HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. KWARTJES ADYERTENTIEN VBUC-EIHAHBOÖ'S ADVERTENTIE!*: 1-6 REGELS 25 CENTS 3 PLAATSINGEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING Onze Lachhoek ZATERDAG 13 MAART 1909 Suitenlandscb Overzicht MARINE- EN LEGERSCHANDALEN IN FRANKRIJK. De lezer denkt„in Frankrijk neen, dat moet een vergissing zijn, wamt marine- en Legerschandalen yind1' men alleen t.r Rusland.' Zoo maar weet ge dan niet dat Rusland en Frankrijk twee bondge- nooten zijn trouwe vrienden, ook in heft kwade Iu den loop der jaren zijn ons uit Vadertjes-land heel wat onthullin gen gemeld, en men kan er zeker van zijn, dat van de villa's aan de Ri- viérra in Zuid-Frankrijk vele ge bouwd zijn van roebels, die bestemd waren voor Russische oorlogssche pen, kanonnen of soldatenkleedïng... Daar wonen nu de Russische gene raals en admiraals op non-activiteit 1 Deze „goede" financiers voor eigen porteir.onnaie hebben hetzelfde kunst je aan hun Fransche collega's ge leerd. Vriendelijkste vriendendienst der bondaenooten. Er. het resultaat Natuurlijk als in Rusland I Ook hij de Fransche marine zijn „rotte" toe stonden ingeslopen en reeds lang is hot duidelijk, dat er aan de goede organisatie veel hapert. Herinnert u slechts de opeenatape- ftng van rampen. Schepen, d>e „door «>nbekende oorzaak" in de lucht vlo gen. kanonnen die „door onbekende oorzaak" uit elkaar sprongen enz. Alles „door onbekende oorzaak", maar toch kwam er zijdelings eere geloofwaardige aanduiding, dat de rampen het gevolg waren van slecht materiaal, verwaar 1 oozing en onvoor zichtigheid. Toen een eerlijke admiraal eenige woorden sprak, om op deze schrome lijke misstanden te wijzen, werd hij disciphnair gestraft Denkt de regeering zoo de gerecht- vaaidigde crittek te nekken Dan heeft ze het, mis gehad, want nu is weer een nieuwe aanklager opge staan, die met nog meer kracht zijn „j'accuse" „ik beschuldig" laat hcoren. 't Is het Fransche Kamerlid Brousse, die zitting heeft gehad In de commissie tot het nagaan der depar- terr.entsrekening en 't dus kan we ten I Zijn belangrijkste aanklacht is, dat Je leveranciers der marine zulke zeldzame goede zaakjes maken, na tuurlijk ten nadeele van 's landa kas »nde belastingbetalers I F.nkele voorbeelden Meer dan 8.UUU.0U0 francs zijn be steed aan de herstelling van de oor logsschepen „Caïman", „Indompta- ble" en „Requin'Na de herstelling hebben deze schepen 28 dagen proef gestoomd en werden toen afgekeurd, omdat hun zwakheid en onbruikbaar heid bewezen was l Weg 8.000.000 francs Stoomketels, die 000.000 tot 850.000 francs kostten, zijn besteld voor sche pen, welke buiten dienst gesteld of ontwapend waren, voor de ketels ge bruikt konden worden. Alles is toen verkocht voor oud-roest 1 Weg 600.000 en 850.000 francs I Voor 37 motoren voor onderzeesche booten, kostende 1.056.000 francs, heef', de leverancier nog 540.480 francs aan premie gekregen zijn winst als gewoonlijk op 35 pet. stellende, maak te hij in 't totaal eene winst van 35 pet Dit zijn slechts enkele staaltjes, een „biotmlezing". Brousse noemt nog veel meer ondeugden. Vooral met de beruchte premies werd al heel royaal omgesprongen. Millioenen zijn verbruikt zond«r e e n i g nut af te werpen voor de marine of voor de strijdvaardigheid der vloot, kostbare bestellingen zijn verrichl zonder voorafgaand bestek, zonder dat eenige autoriteit er in ge kend is, op eenvoudige „herstellings- briefjes" en aan waarctelooze, ver ouderde schepen. De groote maatschappijen, die zich nebben meester gemaakt van de mo nopolie-leveringen, hebben er het voordeel van. Zij zien hun dividen den en de waarde van hun aandeelen geleidelijk stijgen Het dividend is over het algemeen verdubbeld, ter wijl de waarde van sommige aandee len tot het driedubbele is gestegen. Een zinsnede in een verslag van een dezer ondernemingen, voorgelezen in een algemeeno vergadering van aan deelhouders, is teekenend voor den toestand „De nieuwe bestellingen voor de marine zullen de vennoot schap prachtige winsten verzekeren." Dat er wel iets overschiet voor de tuisschenpersonen is begrijpelijk 1 Zoo luidt ongeveer de aanklacht van dit Kamerlid. Wat zal de Kamer nu doen Vorige debatten over vloot-scha-ndalen liepen met een sisser al, omdat de regeering de handigheid had. dadelijk de ver- fou wings quaestie te stellen. Dit vliegertje ging toen zoo mooi op. Maar nu De minisrter van Marine Picard is zelf ook aan t rommelen. Hij is zich da tekortkomingen van de marine bewust en heeft zich tot ideaal ge steld, eens schoon schip te maken. Zoo'n groote schoonmaak kost even wel geld veel geld Picard wil zoo oen extraatje van een 80 millioen francs hebben, om de gebreken zoo veel mogelijk te herstellen. 80 millioen 1 dat is nogal wat, en geeft aan, hoe talrijk en omvangrijk de e gebreken zijn. Zijn collega _ijn collega van financiën Caillaux is initusschen niet te vinden, om Pi card dit geld toe te staan, ,,'t Kan niet lijden zegt deze dubbeltjes- man ,,'t Moet toch 1" zegt Picard. Bij dezen eigenaardigen strijd heeft Pi card in den ministerraad meermalen al een gloedvolle rede gehouden, om de noodzakelijkheid dezer verbeterin gen aan te toonen. Zonder deze her stellingen is de marine niet voor een our logst aak berekend, zoodat 't laud ui gevaar is..... i Heeft ex allen schijn van, dat Picard dezen strijd zal winnen, an Gaillaux zal aftreden oi toegeven. Da onthullingen van Brousse hebben de positie van Picard nog versterkt. Nu het legerschand aai 1 Dit is wel geen bepaald „schandaal", maar toch teeKe.ne.ud voor den geest in -t Fran sche leger. De mi aü te risten te Toulon leven al tijl op gespanner voet met de kolo nialen. oensdag kwam 't weer eens tot een scheldpartijtje iets heel ge woons I Toen dit den bevelvoerenden gene raal Ferran ter oore kwam, riep hij ue officieren der regimenten bijeen, ea gaf hun in scherpe bewoordingen ziju ongenoegen te kennen. Mag men de verschillende berich ten, over hetgeen hij daarbij zeide, gelooven, dan krijgt men een alier- vreeindsten indruk Yan dezen opper- officter Nadat hij verklaard had diep ver ontwaardigd te zijn over het gebeur de, gang hij voort „Uw mannen, mijne heeren, zijn canailles, van wie gij de onbeschaam de beschermers zijt. Ik schaam mij het bevel over u te voeren. „Uw soldaten vechten goed in de kolonies, omdat zij graag hun hoofd op hun schouders houden, maar in Frankrijk zou dat anders zijn. Op een Europeesch slagveid zouden zij zoowat allemaal vluchten. „De koloniale regimenten vormen geen militaire afdeeliugen, maar het zijn henden, waarvan de gegradueer den hun galons onwaardig zijn." Zoowel in burger- als militaire kringen van Toulon heeft deze toe spraak groote opgewondenheid ver- ooi zaakt. Dofficieren jouwden den gene- raa' uit. Dit had weer het gevolg, dat die generaal een serie bestraffin gen uitdeelde. Toen de generaal in den loop van den avond naar de kazerne terug keerde, om na te gaan, wie de aau- leggers der wanordelijkheden waren, weigerde de schildwacht hem het ge bruikelijk eerbetoon te bewijzen. De gei.eraal deelde daarop wederom nieuwe straffen uit. Nu wordt echter gemeld, dat de ge neraal van hoogerhanó is berispt.... DF CRISIS IN DEN BALKAN. 't Is nog bij het oude. Het wordt eentonig en vervelend Oorlog geen oorlog Conferentie geen conferentie De een zegt of schrijft zoo, de an der weer precies het tegenovergestel de 't Is dan ook allemaal raden, want definitieve feiten zijn ndet te vermel den. DE ENGELSCHE VLOOT. Dit jaar werd 32.319.500 pond voor de marine uitgetrokken. Voor 19091910 is dit geraamd op 35.142.700 pond, waaronder 8.885.194 pond voor aa.nbouw van schepen (dit jaar 7.545.202). Geregeld dus meer en hooger. De marine kost Engeland dus in een jaar tijds 422 millioen gulden. Eiken dag dus 1.150.000 gulden. Cijfers die spreken I Er is plan gemaakt voor den aan bouw van 4 dreadnoughts, 6 be schermde kruisers, 20 torpedovernie lers en een aantal onderzeesche boo ten, die een half millioen zuilen kos ten. DE ITALIAANSCHE TROON REDE. Minister Giolitti beeft met den ko ning dan inhoud dar troonrede be sproken. Er zullen gedeelten in voor komen, waarin aangedrongen wordt op ernstige militaire toebereidselen, en een overzicht der buitenlandsche staatkunde gegeven wordt. Zullen we iets definitiefs over de •'erboudtng van Italië tot den drie bond te hooren krijgen EEN SAMENZWERING TEGEN DEN KONING VAN GRIE KENLAND De berichten in de Europeesche pers, betreffende een samenzwering tegen hei- leven en den troon van den koning van Griekenland, blijken grcoteDOeels onjuist. Zij dauken blijk baar nun omstaan aan een incident, dat eenige dagen geleden in het pa leis-van den koning heeft plaats ge had. Een aantal vertegenwoordigers eener politieke vereemging reikten den koning een verzoekschrift over, waarin gewezen werd op heit belang eener grondwetsherziening, en maak ten hun wenschen tegenover den ko ning duidelijk op een wijze, welke al te vrij mocht heeten. Een troep so>dalen werd daarop ten paieize ontboden, om de lastige betoogers te verwijderen. EEN OPSTAND. Da stammen in Mauritanië zijn te gen Frankrijk in opstand gekomen. 3000 Mooren hebben met 250 snel vuurgeweren de vijandelijkheden ge opend. Zij maakten zich meester van al de proviand, en bedierven boven- diei alle waterputten, die zij op hun weg ontmoeten, wat reeds ten gevol ge moet hebben gehad, dat een adju dant en 30 Fransche soldaten op marsch van dorsv zijn omgekomen. CASTRO EN VENEZUELA. Nu wordt weer gemeld, dat ie oud president weer wel naar Venezuela gaat. We mosten 't eerst nog zien, voor we *t gelooven De „Amïgoe" achtte het niet zoo onwaarschijnlijk dat Venezuela op dit punt zou toegeven. „Om de 30 af te schaffen, moet het lsto artikel van het Cö- digo de Hacienda worden veran- deid en nu lazen wij in de cou ranten van Curagao, dat presi dent Gomez bij decreet van 22 Ja nuari li. een commissie vai\ drie leden heeft benoemd ter herzie ning van de nationale wetboeken. „Zou dit reeds wijzen op een voorbereidenden maatregel tot opheiffing der 30 Wat den toestand in Venezuela be treft, schreef de „Amigoe", dat het te- canwoordig bestuur allee doe'., wat dtenen kan om den vrede te bewaren en het land weder tot bloei te bren gen. Alles wees er op, dat in Venezuela de zaken goed mare heeren en presi dent Gomez wint telkens meer het vertrouwen. Eene moeilijkheid doet zich nog voor ten aanzien van de vraag hoede hoofden dei- vroegere revolutionaire partijen gelijkelijk tevreden te stel len. Het meest voor de hand lag wel volgens de „Amigoe", dat zij be noemd werden tol gouverneur in de verschillende staten der republiek. Maar dat zou onwettig wezen, daar de tegenwoordige gouverneurs vol gens oe wet tot 31 December 1910 moeten aanblijven. Een aardige op lossing der moeilijkheid vond het blad in het voorstel om elk dier par tij-hoofden met een ministers-porte feuille te begiftigen. ANTI-REVOLUTIONNAIRE GE MEENTERAADSLEDEN. 1 Ds Bond van Anti-revolutionnaire Gemeenteraadsleden zal »n April zijn eerste jaarvergadering houden. „De Standaard" deelt niede, dat op die vergadering o. a. twee referaten aan de orde komen over le. Het vraagstuk yan „de werkloosheid en de gemeente", en 2e. De houding van een anti-revolution na r gemeente raadslid tegenover het openhaar on derwijs. NATIONALE TENTOONSTELLING v. HUISVLIJT. Voor de Nationale Tentoonstelling v. Huisvlijt, vveike onder oe auspiciën van den Volksbond tegen drankmis bruik in den zomer van 1910 te 's- Gravenhage zal plaats hebben, heeft zich een eere-cornité gevormd. Hierin hebben zitting genomen de heeren mx. Th. Heemskerk, Minister van Binnen!. Zaken; ds. A. S. Talma, mi nister van Landbouw, Handel en Nij verheid; mr. L. H. W Regout, Minis ter van Waterstaat; mr. J. G. Patijn, Commissaris der Koningin in Z.-H.; E. C. baron Sweerts de Landos Wy- borgh, Burgemeester van Den Haag; A. J. C. Baron Pallandt v. Neerijnen, Opporceremoniemeester van H. M. de Koningin; mr. F. S. van Nierop, lid der Eerste Kamer; mr. W. H. de Beau fort, lid der Tweede Kamer; mr. H. L. Drucker, lid de r'i weede Kamer; S. M. Hugo van Gijn, lid der Tweede Kamer; J. T. Cremer, Presid. Direct, der Ned. Handelmaatsch.; prof. S. -G. Everts, Rector-Magnificus der Techn. Hoogeschool Delft; Jhr. Ernest van Loon en D. F. Scheurleer, den Haag. DE LENTE? Op het buitengoed Weltevreden te Zaltbommel is de ooievaar aange komen. Binnenland NEDERLAND EN VENEZUELA. De „Amigoe di Curasao" schreef te hebben opgekeken, toen het blad de verklaring van dr. Paul vernam, dat de opheffing der 30 additionee- le rechten niet behoorde bij de oplos sing der Venezolaansche quaestie. Het blad meent, dat de algeheele op heffing of een belangrijke verminde ring dezer overdreven hoog opgevoer de rechten de eerste stap van Vene zuela moet worden geacht om te ko. men tot een overeenkomst van duur- II zamen aard met Nederland. Daardoor alleen zou het metterdaad toonen, dat het werkelijk vriendschap wil sluiten met Nederland en de kolonie Curasao. ONGELUKKEN. Donderdag wilde op het IJ te Am sterdam ter hoogte van de Willem sluizen een oude vletterman, die met zijn roeibootje groenten en melk aan de schippers verkoopt, zooals gewoon lijk met een boot een eindje mee slepen. Hij gooide daarom een touw vast aan een modderbak gesleept door de sleepboot „Schultevaer maar geraakte door den schok te wa ter. De kapitein der boot, W. Roo- zen, maakte onmiddellijk den bak lo*. het dezen drijven en mocht door zijn handelend optreden het genoe gen smaken den reeds zinkenden ouden man te redden. Na eenigen tijd in de machinekamer geweest le zijn, kwam de drenkeling weer bij en werd naar zijn woonplaats Nieuwen- dani gebracht. Te Hoogezand had in de fabriek van den heer Beukema een treurig ongeval plaats. De 36-jarige smid Smit, was bezig een lek in de stoom- leiding te herstellen. Toen hij terug sprong voor den ontwijkenden stoom, kwam hij met zijn hoofd tegen een ijzeren balk. Per rijtuig naar zijne woning veowoerd, bezweek hij spoe dig daarna. BRANDEN. In den bloemenwinkel van den bloemist A. Burggraaf, aan de 1ste Middellandstraat, te Rotterdam, brak Donderdagnacht brand uit. Het heele gezin moest in alle haast hït huis verlaten. De brandweer slaagde er met drie slangen in de brand tot het beneden huis te beperken, dat echter geheel is uitgebrand. Assurantie dekt de schade. VOORZICHTIG MET CARBID. Dat men met een carbidlantaarn voorzichtig moet zijn, ondervond de timmerman P. C., te Diemen. Omdat zijn lantaarn niet voldoende licht verspreidde en hij pogingen deed om haar wat beter te doen branden, spat te de lantaarn uit elkaar, zoodat hij de vlam in het gelaat kreeg, waardoor zijn snor, wenkbrauwen en gedeelte lijk zijn hoofdhaar verschroeiden. Gelukkig is hij er overigens met den schrik afgekomen. BRANDSTICHTING? Woensdagmorgen werd ten huize van den heer H. te Zalt-Bommel op verschillende plaatsen brand ontdekt. Zoowel ineen kleerkast als op een tweetal slaapkamers waren kleede ren en beddegoed aan 't branden. Daar een sterke petroleumlucht viel op te merken, rees het vermoeden dat kwaadwill.gheid hier de oorzaak zijn moest. De pol .tie werd met de zaak in kennis gesteld en nam de dienst bode, tegen wie zware vermoedens zijn gerezen, in verhoor, terwijl op de beschadigde goederen beslag werd gelegd. MODERN. Maar kerel, hoe kwam 't, dat je pas den volgenden morgen merkte, dat je vrouw in 't geheim afgereisd was? Och, ik was laat thuis gekomen en stilletjes in mijn studeerkamer op de sofa gaan liggen. Den volgenden' morgen om acht uur werd ik wakker geschrikt door de telefoon, en daar riep zij mij uit Brussel een „vaar wel" toe 1 EEN GOED KAMERAAD. SergeantOnder kameraadschap pelijk verstaat men kleine diensten, die men zijn kameraden bewijst. Wat zal je bijvoorbeeld doen, Jansen, als je ziet, dat je kameraad zijn eten op tafel heeft staan, dat de knoopon van zijn jas nog niet gepoetst zijn en dat er juist „aantreden" geblazen wordt Recruut Jansen: Ik zou gauw voor hem eten. dat hij zou kannen poet sen. BAAS BOVEN BAAS. De hand kussen, die je geslagen heeft, is niets bij wat ik vanmorgen in liet hotel zag 1 Wat dan De huisknecht poetste de schoe nen, waarmee hij gisteravond een trap had gekregen. DE GOEDE ZIJDE. Maar, Albert, hoe is 't mogelijk, dat je een vrouw hebt genomen, die zoo stottert? Och. beste kerel, heusch, dat heeft ook z'n goede zij. Eer mijn vrouw '8 avonds tegen me heeft ge zegd A-a-aibert, ga-ga je nu van a-a-vond al w-w-weer de d-d-deur uit? ben ik al lang weg. WONDERBAAR VERSCHIJNSEL. Vrouw des huize6: Naar ik thans met zekerheid verneem, woont de eenige broeder van mijn keukenmeid in Zuid-Amerika en loch gaat hij vederen avond met haar wandelen. VERPRAAT. VaderLees je, voor je naar bed gaat nog iets? Zoon (student)Natuurlijk het pas verscnenen ochtendblad. MENSCH EN POP. Moeder: Wat doe je toch met je pop, Aunaatje Auuaatje ik breng haar naar bed. ik heb 'r haar gedaan, maar ik kan er naar tanden niet uitkrijgen. DE ONGEREGELDHEDEN TE FIN- STERWOLDE. Omtrent het gebeurde te Finster wolde deelt de „Prov. Gron. Ct. het volgende mede: Woensdagmiddag om 2 uur waren de werkloozen weder in de kom van het dorp samen gekomen. De commis sie voor extra bedeeiing vergaderde niet B. en W. in 't café Buurma. Een honderdtal arbeiders verzamelde zich voor het café doch toen het 5 uur en 5£ uur werd was het geduld van ve len ten einde en ze verlrokken, belo vende, in den avond te zullen terug komen. Doch een ander gedeelte bleef. Zij die vertrokken waren kwamen te rug, want ze achtten liet weuschelijk dat allen bij elkaar hieven. De burge meester deelde nu mede dat ze om uur konden terug komen, eerder was de commissie niet gereed niet haar werk, waarop de werkloozen het dorp doortrokken. Maréchaussees te paard 1 en te voet surveilleerden, doch er j viel niets bijzonders voor. Van 7 tot 8 I uur werden vele werkloozen bij de I commissie binnengeroepen en hun werd medegedeeld, dat zij morgen Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Dezer dagen heb ik een circulaire ontvangen van een boekhandelaar, die zijn leesinrichting van romans aanbeveelt. De abonnementsprijs was zooveel per kwartaal, waarvoor men reoht had op drie deelen per week. Dit gold buitenlandsche boeken. Ook oezat de firma een bibliotheek van Nederlandache romans, waarvoor men zich tegen een ietwat hoogeren prijs kon abonnee-ren, maar die dan ook recht gaf op vier deelen per week. Toen ik dat las heb ik mijn oogen eens uitgewreven. Las ik wel goed? Moeet het niet drie of vier deelen per maand wezen? Maar neen, wel was per week bedoeld. Wat praten wij nu toch, zoo dacht ik, van onzen voort- viiegenden tijd, waarin iedereen haast heeft, wanneer er nog men sehen zijn, die drie of vier romandee- leu kunnen uitlezen in één week Dat is toch nog heel wat anders, dan de vrouw van Hopma, die gewoon is vier feuilletons tegelijk te lezen. Daarbij is althans de hoeveelheid heelwat geringer, hoewei de hersen inspanning toch ook vrij belangrijk wezen moet. Vooral wat bet onder scheidingsvermogen aangaat. Hoe kan het zijn, heb ik me wel afge vraagd, dat mevrouw Hopma, die op onzen whistavond ternauwernood oen beer van een boer kan onder scheiden, de draden van vier verha len uit «lk Einder weet te houden 1 En tooh d-oet ze dat met de grootst denk bare gewisheid. Geen nood, dat ze de heldin van feuilleton No. 1 zal laten trouwen met den held van No. 4, of de moeder uit No. 2 zal doen ver moorden door den booswicht uit No. 3 AI die brave en slechte menschen staan, elk op zijn eigen plaats, in het hokje waar hij thuis hoort, in haar hersenen geplant. „Mensch", heb ik wel eens gezegd, „wat haal jij je on- noodig een zorg op den hals. Je eigen huishoudentje vloeit rustigjes voort, waarom leef je nu mee in vier stel van de meest bewogen levenshisto ries tegelijk 1" En dan zei ze, dat ke daar niet buiten kon. Zoo is de menschals hij geen zorgen heeft, dan gEiat hij zich die scheppen Niets schijnt moeilijker, dan altijd een kalm gemoed en een koel hoofd te houden. Dat is deze week weer ge bleken, toen de arme, oude baker uit de Frankestraat pardoes uit een raam van de tweede verdieping sprong, hoewel ze a] den tijd had ge had om de trap af te loopea. Nu ligt de stumper met een gebroken been in het Diaconessenhuis en is ea* nog wonder goed afgekomen. Het zien van vlammen schijnt nu eenmaal op de menschen eon ver- warrenden indruk te maken. De een redt met levensgevaar nuttelooze dingen uit een brandend huis en laat voorwerpen van waarde liggen, de ander vlucht den verkeerden kant uit en wie zelf in brand staat, gaat niet op den vloer heen en weer rollen, wat het beste middel is om het vuur te dooven, maar vlucht de straat op, waardoor de vlammen natuurlijk worden aangewakkerd. Een van onze lezers zond me on langs een rijmpje, dat de bezoekers van een buitenlandschen schouwburg voortdurend vóór zich hadden Geacht Publiek I Laat ons een goeden raad u geven Bij brandalarm is kalmte redding van uw leven. Ga heen langs waar ge kvvaamt, Koelbloedig en bedaard Dring niet ten uitgang toe, en ieder blijft bewaard. Hij vond het prachtig. Ik ook, zoo lang er geen brand is. Maar zoodra schouwburgbezoekers vuur of rook zien, denken ze aan geen goeden raad meer, zelfs niet wanneer die in poëzie wordt gegeveu en volgen de ingeving van hun hoofd, die bijna al tijd verkeerd is. In dat opzicht zijn we bijna allen als slechte koetsiers, die van angst de teugels laten glippen, zoodra een van de paarden iets uitricht, dat zij niet verwacht hadden. Op dezelfde ma nier laten wij onmiddellijk de leid sels los van onze indrukken, gewaar- woixlingen, opwellingen. Dat zien we nu maar weer opnieuw aan de stucadoors. Mag ik eens ge moedelijk tot de menschen, die ande ren in hun werk bemoeilijken, wat zeggen? Het vorige jaar zijn er vrij wat stucadoors uit de vereeniging ge gaan, omdat die hun niet meer be viel. Dat ia hun recht, zou ik denken. Niet waar iedereen is vrij, uit een vereeniging te loopen, die hem niet meer voldoet. We zijn bet daarover dus eens. Punt een. Niemand maakte bet bun daarover dan ook moeilijk. Maar ziet, nu komt het arbeidscon tract Die in de vereeniging waren, von den dat contract verkeerd .Die er uit waren gegaan, zagen er niets kwaads in een teekenden. Moet iedereen in de wereld altijd dezelfde meening hebben? Natuurlijk niet. Em mag iemand zijn oordeel niet toepassen in zijn dagelijksch leven? Natuurlijk wel. Daarover kaai alweer geen redelijk verschil van gevoelen mogelijk wezen. Punt twee en drie. Maar wanneer deze drie punten vaststaan, dan wil ik toch gemoede lijk gevraagd hebben, waarom uitge sloten gezellen het dein werkenden gezellen dan moeilijk maken. Die hebben toch geen afspraak of overeenkomst geschonden I Want ze waren geen lid van de vereeniging meer. Die hebben toch ook hun vrij heid om goed te vinden, zoogoed als een ander om af te keuren. Misschien zegt gij „ze hinderen ons in onzen strijd." Wel mogelijk. Er is geen schepsel ter wereld, of hij wordt voortdurend, opzettelijk soms onwillekeurig meestal, in zijn be staan gehinderd. Moet hij dan zoo iemand met stee nen gooien, uitschei den, honen Neen, hij moet hem zien te overtreffen in verstand, siimbeid, vernuft, tactiek, hoe men 't noemen wiL Ruwe middelen baten nooit. On derdrukken, angst aanjagen kan wel eens voor korten tijd tegenhouden maar op den duur helpt het niet. Als de stucadoors dit eens wilden bedenken dat een Einder evenzeer op zijn vrijheid is gesteld, als zij op do hunne, dan zouden ze zich ervoor schamen, om menschen, wier eenige zonde is, dat ze een andere meening hebben, op te wachten, te sarren, te scheiden, te gooien, kortom hun het leven zuur te maken. Over een week of wat zullen we midden in de kermis-debatten zitten. Hoe de meerderheid van den Raad erover deuken zal? De afschaffers meenem, dat ervoor hen een kleine meerderheid in zit en de tegenstanders vem de afschaffing zijn overtuigd van t tegendeel. Een van beide moet ongeljjk heb ben, tenzij de stemmen staken, wat ook mogelijk wezen zou. Derhalve heb ik de hoofden eens geteld en ben tot de volgende moge lijkheid gekomen. Als die niet juist is, vraag ik bij voorbaat vriendelijk verschooning aan ai wie ik op de verkeerde plaats heb gezet. Misschien vindt een voor stander 't minder erg, dat ik in hem een tegenstander zie, dan een tegen stander, dat ik in hem een voorstan der heb meen en te ontdekken. Van liet zuidelijk uiteinde van de zaal af vind ik op de achterste rij drie tegenstanders van de kermis, de heeren Modoo, Schram en Tjeenk Willink en twee voorstanders, de heeren Welsenaar en SmiL Op de volgende rij vermoed ik geen enkelen tegenstander onder de heeren Rinkema, KJeynenberg, Loomeyer, Thyssem en Visser, maar op de voor ste rij vind ik ar drie in de personen van de heeren De Braai, Graveetein en Van Lijnden, naast twee voor standers, de heeren Van de Kamp en Huiswil Gaan we naar den overkant, dan vinden we daar de heeren Van Sty- rum, Sneltje6, Krelage en Spoor, die de kermis wenschen te behouden, daarachter de heeren Middelkoop en Winkler, die afschaffing en de hee ren Van den Berg, Schreuders en Timmer, die behoud willen en op de achterste rij de heeren Levert, Loos- jes, Seignotte en Lasschuit als af schaffers en de heer Van Rossumals behouderten slotte van de wethou ders één voor afschaffing, Mr. Thiel en de drie andere voor behoud. Met deze berekening kom ik tot 20 voor behoud en 13 voor afschaffing. Maar ik geef toe, dat er fantasie aan te pas komt. De laatste stemming van. 1900 geeft geen Licht over de meening van de heeren Spoor, I^relage, Huls- wit, die ik mEiar rustig tot de voor standers van 't behoud heb gerekend. Zijn ze dat niet, dan wordt het 17 voor en 16 tegen de kermis en dan ligt ze op een winderig hoekje, want nóg één stemmetje zou dan den door slag. geven. Enfin, mocht deze becijfering niet juist wezen, dan heb ik al bij voor baat clementie gepleit Datzelfde doe ik voor de inededee- ling, dat nu ouders van buiten voor hunne kinderen op de H. B. S. 250 zulten moeten betalen, niet minder dan zeven familiën zich gereed ma. ken, om Heemstede of Bloemendaal weer te verlaten en in Haarlem terug te komen. Met welk een geestdrift zullen w« deze zeven ontvangen Ala 't namelijk waar Is. FIDELHX

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9