Weerbericht Thermometerstand F. P. REICHERT, KEIJSERS SchoenenmagazUn, Land en Tuinbouw Leger en Vloot Laatste Berichten Gemengd Nieuws Letteren en Kunst Burgerlijke Stand Amsteraamsclie Beurs. telegrammen INGEZONDEN Marktnieuws Kerk en School MEDEDEEL1NGEN VAN HET fcONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 8 Maart 1009. Hoogste barometerstand 770.9 m.M. te Haporanda (Oostkust Zweden); laagste 746.0 m.M. te Scüly (ten Zui den van Engeland). Verwachting tot den avond van 6 Maart: Wind: zwakke tot matigen Zuidelij ken tot Oostelijken wind. Gesteldheid van de lucht: meest be wolkt of betrokken, mogelijk neer- llag. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM .Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 750 m.M. te Haarlem. Zondag T Maart Hoogste gisteren F. 85r Laagste heden nacht F. 84* Hedenmiddag 19 uur F. 40* Maandag 8 Maart Hoogste gisteren .F. 40* Laagste heden nacht. F. 99* Hedenmiddag 12 uur F. 41* INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regeL 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. '—.I 32 Lange Veerstraat de „Riche" op het Buitenhof met het nieuwe Victoria in da Spuistraat, waarvan de gérant vroeger gelijke t*etrekking bij Riche vervulde. De -menu's die er thans opgediend .worden zijn van een gehalte, dat zelfs in de veel duurdere restaurants niet te vindeD is. Onlangs was bij Riche .voor 1.50 een menu te krijgen, dat - - naar een geroutineerd hotelhouder mij verzekerde minstens 2.25 in koop kostte. Is 't wonder dat de klanten er toe- Etroomen en dat velen hun stamm- iisch elders ontrouw zijn geworden? Het is toch ook het hoopje der koop-' Jes. SINTRAM. DE AMSTERDAMSCHB BEURS. Zoo langzamerhand gaat de refor matie van de Beurs haar beslag krij gen. Er is geen werking meer in hét gebouw. Alle scheuren zijn hersteld. En de quaestie van meerdere ruimte voor telegraaf en telophoon ia zeer bevredigend opgelost. OSCAR CARRé. Den 24en Maart a. a zal het een bijzondere dag zijn in het leven van den heer Oscar Carré. Hij zal dan mo gen herdenken, dat hij 40 jaren gele den optrad als directeur van den Ko ninklijken Nederlandschen Circus, die zijn naam draagt. Om den betrekkelijk nog jongen, al thans nog vol-ijverigen jubilaris een feest te bereiden, heeft zich een zeer uitgebreide commissie gevormd, on der wie er nog velen zijn, die hij het 25-jarig jubilé insgelijks van hun groote belangstelling blijk gaven. TELEFONISCHE VERBINDING TUS 6CHEN AMSTERDAM EN LONDEN. Reeds sedert jaren wordt er ge dacht over een telefonische verbin ding tuaschen Amsterdam en Lon den, een communicatie, die zeer ze- kar voor den handel van onbereken baar nut zou zijn. Uit inlichtingen, ter bevoegder plaatse in ge wonen, is aan de Tel. ge bleken, dat de pogingen, can tot deze varbinding te geraken, nog steeds Ijverig worden voortgezet; en men geen moeite ontziet, de schier onover komelijke hinderpalen uit den weg te ruimen. De kosten, die met een dergelijken telefonisch en aanleg gepaard zouden gaan, bereiken een enorme hoogte. Eén enkele kabel voor den afstand (AmsterdamLonden komt op zes ton. Bovendien kan niet met zekerheid ge zegd worden of de gesprekken ver staanbaar zullen zijn daar de lengte van den kabel alle tot dusver bestaan de afmetingen veri*e zou overtreffen; terwijl ook de onderzeesche verbin ding op zulk aan afstand moeilijkhe den kan opleveren, waarvan de op lossing door oen dergelijke communi catie, de eerste Ln haar soort, tot dus ver niat in de practljk gevonden wordt. Intuaschen werd verzekerd, dat men blijft zoeken. Zijn de moeilijkheden eenmaal opgelost, en heeft men zich van den noodigen financieelen steun, li ie, waar het zulk een urgent han delsbelang geldt, zeker niet achterwe ge zal blijven, verzekerd, dan zal het oogonblik niet ver meer zijn, waarop ook Londen ten opzichte van Amster dam in de voardeelen van andere we reldsteden zal dee ion, wat de telefoon betreft. NOG EEN VOS GEVANGEN. Te De Steeg le, onder leiding van den boschbaas Ten Briek, in het On zalige Bosch nog een vos uitgegra ven. LANDVERHUIZING. Een groot aantal personen uit de provincie Groningen vertrok gisteren naar Noord-Amerika. De landverhui zing, vooral uit Oost-Groningen, is van meer beteekenis dan in het vorig jaar. Groote gezinnen rijen bij deze landverhuizers. DE VREDE GETEEKEND. De raad der gemeente Nieuwo- schana heeft nu voor de zevende maal vergaderd over het bouwen eerier dokterswoning. Hij heeft thans eenstemmig een be sluit kunnen nemen. Alvorens het daartoe kwam, wees de heer Brassard (wethouder) er op, dat hij 25 Februari er niet voor was, het besluit van 30 Januari in te trekken en ook tegen den aankoop van het hotel Suir voor dokterswo ning. Nu daartoe echter in die vergade ring met 5 stemmem tegen 1 den wensch werd te kennen gegeven, wil spreker er zich thans ook mee veree- nissn. B. en W. stelden een onderzoek in aa zijn overtuigd, dat het hotel niet voor minder dan 12.000 kan warden gekocht. Daarbij komt 4000 voor vertimmering. Spreker betuigt er zijn leedwezen over, dat de voorzitter in de vorige vergadering hem zoo sarcastisch ant woordde op zijn vraag, hoe Gedepu teerde Staten over de kosten van dit plan zouden denken, dat de voorzitter dit evenmin kon zeggen als hoe de heer Carnegie denkt over de gemeen- te-financiën van Nieuweschans, te meer omdat die vergadering was be- legl met instemming van detu voorzit ter en den heer De Boers. De voorzitter vond in het gesproke ne geen aanleiding, om daarop in te gaan. Alleen wil hij deze verzeke ring geven als hij sarcastisch Is ge weest, dan was hij dat buiten zijne bedoeling. Daarna werden" met algemeene stemmen aangenomen de ontworpen besluiten tot den aankoop van hot hotel Sulr voor /12.000 em tot het aan gaan eener geldleening van 17.000, onder voorbehoud, dat Gedeputeerde Staten voldoen aan het verzoek van den Raad, om niet goed te keuren zijn besluit van SO Jan. j.l. HET ZUIDERZEE-VRAAGSTUK, De heer L, A. Landers heeft een hrookure over bovengenoemde quaes tie geschreven, waaraan we liet vol gende ontleenen: Het ie nu bijna anderhalf jaar ge leden, dat onze eerste brochure over 't Zuiderzeevraagstuk verscheen. Daarin werd gezegd dat er een be sparing van minstens 20 miilioen gul den kon verkregen worden, als men den afsluitdijk en den Wieringer- meerpolder, maar tegelijk maakte en daarbij gewapend beton aanwend de. Thans eerst heeft de Zuiderzee- vereeniging een commissie benoemd om een onderzoek te doen Instellen naar de vraag, ln welke mate gewa pend beton bij den afsluitdijk van toepassing kan zijn. Onder de enke len die hier iets voor voelden behoort ook onze ex-minister dr. J. Kraus, die een wetsontwerp indiende, waardoor een begin zou kunnen worden ge maakt met de uitvoering. Hij wilde den eersten stoot geven om op weg naar de werkelijkheid te komen. Hoe wel het niet het ge wensch te resultaat heeft gehad, blijven we hem toch dankbaar, want had hij het niet ge daan, dan was de tegenwoordige re geering zeker niet gereed geweest met een nieuw oniwerp. Het verslag der Staatscommissie, die de quaestie dar afsluiting onder zocht heeft-, luidt hiervoor zeer gun stig. Op alle punten is zulk een dijk te prefereeren. De verdedigingslinie krijgt er grooter waarde door, terwijl de veiligheid der landen langs de Zuiderzee er door wordt verhoogd. De boezemwateren komen iaa gunstiger condities, wat een groote besparing van gelden tengevolge heeft. Op vele plaatsen zal het drinkwater voor het vee verbeteren. De droog te maken gronden zullen veel meer opbrengen met afsluitdijk dan zonder, terwijl de tegen de zee te verdedigen kustlijn aanmerkelijk verkort wordt, waar door natuurlijk de kosten tot onder houd belangrijk verminderen. Wat wil man meer? Zouden ar onder de Kamerleden nu geen stemmen op gaan om tegen het voorgestelde wets ontwerp front te maken? Wij moeten wakker worden. Wij moeten gaan be grijpen waarom het gaat. Eén van de twee: öf eerst afsluit dijk zonder Wieringermeerpolderóf beide werken tegelijk. Dan wordt er 20 miilioen gulden bespaard. Dan profiteert ons geslacht er ook nog van. Die afsluitdijk is van nationaal belang; aan een polder alleen hebben we niets. Dat Is slechts geld- en tijd verlies. En thans wordt die afsluiting uit gesteld tot over minstens tien Jaarl Misschien wel voor goed! Laten wij or allen toe medewerken dat dit niet gebeurt; het le van natio naal belangl IN DEN TUIN. In de aflevering Juli 1908 van „We- tei-j»chaDDolijke Bladen" komt ,Eon Bloemlezing uit Buitenlandsche Tijd schriften" een artikel voor, dat onge twijfeld veler aandacht heeft getrok ken en waarschijnlijk bij vele lezers verontrusting heeft gewekt. In „De Fauna onzer Ingewanden", een be werking van een artikel in La Revue, 1 Maart 1908, van de hand van Dr. J. Héricourt, komt namelijk o.m. de vol gende waarschuwing voor: „...Wij moeten alle rauwe groenten van onze tafel verbannen en ook die vruchten, die op of in de nabijheid van den grond rijpen, van den grond onzer tuinen, die gevoed is met mest, d. w. z. met uitwerpselen van dieren of mouse hen. Uit dat oogpunt be schouwd, zijn twee spijzen zeer bij zonder gevaarlijk: sla en vooral aard beien." „...De sla is uiterst gevaarlijk en de aardbei, hoe welriekend, hoe sma kelijk ook, is een vuile vrucht, een vrucht in fecale stoffen gestoofd, een vrucht, die vaak doodelijk is." Deze barre uitspraak, ïhi naam der wetenschap, is zeker wel alarmeerend, schrikaanjagend. Dr. Héricourt zegt ook, wat hem tot die waarschuwing bracht, dat de binnenbekleeding van ons lichaam, het slijmvlies, bedreigd wordt door wormen, die den darm- wand doorboren en aldus de micro ben, die in een gezond darmkanaal tot onmacht zijn gedoemd, gelegen heid geven om in het bloed te komen en dit te besmetten. Het al of niet ontvankelijk zijn voor besmetting tij dens epidemieën komt volgens dr. Hé ricourt hierop neer, of ons lichaam al of niet uit- en Inwendig, een gave bekleeding rijk is. Als middelen ter voorkoming van wormen en wormeieren raadt hij aan: het filtreeren en koken van het drink water, en voorts dan verwijding van t gebruik van rauwe vruchten en groenten. Als leeken kunnen wij niet beoor- deelen, of Dr. Héricourt recht had «an waarschuwing In zoo'n barren vorm te doen hooien, of inderdaad onze gezondheid, ons bestaan, door zoo'n groot gevaar wordt bedreigd, ïmdien wij ons ala-schoteltje of vruch ten-dessert blijven gebruiken. Eerlijk gezegd, lijkt ons de voorstelling wat overdreven toe, gezien ook de velen vooral kinderen dde zich gere geld aan allerlei aardvruchten te goed doen en er wèl bij waren. Evenwel, wij zouden toch niet gaarne beweren, dat men gerust de waarschuwing In den wind kan slaan, en dat er geen kern van waarheid in des dokters mededeel togen gelegen zou zijn. Neen, wij houden ons zelfs overtuigd, dat het gebruik van vruch ten en groenten, zooals die nog veelal worden gekweekt, op onze gezondheid een heslist nadeeligen Invloed moet of kan hebben. Indien men toch ziet, hoe dikwijls de groenten en vruchten gedreven worden met beer en anderen natuur lijken meet, die in overvloedige hoe veelheid. wordt aangewend; hoe ge zaaid en geplant wordt in den „kla ren" mest, welke de wortels omgeeft en vaak nog bij het oogsten moe naar de keuken gaat; wanneer men aan de geoogste producten nog den reuk en den smaak van den mest kan waarnemen, dan komt het ons wel aannemelijk voor, dat zoodanig ge wonnen producten niet gezond kun nen heeten. Of het daarom noodzake lijk zal zijn zich, naar den raad van Dr. Héricourt, Yan rauwe vruchten en groenten te onthouden? Wij betwij felen het zeer en geloovan, dat we daardoor onze gezondheid niet zou den bevorderen; eer het tegendeel. Meer en meer toch wordt de voor treffelijke werking erkend, welke sa- Iade en vruchten, in rauwen staat ge. bruikt, op de spijsvertering en het ge- heele menscheLijke gestel oefenen. Men neme evenwel de noodige voorzorgen ,ora bovenbedoelde be zwaren te ondervangen. Men verzui- me dan nooit, om al wat uit den tuin of van de groentekar komt, inzonder heid als het rauw wordt genuttigd, terdege te wasschem. Dit is echter niet genoeg. De meet moet oordeel kundiger worden aangewendmen laite ze behoorlijk verteren en bewa re ze daartoe desnoods een jaar lan ger ze moet worden vermengd met aarde, blad en allerlei afval en ge stadig worden verwerkttijdig moet ze worden aangebracht, dus niet vlak vóór of bij het zaaien en planten men springe er niet te rijkelijk mee om en brenge ze niet in onmiddellij ke aanraking met de plantendeelen men diene tijdens den groei geen gier of verdunden mest toe en allerminst kort vóór het oogsten. Al deze voor zorgsmaatregelen worden door ons reeds sedert, eenige jaren toegepast en sinds dien zijn smaak en kwaliteit onzer producten aanmerkelijk verbe terd. Ik hoor al de tegenwerping „Maar hebt gij dan in uw tuin nooit rioodig de plan-ten wat aan te zetten, te drijven tot krachtiger groei?" Zeer zeker, maar dat doe ik met een oplossing of door uitstrooiing van daartoe geschikte kunstmeststoffen Chiiisalpeteir, patentkali, superphos- pliaat, en hieraan ia het niet minder te danken, dat mijn groenten en vruchten zooveel beter en lekkerder zijn dan vroeger. Ja, ook be ter, en ik kan er nog bijvoegen duurza mer. De ervaring lieeft mij en an doren geleerd, dat in kunstmest geteelde aardappelen, groenten enz. beter van smaak, beter ook van hoe danigheid zijn, dan bij een bemes ting met natuurlijken mest, en wat de groenten betreft, zich ook beter la ten verduurzamen. Zij, die hun pro ducten steriliseeren, zullen waar schijnlijk met oii£ hebben ondervon den, dat mislukking of teleurstelling daarbij het meest voorkomt bij die groenten bloemkool b.v. welke het sterkst met dierlijken meet of fae. caliën worden gedreven. Urn die reden houden we dan ook een gedeelte van onzen tuin geheel vrij van natuurlijken mest, voor de groenten, bestemd voor den Inmaak. Zij, die den mest voor hun moestuin moeten koopen, en zich willen bevei ligen tegen het gevaar, waarvan dr. Héricourt spreekt, en "voorts goede, welsmakende vruchten willen telen, moeten derhalve gebruik maken van kunstmeststoffen. Dit komt hun ook volstrekt niet duurder uit, ofschoon bemesting van den tuin, welke ln éen jaar meerdere opeenvolgende oogsten moet geven, vrij wat meer kost dan die van akker of wei, althans bij de mees te onzer landbouwgewassen. Wie van kunstmest weinig afweet en dus geen rekening kan houden met de behoef te van elk gewas in 't bijzonder, strooile in 't voorjaar, liefst eenige weken vóór het zaaien, per Are (100 vlerk. M.) uit: 8 kilo patentka.il en 8 kllio euperphoephaat en spitte dit on der flink onderharken is ook goed. In plaats van super kan men op zandgrond ook slakkenmeel aanwen den 10 kilo per Are, maar deze mest stof dient zoo vroeg mogelijk, liefst in den herfst, uitgestrooid te wor den. Is de grond kalk arm, dan geve men ook 10 kilo kalk, maai' slechts oiu de 4, 5 jaar, of, op hoogen grond, jaar lijks 5 kilo mergel. Wie zijn cul tures intensief drijft, dus zoovéél mogelijk uit zijn hof wil halen, dient in plaats van 8,. een gift \an 10 kilo patentkaLi en super, te geven. Bij het zaaien en later moet nog" Chilisalpe- ter het duurste van al worden gegeven, om in de stikstofbehoefte te voorzien. Daarover spreken we na der. Den zoodanige tuinbemesting kan door ieder al weet hij overi gens van de nieuwere bemesting niets af met succes worden toegepast zij zal hem veel genoegen geven. C. B. VLIEGENDE TORPEDO'S. Te Stockholm worden een aantal vliegende torpedo's vervaardigd, uit gevonden door den luit.-kol. Unge, die bestemd zijn als ammunitie voor ballons en vliegmachines. Verloren. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een portemonnaie, inhouden de 3.50, van het verliezen van een Linnen zakje, waarin een tiengulden stuk, en van het verliezen van een dam es-rem an to i rhor loge. Opheffing. Den 24sten van deze maand zal hier ©en buitengewoon congres wor den gehouden van den Nederland schen Bond voor electrisch spoor- en trampersoneel, ter bespreking van de voorstellen van de afdeelingen Am sterdam en Den Haag, om den bond te ontbinden en de geldmiddelen te verdeden. Dn redacteur van het vakblad doet opmerken, dat dit een vooruitgang kan zijn en beveelt na opheffing der vereeniging aansluiting aan bij de Algemeene Nederlandsche Vereeni ging. Van onrustige lieden. Gisterenavond had er in de Spek- stiaat weer een vechtpartij plaats tusschen een paar half-dronken jon gelieden. De bewoners zijn daar al zoo aan gewend geraakt, dat ze niet eens de moeite nemen te gaan zien, wat er eigenlijk aan de hand is. Een heele rist vrouwen bracht ter zelfder tijd de Groote Houtstraat in opschudding door een geweldig ge schreeuw en getier. Op het Houtplein maakten ze een dansje met een troep kornuiten. Politie. Door den burgemeester zijn vier nieuwe politie-agenten aangesteld twee er van komen in vacatures en twee zijn nieuw aangesteld volgens Raadsbesluit. Arbeidsgeschil. Aan de „S ierkan" dezer dagen ontslagen de heer Riesenhos, voorzit ter van de afdeeling Haarlem van den Zuivelbewerkersbond. Van werklieden-zijde wordt be weerd dat dit ontslag in verband staat met een door de afd. Haarlem op touw gezette beweging tegen bet arbeidscontract bij de „Sierkan". De directie ontkent dit evenweL Alle wei'klieden hebben vrijwillig het con tract geteekend, hoewel zij eerst van plan waren dit niet te doen. Als reden tot ontslag noemt de directie, dat R., die twee dagen verlof had, om de al gemeene vergadering van den Zui velbewerkersbond te Leeuwarden bij te wonen, daarvoor zonder toestem ming drie da-gen vrij genomen heeft. Een Zaterdag tusschen de directie van de „Sierkan" en het bestuur van het Haarl. Arbeiders-Secretariaat ge. liouden bespreking, had geen resul taat. R. K. Parochiaal Armbestuur. Tot lid van het R. K. Parochiaal Armbestuur te dezer stede is benoemd de heer J. J. Beccari alhier. Als verdocht van onzedelijke han delingen met een minderjarig meisje werd gisteren iemand gehoord. Ver schillende geruchten brachten veel beroering Ln de straat zijner inwi nJng waarvoor zich vele nieuwsgieri gen verzamelden. Gev Voorw. Een grijze handmof, bij firma Wis- biun en Liffmann, Anegang. Een R.-K. kerkboekje, bij J. van Dam, Nassaustraat 8. Een knipmes, bi] 8. Holster, Rooe- veldstraat 6. Een zilveren dameshorloge, bij C. v. d. Wal, L. Annastraat 54. Een kinder overschoen, bij G. Jan- een, Voorzorgstraat 24. Een doos met lampepitten, bij L. Miezenbeek, Leliestraat 27. Een hondenhalsband, bij B. v. Kcs- sél. Brouwerstraat 82. Twee huissleutels, aan liet Politie bureau. Een manchetknoop, bij J. Bouman, Brouwerstraat 84. Een muziekboek, bij A. van Mar- keisteln, W. Pyrmontslraat 30. Een paardendeken, bij J. P. van Ea, Anthonieslraat 44. F.en paar daincsbalsclioenen en een paar dameshanuschoenen, bij firma Wishrunken Liffmann, Anegang, Een koperen gewicht, bij W. Elfers, KI Houtslr. 31. Een foxterrier, bij F. Willemse, Oranjestraat 30. Een R. K. kerkboekje, bij W. Otes, Doelstraat 19 B. Een portemonnaie, inhoudende geld bij C. v. d. Bosch, Smedestr. 37. „Onder de Mormonen". Wegens overmaat van kopy moet een artikel „Onder de Mormonen" tot morgen blijven liggen. BLOEMENDAAL. Toen Zaterdag het knechtje van den bierhandelaar Geeven bezig was met het schoonmaken van flesschen, brak een flesch en sneed hij zich zoo danig in de hand, dat hij naar het gasthuis moest om zich te laten ver binden. Alhier hebben zich vor de schietoe feningen tot verhooging van 's Lands weerkracht 18 personen aangemeld. SCHALKWIJK. Vrijdagavond om 11 uur, toen een knecht van den landbouwer Hartge- rink op het erf kwam, liep daar een man met een koe aan H. toebehoo- rend. Toen de man den knecht ge waar werd, ging hij er van door. De knecht bracht de koe in veiligheid en kwam toen tot de ontdekking, dat al le koeien losgemaakt waren. Er is aangifte gedaan bij de politie. HALFWEG. In de ledenvergadering der Land- bouwafdeeling alhier, waarbij een 25 leden aanwezag waren, werd de reke ning over 1908 goedgekeurd en de be- grooting voor 1909 vastgesteld, eind cijfers 622.84. De heeren D. Prins te Sloten, en F. L. Faas alhier werden herkozen als bestuursleden, de heeren Prins en J. Barendrecht te IJpolder, als afgevaardigden ter algemeene verga dering. De heer H. C. Reimers van Wage- ntogen hield een belangrijke lezing over veeziekten, die met aandacht werd gevolgd. De alhier bestaande afdeeling van den Bond voor Staatspensianeering hield Zaterdagavond een© openbare vergadering, die goed bezocht was De heer Voorthuijzen, van Amster dam, sprak over „Staatspensioen is Staatsbelang" de propaganda-club hield eenige voordrachten, en de aan wezigen werden aangespoord, om bij de a.s. verkiezingen te stemmen op candid a ten die vóór Staatspensionee- ring waren. MISLUKTE AANSLAG. Eenige dagen geleden werd door een onbekende aan het station Ivandrzin in Silezië een zware reis mand bezorgd. De mand werd in de hal nedergezet en daar hij dien avond niet verzonden kon worden, zag rnen er verder niet naar om. Op een gegeven oogenblik echter hoor den de beambten een geluid, dat uit de mand scheen te komen. Zij dach ten eerst aan een vergissing, toen zij echter nogmaals geluid hoorden, achtten zij zich verplicht den mand te openen. Men kan zich hun verba zing voorstellen, toen hun bleek, dat er een man in lag. Hun verbazing klom echter nog, toen zij later van de politie, die zij onmiddellijk had den geroepen, vernamen, dat de man in den mand eerst voor 14 dagen uit het tuchthuis was ontslagen. Hij schijnt het plan te hebben gehad de stationskas te berooven. In afwach ting van een nader onderzoek, heeft men hem voorloopig opgeborgen op een plaats, waar bij wat meer bewe gingsruimte heeft dan in een reis mand. EEN GRAPJE. Taft (in wanhoop) tot Roosevelt, bij de inauguratie te Washington „Zelfs de elementen protesteerecn tegen mijn ambtsaanvaarding 1" Roosevelt (bemoedigend) „Wel. neen, die sneeuwstorm is op mij ge munt 1" No. 10 van „Het Leven" geeft: Lipp- manm, Rosenthal Co. in 't goud. Twee schitterende tooneelavonden. De brand in de fabriek van Clos en leembruggen te Leiden. Met de camera voor de Tweede Kamer. Een interview. Wat de dokters zeg gen. Twee interessante processen in do thééterwereld. Onderschepte brieven aan een kostschoolmeisje door Marcel Prévost» Moderne kunst Hoe 't weer i<n een week om sloeg. Dirk Hol kers en Francois Rasse's nieuwe opera. Ook dit nummer is weder rijk ge ïllustreerd. BEVALLEN Maart 6. M. M. J. v. d. WelSou- wer, z.S. J. Nieuwenhof—Favre, z. M. S. Terpoorten—Wijkhuijzen, M. v. d. BergNoordeloos d. G. W. GuitMartin, d, 8. II. C. Verheijdit Blom, s. OVERLEDEN Maart 6. L. C. Slootemakerden Hollander, 42 j., BannesteegP. J. M. Beet»Makkers, 80 jPlein A. C Lennings—HesseLs, 86 j., Pieter straat M. A. Bruijns—Hoffs 63 j.f Kamperlaan C. G., 2 J., d. v. H. J. A. v d. Kort, Molensteeg7. H. B. M., 17 m., d. v. F. X. M. Schiphorst, Tet terodestraatM. Krom—Felder, 53 j., Oranjestraat; 8. C., 22 m., d. v. D. Smits, Westerb^ogaardatr. Openingskoersen van 8 Maart medegedeeld door LABOUCHKHE OVENS éi Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en a Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was nagenoeg onveranderd. NeclerL Cer tificaten 7615/16. en 911/2, Russen 1909 87 1/4, Russen 1906 94 1/8. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN hetzelfde. Peruanen 85/8 en 36 1/4. ÏABAKSAANDEELEN zeer vast. Bindjey 104, Deli 4-12/6, Medan 268, Nieuwe Asahan 92, Senembah 390. FETROLE UM-AANDEELEN zeer vast. Koninklijke 398, Moeara Enim 1741/8—1/4, Sumatra Palembang 1491/2, Dordtsche Oliewaarden 15u 1/2. MUNAANDEELEN weinig affaire. Ket&hoens 180, Sim au 561. De AMERIKAAN SCHE MARKT opende vrij vast: Atchison 102 1/2, Den ver 44, Erie 25 3/4, Kansas 45 1,8 en 73, Missouri 40 7/8, Rock Island 23 3/16, Southern Railway 24 5/8, Union Paci fic 176, Wabash 16 3/4, Steels 44 1/4, Carren 48, C. Marine 8, Pref. Marine 23. CULTUURWAARDEN: Vorstenlan den 149 3/4, Rescontre Ned. Handels Mij. 173. ONTHULLING VAN HET MONU MENT FLOQUET. PARIJS, 7 Maart. (Reuter). Wegens te verwachten socialistische betoogto- gen waren buitengewone maatregelen van orde genomen in den omtrek van het monument van Floquet. Toen president Fallières op de Pla ce de la République aankwam werd door een groep betoogers gefloten; de menigte beantwoordde dit met leven dige toejuichingen. President Fallières verliet liet ter rein zonder eenig incident. Bij het vertrek van den minister-president werden eenige kreten aangeheven. In het geheel werden 200 personen gear resteerd. Een 40-tal personen werd in arrest gehouden. SNEEUWVALLEN IN SALZBURG. SANCT JOH ANN IN PONGAU, 7 Maart. (Reuter). Een werkliedenkeet, waarin 30 tot 40 werklieden werk zaam waren, werd door een lawine bedolven; 17 personen werden onder de sneeuw teruggevonden, waarbij 6 deaden; de overigen zijn ernstig ge kwetst. an ingezonden stukken, geplaatst ol niet geplaatst, wordt de kopie óeniuserder uiet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt da liedaotie zich niet aansprakelijk. KAMERS VAN ARBEID. Gisteren in uw zeer gewaardeerd blad gelezen hebbende de wijzigin gen gebracht in de candidaten v. d. Christ. Bestuurs Bond voor de Ka mer van Arbeid (Drukkersbedrijven) zoo wenschte ook ondergetee kende aan de kiezers te berichten, dat ook hij niet in aanmerking wenscht te ko men als lid van de Kamer van Ar beid, daar ondergeteekende tot de overtuiging is gekomen, dat de Ka mers van Arbeid naar zijn inzien be staan voor den vorm, terwijl ze in werkelijkheid zijn een wassen neus. J. VAN NORDEN. Op de heden alhier gehouden graan en zaadmarkt waren aangevoerd en verkocht: 160 HL. Witte tarwe 8.25-/ 8.25. 500 HL. Haver, 4-/ 4.10. 60 HL. Paardenboonen 8.50. Beverwijk, 5 Maart 1909. Koolrapen, per 100 5. Bieten, per 100 ƒ2.60. Schorseneeren, per bos 15. Aardap. klei, p. Heet. ƒ3. Id. zand, per Ilect. 4—4.50. Roode Kool, per 100 ƒ10—ƒ18. Witte Kool, per 100 20. Savoije Kool, per 100 ƒ10—ƒ18. Bloemkool per 100 ƒ25. Uien, per Ilect. ƒ8. Prei, per bos ƒ0.20. Rabarber, per 100 bos 22.50. Pieterselie, per bos ƒ0.30. Selderie, per bos 0.30. Appelen, p. Iïect. 7ƒ9. GEREF. KERKEN. Beroepen te Lekker kerk ds. Jaspers te IJselsteijn. DOOPSGEZ. GEMEENTEN. Aangenomen hel beroep te Don Hoorn op Texel door den heer 11. Bussemaker, prop. te Amsterdam. ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Cand. Theoïogie 1: J. van Dorp en D. M. B'.ankhart. Cand. Theologie 2; A. de Voogd. Aanv. ex dier- en delfst.: D. J. de Jong. Utrecht. Thcor Geneesk. 1 P. J, v. Driel. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren; J. W. Dito, geb. te Helder; A. Gans, geb. te Amten; W. J. C. Brai ning, geb. te Gkmeken; J. H. L. Ter- wogt, geb. te Alkemade. Lelden. Bevorderd tot arts mej. I. C. Vorstheuval Labrand. Groningen. De heer J. H. Haykems legde met goed gevolg het doctoraal examen in de geneeskunde af. De heeren M. Rozenburg, geb. te Leeuwarden, en F. A. Kooij, geb. te Groningen, zijn geslaagd voor het arts-examen.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2