SCOTT'S Emulsion Gordijn-Wasscherij lusteloosheid Groote Houtstraat 90 Uit de Omstreken Sport en Wedstrijdeo INGEZONDEN Binnenland tegen den harden wind In, maar door uitstekend werk van de geheele ach terhoede kon E. D. 0. 't niet tot een goaltje brengen. Een kwartier na rust nam E. D. O. pas de leiding door een leelijke blun der van den Haarlem-keeper. (1—0). Hierna miste Haarlem een penalty; en de voorhoede een paar kansen. E. D. O. II scoorde nog tweemaal en won verdiend. Zooals bij alle Haarlem-elftallen is ook bij 't derde de voorhoede het zwakke punt. Toch eindigen ze nu (evenals verleden Jaar) als goede tweede. Haarlem II—BI oom end a al, 6—0. Tegen een ongeveer volledig Bloe mend aal-elftal spoelde 's middags op het Haarlem-veld een zeer incompleet Haarlem II (echter versterkt met Ver- wey). De reserve eerste klassers speelden heel goed en waren veel ster ker dan Bloemend a al (een sterke derde klasser). Met rust was 't al 3—0 daarna kwamen er nog evenveel puntjes bij. Bouwmeester scoorde drie, Bijleveld twee en Jurrie Haak één goal. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A SO Cts. per regel. Wanneer het beendergcstel van een kind onvoldoende gevoed wordt dan openbaart rich zulks in Engelsche ziekte, achterlykheid in het Ioopen en Scctfs Emulsion bevat in zttx licht verteerba ren vorm verscheiden zeer belangryke minerale stoffen, die van onwaardeerbaar nut voor het beendergestel zyn, wil dat recht en sterk voort- groeien. Scotrs Emulsion wordt met graagte genomen wanneer ruwe levertraan tegenzin verwekt en uitgebraakt wordt. De echte wordt en Is steeds uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne. Ltd., Londen, volgens hun oorspron- ""■.kelyk recept en bun onvergelykelyk eidings-proces. Ten bewyze van pakking. Bovendien komt op de ver- e"Ing voor het handelsmerk van 's Emulsion—de Visscher met de l Zonder dit handelsmerk is geen enkele Emulsion de echte Scott's Emulsion. Bi) alle apothekers en drogisten. Gevestigd te HAARLEM DE AMSTERDAMSCHE ELECTRA-QUAESTIE. Door de Sociaal-Technische Veree- niging van Democratische Ingenieurs en Architecten Ig een adres gericht aan den Minister van Justitie, in za ke het ongeval-Oldigs bij de Maat schappij ,,Electra'. Adressant verzoekt het instellen van een zoo uitgebreid mogelijk on derzoek onder voorlichting van des kundigen te willen gelasten naar de oorzaken van het ongeval, waarbij op 14 October 1907 de heer H. Oldigs, ingenieur in dienst der Maatschappij „Electra", gedood werd, en naar de verantwoordelijkheid van de daarbij betrokken personen. NA DE UITBRAAK. Het ,,D. v. N.-Br." meldt, dat ten gitvolge van de uitbraak van Alfred Thomas uit het Huis van Bewaring tie Brief Ie, de bewaker in het Huis van Bewaring in zijne betrekking ge schorst en eene instructie aangaande "eze zaak bevolen is. DE SCHEURING IN DE S. D. A. P. De afdeeling Amsterdam IX van de 5. D. A. P. besloot na heftige discus sie de coaigresbesluiten met groote meerderheid van stemmen te bekrach tigen Ter vergadering legden eenige le den, op grond van deze beslissing, hun lidmaatschap der S. D. A. Pr neer. Het „Hbld." meldt voorts nog In sociaal-democratische kringen verwacht men, dat de Deventer con- gresbesluiten met groote meerderheid zullen worden bekrachtigd, maar dat een derde der uit te brengen stem men zich tegen punt c (het roye ment der ,,Tribune"-redaoteuiYm) zul len uitspreken. Mevrouw Roosje Vos—Stel, een der op den voorgrond staande vrouwen in de S. D. A. P., die ook te Deventer als Marxists het woord voerde, heeft zich bij de nieuwe partij aangeslo ten DE NIEUWE SOCIAAL-DEMOCR. PARTIJ. „De Tribune" meldt, dat de constl- tueerende vergadering van de nieu we sociaal-democratische partij Zon dag 14 Maart a.s. 's ochtends te 10 uur plaatsheeft lm het gebouw Hand werkers Vriendenkring, te Amstej> dam. De agenda vermeldt: 1. Opening eri mededeelingen. 2. Verkiezing bureau. 3. Beginselprogram. 4. Strijdprogram en benoeming commissie tot uitwer- kLng daarvan. 5. Naam en Statuten. 6. Houding bij de a.s. verkiezingen. 7. Standpunt ten opzichte van de vakbe weging. 8. Aansluiting bij de Interna tionale. 9. Verkiezing bestuur en re dactie „Tribune"'. CENSUUR OP COURANTEN. Men meldt aan de „Haagsche Ct."*, dat het verbieden van den verkoop van sommige bladen In de stations der S.S is geschied in verband met een opmerking in het voorloopig ver slag over de Waterstaatsbegrooting, en dus ook aan de H. S. M, is te wachten. rein des nachts te 1, hall 2 tol 2 uur, Wanneer de grootste drukte heeftop- gehouden, overziet, hoe vaak vindt men dan achter tenten en kramen, In portieken van woningen een in stille straten nabij het kermisterrein men- schan liggen slapen, menechen, die dusdanig onder den Invloed van ster ken drank verkeerden, dat zij, niet in staat hun weg te vervolgen, hier of daar op straat iljn neergevallen, om daar, zoo zij niet door de politie wor den gevonden, onder den blooten he mel den nacht door te brengen. Te 12, 1 en 2 uur des nachts ziet men vrouwen vaalt omringd door een tal rijk kroost, somtijds zelfs met zuige lingen op den arm of in een kinder wagen zich over liet kennisterrein bewegen, in gezelschap van hunne mannen ,die In den regel in meerdere of mindere male onder den invloed Van sterken drank verkee-ren. Bij gunstig weer den nacht van Zondag op Maandag (z.g. laatste karmis-Zon dag) is in den regel bij het sluiten1 der kermis te 2 uur nog veel publiek op de heen, waaronder veel Amster dammers, die, óf opzettelijk dien nacht in Haarlem verblijven óf te laat zijn gekomen voor spoor of tram. Nadat de kermis gesloten is trekt het publiek voor een groot gedeelte naai den Haarlemmerhout, waar het jongens en meiden den verdenen nacht geheel of gedeeltelijk door brengt." Tegenover deze nadoelen staat, vol. gens den heer Van Dam, alleen dit, dat een klein gedeelte van de ne ringdoenden van de kermis finan cieel voordeel heeft, de houders van tapperijen door meerder bezoek, de winkeliers door de inkoopen die ker misreizigers doen, enz. Of dit voordeel echter over het alge meen zoo groot is als het schijnt, ver meent hij te moeten betwijfelen. Vaak toch heeft hij reeds van neringdoen den gehoord dat aan de kermis een stille tijd voorafgaat, omdat de men echen sparen voor de kermis, en dat deze ook weer door een stillen tijd ge volgd wordt, omdat de verteringen in den kermistijd gemaakt, vooral in de arbeidersklasse, zich nog langen tijd daarna laten gevoelen, want een feit is toch, dat het belangrijk bedrag, waarmede de kermisreizigers na de kermis, gezamenlijk de gemeente ver. laten voor het grootste gedeelte af komstig is van den burgerstand en de arbeidersklasse, van. menschen al- zoo, die niet over kapitaal te be schikken hebben, en op wie de tij dens de kermis gemaakte verterin- geu, daarna in meerdere of mindere mate, drukken. Dit alles in aanmerking nemende wil het hem voorkomen, dat het voor. deel hetwelk de neringdoenden van de kermis hebben over 't algemeen meer schijn is dan werkelijkheid." HET OORDEEL DER INSPEC TEURS. De heer Kempers is beslist tegen het behoud van de kermis. Dit jaar was bet de 17e kermis, die Iiij mede- maakte hij heeft al die malen niets dan ellende gezien. De kermis past niet meer in onzen tijd, ze is ontaard in een tentoonstelling van vieze, vui le tenten (op een heel enkele na) waar kunsten van minder gehalte .worden vertoond of voorwerpen wor den uitgestald, die in den winkel be ter en voor minder prijs te krijgen aijn. „Wat voor hartverheffends is te zien in een soort neger die rauwe rijst en rauw vleesch verslindt waartoe dienen de waarzegsters waartoe het vertoonen van een gedroogd zee- dim- of een reuzenrat; Wat zijn photografietenten anders dan inrichtingen, waar men met open oogen bedrogen wordt; hoe wordt de gezondheid bevorderd door het eten van een legio paling, die uren en uren in den open lucht Ligt, soms da gen lang; door het gebruik van ijs uit de ijswagensdoor het ge bruiken van oliebollen gebakken in olie of vet waarvan de ranzigheid op grooten afstand te ruiken isdoor het gebruik van groote hoeveelheden nougat?" vraagt de heer Kempers. En zijn antwoord luidt„Alles vice en nog eens vies, even vies, als de fichieC. en ballengooitenten, die het aankijken niet waard zijn. De stad wordt overstroomd roet on gure mannen en vrouwen, liedjeezan gers, straatkunstenaars en zooge naamde opbouwers en afbrekera van tenten, die van de eene plaats naar do andere meetrekken, zich ophoo- pen in volkalogementen in de Wit- etraat en omgeving, en het wemigje geld dat ze verdienen, verdrinken." Verdei' herinnert de steller dezer nota aan reeds aangehaalde motie ven tegen de kei-mis. „Ik heb gezien", gaat de heer Kem pers dan verder, „dat des nachts te 2 uur vrouwen liepen mot een zuigeling onder den eemen arm en een bos paling onder den anderen arm, terwijl een, drie kwart dronken vader er naast liep. Ik heb gezien meisjes van 12 tot 16, 17 jaar, die zich aanstekten als zkn- nelooze wezens, die tot diep in den nacht over de kermisterreinen dweil den met even bandelooze jongens van gelijken leeftijd of ouder bij ziel), xechtuitloopende in de armen van 't diepste zedenbederf. Ik heb me geërgerd over de ouders die dit toelieten en toelieten boven dien dat hunne kinderen, dochters vooral, zoo laat te huis kwamen. Ik heb gezien dat zeer jeugdige jneisjps, doch reeds vrij goed ontwik keld, hun loshangend haar, staande In een donker hoekje, onder hun hoofddeksel bergden om ouder te Bellijnen om meer op een volwassen vrouw te gelijken en zich meer air te kunnen geven volwassen te zijn, al les en alleen, om de aandacht te trek ken van mannelijke wezens of wezen tjes en om voor „vol" aangezien te worden. In een woord walglijk. Zeker zal de gemeentekas wal eenlg yoordeel genieten maar hat weegt jlDfiet op tegen de Allende dia blijft be staan. Ik zeg als de kermis oorzaak ie, dat één mensch zedelijk verloren gaat, dan is ieder verplicht er toe mee te werken, dat die oorzaak wordt weg genomen. Hier in Haarlem kan dat en moet dat geschieden. Ik weet zeker en kaïn het door on dervinding opgedaan in mijne betrek king verklaren, dat overal in de arme en arbeiderswijken juich temen zul len klinken als de kermis wordt afge schaft; een zucht van verlichting zal opgaan In die gezinnen waar elke luxe uitgaven boven hunne krachten gaat. Afschaffing van de kermis zal een nuttige dankbare stap zijn, in de bes te richting die bestaat. Misschien wordt de afschaffing wel een reden om de Vereeniging Ko ninginnedag meea- geldelijk te steu nen." De heer F. P. v. d. Laan meent, dat de kermis in 't geheel geen nut meer afwerpt. Wel is waar wordt jaarlijks door het verpachten van standplaatsen op het kermisterrein eenige duizenden guldens in de gemeentekas gestort, welke pachters geene Haarlemmers doch lieden zijn van buiten af, perso nen d:e het geheele land afreizen, e® die .behalve hun pachtsom, meestal een groote of kleine winst maken, welk geld, door hen na afloop der kei-mos wordt meegenomen naar el ders. Wel is waar wordt door een kleine ca tegorie van personen hoofdzakelijk tappers wier inrichtingen aan het kermisterrein gelegen zijn gedurende de kermis goede zaken gemaakt, doch liet grootste gedeelte dier tappers el ders in de gemeente hebben geduren de de dagen der kennis minder ver- dieneten dan anders het geval is, doordat de bezoekers der kermis zich ophouden In die tapperijen nabij het kermisterrein gelegen zoo dat die lappers en andere neringdoenden ze ker geen voordeel van de kennis heb ben. Een groot gedeelte der ingezetenen en juist de gegoeden ontloopen de ker mis} de winkelstand klaagt geduren de de kermis steen en been over de slapte in zaken, daar men liever voor veel geld slechte waar koopt aan de kramen en. de burgerklasse viert in de laatste jaren geen kermis meer of liet moest zijn dat men in eene groote kraam wafels gaat eten doch de tentjes en spellen worde® door die klasse van menschen bijna niet meer bezocht en is het alleen de arbeiden de klasse en het losse werkvolk, dat zich gedurende de kermis aan dron kenschap en bandeloosheid overgeeft; en welke menschen hun zuur verdien de local in één of twee dagen verbras sen; zij die geen geld verdienen door slapte in hun bedrijf trachten toch aan geld te komen door hunne klee ding en sieraden te beleenen in de banken van leen ing, welke goederen en sieraden zij niet meer bij machte zijn in te lossen, daar na de kermis de werkloosheid grooter wordt. Het gevolg hiervan is dat de huis baas en d!e winkelier daarvan na tuurlijk geldelijk nadeel ondervindt. De heer G. A. van der Beek schrijft o. in.: „Dat de kennis door vele jonge lie den wordt gebezigd om allerlei brood dronken en baldadige handelingen te plegen in carrousels, tenten en kra men en op straten eai wegen in de omgeving van het kermisterrein, waarbij het niet ontbreekt aan het bezigen van zedelooze taal; dat veten zich aan drankmisbruik schuldig maken hetwelk in den regel eindigt met het plegen van misdrij ven, mishandeling, vernieling enz.; dat de verdachte personen-, al hier woonachtig en die van elders daartoe in deze gemeente komen, die gelegenheid te baat nemen om dief stal, zakkenrollerij enz. te plegen. dat tevens tijdens de kermis deze gemeente in hevige mate wordt be zocht door liedjeszangers, straatmu zikanten en venters met kleine koop waren vermomde bedelaars om hun bedrijf uit te oefenen, waarbij door die personen vermoedelijk wel rekening wordt gehouden met de om standigheid, dat het kennisterrein bijzonder politietoezicht vordert, het welk aan do overige gedeelten dei' gemeente wordt onttrokken. dat de kermis van jaar tot Jaar minder wordt, hetwelk mede blijkt uit de omstandigheid dat vooral op de dit jaar plaats gehad hebbende kerims, door verschillende houders en eigenaars van tenten en kramen werd geklaagd over de ontvangsten die aanmerkelijk veel minder waren als vorige jaren, waaruit moet worden afgeleid dat het publiek minder dan vroeger met de kermis is ingenomen, te meer omdat het aantal personen die de kermis bezoeken, merkbaar ge ringer Is dan vorige jaren, alhoewel het weder zeer gunstig was.". De heer Van den Broeke heeft in deze gemeente zeven kermissen me degemaakt. Hij oordeelt, dat de kra men en ten te nop de kermis aanwezig In den regel niet veel bijzonders te zien geven en die kramen en tenten hoofdzakelijk nergens anders voor dienen dan om de menschen het geld uit den zak te kloppen; dat gedurende de kerm is week tn deze gemeente worden aangetroffen liedjeszangers, straatmuzikanten, ver kapte bedelaars, en meer Yan dat ge spuis, allen behoorende tot het uit vaagsel der maatschappij en komt dan na opsomming van reeds aange geven motievan eveneens tot de dot som, dut de kermis voor geen enkel doel nuttig Is en hij van meening la, dat de afschaffing der kermis zeer ze ker in het belang van het publiek yan de gemeente Haarlem zal zijn. Examens Nuttige Handwer. ken. 's-Gravenhage, 8 Maart. Geslaagd de daanes G. J. Molenaar, M. G. Bruynsteen, W. J. Kreunen, allen te Haarlem. Uitsluiting van Stucadoors. Zaterdagavond had in het gebouw „de Nijverheid" de aangekondigde conferentie plaats tusscban de pa troons en de gezellen. Om half negen waren een 12-tal leden van de afdeeling Haarlem van den patroonsbond aanwezig. Even later kwamen de gezellen. De voorzitter, de heer Mortens, vroegZijn er zeven leden van de afdeeling Haarlem van den gezellen- bond De heer Zondervan, een dier gezel len, antwoordde neen, zes leden van de afdeeling Haarlem. De voorzitter dan verzoek ïS den zevende, den heer De Zeeuw, secre taris van het hoofdbestuur van den gezellenbond, heen te gaan. Wij heb ben met den bond gebroken en willen alleen met de leden van de Haar- lomsche afdeeling te maken hebben. De beer De Zeeuw ik zal gaan, maar onder protest. Men moet beden ken, dat de Haarlemsche afdeel ing v in den gezellenbond geen afzonder lijke organisatie 's, e«i ook niets zal doen zonder goedkeuring van den bond. Men kan een afdeeling niet van den bond schelden. De voorzitter u hebt gehoord, wat ik gezegd heb. Ik wil geen discussie met u, dus gaat u heen. Hierna verwijderde de heer De Zeeuw zich. De voorzitter deze conferentie is belegd, omdat de gezellen het con tract, door de afdeeling Haarlem van den patroonsbond aangeboden, niet willen accepteeren. Eerst hebben we 'n nieuwe bespreking over deze zaak overbodig geacht, want wij als pa tioons weten zeer goed, dat de strijd niet gaat om dit contract. De actie der gezellen is om actie te voeren. Uit alles is dit gebleken de gezellen hebben den strijd gewild. In de vo rige conferentie hebben de gezellen zelf gezegd, dat alleen de afdeeling Haarlem en Rotterdam aangewezen waren, om dezen strijd tegen de pa troons te voeren. Ik vraag u, wat dat voor een houding is. Wat voor ande re plaatsen wel goed was, deugde dit niet voor Haarlem en Rotterdam? Nu ter zake. Donderdag hebben we van het hoofdbestuur van den pa troonsbond, een gewijzigd arbeidscon tract ontvangen. Nu kunnen de ge zellen van dit gewijzigde contract kennis nemen en zeggen, of ze dit kunnen aannemen. Verdere bespre kingen zijn overbodig, want onze af deeling heeft Vrijdagavond besloten, In dit gewijzigde contract geen ver- de-e wijzigingen te willen maken. Dit besluit is met algemeens stemmen gei'omen. Willen de afgevaardigden der gezellen een poosje pauzeèren, om eerst te samen van dit gewijzigde contract kennis te nemen, of Willen ze de wijzigingen eerst in de afdee ling bespreken De heer Zondervan 't Is onwaar, dat de gezellen deze actie voeren om de actie. De gezellenbond heeft eerst aan den patroonsband gevraagd om een collectief contract te maken, maar dit heeft men niet aangeno men. Toen hebben de patroons ons een contract voorgelegd, dat we zoo maar moesten accepteeren. Dit con tract is voor (le gezellen onaanneme lijk. Hier zoowel als elders. Maar niet in alle plaatsen waren de gezel len zoo krachtig georganiseerd, dat ze met de patroons den strijd konden aanbinden. Daarom hebben de ge- zollan in andere plaatsen 't contract onder protest geteekend en zijn de sterkste afdeelingen Haarlem en Rot terdam aangewezen om de actie te voeren. Wij wilden niet in elke plaats de gezellen op straat zetten, maar kozen de steden, waar de kans op succes het grootst was. Dit was ons recht, en bevat niets oneerlijks of on billijks. Nu zijn de gezellen te Leeu warden en te 's-Gravenhage ook in verzet gekomen. Niet de gezelten, maar de patroons veranderen telkens van houding. Nu is 't eerst gemaakte contract weer gewijzigd. Toch. wil men geen overleg en Legt den gezel len gewoon het contract voor, zeg gende „teeken dit, of we sluiten je uitAlles wat de patroons willen Is, onze klachten hooren. Waarom is dit gewijzigde contract ons niet eerder toegezonden Nu kunnen we er ntet over oordeele®. Wij zijn geen leiders, maar gewone leden, die niets willen besluiten, zonder onze afdeelingsver- gaderrng en den bond. Daarom kun nen we ook nu niet anders doen, dam d"t contract weer meenemen en eerst later onze bezwaren uitspreken. De voorzitter 't Is wel waar de actie gaat om de actie. Dat de pa troons dit contract gemaakt hebben, is niet onbillijk of oneerlijk. Wij wil len aJa we aan 't werk zijn, niet den geheele® tijd de actie der gezellen. De gezellen hadden deze uitsluiting en strijd kunnen voorkomen. Ze had den 't contract ander protest kunnen teekenen «ai daarna met de patroons onderhandelen. Reeds lang van te voren was bekend, dat de patroons In 't laatst van Februari een congres zouden houden, om de noodige wij zigingen in het contract te bespreken. Dan waren er niet zoovele gezellen brccdeloos gemaakt. De heer Doing Wij konden geen collectief contract met de gezellen sluiten. Eerst wanen slechts 10 pet. der gezellen georganiseerd, terwijl er van de patroons 80 pet. georgani seerd was. Nu dat de patroons hun ontwerp contract hadden opgemaakt, hebben de gezellen al tijdens de on derhandelingen de vijandelijkheden geopend, door de actie door het ge heele land te voeren, waarin vee' leelijks over de patroons en hun con tract is gezegd. Zoo 'ie het getal der georganiseerde gezellen gestegen tot 20 pet. De heer Zondervan (interrompee- rend) 26 pet. De heer DoingDus nu erkennen de gezellen, dat er slechte 25 pet. van hen georganiseerd ie. D 3 beer Zondervan We hebben 't nooit ontkend. De heer DoingDe patroons heb ben in nun contract slechts den be sta anden toestand willen handhaven. De gezellen hebben door deze actie een groote verantwoordelijkheid op zich geladen. Wanneer het geschil eens zal worden bilgelegd, hoeveel zullen er dan nog niet zonder werk moeten blijven Waar moeten die van leven De heer Zondervan Dat is onze zaak. Daar zullen wij voor zorgen. De patroons zeggen nu, dat ze geen collectief contract met ons konden sluiten, omdat we zoo slecht georga niseerd zijn. Maar waarom sluiten ze dan geen collectief contract lm de steden, waar we met 70, 80 of 10O pet. georganiseerd zijn. Laten de Haarlemsche patroons zich in begin sel uitspreken voor een collectief con tract. De heer Doing we zijn in beginsel niet tegen een collectief contract. De patroons zijn ntet onbillijk. De eerste grieven der gezellen zijn tot nul ge reduceerd. De gezellen wantrouwen ons. willen uit het contract Iets slechts halen. Maar heb ik of een andere Haarlemsche patroon de werklieden ooit slecht behandeld Hebben we reden gegeven voor d't wantrouwen De Voorzitter Waarom hebben de Haarlemsche gezellen toch niet onder protest geteekend Daarna hadden ws kunnen onderhandelen en zou de zaak zeker In orde zijn gekomen. Dat? was al dit geharrewar voorko men geworden en was de verhouding van patroons en gezellen veel aange namer gewees-t. De heer Doïng Een collectief con tract Is moeilijk. In welk bedrijf 's zooveel verandering van personeel De heer Zonderva® De Haarlem sche gezellen blijven meest bij de Haarlemsche patroons. Dit belet een collectief contract dus nJiet. De bouw vakarbeiders hier ter stede hebben 't ook wel gedaan. De patroons hebben jvet alleen den bestaaixleii toesta®® in liet contract vastgelegd. Vroeger was er geen bevoegdheid om het loon in te houden, nu wel. Bovendien kan men ons verplichten om omderkrui- perswerk te doen. De heea- Doïng Dat is niet waar. Er staat in 't contract, dat de gezel alleen verpticht is te werken in de eigen onderneming van den patroon. Voor aangenomen werk is het be zwaar der gezellen ook alleen denk beeldig. Do voorzatter En we hebben bo vendien een arbitrage-commissie voor geschillen bij aangenomen werk. Een patroon moet stukwerk kunnen geven wanneer hij ziet, dat er met uur loon te veel geluierd wordt. De heer Wempe (een gezelï De gezellen kunnen volgens dit contract'- wel tot onderkruiperswerk gedwon gen worden. Een patroon heeft vaak neer dan één werk. Wanneer op een werk gestaakt wordt, dan kunnen de werklieden van een ander werk ver plicht worden, om op het werk te werken, waar gestaakt wordtdat is onderkruiperswerk en dat willen de gezellen niet. De heer Doïng Stel dat, dan wei gert zoo'n werkman en verliest één dagloon. Ook kan hij dien dag onder protest werken, en verliest niets. De heer Zondervan Ja, maar dan Is hij ook ontslagen. De voorzitter Het staken wordt ln Haarlem onder de stucadoorsgezellen mode. Daar lijdt het vak onder, want de cliëntèle heeft aan zoo iets een hekel. De beer Zondervan Men moet wel bedenken wij zijn geen stakers, maar uitgeslotenen. De voorzatter Ge had onder pro test kunnen teekenen, dan was de uitsluiting niet toegepast. De heer Zondervan Wij zijn hier gekomen om onze bezwaren in te brengen over het contract, door de Haarlemsche patroons opgemaakt. Na komt men weer met een ander contract. De heer Weber (patroon)Laat ons die bezwaren tegen het Haarlemsche contract hooren, dan kunnen de pa troons daarover beraadslagen, terwijl de gézellen kunnen spreken over het gewijzigde contract van het hoofdbe stuur. Dit werd goedgevonden. De heer Zondervan Onze bezwa ren en wenschen zijn lo. er moet een bepaling gemaakt worden, waardoor de gezellen tot geen enkel onderkruiperswerk ver plicht kunnen worden. 2e. moet den gezellen bij overwerk toch 't gewone dagloon verzekerd zijn. 3e moeten de Haarlemsche pa troons zich in beginsel voor een col lectief contract uitspreken. Hierna werd de conferentie geslo ten- t (Men zie ook het Eerste Blad). VELSEN. B. en W. stellen, na overleg met de gascommiesie, den Gemeenteraad voor reeds nu over te gaan tot de be noeming va® een directeur voor de gasfabriek, welke binnenkort zal wcxrden gebouwd. Zij achten het wenschelijk, dat de directeur van den aanvang van de® bouw af reeds aanwezig zal zijn, op dat hij de geheele Installatie grondig zei tee re® kennen. Tevens zal hij voor het in gebruik nemen van de fabriek alle mogelijke maatregelen kunnen nemen tot een geregeld marcheeren van de zaak. Als jaarwedde voor dezen directeur wordt door B. en W., in overleg met genoemde commissie, voorgesteld 1500 met vrije woning e® vrij vuur en licht Wanneer de gasproductie tot 1,000,000 kub. M. per jaar zal zijn ge stegen wordt deze jaarwedde tot ƒ2000 e® bij stijging tot 2,000,000 kub. M. productie per Jaar tot 2500 ver hoogd. VOETBAL. WEDSTRIJDEN OP ZONDAG. 1 s t e klasse H. V. B. E. D. O. II—Haarlem III, 3-0. Deze match besliste over de eerste e® tweede plaats van Afd. I. E. D. O. II is dus weer evenals verleden jaar kampioen geworden, hoewel de Haarlemmers uitstekend partij ga ven. Vóór rust «peelde Haarlem III Brouwersvaart 74-80. Telefoon 426—1046. ROLGORDIJNEN wor- den in alle lengten en breedten zonder vouw /an ingezonden stukken, geplaatst oi niet geplaatst, wordt de kopie den inter der niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt d« Kedaotle zich niet aansprakelijk. Haarlem, 5 Maart 1909. Geachte Redactie 1 afgeleverd. Vlugge aflevering. Nette afwerking. Goncurreerende Prijzen. TER AARDEBESTELLING DR. MEZGER. Het stoffelijk overschot van wijlen di*. Mezger kwam Zaterdagmorgen te half twaalf per trein te Middelburg aan. Aam het station waren, behalve de familiebetrekkingen, een kamer heer van de prinses van Saksen-Mei- ningen, de burgemeester va® Dom burg, de predikant van de Her vormde gemeente aldaar e® verder vele belangstellenden. Vier bloem stukken dekten de baai'. Dadelijk werd naar de begraafplaats te Oost- kapelle gereden, alwaar de bijzetting plaats heeft. Wij vernemen, dat mevrouw Mez ger een brief van rouwbeklag ontving van Prins Hendrik der Nederlanden. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. De Vrijzinnig-Democratische Kies- vereeniging „Vooruitgang" te Alk maar heeft voorloopig condidaat ge steld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in dit district den heer Fr. Netscher. In de vergadering van de Vrijzin nige KiesvereenLgi® g „Helder" te Helder Is met 105 stemmen op de groslijst geplaatst de heer dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer voor hetdistrict Winschoten., De heer W. H. Vliegen heeft de can did atuur voor de Tweede Kamer te Groningen, hem aangeboden door de afdeeling Groningen S. D. A. P., aangenomen. De Vrijz.-Dem. kies vereeniging te Drieborg district Winschoten) heeft candidaat gestel ddr. D. Bos, aftre dend lid. RIJKE ZEGEN. Te Winschoten heeft een arme ar beider uit Bovenburen aangifte ge daan van de geboorte van zijn zeven tiende kind. Vergun mij eenige plaatsruimte voor onderstaande regelen. Bij voor baat mijn dank. In de courant van gisterenavond trof mij een berichtje over sneeuwbal- lui gooien. Het feit op zichzelf geno men Is voorwaar treurig te noemen, als men feit als feit beziet, doch nu de aanleiding, en die is voorwaar te vinden in uwe opmerking jammer, dat geen politie aanwezig was. Ja juist, dat is voorwaar het treu rige van het geval, 't Is toch helaas niet het eenige geval, neen, vele ma len lezen wij van dergelijke gevallen, want agenten ontbreken altijd. Het wordt hoog tijd, dat men van hoo- gerhand daar eens op toeziet. Wel (en hier wil ik op wijzen) ziet men agenten druk in de weer, in het halen en brengen van onderkruipers; daarvoor worden zoo langzamerhand onze 100 agenten van politie gebruikt, maar voor menschen, die onbe schermd staan, tegenover onze ijsbal- gootenda jeugd, daar kan men geen. politietoezicht voor krijgen de wet eischt toezicht op het gooien van zul ke projectielen, doch ze ontbreekt ten eenec. male. Doch onderkruipers, welke 't brood uit den mond hunner medemenschen halen, dezulken worden gaarne ge steund. 't Ware te wenschen, dat de diena ren van den Heiligen Hermandad de den wat ze moesten doen, dari zou ook de eerbied voor ons politie korps stijgen, iets waarvan nu maar al te weinig te bespeuren is. Dankend voor de verleende plaats ruimte, G. HEILOO. Hoewel wij niet geacht kunnen worden, eenige verantwoordelijkheid op ons te nemen ten opzichte van in gezonden stukken, wenschen wij toch de opmerkingen van den heer Heiloo niet zonder commentaar te laten. Naai' onze meening zet hij de logica op haar kop. Dc politie wordt niet gebruikt voor het holen en brengen van onder kruipers, maar lot bescherming van menschen, die onder zekere voor woorden wel aan den arbeid willen gaan en daarin worden bemoeilijkt door hen, die deze voorwaarden niet voldoende vinden en daarom het werk hebben neergelegd. Het gaat toch niet aan om perso nen die met een arbeidscontract te vreden zijn, te verklaren voor onder kruipers Wanneer zij, die het arbeidscon tract niet wenschen te aanvaarden (wai hun recht is), hun kameraden, die dat wel onderteekend hebben, met rust tieten, dan zouden er meer agenten zijn, die op het sneeuwballen gooien konden letten.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6