SCOTT'S Emulsion Gordijn-Wasscherij lusteloosheid Uit de Omstreken Sport en Wedstrijden Groote Houtstraat 90 Binnenland INGEZONDEN win <te* nacht» te 1, half 2 tot 2 uur, tvanneea* de grootste drukte Ixeeft op gehouden, overziet, hoe vaak vindt men dan achter tenten en kramen, hl portieken van woningen en in stille straten nabij liet kermisterrein meur Schen liggen slapen, menschen, die dusdanig onder den invloed van ster ken drank verkeerden, dat zij, niet in staat bun weg te vervolgen, hier of daar op straat zijn neergevallen, om daar, zoo zij niet door de politie woer den gevonden, onder den blooten he mel den nacht door te brengen. To 12, 1 en 2 uur des nachts ziet men vrouwen vaak omringd door een tal rijk kroost, somtijds zelfg met zuige lingen op den arm of In eetn kinder wagen zich over het kermisterrein bewegen, in gezelschap van hunne mannen ,die in den regel in meerdere of mindere mate onder den Invloed van sterken drank verkeeren. Bij gunstig weer den nacht van Zondag op Maandag (z.g. laatste kermis-Zon dag) ia in den regel bij het sluiten der kermis te 2 uur nog veel publiek op de been, waaronder veel Amster dammers, die, öf opzettelijk dien nacht in Haarlem verblijven óf te laat zijn gekomen voor spoor of tram. Nadat de kermis gesloten is trekt het publiek voor een groot gedeelte naar den Haarlemmerhout, waar het jongens en meiden den verderen nacht geheel of gedeeltelijk door brengt." Tegenover deze nadeelen staat, vol- mis den heer Van Dam, alleen dit, dat een klein gedeelte van de ne ringdoenden van de kermis finan cieel voordeel heeft, de houders van tapperijen door meerder bezoek, de winkeliers door de inkoopen die ker misreizigers doen, enz. Of dit voordeel echter over het alge meen zoo groot is als het schijnt, ver meent hij le moeten betwijfelen. Vaak tGch heeft hij reeds van neringdoen den gehoord dat aan de kermis een stille tijd voorafgaat, omdat de men schen spa reu voor de kermis, en dat deze ook weer door een stillen tijd ge volgd wordt, omdat de verteringen in den kermistijd gemaakt, vooral in de arbeidersklasse, zich nog langen tijd daarna laten gevoelen, want een feit is toch, dat heL belangrijk bedrag, waarmede de kermisreizigers na de kermis, gezamenlijk de gemeente ver. laten voor het grootste gedeelte af komstig is van den burgerstand en de arbeidersklasse, van menschen al- zoo, die niet over kapitaal te be schikken hebben, en op wie de tij dens de kermis gemaakte verterin gen, daarna in meerdere of mindere mate, drukken. Dit alles in aanmerking nemende wil het hem voorkomen, dat het voor. deel hetwelk de neringdoenden van de kermis hebben over 't algemeen meer schijn is dan werkelijkheid." HET OORDEEL DER INSPEC TEURS. De lieer Kempers is beslist tegen liet behoud van de kermis. Dit jaar was het de 17o kermis, die hij mede- maakte hij heeft al die malen niets dan ellende gezien. De kermis past niet meer in onzen ti]d, ze is ontaard in een tentoonstelling van vieze, vui le tenten (op een heel enkele na) waar kunsten van minder gehalte worden vertoond of voorwerpen wor den uitgestald, die in den winkel be ter en voor minder prijs te krijgen zijn. „Wat voor hartverheffends is te zien in een soort neger die rauwe rijsten rauw vleesch verslindt waartoe dienen de waarzegsters waartoe het vertoonen van een gedroogd zee dier of een reuzenrat Wat zijn ph otogr af ietenten anders dan inrichtingen, waar men met open oogen bedrogen wordt; hoe wordt de gezondheid bevorderd door liet eten van een legio paling, die uren en uren in den open lucht ligt, soms da gen lang door het gebruik van ijs uit de ijswagonsdoor het ge bruiken van oliebollen gebakken in olie of vet waarvan de ranzigheid op grooten afstand te ruiken isdoor het gebruik van groote hoeveelheden nougat?" vraagt de heer Kempers. En zijn antwoord luidt: „Alles vtee en nog eens vies, even vies, als de schiet- en ballengooitenten, die het aankijken niet waard zijn. De stad wordt overstroomd met on gure mannen en vrouwen, liedjeszan gers, straatkunstenaars en zooge naamde opbouwers en afbrekers van tenten, die van de eene plaats naar de andere meetrekken, zich ophoo- pen in volkslogementen in de Win straat en omgeving, en het weinigje geld dat ze verdienen, verdrinken." Verder herinnert de steller - deeer nota aan reeds aangehaalde motie ven tegen de kermis. „Ik heb gezien", gaat de heer Kem pers dan verder, „dat des nachts te 2 uur vrouwen liepen met een zuigeling onder den eenen arm en een bos paling ondier deai anderen arm, terwijl een, drie kwart dronken vader er naast Üep. Ik heb gezien meisjes van 12 tot 16, 17 jaar, die zich aanstelden als zin- nelooze wezens, die tot diep in den nacht over de kermisterreinen dweil den met even bande!ooze jongens van gelijken leeftijd of ouder bij zich rechtuitloopende in de armen van 't diepste zedenbederf. Ik heb me geèrgerd over de ouders die dat toelieten en toelieten boven dien dat hunne kinderen, dochters vooral, zoo laat te huis kwamen. Ik heb gezien dat zeer jeugdige meisjes, doch reeds vrij goed ontwik keld, hun loshangend haar, staande in een donker hoekje, onder hun hoofddeksel bergden om ouder te schijnen om meer op een volwassen vrouw te gelijken en zich meer air te kunnen geven volwassen te zijn, al les en alleen, om de aandacht te trek ken van mannelijke wezens of wezen tjes en om voor „vol" aangezien te ■Worden. In een woord walglijk. Zekear zal de gemeentekas wel eenig .Voordeel genieten maar het weegt totet op tegen de ellende die bliift be staan. Ik zeg als de kermis oorzaak Is, dat één mensch zedelijk verloren gaat, dan Is leder verplicht er toe mee te werken, dat die oorzaak wordt weg genomen. Hier In Haarlem kan dat en moet dat geschieden. Ik weet zeker en kan het door on dervinding opgedaan in mijne betrek king verklaren, dat overal in de arme en arbeiderswijken juichtonen zul len klinken als de kermis wordt afge schaft; een zucbt Yam verlichting zal opgaan ln die gezinnen waar elke luxe uitgaven boven hunne krachten gaat. Afschaffing van de kennis zal een nuttige dankbare stap zijn, in de bes te richting die bestaat. Misschien wordt de afschaffing wel een. reden om de Vereen iging Ko ninginnedag meer geldelijk te steu nen." De heer F. P. v. d. Laan meent, dat de keripis in 't geheel geen nut meer afwerpt. Wel is waar wordt jaarlijks door het verpachten van standplaatsen op het kermisterrein eenige duizenden guldens in de gemeentekas gestort, welke pachters geene Haarlemmers doch lieden zijn van buiten af, perso nen die het geheele land afreizen, en die behalve hun pachtsom, meestal een groote of kleine winst maken, welk geld, door hen na afloop der kennis wordt meegenomen naai- el ders. Wel is waar wordt door een kleine ca tegorie van personen hoofdzakelijk tappers wier inrichtingen aan het kermisterrein gelegen zijn gedurende de kermde goede zaken gemaakt, doch het grootste gedeelte dier tappers el ders in de gemeente hebben geduren de de dagen der kermis minder ver diensten dan anders het geval is, doordat de bezoekers der kermis zich ophouden in die tapperijen nabij het kermisterrein gelegen zoo dat die lappers en andere neringdoenden ze ker geen voordeel van de kennis heb ben. Een groot gedeelte der ingezetenen en juist de gegoeden ontloopen de ker mis; de winkelstand klaagt geduren de de kermis steen en heen over de slapte in zaken, daar men liever voor veel geld slechte waar koopt aan de kramen an de burgerklasse viert in de laatste jaren geen kermis meer of het moest zijn dat men in eene groote kraam wafels gaat eten doch de tentjes en spellen worden door döe klasse van menschen bijna niet meer bezocht en is het alleen de arbeiden de klasse en het losse werkvolk, dat zich gedurende de kermis aan dron kenschap en handeloosheid overgeeft; en welke menschen hun zuur verdien de locn in één of twee dagen verbras sen; zij die geen geld verdienen, door slapte ln hun bedrijf trachten toch aan geld te komen door hunne klee ding en sieraden te beleenen in de banken von leaning, welke goederen en sieraden zij niet meer bij machte zijn in te lossen, daar na de kermis de werkloosheid grooter wordt. Het gevolg hiervan is dat de huis baas en de winkelier daarvan na tuurlijk geldelijk nadeel ondervindt. De heer G. A. van der Beek schrijft o. m.: „Dat de kennis dooi' vele jonge lie den wordt gebezigd om allerlei brood dronken en baldadige handelingen te plegen in carrousels, tenten eai kra men en op straten en wegen in de omgeving van het kermisterrein, waarbij het niet ontbreekt aan het bezigen van zedelooze taal; dat velen zich aan drankmisbruik schuldig maken hetwelk in den regel eindigt met het plegen van misdrij ven, mishandeling, vernieling enz.; dat de verdachte personen, al hier woonachtig en die van elders daartoe in deze gemeente komen, die gelegenheid te baat nemen om dief stal, zakkenrollerij enz. te plegen. dat tevens tijdens de kermis deze gemeente in hevige mate wordt be zocht door liedjeszangers, straatmu zikanten en venters met kleine koop waren vermomde bedelaars om hun bedrijf uit te oefenen, waarbij door die personen vermoedelijk wel rekening wordt gehouden met de om standigheid, dat het kennisterrein bijzonder politietoezicht vordert, het welk aan de overige gedeelten der gemeente wordt onttrokken» dat de kei-mis van jaar tot jaar minder wordt, hetwelk mede blijkt uit de omstandigheid dat vooral op de dit jaar plaats gehad hebbende kerims, door verschillende houders en eigenaars van tenten en kramen werd geklaagd over de ontvangsten die aanmerkelijk veel minder waren als vorige jaren, waaruit moet worden afgeleid dat het publiek minder dan vroeger met de kermis is ingenomen, to meer omdat het aantal personen die de kermis bezoeken, merkbaar ge ringer is dan vorige jaren, alhoewel het weder zeer gunstig was.". De heer Van den Broeke heeft in deze gemeente zeven kermissen me degemaakt. Hij oordeelt, dat de kra men en ten te nop de kermis aanwezig in den regel niet veel bijzonders te zien geven en die kramen en tenten hoofdzakelijk nergens anders voor dienen dan om de menschen het geld uit den zak te kloppen; dat gedurende de kermisweek in deze gemeente worden aangetroffen liedjeszangers, straatmuzikanten, ver kapte bedelaars, en meer van dat ge spuis, allen behoorende tot het uit vaagsel der maatschappij etn komt dan na opsomming van reeds aange geven motieven eveneens tot de slot som, dat de kermis voor geen enkel dóel nuttig is en hij van meening is, dat de afschaffing der kermis zeer ze ker in het belang van het publiek van de gemeente Haarlem zal zijn. Examens Nuttige Hand w er. ken. 's-Gravenhage, 6 Maart Geslaagd de dames G. J. Molenaar, M. G. Bruynsteen, \V. J. Kreunen, allen te Haarlem. Uitsluiting van Stucadoors. Zaterdagavond had in het gebouw „de Nijverheid" de aangekondigde conferentie plaats tusschen de pa troons en de gezellen. Om half negen waren een 12-tal leden van do afdeeling Haarlem van den patroonsbond aanwezig. Evetn later kwamen de gezellen. De voorzitter, de heer Martens, vroeg Zijn er zevon leden van de afdeeling Haarlem Yan den gezellen- bond De heer Zondervan, een der gezel len, antwoordde neen, zes leden van de afdeeling Haarlem. De voorzitter-dan verzoek Ik den zevende, den heer De Zeeuw, secre taris van het hoofdbestuur van den gezellenbond, heen te gaan. Wij heb ben met den bond gebroken en w>lle.n alleen niet de leden van de Haar- lomsche afdeeling te maken hebben. Do heer De Zeeuw ik zal gaan, maar onder protest. Men moet beden ken, dat de Haarlemsche afdeeltog v in den gezellenbond geen afzonder lijke organisatie <s, en ook niets zal doen zonder goedkeuring van den bond. Men kan een afdeeling ndet van den bond scheiden. De voorzitter u hebt gehoord, wat ik gezegd heb. Ik wil geen discussie met u, dus gaat u heen. Hierna verwijderde de heer De Zeeuw zich. De voorzitter deze conferentie is belegd, omdat de gezellen het con tract, door de afdeeling Haarlem van den patroonsbond aangeboden, niet willen accepteeren. Eerst hebben we 'n nieuwe bespreking over deze zaak overbodig geacht, want wij als pa troons weten zeer goed, dat de strijd niet gaat om dit contract. De actie der gezellen is om actie te voeren. Uit alles ls dit gebleken de gezellen hebben den strijd gewild. In de vo rige conferentie hebben de gezellen zelf gezegd, dat alleen de afdeeling Haarlem en Rotterdam aangewezen waren, om dezen strijd tegen de pa- trcons te voeren. Ik vraag u, wat dat voor een houding is. Wat voor ande re plaatsen wel goed was, deugde dit niét voor Haarlem en Rotterdam? Nu ter zake. Donderdag hebben we van het hoofdbestuur van den pa troonsbond een gewijzigd arbeidscon tract ontvangen. Nu kunnen de ge zellen van dit gewijzigde contract kennis nemen en zeggen, of ze dit kunnen aannemen. Verdere bespre kingen zijn overbodig, want onze af deeling heeft Vrijdagavond besloten, in dit gewijzigde contract geen ver dere wijzigingen te willen maken. DU besluit is met algemeens stemmen genomen. Willen de afgevaardigden dér gezellen een poosje pauzeeren, om eerst te zamen van dit gewijzigde contract kennis te nemen, of willen ze de wijzigingen eerst ln de afdee ling bespreken De heer Zondervan 't Is onwaar, dat de gezellen deze actie voeren om de actie. De gezellenbond heeft eerst a-in don patroonsbond gevraagd om een collectief contract te maken, maar dit heeft men niet aangeno men. Toen hebben de patroons ons eau contract voorgelegd, dat we zoo maar moesten accepteeren. Dit con tract is voor de gezellen onaanneme lijk. Hier zoo wei als elders. Maar niet in alle plaatsen waren de gezel len zoo krachtig georganiseerd, dat za met de patroons den strijd konden aanbinden. Daarom hebben de ge zellen in andere plaatsen 't contract onder protest geteekend en zijn de sterkste afdeel ingeoi Haarlem en Rot terdam aangewezen om de actie te voeren. Wij wilden niet ln elke plaats de gezellen op straat zetten, maar kozen de steden, waar de kans op succes het'grootst was. Dit was ons recht, en bevat niets oneerlijks of on billijks. Nu zijn de gezellen te Leeu warden en te 's-Gravenhage ook in verzet gekomen. Niet de gezel'en, maar de patroons veranderen telkens van houding. Nu is 't eerst gemaakte contract weer gewijzigd. Toch wil men geen overleg en legt den gezel len gewoon het contract voor, zeg gende „teeken dit, of we sluiten je uitAlles wat de patroons willen Is, onze klachten hooren. Waarom is dit gewijzigde contract orua niet eerder toegezonden Nu kunnen we er ntet over oordeelen. Wij zijn geen leiders, maar gewone leden, die niets willen besluiten, zonder onze afdeelingsver- gadering en den bond. Daarom kun nen we ook nu niet anders doen, dan dU contract weer meenemen en eerst later onze bezwaren uitspreken. De voorzitter 't Is wel waarde actie gaat om de actie. Dat de pa troons dit contract gemaakt hebben, is niet onbillijk of oneerlijk. Wij wil le q als we aan 't werk zijn, nleij den geheelen tijd de actie der gezellen. De gezellen hadden deze uitsluiting en strijd kunnen voorkomen. Ze had den t contract onder protest kunnen teekenen en daarna met de patroons onderhandelen. Reeds lang van te voren was bekend, dat de patroons ln 't laatst van Februari een congres zouden houden, om de noodige wij zigingen in het contract te bespx*eken. Dan waren er niet zoovele gezelten brcodeloos gemaakt. De heer Doing Wij konden geen collectief contract met de gezellen sluiten Eerst waren slechts 10 pet. der gezellen georganiseerd, terwijl er van de patroons 80 pet. georgani seerd was. Nu dat de patroons hun ontwerp contract hadden opgemaakt, hebben de gezellen al tijdens de ou der handeling en de vijandelijkheden geopend, door de actio door heit ge heel o land te voeren, waarin vee! leelijks over de patroons en hun con tract is gezegd. Zoo Is het getal der georganiseerde gezellen gestegen tot 20 pet. De heer Zon dei-van (Interrompee- rend) 25 pet. De beer DoingDus nu erkennen de gezellen, dat er slechte 25 pet van hen georganiseerd ie. Da beer ZondervanWe hebben t noodt ontkend. De heer DoïrnrDe patroons heb- boil tn hun contract slechts den' be staande» toestand willen handhaven. De gezellen hebben door deze actie een groote verantwoordelijkheid op zich geladen. Wanneer hét geschil eens zal worden bijgelegd, hoeveel zullen er dan nog niet zonder werk moeten blijven Waai' moeten die van leven De heer Zondervan Dat ls onze zaak. Daar zullen wij voor zorgen. De patroons zeggen nu, dat ze geen collectief contract met. oins konden sluiten, omdat we zoo slecht georga niseerd zij;n. Maar waarom sluiten ze dan geen collectief contract ln de steden, waar we met 70, 80 of 100 pet. georganiseerd zijn. Laten de Haarlemsche patroons zich in begin sel uitspreken voor een collectief con tract. De heer Doïng we zijn ln beginsel niet tegen een collectief contract. De patroons zijn niet onbillijk. De eerste grieven der gezellen zijn tot nul ge reduceerd. De gezellen wantrouwen ons. willen uit het contract iets slechts halen. Maar heb ik of een lere Haarlemsche patroon de werklieden ooit slecht behandeld Hebben we reden gegeven voor d{t wantrouwen De Voorzitter Waarom hebben de Haarlemsche gezellen toch niet onder protest geteekend Daarna hadden we kunnen onderhandelen en zou de zaak zeker ln orde zijn gekomen. Dar was al dit geharrewar voorko men geworden en was de verhouding van patroons en gezellen veel aange namer geweest. De heer Doïng Een collectief con tract is moeilijk. In welk bedrijf 'e zooveel verandering van personeel Do heer Zon dei van De Haarlem sche gezellen blijven meest bij de Haarlemsche patroons. Dit belet eein collectief contract dus nluet. De bouw vakarbeiders hier ter stede hebben 't ook wel god aan. De patroons hebben niet alleen den bestaande» toestanu Ln het contract vastgelegd. Vroeger was er geen bevoegdlieid om liet loon in te houden, nu wel. Bovendien kan men ons verplichten om onderkrui perswerk te doen. De heer Doïng Dat Ls niet waar. Er staat in 't contract, dat de gezel alleen verpRcht is te werken in de eigen onderneming van den patroon. Voor aangenomen werk is liet be zwaar der gezellen ook alleen denk beeldig. Do voorzitter En we hebben bo vendien een arbitrage-commissie voor geschillen bij aangenomen werk. Een patroon moet stukwerk kunnen geven wanneer hij ziet, dat er met uur loon te veel geluierd wordt. De heer Wempe (een gezel) De gezellen kunnen volgens dit contract wel tot onderkruiperswerk gedwon gen worden. Een patroon heeft vaak meer dan één werk. Wanneer op een werk gestaakt wordt, don kunnen de werklieden van een ander werk ver plicht worden, om op het werk te werken, waar gestaakt wordtdat is onderkruiperswerk en dat willen de gezellen niet. De heer Doïng Stel dat, dan wei gert zoo'n werkman en verliest één dagloon. Ook kan hij dien dag onder protest werken, en verliest niets. De heer Zondervan Ja, maar dan is hij ook ontslagen. De voorzitter Het staken wordt in Haarlem onder de stucadoorsgeze 1 len mode. Daar lijdt het vak onder, want de clientèle heeft aan zoo iets een hekel. De heer Zondervan Men moet wel bedenken wij zijn geen stakers, maar uitgestotenen. De voorzitter Ge had onder pro test kunnen teekenen, dan was de uitsluiting niet toegepast. De heer Zondervan Wij zijn hier gekomen om onze bezworen in te brengen over heit contract, door de Haarlemsche patroons opgemaakt. Na komt men weer met een ander contract. De heer Weber (patroon) Laat ons" die bezwaren tegen het Haarlemsche contract hooren, dan kunnen de pa troons daarover beraadslagen, terwijl de gézellen kunnen spreken over het gewijzigde contract van het hoofdbe stuur. Dit werd goedgevonden. De heer Zondervan Onze bezwa ren en wenschen zijn lo. er moet een bepaling gemaakt worden, waardoor de gezellen tot geen enkel onderkruiperswerk ver plicht kunnen worden. 2e. moet den gezellen bij overwerk toch 't gewone dagloon verzekerd zijn. 3e moeten de Haarlemsche pa troons zach in beginsel voor een col lectief contract uitspreken. Hierna werd de conferentie geslo ten. (Men zie ook liet Eerste Blad). tegen den harden wind ln, maar door uitstekend werk van de geheele ach terhoede kon E. D. O. 't niet tot een goaltje brengen. Een kwartier na rust nam E. D. O. pas de leiding door een leelijke blun der van den Haarlem-keeper. (1—0). Hierna miste Haarlem een penalty, en de voorhoede een paar kansen. E. D. O. II scoorde nog tweemaal en won verdiend. Zooals bij alle Haarlem-elftallen is ook bij 't derde de voorhoede het zwakke punt. Toch eindigen ze nu (evenals verleden jaar) als goede tweede. Haarlem 11BI oem end aal, 6—0. Tegen een ongeveer volledig Bloe mend aal-elftal speelde 's middags op het Haarlem-veld een zeer incompleet Haarlem II (echter versterkt met Ver- wey). De reserve eerste klassers speelden heel goed en waren veel ster ker dan Bloeanendaal (een sterke derde klasse r). Met rust was 't al 3—0 daarna kwamen er nog evenveel puntjes bij. Bouwmeester scoorde drie, Bïjleveld twee en Jurrie Haak één goal. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Wanneer het beendergesicl van een kind onvoldoende gevoed wordt dan openbaart lich zulks in Engelsehc riekte, achterlykheid in het loopen en Scotf s Emulsion bevat in zilt licht verteerba ren vorm verscheiden zeer belangryke minerale stoffen, die van onwaardeerbaar nut voor het beendergestel zvn, wil dat recht en sterk voort- groeien. Scotr s Emulsion wordt met graagte genomen wanneer ruwe levertraan tegenzin verwekt en uitgebraakt wordt. De echte Is steeds uitsluitend gefabriceerd door :reidings-proces. Ten bcwyze van _jt echte preparaat vindt menden naam ,Scott's Emulsion op de flesch en de ver pakking. Bovendien komt op de ver- rakkiné voor bet handelsmerk van cott's Emulsion—de Visscher «iet de Vlsch. Zonder dit handelsmerk Is geen enkele Emulsion de echte Scott's Emulsion. Bij alls apotheken en drogisten. VELSEN. B. an W. stellen, na overleg met de gascomxnissie, den Gemeenteraad vcor reeds nu over te gaan tot de be noeming van een directeur voor de gasfabriek, welke binnenkort zal worden gebouwd. Zij achten het wenschelijk, dat die directeur van den aanvang van den bouw af reeds aanwezig zal zijn, op- dait hij de geheele installatie grondig zal loeren kennen. Tevens zal hij voor het in gehruik nemen van de fabriek alle mogelijke maatregelen kunnen nemen tot een geregeld marcheeren van de zaak. Als jaarwedde voor dezen directeur wordt door B. en W., in overleg met genoemde commissie, voorgesteld f 1500 met vrije woning en vrij vuur en licht. Wanneer de gasproductie tot 1,000,000 kub. M. per jaar zal zijn ge stegen wordt deze jaarwedde tot /2000 en bij stijging tot 2,000,000 kub. M. productie per jaar tot 2500 ver hoogd. VOETBAL. WEDSTRIJDEN OP ZONDAG, lsie klasse H. V. B. E. D. O. II—Haarlem III, 3-0. Deze match besliste over de eerste en tweede plaats van Afd. L S. D. O. II ls dus weer evenals verleden jaar kampioen geworden, hoewel de Haarlemmers uitstekend partij ga- Vóór rust speelde Haertem nl Spannerij - Apprèteerderij Gevestigd te HAARLEM Brouwersvaart 74-80. Telefoon 426—1046. ROLGORDIJNEN wor- den in alle lengten en breedten zonder vouw afgeleverd. Vlugge aflevering. Nette afwerking. Concurreerenie Prijzen. TER AARDEBESTELLING DR. MEZGER. Het stoffelijk overschot Yan wijlen dr. Mezger kwam Zaterdagmorgen ta half twaalf per trein te Middelburg aan. Aan bet station waren, behalve de familiebetrekkingen, een kamer heer van de prinses van Saksen-Mai- ningen, de burgemeester van Dom burg, de predikant van de Her vormde gemeente aldaar en verder vele belangstellenden. Vier bloem stukken dekten de baar. Dadelijk werd naai' de begraafplaats te Oost- kapelle gereden, alwaar de bijzetting plaats heeft. Wij vernemen, dat mevrouw Mez ger een brief van rouwbeklag ontving van Prins Hendrik der Nederlanden. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. De Vrijzinnig-Democratische Kies- vereenlging „Vooruitgang" te Alk maar heeft voorloopig candidaat ge steld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in dit district den heer Fr. Netscher. In de vergadering van de Vrijzin nige Kiesverean iging „Helder" te Helder is met 105 stemmen op de groslijst geplaatst de heer dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer voor hetdlstrict Winschoten^ De heer W. H. Vliegen beeft de can- didatuur voor de Tweede Kamer te Groningen, hem aangeboden door afdeeling Groningen S. D. A. P., aangenomen. De Vrijz.-Dem. kiesvareenlging te Drieborg district Winschoten) heeft candidaat gestel ddr. D. Bos, aftre dend lid. RIJKE ZEGEN. Te Winschoten heeft een arme ar beider uit Bovenburen aangifte ge daan ran de geboorte van zijn zeven- DIT AMSTERDAMSCIIE ELECTRA-QUAESTIE; Door de Sociaal-Technische Veree- niging van Democratische Ingenieurs' en Architecten is een adres gericht aan den Minister van Justitie, ih za ke het ongeval-Oldigs bij de Maat schappij „Electra'. Adressant verzoekt het instellen van een zoo uitgebreid mogelijk on derzoek onder voorlichting van des kundigen te willen gelasten naar de oorzaken van het ongeval, waarbij op 14 October 1907 de heer H. Oldigs, Ingenieur in dienst der Maatschappij „Electra", gedood werd, en naar de verantwoordelijkheid van de daarbij betrokken personen. NA DE UITBRAAK. Het „D. v. N.-Br." meldt, dat ten gevolge van de uitbraak van Alfred Thomas uit het Huis van Bewaring te Brie lie, de bewaker in het Huis van Bewaring in zijne betrekking ge schorst en eene instructie aangaande deze zaak bevolen is. DE SCHEURING IN DE S. D. A. P.. De afdeeling Amsterdam IX van de 5. D. A. P. besloot na heftige discus sie de congresbesluiten met groote meerderheid van stemmen te bekrach tigen Ter vergadering legden eenige le den. op grond van deze beslissing, hun lidmaatschap der S. D. A. P. neer. Het „Hbld." meldt voorts nog In sociaal-democratische kringen verwacht men, dat de Deventer con- gresbesluiten met groote meerderheid zullen worden bekrachtigd, maar dat een derde der uit te brengen stem men zdch tegen punt c (het roye ment der „Tribune"-redacteuren) zul len uitspreken. Mevrouw Roosje VosStel, een der op den voorgrond staande vrouwen in de S. D. A. P., die ook te Deventer als Marxiste liet woord voerde, heeft zich bij de nieuwe partij aangeslo ten DE NIEUWE SOCIAAL-DEMOCR. PARTIJ. „De Tribune" meldt, dat de consti tueer en de vergadering van de nieu we sociaal-democratische partij Zon dag 14 Maart a.s. 's ochtends te 10 uur plaatsheeft ln het gebouw Hand werkers Vriendenkring, te Amster dam. De agenda vermeldt: 1. Opening en' mededeelingen. 2. Verkiezing bureau. 3. Beginselprogram. 4. Strijdprogram en benoeming commissie tot uitwer king daarvan. 5. Naam en Statuten. 6. Houding bij de a.s. verkiezingen. 7. Standpunt ten opzichte van de vakbe weging. 8. Aansluiting bij de Intemo- tlonale. 9. Verkiezing bestuur en re dactie „Tribune'". CENSUUR OP COURANTEN. Men meldt aan de „Haagscho Ct.'\ dat het verbieden van den verkoop van sommige bladen in de stations der S.S is geschied to verband met een opmerking ln het voorloopig ver slag over de Waterstaatsbegroottog, en dus ook aan de H. S. M. is te wachten. an Ingezonden stukken, geplaatst ol niet geplaatst, wordt de kopie den Inzer der niet teruggegeven. Voor den inhoad dezer rubriek stelt se liedactie xioh niet aansprakelijk. Haarlem, 5 Maart 1909. Geachte Redactie I Vergun mij eenige plaatsruimte voor onderstaande regelen. Bij voor baat mijn dank. In de courant van gisterenavond trof mij een berichtje over sneeuwbal len gooien. Het feit op zichzelf geno men is voorwaar treurig te noemen, als men feit als feit beziet, doch nu de aanleiding, en die is voorwaar te vinden in uwe opmerking jammer, dat geen politie aanwezig was. Ja juist, dat is voorwaar het treu rige van het geval, 't Is toch helaas niet het eenige geval, neen, vete ma len lezen wij van dergelijke gevallen, wan* agenten ontbreken altijd. Het wordt hoog tijd, dat men van hoo- gerhand daar eens op toeziet. Wel (en hier wil ik op wijzen) ziel men agenten druk in de weer, in het holen en brengen van onderkruipers; daarvoor worden zoo langzamerhand onze 100 agenten van politie gebruikt, maai' voor menschen, die onbe schermd staan, tegenover onze ijsbal- gooiende jeugd, daar kan men geen politietoezicht voor krijgen de wel eischt toezicht op het gooien van zul ke projectielen, doch ze ontbreekt ten eener. mole. Doch onderkruipers, welke 't brood uit den mond hunner medemenschen halen, dezulken worden gaarne ge steund. 't Ware te wenschen, dat de diena ren van den Heiligen Hermandad de den wat ze moesten doen, dan zou ook de eerbied voor ons politie korps stijgen, iets waarvan nu maar al te weinig te bespeuren ls. Dankend voor de verleende plaats ruimte, G. HEILOO. Hoewel wij niet geacht kunnen worden, eenige verantwoordelijkheid op ons te nemen ten opzichte van in gezonden stukken, wenschen wij toch de opmerkingen van den heer Heiloo niet zonder commentaar te laten. Naar onze meening zet hij de logica op haar kop. Dc politie wordt niet gebruikt voor het halen en brengen van onder kruipers, maar tot bescherming van m« nschen, die onder zekere voor waarden wel aan den arbeid willen gaan en daarin worden bemoeilijkt door hen, die deze voorwaarden niet voldoende vinden en daarom het werk hebben neergelegd. Het gaat toch niet aan om perso nen die met een arbeidscontract te vreden zijn, te verklaren voor onder kruipers 1 Wanneer zij, die het arbeidscon tract niet wenschen te aanvaarden (wat hun recht is), hun kameraden, die dat wel onderteekend hebben, met rust heten, dan zouden er meer agaten zijn, die op het sneeuwballen gooien konden letten» REDACTIE.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 12