HAARLEM'S DAGBLAD. In stormachtige Tijden. Binnenland Onze Lachhoek FEUILLETON^ OM ONS HEEN No. 895. Afschaffing van de Eermls. ii. Mij dunkt tooh, dat de poiitio-amb- U naa-en, toen zij hunne rapporten schreven, wel hun donkersten bril hebben opgeaet. Wanneer ik lees in het stuk van den heer Nolthenius, dat dulzende ingezetenen moeten goed vinden. dat zij tien dagen Lang ln hun nachtrust worden gestoord, dat in Haarlem allerlei soorten van wed. strijden voorkomen, de een nog doller dan de ander, dan vraag lk mij toch af, of dit er niet wat heel dik ia opgelegd. Wanneer ik zie, dat de heer ICem- pers alles vies vindt, de paling, het ijs, de oliebollen, de noug&t, tot zelf» do tentjes toe, dan zou ik baaau in overweging willen geven, de Boter markt ook maar af te schaffen, waar kaas en andere eetwaren evengoed in de open lucht te koop worden gelegd. Wanneer lk bespeur, dat de beer Van der Laan in de kermlsweeli een de Bank van Leening grootere werk zaamheid toeschrijft, dan vraag £k mij af, of hij zich niet vergist, wan- neer hij betoogt, dat de menschen er meer dan anders kleeren en sieraden beleenen, daar ik juist vernomen heb, dat er in die week veed gelost wordt, dank zij de fooien, die menig een ontvangt. Dit alles betreft details, maar die den indruk geven, dat inderdaad de stellers van de rapporten bij hunne beschouwingen wat al te zwartgallig zijn geweest. Sinds jaren geeft onze redactie ln de kermis week nagenoej van dag tot dag een kort overzichtje van de ge beurtenissen op de kermis. Ik heb aan wat er in de laatste vier jaar al dus voorviel, de hoofdpunten ont leend, naar men zien zal met de grootste onpartijdigheid. Het minder goede is evenzeer meegedeeld aLs het gunstige, dat te verhalen viel. Trou wens men zal wel begrijpen, dat on ze redactie als zoodanig van de ker mis geen ander gebruik maakt, dan in zooverre zij geroepen is om mede- deedingen te doen van wat daarop voorvalt. Hare leden zijn geen ker- mlsgangors, hebben van de kermis, niets dan moeite. Ik zeg dat om aan te toonen, dat een journalist zelf doorgaans geen gebruik van de ker mis maakt, er dus in 't gunstigste ge val onverschillig tegenover staat en geen enkele reden heeft, om de zaak mooier voor te stellen, dan ze werke lijk is. Wie nu deze citaten uit onze oude jaren, die ik met data voorzag en gaarne in onze leggers gecontroleerd kunnen worden, doorleest, zal van de kermissen van den laatsten tijd den indruk krijgen, dat zij over 't alge meen de rust en de orde maar wei-, nig verstolen. Wanneer wij voor gewoonte nar men, eiken Maandag bericht te doen van wat er op Zondagavonden buiten de kermis voorvalt, dan zou men zien, dat er daar dikwijls even ver keerde, zoo niet ergerlijker dingen gebeuren. Misschien treffen ons die minder, omdat elk van die Zondagen weer door zes rustiger dagen gevolgd wordt, terwijl de kermis éen aaneen gesloten feestweek is. Maar verwon deren zou het mij niet, wanneer het dezelfde lieden waren, die op gewo ne Zondagen en in de kermisweek moeite geven aan de bewaarders van rust en orde. Hun doen en drijven schaft men dus met de kermis niet af. Ik kom daarop in een slotartikel terug. Hier volgen nu de aanhalingen uit onze verslagen van vroeger. 1905. 8 Aug. In den afgeloopen nacht om streeks 12 uur heeft een vechtpartij plaats gehad in de Jansstraat bij de Groote Markt, tusschen eenlge Haar lemmers en een paar knechts uit een beignetskraam. Een van deze laatsten heeft daarbij een wond aan 't hoofd bekomen en is door den heer Van Maas verbonden. Dinsd. 9. De kermis heeft zich goed ingezet Er hserschte op de kerzn tater, reinen een prettig-drukke stemming, terwijl de tenten en zalen, waar voor stellingen werden gegeven, over het algemeen goed bezet waren. Woensd. 9. Maandag is nog al ru moerig voorbijgegaan. Er was veel dronken volk bil den weg, b§ herha ling hadden vechtpartijen plaats, waarbij de poMtie handelend moest optreden. Donderd. 10. De kermis ls Dinsdag tamelijk rustig voorbijgegaan. Wel was er veel volk op de been, dank zij mooie weer. Eien paar personen zijn wegens dronkenschap gearres teerd. Het blijkt dat enkele zakkenrol lers hun slag geslagen hebben. Vrijdag 11. De kermis-W oensdag dag en nacht is rustig en kalm voor bijgegaan. Bijzonderheden zijn niet te vaarmeldeii, terwljil van zakkenrol- learij niets ie gebleken. Te ruim 1 uur in den nacht was behalve t bezoek in tapperijen het kennisvertier afgeloo pen. Zaterd. 1?. Eet leek ons toe, dat de drukt» des avonds eerder vermin derde dan vorige Jaren, alleen op de Groote Markt, het tegenwoordig ker- rniB-centrum, was 't nog Laat druk. Niettegenstaande duizenden men schen, ook hoveniers van buiten, op ■:1e been waren, is de kermis-Bonder- dog zoowel de dag als de nacht rus tig voorbijgegaan. Bijzonderheden daarop voorgevallen zijn niet te ver melden. Er hear echte een kalme, vroo. lijke geest, zoowel onder jong als oud. Do tenten, kramen en andere verma kelijkheden hebben goede zaken ge maakt. Van zakkenrollerij is niets vernomen. Maand. 14. De kermia-Vrijdag, dag en nacht, is rustig voorbijgegaan. Bijzonderheden zijn nitet te vermel den. Te ruim 12 uur was reeds alles rustig en weinig drukte bij den weg. V an zakkenrollerij is niets gebleken, althans bij de politie geen aangifte gedaan. Dinsd. 15. Kermis Zaterdag en Zon dag waren zooals de kermisvierders en kermismenschen het maar konden wenschen. Daardoor heerschte er groote drukte op de kermisterreinen. Vooral Zondagavond was 't overal zeer vol. Honderden menschenslier- ten trokken van de Oude Gracht naar de Groote Markt, waar zich natuur lijk ook nu het drukke punt bevond. De avond is zonder ruzie en vecht partijen afgeloopen, wat der politie zeer te stade kwam bij de zware taak, die zij toch al te*verrichten had. Aan superieuren en agenten komt dan ook een woord van lof toe voor de Kranige wijze, waarop de orde ge handhaafd bleef. In den vroegen mor gen van Maandag bood de Hout een veilige haven voor vele vermoeide kermisgangers en -gangsters. En verderer was niet veel dron kenschap te constateeren, althans minder dan andere jaren. Heden nacht zag de Hout zwart van 'tvolk, dat na 2 uur, toen 't kermisterrein was gesloten, daarheen was getrok ken. Baldadigheden zijn daar niet voorgevallen. De politie was aldaar versterkt. 1906. 8 Aug. De kermisweek heeft zich in gezet op een genoeglijke en prettige wijze,' wel met het onvermijdelijke ge roezemoes en lawaai, maar toch zon- der veel dronkemanstooneelen. Zr j werden slechts 3 personen wegens dronkenschap gearresteerd. Maan dagavond was 't op 't kermisterrein vrij druk. Omstreeks half 2 in den nacht waren reeds de meeste tenten een kramen gesloten. 9 Aug. Donderd. Dinsdagavond en in den afgeloopen nacht was 't weel bij zonder stil op de kennis. Wel was er nog al volk op de been, maar om streeks 12 uur waren de meeste men schen verdwenen en te 1 uur was zoo- wart, alles afgeloopen, op Tewe en de groots café's na. Twee personen zijn ter zake openbare dronkenschap bewaring gesteld. Aangiften van zakkenrollerij zijn niet gedaan. Eeni- ge Amsterdamsche zakkenrollers wa ren op het terrein, maar van 't uit voeren hunner practijken is niets vernomen, daar de politie hen steeds in U oog hield. Vrijdag 10. Een prettige stemming en veel vertier, dat ia wat in paar woorden den kermia-Woensdag karakteriseert. De Woensdagavond en de afgeloopen nacht zijn weder rustig voorbijgegaan. Er was echter voor 12 uur veel volk op de been. Om streeks 12 uur, toen 't begon te rege nen, togen velen naar huis en had de drukte niet veel meer te be tee kenen. Wed waren toen de café's nog wat be zet, waarin een schuilplaats was ge zocht. Aangiften van zakkenrollerij zijn niet ingekomen. Een 10-tal per sonen zijn ter zake van openbare dronkenschap in bewaring geweest. Woensdagmiddag ls door een agent van politie op aanwijzing van de moeder van de kermis naar 't bureau gebracht een minderjarig meisje, dat reeds een paar dagen aan de zwier was en weigerde met haar moeder mee te gaan. Zaterdag 11. De bij uitstek dirukke kennis-Donxlerdag is in goede orde verloop-en. Het schijnt wel of 't mooie weer een goeden invloed heeft op de kermisgangers, daar zij bij nattig weer wel eens te ver gaan in hun ijver om 't inwendige even vochtig te maken als 't uitwendige. Thans liep alles - in pais en vree af, althans wanneer men een enkel vechtpartij tje uitzondert. 14 Aug. De heel drukke avondienen nachten van Zaterdag en Zondag zijn rustig voorbijgegaan. Zakkenroller heeft niet plaats gehad en behalve kleine schermutselingen en vechtpar tijtjes zijn geen mishandelingen voorgevallen, waarbij bloed gestort is. Slechts enkele personen zijn ter zake dronkenschap in bewaring ge weest. 15 Aug. De Laatste kermis-Maandag is op de traditloneele manier ge vierd. Overdag was 't heel druk op 't kermisterrein, vooral in den middag. Echte Maandaghouders waren er ook genoeg, zoodat men hier en daar eenige minder stichtende tooneelen kon zien, waarin eenigen, die te veel aan Bacchus hadden geofferd, welde hoofdrol speelden. Stadsnieuws Fabriek voor Vragen Goabonueerden hebben bet voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaur, in te teaden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor nooveel mogel'jk is, den dag na de inzending VRAAG. Bestaat er te Rotterdam ook een vereeniging Yoor goede soor ten thee, genaamd Marco" Heeft deze vereeniging ook te Haarlem ver tegenwoordigers ANTWOORD. Vroeger heeft deze vereeniging wel te Rotterdam be ste an. Of zij nu nog bestaat, zouden wij u niet kunnen zeggen. Dat zij hier vertegenwoordigers heeft, geloo- ven wij niet. Schrijf eens naar Rot terdam. VRAAG. Wanneer is de tijd van sen dienstbode om, die a.s. Mei ver trekt Js het de laatste April des avonds of 1 Mei, en hoe laat dan ANTWOORD. 'sAvonds 30 April. VRAAG. Heeft mevrouw het reclu de waarde van iets, dat bij on geluk gebroken is, van het loon af te houden ANTWOORD. Bij vcden is het ge bruik, dat betaald wordt wat gebro ken is. Bestond daaromtrent geen afspraak Zulke dingen worden wel vaak bij indiensttreding bepaald. VRAAG: Is het bestuur van een voetbalbond verplicht de te spelen matches vooraf aan te kondigen of ia dit. in een sportblad te lezen? ANTWOORD: Wetten bestaan er op dit stuk niet, wel afspraken, 't Komt ons bepaald noodzakelijk voor, dat een speler aan huis en schriftelijk wordt opgeroepen. VRAAG: Mijn zoon m-oet 9 Maart in dienst. Kan hij, als hij ingedeeld is, voor 2 jaar bij de rijdende artille rie teekenen? Zoo ja, krijgt hij dan als de 5 jaar om zijn, zijn paspoort? ANTWOORD: In den regel moet de eerste verbintenis vooir den tijd van 4 jaar worden aangegaan, waarbij één proefjaar; na afloop van dat proefjaar kan de aangenomen» zijn verzoek van de verbintenis wor den ontheven. Tot de militie behoo- rende wordt een vrijwilliger na hot einde van zijn dienstverband bracht in do positie van milicien en gepasporteerd met de lichting waartoe hij behoort. VRAAG: Mijn zuster in Amsterdam is van de De Witkade 105 naar de Beun-ingenstraat 132 verhuisd. Beide adressen zijn onbekend. Hoe moet ik nu haar woonplaats te weten komen? ANTWOORD: Dit kan zóó niemand zeggen. Plaats een advertentie in een veel gelezen blad. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen nf nummer 328 van de lichting 1908 dienstplichtig is ANTWOORD. Dat kan m'emand niet zekerheid zeggen. VRAAG. Als ik een knecht heb, ben ik dan ook verplicht he m zelf zijn loon uit te betalen ANTWOORD. Het loon moet aan den werkman zelf worden uitbe taald. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen op welken datum Koning Willem III jestorven is en welken datum be graven ANTWOORD. Koning Willem lil stierf 23 November 1890 en werd 4 December van dat jaar begraven. VRAAG. Ik heb een kanarie, een beste zanger, die last heeft van de luis, wat kan ik daaraan doe>n ANTWOORD. Spuit den vogel in met Nacqelin, een ijisectenpoeder speciaal voor kleine vogels. VRAAG. Ik heb voor 14 dagen een Japansche nachtegaal gekocht, doch deze is al een dag of 4 hard ziek, heeft een dikken tong en kan zijn bekje niet sluiten, waar tevens gere geld b.'jied uitkomt. Ook schijnit hij het in de ingewanden te hebben. AM WOORD. Mogelijk is het beest we! wat hardhandig behan deld, dat er bloed uit zijn bekje Icopt. Geef bij hot gewone lijstervoe der, dat zijn hoofdvoedsel is, 4 meel- wormen en veel sinaasappel, hij kan het hier lang op uithouden eoi knapt misschien dan nog op. Er is zoo wei nig aan dergelijke beestjes te doen, ze zijn zoo teer. scherp contrast zal opleveren met den tuin in Oud-Hollandschen stijl. De Staatscourant bevat de statuten van de Naamlooze Vennootschap Maatschappij Hillegom tot exploita tie van onroerende goederen, te Hil- logom. Hei maatschappelijk kapitaal is be paald op f 100.000, en verdeeld in 200 aar.deelen aan toonder van 500 elk. Voor de eerste maal is tot directeur benoemd de heer H. Veldhuyzen van Zanten en tot commissarissen de hoeren R. Veldhuyzen van Zanten Gzn. en A. Marseille. HULDE AAN H. M. DE KONINGIN. De land weer districtscommandan ten, kolonel Colthoff en luitenant-ko lonel jhr. Barchraan Wuijtiers, zijn als comité opgetreden voor het als nog innen van bijdragen van de da- mee der landweerofficieren, die niet hebben bijgedragen voor de plaatse lijke comité's ter inzameling van gel den voor een huldeblijk aan H. M. de Koningin. Hoeveel comité's zijn daarvoor noo- dlg? DE TWEEDE KAMER kon gisteren niet vóór één uur ver gaderen, omdat de vergadering te 11 uur onvoltallig bleek. Rij de stemming over het zonder debat behandelde subsidie voor In- dië's deelneming aan de Brusselsche tentoonstelling, dat met 36 tegen 19 stemmen werd goedgekeurd, bleek van een niet groote belangstelling in het onderwerp van den dag de tien uren-dag-motie van den heer Scha per. De heer Aalberse, zijn rede voort zettend, betoogde, dat de arbeids kracht van den werkman door stof felijke en zedelijke belangen was be grensd er was een san'tair, er was een ethisch maximum, dat niet straf feloos overschreden kon worden. Ein delijk betoogde hij, dat arbefdsver- korting niet leidt tot productiever mindering. De heer Druclcer sloot zich hierbij aan ook hij achtte het beginsel der motie voor iedereen als juist vast staande. Hij beperkte er zich toe, om bet beroep van den heer De Visser cp de buitenlandsche wetgeving te ontzenuwen, .aanvoerende dat de er varing het overdrevene der bezwaren had aangetoond. Werd de motie eens de grondslag eener wet, dan zouden uitzonderingen noodig zijn, doch een sprong in het duister zouden wij er niet mede doen. Ook de heer Helsdingen kwam te gen de bestrijding van den heer De Visser {n verweer, waarbij zich even wel de heer Va.n Kar nebeek voegde, die afzonderlijke bedrijfsregelingen wenschte, een algemeen voorschrift bestreed, en aanvoerde dat arbe'ds- verkorting, leidende tot kostenver- meerdering, in liet nadeel zou zijn van den arbeider en van de industrie, ie wier behoeve een eventueele wet vol van uitzonderingen zou moeten staan Heden 11 uur voortzetting. VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER. Door de Vrijzinnige Kiesvereeaii- ging „Eendracht en Vrijheid", te Oud-Vossemeer, is voor het district Goes als voorloopig candidaat ge steld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer jhr. R. R. L. de Mu- ralt te Z'erikzee, de bekende water bouw kundige ingenieur van het wa terschap Schouwen. De centrale vrijzinnige kiesvereeni- ging op het eiland Goedereede en Overflakkee heeft met eenparige stem men voor het kiesdistrict Zierikzee candidaat gesteld voor het lidmaat schap der Tweede Kamer mr. R. J. H. Patijn te 's-Gravenhage (aftredend lid). De afdeeling Utrecht der S. D A. P. heeft de candidatuur-Mendels voor de Tweede Kamer ingetrokken en naar het partijbestuur de volgende nieuwe opgave van voorloopige can- didaten gezonden, t. w.: IL van Kol, J. W. Du ijs, F. M. Wibaut, dr. J. van Leeuwen en A. H. Gerhardt. DOOR EEN BOOM GEDOOD. rBi| het vellen van een boom te londschen tuin, genaamd ,,'t Hof vanHaaksbergen had B. Kiezers het on- Hillegom". Deze oude tuin is door geluk door den vallenden boom te een rustieke brug verbonden met een worden getroffen, zoodat hij onrnid- meuw aangelegden tuin in Franschen dellijk een lijk was. stijl, die met zijn nette lijnen Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Riool. Door den heer Commissaris der Koningin ia aan het gemeentebe stuur alhier vergunning verleend tot het leggen en houden van een riool in den oostelijken berm van den Heerenweg tegenover de R.-K. Kerk, in aansluiting aan bet riool in de Kerklaan. HILLEGOM. Van 8 April tot 8 Mei a.s. zal te Ilillegom een bloemententoonstelling gehouden worden van bloeiende bol gewassen, in perken geplant en om lijst door coniferen, enz., uit Aals meer, waarbij zich aansluit eene tentoonstelling van afgesneden bloe men in vazen en fraaie potplanten. De perken bolgewassen zijn ge- plan' 'n gazons van den Oud-Hol- Hoeveel versnellingen heeff jouw auto? Drielangzaam, langzamer en stoppen. RechterGetuige, het schijnt mil zoo toe, dat gij niet de waarheid spreekt Juffrouw: Integendeel, edelachtba- re, ik spreek zelfs meer dan de waar heid. 'N MOEILIJKE TAAK. Professor. Nu heb je mijn haar weer te kort geknipt. Voor straf knip je het nog eens over en dan wat lan ger I ALTIJD OPTIMIST. Wink. Er kan niets gebeuren, niets bestaan of ik vind er nog wel 'ets in om er dankbaar voor te zijn. Klink. Nu, ik heb eiken dag van de vorige maand zuurkool moeten eten, vindt jij daarin nu ook iets om dankbaar voor te zijn Wink Ja, wees blij, dat het Fe- biuari was I VOOR DE KERSTVACANTIE. Onderwijzer. Nu, kinderen, ik" wcnech jullie, dat je goed gezond blijft, veel genoegen hebt en heel braaf en zoet gedurende de vacant'» oppast. De geheele klas. Dank u, mijn heer, 't zelfde. VERDIENDE STRAF? Karei. Moe, vannacht heb ik gedroomd, dat ik buiten liep Ln den regen en dat ik kletsnat was gewor den Moeder (geeft hem een klap om zijn ooren). lk zal je leeren, ondeugen de vlegel, om in het vervolg een pa- rapluie mee te nemen. Hoe krijg Ik den boel nu weer droog met dat re genachtige weer DOVEN VERWACHTING. Ik vraag geen bijzondere privile ges, m'nheer, zei de vrouwenkies- rechtdame. Ik vraag alleen behan deld te worden, zooals u een nuttig id der maatschappij en vriend en kennis behandelt. Nou zooals u wilt. Dus dadelijk me ar. Zeg eens, ouwe jonge, heb je een tientje voor me te leen DE TOESTAND IN DE S. D. A. P. Uit Amsterdam meldt men aan N. R. Ct,: Heden was het de laatste dag van- het referendum over de Devenler- congresbesluiten. Naar wij vernamen hebben de leden der S. D. A. P. zooals trouwens te verwachten was met overgroote meerderheid het royement der Tribune-redacteuren bekrachtigd. Hierdoor is dus tevens het officieele leven begonnen van de nieuwe sociaal-democratische partij, welke Zondag a.s. hier ter stede haar eerste congres zal houden. ONGELUKKEN. Een 7-jarig zoontje van den siga renmaker Den O. te Gouda kwam te dicht bij de kachel, die, met het oog op den waschdog, gloeiend was ge stookt. De kleederen van het jongske vatten vuur zoodat de vlam hoog bo ven zijn hoofd uitsloeg. Do vader, op het gillen van zijn kind binnenko mende, doofde met een deken de vlam en liep daarbij brandwonden aan do banden op. De kleine is deerlijk aan beenen en onderlijf gebrand. Sinds een paar dagen misten de buien een oud vrouwtje, een bewoon ster van de bekende kleine huisjet» aan het Hooge Zand te 's-Graven ha- go. Men waarschuwde de politie, dii door inklimming aan de achterzijde van het huisje in de woning kwam. Daar vond zij de oude vrouw dood op den grond liggen, met brandwonden overdekt. Ook Ln de kamer werden sporen van brand ontdekt, zoodat vermoed wordt, dat de vrouw op de een of andere wijze in brand is go- raakt, maar door den rook bewuste loos geworden, niet om hulp heeft kunnen roepen. R. K. KERK. De ruim 80-jarige pastoor en deken van Gouda, mgr. P. C. Th. Malingré, is ernstig ongesteld. De laatste H.H. Sacramenten zijn hem toegediend. Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 22) Het gezicht van Anne Mie's aan doenlijke verschijning, toen zij haar eten en Lekkernijen bracht en eenige andere attenties bewees, was een wa re kwelling voor haar arme, gemar telde ziel. Bij ieder geluid in het groote, stil le huis schrok zij "op en beefde van angst en schrik. Was het zwaard van Damocles, dat zij zelf had opge hangen, al gevallen op de hoofden van lien, die haar niets anders dan vriendelijkheid bewezen hadden? Zij kon niet aan mevrouw Dérou- lède of aan Anne Mie denken, zon der de grootste schaamte te onder vinden. En dan te denken aan hem aan den man, dien zij zonder wroeging meedoogenloos venraden had aaneen volksvertegenwoordiging, die geen genade kende? Neen, aan hem durfde Juliette heeleroaal niet denken. Zij had nooit haar cevoelens voor hem ontleed. In de dagen van de te rechtzitting van Charlotte Corday, toen zijn sonore stem zoo roerend om medelijden vroeg voor de misleide vrouw, had Juliette hem onbegrensde bewondering geschonken. Zij herin nerde zich nu nog hoe sterk zijn mag netische persoonlij kheid een gevoel vaal geestdrift voor het arme meisje bij haar had opgewekt, dat achter uit de provincie ln de groote wereldstad was gekomen om die efschuweliike daad te verrichten, die haar naam door alle eeuwen heen onsterfelijk zou maken en haar landgenooten er toe zou brengen haar grooter dan Brutus te noemen. Déroulède bad gepleit voor het le ven van die vrouw, en juist die pleit rede had de slapende energie van Ju liette opgewekt voor de zaak, die haar overleden vader haar had opgedra gen niet te vergeten. Eenige weken geleden had zij Déroulède alleen zien staan voor het gepeupel, dat haar in stukken gescheurd zou hebben, ter wijl hij hen tea- wille van haar tot kalmte aanmaande met die rustige, sterke stem, waardoor hij invloed wist uit te oefenen en hun woede in kalmte wist te veranderen. Haatte zij hem dan Zeker, zeker, zij haatte hem, om dat hij in haar leven was gekomen, omdat hij haar broeder den dood en haar vader zooveel leed had bezorgd. En, boven alles, haatte zij hem ja, werkelijk, het was haatï omdat hij de oorzaak was van de leeiijkste daad uit haar leven een daad waar toe zij tegen haar wil gedreven was, een daad van de grofste ondankbaar heid en van groot verraad, vreemd aan ieder gevoel in haar hart, laf, laaghartig, het onbewuste gevolg van dat vreemde magnetisme, dat van hem uitging en dat haar als 't ware geheel beheerschte en tot een onbewust, automatisch werktuig maakte. Eindelijk werd de stilte en een zaamheid voor haar niet langer te dragen. Zij riep Pétronella en gaf haar order de koffers te pakken. Wij gaan vandaag op reis naar Engeland, zei ze kortaf. Naar Engeland? zei de waardi ge, oude ziel doodverbaasd, die zich neel gelukkig en aangenaam voelde in dit gastvrije huis, en geen lust had heen te gaan. Zoo spoedig al? - Ja, wij hebben er immers al meer over gesproken. Wij kunnen hier niet altijd blijven. Mijn neven de Crécy zijn daar, en mijn tante Coudremont. Wij zullen daar onder vrienden zijn, PetroneLLa, als wij er ooit komen. Als wij er ooit komen I zuchtte de arme Petronellawij hebben maar weinig geld. Lieveling, ea geen pas poorten. Heeft u er om gedacht ze j aan M. Déroulède te vragen Neen, neen, antwoordde Juliette haastig; ik zal op een of andere ma nier aan paspoorten zien te komen, Petronella .Sir Percy Blakeney is oen Bngelschman hij kan mij wel vertellen, wat ik te doen heb. Weet u waar hij woont, lieve? Jaik heb hein gisterenavond tegen mevrouw Déroulède hooren zeggen, dat hij een kamer had bij iemamd uit de provincie Brogard ge naamd in een huis met het uithang bord van de Gebroken Kruik. Ik zal hem zien te vinden, Petronella, ik ben zeker, dat hij mij zai helpen. De En gelachen zijn zoo vindingrijk en practisch. Hij zal ons paspoorten ge ven en ons aanwijzen, welken weg wij te volgen hebben. Blijf jij nu hier en pak al ons goed bijeen. Ik blijf niet Lang weg. Zij nam haar mantel met kap, wierp hem over den arm en sloop haar kamer uit. Derouiède wa6 al vroeg op den dag uitgegaan. Zij hoopte, dat hij nog niet teruggekeerd was en liep vlug de trap af, zoodat zij uit kon gaan zon der te worden opgemerkt. Alles ln huis was rustig en stil. Het kwam Juliette vreemd voor, dat er geen soort van angstig voorgevoel van naderend onheil over het huls zweefde. Van de keuken uit hoorde zij de stem van Anne Mie, een oud deuntje zingen „Van uw takje los Dor blaadje in *t bosch Waarheen Juliette bleef even staan. Zij voelde een pijnlijke steek in 't hart; onbe wust vulden zich haar oogen met tra nen, toen zij langs de wanden van dit huis dwaalden, dat haar drie we ken lang zoo gastvrij had opgenomen. En waar zou zij nu terecht komen Als het arme, doode blaadje uit het versje, was zij van haar ouderlijken stamboom afgerukt, zonder thuis, zonder vrienden, terwijl zij de eenige hond, die haar in deze tijden van groot gevaar vriendelijk en in liefde was toegestoken, verstooten had. Nu begon haar geweten te spreken, hetgeen gauw gevolgd zou worden door dien veeihoofdigen tyran be rouw. £ij sloot haar oogen om het vizioen van haar misdaad buiten te sluiten zij trachtte alle gedachten te verge ten „Ik ga den weg van alles, Juist als het rozenblaadje, Het blaadje der laurier", zong Anne Mie met klagende stem. Juliette begon hevig te snikken. De ellende van dit alles was meer dan zij kon dragen. O, heb medelijden met haar als ge kunt 1 Zij had geleden en gestreden en was overwonnen. Een meisjesziel is zoo jong, zoo vatbaar voor indrukkenen zij was opge groeid met dat eene, afschuwelijke, alles overiieerschende denkbeeld van een plicht, die zij moest vervullen, een plechtigen eed tegenover haar stervenden vader en bij he(, lijk van haar broeder uitgesproken. En nu was het eind gekomen. Die plotselinge, nauwelijks tastbare droom van vrede, die de laatste we ken door haar hoofd was gegaan, was verdwenen en zij was wanhopig overgebleven, alleen met haar groote zonde en haar levenslange boetedoe ning. Nauwelijks wetend wat zij deed, viel zij op de knieën, daar op dien drempel, dien zij op loet punt stond voor goéd te verlaten. Het lot had haar een last op de schouders gelegd te zwaar om te dragen. Juliette 1 Eerst bewoog zij zich niet. Het was zijn stem, die uit tie studeerkamer achter haar kwam. Ha'"- -movering greep haar weer m. «uals zij het gedaan had Ln de i «uitzaai. Sterk, hartstochtelijk en teeder scheen zij nu in haar hart weerklank te vinden. Zij dacht, dat het een droom was, en zij bleef daar op haar knieën, uit vrees, dat de betoovering zou worden verbroken. 'Wordt

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5