NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 26a Jaargang. No. 7683 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 8 MAABT 1909 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voor Haarlemi.23 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 M de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Dlrestear J. PEEREB00EI. AD VERTENTïËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /i.—eike regel meer ƒ0. RJ Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ea Administraties Groote Boutstraat 55. ïatercoramuaaal Telefoonnummer der Redactie 600 eu der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Boitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge.neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DINSDAG 9 MAART. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. Soc. Vereeniging: Bachconcert, 8 u. Hillegom: Raadsvergadering. HOE MOET 'T SERVISCHE PRO BLEEM OPGEI OST WORDEN 't Is het oude liedjeEr dreigt een Europeesche oorlog 1 De politieke barometer is wèl aan het schommelen eerst wijsl de naald eenige dagen storm, dan komt er verandering en schijnt het naar mooi weer te gaan, maar dan... wéér terugslag, wéér storm Thans leven we voor den zooveel- eten keer in storm-dagen 1 Servië heeft met zijn gehoorzaam heid weer volop „leven in de brou werij" gebracht. Geen wonder, want Europa had voorloopig met de Bal kan-geschillen afgedaan en nu wor den de mogendheden weer plotse ling in den vollen strijd betrokken. Dat is de vrucht van het handige di plomaten-spel van den Servischen minister van buitenlandsche zaken Milowanowitsj d'ie dit geleerd heeft van zijn Russischen collega Is- wolsky I Zijn redeneering is er be staat geen geschil tusschen Oosten- rijk-Hongarije en Servië, er bestaan Servische klachten en eischen, waar- ovet Europa moet oordeelen. „Servië verlaat zich op de wijs heid en lichtvaardigheid der mo gendheden en rekent daarom op vol le genoegdoening van Europa" zoo luidt de nota. Er wordt dus een conferentie der mogendheden geëischt. En wat is het antwoord der mogendheden Rus land, Frankrijk en Engeland (de drie gezworen vriendenzijn voor een conferentie. Natuurlijk is Oostenrijk-Hongarije en z'n trouwe bondgenoot Duitsch- land er legen. Zoo is E uropa weer in twee par tijen verdeeld. Voor of tegen de con ferentie neen, 't is voor of te gen Oostenrijk Waai- zal dit nu weer op uitdraaien? LAWINES IN OOSTENRIJK. Te Blelberg wei-den vier huizen door een lawine vernield; slachtoffers vielen niet te betreuren. Te Lisenhappel werden vier hout hakkers onder de sneeuw bedolven, di ie hunner vonden den dood. Te Feistritz werden 4 dienstboden ge d ooci. 'Je Irschen kwamen twee personen om het leven. Het spoorwegverkeer is op verschil- teii ie p'aatsen gestremd. Afschaffingvandekermis. In een twee- of drietal artikelen zal onder de rubriek Om OnsHeende thans opgezette beweging tot afschaf fing van de kermis worden bespro ken. Het eerste, bestemd voor 't nummer Van heden, moest wegens gebrek aan plaatsruimte tot morgen, blijven lig gen. Sociëteit „Vereeniging. In de Vrijdagavond onder voorzit terschap van den heer Dr. J. Timmer gehouden vergadering van het Colle ge van Gecommitteerden, werd de re kening crver het boekjaar 1908 goed- Êekeurd. Het winstcijfer is beduidend ooger dan het vorige jaar. De heer Dr. J. Timmer, aan de beurt van aftreding zijnde, werd op nieuw voor een tijdperk van vier ja ren als candidaat voor voorzitter zangewezen. Bij den aanvang der rergadering wijdde de voorzitter eenige dankbare woorden aan de na gedachtenis van den heer H. Th. PeL tenburg, oprichter en eere-lid der So- ftieieit. Meerderheid en minder heid. In het College van B. en W. is een meerderheid tegen en een minder heid voor het nemen van een besluit tot afschaffing der kennis. Bekend is het, dat onze burgemees ter de afschaffing wenscht, bij onder soek is ons gebleken, dat de wethou der Mr. Thiel zich In deze naast den burgemeester heeft gesteld, zoodat de meerderheid in het College bestaat uit de heeren de Breuk, Dr. Nieuwen- huyzen Kruseman en Dn- H. D. Kru- •Wao-an-. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. De Raad vergadert Woensdag te half 2 in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W. vaststelling 2e suppl. kohier pL directe belasting, dienst 1908. 3. Id. id. goedkeuring suppl. be grooting Stads-Apotheek, dienst 1908. 4. Id. id. verzoekschrift IJ. van Ak keren, om fmancieelen steun. 5. ld. id. id. Wed. C. Steenken, om onderstand. 6. Id. Z. Middelkoop e. a., invoeren progressie pl. directe belasting, met schrijven B. en W. 7. I<LB. en W. vaststelling verorde ningen heffing en invordering school-» gelden H. B. Scholen en Meisjesschool voor M. O., met amendementen-Le vert, motie-Schram en nader schrij ven B. en W. 8. Id. id. wijziging reglement open bare scholen L. O. 9 .Id. id. eervol ontslag onderwijze res school No. 11. 10. Id. ia. id. verzoekschrift Veree niging voor de Ned. tentoonstelling van huisindustrie te Amsterdam, be schikbaarstelling gelden. 11. Id. id. id. J. Koomem, verlaging slacht- en keurgeld graskalveren. 12. Id. J. J. Sneltjes, beschikbaar- stelling gelden maken klinker bestra ting Wagenweg, met schrijven B. en W. en verzoekschrift A. Wijnands e. a. 13. Id. B. en W. verzoekschrift be stuur R. IC. Vereeniging spoor- en tramweg-personeel St. Augustinus, wijziging tijdstippen gesloten zijn Langcbrug, met nader schrijven B. en W. 14. Id. id. sluiting wegen voor mo torrijtuigen enz. 15. Id. id. vergunning dempen sloot Schouwtjeslaan aan W. Kok. 16. Id. id. opheffing onbewoonbaar- verklaring percee lGortesteeg no. 24. 17. Id. id. onbewoonbaarverkla ring perceelen Lange Raamstraat nos. 23 A, 23 B, 29 A, 29 B en 29C. 18. Benoeming plaatsvervangend lid Commissie aanslag belasting op be drijf s- en andere inkomsten. STUKKEN VAN DEN RAAD. PROGRESSIEVE BELASTING. De besturen der Haarlemsche Han- dfJs\ereeniging en der R. K. Midden- siandsvereenJging „de Hanze" te Haarlem, deelen den Raad in een adres mee, dat door de gecombineer de vergadering hunner vereenigimgen, op 27 Januari gehouden, naar aanlei ding van het voorstel der heeren Mid delkoop c.s. tot invoering van pro gressieve belasting in deze gemeente, hun is opgedragen, een door die ver- dering „met zoo goed als algemee- ne stemmen aangenomen" motie ter tennis van den Raad te brengen. Deze motie luidt als Yolgt: „De Vergadering van de Haarlem sche H an dels vereen iging en der Rooinsch Katholieke Middenstands- vereeniging „de Hanze", gehoord den inleider en de debatten, overwegende, dat Haarlem grenst aan fraai gelegen gemeenten, die hij eene zeer lage belasting voortdurend meer gemakken opleveren, dat Haarlem zooveel mogelijk dient te wedijveren met Zustersteden, die reeds u uten aanzien van de belas tingen in gunstiger conditie verkee- ren4 dat de Regeering binnen niet ver yerwijderden tijd, naar aanleiding van het rapport der Staatscommissie voor de gemeente-financiën zich ge drongen moet zien aan de moeilijkhe den, waarin ook Haarlem verkeert, te gemoet te komen, spreekt als hare meening uit, dat elke progressie, die op dit oogenblik wordt ingevoerd, de vestiging buiten de grens van Haarlemsche ingezete nen zal doen toenemen, en de vesti ging van andere familiën in Haar lem zeer ernstig belemmeren zal,, een en ander tot groote schade voor den handelddrijvenden middenstand, en vooral niet minder voor de kleine be lastingbetalers, voor wie de werkloos heid nog belangrijk toenemen zal. MOTOR- EN RIJWIELWET. Onder Intrekking van het voorstel van 5 November stellen B. en W. voor: Gesloten te verklaren voor motorrij tuigen op meer dan twee wielen: de Korte Jansstraat, de Bakenessergracht westzijdet de Tempelierstraat, de Ridderstraat, de Lange en Korte Wijngaardstraat. De Noorder- en de Zuiderschool steeg gesloten te verklaren voor mo torrijtuigen en rijwielen. Te bepalen, dat met motorrijtuigen slechts bereden mogen worden: de Turfsteeg van het Spaarne naar de Kleine Houtstraat, de Berkenrodesteeg van het Spaar ne naar de Lange Y'eerstraat, de Jacobijnestraat van de Gedemp te Oude Gracht naar de Koningstraat, de Stoofsteeg van de Koningstraat naar de Gedempte Oude Gracht, de Korte Begijnestraat van de Lan ge Begijnestraat naar de Bakenesser- gracht. de Valkesteeg van de Klerksteeg naar den Koudenhom. de Vrouwesteeg van de Bakenesser- grachi naar de Klerksteeg. Te bepalen, dat bij wijze van proef neming, gedurende één jaar, met mo torrijtuigen slechts bereden mogen worden: de Damstraat van liet Klokhuis plein naar het Spaarne, de Lange Y'eerstraat van de Korte Y'eerstraat naar de Oude Groenmarkt, de Korte Y'eerstraat van het Spaar ne naar de Lange. Veerstraat.. STADS-APOTHEEK. B. en W. stellen voor: de door Commissarissen der Stads-Apotheek gedane voordracht tot goedkeuring van een le suppletoire begrooting voor 1908, aanwijzende in ontvangst en uit gaaf een bedrag van 650.— goed te keuren. PLAATS. DIRECTE BELASTING. B. en W. stellen voor: Het kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1908, vast te stellen tot een bedrag van 5.076.46 ADRES SLACHTHUIS. B. en YV. stellen voor afwijzend te beschikken op een verzoekschrift van J. Koouieu, om wijz.ging te brengen 'U de tarieven op de heffing van rech ten voor het gebruik maken van de gelegenheid tot slachten, daar bij het vaststellen der tarieven als uitgangs punt werd genomen de leeftijd der te slachten dieren, en dit uitgangspunt B. en YY'. alleszins billijk en doelmatig voorkomt, terwijl tarieven naar de waarde in de praktijk tot allerlei moeilijkheden aanleiding zouden ge ven. UITSLUITING VAN STUCADOORS. Van de zijde der gezellen wordt cxns geschreven: Zondagmorgen is, in antwoord op de door ons gedane voorstellen op de conferentie van Zaterdagavond het volgende schrijven van de patroons ontvangen: Aan de afd. Haarlem van den Ned. Stuoadoarsbaadt al hier. Mijne HeerenI Ingevolge de besprekingen van gis terenavond deel ik u hierbij mede, dat wij aan de door u ter onzer kennis gebrachte bezwaren, niet kunnen te gemoet komen. Derhalve geven wij uwe vareend- ging in overweging, uwe leden te ad- vlseeren een van de 2 contracten (d.d. 26 Febr. of 6 Maart) te teekanen en daarop den arbeid weder te hervatten. Achtend, Namens de Haarlem. Stuc. Pa troon s-Vereenig i ng: J. M. VAN PELLECOM, Secr. Op onze Zondag gehouden vergade ring is echter met algemeens stem men besloten, op de voorstellen der patroons niet in te gaan en geen der oontracten, zooals ze ons door de patroons zijn opgedrongen, te teeke nen. De stand der zaken blijft dus nog gelijk, de gezellen zullen den strijd doorzetten. In deze Zondagvergadering ls ook besloten het bestuur met drie leden uit te breiden, zoodot dit nu uit 8 personen bestaat. Dit ls geschied met het oog op de vele werkzaamheden, die voortvloeien uit het geschil. Ramp in Italië. Door het alhier opgetreden comité voor de ramp in Italië is het totaal der ingekomen gelden ad 207«.;9J verzonden aan den president der on der bescherming van Koningin Hele na te Rome opgerichte vereeniging voor de opvoeding der weezen. Begrafenis. De teraardebestelling van het stof felijk overschot van wijlen den heer H. Th. Peltenburg zal morgenmiddag te half 1 'geschieden op het St. Barba- ra-kerkhof aan den Schoterweg. (Zie Yervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). AERDENHOUT. Dat heeft geholpen. Meldden wij de voorgaande week ever den onhoudbaren toestand, waaraan de tolgaarder aan den Zandvoorterweg bloot stond, daar zijn woning nog niet gereed was en hij in die barre kou aan weer en wind blootgesteld was, thans heeft men hierin voorzien door plaatsing van een kachel in een van de in aan bouw zijnde vertrekken. HILLEGOM. .Y'ergadering van den Gemeente raad van Hillegom op Dinsdag 9 Maart 1909, dee voormiddags te 10 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming stembureaus. 3. Verzoek van het Bestuur der Ver eeniging „De Ambachtsschool" te Haarlem om voor 1909 een hoogere subsidie te mogen ontvangen. 4-. Y'erzoek van het Bestuur der Hil- legomsche Fröbelschool om aan die school voor 1909 subsidie te verlce- nen. 5. Y'erzoek van hc-t R. K. Kerkbe stuur, om aan de R. K. Bewaarschool over 1908 en 1909 subsidie te verlee- nen 6. Af- en overschrijvingen. 7. Verzoek K. Hagedoorn c. s. tot wijziging van het Raadsbesluit van 18 December 1908 inzake aankoop van een gedeelte van den Loostenveg 111. 8. Y'erzoek van YY'. A. Philippo en C. de YY reede, om een strookje grond grenzende aan hun eigendom aan de Sixlaan te mogen huren en hun scheidingshek in rechten lijn te mo gen plaatsen met dat van den huize „Bella Vista". 9. Y'aststeiling kohier schoolgeld L. O. 4e kwartaal 1908. 10. Reclame en verzoek tot afschrij ving Hoofdelijken Omslag, dienst 1908. SLOTEN. Zaterdag overleed in den ouderdom van 57 jaar de burgemeester van Slo ten, de lieer C. YV. A. M. Groskamp. Den 5en Januari j.l. nog had hij zijn 25-jarig jubileum gevierd. Na te Bloemendaal, Hilversum en Deventer in functie te zijn geweest, werd hij den 4©n Januari 1884 te Slo ten benoemd. Hij beeft daar (gelijk de Tel. schrijft) zeer veel gedaan voor de ver betering der administratie, stichtte een archief en deed verschillende openbare diensten tiot flinke ontwik keling komen. Onder zijn bestuur werd Sloten als het ware een insti tuut voor mannen, die zich wilden bekwamen voor den gemeentedienst en die later zelfs aan bet hoofd van groote gemeenten kwamen te staan. Grondige studie op het gebied der staatsinstellingen en staathuishoud, kunde stelden den burgermeester in staat, zijn secretarie to-t dat peil om hoog te brengen. Hoezeer burgemees ter Groskamp zich de vriendschap der bevolking zijner gemeente had weten te verwerven, bieek bij zijn bovenver meld zilveren jubileum. De plechtige teraardebestelling zal YVoensdag 1U Maart a. s. 's middags te 2 uur te Sloten plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Belangrijke paardeiiveiling. In het laatst dezer maand zullen op de hofstede „Beukenhorst" een vijftigtal paarden worden verkocht, waaronder vele afstammelingen van bekroonde paarden. ZANDVOORD UJi het verslag van de Com miss te tot wering van schoolverzuim in de ze gemeente blijkt o. m., dat op 1 Ja nuari 1908 de Commissie bestond uit de heeren H. C. Voet, voorzitter, M Teekman, secretaris, Jb. Slagveld, waarn. voorzitter, E. H. Brokmeier, waarn. secretarie J. Bakkonhoven, E. Bkiiis an Jb. Konmo. Het aantel verzorgers van kinderen, die ongere geld de school bezochten, opgeroepen om voor de vergadering te verschij nen, bedroeg 30, het aantal monde linge waarschuwingen 7 en het aan tal waarschuwingen langs anderen weg (schriftelijk) 23. In de meeste ge vallen was de reden van het school verzuim hulp in het huishouden. Zaterdag herdacht de heer Dr. C. A. Gerke alhier den dag, waarop hij vóór 25 Jaren geleden in het huwelijk trad. De bewaarschool en de naai-en breischool werden vanwege het echt paar onthaald. Vrijdagavond werd hun een serenade gebracht door de muziekkapel Paul Kruger, en Zater dag door het Harmoniegezelschap on der af dee ling van de YY erkliedenver- eeuigmg Onderling Hulpbetoon. In eene vergadering der Feestcom missie alhier werd medegedeeld, dat het gemeentebestuur afwijzend heeft beschikt op het verzoek om subsidie voor oen volksfeest, en dat de mu ziekkapel „Paul Kruger" haar mede werking tot het feest heeft toegezegd. Besloten werd onder nadere goedkeu ring het feest te doen plaats hebban ongeveer een paar weken na do te verwachten heuglijke nationale ge. beurtenis NOG EENS DR. MEZGER. Naar aanleiding van hetgeen reeds over <tr. Mezger (do bekende wrijf- dokter te Amsterdam) werd geschre ven, deelt een Hbld.-lezer mede, het geen hem indertijd bij den beroem den dokter is wedervaren. In liet laatst van 1882 had zijn pu pil het ongeluk zijn arm bij gymnas tische oefeningen te verrekken bui» ten gewone zwelling van het schouder blad, niettegenstaande medische hulp deed hem besluiten het jongemensch onder behandeling te stellen van dr. Meager. YY'anneer beiden in de wachtkamer kwamen, werd de naam der bezoekers in hot daarvoor bestemde boek ge schreven en weerden de namen, wan neer men aan de beurt was. door den adsisteut, dr. La Cave, opgeroepen. Op zekeren dag, na een tijdje te hebben gewacht, werd de naam van dezen bezoeker opgeroepen, toen een dame opstond en verlangde vóór hem geholpen te worden, hetgeen door den adsistent v.erd geweigerd. Op het daardoor ontstane tumult kwam dr. Mezger in zijn wit jasje, een doek over den schouder, de zaal in en vroeg, nadat hij de oorzaak vernomen had, wiens beurt het waswaarop de dame op heftigen toon riep „Dokter, ik beu gra\in V. Z Dr. Mezger keerde zich naar de ver toornde gravin en voegde haar toe r— „Mevrouw, ik ken hier geen gra vinnen, ik keu hier alleen patiën ten 1" on zich tot don ears ten bezoe ker wendende„Gaat u binnen, me neer." ELECTR1SCH KABELNET. De firma Hofstede Crull en YYilLink te Hengelo, heeft het plan, een elec- trisch kabelnet over de geheele pro vincie Overijsel te spannen. Het plan is, aan verschillende plaat sen in deze provincie stroom te leve l-en, en wel zoo, dat de verschillende gemeenten desveriangd stroom in liet groot kunnen betrekken, om dezen dan weer den inwoners voor licht- en krachtidjoelei nden te leveren. DRIFTIG AANGELEGD. Een leerling aan de ambachtsschool te Harlingen, afkomstig van Alme- num, heeft een anderen leerling, wo nende te YY'itmarsum, tijdens de les in drift met een beitel in den rug gestoken. Een geneesheer moest den gewande verbinden. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en den aanvaller voorloopig van de school verwijderd. DE ROTTERDAMSCÏIE KERMIS. Vrijdagmiddag hebben de besturen van eenige corporaties te Rotterdam een vergadering gehouden, om geza menlijk een petitie op touw te zetten, tot het weer invoeren van de Rotter- damsche kermis. Besloten werd een aanvang te ma ken met het neerleggen van lijsten in winkels van verschillenden aard, tot hot verkrijgen van handteekeniugein van belanghebbenden. GESCHENK AAN DE KONINGIN. Te Berlijn heeft zich een damesco mité gevormd, met bet doel bij de aanslaande heuglijke gebeurtenis in het Koninklijke Huis, in welken vorm ook, H. M. de sympathie te toonen van de Nederlandsche vrouwe» te Berlijn. Van de Residentie en hare Bewoners. IL Het is thans een paar Jaren gele den, dat de strijd tusschen de orkes ten van Violta en Mengelberg begon; een strijd, die thans nog Yunmger dan ooit gestreden wordt. Sinds lange ja ren zijn de „Üiligentia-concerteu" de officiecie muziekuitvoeringen en het bestuur van liet Res .den tae- or k est be greep heel goed, dat dit eerst voor vol zou worden aungezien, als liet op d:e concerten speelde. Het contract dat Diligentia met Mengelberg's schare had, liep ten einde en van vele kan ten werd aangedrongen op het aan- .n van een nieuwe overeenkomst met het Haagsche orkest. Het Dili- gentia-bestuur durfde de beslissing niet aan en een referendum onder de leden gaf den Amsterdammers hun congé en haalde de Hagenaars bin nen. YVei liep deze strijd meer tus schen voor- en tegenstanders van Vi- otta en Mengelberg en bleef de waar de van de orkesten op den achter grond; het Res.dentie-orkest werd aangenomen. Dut ik deze oude kwes tie weer ophaalde is alleen, omdat een typische Haagsche zuinigheid hiermee in verband staat. Voor de Diligentia-concerten was sedert jaren steeds zooveel meer aan vraag dan plaats in de zaal, dat het wel eens gebeurde, dat iemand 4 jaar op de candi daten lijst stond, voordat hij eindelijk eens een concert kon bij wonen. Er waren er ook wel onder, die als hun beurt eindelijk geko men was bedankten en zich op nieuw lieten inschrijven, waardoor ze weer achteraan op de lijst kwamen, omdat hun het betalen van de contri butie niet convenieerde en het stond" altijd gekleed af te geven op dat lan ge wachten voor men lid was; maar deze Haagsche Hagenaars laat ik hier buiten beschouwing. Thans ech ter maakte het bestuur bekend, dat er meer plaatse® dan leden waren. Op het eerste oogenblik leek dit een allerzonderlingst verschijnsel; maar zooals meer zonderlingheden, had het een allernaluurlijksten grond: de dub beltjes. YY'at was nl. gebeurd? Zoodra het Concertgebouw-orkest uit de Diligen tia-concerten geweerd was, begon het op eigen risico uitvoeringen in Den Haag te geven: tien in een winter en tegen betaling van 10 per persoon. Goedkooper kon het niet: één gul den voor een Mengelberg-concert, waar eerste solisten zouden optreden. Binnen een maand waren er meer abonnées dan plaatsen in het „Ge bouw", dat door zijn grootte bij een concert kunnen ex ruim 2600 per sonen in liet Concertgebouworkest hi staat stelde voor zoo'n spotkoopje te komen spelen. Het ledental van Di ligentia ging vrij hard achteruit; dat zich verscheidenen van de candida- tenlijst lieten sclirappon en liever dan nog langer te wachten naar Mengel berg gingen luisteren, was te voor zien, maar minder logisch was het, dat leden van Diligentia bedankten, hoewel ze uit vrije wil Viotta binnen gehaald hadden, omdat nu ja omdat... een Mengelbergavond maar één gul den kostte. Het Concertgebouw-orkest zal nu komenden winter nog 5 extra concer ten geven, een aparte serie: ook tegen f 1 per keer, mits men zich voor alle 5 verbindt en het getSl gegadigden is zoo groot, dat het „Gebouw" vrijwel geheel gevuld zal zijn. Natuurlijk is deze toeloop alléén te danken aan de groote waardeering, die Mengelberg hier geniet; geldelijke overwegingen zijn hier vreemd aan. De buitengewone uitvoeringen, die het Amsterdamsche orkest dit seizoen in de Dierentuin-zaal gaf, waren echter niet al te best bezet, en dit klopt niet met wat ik daarover schreef over de verandering van Men gelberg, zal men zeggen. Toch wel; de D'erentuinzaal Is zoo ongezellig en niet in trek. Dat was de oorzaak van den minder drukken toeloop; en na tuurlijk niet het feit dat er 1.50 tot f 2 per concert betaald moest worden. Voor liefhebbers van uitstekend eten tegen een clvielen prijs is de Residentie op het oogenblik een dora do. Twee restaur ante voeren een con- 'curremtie op leve» en dood; het beken-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1