-RTTTTRTEK VOOR ONZE JEUGD Kaaaseis (Deze raadsels zijn alle Inge zonden door jongens en meis jes, die „Voor onze Jeugd" lezen. De namen der kinde ren, die mij vóór Donderdag morgen goede oplossingen zenden, worden in het vol gend nummer bekend ge maakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE. BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd ln verband met bet aantal oplossin gen en op de netheid ven bet werk. 1 (Ingezonden door Karei Hendrik Büts). Ik besta uit 12 letters en ben een mensch van den nieuwen tijd. 1 2 3 4 is een verkorte naam van een voertuig. 5 6 11 vindt men in het boech. 12 2 8 12 vindt men aan een keteL 2 10 9 is een vogel. 7 1 9 is kinderspeelgoed. 2. (Ingezonden door Job. A arte). Het geheel bestaat uit 12 letters en Is iets, wat meisjes graag hebben. 1 2 3 4 is een drank. 12 11 11 5 is meesi al van steen. 1 6 7 is een kleedingstuk. 1 8 11 9 is een jongensnaam. 10 6 9 zit aau ieder huis. 5 8 4 is een viervoetig dier. 3. (Ingezonden door Gil Jam Lo kerse) Zet onder elkaar Een «tad in België. Een stad in Schotland. Een plaats in Zuid-Holland. Een rivier in Engeland. Een plaats in Friesland. Een plaats in Limburg. Een stad Ln Duitschland. Een plaats ln Noord-Brabant. 4. (Ingezonden door Betsy Bouw meester). Wat leest ge hier uit be s» rd ha bia ter de brand au mond can 5. (Ingezonden door Hendrik El- zinga). Een 1 2 3 6 is een smakelijke vrucht. Een 6 5 4 gebruiken de hengelaars. Mijn geheel is iets, waar veel men- schen van houden. 6. (Ingezonden door Cato Bonke). Zet achter elkaar iets, dat kan branden, een medeklinker, en een lengtemaat, en ge krijgt een plaats in Noord-Brabant. 7 (Ingezonden door Jan en Izafik Bos). Zet onder elkaar Een plaats in Zuid-Holland. Een plaats in Gelderland. Een plaats in Noord-Hol land. Een plaats in Noord-Brabant. Een plaats in Utrecht. Een plaats in Groningen. Een plaats in Zeeland. Een plaats ln Drente. Een plaats in Friesland. De beginletters vormen iets, wat iedere jongen wel eens maakt 8. (Ingezonden door R. van Ven del oo). Ge hebt er schik in, omdat er een kok, een visch, een rok en een os in is. En dat alles door elkaar springt, zwemt en,maakt muziek, dat het een lust Is. Wat is het 7 9 (Ingezonden door Jan Souverein), Tweemaal F. en tweemaal N, Tweemaal S an eenmaal K, En dan ook nog T, I, O, Welke plaats noem ik hier zoo 10. (Ingezonden door Léonie Wi«- gand). Mijn geheel gebruikt de metselaar. Doe mijn hoofd er af en Ik ben een gevaarlijk dier. 11. (Ingezonden door Guurtje Bul- ters). Mijn eerste zegt een kind dikwijls. Mijn tweede is een kleedingstuk Mijn derde is een verkorte jongens naam. Mijn geheel is een plaats in Afrika. 12. (Ingezonden door Frans van Egmond). Wat kunt ge hieruit lezen j 8 1 1 18 12 6 13 0. BORGER. Bert us. Otto. Rok. Gerrit. Em. Rols. 7 Tegen den stroom op ls het kwaad roeien. Een zwaluw maakt nog geen zomer. 8. Tabak. 9. Schoorsteenmantel. 10 Scheurkalender schaal Urk eend eer daL 11. B elf as t Belfast. 12. Boekarest. Goede oplossingen ontving ik deze week van Nellie van Hoften 12. Marie Vrijdag 12. Elsje van de Nesse 9. Ernst B. Mooi ©naars 12. Gerrit Dake 12. Piet Wallaart 11. G. en J. P. Arink 8. Hendrik Versteeg 8 Jan, M. Jacob Hart 8. Neily en Willem Willemse 12. Jan Souverein 9. Kar al en Johanna v. d. Heide 10. Jan en Izaak Boe 10. P A Zwart 7. H. Zwart 7. Betsie Frölich 10. Trijntje Frölich 10. Giljam Lokerse 10. Sieuwke Hijner 12. Lucia Voetelink 12. Nelly Erkelens 12. M. Dolkemade 11. Corrie van Bilderbeok 12. C H. Erbrink 10. Rem Bosman 10. Annie en Marie van Zutphen 11. Beppie Meijer 7. Zonder naam 4. Liemje Boon 9. Francisca Boca ge 11. Maartje Verdel 8. Coba Zuijdland 12. Wtlh. M. Heijl 12. Jo Zuijdland 8. Betsie Ploeg 8. Jan en Roeland v. Vendeloo 12. Betsy Kuyper 6. Johanna Vermeer 12. Frits Vermeer 12. Ruurtje Aarts 11. Johanna Aarts 11. Dl na Meeter 11. Mane Coolen 11. Dirkje Mollema 7. Jo en Frans van F.gruond 1L Pier Heidweiller 10. G<-zina Brandt 11. Grietje Kwarues 10. Anna van Daaien 8. J. J van Daaien 8. Nanne Nauta 11. Zus Duursma 12. Diua van den Berg 12. C Hartgerink 9. Dina v. d. Meij de Bie 12. Johanna C. Kistemaker 10. Theo Zandbergen 5. Frans en Jan Geijlvoet 9. A H. Huisinga 10. J. en A. v. Varik 7. Johan en Anne Faber 11. J. en A. v. Varik 6 (van de vorige week). Jo König 7. Hendrik van 't Wout 12 Guurtje Buitere 10. Antonis Senft 10. Piet en Mane Smit 9. Cato Bonke 11. Truus Bonke 11. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de vorige week zijn 1. Suikerfabriek bakker Urk ik erf bries brief. 2. Een vuurstoof. 3. De letter A. 4 Malva Alva. 5. Denemarken den mark Marken ar kar dak. Strikvragen. (Ingezonden door Beppie Meijer). 1 Wat is hot meeste in uw huis en wordit er het minste gezien 2 Waarom heeft Februari maar 28 dagen 3. Als vier lucifers bij elkander liggen, wat is dat dan (Ingezonden door Lientje Boon). 4. Welke lakken kan men niet ge bruiken B. Wie hebben den grootsten mond? (Ingezonden door Marie Dolkemade). 6. Wie wenechen scheel te zien 7. Wie reist door alle landen zon der voeten of handen 8 Wie maakt schoenen zonder naad. zonder els en zonder draad 9. Welke meter is geen meter lang 10. Waar is de maan altijd in het lste kwartier 11. Wat kan men nooit nat maken 12 Wie kan beter zwijgen dan Prins Willem de Zwijger STRIKVRAGEN. Antwoord en. 1. Mispunt. (Miss Punt). 2. Twee maal twee is vier is uitge maakt en zuurkool is inge- maakt. 3. Omdat men zegt ZIJ-rivier en niet HIJ-rivier. 4. Een jaar. Verdeelt men een ja&> in vieren, dan krijgt men een kwartaal en een kwartaal la 3 maanden. 5. Als hij er langs liep, zou het veel langer duren eer hij aan den overkant waa. 6. Als ge eens in beiden gaat ritten, zuit ge het verschil wel mer ken. 7 Een slak, want ze draagt haar huis op dan rug. 8. Geen één. Men moet ze er allen in doen, daar ze van zelf nooit gaan zouden. 9 Zeven. Eén plus zes. 10. XIIDeelt men dit door dan krijgt men VIL 11. Broodeloos. 12. Deze komen na de thee (TV Goede antwoorden ontvangen van Ernst Mooie naars 9. Gerrit Dake 11. G en J. P. Arink 9. Jan, M. Jacob Hart 6. Nelly en Willem Willemse 7. KareJ en Johanna v. d. Heide 7. Jan en Izaèk Bos 12. P. A. Zwart 8. H Zw«rt 8. Giljam Lokerse 12. Sieuwke Heijner 1L Sieuwke Hijner 11. Marie Dolkemade 11. C. H. Erbrink 5. Rem Bosman 9. Beppie Meijer 5. Zonder naam 6. Lieotje Boon 10. Maartje Verdel 11. Coba Zuijdland 1U. WUh M. Heijl 1L Jo Zuijdlaud J.0. Beteie Ploeg 11. Jan en Roeland v. Vendeloo 9- Beisy Kuyper 4. Dirkje Mollema 11. Fokke Mollema 11. Jo en Frans van Egmond 10. Pier Heidweiller 8 Gesina Brandt 7. -.a.üne Nauta 11. Zus Duursma 12. Dina van den Berg 11. C Hartgerink 10. Dina v. d. Meij de Bie 1L. Theo Zandbergen 6. A H Huizin ga 10 J en A. v. Varik 8. Johan en Anne Faber 10. J en A. v. Varik 14 (van de vorige week) Jo König 10. Cato Bonke 10. Hendrik van 't Wout 1L Guurtje Buitere 11. Antonia Senft 12. Piet en Marie Smit 10. Wedstrijdinzendingen. Inzendingen voor den wedstrijd ontianuen van Jan Souverein. Jan Hart. Marie Arhon. Wilhelm. M. Heijl. Johanna C. Kistemaker. J en A. van Varik. K. Tfggelman. Ju König. Elisabeth Slager. WEDSTRIJD. De tijd is nu bijna om. Maakt nu allemaal, dat je niet te laat komt en deknt aan de volgende dingen I. Alle inzendingen moeten duide lijk voorzien zijn van naam, leeftijd en adres van den inzender. II Bij iedere inzending moet ver meld zijn, of het werk MET of ZON DER hulp gemaakt is. III SLORDIG of ONDUIDELIJK WERK wordt onmiddellijk ter zijde gelegd IV. Alle inzendingen moeten aan mijn adres Wagenweg 88, bezorgd zijn vóór of op 17 Maart 1909. Prins Rollo. Een sprookje, door Johan C. Bosman. (Slot). Prins Rollo trad hinnen en vertelde nu, wat wij reeds weten, wat wel wat onvoorzichtig was, want hij wist niet, of die man een vijand van zijn vader, of een vriend van zijn oom Erno was. Hij vertelde ook zijn droo- men en zijne ontmoetingen onder weg „Hoor eens. Prins Rollo, ik ben geen vriend van je vader, maar zijn vijand ben ik ook niet. Ik bemoei me niet met ai wat daar buiten gebeurt. Maar wat ge daar van je grootvader en je oom Erno vertelt, is vreeselijk leeliik en valsch, en je vader is zeer ongelukkig. Die droom van reus Enak bedu;dt, dunkt me, dat de kleinste en zwakste mensch zelfs een neus dooden kan, als hij hem de hiel- spier maar doorsnijdt, net als het wezeltje deed bij hem, die nu dood is. Wat een klein, zwak wezen kan doen leerde u ook de nietige, roode mier, die een sterken soldaat tot invalide maakte, en de kleine doorn in den voet vertelde hetzelfde. Als ik jou nu was, zou ik den moed niet opgeven." Na eenige oogenbl'kken zwijgens, hernam hij „Je wilt naar het bergkasteel. Groote dwaasheid, want je komt er niet. Het ligt wel een half jaar rei- zoiie van hier. Die man heeft gelogen. Of zeide hij soms twintig week rei zen „Hij sprak zeer moeilijk het kan wel zijn 1" „Goed I Op den weg naar dat kas teel kom je door eene landstreek, waar je leven moet van het wild, dat je schiet, want vruchten groeien er niet. Schieten heb je niet geleerd en al had je het geleerd, je hebt geen boog en pijl of werpspies. Met een stopnaald kan men wel domme reu zen doodern, maar geen hazen, herten of wilde zwijnen. Blijf nu een jaar of wat bïi mij. Leef zooals ik leef. Wie weet welk een bul van een jongen je dan wordt. Wij gaan dan o\#rdag jagen. Doe je dat „Maar mijn arme vader dan „Dien kan je nu toch niet helpen, want wie zegt je. dat je grootvader dat prettig zal vinden Hield hij veel van je vader „Moeder, die dood is, zei mij van neen omdat vader in niemand van zijn volk een slaaf wilde zien. Hii noemde alle menschen broeders en zustere I Grootvader doel dat niet, en „Houd maar op Als je met de boodschap thuis komt, daJf je weet, waar je vader is, dan wordt Omar opgehangen, jij gaat weer als aap aan den ketting ©ai je vader bliift sre- vnntren man. Neen, jii moet hier blij ven em probeeren sterk te worden. Drie menschen hebben je se 7. end, dat God Je zegelen zal. Tk eeloof dat ook, maar bluf dan Tver Tk heet Veritas. ,.Dat beteekent „Waarheid" 1" riep Rollo. ..Dan past die naam me, wanit ge logen heb ik nooit. Wat doe je, zeg op I" „Hier blijven, als ik mag 1" „Het mag en daarmee uit Nu wat eten en dan gaan slapen. Om vijf uur begint je dag. Jaar in, jaar uit, altijd een uur vóór dat de zon opkomt aan het werk 1" Het eenvoudige maal was spoedig binnen en weldra lag Rollo op een stroozak heerlijk te slapen. Den vol genden morgen kreeg hij een huiden- pak aan en moest hij, na een stuk brood met vlierbessengelea gegeten te hebben, Ventos op de visch vangst vo'gen- Zes jaar lang leidde prins Rollo dat ruwe, maar gezonde natuurle ven en al de oude pakken van Veri tas had hij al versleten. Hij was een bul van een jongen geworden, groot als een soldaat van de Lijfwacht zijns grootvaders, sterk als een paard, ge zond als een vischje, schoon als een groote Engel van het kerkorgel. Voor geen enkel gevaar deinsde hij terug en in de bergen klauterde hij langs de diepste afgronden zóó ge rust, alsof hij langs de breede heer baan wandelde. Eens op een avond kwam een sol daat, die vergiftigde bessen gegeten had, stervend in de blokhut Vóór ziju dood vertelde hij, dat hij naar Anamika ging om hulp te halen voor prins Ivo, die na vier jaren in een onderaardse hen kerker gezeten te hebben, nu al zes jaar op de vijfde verdieping van den grootsten slot toren gevangen zat. Na din. medegedeeld te hebben, stierf de soldaat. „Komaan, Rollo, nu is bet je tijd 1 Morgen ga ik naar de stad om paar den en wapenrustingen te koopen en wat je doen moet, als ik terug ben, zal je dan wel hooren" sprak Ve- ritas Drie dagen bleef Veritas weg, maar h:j had ook alles ter sluiks moeten koopen, om niet in het oog te loopen. Nu had hij alles om twee ridders te wapenen en ook twee sterke paarden. Ruim van leeftocht en van geld en goede wapenen voorzien, begaf prins Rollo, onder de woorden, die hem geluk voorspelden „Moge God u zegenen op reis. Te paard duurde de reis korter en in vier maanden had hij het kasteel bereikt._ Tegen den avond sloop hij er heen en hoorde hij hoog in de lucht eene stem. die bad „O Vader in den Hemel, zal dan hii, die om hulp voor mij uitging, ook nooit wederkeeren O, help mij 1 Red mij 1" Rollo hoorde alles. Bij het maan licht schreef hij op een strookje per kament „Uw redder is er. Aan den twee den pijl, dien ik schiet, is een dunne diaad. Grijp dien en haal er een touw mede naar boven. Bind dat vast er laat u afzakken Een half uur later was priue Ivo beneden bij zijn zoon, maar deze hield zich goed en zeide niet wie hij was. Als ze in veiligheid waren, zou Rollo wel meer vertellen. Vlug hielp h j zijn vader in het harnas steken en wapenen. Beiden wilden nu te paard springen, inaar op dat oogeu- blik hinnikte een paard in den kas teel-stal en Rollo's paard hinnikte terug. „Verraad I Verraad l" riepen de wachters eu snelden naar buiten. „Hier, rooversknechit, is het loon, dat prins Ivo je uitbetaalt in naam van zijn broeder I" riep prins Ivo en velde den eersten achtervolger neer. Van alle kanten kwamen de wach ters nu te voorschijn, doch eer men de kasteeipaarden gezadeld had, wa ren de twee vluchtelingen op hunne sterke, vlugge paarden al ver weg. „Moge God u zegenen 1" had Veri tas prins Rollo toegewenscht en zijn wensch werd verhoord. Zeven maanden na Rollo's vertrek hoi«rde Veritas gei rappel van paar den. Hij snelde naar buiten en zag dicht bij de hut vader en zoon van hunne rossen springen. „Ha, ziji gij daar met uw vader I" rien Veritas den prins toe. Prins Ivo, die nog altijd niet den naam van zijn jongen redder wist, hield dezen staande en vroeg hem „Jonge vriend, wat roept die man daar „De waarheid, vader I Ik ben Rol lo, uw zoon 1" Beiden vielen eikaar in de armen en het duurde lang eer zij tot rich- zelven kwamen. De tocht naar Anamika was voor dieni dag te groot en beiden bleven dus in de blokhut overnachten, en terwijl Rollo voor de paarden zorgde, nam prins Ivo onzen Veritas ter zijde en sorak „Meer dan veertig jaar is het gele den. dat ik aan het hof mijns vaders netf Hertog van Wildenwolde leerde kennen Hij geleek sprekend op u, doch de koning, mijn vader, kon de waarheid niet hooren, die onze neef, de Hertog, sprak, en liet hem ont- hoofden. Hij had één zoon, een knaap van mijn leeftijd, maar dwergachtig klein en zwak. Wij leerden samen, doch omdat hij aan de wapenoefenin gen geen deel kon nemen, leerde hij mi] vooruit. Zeg mij. kunt gij soms Otto, mijn oude vriend Otto ziju „Ik ben het", zeide Veritas. „Als zwak kind, dait veroordeeld was om ln de gevangenis te sterven, wist ik te ontvluchten en kwam bij groot moeder, in wier armen moeder van verdriet gestorven was. Na groot- moed er's dood begon ik mijn ruw boschleven en werd de man, die ik ni ben. Mijn arme zuster, die met den Graaf van Osterberg gehuwd was, zag haar man op het schavot sterven, ook op bevel van uw vader. Zij vluchtte naar mij, doch stierf een da? na haar aankomst. Aan die wree- de daden hield ik schuldig koning Ottomar en zijne beide zonen. Van Rollo. die als vluchteling van tien jaar, ook dwergachtig klein en zeer zwak, bij mij kwam, doch die, door mijne Leefwijze te volgen, werd die hij is, begreep ik, dat uw broeder Erno rr.el uw vader den koning samenspan de, en u vergaf ik. Nu weet gij al les r „Neen, niet alles I Waarom vlucht te Rollo Ook dat vertelde Veritas en toen priaio Ivo alles wist, werd hij woe dend en hij wilde terstond vertrek ken. Veritas wist dit te beletten en pas den volgenden morgen begaven de beide prinsen zich op weg, doch eer ze Anamika bererikt hadden, ver namen zij, dat koning Ottomar een paar dagen geleden gestorven was. Zoodra prins Erno hoorde, dat zijn broeder terug gekomen was, nam hij de vlucht en men vernam niets meer vin hem Prins Ivo werd koning en Hertog Otto van Wildenwolde kwam weer in het bezit van al zijne goede ren en aan het hof terug. Omar kreeg met eene groote som gelds de vrijlieid weer, en mocht naai- zijn vaderland wederkeeren. Debora werd levenslang gevangen gere' Er dit is de geschiedenis van prins Rollo, die later in het gelukkige bezit van de kroon kwam. EINDE. Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevr. VENEMA—VAN DOORN, Wagenweg 88, Haarlem). ELSJE v. d. N. Ik heb op het oogenblik erg veel raadsels in voor raad, dus stuur alleen de allermooi ste maar. ERNST B. M. in orde - Het raadsel is nu MARIE A. Het sprookje lijkt me heel aardig, hoor misschien kan ik het wel plaatsen, en de raadsels ook. GERARD, JACOBUS en PIET A., Jan S., Jan en Izaèk B., Betsie F., Nelly E., Marie D., Corrie van B., Rem B., Johanna V., Andries M., Fokke en Dirkje M., Pier H., Dina v. d. B., Dina v. d. M. de B., Frans 1 en Jan G., A. H. H„ J. en A. v. V., Gerrit D. Van jullie allemaal zijn de nieuwe raadsels en begraven 1 plaatsen goed. P. J. W. Het is best, als Jullie I ook meedoen. HENDRIK V. Dat was een geluk kige vondst, hè Is de portemonnaie ook weer terug gehaald i JAN en JACOB H. Pas een vol genden keer maar beter op, als je de raadsels inpakt Heb je aJ een an der kantoor gevonden KAREL en JOH. v. d. H. Het raadsel is nu in orde en de begraven plaatsen zijn ook goed. JAN en IZA&K B. Ja, zoo'n vrije dag is heerlijk, en het wandelweer begint nu beusch te komen. GILJAM L. Welk boek was zóó mooi. dat je de raadsels er haast door vergeten zou SIEUWKE H. Op verschillende kaarten wordt het ook verschillend gespeld. Dit is Hollandsche spelling. NELLY E. Ja, aan den wed strijd mag je natuurlijk ook mee doen PIETER Br. Het is bestzorg maar, dat Ik ze vóór den 17den heb. MARIE D. Ja, je hoorde ook ou der de besten je kunt den laatsten tijd ook erg goed raden, vind je niet? ANNIE en MARIE v. Z. Ja, Jul lie waren er ook bij. Die woorden hooren in de derde rij. Ja, er zijn er heel wat tegenwoordig, daarom moet de brievenbus nu maar wat korter worden BEPPIE M. Is Pepl al weer be ter We hopen maar, dat de kachel nu weer gauw naar den zolder kan, vind je niet LIENTJE B. Ja, van werkwoor den mag ook. Breng de boeken maar, als je ze op je gemak hebt uitgele- FRANCISCA B Ik zal het wel in orde maken voor je. MAARTJE V. Kom dan Woens dagmiddag Lusschen 1 en 2 uur. COBA Z. Nu, ik vind, dat je het erg druk hebt, en het is knap, dat je mij nog zulke keurige brieven kunt schrijven. WILH. M. H. Ik heb je keurige inzending gekregen en bij de andere gelegd. Je begraven dieren .zijn ook j prachtig, hoor Jü Z. Wat moet je worden als je J vao de school af komt i BETSY K. Je hebt een heerlijk feest gehad, hoor I Durfde Je wel goed te spreken, toen alle menschen luisterden I Rl URTJE en JOHANNA A. - Dat 1 was bij ongeluk, dat het hriefje al leen aan R. was gericht. Het is voor 'jullie beiden besiemd, hoor 1 Het 1 raadsel is best. Wal een wonder, dat jullie No. 4 niet gevonden hebben. DINA M. Ik vind, dat jij wel wat bedorven bent op je verjaardag; en al schrijf je niet dikwijls briefen, ik zie toch, dat je het goed kunt. JO en FRANS v. E. Laat Jo maar zijn best doen, hij kan nl heel netjes schrijven. Ja. 't is jammer, dat die machines zoo duur zijn, an ders nam ik er ook eentje. De raadsels zijn goed. alleen ligt Madagaskar niet in Rusland. HFNDRICUS N. Ja. als alle drukte voorbij is, dan kom je mar* weer ZUS D. Zingen jullie dan alle- maa' samen en wat zingen jullie dan meestal DINA v. d. B. Heb je anders la ter pianoles 't Is best, als je dan een weekje later komt. Ik ben ai nieuwsgierig naar je nieuwe ver haaltje. CATO J. B. Kom je de volgende week zelf je boeken brengen, of mng je nog zoo ver niet uit Wordt dit weer een sprookje JOHAN en ANNE F. Het Is best, als jullie ook geregeld mee gaan doen. en je hebt al vast een heeleboe' prachtige raadsels gezonden. J. en A. VAN V. Woensdagmid dag tusschen 1 en 2 uur. JO K. en DORA v. D. Ik hoop, dat jullie allebei een prachtig exa men afleggen 1 Ja, Fransch is niet zoo heel gemakkelijk het zal wel een heel poosje duren, vó#r je het zoowat spreken kunt. Na 21 uur ga ik wel eens uit, maar als ik thuis ben, wil ik jullie dan nog wel even helpen kon dan maar zoo vroeg mogelijk. HFNDRIK v. 't W. Ik denk, dat jij flink en sterk wordt van al dat spelen. GUURTJE B. Heb je zelf een verhaaltje gemaakt en wat voor soort Is het? ANTONIA S. Het is best, als je alle weken komt. De raadsels moeten op hun beurt wachten. W. Br. Het is best, als je mee doet, en ADR1ANA S. ook. Mevr. VENiiMA—v. DOORN. 13 Maart 1909. DE AVONTUREN VAN EEN SCHILDERIJ. In 1839 poseerde Keizer Ferdinand van Oostenrijk voor een officieel por tret, dat geschilderd werd door Waldmuller, later beroemd geworden aJs landschapsschilder Ingevolge on_ bekende omstandigheden kwam dit portret in eene bijzondere verzame ling en werd rond 1875 in eene open bare verkooping verkocht en toegewe zen voor 76 florijnen aau een liefheb ber uit Weenen, die het om zoo te zeggen gekocht had zonder het. te weten. De man wist Inderdaad niet wat met de schilderij aan te vangen, want zij was veel te groot om eene plaats in zijne verzameling te vin den. Hij was dus zeer gelukkig, toen het baatuur van den aooorweir ze h^m afkocht, om het portret te plaatsen in de wachtzaal eerste klas van het Noordstation. Aldus heeft het portret van Keizer Ferdinand daar meer dan dertig jaar gehangen voor de oogen van duizen den reizigers waarvan weinigen mis schien de artistieke waarde der schil, derij hel)ben gewaardeerd. Onlangs kwam toevallig de schil der Meli voor het portret en deze be merkte dat hij met een meesterwerk van Waldmuller te doen had. Door zijne tusschenkomst besloot de minis ter van schoone kunsten het portret aan te koopen en thans ie het ge plaatst in de Nieuwe Galerij te Wee nen. Een nieuwe expertise schal de schilderij nu op 120,000 fr. DE AFRIK A-RE IS VAN PRESIDENT ROOSEVELT. President Roosevelt heeft geluk. Niet alleen kranteuredacties willen ltein de koeten voor zijn Afnkaansch jachtuitstapje betalen, ook de weten schappelijke instituten willen aan de uitgaven deelnemen Het Smithhson- Instituut te Washington heeft beslo ten van de op 25,000 pond sterling ge raamde kosten 20,000 pond te dra gen. De stad Brinkley Arkansas is door een tornado zoo goed ale wegge, vaagd. Slechts een twaalftal huizen zijn blijven staan, maar ook deze werden zwaar beschadigd. Omtrent het aantal r»m loopen de opgaven nog al uiteen. Volgens bet eene bericht werden 10 blanken en 4 negers gedood, volgens het andere zijn 30 menschen om het Leven gekomen. Ook werden nog een groot aantal personen gewond. DAMESHOEDEN ALS FIETSEN. Indien het volgende bericht uit een Zwitserech blad, te Vevey ver schijnend, waarheid bevat, dan dreigt den gr ooien dameshoeden ln Zwitserland ernstig gevaar. Volgens genoemd bied zou de directie der Zwitsersche spoorwegen de volgende bepaling gemaakt hebbenDames hoeden, die een middellijn hebben van meer dan 80 centimeter, moeten on erend van artikel 117 dér spoor wegtarief-reglementen van 30 Febr. 1906 als rijwielen beschouwd worden. Wanneer nu een dame met een hoed van bovengenoemde afmeting of nog grooter in een Zwitserechen trein wii plaatsnemen, moet zij óf met de fiet sen in den bagagewagen óf zij moet haar hoed afzetten, waarop deze naar den fietsenwagen gereden of gerold wordt en daar in een fietsrek gezet wordt. DRAADLOOZE TELEGRAFIE. In den laatsten tijd zijn door ver schillende groots spoorwegmaatschap pijen ln Amerika met succes proeven genomen, om de draadlooze telegrafie practised in den spoorwegdienst aan te wenden; zoo zijn verscheidene snel treinen van de lijn New-York Chica go van Marconi-toestellen voorzien en het is werkelijk gelukt, gedurende het circa 900 mijlen lange traject steeds Ln verbinding te blijven met de vijf langs de lijn gelegen stations voor ra diografie. De „kapitein van Köpenick" heeft zoo juist in Duitschland zijn „levens geschiedenis" het licht doen zien. Op den omslag van hel boek prijkt het beeld van den .beroemden" schoenmaker in kapiteinsuniform en het voert het opschrift. „Hoe ik ka pitein van Köpenick werd. Mijn le vensgeschiedenis, door Wilhelm Voigt, bijgenaamd „De kapitein van Köpenick P

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 13