre ven onder de firma H. T. Peltenburg 6 Zonen. Als zoodanig stond hij bekend als een energiek, bekwaam en doortas tend handelsman, zoodat hem dan ook terecht een zetel in de Kamer van Koophandel werd aangeboden, die hij jaren met eere innam. Bij het klim mer» zijner jaren en toen zijn gezond heid verminderde, had hij deze func tie neergelegd. De heer Peltenburg was een van de stichters der Sociëteit Vereeniging, de nu nog eenig overgeblevene en eerelid van die instelling. G e v. V o o r w. Twee portretten, bij J. van Mook, Lange Margarethastraat 14. Een tasch met schoolboeken, bij K. Well oren, Brouwersvaart 136. Een zilveren schakelarmband, bij P. van 't Hof, K. Zijlstraat 14. Een hondenhalsband, bij J. Zand- voort, Lange Anna9traat 33. Een ring, waaraan vier sleutels en 7 blikken oliepompen, aan het politie bureau. Een meisjesportret, bij K. v. Dok- kum. Nieuwe Spaarnwouderstr. 16. Een band van een kinderwagen, bij R v. d Vossen, Leidschevaart 229. Een rozenkrans in étui, bij A. Eer- hrrdt, Kerkhofstraat 1 A. Een gele hond (colli), bij A. Hoes, Spaarnwouderstraat 64. Eeive portemonnaie, Inhoudende 'qel.l en twee schroefjes, bij L. ten Bosch, Oranjestraat 132. Aangifte is gedaan van hél vcrliez.cn van een zakmesje en van bet wegloopen van een Hollaud- scbcn herdershond. Uit ds Omstreken BLOEMENDAAL. Bij de politie alhier is een valsch kwartje gedeponeerd, met de beelte nis van 11. M. de Koningin niet los hangend haar en het jaartal 1895; men zij dus op zijn hoede. Onze corr. schrijft: Door de pol.tie is proces-verbaal opgemaakt tegen S. O. en H. v. d. W., wegens het onbeheerd laten staan van eer» trekdier. Daar dit hier maar al te dikwijls gebeurt, is het zeker goed, dat de politie hier eens etreng op begint te letten. HEEMSTEDE. Hedenmorgen om s tree les half elf viel van hei. dak van een in aanbouw zijnd huis op „Bosch en Vaart" een timmerman, genaamd J. v. Eyk. Met zware inwendige kneuzingen is hij naar het Diacouessenhuia te Haarlem vervoerd. De toestand was hedenmiddag ern stig. Vijftien -Maart aanstaande hoopt de heer J. Hoeks den dag te herden- ken, waarop honderd jaar geleden lijn grootouder» zich voor het eerst als tuinders op het zoo bekende Oude Sh'l alhier vestigden. Al die jaren heeft de familie Hoeks van de familie lieeis de gronden m huur behouden. Zoo iets 's zeker wel voor de beide partijen «en zeldzaamheid. SCHOTEN. Bond voor Staatspensionoerlng. Gisteren hield ae onderaf deen ng van bovengenoemden Bona alhier ha re gewone ledenvergadering, die goed bezocht was en waarin vijitien nieu we leden weuaeu gefusioneerd. Daar het ledental in iiet nieuwe kwartier steeos toenemende is, werd besloten de vergaderingen, die tot nog toe op het oude dorp weiden gehouden, om beurten oo kie houden ia het nieuwe kwartier. Om dezelfde rede werd tot 2den penningmeester voor het nieu we kwartier aangesteld de heer P. v. d. Raadt. Besloten werd, zoo mogelijk spoedig nog een propagandavergadering te houden. SANTPOORT. Men schrijft ons i Woensdagavond werd te Santpoort in het lokaal van don heer Enserink eene vergadering gehouden, alwaar besprekingen werden gehouden tot het oprichten van eene Coöperatieve bouwvereeniging ,De Voorzorg". Allereerst werd een ziekenfonds opgericht tot steun der bouwvereeni- g'ng, waarvan de contributie 5 cent per week bedraagt. Uitkeeringen worden gedaan in de a vorm van vrij wonen voor den tijd van 12 weken in een boekjaar in geval van ziekte. BEVERWIJK. Gisterenavond werd alhier in eene vergadering, gehouden in de boven zaal van Oud-Meresteyn, opgericht eene afdeeling van het Centraal Ge nootschap voor kinder-vacantie- en herstellingkolonies. Een bestuur van negen leden werd gekozen, waarvan socretaris is Dr. A. Schuckink Kool, op wiens initiatief de vergadering werd samengeroepen. HAARLEMMERMEER'. Jaarvergadering. De vereeniging „Een school met den Bijbel", te Hoofddorp, hield in de Christelijke school aldaar haar jaarvergadering, welke door vele le den en belangstellenden werd bijge woond. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de toestand der vereeniging goed en nog 6teeds vooruitgaande was. Uit het verslag van den penning meester ontleenen wij het navolgen de De ontvangsten hadden bedragen ƒ4972.09 1/2 en de uitgaven ƒ4205.63 1/2 zoodat er een batig saldo overbleef van 767.46. De ontvangsten van het bestaande suppletiefonds bedroegen 166.64, welk bedrag bijna geheel aan schoolgeld was uitbetaald. Het houd&n van een bazar ten voor- deele van bedoeld fonds ls in voorbe reiding Tot bestuurslid werd herkozen de heer W. G. Timmermans, terwijl in de bestaande vacatures werden ge- koren de heeren J. van Exter en A. C. van Nieuwenhuijzen. Met algemeen® stemmen werd aangenomen het bestuursvoorstel om een nieuwe school te bouwen en het bestuur vrijheid te geven daartoe een geldleening aan te gaan. Voorts werd het bestuur gemach tigd de bestaande gebouwen op de voordeeligste wijze van de hond te doen. LISSE. In de vergadering van de R. Katli. Klif-svereeni,zing te Lisse en te Lïsser- broek (district III Haarlemmermeer) ls candidaat gesteld het aftredend lil de hear F. H. Van Wichen. IJMUIDEN. Wijkverpleging. Over de wijkverpleging en het wijk- gebouw-verplegingastation voor schip breukelingen is een commissie van toezicht benoemd bestaande uit de heeren Ds. Creutzberg, P. Vermen, lei», M. J. Schuitenmaker en de dok toren Bok en Van der Horst. ZANDVOORT. Donderdagavond droeg Ds. G. Pos thumus Meyes in „Ons Huis" eenige pastorale schetsjes voor, o. a. drie verhalen als herinneringen uit Halle, een zijner vroegere standplaatsen, die door Z. Eerw. geestig en soms ook ernstig werden voorgedragen, zoodat de toehoorders, die in grooten getale waren opgekomen, zeer ge boeid werden. Do heer Schuurman dankte spre ker voor den gezell'gen avond. Binnenland DE HOFVIJVER. Aan den Haagschen gemeenteraad is thans verzonden een adres, onder teekend door een aantal beeldende kunstenaars, letterkundigen, archi tecten en verdere belangstellenden, met verzoek, het voorstel der 9 raadsleden, tot onteigening der hui zen langs den Hofvijver aan te ne men. TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag: Toelichtende zijn motie waTin aan gedrongen wordt op de grootst moge lijke beperking van nachtarbeid, be tere bescherming van den arbeid van kinderen en jeugd:ge personen, op wettelijke beperking van ar beidsduur voor volwassenen tot 10 uren per etmaal, betoog de de heer Schap«r, dat onze arbeids bescherming onvoldoende de toepas sing der bestaande wetsbepalingen door den rechter te slap is. De arbeidsinspecteurs verdienen hulde, doch hun aantal is te gering en uit hun verslagen blijkt nog van afbeulen en exploitatie van vrouwen en kinderen. Strengere maatregelen zijn dus noodzakelijk: verbod van ar beid beneden 14 jaren, bescherming van jeugdige personen tot den acht tien jarigen leeftijd; ook nachtarbeid moest veel meer worden beperkt tot liet strikt noodzakelijke. Voorts blijkt uit de verslagen der arbeidsinspec ties, dat 90.000 man in 8148 bedrijven in 1906 meer dan 10 uren arbeidden. Zoo stond dus vast dat in sommige bedrijven schandelijk lang gearbeid wordt, tot 48 uren tóe. Dit is een onbe twistbaar euvel uit een oogpunt van gezondheid, zedelijkheid, familiele ven en beschaving; over mat'ge arbeid leidt tot drankmisbruik, arbeidsver- korting gaat met vermindering van gebruik gepaard. Het verhand tus schen overmatigen arbeid eu ziekten en ongelukken is wetenschappelijk vastgesteld. Wettelijke bescherming van volwas senen is dan ook besiïst noodzakelijk. De economische kracht der arbeiders is te gering om er toe te komen, de productie gaat in het algemeen niet terug door arbeidsbeperking. MIDDENSTANDS-TENTOONSTEL LING 1909. Het Uitvoerend Comité der dezen zonier te Amsterdam te houden Mid denstandstentoonstelling verzoekt, er nog eens de aandacht op te willen vestigen, dat met het oog op verschei dene aanvrageu, besloten is, aan de tentoonstelling een speciale groep toe te voegen voor voeding?- en genot middelen. Hot Comité werd daarbij vooral ge leid door den wensch, de Nederland- sche industrie, gelegenheid te geven, ook op dit gebied te toonen, wat ze kan en praesteert. Waar onze con serven-, jam-, sigaren- en sigaretten- fabrieken etc. ie veel om hier alle afzonderlijk te worden gememoreerd de concurrentie In het buitenland met glans kunnen doorstaan, meende men een dergelijken belangrijken tak van nijverheid niet te mogen huiten- sluiten, waar reeds betrekkelijk vele aanvragen om toelating door haar waren ingezonden. Bovenal hoopt men aldus gelegenheid te bieden aan fabrikanten van zuivere, onver- valschte vruchtensappen, jams, etc., om hunne producten bekend te ma ken. VERKIEZING TWEEDE KAMER. Op eene desbetrefende vraag van eene kiesvereenïging te Harderwijk heeft de door het district Apeldoorn afgevaardigde graaf Va.n Bylandt me- degedeelr, dat hij hoopt voor het vol gend vierjarig tijdperk de belangen van dit district nogmaals te kunnen behartigen. Men schrijft uit het district En schedé aan 't Hbld.: De kerkelijke partijen vormen In dit district een groote minderheid; zoo werden in 1905 van de 13.482 stem men bij eerste stemming reeds 6190 uitgebracht op den cand:daat der rechteche partijen. Bij herstemming evenwel met den candidaat der S. D. A. P. krijgt de kerkelijke candidaat er zoo weinig liberale stemmen bij, dat hij in de minderheid blijft. Meen den de verbonden kerkelijke partijen bij de verkiezing in 1905 met den werkmanscandidaat Engels zooveel „workman"-stemme>n te verwerven, dat hij de meerderheid zou behalen, de uitslag der verkiezing stelde haar te leur. Toen gaf na afloop der her stemming het (Kath.) Weekblad voor Oldenzaal den raad om bij een vol gende verkiezing geen eigen candi daat te stellen, maar direct den libe ralen candidaat, mits geen voorman zijner partij, te steunen, om op deze wijze den lieer Van Kol uit de Kanier te drijven. Evenwel, nu de vier jaar bijkans om zijn, schijnt men van een ander gevoelen te zijn en hoopt men met een anti-rev. candidaat, die na tuurlijk in herstemming komt, dan zoovele liberale stemmen, die bij vo rige verkiezingen den rechtschen can didaat niet steunden, omdat hij ka tholiek was, te verwerven, dat de meerderheid wordt behaald. Hierop althans wijst het besluit der Kath. Kiesvereenïging te Oldenzaal, om bij de a.s. Kamerverkiezingen geen Ka tholiek candidaat te stellen, maar dien van eon der andere rechtsche partijen over te nemen, welk besluit genomen werd met 78 tegen 4 stem men. UITGEVERS VAN DAGBLADEN. Donderdagmiddag ls onder voorzit terschap van den heer A. G. Boisse- vain te Amsterdam in een vergade ring in liet Bible Hótel ongericht de vereeniging van uitgevers en direc teuren van dagbladen in Nederland. De vereeniging stelt zich ten dool de belangen te bevorderen van het vak der uitgave van dagbladen in het algemeen, en In het bijzonder het bevorderen der belangen van de le den en van degenen, die bij dezen werkzaam zijn. Zij tracht haar doe! onder meer te bereiken door het houden van bijeen komsten, het bevorderen van gezonde toestanden en goede verhoudingen in het vak, het vergemakkelijken van beroepsbezigheden, het optreden bij openbare bestuurslichamen, maat schappijen en vereenigingen. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren A. G. Bolssevaïn, J C. Peereboom, F. W. Schötteln- dreier, Mr. H. van de Rivière, Ferd. Wierdels, Mr. J. A. van Gilse en H. A. M. Roelants. Het bestuur zal de functies onder ling verdoelen. ONGELUKKEN. 'Aan dr. L. J. Ie Coultre, arts te Kaarden, ls Woensdagavond op den weg naar Hilversum een ongeluk overkomen, dat vrij goed ie afgeloo- pen. Met zijn motorfiets een behoor lijken gang rijdende, ie deze nabij Hilversum gebroken, zoodat de dokter over het vorste gedeelte heen, plotse ling tegen den grond sloeg. Met een ernstige wonde nabij T rechteroog, en üoot anderen bijgestaan, stond dr. Le C. op. Na verbonden te zijn door dr. Barendrecht, aan de Bothalaan, is dr. Le C. per trein huiswaarts ge keerd. 'AFPERSING. Men meldt uit Rotterdam aan de Tel.: Naar heit huis van bewaring alhier zijn overgebracht twee mannen en een vrouw, die een 28-jorig jong- mensch in een huis aan Botersloot lokten, hem onder bedreiging een schuldbekentenis van ƒ1160 lieten tee kenen en daarna per rijtuig met hem naar zijn huis gingen om geld te ha len. DE RAMP VAN DE „YARMOUTH". De „Board of Trade" heeft te West minster, na eeu langdurig onderzoek, uitspraak gedaan in zake het ver gaan van het Engelschc stoomschip „Yarmouth". Zooals men zich zol herinneren, vertrok de „Yarmouth" den 27sten October 1908 von den Hoek van Holland naar Harwich, en is op die rei3 met man en muis vergaan. Het bof was van oordeel, dat het stoomschip een ie zware deklast had geladen, tengevolge waarvan het plotseling kantelde. De Great Eastern Railway Co. (eigenaresse van liet stoomschip) trof geen schuld, doch Ito; systeem betreffende deklading we.d veroordeeld. Het hof constateerde met blijdschap dut orders zijn gegeven daarmede ihet voort te gaan. Uit de Arbeiderswereld HET CONFLICT TE ENSCHEDé. Men meldt uit Enschedé aan heit „Hbld." Omtrent de gisterenmorgen gehou den fabrieksvergaderiug van staken de arbeiders der firma Nico ter Kuile en Zonen kunnen wij nader melden, dat toen het voorstei-Unitas, om on voorwaardelijk te teekeuen en later weer met de firma over de grieven te onderhandelen, door De Eendracht werd overgenomen, daarop met een stem blanco dienovereenkomstig werd busloten. Het comité der Fabrikan- tenvereeniging, waarmede de organi- satiebesturen vergaderden, werd dit besluit gemeld, terwijl werd ge vraagd of allen weer werden aange nomen. Hierop is toestemmend ge antwoord. Men kon reeds hedenoch tend beginnen, doch daar dan nog de uitslag der conferentie den arbeiders moet worden medegedeeld, beslissen deze over den tijd der werkhervat ting, ofschoon de staking feitelijk is geë'ndigd. De fabriekscommissle blijft bestaan en zal later de grieven weer bij de firma aan de orde stellen. Rechtszaken OPLICHTING. De Haagsche rechtbank veroordeel de J. H. H., die een vergrooter van portretten te Haarlem oplichtte voor een bedrag, dat hij als provisie ont vangen had, hoewel hem dit niet, toe kwam daar hij valsche bestellingen had gedaan, tot 3 maanden gevange nisstraf. PERSDELICT. De heer D. M., redacteur-verslagge ver van het Handelsblad, vroeger van „De Telegraaf", beklaagd dat hij in laatstgenoemd blad van 25 Febr. 1908 een stuk getiteld „Eigenaardige prac- tijken' had doen opnemen, waardoor de heer D. D. O. Willems, makelaar te Antwerpen, zijn eer en goeden naam aangerand achtte een arti kel waarin het licht geworpen werd op de wijze waarop gecontracteerd werd tot het verkoopen van zaken werd door de Amsterdamsche recht bank vrijgesproken, uit overweging dat het wettig en overtuigend bewijs van het ten laste gelegde: smaad schrift, niet gebleken was. Geêischt was 10 boete subs. 1 dag hechtenis. INBRAAK MET BEDREIGING. De rechtbank te Tiel veroordeelde F. de G., 42 jaar, koopman te Leer broek, tot jaar gevangenisstraf, wegens inbraak en bedreiging, in den nacht van 22 op 23 November ge pleegd bij de wed. W. Verhoef, aldaar. Deze 81-jarige vrouw woont samen met hare eveneens bejaarde dochter. Omstreeks dezen tijd had genoemde weduwe varkens afgeleverd, waarvan de opbrengst echter dien nacht niet meer bij haar berustte. De G. stak achter licht op en kwam, gewapend met een mes, 't slaapvertrek binnen, zeggende tot de inmiddels ontwaak te vrouwen: „Je geld of er gebeurt een moord!" Geld vond hij niet en aan zijn bedreiging g3f hij geen gevolg. De eisch in de zitting van 18 Febru ari was 6 jaren. Letteren en Kunst INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. „De Auto" van 4 Maart biedt weder zeer veel belangrijks: O'ficieele mede- deelingen. De belasting op motor- rijtuigen in de Tweede Kamer. Een belangrijke beslissing. Signaal-ap paraten voor automobielen. Om en op de N. A. C.-vergadcring. De triomf van de automobiel. De ZweeNport, Over kleinigheden. De strijd tegen de koude. Vragen- bus voor Motorw lelr ij dein. Een ar tikel van Michelln over het slijten van banden en Allerlei. Kerk en School NED. HERV. KERK. Het kiescollege der Ned. Ilerv. Kerk te 's-Gravenhage, plaatste gisteren avond op het drietal ter voorziening Jn de vacature-d». G. A. Rademaker: 'fs. C. Uartwtjirsen, te Leldends. M. M. den Hertog te Hilkgoni dr. G. Oorthuys, te Leiden. Beroepen te O ad-Vosmeer ds. J. van der Pol, ie Meeuwen te Oost- Kapalle ds. Joh. Laurense, to Lin- schoten Aangenomen het hero»p (tooz.) to Nfjverda! en bedankt voor het be roep *ie Tuit (cl. Bommel) door P. M. de Joug, te Horwijnen. GER. KERKEN. Beroepen te Ambt-Vollenhoven' (kerk A) de heer 11. Meijer, candidaat te Middelburg- te Onrjerdoes ds. J. L. Jaspers, te IJselstein. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 5 Maart 1909, medegedeeld door LABOUCHKRE OYENS Co.'b BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was nagenoeg hetzelfde: Nederl. Certifica ten u en 91 1/8, Russen 1909 87 1/4, Russen 1906 94 1/4. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN flauw: Peruanen 8 7/16 en 35 3/8. TABAKSAANDEELEN vast, voor namelijk voor Medan en N. Asahan Bindjey 103, Deli 435/40, Medan 267 1/468, Nieuwe Asahan 92, Rotter dam Deli 350, Senembah 390. PETROLEUMAANDEELEN on ver ander'! Koninkijke 387, Moeara Enim 1645 Sumatra Palembang 144, Russische Oliewaarden, Dordisehe 148. M1JNAANDEELÈN ongeanimeerd. Ketahoens 1957 en 293, Redjang Lcbong 990, Simau 560. De AMERIKA ANSCHE MARKT opende flauw. Atchison 102 3/4—103, Denver 43 1/2, Erie 26, Kansas 45 5/16 en 72, Missouri 39, Rock Island 2213/16, Union Pacific 176, VVabash 17, Steels 43 7/8, Carreu 48, C. Marine 8, Pref. Marine 225/8. CULTUURWAARDEN vast. Vor. stenlandeu 149 1/2. telegrammen DE CRISIS IN DEN BALKAN. SOFIA, 4 Maart. (Reuter.) Volgens hier ont\angen betrouwbare berich ten uit Servië, is dezer dagen uit Ti- mokai en Nisch een divisie naar do Oostenrijksche grens gedirigeerd. Men zegt, dat de Serviërs veel paar den koopeu in Rusland1500 moeten er reeds uit Odessa naar Varna zijn afgezonden. De Servische legatie heeft stappen gedaan te Saihniki om verlof te krij gen voor den doorvoer van 170 ton ooriogsmaterieel, waaronder 733 kis ten, komende uit Frankrijk en be stemd voor Servië. De zendingen uit Liverpool zijn tot nader order geschorst. BOEDAPEST. 4 Maart. (Reuter.) De Magyaarsche courant „Arzzag" bevat een telegram uit Belgrado meldende dat Noucisj, president van het comité voor de nationale verdedi ging, verklaard heeft, dat indien de troonsopvolger George de oorlogs zuchtige agitatie zou doen ophouden en het Oostenrijksch-Servische ge schil op minnelijke wijze werd opge lost, Koning Peter afstand zou doen ten gunste van zijn zoon. Het blad voegt er bij, dat de prins beloofde de gemoederen tot kalmte te zullen bren gen. BELGRADO, 4 Maart. (Reuter). Verboden is de uitvoer van meel, koren, maïs, snijboonen, rogge, gerst, haver, stroo en zemelen. Burgerlijke Stand HAARLEM: ONDERTROUWD: 5 Maart: N. Kloet en J. W. Gebbmk. BEVALLEN: 4 Maart: W. Manb»ubanRose- beek d. A. G. PaauwDelchambre d. 5 E Breuker—Maarssen d. 3 A. M. v. NieuwenhovenReijnders z. 4 A. v. Mourik Broekmanv. d. Bergh d. 3. L. Maks—de Klijn, d. 5 A. Hogen- doorn—Hart d. 3 M. E. Lohmann— Korner z. OVERLEDEN: 3 Maart: J. T. Kuïjt, 70 j., Anlonie- straat; S. C. v. Neden—Miesstel, 89 j., Rozenprieelstraat; 4 J., 8 maanden, zoon van P. Eelman, Leliestraat; M. W. Kort—Ploeg 70 j., Lange Yeerstr. HAARLEMMERLIEDE c.a. BEVALLEN: C. den Dekker—Slot d. J. M. Ken se- laar—Koe hond z. OVERLEDEN: J. Rutle, 73 jaar. ZANDVOORT. BEVALLEN N. Kerkman geb. Loos z. A. M. Lamgerak, geb. VVesseling, d. Sport en Wedstrijden VOETBAL. De Oost-West wedstrijd te Deventer zal a.s. Zondag in ieder geval gespeeld worden. De \«locita«speIea* Von Baliuseck heeft voor een plaats zoowel in h»H Westelijk als In 't Nederlandsch elf tal bedankt. Marktnieuvvs Graanmarkt Hoofddorp. Ww.te tarwe, lanyrte prijs ƒ7.50, hoogste 8.5b p*-r b0 kil. Roode larve, laagte prijs 7.50, hootrste 8.55 par Hl. Hav*r, :aa?*te prije ƒ7.30, hoogste 7.80 pt 100 «1. Rogge, UajfBte prijs ƒ5.55, hoogste G pr Lil. Chevoner gerst, laagste prijs G.55, hoofS^e 6 80 per 70 kU. V interge-rt, leegste prijs ƒ5.55, hc-o»*te 5.70 per 65 kil. Gii»ne erwten, laagste prijs f 10.35, hoogste 10.J*0 per 85 kil. Duivenboonen, laagste prijs 8.15, hoogste 18.45 per 85 kil.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2