KEIJSER'S Schoenenmagazijn, Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET tJONIMiL. NED. MET. INSTITUUT. JOpgemaakt voorm. 10.50 uurj. De Bildt, 11 Maart 1909. -Bocgste barometerstand 771.5 m.M. ie Riga (Ooetxeekust van Rusland); laagste 750.9 rn.M. te St. Mathleu (W.- %u«i vaz; Frankrijk). Verwachting tot den avond van $2 Maart: Wind: zwakke tot matigen Oostelij- Jken wind. gesteldheid van de lucht: gedoeLte- |ljk bewolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuur: geringe verandering. Barometerstand te haarlem tuur 756 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 756 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Donderdag 11 Maart Hoogste gisteren S uur F. 86 Laagste hedennacht F. 81 Hoogste heden tot 9 uur F. 38 INGEZONDEN MEDEDEF.LINGEN A 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. - 32 Lange Voorstraat Het Hbld. kan mededeelan, dat de 'onderhandelingen met den heer Del- iprat niet tot liet gewenscht resultaat hebben geleid en dat eerstdaags de benoeming tot directeur is te verwach ten van den heer P. J. F. Du Bois, se dert 27 Februari 1895 onderdirecteur der Bank. BRANDSTICHTING Tegen de 14-jarige dienstmeid van den heer Van Calcar te Winschoten, 'Bovenburen, bij wien Zondagavond brand heeft gewoed, bestaan vermoe dens den brand te hebben gesticht, vs ai zij even wei ontkent. De mare chaussee evenwel hielden het meisje aan op vermoeden, dat zij zich schul dig had gemaakt aan verduistering .van f 8 melkgeld ten nadeele van den heer Van Calcar. Verdachte heeft, volgens de Winsch. Ct. diit feit bekend. Ze werd verhoord door den rechter-commissaris an •daarna aangehouden en "haar het Iiiiia van Bewaring overgebracht. Opmerkelijk is het, dat het bedoeld dienstmeisje dienstbode was bij den ..voerman Romp te Heiligerlee, toen /onlangs diens behuizing een prooi der .vlammen werd. Na dien brand kwam ze iu betrekking bij den heer Van Calcar. GESCHENK AAN H. M. DE KONINGIN. Het provinciaal comité in Drenthe voor een geschenk aan H. M. de Ko ningin heeft van de ingekomen gel- deu f 1052 besteed voor het aan te bieden zilveren blad, terwijl er f 2200 beschikbaar blijkt. Voorgesteld wordt dit ter beschikking te stellen van het hoofdcomité voor kinderherstellings- »n vacantiekoloniën, het Groene Kruis of het Ziekenhuis te Aasem Daarover moet door de plaatselijke cornité's ge stemd worden. Dat waarop de mees- ste stemmen vallen, zal aan Hare Majesteit ter goedkeuring voorgesteld .worden,- WEEZENVERPLEGING TE ALKMAAR. De Tel. echrijft Reeds eenigen tijd had men te Alk maar een weeshuiskwestie. Wat toch •Was 't geval De moeder van 't Bur gerweeshuis was overleden, en dus moest er een nieuw ouderpaar wor den aangesteld. In plaats van daar toe terstond over te gaan, meenden regenten in het belang van het wees huis te handelen, door met die benoe. mimg te wachten tot de tegenwoordi ge weesvader weer was hertrouwd, een en ander in verband met een door den weesvader tot hen gericht ver zoek. De gemeenteraad achtte deze wijze van doem niet in het belang van het weeshuis, en nam een motie aan, waarin de handelwijze van regenten tamelijk scherp werd afgekeurd. Re genten namen natuurlijk hun ont slag en zoo kreeg men aan het wees huis het interregnum van de lieeren J. de Wit, wethouder, en J. de Lange C.J.z., raadslid, beiden tevens oud-re genten, plus twee overgebleven regen tessen, in afwachting van nadere voorzieningen door den Raad te tref fen. Thans stellen B. en W. den Raad voor, om, in verband met de hooge kosten, die de verpleging van de Uians in het weeshuis zijnde kinde ren, ni. 23, met zich brengt de ver pleging kost per week niet minder dan 9 per kind hun college uit te noodigen, maatregelen voor te berei den, om te geraken- tot het verplegen Jat burgerwezen in daartoe nader 'ra-n te wijzen gezinnen, een wijze van verpleging, die door vele paedagogen in de laatste jaren wordt aanbevo len, wat B. en W. in de toelichting van hun voorstel breedvoerig aantoo. nen. Ook achten zij het blijkens het slot der toelichting een groot voordeel, dat men al dadelijk verschoond zou zijn van de bij uitstek moeilijke keu ze van een vader en moeder. NOG EEN NEDERLANDSCHE VLIEGMACHINE. De bekende Nederlandsche luchtrei ziger W. Pottum heeft, naar het „Rott. Nbld." meldt, ernstige plan nen om een proeftoestel saam testel len om te bewijzen, dat zijn theorie omtrent het zich voortbewegen in de lucht met een machine zwaarder dan de lucht, juist. Is. Reeds werd hem financieel© steun toegezegd en hij ver- tiouwt dat het gelukken zal, ook meer personen voor zijn vinding te winnen, zooda/t over enkele maanden zijn eer ste toestel zoover kan zijn, dat be&List kan worden of een vliegmachine ge bouwd zai worden, die aan het leger bestuur ter beproeving kan worden aangeboden. Als machine hoopt hij te kunnen toepassen een benziue-tur- bine, die bij klein gewicht een groo. te kracht kan ontwikkeien, zonder dat de eisch tot water-afkoeling een bezwaar behoeft te wezen om zich ge- ruimen tijd in de lucht te bewegen. INBRAKEN. Dinsdagavond hebben te Helder twee jonge mariniers ingebroken in een huis aan de Binnenhaven, be woond door den heer K. De bewoners waren afwezig. Zij werden op heeter- daad betrapt. Een van hen gelukte het te ontsnappen. De aangehoudene verklaarde ingebroken te hebben om uit den dienst ontslagen te worden. NEDERLANDSCHE P0M0L0G1SCHE VEREENIGING. (Slot). Na de pauze had een verkiezing van twee bestuursleden plaats, om dat de heeren Jac. P. R. Galesloot en C. van Lennep periodiek moesten af treden. De heer Galesloot verkreeg 13 stemmen, de heer D. J. van der Have 53, zoodat deze laatste gekozen was, die staande de vergadering de benoe ming aannam. De heer C. v. Lennep kreeg vervol gens 73 stemmen, zoodat deze hier door herkozen was; ook hij nam de benoeming aan. Vervolgens kwam 't Ontwerp-Sta tuten in behandeling. EEN OPLICHTSTER. Dezer dagen vervoegde zich In den winkel van den juwelier Maartense, Hoogstraat, te Leiden, een fatsoenlij ke vrouw, boerintype, om drie gou den kettingen op zicht te mogen ont vangen voor een den juwelier goed bekende familie, die hij meer lever de. Hij gaf het gevraagde ter waarde van f 150 mee, doch toen hij na een tijd wachtens aan het opgegeven adios informeerde, bieek men van T geval niets to weten. De juwelier was aus het slachtoffer geworden vaneen handige oplichtster, vermoedelijk de- zeilde, die verleden jaar een anderen winkelier te Leiden voor vier gouden kettingen oplichtte. BRANDEN. Een zware binnenbrand, Dinsdag nacht na 4 uur uitgebroken ln het benedenhuis met schoen- en leder handel aan de Amsterdamsche Veer kade no 8 te 's-Graveahage, leverde eenige oogenbhkken gevaar op voor da eenige bewoners van dat perceel, dan heer W. en echtgeuoote. Do brand woedde de kanier, gelegen tueschen het wtnkelvertrek en de slaapkamer van de bewoners, zood&t toen dezen door een agent van politie gewekt waren, zij den weg naar buiten reeds door de vlammen versperd zagen. Niet zonder gevaar bereikten zij de echtelieden zijn twee bejaarde ïuonechen het voorhuis, vanwaar zij door buren aan de overzijde in huis werden genomen. Met twee stralen op de waterleiding beperkte de brandweer het vuur tot do binnenkamer, welke geheel uit brandde. De inboedel was verzekerd. Hedennacht ontstond door onbe kende oorzaak brand in het magazijn vaa witte goederen en*, der firma E. ter Braake, te Almelo. Het lokaal, waarin de ketel voor de centrale ver warming is geplaatst, brandde ge heel uit. Verzekering dekt de schade^ ONGELUKKEN. Gisteren is aan de fabriek tan den heer Deukema te Hoogezond de werk man F. Smit door zich te stoeten ern stig aan liet hoofd gewond en overle den. Hij was 36 jaar oud en gehuwd. VISSCHERIJ-EXAMENS. De Centrale Commissie voor de vis- scherij-examens zal, aanvangende 29 Maart, zitting houden in het gebouw der Christelijke Vereeniging van Jon ge Mannen, Prinsengracht 4, 's-Gra- venhage. Zij die aan deze examens wensclien deel te nemen, moeten zich daartoe vóór 19 Maart schriftelijk wenden tot den voorzitter der commissie. In deze aanvragen moet worden vermeld: lo. of men examen wemschi te doen voor stuurman of voor schipper en voor de zeil- of voor de stoomvaart of wel voor beide vaarten te gelijk; 2e. indien men reeds in het bezit is van een Rijksdiploma voor de zoevis- scherij, opgave van den rang, waar voor dat diploma geldt en de dagtoe- kening van dit diploma; 3e. indien men weoscht alleen een aanvullingsexamen af te leggen, de zelfde opgaven als boven betreffende het diploma, dat hierop aanspraak geeft. Bij de aanvragen moeten wordem gevoegd: le. eenig authentiek geboortebe wijs; 2e. a. voor stuurman op teilzeev»- scnersvaartuigen het bewijs, dat hij na het eindigen van zijn veertiende levensjaar ten minste 36 maanden ter zee heeft gevaren, waarvan ten min ste 18 maanden op zeilvaartuigen, welke de zee of de kustvisscherij uit oefenden; b. voor schipper op ze: lzeevisschers vaartuigen het bewijs, dat hij ten minste 48 maanden op zeevisschers-' vaartuigen heeft gevaren, waarvan ten minste 12 maanden als schipper of als stuurman op zeilzeevisschers- vaartuigen; c. voor stuurman op stoomzeevis- schersvaartuigen het bewijs, dat hij ten minste 36 maanden ter zee heeft gevaren, waarvan ten minste 18 maan den op vaartuigen, welke de zee- of de kustvisscherij uitoefenden en van deze 18 maanden ten minste 12 maan den op stoomzeevisschersvaartuige-n; d. voor schipper op stooinzeevis- schersvaartuigen het bewijs, dat hij tenminste 48 maanden op zeevisschers vaartuigen heeft gevaren, waarvan ten minste 12 maanden als schipper of als stuurman op stoomzeevisschers- v aartuigen. TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag Bij de voortgezette behandeling handhaafde de heer Schaper zijne motie onveranderd als wenk aan de Regeering voor de bij de studie aan te nemen richting. De heer De Visser bleef onderzoek noodig achten. De motie was dus, volgens hem, verkeerd, hoewel hij de wenschelijkheid van bescherming van volwassen arbeiders erkende. Het wetsontwerp Kuyper gaf die. Spreker wilde de arbeiders niet verblinden met een onbereikbaar ideaal. De heer Aalberse verdedigde nader z'jn standpunt ten gunste der motie, doch waar aan zijn wenschen tot wijziging daarvan geen gevolg was gegeven, stelde hij een andere motie voor, waarin duidelijk wordt uitge sproken, dat de Kamer in beginsel wecscht een maxiraalen arbeidsdag van 10 uren, behoudens dringend- noodzakelijke uitzocderings- en over ga ngsbepalingen LUCHTBALLONS. Zondagmiddag omstreeks half zes daalde te Zwolle een luchtballon ne der, waarin zich twee Duitsche offi cieren bevonden. Naar zij mededeel den, waren drie ballons te Wezel op gestegen en hadden zij den weg tot Zwolle afgelegd in 3 uur 10 minuten. Zij veronderstelden dat de beide an dere ballons reeds eerder waren ge land. Uit Enschedé schrijft men Zondag passeerden hier twee luchtballons, de een om hal fel f 's morgens, de ander omstreeks vijf uur 's middags. De tocht ging in N. W. richting. Sport en Wedstrijden OLYMPISCHE SPELEN. De rekening van de Olympische spelen, verleden jaar te Londen ge houden, is afgesloten. De uitgaven be droegen 10,683 pond sterling, waar- ven 1317 pd. st. aan salarissen, 2200 pd. st aan penningen, diploma's enz., 2231 pd. st. aan vereenigingen ter re geling van de spelen. De inkomsten bedroegen 21,591 pd. st., waarbij 15,851 pd. st. aan giften en ruim 6000 pd. st. voor entreegeld aan het sta dion. Het overschot van ongeveer 6300 pd. st. zal besteed worden, voor een deel aan een geïllustreerde be schrijving der spelen, die nog moet verschijnen, en voor het overige ter uitzending van Engelse he athleten naar toekomstige Olympische spelen. VOETBAL. In de jongste bestuursvergadering van den Duitschen Voetbalbond werd, naar ,,De Sport" meldt, medegedeeld dat van een wedstrijd van het uit En geland terugkeerend elftal tegen BeL- gië niets komen kan, doch dat het Duitsche elftal in plaats daarvan met Pinksteren tegen een Nederlandseh elftal hoopt uit te komen. Rechtszaken EEN ZONDERLINGE BERECHTING. In liet gehucht Broek, onder Akker- woude, is in den avond van 18 Janua ri jl. een tooneel afgespeeld, dat aan het Noord-Amerikaansch lynchrecht deed denken. Het gold een daar wo nend echtpaar, waarvan de vrouw tot tweemaal toe man etn kinderen had verlaten en den man en de kinderen mede onverzorgd achterliet. De inge zetenen waren daarover verontwaar digd geworden en trokken ten getale van 300 a 400 op genoemden avond naar de woning van het echtpaar on der het geroep, dat de vrouw moest, buiten komen, men wilde haar zien. De menigte bonsde voortdurend met kracht tegen de huisdeur, einde lijk zag de man zich gedwongen de deur te openen, hij posteerde zich met e*en lep op den drempel ten einde zich te verdedigen. Onder de menigte bemerkte hij een marechaussee wiens hulp en bescher ming hij inriep. Hij kreeg alleen den raad, aan het verlangen der bende te voldoen. Hij werd eindelijk door ver scheidene der belhamels aangegre pen, halsoverkop in een greppel ge worpen en moest het aanzien, hoe zijn vrouw in de handen van haar be lagers viel, terwijl zij zich in een hoek van de kamer met huar jongste kind op den arm had verscholen. Zonder eenig medelijden grepen een paar mannen haar aan ze werd naar buiten gesleurd en overgeleverd aan de menigte, die buiten op het offer stond te wachten. Onder voortdu rend gejoel en geschreeuw, stompen en schoppen werd ze in optocht naar do herberg gebracht. De kleereu wer den haar van het lijf gescheurd en in de herberg werd zij uitgeput en machteloos op een 6Loei gezet, om aan den spot en den hoon van de me. nigte te worden blootgesteld. Vreese- lijk heeft zij toen moeten lijden. Ten slotte liet men haar weer vertrekken. Onder ketelmuziek en aanhoudend achoooon had men haar uit haar wn. nfng gesleurdzoo werd zij er ook weer naar teruggebracht. Voor de genoemde feiten werden voor eenige weken'voor de rechtbank te Leeuwarden de ernstigste drie bel hamels, een van 23, een van 32 en een van 24 jaar terechtgesteld. Allen ont kenden in hoofdzaak het hun ten las te gelegde. Door een vijftal getuigen k décharge werd verklaard, dat, toen de vrouw bij de eerste gelegenheid haar man kwaadwillig had verlaten en bij haai- terugkeer ketelmuziek was gebracht, de man-zelf hun had verzocht, dat te herhalen, als zijne vrouw zich opnieuw aan dezelfde daad schuldig maakte, en dat dit nu was geschied. Het O. M. eischte aller schuldig verklaring aan het openlijk met ver- eenigol© krachten geweld plegen te gen personen eoi hun veroordeeling mitsdien tot acht maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. J. W. Tijsma betoogde o. a. dat in een geval als hier er zeker alle aanleiding was, het massaal mïsdrijf minder zwaar te straffen aan het individueel mis drijf, en vertrouwde daarom, dat de beklaagden zouden w-orden veroor deeld niet tot eenige maanden, maar tot eenige weken gevangenisstraf, en dat tevens de preventieve hechtenis in mindering zou worden gebracht. De rechtbank deed Woensdag uit spraak en veroordeelde ieder tot 6 maanden gevangenisstraf. Laatste Berichten Overreden. Gisterenmiddag omstreeks vijf uur werd op den Raamsingel hoek Ko ninginneweg een wielrijder door een paard en tvveewieligen wagen over reden. De fiets werd geheel in elkaar gedrukt, een der wielen van den wa gen ging den fietsrijder over de borst. Daar de fietsrijder klaagde over pijn in de borst en volgens omstanders de schuld lag bij den bestuurder van het paard, daar deze niet uitweek, werd er aangifte gedaan bij de po litie. Vleugel 8' Specialiteiten- gezelschap in 't Brongebouw. Eerstdaags zal onder directie van den heer Vleugels uit Rotterdam een 8peciaiiteiten-voorsteliing gegeven worden in het Brongebouw, waarbij uitsluitend eerste-rang artisten zul len medewerken. Dien avond treden o. m. op, de heer en mevrouw Speen- hoff in hunne nieuwste liedjes en voordrachten, de heeren Soesman en Zwaai, de bekende humoristen, ter wijl het programma voorts tal van bijzondere attractie-nummers bevat, waarvoor wij verwijzen naar achter staande advertentie, waarin een kort overzicht van de verschillend© num mers wordt gegeven. Aangezien het in Haarlem niet veel voorkomt een goede specialiteiten- voorstelling te kunnen bijwonen, twij felt de directie niet of velen zullen van deze gelegenheid gebruik maken, vooral daar de heer VleugeAs steeds iets goeds te zien geeft. ARR. RECHTBANK. UITSPRAKEN. J. S., zonder beroep te Haarlem, diefstal, een maand plaatsing in een tuchtschool. P. A. R., zonder beroep te Haarlem diefstal, ter beschikking van de Re geering gesteid. N. M. en B. S., werklieden te Koog a. d. Zaan, diefstal 2 personen, ieder 3 maanden gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis. C. de B., pakhuisknecht, F. B., pak huisknecht, D. P. J., los werkman, &L lan te Haarlem, diefstal, de le en 2e ieder 3 maanden, de 3e twee maanden gevangenisstraf. K. D-, tapper te Haarlem, heling 5 maanden gevangenisstraf. M. M., blooinislknecnt te Hillegoin," mishandeling, de uitspraak uitge steld. A. W. de G., bloemistknecht te Hil- legom, mishandeling, vrijgesproken. L. van E., arbeider te Hülegom, mishandeling, f 15 boete of 14 dagen hechtenis. M. B., los werkman te Haaide ra, diefstal, 4 maanden gevangenisstr. W. L. en C. R.( werklieden te Zaandam, diefstal, 2 personen, eik 2 uagen gevangenisstraf. J. J. J., loodgieter te Santpoort, appèl overtreding arbeidswet, f2 boe te of éen dag hecht. DE QUAESTIE WOESTDUIN. Uit den Bloeinendaalschen Gemeen teraad Na de mededeeling van den brief, waarin Jhr. Boreel kennis geeft van zijn ontslagneming ais lid van den raad van Bloemendaai, wordt dooi de heeren Koolhoven en Bispinck een motie van orde ingediend, waarin, bij erkenning van de bevoegdheid van B. en W. tot uitvoering van Rijks wetten, en goedkeurende het streven van B, en W. in het besluit omtrent de Woestduin-quaestie, de Raad af keurt de plotselinge en onverwachte beslissing, door B. en W. genomen, eu betreurt, dat in zulk een gewich tige quaestie geen overleg is gepleegd met den Raad. Met de stemmen van de heeren Ma- lefijt.en Bijvoet tegen wordt besloten o mde motie in behandeling te nemen. Na toelichting der motie door de heeren Bispinck en Tideman wordt na eenige beraadslaging de motie verworpen met 64 stemmen, die van de heeren Koolhoven, Bispinck, Tide man en Van der Hulst. Na eenige discussie over de redac tie van het voorstel Yan B. en W. inzake het adres van den heer Stolk, nam de Raad met 7 tegen 3 stemmen, die van de heeren Tideman, Koolho ven en Bispinck, liet voorstel van B. en W. aan. (Zie eerste pagina onder Bloemendaai). BLOEMENDAAL. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland Is benoemd tot ge neesheer aan het gesticht „Meeren- berg" de heer P. Nieuwenhuyse, arts, te Utrecht. Kerk en School GER. KERKEN. Aangenomen het beroep te Hoek (bij Ter Neuzen) door deu beer B. Mfliiar. funH MMrijtlhiirnr 'Aangenomen het beroep te Noord- eind van Graft door deu heer C. Nij- dam. proponent te Leeuwarden. WAALSCUE GEMEENTE. Beroepen te Rotterdam (toez.) ds. August© Breyton te St Et.enne. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd voor het candi- daats-examen in de rechten de heer J. E. W. Quarles van Ufford. MR. J. H. VALCKENIER KIPS. Onder de benoemingen van de „St.- Crt." wordt gemeld de benoeming van mr. J. H. Valckenier hips tot hoog- ieèïaar aan de Technische Hooge- school. Omtrent eten benoemde zegt het „U. D.": Mr .Valckenier Kips promoveerde in 1891 te Lenten, vestigde zich daar na als advocaabprocureur te 's-Gra- venhage, werd daar spoedig verko zen tot lid van den gemeenteraad, om 1 November 1895 benoemd te worden Lot hoofdredacteur van het Utrèch'tsch Dagblad, waaraan hij dus ruim 13 jaar verbonden is geweest." Letteren en Kunst EEN SALOME-DANS VAN REMBRANDT. Eenigen tijd geleden werd een schilderij te Londen geveild, dat den naam van Eeckhout, een leerling van Rembrandt, droeg. Richardson kocht het schilderij voor tien pond sterling. Toen hij de lijst van het doek verwij derde, vond hij daaronder Rem brandt's eigen handteekening met deu datum 1031. Hij liet het schilderij door de bekende Duitsche kunstge leerden dr. Bode en dr. Friedlander onderzoeken, en deze beide autoritei ten verklaarden^ dat men met een echten Rembrandt te "doen heeft. De datum bewijst, dat Rembrandt het stuk schilderde toen hij 23 jaren oud was. Het schilderij, dat ongeveer 21/2 voet in het kwadraat meet, stelt den dans van Salome voor Herodes voor. Onder de toeschouwers bevindt zich een jonge man, die, volgens het oor deel der autoriteiten, Rembrandt zelf is. Telegrammen CRISIS IN DEN BALKAN. BELGRADO, 10 Maart. (Reuter.) Hedenmiddag is de tekst gepubliceerd van de Russische verklaring van 2 Maart en van de Servische telegrafi sche circulaire van 10 Maart. De tekst van het vriendschappelij ke voorstel van Rusland luidt als volgt„Wij constateeron met genoe gen, dat de koninklijke rogeering blijft volharden bij het besluit om te blijven bij hare houding en alles te vermijden, wat aanleiding zou kunnen geven tot een gewapend con flict tusschen Servië en Oostenrijk- Hongarije en dat zij aan de grenzen geen enkelen militairen maatregel zal nemen. Wij zijn overtuigd, dat de levensbelangen van Servië, voor welke wij steeds de grootste sympa thie hebben betoond, aan Servië deze nouding gebiedend voorschrijven, daar zij alleen in overeenstemming is met de tegenwoordige eischen die wel willendheid vorderen. Wij zijn verder van meening, dat de Serv ische regeering onder de hui dige omstandigneden aan de mo gendheden openlijk behoorde te ver- Klaren, dat zij niet vasthoudt aan ha re territoriale eischen en al hetgeen in verband staat met de hangende quaesties aan de beslissing der mo gendheden overlaat. Wij hadden bovendien gelegenheid om ons te overtuigen, dat de mogend heden niet geneigd zijn het denk beeld van schadeloosstelling in grondgebied ten gunste van Servië te steunen. De Servische regeering moet daaruit de gevolgtrekking ma ken, dat alle pogingen orn de mogend heden over te halen eischen in dien geest te steunen, vruchteloos zullen blijven, en dat Servië de sympathie der mogendheden slechts zal kunnen verwerven, wanneer het de eischen laat vallen, die tot een gewapend conflict met Oostenrijk-Hongarije konden leiden. Wij wenschen te ver hoeden, dat de koninklijke regeering een© houding blijft aannemen, die haar aan groot gevaar zou blootstel len en wij hopen, dat Servië, zooais het reeds beloofde, trouw zal blijven aan zijn woord en den raad der mo- gêr.dlieden zal opvolgen. Dan kunnen de mogendheden al het mogelijke doen ter bevordering van de Servische belangen. De tekst van de telegrafische circu laire van minister-president Milova- nowitsj aan de Servische legaties te Petersburg, Berlijn, Londen, Parijs, Weenen, Rome en Konstantinopel luidt als-volgt: Gehoor gevende aan den raad van de Russische keizerlij ke regeering, heeft de koninklijke re geering de eer u de volgende verkla ring te doen toekomen met verzoek haar ter kennis van de regeering, bij welke u geaccrediteerd zijt, te willen brengen: Uitgaande van de meening, dat de juridieke positie van Servië te genover Oostenrijk-Hongarije na de inlijving van Bosnië en Herzcgowma normaal is gebleven, en Servië nooit het plan heeft gehad een oorlog met de naburige monarchie uit te lokken, en evenmin den wensch gekoesterd heeft verandering te brengen in de Juridieke betrekkingen met deze mo gendheid, is het op den grondslag van reciprociteit voortgegaan de plichten van goede nabuurschap te vervullen en met haar evenals voor heen de l>etrekkingen te onderhouden, die noodiig zijn ter behartiging van de wederzijdsclie materiëele belangen, wordt met de oprechtheid, waardoor Servië's optreden zich steeds geken merkt heeft, verklaard dat de quaes tie betreffende Bosnië en Herzegowl- na een Europeesche quaestie is en dat de mogendheden, die de Akte van Berlijn hebben geteekend, een beslis sing hebben te nemen, niet alleen om trent de inlijving, maar tevens om trent de nieuwe redactie van art. 25 van het Verdrag van Berlijn. Servië stelt, in het volle vertrouwen op de wijsheid en rechtvaardigheid der mogendheden, zonder eenig voor behoud zijn zaak in hare handen, alt in die van een bevoegde rechtbank en vraagt dus bij deze gelegenheid van Oostenrijk geen compensatie, noch van territorialen, noch van politie- ken, noch van economischen aard. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 11 Maart 1909, medegedeeld door LABOUCHERE OVENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was iets aangeboden. 21/2 pet. Nederl. Certificaten 76 1/2, Russen 1909 87 1/4. Russen 1906 94 1/4—1/2. ZUID-AMERilvAA.NSCHE STAATS FONDSEN iets beter. Peruanen 8 5/10 ©n 35 1/4. TAÖAKSAANDEELEN vast voor de meeste soorten. Bindjey 106—7, Deli 458, Medan 275, Nieuwe Asahan 89 12 Rotterdam Deli 354, Senembah 408. PETROLEUMAANDEELEN flauw: Koninklijke 401 12, 403, 402, Moeara Enim 176/5, Sumatra Palembang 150 1/8, Dbrdtsche 148 1/4. MIJNVANDEELEN vast voor Red- jang en Simau: Ketahoens 185—286, Redjang Lebong 995, Great Cobar 80 1/4, Simau 560—70. He AMEiRIKAANSCHE MARKT opende flauw, weinig affaire. Denver 43, Erie 25 3/4, Kansas 433/4—44 en 721/4, Missouri 401/16 Southern Railway 241/8, Wabash 17 7/8, Steels 4215/16, Car rem 45 3/4, C. Marin© 8, Pref. Marine 221/2, Rock Island 22 13/16, Ontario 45. CULTUURWAARDEN weinig affai re. Vorstenlanden 148. Burgerlijke Stand ONDERTROUWD: 11 Maart: G. A. Klazinga en E. J. Braakman; H. de Jager en D. van Scheijen; C. Helleman en G. Verdel; A. Siteur en J. Beek. GETROUWD: 11 Maart: P. Libosan en M. E. Steen kist; C. v. Reijendam en W. H. Ma joor. BEVALLEN: 10 Maart: M. M. Ruigrok v. d. Wer ven—v. d. Werff d. OVERLEDEN: 10 Maart: J .H. Lips, 57 j., War moesstraat. Gemengd Nieuws EEN GRAP, DIE NOODLOTTIG EINDIGDE, wordt uit Sordobesk, Rusland, be richt. Alexis Rakitin zag bij zijn ont waken voor zijn venster een wit ge laal, dat hem moorddadig scheen aan te zien. Hij sprong uit zijn bed en greep zijn revolver. Op dit oogenblik werd de deur geopend en hij schoot. Een lichaam viel op den grond en Rakit'n stak een lucifer aan, om te zien, wie het slachtoffer was. Tot zijn ontzetting zag hij, dat zijn eigen zoon op den grond lag met een kogel in het hart, terwijl voor het venster nog steeds het witte gelaat moorddadig grijnsde. Het geheim werd spoedig opgelost door twee vrienden van den on ge lukkigen jongen Rakitin, die hem geholpen hadden een sneeuwpop te maken voor het venster van zijn va ders kamer. De jongeman was waar schijnlijk naar boven gekomen, om de uitwerking van zijn grap te zien, toen het doodelijk schot viel. VOORZICHTIG MET MUIZENGIF. Men weet, dat door de rijks-serum inrichting jaarlijks voor duizenden guldens waarde verdelgingsmiddelen van ratten en muizen worden ver spreid, wat heel nuttig is, inaar toch ook zijn gevaarlijke zijde kan heb ben. (inlangs werd in de bladeu er over geklaagd, dat soms met wat al te kwistige hond met deze verdel gingsmiddelen werd omgegaan. Dat deze klacht niet ongegrond was, bleek ook weer dezer dagen te Rijnsburg, waar serum met uitstekend gevolg een rattenkolonie besmette en te gronde deed gaan. Doch het hinken de paard kwatn achteraan. In de na bijheid zijn achtereenvolgens twaalf kippen aan eene besmettelijke ziekte gestorven. Daarna zijn andere kip pen gekocht, welke thans ook dezelf de ziekteverschijnselen vertoonen. EEN LYNCH-SCHANDAAL. Een telegram uit Rockwall,, in Texas maakt melding van een lynch partij van uitermate wreed karakter. De gelynchte neger, zekere Ander son Ellis, was herkend als de man, die eene poging had gedaan tot aan randing van een blanke vrouw. De neger, die in de gevangenis was op gesloten, werd door een menigte daaruit gehaald, aan een ijzeren paal gebonden en levend verbrand. Ellis, die schuld had bekend, slaak te geen enkelen kreet, toen de met petroleum begoten houtstapel, welke om hem heen was opgebouwd, werd aangestoken. Hij bewaarde zijn te genwoordigheid van geest tot het laatste. Hij stierf na negen minuten. Vroeger 'n den avond schoot een troep volk een anderen neger, zekeren Wil! Clark dood, toen diens vader had geweigerd zijn woning te laten doorzoeken. VERSCHRIKKELIJK ONGELUK. Bij het reeds kartel ijk vermelde ongeluk in het dok t© Birkenhead, aan de Mersey, zijn volgens nadere berichten 14 arbeiders verdronken. Daar waren 15 mannen bezig met graven van een nieuw binnendok, on geveer 40 voet beneden het peil van het water in het buitendok, waarte gen het werd beschut door een hoogen en naar men meende stevigen, af- stuitdam. Maar bij het opkomen van den vloed dreef de hevige wind het water in het buitendok met groote kracht tegen der. afsluitd&m en plot-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2