NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. Mo. 7886 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. DONDERDAG II MAART 1909 AB0NNEMENTE5 ADVERTENTIÊNi pbr drib maandbni fuga? Van 1—5 regels 50 Cts.j iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1,1.1.29 m Haarlem van 1—5 regels L—elke regel meer ƒ0. tt Reclames X Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)f 1.30 Mvertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj Franco per post door Nederland 1.65 B0 Cts. voor 3 plaatsingen i contant CkStaS Zondagsblad, voir Hirto 1 Administratie Groote Bontstraat 55. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREB00NL Drukkerij: Zolder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenüën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AlifcNüA VRIJDAG 12 MAART. Brongebouw: 4e Kunstbeschouwing yfh. Teekem-College „Kunst zij ons doel," 7j10 uur. St. Bavo; Smedeatraat: Temtoonsitel- ling van bloeiende Bol- en Knolge wassen, 12A uur. Do Kroon: Bioscoopvoorstelling Al berts Frères» Stadsnieuws Om Ons Hoen. In bet Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad" iin de rubriek Om Ons Heen. EXAMENS FRAAIE HAND WERKEN. Utrecht, Geslaagd mejuffrouw A- 13. E v e r t s e n, te Haarlem. W eder slaagde een leerlinge der Huishoud- en Industrieschool, name lijk mejuffrouw A. B. Evertsen, Bii wel voor het examen fraaie hand werken. GYMNASTIEK-UITVOERING VAN DER BOOM. Reeds verscheiden malen is in dit blad zeer waardeerend kunnen ge waagd worden van den arbeid van den lieer J. A. van deir Boom, gym- nastiekleeraar te dezer stede. Ieder, die in ons land iets met gym- nast.ek te maken heeft, weet hoeveel de heer Van der Boom op theoretisch en methodisch gebied in liet belang van de lichaamsoefening door zijn leerboeken tot stand heeft gebracht. Wij, Haarlemmers, hebben boven dien nog het voorrecht het practische werk van den heer Van der Boom te kunnen zien. Een voorrecht! Dat woord zullen al degenen, die gisteravond tegenwoor dig waren bij de uitvoering ten voor- deele van het Lighalfonds en van de Kindervacantiekolonies, niet over dreven achten. Want 't kranig en pit tig turnen van de jongens en meis jes had iets electriseerends; iets dat geestdrift wekte voor zulk een goe den arbeid. Daar was b.v. de stok-oefeningen van het eerste studiejaar van de Rijkskweekschool. Dat was één beweging van de 24 Jongelui, correct en af. Als voorbeeld voor het onderricht van den turnleer- aar is d;t nummer wel een waarde volle maatstaf, daar de heer Van der Boom dit eerste studiejaar uiteraard nog geen jaar onder zijn le.ding heeft, 't Gaat natuurlijk niet aan al de 17 nummers van liet program afzonder lijk te bespreken, 't Zou trouwens worden een in herhalingen vervallen. Want bij bijna alle oefengroepen, het zij het kleme hummeltjes waren, 't zij jonge mannen en mouwen, het zat er bij allen 't zelfde in: die lenige, snel-forsche gang bij 't gaan dat kwiek-korte lichaamsbeweeg bij de uitvoering van de welgekozen oefe ningen. Het vóór-de-pauze gedeelte gaf een goed overzicht van de materie vrije oefeningen. De gehcele RijksLeer- school behalve de eerste klasse na tuurlijk zag men er. Ook de kweek school voor onderwijzeressen maakte vrije oefeningen. Voor 't eerst, mee- nen we, werkten de dames mee. Was bier de oefeningsstof niet wat te licht? We kregen den indruk, dat de „Meds- jee-kweek" meer kan en juist haar minder doen door 't meerdere kun nen met den indruk gaf, als we van de andere oefenreeksen behielden. Waren er voor de rustpoos reeds een paar aardige zang- en muziek- reien geweest, na de pauze werd door de meisjes en jongens een zangrei ge maakt, die, vernuftig van compositie en goed van uitvoering, veel bijval verwierf. Als een huldebetuiging aan den Wethouder van Onderwijs, nar. J. H. Thiel, die zich veel moeite geeft voor de reorganisatie van het gym- nastiek-onderwijs hier ter stede, had de heer Van der Boom hem deze rei •pgedragen. Verder gaf dit gedeelte toestel- en springoefeningen van de Rijkskweek school, die mede wegens haar afwer king vielen te roemen. Voorts strafoe feningen. Yrije oefeningen en knotsoefenlngeai met muziek me de door de kweekschool en werk van de grootste meisjes der Leer school, die een verbinding van vrije- en orde-oefeningen gaven en een canomrei maakten. Groepen zonder en met ladder® slo ten het program. Toen gingen de deelnemers een dansje maken; zij hadden het welver diend. Aan den heer Van der Boom werd een fraaie krans aangeboden. ONS SCHILDERIJENMUSEUM. De Telegraaf bevat een artikel getiteld „de Schilderijen van Frans Hals te Haarlem", onderteekend C. L. D. (ake), waarvan de strekking ons niet duidelijk is. Het begint aldus „Daar is iets niet In orde met de onsterfelijke meesterstukken in het Haarlemsche stadhuis. Onsterfelijk zijn die werken zeker, maar ze schij nen nu toch ziek te zijn. Daar ik ze s'echts vluchtig kon bezien, wil ik mijn oordeel over den toestand nog verzwijgen, daar niets zoo gemakke lijk is als ach en wee te roepen, maar zoo moeilijk om een diagnose te ma ken en een geneesmiddel voor te schrijven. Daar is een commissie, dde over de schilderijen waakt en die heeft ze in behandeling gegeven aan een restaurateur. Het gaat daarbij als met een zieke. Als d>e dokter goed is, en de juiste in zichten heeft omtrent den aard der ziekte, wordt do patiënt beter. Als de dokter een kwakzalver is en er niet bijtijds goede hulp komt, gaat de pa tiënt dood. En dan huilen de bloed verwanten, die er niets Aan konden doen. De vraag is nu maarmag men dergelijke onschatbare meesterwerken gelieei in handen stellen van één man, die, als hij faalt, de schade waarschijnlijk niet kan vergoeden Ik weet wel, dat twee mannen, of zelfs twee honderd mannen, ja zelfs tweehonderd commissies, bestaande uit de vermaardste kunstgeleerden, dit niet kunnen doen, maar misschien is toch hier een geval, waar een „consult" de rigueur is." Tot zoover het artikel. Uit den baaisteoi volzin zou men mogen af leiden, dat de schrijver yerio^-gr, dat onze restaurateur eens andere des kundigen raadplegen zal met an dere woordendat deze het alléén niet weet Maar onmiddellijk op het boven staande volgt: „Ik zeg \oistrekt niet, dat de schil derijen slecht behandeld zijn. Ik zeg niets, want ik weet niet hoe men er mede omging. Maar dit weet ik wel, dat er soms heel raar met de mu seumschatten wordt omgesprongen." En dan volgt een verhaaltje over een groot museum (dus niet dat te Haarlem) waar de schilderijen on oordeelkundig door een ondergeschikt beambte met water werden behan deld. En daarmee is 't uit. Nu vragen wij tochwat befeekent zulk oppervlakkig geschrijf Hoe kan Prof. Dake zeggen, dat er iets mot in orde is met onze Hal sen, ter wijl hij zelf erkent ze slechts vluchtig te nebben bezien 1 Een van beidemen weet iets kwaads en dan moet men het maar precies zeggen. Of men weet niets kwaads, maar dan kan men ook wel zwijgen. F aillissem enten. Door de Axr. Rechtbank alhier is bij vonnis an den lüen Maart 1909 in staat van. faillissement verklaard: Barend de Geus, broodbakker, wo nende te Haarlemmermeer (Hoofd dorp;. R-echtex-coimnissaris Mr. P. J. G. van der Muelen. OPROEPINGSBRIEF MILITIE. Voor de vensters van ons bureau In de Groote Houtstraat hangt de oproepingsbrief voor de nationale militie, leder belangstellende kan er dus kennis van nemen. Drenkeling. Een smidsjongen bracht gisteren middag te half zes bet paard van den heer Koning thuis. Het paard liep achteruit de Nieuwe Gracht in. Met behulp van burgers uit de Korte Jans straat werd het dier weer op H droge gebracht. Militaire Zaken. Bij het gehouden examen voor meester op een der wapens zijn ge slaagd sergeant-majoor Daemen, sergeanten Heydeman, Van Heynin- gen en Post benevens de korporaal Van der Kamp voor meester op bet geweer, de sergeant Van Heyningen voor meester op floret en de sergeant Teensma voor meester op sabeL Uit de Rechtszaal DIEFSTAL. Op het terrein der stijfselfabriek „De Bijenkorf" te Koog aan de Zaan hing aan een stoomlier een siaaJ- diaad en kan dien staaldraad een stuk lood. Dat was althans op 1 Februari om zes uur zoo. Om 10 uur waren èn draad èn lood verdwenen. Wie zou dat gedaan hebben De politie had weinig moeite om twee lieden op te sporen, die verdacht op de plaats des misdrijfs hadden rondgeloopen en later bekenden de voorwerpen weggenomen te hebben. Nu stonden ze terecht. Het Openbaar Ministerie vroeg te gen nummer 1 (die ongunstig bekend staat; acht maanden gevangenisstraf en tegen nummer 2 zes maanden. De ambtshalve toegevoegde verdedi ger Mr. Merens vroeg clementie. Wanneer de beklaagden zoo lang vau hun vrijheid beroofd worden, zullen ze weer in den winter vrij ko men, in een tijd dus, dat Voor losse werklieden geen geld te verdienen is. Wanneer ze in den zomer vrij komen kunnen ze neg iets voor hun gezin verdienen. Ook wees pleiter op de be kentenis der beklaagden. BELEEDIGING. De Koog aan de Zaner, die acht maanden tegen zich had hooren eischen, stond daarna met een ande ren plaatsgenoot terecht wegens be leed iging. Z.» hadden van het Burgerlijk Arm bestuur wel levensmiddelen ontvan gen, maar geen brandstoffen. Daar om waren ze kwaad en scholden twee arnaneesters uit voor „bloedhonden", „schooiers", enz. De arnaneesters, nu als getuigen gehoord, verklaarden, dat deze per sonen in een maand tijds ook reeds 13 gulden geldeJijken steun ontvan gen. Toen de veldwachter Ragetli het standje kwam bijwonen, werd ook hij beleedigd. De veldwachter verklaarde, dat beide menschen veel misbruik maken van sterken drank. Als ze 3 gulden verdienen, verdrinken ze er 2. Het Openbaar Ministerie eischte te gen den beklaagde, die reeds acht maanden tegen zich hoorde eischen, 14 dagen gevangenisstraf en tegen den ander 2 maanden. KINDERZAKEN. Ook heden werden enkele zaken tegen jeugdige beklaagden behan deld. Deze zaken werden als gewoonlijk met gesloten deuren berecht. F 1 e s c h-R n t g e n. Eerstdaags komen de heeren Carl Flesch en Julius Röntgen hier een concert geven. BLOEMENTENTOON STELLING. Deze tentoonstelling wordt In de groote zaal van de St. Bavo gehou den. De inzendingen beloven veel. De expositie gaat uit van de St. Elisa beth Bloemistwerkliedengilden, on- der-afdeeling van den Nederl. R.-K. Volksbond, afd. Haarlem. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. RAADSVERGADERING. In de hedenmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad kwam aan de orde een adres van den heer Jac. van Stolk, directeur der maatschappij tot exploitatie van on roerende goederen „Woestduin", waarin „aan het bestuur der gemeen, te Bloemendaal, bestaande uit den raad, burgemeester en wethouders" gevraagd werd, hem alsnog voor dit jaar vergunning te verleenen tot hot organiseeren van courses op ver scheidene Zon- en feestdagen. B. en W. hebben over dit adres ad vies uitgebracht Zij herinneren eerst aan artikel 4 der Zondagswet (van 1815), luidende „Dat geen openbare vermakelijk heden, zooais schouwburgen, publie ke danspartijen concerten en hard draverijen, o.p Zondagen en oigemee- ne feestdagen zuilen gedoogd worden; zullende het aan de plaatselijke be sturen worden vrijgelaten hierom trent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindi gen van alle godsdienstoefeningen." Voorts aan artikel 128 der Gemeen tewet „Wanneer ter uitvoering van wet ten, van algemeene maatregelen van inwendig bestuur, van onze daartoe strekkende bevelen en van provincia le reglementen en verordeningen door het Gemeentebestuur moet worden medegewerkt, geschiedt dit door Bur. gemeester en Wethouders. Vorderen de wetten maatregelen, bevelen, re glementen of verordeningen eene be paalde medewerking van den Raad en wordt die door dezen geweigerd, dan voorzien Burgemeester en Wet houders daarin." Ook wijzen B. en VV. op de uit spraak van Mr. Oppenheim, hoogleer, aar te Leiden, die in zijn werk „Het Nederlandsch Gemeenterecht" (2e deel pag. 724) schrijft „Mij komt het voor, dat geene an dere opvatting van" art. 126, 2e lid houdbaar is dan deze, dat altijd en in alle gevallen Burgemeester en Wethouders moeten worden aange merkt als de tot medewerken geroe pen macht tenzij wet of verordening dooruitdrukkelijkden Raad of den Burgemeester aan te duiden, deze uitroepen tot het or gaan welks hulp zij wenschen." Eveneens wordt aangehaald de op vatting van den Hoogen Raad, neer gelegd in zijn arrest van 20 Jan. 1896 en luidende ten opzichte van art. 126, diat, wanneer tea- uitvoering van eene wel, door het Gemeentebestuur moet worden medegewerkt, dit geschiedt door Burgemeester en Wethouders, terwijl bij gebreke van een voor schrift dei' wet, waarbij de bepaalde medewerking van den Raad, gelijk bet tweede iid van het artikel op het oog heeft, wordt gevorderd, Burge. meester en Wethouders terecht als bij het eerste lid daartoe aangewezen ge zag zijn beschouwd." Artikel 134 der Gemeentewet luidt „Aan den raad behoort, met betrek king tot de regeling om het bestuur van de huishouding der Gemeente, alle bevoegdlieid die niet bij deze of eenige andere wet aan den Burge meester of aan Burgemeester en Wet houders is opgedragen." B. en W., overwegende, dat de be voegdheid ten opzichte van het ont staan van een uitzondering onder ar. tikel 4 der Zondagswet opgedragen is aan de plaatselijke best uien, waar onder aizoo verstaan moeten worden Burgemeester en Wethouders en niet de Raad, de Raad dus de bevoegdheid mist tot uitvoering van de Zondags wet mede te werken, in casu het ver kenen van vergunning tot het orgoni- seoren van courses op Woestduin, stellen den Raad voor te besluiten le. het verzoekschrift, bovenbedoeld, niet vierder in behandeling te nemen, on 2e afschrift van he<i besluit tea* ken nisgeving te doen zenden aan den heer Van Stolk. HALFWEG. Gisterenavond vierde de Chr. Jon- gel mgsvoreemgiug „lmmanuel" al hier haar eerste jaarfeest in de Chr. school. Met een zeer afwisselend pro gramma werd dit jaarfeest op de daarbij gebruikelijke, doch hier recht gezellige wijze gevierd, waartoe enke le voordrachten en samenspraken, zoomede liet orgelspel van den heer Stroomberg, uit Amsterdam, het hun ne bijdroegen. De leiding van dezen welgeslaag den feestavond was bij den heer J. van Bommel, agent van het Ned. Jongl. Verbondeore-voorzitter is Ds. B. Baljon, die den avond opende en sloot met een welgekozen rede, ter wijl de lieer Kroese, voorzitter, den talrijken aanwezigen en belangstel lenden in de vereeniging dank toe bracht. HEEMSTEDE. Vaccinatie. Op 24 en 25 Maart a. s. telkens des namiddags van 2 tot 3 uur zal ten Raaöhuize gelegenheid bestaan tot kostelooze vaccinatie eai revactflnatie voor minvermogenden en wel op 24 Maart voor het gedeelte der gemeen te gelegen tusschen Benneb roek en het Raadhuis alhier en op 25 Maart voor he<t gedeelte gelegen tusechen het Raadhuis cn Haarlem. Wijkverpleging. Gisterenavond vergaderde de ver- eeniging „Wijkverpleging" onder voorzitterschap van dr. M. Colen- brender. Uit het jaarverslag bleek, dit het aantal patiënten, dat door wijkzusters bezocht werd in 1908, ze ventig bedraagt. Het gebeele aantal bezoeken bedroeg 2254. In het wijk- lokaal weiden 563 behandelingen ver richt. De wijkzusters brachten acht patiënten naar het ziekenhuis. Met genoegen constateerde de voorzitter, dat de ofdeeiiog Heemstede van de Nederlandsche Naai vereen iging ook dit Jaar door bemiddeling van me vrouw Van Wickevoort Crommelin vau Berkenrode kleedingstukken had verstrekt. De penntngmeeeteresse, mevrouw Boerlage, bracht verslag uit over de geldmiddelen. De ontvangsten be droegen f 1148.33, met een batig sal do van 90.51. De rekening, nagezien door de heeren S. P. Adriaanse en dr. C. J C. Burkens, werd goedge keurd. Dr. M. Colenbrander en mevr. Boer lage werden onderscheidenlijk als voorzitter en pennlngmeestersse her kozen. De voorzitter deelde mee, dat de wijkzusters een cursus in het behan delen van tuberculoselijders hal Jen meegemaakt, hetgeen voor de vrree- niging en vooral voor de patiënten van groot belang is door tijdige en doelmatige behandeling den voort gang van deze gevreesde ziekte kan stuiten. Binnenland HOFBERICHTEN. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het Beschermheer schap over de Maatschappij tot Red ding van Drenkelingen te Amster dam. ABSINTH. Bij do Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, houdende bepalin gen betreffende absinth. Jhr. J. W. J. C. M. VAN NISPEN TOT SEVENAER. Het lid der Tweede Kamer voor Rheden, jhr. J. W. J. C. M. v. Nispen tot Sevenaer, is sinds eenigen tijd on gesteld en kan de vergaderingen niet bijwonen. RAADSLID Mr. MENDELS. Bij den Utrechtschen Raad. is liet volgende schrijven van nir. Mendels ingekomen: „Aan den Raad der gemeente Utrecht deelt omdergetoekende jnede, dat hij hierbij zijn lidmaatschap van den Raad neerlegt." DE TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. „De Banier" publiceert een brief, gericht aan den voorzitter van het districtsbestuur der Christelijk-Histo- rische Unie in het distriot Harlingen docr het Tweede Kamerlid rar. J. Scliokking, waarin deze mededeelt, zich niet meer voor het lidmaatschap der Tweede Kamer beschikbaar te stellen. Dit besluit wordt in den brief gemotiveerd als volgt „Nu de kerk, welke ik dien, sedert een bepaling in liet leven riep, waar door hare dienaren, indien geroepen deel te nemen aan het overleg met de Re gee ring omtrent de verschillende belangen des volks, die der kerk zelve niet uitgezonderd, feitelijk afgesne den worden van hun ambt en dien tengevolge beroofd van eene der voor waarden, welke de vrijheid en zelf standigheid van den olksvertegen- wcordiger moeten waarborgen, meen ik, die mij ook aan mijn ambt gebon den gevoel, een eventueel opnieuw aangeboden Candida* uur niet te kun nen aanvaarden." Hoorn. Door de a.-r. kiesvereeni- ging te Enkhuizen zijn voorloopig candidaat gesteld de heeren N. Oos- terbaan te Doesburg, mr. V. H. Rut gers te Hilversum en mr. P. A. Die penhorst te Amsterdam. SNEEK. Daar de heer H. Pollema, zooals men weet, heeft verklaard het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het district Sneek niet langer te willen aanvaarden dan tot de alge meene verkiezingen in Juni a. s., zal de anti-revolutionaire partij in ge noemd district met een nieuwen can didaat moeten komen. Naar het „Friesch Dbl." meldt wor. den thans reeds als candid aten ge noemd de heeren mr. J. J. Croles, mr. L. Okma, ds. Rudolph esn mr. T. de Vriee. De N. R. Crt schrijft: GOUDA. Waar van anti-revolutio naire zijde een candidatuur-Coiijn niet onmogelijk wordt geacht, komt diit dan katholieken minder gewenscht voor. Reeds werd hierover in een Dinsdagavond gehouden vergadering der r. k. kiesvereeniging gesproken, zonder dat evenwel een besluit werd genomen. Algemeen was men van oordeel, dat het gunstiger werkt, als een cau<li- daat zelf voor de kiezers kan optre den. Volgens de vrij algemeene meening der katholieken, zal een anti-revolu tionaire candidaat in dit district tie meeste kans van slagen betiben. Naar de Tel. verneemt, zullen de Kamerleden, die voor de negen Am- sterdamscbe districten zitting hebben, zich allen herkiesbaar stellen., HARWICH-BOOTEN. De „Great Eastern Railway-Com pany" heeft besloten al hare booten in de lijn HarwichAntwerpen, even als die in de route op den Hoek van Holland, van toestellen voor draad- looz* telegrafie te voorzien. WAT WILLEN DE VRIJE LIBERALEN. Dinsdagavond heeft nir. dr. Ter Spill in een vergaderoig, belegd door de afd. Delft van den Bond van Vrije Liberalen in verband met de aan staande verkiezingen, eeli rede ge houden, ter toelichting van het be ginselprogram der vrije liberalen. Het was, zei spreker, nuttig werk eens te zeggen, wat de vrije liberalen eigenlijk willen; zij, door de kerkelij- ken voor ongeloovigen, door de vrijz. dein. en soc.-dem. voor conservatieve oude heeren gehouden en door de Unie-liberalen met korzelige waardee ring of met vriendelijke onwelwillend heid begroet. De vrije liberalen zijn noch het een, noch liet ander; zij willen een natio nale partij zijn; een evenwichtspartij, die geen overheersching wil van do eene over de andere klasse; die niet dulden kan, dat adel of geestelijkheid of lompenproleitariaat over de andere klassen overwicht heeft. Zij staat de handhaving van de iaidividueele'vrij- heid voor, omdat zulk eene gemeen schap sterk staat, waarin dat besef levendig is. Niet streve mon hier, op het voor beeld van Oostenrij ken Duitschland, naar eenvormigheid; men zoeke geen licht in liet Oosten, maar in het Wes ten; in Engeland, dat nog altijd krach tig is, door het „help your self", dut elk vader zijn kind leert. De reden tot afscheiding van de vrijz.-dem. en Unie-liberalen ligt in de loelating van het beginsel, dat de Staat zich In zijne zorg voor het individu heeft te beper ken. Men schreef Oostenrijksche en Duitsche schrijvers na (die men niet begreep) en ging ijveren voor verbe teringen van bovenaf. En slechts eene gemeenschap, waarin de verbeterin gen van onderen op, uit de samenlo- ving-zelve voortkomen, staat krachtig Meu schiep hinderlijke bepalingen op elk gebied; In de wetgeving sloop bin nen de 18e-eeuwsche, echt-conserva- tieve geest, welke het woord „verbod" tot regel maakt; en zij, die daartegen strijden, worden door hen, die zooda nig conservatisme voorstaan... con servatieven geheeten. Ongevallen- en Woningwet zijn voorbeelden van hoe onze wetgeving niet moet werken. De Rijkshank heeft in 5 jaren 4 millioen te kort en do Woningwet werkt schaarschte van arbeiderswoningen in de hand. Wer kelijk: de Staat, met zijne zorg voor het individu, is bezig zich in zijn ei gen vleesch to snijden. Duizenden menschen beloopen jaarlijks voor den kantonrechter boete, voor overtredin gen waarvan zij zich soms niet eens bewust zijn. Volgend beeld schetst den algemee- non toestand het best: Een pan woei af vau het dak van een oud maar stevig huis; mannen de vooruitstrevenden zetten een kuip onder het lek en als deze vol is een andere en nog een en nog een; al maar door; andere mannen do erg vooruitstrevenden verbroeden de trap om den kuipzetters doortocht te verleenen; tot de huiseigenaar, in alle nuchterheid den raad geeft, toch den loodgieter hot lek te doen herstel len. Welnu, de vrije liberalen zijn in de verstandige rol van den loodgieter. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door prof. Nelemans die vreesde, dat hervormingen van onderen-op te langen tijd noodig heb ben om tot rijpheid te komen. De inleider antwoordde, dat Ingrij pen van boven-af, kwaad blijft, al kan het voor een enkele maal noodig zijn, zooals in 1874 met de eerste wet op den kinderarbeid. Eén hervorming van onderen-op is Juist daarom hech ter, omdat zij is gegroeid; eene ouder dom s-verzekering, steunende op het beginsel dat men zelf leerde zorgen voor den ouden dag, staat oneindig hechter dan eene van boven-af plotse ling opgelegde Staats pen si ommeer in g. RIJKSPOSTSPAARBANK. Eenigen tijd na het overlijden van den heer A. Sassen, in leven direc teur der Rijkspostspaarbank, kwam een bericht, dat tot directeur zou wor den benoemd de heer mr. G. H. M. Delprat, lid van den Raad van Toe zicht dier instelling en directeur der Rotterdainsche Spaarbank te Rotter dam.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1