NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2 P> No 7885 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. WOTSN8DAG 10 MAAST 1909 HAARLEM S DAGBLA ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 1,1',,11111/ \2ü Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd ls (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREB00E AD VERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels L—elke regel meer ƒ0. ES Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentlën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724* Drukkerij: Zutder Buiteospaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 11 MAART, Gr. Kerk: Orgelbespeling, 23 uur. HaarL Jongel. Vereen.: Lichtbeel denavond, Ds. J. J. van Noort, u. Gebouw De Kroom: Reisvoordracht F. G. Geerling. Brongebouw: Concert Haarl. Mu ziekkorps, 8 uur. Bloemend aal: Raadsvergadering, 2 uur. Üuitenlandsch Overzicht VERKIEZINGEN IN ITALIë. Zondag zijn de Kamerverkiezingen gehouden. Er is niet druk gestemd, want het was zulk guur weer, dat de wandeling naar het stembureau een marteling was. De verkiezingsagen- taa hebben dan ook een zware taak gehad, om de kiezers naar de stembus te lokken. -Vooral zal. dit duidelijk worden, wanneer men hoort, hoe eigenaardig de toestanden Ln !t land van de laars zijn. Stemmen koopen (de marktwaarde is lü lire, ongeveer 5 gulden) wordt aangemerkt als heel fatsoenlijk, evenzoo het tr acteer en var de kiezers op alles wat lekker is, en een portie macaronie bovendien Er worden nog heel wat andere middelen aangewend 1 De regeerings- partij, die de verkiezing uitschrijft, moet ook de overwinning behalen. Hoe die meerderheid er komt Dm te beginnen zijn in den verkie zingstijd alle staatsambtenaren ver- kiezingsagentendie ieder in hun eigen sfeer, door dreigen en beloven den candidaat, die zich de gunst van het ministerie heeft weten te verwer ven, steunen moeten. De prefectuur 's in dat opzicht voor elke provincie het centraalbureau de prefect weet, dat zijn positie er mee gemoeid is en dat zijn verdere carrière voor een deel van het slagen der candidaten, die hem zijn opgegeven, afhangt. „De prefect van Napels zweet bloed in deze dagen" schreef de Giornale d'Ita- lia voor enkele dagen, „want admi raal Aubry, onderstaatssecretaris van marine, wankelt in zijn district en Giolitti kon wel eens met het hoofd van den prefect gaan kegelen, indien -»jii collega verslagen werd." Eeai mooie toestand voorwaar I De ambtenaar-v erkiezingsageut heeft een heele verzameling tiucs om zijn .doel te hereiken. Up honderd wijzen kan hij door be- #oordealing of intimidatie pressie oefenen. Beg'imen we met het kleine: hoevelen kan hij plagen door te drei gen hem de speciale vergunning voor bet uitoefenen van hun bedrijf te ont nemen, anderen door hen met bekeu ringen en beboetingen schrik aan te jagen 1 Een ander middel van intimidatie voornamelijk van Let volk bestaat in het tijdig sturen van soldaten naar de kleinere plaatsen. Als voorwend sel wordt een of andere onbeteekenen- dë vechtpartij gekozen, die zoo noo- dig door een goedgezind k'ezer kan uitgelokt worden. Dan telegrafeert de brigadier der carahiniers of de inspecteur van politie om „verster king'. Er komen soldaten, en er wor den deu dag der verkiezingen de meest overtuigde tegenstanders van den ministerieelen candid aat inge- Eikt, om ju'st na sluiting der stern essen weer losgelaten te worden. Natuurlijk wordt de stem der in hechtenis zittenden tóch uitgebracht, en wel door getrouwe kiezers, die de bij de huiszoeking bemachtigde stem biljetten gekregen hebben, en nu naast hun eigene ook de stem der ge vangenen in de urn deponeeren. D!i brengt ons op een ander uitver koren knoe'middel de manipulatie der kiezerslijsten. Deze lijsten gelden gedurende een jaar en worden in Apri' of Mei herzien. Tot dat oogen- blTk blijven de namen van inmidde's overledenen, vertrokkenen (bijv. de duizenden, die jaarlijks naar Ameri ka em'greeren of in de gevangenis sen kosteloos geherbergden als stem gerechtigde kiezers op de lijst staan. Op den dag der verkiezing komen nu po'iiieuiaimen in "burgerkleeren en dei gelijke dienende geesten heel waardiglijk voor de doohen en ande ra niet afgevoerden een stem uitbren gen, die niet dan ten voordeeie van dan ministerieelen caudidaat kan zijn Van daar dat men ditmaal als aard'gheid zegt, dat de talrijkste stemmen, die Giolitti als candidaat te Mess'na zal krijgen... wel de stem men der dooden zullen zijn. Een ander uitmuntend middel om de stemmen van verdachte kiezers buiten werking te stellen is de kie zerslijsten van een bepaald dorp, of tn dm groote steden, in een bepaalde wijk, te doen stelen en vernietigen. Zoo heeft o. a. te Napels gisteren femand de liisten van het district van admiraal Auby.... gezuiverd, door er netjes de namen van alle verdachte kiezers u»t te knippen. Aan den anderen kant staan de gunsten en voordeelen, die de regee ring bij monde van haar prefecten toezeggen kan ridder-kruisen van allerlei formaat en kleur, concessies voor allerlei ondernemingen, vergun ning voor honderd bedrijven, benoe mingen in alle denkbare takken van drenst Zoo worden de verklez'ngen in Ita lië gehouden. Do uitslag is, dat de regeerings- partij weer heeft gewonnen. Geen wonder De uiterste linkerzijde won slechts 3 zetels op de ministerieele partij, zoodat de meerderheid nog groot genoeg blijft. Bij 508 stemmen ziet men er niet op 3 1 DE BALKANGESCHILLEN zijn er helaas nog altijd 1 Wanneer zullen we daar eens van verlost wor den Gelukkig is de zenuwachtige opwinding die reeds zoo menig maal een Europeeschen oorlog deed vroezen weer voorbij, maar het volle vredes-zonnetje wil toch nog niet doorbrekendaarvoor zijn de l regen- en donderwolken nog te tal rijk Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad. van dit num mer vindon onze lezers een artikel „Afschaffing van de Kermis" in do rubriek Om Ons Heen. Verkiezing Kamers van Arbeid. Gisteren zijn ten Raadhuize de ver kiezingen gehouden voor do Kamers van Arbeid voor do Drukkersbedrij- ven, voor do Voedings. en Genotmid delen on voor de Hout- en Metaalbe werking. DRUKKERSBEDRIJVEN. Do verkiezing voor do Kamer van Arbeid voor do Drukkersbedrijven was te vijf uur geëindigd. Do patroons-leden, die aftraden wa ren de hoeren J. L. E. I. Broda Kley- nenberg, M. H. Binger, L .F. No- bed s en J. C. Peereboom. Voorts moest voorzien worden in de vacatu-, ro-Ketting Van de 38 patroons-kiezers waren er opgekomen 8. Daar ©r biljetten van onwaarde waren ingeleverd, was de volstrekte meerderheid 5. Herkozen werden do hoeren J. L. E. I. Breda Kleynenberg met 7 stem men en J .A. Boom en M. H. Binger ieder met 5 stemmen. Gekozen werd mr. Joh. Enschedé met 5 st. Voor de vijfde plaats moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren L. F. Nobels, M. Loosjes en J. C. Peere boom, die eik 3 stemmen verwierveit Deze hei-stemming kan zeer gemak kelijk atloopon, daar noch de heer Peereboom, noch de heer Loosjes een benoeming zuilen aannemen. Do kie zers weten dus, op wien zij hun stem hebben uit te brengen. Vorder verkregen de heeren J. Th. Ruygrok 2 St. en H. D. Emrik, H. A. van Olphen, M. A. Jacobson, Ketting en Vincent Loosjes ieder 1 st. De werklieden-leden, die aftraden waren de heerenW. F. Kroese, J. Joosten, J. H. Bregonje en N. Hoo- gerbeets. Er was èen vacature. Van de 466 werklieden-kiezers wa ren opgekomen 165. Twee biljetten waren van onwaarde, zoodat de vol strekte meerderheid bedroeg 82 stem men. Geen van de aftredenden werd herkozen. Gekozen werden de heeren L. Reynders Jr., met 154 stemmen II. Rij kens en J. J. Wesselius, met 135 stemmen ieder J. Horsmeyer mot 131 St., en W. M. Tromp met 129 st. Voorts verkregen de heeren F. H. Broekhuizen 31 st., Joh. de Graaff 11 st., J. van Norden 11 st., J. W. Fran- cken 10 st., H. Luyten 7 st., J. Broek man 6 st., D. Farber 6 st., S. Piso 4 St., D. W. Broekmeyer 3 st., J. Pe- j schar, J. P. de Kierck, J. Tibboed en J. Broekmeyer elk 2 st., H. Miezerus, L. Luyten, D. llazenkamp, S. Heers, Job. v. <L Bergh, R. v. d. Berg, P. Tuytel, A. v. d. Goes, J. F. J. Ver donk, J. Vredenburg, G. van Dijk, P. J. v. <L Vlerk, A. v. Bokhoven, H. Krom, A. D. Visser, S. Reres, G. Vo gel, J. V. van Akker en Bijkers, elk een stem. VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN. Om half 9 was de verkiezing afge- loopen voor de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en genotmiddelen, j De patroons-leden, die aftraden, waren de heeren E. Levert, G. J. Droste, S. C. J. Bertram, F. Sipkes en G. H. L. Verweij. Herkozen werden de heeren F. Sip- kes, met 14 stemmen en G. H. L. Ver weij en E. Levert elk met 12 stem men. Gekozen werden de heeren J. P. Stol en G. H. Japikse, elk met 12 stemmen. Verder verkregen de heeren F. van der Vliet en J. Joosten 4 stemmen, L. Modoo en G. J. Dorste, ieder 3 stem men; T. van Berkum, W. A. J. Bre mer, H. Eeltjes, H. Franken Jr. en H. J. D. Daudey, elk 2 stemmen; en J. W. A. Beynes, F. H. W. W. van Al phen, W. H. Halsema, S. C. J. Bert ram, G. Zweers, M. Prins en C. J. Pijpers, elk één stem. De werklieden-leden die aftraden, waren de heeren: F. v. d. Vliet, J. van der Veldt, J. Wijnandts, A. van Zijl en W. F. Misset. Van de 147 werklieden-kiezers kwa men op 58. Herkozen werd geen der af tredenden Gekozen de heeren H. Souvereim met 37 stemmen en S. Koomen met 32 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. Kragt (26 st.), C. van Wieringem, J. van der Veldt (elk 23 st.), R. Radsma (22 st,), F. v. d. Vliet (18 st.), en P. A. de Braai (16 stemmen). Verder verkregen de heeren J. Beetz en P. J. v. d. Zoo, elk 15 set. Riesebos 14 st., H. T. Scheewkes, 8 stemmen, B. G. Apetz, 4 stem mem, J. Broekman 3 stemmen, G. Krauwels en W. Nibbelink, 2 st. en C. Mooy- man, R. K. Scherremer, H. W. van Beek, W. F. Misset, J. Wijnandts, A. van Zijl, J. v. d. Kerke, E. Levert, G. A. Japikse, F. Sipkes, G. H. L. Vetr- wey, J. P. Stol en P. R. v. d. Dijtz, elk één stem. METAAL- EN HOUTBEWERKING. Om 9 uur was de verkiezing ten einde voor de Kamer van Arbeid voor de Metaal- en Houtbewerking. De patroonsleden, die aftraden, wa ren de heeren J. F. Hulswit, W. G. H. Jacobs, A. van der Vies en L. Fruy- tier. Voorts moest voorzien worden in de vacature-Goedkoop. Van de 134 patroons-kiezers waren opgekomen 14. Geen biljet was van onwaarde, zoodat de volstrekte meer- dex-heid 8 bedroeg. Herkozen werden de heeren W. G. H. Jacobs met 13 stemmen; en L. Fruytier, J. F. Hulswit en A. van der Vies, elk met 12 stemmen. Gekozen werd de heer J. W. A. Bey nes met 12 stemmen. Verder verkregen de heeren L. Sloot, P. Goedkoop, J. N. A. van dei- Boogaard, J. A. Boot, A. Boerée Azn., J. Schaap en A. E. Nieuwenhof elk één stem. De werklieden-leden, die aftraden, waren de heeren: C. de Braai, W. Ta lies, J. Huizing en E. Vermeer. Voorts moest voorzien worden in een vaca tur e-Donkerlo. Van de 2322 werklieden-kiezers wa ren er opgekomen 132. Er waren 2 biljetten van onwaarde. De volstrek te meerderheid bedroeg derhalve 66 stemmen. Herkozen werden de heeren C. de Braai met 125 stemmen, J. Huizing, W. Takes en Th. P. Donkerlo elk met 121 stemmen. Gekozen werd de heer A. J. C. Stam met 122 stemmen. Verder verkregen de heeren J. F. Hulswit, W. G. H. Jacobs, L. Fruy tier, J. W. A. Beynes en A. van der Vies, elk 5 stemmen, P. M. Draak, H. de Lugt, T. Andréa, Hoogenbirk, van Eskert, F. J. Kimman, A. Kleijn, Mo doo en Levert elk één stem. Silvia Silombra*. Naar wij vernemen ral Silvia Si- lombra, het stuk van Jhr. Van Riems dijk, dat den 26sten Febr. hier met zooveel succes werd opgevoerd, bin nenkort voor de tweede maal in de Kroon worden gegeven* H. B. S. 3-j. c. Naar wij vernemen zijn er 40 sol licitanten naar de betrekking van di recteur der Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus, die hier zal worden gesticht. Volksweerbaarheid. Zaterdag a. s. zal door de vereeni- gingen Volksweerbaarheid en Bloe mende al-Commando een velddienst oefening worden gehouden in de richting van Vogelenzang. De afdee- lingen verzamelen zich te 8 uur aan het station O verveen. Brand in dn Frankensiraat. Ongeveer tien minuten over tienen hedenmorgen hoorden de bewoners van de Frankestraat een hevig gillen en kermen. Toen ze naar buiten kwa men, zagen ze op de straat een oude vrouw liggen, die vruchteloos pro beerde op te staan. Tegelijkertijd be merkten zij, dat uit het middenraam van de tweede verdieping van pand no. 25 rood groote vlammen uitsloe gen. De vrouw werd door twee voor bijgangers opgenomen en in de wasch- en str ij kinrichting van de firma D. VV. Rookmaaker en Zn. no. 27 binnengedragen. Oogenblikkelijk werd de politie ge waarschuwd, die dan ook binnen vijf minuten met een slangenwagen van de Groote Markt ter plaatse was. Spuit X was mede er vlug bij. Inmid dels bad de brand echter reeds een belangrijken omvang genomen. Toen we, een paar minuten na het uitbre ken, de Frankestraat inkwamen, za gen we de bovenverdieping reeds als één vuurhaard, waaruit meters hoog© vlammen omhoog sloegen. Het was er een verwarring van belang de men.se tien liepen heen en weer, zonder eigenlijk te weten, wat te doen. Vooral de omwonenden ver. keerden in angst, wijt zij beducht waren, dat de lange vlammentongen zouden overslaan. Zoo hevig was dra de hitte, dat bij de familie Vester, in de aan den overkant gelegen woning no. 20 boven alle ruiten sprongen en de gordijnen moesten worden af genomen. Vóór de politie nog aanwezig was waren de buren het brandende huis binnengedrongen. Het werd sedert kort bewoond door den heer D. J. van Dam, die met den heer C. Eekhout de w-jsch- en strijkinrichting van de firma D. W. Rookmaaker en Zoon beheert. Van het gezin, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, en een huishoudster-baker, de Wed. Prin sen, wonemie Rollandstraat 11, wa ren de heer Van Dam en zijn echtge noot©, op het oogenblik dat liet on heil plaats greep in de waschinrich- timg, drie kinderen waren naar school en de jangsten, 1 en 2 jaar oud, be vonden zich met de VV ed. Prinsen op de eerste verdieping. De vrouw, die huishoudelijk werk deed, hoorde op een oogenbLik boven een hevig ge knetter. Untstewl liep ze naar boven en zag daar vlammen op de slaapka mer. In haar angst, verloor ze haar tegenwoordigheid vim geest, en in- plaata langs de trap naar beneden te gaan liep ze liet brandende ver-trek in, opende het middenraam en wilde daaruit springen. Zij zat juist op de vensterbank met haar beenen reeds buiten, toen eenige personen haar gillen hoorden. Zij riepen haar toe: Spring maar, we zullen je probeeren op te vangen. De vrouw liet zich val len, maar men kon haar niet houden, waar-door zij op de steenen terecht kwam. De buren haalden de kinderen, die ongedeerd bleken, uit de woning en brachten hen onderdak bij de fami lies Vester en Jansen. De brandweer had middelerwijl fluks vier slangen op de brandkranen geschroefd en van de daken der naastliggende huizen en met behulp van den ladderwagen werd de vlam menzee aangetast. Ook werd er om meer politiehulp getelefoneerd die onder leiding van den hoofd-inspec- teur van politie, den heer J. A. J. Nolthenius, de straat bij de Anegang en de Peuzelaarssleeg afzette. Krachtdadig werd het vuur aange tast, en hoe gretig de vlammen ook lekten en kronkelden, en hoe brand baar het oude huis ook was, binnen een goed. kwartier was bet vuur be teugeld en bleef er enkel over de smeulende massa uit te spuiten. Het pulitie-korps en de jongelui van de Tien weerden zich dan ook kranig en ontzagen zichzelf met bij dat voor hen lang niet ongevaarlijk karwei. Behalve de staf van de brandweer, merkten we ook nog eenige leden van den Gemeenteraad bij den brand op. Hoe de brand ontstaan Is, valt niet te zeggen. Op de kamer, waar hij uit brak, bevond zich niemand. Er brandde een vulkachel. Een stuk hiervan Is gevonden, toen de geheele verdieping uitgebrand was. Van den nieuwen inboedel is heel weinig ge red kunnen worden, van de bovenver. dieping werd niets gered, van de eer ste verdieping wel 't een en ander, doch dit werd deels zwaar bescha digd, doch de heer Van Dam was bij de maatschappij „Hol land" verzekerd, maar de bewoner meende, dat zijn polis nog niet was overgeschreven, daar hij pag eenige weken hier woonde. In de naastgele gen wasscherij en str ijker ij had men last van den rook maar goed, toebe- hoorende aan derden, is niet bescha digd. zoodat de klanten der firma Rookmaaker en Zoon geen schade lijden. Wel ontstond hier onder de meisje^ groote ontsteltenisvooral mej. Van Dam, die in bijzondere po sitie verkeert, was zeer ontdaan door het gebeurde. Aan de 73-jarige weduwe Prin sen werd de eerste geneeskundi ge hulp verleend door Dr. G. Adrian en den heer K. F. van Maas. 'tHleek, dat zij het rechterbeen gebroken had en bovendien op eenige andere plaat sen verwond was. Nadat haar eeni ge bloedvaten waren afgebonden, werd zij in een brancard naar het Gasthuis overgebracht VIJFDE BACH-CONCERT. Ongesteldheid van den heer Philip Loots verhinderde hem het vijfde en laatste Bach-conoert bij te wonen. Tot zijn leedwezen. Bovend'en tot het mijne en ten slotte ongetwijfeld tot dat van de lezers, die zeker liever het verlsag van onzen muzikalen medewerker zouden hebben gelezen. We dienen ons evenwel gezamenlijk In het geval te sch'kken. Dit vijfde concert gaf een zeer fraai programma te genieten, in de eerste afdeeling de Symphonic pastorale van Beethoven, ware klankenweelde, die te midden van den heftigen ko perklank der moderne muziek nog altijd haar groote bekoring op den hoorder blijft uitoefenen en dat zeker nog vele eeuwen zal blijven doen. Zóó dankbaar toonden zich dan ook de toehoorders, dat de heer Mengel berg het geheele orkest liet opstaan, bij wijze van erkentelijkheid voor de toejuichingen, d»e niet schenen te willen eindigen. In dezelfde stemming hoorde het publiek de prachtige variaties van Brahms op een koraal St. Anthoni van Haydn aan, om ten slotte met de gewone verbazing, gemengd met be wondering, te luisteren naar het der de orkestnummer „Don Juan", van dert jongeren Strauss, componist van „Salome" en „Elektra". De verbazing gold de klank-effecten en heit klank volume, dat deze musicus gewoon is to geven, de bewondering den genia- len bouw van muziek als deze, die in haar weelderige dóórwerking van motieven en variaties, soms bijna de cai ophonie nadert en dan weer oogenblikken oplevert van den meest bijzonderen klankrijkdom. Het was met groote instemming, d it het publiek deelnam aan de hul de, d-ie Bach's bestuur aan het orkesf bracht in den vorm van een lauwer krans aan den heer Mengelberg. Op nieuw hoorden de musici staande de hun gebrachte ovat'e aan. Als soliste trad op mevrouw Ilona Duringo, een Hongaarsche van ge boorte. leerling o.a. van Stockhausen. In het levensbericht, dat het pro gramma van haar geeft, wordt de nadruk gelegd op de bezielde voor dracht, waarmee zij onder anderen de bekende aria uit Elias „Sei stille dom Herra" voordraagt. Toevallig was nu juist in dit nummer de voor dracht niet zoo mooi als in de liede ren, die zij zong van Grieg, Kjerulf, Strauss en Wolff. Vooral 't „Freund- liche Vision" van Strauss werd prach tig gezongen, met «en diep gevoel, dat menigeen een traan naar de oogen moet hebben gedrongen. De stem is bijzonder mooi van klank ein zeer gelijkmatig. De rij van Barb's vocale solisten is met deze zangeres waardig besloten. Onze jonge stadgenoot Willem An- drirsseai begeleidde in Arnhem en ook hier de vier liederen. Hij deed dat (behoeven we het nog wel te zeggen?) op bijzonder talentvolle wijze. REMPLAtjANT. Van 't Kantongerecht OORZAAK EN GEVOLG Ledigheid is des duivels oor kussen. De waarheid dezer woorden bleek nu weer. Eenige Beverwijksche jongelie. den waren zonder werk en zochten werk en verdienste door er 's nachts met een fietslantaarn en eenige stok ken op uit te gaan, om iin het duin konijnen te verschalken. De jongens hadden pech, want voordat een langoor gevangen was, waren de jongens al door een paar Jachtopzieners gesnapt. Nu stonden ze terecht wegens strooperij. Eén beklaagde was slechts versche nen. Hij bekende eerlijk. KantonrechterWaarom zoek je geen werk Beklaagde Ik heb zin om op een schip ie gaan varen. Kantonrechter Doe dat dan I BeklaagdeM'n moeder wil t niet hebben. KantonrechterBeter gaan varen, <ia.u s nachts stroopen. Vindt je moe der dat goed? BeklaagdeDat wist ze niet I De ambtenaar van het O. M. eisch- te nadat een veldwachter verzekerd had, dat de jongens geen beroeps- stioopers zijn tegen elk hunner 10 gulden boete of 4 dagen hechtenis. Kantonrechter Nu niet meer stroo. pen, hoor, want anders krijg leeett volgenden keer hechtenis. BeklaagdeNeen, hoor 1 VALSCHE NAMEN. Het geneesmiddel i9 erger dan de kwaal. Dit spreekwoord kan men toe passen op de vele menschen, die, wan neer een wetsdienaar hen bekeurt voor een overtreding, een valschen naam opgeven, in de hoop, dat ze dan een vervolging ontgaan. Natuurlijk gelukt dit wel eens. Toch i9 de politie niet licht opeen dwaalspoor te brengen, en in den re gel wordt de wetsovertreder toch op gezocht en boveudieu bekeurd wegens het opgeven van een valschen naam. Dit is een feit, dat zwaar gestraft wordt Dit ondervond nu weer een man, die 's avonds met een fiets zonder lantaarn gereden had. Tegen hem werd geèischt50 cent boete voor 't rijden zonder licht en lü gulden boete voor 't opgeven van een val schen naam. Laat dit voor anderen een waar schuwing zijn 1 UITSPRAKEN: Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: J. P. D„ te Wijk aan Zee en Duin, J. v. D. Dzn., en L. A. V. Wzn., te Zandvoort, door middel van kunst licht wild of schadelijk gedierte op sporen, allen 7 dagen hechtenis, no. 3 bovendien uitlevering van de lan taarn, of voldoening der waarde ad f 4, bij niet voldoening 1 dag hechte nis. P. P., te Oostzaan, jagen zonder vergunning, 10 boete of 4 dagen hechtenis. J. J. K„ te Velsen, strikken stellen', f 5 boete of 4 dagen hechtenis. J. T. R„ te Veisen, trikken herstel len, f 10 boete of 4 dagen hechtenis. H. A., W. K. en G. E. L., tó Velsen, strikken vervoeren, allen lOboete oi 4 dagen hechtenis. H. S., te Velsen, overtreding Ar beidswet, 2 maal 3 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. L. v. B., te Velsen, J. S., en C. P. v* d., A., te Haarlem, overtreding Leer plichtwet, 1 boete of 1 dag hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hechtenis, en 4 boete of 3 dagen hechtenis. M. v. d. D., en A. S. D„ te Bever wijk, overtreding der wet op de be smettelijke ziekten, vrijgesproken. J. J., te Velsen, en K. D. en M. K.,: te Zandvoort, in dronkenschap de or de verstoren, no. 1, 5 boete of 5 da gen hechtenis, no. 2 en 3 5 boete of 4 dagen hechtenis. T. W. C. en C. S., te Haarlem, ru moer verwekken, no. 2 bovendien een valschen naam opgeven, no. 1 f 5 boete of 3 dagen hechtenis, no. 2, 2 maal 5 boete of 2 maal 3 dagen hech tenis. J. de K., te Haarlem, en 14 anderen, loopen op verboden grond, 5 boete of 3 dagen hechtenis, en 3 boete of 3 dagen hechtenis. H. H., te Haarlem, bedorven prui men uitstallen, 3 boete of 1 dag hechtenis. G. H., te Haarlem, wateren kuiten urinoirs, f 0.50 boete of 1 dag hech tenis. P. J. v. W., te Haarlem, met een paard, wanneer het voertuig van gummibanden voorzien is, zonder bel rijden, 1 boete of 1 dag hechtenis. H. S., te Haarlem, en H L., te Haarlemmermeer, een wvgemuilkorf- de hond bezigen, no. 1, f 1 boete of 1 dag hechtenis, no. 2, 0.50 boete of 1 dag hechtenis. P. G., te Beverwijk, en J. G., te Velsen, op een hondenkar zitten, no. 1, 1 1 boete of 1 dag hechtenis, no. 2, 2 f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. A. D., te Zandvoort, in de bebouw de kom hard rijden, f 1 boete of 1 dag hechtenis E. A. v. D., te Haarlem, en 12 an deren, met een rijwiel zonder licht rijden, no. 1 0.50 en 2 boete of 2 dagen hechtenis, de overigen 1 boe te of 1 dag hechtenis. C. K. te Heemstede, een rijwiel zon der bel berijden, 2 boete of 2 da gen hechtenis. Voorts werden er nog 13 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 14 dagen hechtenis, f 7 boete of 3 dagen hechtenis, 3 boete of 3 dagen hechtenis, f 5 boete of 3 dagen hechtenis, 3 boete of 3 dageu hechtenis en 2 boete of 2 daaen hech tenis*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1