KEIJSER'S Schoenenmagazijn, Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 15 Maart 1909. Hoogste barometerstand 766.7 m.M. te SeydLsfjord; laagste 738.3 m.M. te Brussel. Verwachting tot den avond van 16 Maart: Wind: «wakke wind uit Noord-Oos telijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: verander lijke bewolking, waarschijnlijk nog aneeuw. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 741 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 745 m.M. Ibermometerstand te Haarlem. Zondag 14 Maart Hoogste gisteren F. 89* Laagste heden nacht F. 80° Hedenmiddag 12 uur F. 85° Maandag 15 Maart Hoogste gisteren .F. 35* Laagste heden nacht. F. 80* Hedenmiddag .12 uur F. 84* INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT. 17 ANEGANS 17. PRACHTIGE SORTEBHING Gekleurde Overhemden vanaf 1.90. a—32 Lange Veerslraat haar vrijheid van organisatie en ac tie. Afschaffing van alle bepalingen, die er op gericht zijn de politieke en economische gelijkgerechtigheid der .vrouw te verkorten. Een arbeidswetgeving, ter bevorde ring van de lichamelijke en geestelij ke weerbaarheid der arbeidersklasse, «oowel in de nijverheid, den handel \©n 't vervoerwezen, als in den land bouw en de veeteelt. Volledige gelijkheid om kosteloos Van alle inrichtingen van openbaar onderwijs gebruik te maken. Uitbrei ding van het verplichte, neutrale la ger onderwijs, zoowel ten aanzien van leerstof, duur, voortzetting en herha ling, als ten aanzien van de lichame lijke verzorging der leerlingen. Volledige scheiding van Kerk en 8taat. Bestrijding van maatregelen, d'.e beoogen uit de publieke kassen steun te verleenen aan schoolinstel- lingen, die het onderwijs dienstbaar .willen maken aan de bevordering van godsdienstige opvattingen en kerke lijke dogma's. Afschaffing Yon het militaire stel- Bel. Invoering van een algemeene volkswapening in plaats van 't staan de leger. Kostelooze rechtspleging, deelne ming van gekozen leeken aan de rechtspraak (yolksjury). Naasting van alle bedrijven, die een monopolistisch karakter dragen. Uitbreiding, verscherping en krach tige doorvoering van de wettelijke be palingen ter bestrijding van den grond- en waningwoeker en ter be vordering van een deugdelijke volks huisvesting. Sterk opklimmende belasting op de Inkomsten, het vermogen en de erfe nissen met vrijstelling van on- en min vermogenden. Staatserfrecht. Afschaf fing van alle belastingen op noodza kelijke volksbehoeften. Later nog te formuleeren: Kolonia le kwestie, Agrarische kwestie en Ge meente-program. De nieuwe partij kreeg den naam van „Sociaal-Democratische Partij in Nederland" (S. D. P.) De heer een Dr. Gorter, Ceton en Men- dela, voerden nog liet woord, terwijl een motie inzake algemeen kiesrecht werd aangenomen, waarin besloten Wordt bij dü aanstaande verkiezingen den strijd voor het algemeen en ge lijk kiesrecht voor mannen vrouwen met kracht te voeren. In liet bestuur kregen zitting: Wijn koop, mevr, Mensing en Ceton. De commissie voor de „Tribune"- xedactie zal bestaan uit de heeren Ceton, Ravesteijn, Gorter, Mendels en .Wijnkoop. Het congres dat te 10 uur begon (eindigde te ruim 6 uur. GEMEENS STREKEN De Amsterdam scha straatjeugd ia .berucht orn hare baldadigheden van /Verschillenden aard. En daaronder fdjn daden van ergerlijke gevoelloos- iieid en wreedheid. Dezer dagen „vermaakten" drie Jongens, buaschen 12 en 15 jaar. zich JK> do Keizers gr acht bij de Wester mark t met het vangen van meeu wen 1 Ze hadden in het grachtwater stuk jes brood ais lokaas gestrooid. In de hand hielden zo een siuk touw, waar aan een gewoon vischhaakje was be vestigd, met een stukje brood eraan. Dit werd behendig tusschen het lok aas geworpen. Nu maar geduldig wachten, totdat de meeuwen, door honger gedreven, zich op het brood z-oudeu werpen. Krijschend, kwamen ze aanvliegen, streken op bun eigen aardige manier langs het water, tel kens daaruit een stukje oppikkend. Ook het verraderlijk aas werd be machtigd... en de buit was binnen. Missen kan het nooit 1 Nu grepen de jongens de hevig schreeuwende en tc-geiiapartelende diertjes vast, trok ken ruw den haak uit oen snavel, en draaiden lachend den nek van de ar me slachtoffertjes om. Waarvoor de jongens die meeuwen vingen l zoo vraagt net Hbld. Het vieesch van. meeuwen is ongeniet baar. Maar de vederen werden zoo- wed bier ais in 't buitenland veel ge bruikt ter versiering van dameshoe den. Zoodat ook hier waarschijnlijk do mode de schuldige is; de jongens „werken' misschien in opdracht van anderen, die de buitgemaakte beest jes yerkoopen l TENGEVOLGE VAN MISHANDE LING Te Alphen aan den Rijn is overle den de 9-jarige J. H., welk overlijden in verband wordt gebracht met eoir mishandeling, hem op 13 Februari aangedaau door een dertien jarigen jongen, J. de R. aldaar. Het lijk is door den burgemeester van Aiphen op last der justitie opgezonden naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den. ARBEIDSWET. Op het verzoek van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, orn het oordeel der belangheb benden te vernemen omtrent een voorgenomen maatregel van bestuur, bedoeld in art. 4 der Arbeidswet (be perking van den arbeid en meerdere waarborgen voor de veiligheid en ge zondheid van kinderen beneden de 16 jaar en vrouwen) is door de Zaan- landsche Kamer van Koophandel en Fabrieken met een uitvoerig adres ge antwoord. De Kamer spreekt haar waardee- ring er over uit, dat de Minister heeft kunnen besluiten dit ontwerp aan de openbare critlek te onderwerpen. Gewaarschuwd wordt tegen een al te sterk r eg lemen toe ren van werk zaamheden. Er worden over het geheel groote eischen gesteld aan de energie, het doorzicht en geduid van onze Hol- landsche fabrikanten, willen zij met succes werken tegen buitenlandsche huizen en fabrieken, die hier en daar natuurlijke hulpbronnen hebben als ertsen, kolen, waterkracht enz. Dat geldt vooral voor de kleinbedrijven. Voorts vreest de Kamer ten. zeerste aan de ©ene zijde voor wetten, die uit den aard der zaak te weinig rekening honden met ieder bijzonder geval, aan den anderen kant voor het over laten aan hot oordeel van een inspec teur, aan wiens uitspraak ieder geval apart onderworpen is. De vraag is ge. rezen of naast dien Inspecteur niet een commissie van fabrikanten kon in bet leven worden geroepen, bij wie in beroep kon worden gekomen en die desgewenscht ook nadere inlich tingen aan den Minister kan verstrek ken. PAARDENSTAMBOEK. De af deeling Noord-Holland van de voieenigirig „Het Nederlandse he Paardenstamboek" hield te Alkmaar haar jaarvergadering, onder leiding van den heer J. Breebaart Kz. Na lezing en goedkeuring der no tator van de vorige vergadering werd door den voorzitter medegedeeld, dat de regelingscommissie er nog niet in geslaagd was, om tegen den prijs van f 3000 oen goeden hengst aan te koo- pen. Voorts werd ook in verband hiermede mededeeling gedaan van een schrijven van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, waarin er be zwaar tegen werd gemaakt, dat het overschot der provinciale bijdrage voor kouringspremie, voor aankoop zou worden bestemd. Ds begroeting voor het dienstjaar 19 -9 werd goedgekeurd tot een be drag van 1337.07. Als plaats voor'de volgende vergadering werd Schagen aangewezen. Bi] de rondvraag werd door een der aanwezigen gevraagd, of er niets aan te doen is, dat niet-gekeurde of afgekeurde hengsten worden beschik baar gesteld. Daar alleen een optre- don der rijkspolitie iin deze zaak eenig resultaat zal kunnen hebben, werd toegezegd, dat door bet bestuur met den officier van justitie te Alkmaar daaromtrent overleg zal worden ge pleegd. Tevens werd gewezen op het groote belang, dat or bij is, dat ten dezen de bepalingen der rijkswet werden verscherpt. Daarna werd 3e vergadering geslo te^- MAZELEN EN KINKHOEST. De „Hbld. "-berichtgever schrijft Te Bus?urn, waar thans vele kinde ren kinkhoest of mazelen hebben, doet zich het eigenaardige geval voor, dat van twee aan dezelfde school verbonden onderwijzers, wier kinde ren door een van deze ziekten zijn aangetast, de een geregeld naar de school gaat, terwijl de andere even. geregeld thuis blijft. Dezen laatste, due den gemeente-ge- noesheer tot huisdokter heeft, werd door het hoofd der school namens B. eu W. verzocht niet naar school te gaan, terwijl tot den andere eenzelfde verzoek niet gericht werd. Wel heeft zijn huisdokter hem ver boden naar school te gaan, doch hij stoort zich daaraan n«et, o. m. niet, omdat hij zich niet verantwoord acht onkel op bevel van zijn huisdokter de school te verzuimen. In de desbetref fende verordening wordt met geen enkel woord gerept van het geval, dat in liet gezin van een onderwijzer mazelen of kinkhoest heerschen en een verbod orn in die omstandigheden naai' school te gaan bestaat nliet. Ook het betrokken hoofd is zelf nimmer in zoo'n geval thuis gebleven en is tegen het verzuim. Nu we hier over schrijven meenen we nog te moeten wijzen op de bepaling, waar bij aan hoofden van Inrichtingen voor onderwijs verboden wordt kin deren toe te laten, die lijdende zijn aan kinkhoest of mazelen, of bij wier huisgenooten zich eene dezer ziekten heeft geopenbaard. Het is voor de hoofden van scholen dikwijls zeer moeilijk hieraan te vod- doeu, vooral wat het laatste betreft, omdat vele ouders om verklaarbare redenen liever hebben, dat de andere kinderen de school blijven bezoeken en daarom wei eens niet voldoen aan eene andere bepaling, waarbij het hoofd van een huisgezin de verplich ting wordt opgelegd, in geval van kinkhoest of mazelen al zijne kinde ren van de scholen te houden. Misschien ware het beter aan de doktors te verzoeken van elk door hen te behandelen geval onmiddellijk kennis te geven aan B. en W'., die dun het betrokken hoofd konden waarschuwen. Wellicht hooren we in de eerstvoigen.de Raadszitting iets meer omtrent deze zaak. HET NEDERLANDSCHE RIJKS. BOTERMERK NAGEMAAKT. De N. R. CL-corresp. te Londen seinde Zaterdagnamiddag is voor het po- litiegerechtshof van de Theems te Stepney, het getuigenverhoor in zake de knoedel-ijeu met Ne-derlandsche bo ter begonnen. De hoofdgetuige, dr. Van Rijn, Friesland's zu nel commissaris in En geland, die echter in deze zaak op- treedi voor de Nederlan-dsche regee ring, onderging van de zijde van mr. Rozega-arde Bisschop een langdurig verhoor, dat weinig nieuwe gezichts punten opende. Zijn kruisverhoor echter door de verdedigers van Wood en van de Levenbergs, gaf het stand punt aar verdediging aan. Hei komt nierop neer, dat de geneele zaak be raamd. is door zekeren groenteman Goldstein, die ais aanbrenger dienst deed. Goldstein kocht voor dr. Van Rijn in den winkel der Levenbergs drie kistjes Nederlandsche contróie- boter, voorzien van de nagemaakte iNederlandsche rijksbotermerken. Goldstein zou echter tevoren aan de Levenbergs die etiketten vei'kocht hebben. Dr. Van Rijn loochende, dat hij Goldstein -eenige belconing voor het aanbrengen toegezegd had. Gold stein. ontkende eveneens dat hij de bedoelde etiketten aan de Levenbergs verkocht had. De zaak is tot aanstaanden Zater dag verdaagd. STAATSPENSIONNEERING". In de maand Februari werd de bond voor staatspensionneering ver sterkt met 16 ofdeelingen en 2 aange sloten corporales, totaal met 38Ü0 aanhangers. Leger en Vloot LEGER. De generaal-majoor J. de Waal, inspecteur der bereden artillerie, hoeft het voornemen te kennen gege ven binnenkort den militairen dienst met pensioen te verlaten. Gemengd Nieuws LAAGHARTIGE MOORD. In haar woning aan de rue d'Etter- beek te Brussel werd de 37-jarige Eméranee van der Zeypen vermoord gevonden. De ongelukkige was door 13 messteken gedood, de moordenaar had niet minder dan 7 verschillende wapens, tafel-, brood- en dolkmeesen gebruikt, om zijn slachtoffer op gru welijke wijze om het leven te bren gen. Het ongelukkige vrouwtje werd in een grooten bloedplas op den giond der hulskamer gevondn, aan de linkerzijde vertoonde de hals een diepe gapende wond. De messen wer den links en rechts op den grond ver spreid gevonden, en wezen op de bestachtige wijze, waarop de moor denaar te werk ging. Na de misdaad had deze zijn handen gereinigd' en was kalm de straat opgegaan. De buren hadden na het afschuwelijke voorval niets gehoord. Wie was do dader? Al spoedig bleek, dat deze niemand anders was dan de man der verslager», de 34-jarige Wilhelrns, die zich op een kamer, die hij te An- cterghem in huur had, aan de spanjo let van het raam had opgehangen. EEN FAMILIE-DRAMA. Te Le Mans, in Frankrijk, heeft de politie een heele famil'e in hechtenis genomen. De oude Tournet, een man van in de tachtig, lag op sterven. Aan zijn sterfbed zaten zijn zoon en diens vi uw, en vier volwassen kleinzoons, kinderen van zijn zoon en schoon dochter. De oude Tournet had dorst, en vroeg om wijn. Neen, zeide de schoondochter, dat gebéurt niet. Hij is al bijna dood, zei- de zij, hert. is zonde nog v/ijn aan hem te vermorsen. De zoon bekeek de kwestie eonlgs- zLns anders. Hij gunde zijn stenen- den vader nog wel een glas wijn, en gelastte zijn vrouw, aan het verzoek te voldoen. Zij weigerde weer. en daarop herhaalde de man zijn bevel onder bedro'ging. De kleinzoons, boomen van jon gens van twintig tot vier-en-twin tig jaar, trokken partij, twee voor hun vader, twee voor hun moeder. Het werd een woedend gevecht. De partij van de moeder, twee mannen en een vrouw, moest het afleggen tegen de pavt'i van den vader, drie mannen. Maar ook de sterkere partii is ge ducht gehavend in den strijd. De politie kwam op het gerucht af en maakte er een eind aan door alle stinders geboeid naar liet bureau te brengen Een buurman -werd gehaald om de familie bij het sterfbed af te lossen. Hot bleek echter niet meer noodig. De oude Tournet was al over leden. Daarmede was meteen de wijn kwestie opgelost. De partij, die tegen, de toediening van wijn was, heeft dus toch haar zin gekregen do wijn is gespaard. Telegrammen DK TELEGRAFISTENSTAKING. PARIJS, 13 Maart. (Reuter). In den loop van riem avond werd eene bijeen komst gehouden van de ambtenaren <ler spoorweg-poetkantoren, waarin dr: president mededeelde, aat reeds een zeker aantal postambtenaren den arbeid had neergelegd. De alge- moene bond van ambtenaren der pos tel ijen, telegraphie en telephoon deelde aan de ambtenaren der spoor weg-postkantoren mede, dat zij op den bond konden rekenen en dat hij bleef bij het besluit de beweging te leiden. Pataud, de secretaris van het syn dicaat der eJectriciens, hield een toe spraak, waarin hij toespelingen maakte op een algemeene staking van alle corporaties van openbare en par ticuliere diensten. Een motie werd aangenomen, strek kende om den strijd voort te zetten, totdat algeheels voldoening verkre gen is Men verwacht ongeregeldhe den in den loop der bijeenkomsten van Zondag en Maandag. De sedentair© ambtenaren van pos terijen en telegraphie in de groep Pa rijs hielden een bijeenkomst; daarin werd een motie aangenomen, waarbij zij Heb volkomen solidair verklaren met de spoorweg-postambtenaren en met de telegrafisten, en waarbij zij de maatregelen afkeuren door de regee ring genomen. Zij verbinden zich deze te doen herroepen met alle middelen, en tevens verklaren zij niets te zullen wijzigen aan het program van ei- schen, en voor de algemeene staking te zullen stemmen. Zij spraken verder af een bijeenkomst te zullen houden en des avonds een inval te doen in liet postkantoor. Tegen den avond had de aflossing van de dLanstbrigade in het centraal bureau ongehinderd plaats. Alle amb tenaren van de spoorwegpostkantoren waren op hun post, behalve aan het station Montparnasse, waar 4 amb tenaren hun dienst niert aanvaard hebben. De Temps meldt, dat de onderminis ter 30 ambtenaren der spoorwegpost kantoren die bijzonder luidruchtig deelnamen aan de betooging ge schorst heeft. De herroeping van dit besluit werd gevraagd. Het comité van verdediging besloot de agitatie voort te zetten, totdat de ontslagenen weder waren In dienst gesteld. Besloten werd het vertrek der commiezen van de spoorweg-post kantoren te beletten. DIAMANTEN IN BRAZILIë. KAAPSTAD, 4 Maart. (Reuter.) Het gerucht loopt te Kimberley, dat dia manten gevonden zijn in Brazilië. AARDBEVING. FLORENCE, 14 Maart. (Reuter.) Het observatorium te Himeniane re gistreerde gisteren te 2.40 en te 6 uur in den namiddag een hevige aardbe ving op 9400 K.M, afstand, waar schijnlijk in het Oosten van Azië. PADUA, 14 Maart. (Reuter.) De Seismograaf aan de universiteit wees gisteren een hevige aardbeving aan op 10,000 K.M. afstand. DE VERKIEZINGEN IN ITALI6. ROME, 14 Maart. (Reuter.) De her stemmingen toonen een voortgaande overwinning der uiterste linkerzijde. Thans reeds zijn 12 socialisten, 7 re publikeinen en 9 radicalen gekozen. Deze resultaten gevoegd bij die van verleden week toonen, dat de uiterste linkerzijde over 104 mandaten be schikt. De onderminister van poste rijen en telegraphie, Bert et tl, is niet gekozen. De resultaten, die thans bekend zijn in 61 van de 75 districten waar her stemming moest plaats hebben, zijn gekozen weiden 43 constitutioneelon, van wie 29 ministerieeien, 9 radica len, 2 katholieken, 3 leden der con stitutioneel© oppositie, 6 republikei nen en 11 socialisten, benevens 1 chri sten-socialist Laatste Berichten Stucadoorsgeschil. Namens het hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Volksbond is door den voorzitter dar Haarlemsche afdeeling, den heer W. B. Guskens, op verzoek van den gezelilenbond een uitnoodi- ging gericht tot den burgemeester, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen en de Raadsleden mr. J. N. J. E. Thijeseu en A. Rinkema om samen te vormen een bomiddelingscommis- eie. Dezen verklaarden alleen dan zitting te willen nemen in een derge lijke Commissie, indien de patroons bereid, zijn hun bemiddeling te aan vaarden. De patroonsvereeaiging heeft nog geen officieel verzoek ontvangen van den R.-K. Volksbond. Echter is zij voorloopig gepolst. Naar aanleiding hiervan zuilen de patroons heden avond vergaderen. Sn eeuwruiming. Vanmorgen is de gemeente-reini ging, versterkt met 180 losse werklie den, begonnen aan de sneeuwrui- mlng. Reeds in den morgen waren de hoofdstraten ontsneeuwd. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een porteinonnaie met geld, bij R. v. Waard, Nasaustraat 19. Een zee mie derenlap, bij W. Zwart, Berckheijdestraat 4. Een ceintuur met geep, bij de Vries, Jans weg 30. Een portemoonnaie met geld, bij H. Been, Gaeletraat 2. Een horloge met ketting, bij A. Yan Stuivenberg, Bilderdijkstroat 5. Een zakmesje, bij W. C. ter Vaart, Kleverpark 68. Een portemonnale, iah. een rozen krans, bij M. Beijnen, Schagchielstr. 36. Een wandelstok, bij J. P. van Halst, Draesestraat 14 A. Een handschoen, bij J. dfc Klerk, Ridderstraat 33. Een rozenkrans, bij C. Kieas, O. I. kade 26. Een zakdoek met geie rand, bij M. v. d. Kroft, Klarenbeekstr. 58. Een Jongenscape bij J. de Yriee, Z.- Brouwer-straal 58. Een gummibal, bij G. Bakker, Saen- redamstraat 94. Een knipmes in étui, bij A. Beumor, Wouwermanstraat 15. Een sleutel aan het Politiebureau. Een portemonnaie, inh. 1 cent, bij A. N. Eken, Oranjestraat 21. FIETSRIJDEN IN DE SCHOOL STEEG. In het ontwerp-besluit betreffende sluiting van straten en stegen voor motorrijtuigen en rijwielen, zijn door B. en W. in bet tweede Lid opgeno men de Noorder- en Zuider School steeg. Evenwel, er is ook nog een School steeg, nl. het gedeelte van de Jams straat tot het punt, waar N ooi-der en Zuiderscftooisteeg samenkomen. Wordt het voorstel van B. en W. dus ongewijzigd aangenomen, dan is men vrij in de Schoolsteeg niet de fiets te rijden, 't geen waarschijnlijk wel niet in de bedoeling van 't Gemeentebe stuur zal liggen. Een hofje dat feest viert Vandaag is 't feest op het Remon strantse!» Hofje m d© Ursulasiraat. liet ie thans 135 jaren geleden, dat J ustus en Elisabeth van Leeuwarden het stichtten. Men had daarom den oudjes een feestdag bereid. Helaas is een der negen bewoonsters gister avond overleden. Den 8 anderen wer den vanmorgen een taart met het jaartal er op, en een geschenk thuis bezorgd. Des middags om 3 uur zou den <iö regenten en üe leden van den Remousirautschen Kerkeraad samen komen, om d© oudjes Le ont\angen. Dr. A. H. Haentjens zou een toe spraak houden. AANBESTEDING GEVANGENIS. Door het college van regenten over de gevangenissen alhier is aanbesteed de levering van brandstoffen voor den tijd van 1 April 1909 tot 31 Maart 1910. Ingeschreven werd: Frans Perquin, Belg. amthraoiet f 1.89, g.et-cokes 1.58, lange turf 0.60 korte turf 0.65. H. Hoenderdos, mijn-cokes f 1.58. Honing en Zh., gebr. giet-cokes f 1.60. Van Staveren, giet-cokes 1.60,Bel gische anthraciet 1.90, lange turf 0.70, korte turf 0.70. Geheelonthouding. Naar wij vernemen worden onder het spoorwegpersoneel pogingen in het werk gesteld tot oprichting van een nationale geheelonthoudersver- eeniging. Ter bespreking hiervan zal Zondag 28 Maart in een der boven zalen van de buitensocieteit te Zwol le een vergadering gehouden wor den. Een 12-tal werklieden van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. hebben voor de oprichting hunne medewerking toegezegd. D. I. N. D. U. A. Het koor opende het programma met „Sneeuwklokjes" van lar. J. 01- man, een verplicht nummer van het concours te Amsterdam, den vorigen zomer gehouden, alwaar D. I. N. D. U. A. heeft meegedongen. Dat er voor zulke gelegenheden dan duchtig gestudeerd wordt behoeft geen betoog, en ook D. L N. D. U. A. gaf Zaterdagavond de bewijzen, dat dit nummer, wat men noemt, er nog goed in zat. Vooral de klank van het thans Iets minder sterk koor was zeer mooi en beschaafd, het voerde genoemd werk, waarin de componist wel een beetje veel in denzeifden toonaard blijft, subliem uit. Dat diit koor, ondanks de teleurstel lingen op concoursen ondervonden, den moed niet heeft laten zinken ple t wel voor de wilskracht van den ijveri- gen directeur, de heer Henri Berg huis, en zijn leden. Een goed geslaagd concert met ei gen krachten gegeven, zegt meer dan een prijs te halen op eon concours met z.g. geleende krachten. Ook de overige nummers, o.a. Ave Maria van Arcadel en Ave Verum van Mozart* werden uitstekend uitge voerd. Een woord van hulde dus aan den beef Berghuis. Ten opzichte van het koor, dat ook „Super Flumina Babylanis" van Ch. Gounod, zeer goed uitvoerde, kan D. I. N. D. U. A. met genoegen op haar concert terug zien. De solisten van den avond waren ditmaal dilettanten en wel d© heeren Anton Smit, bas, alhier, (mej. Schoon was door ziekte verhinderd hare me dewerking te verleenen) en Cr. J. Kalt, viool, mede alhier. Eerstgenoemde in het bezit van een goed geluid, doch wiens uitspraak nog wat verzorgd moet worden, is hier geen onbekende en had als altijd zeer veel succes met zijn goed voorgedra gen nummers, De heer Kalt, die h©t voor een dilet tant reeds op een zeer respectabele hoogte heeft gebracht, zag zich ge noodzaakt tot een toegiftje, wel een bewijs, dat zijn vioolspol in den smaak viel. De keuze van sonatine Op. 137 NÖ. 1 van Schubert is geen gelukkige, de vioolliteratuur toch is uitgebreid ge noeg, en een sonatine is ook met liet oog op het voor dergelijke nummers minder vatbare publiek, minder op haar plaats op een concert, maar toch voerden de heer Kalt e«n de lieer Berg huis, die begeleidde, dit nummer uit stekend uit. Ook ten opzicht© der solisten, mag dit concert dus als wel geslaagd war den beschouwd. HEEMSTEDE. Gasverlichting. Morgen, Dinsdag, zal een aanvang worden gemaakt met de veriiohting van het Noordelijk deel der gemeente door onze gasfabriek. Zooals bekend is geschiedde dit tot dusver door de lichtfabriek van Haarlem. P o s t e r ij. Op 1 April a.s. viert de heer L. Kulk alhier zijn 25-jarig jubileum als brievenbesteller. HAARLEMMERMEER. Te Hoofddorp is opgericht door Ds. Gerth van Wijk te Bennebroek, een© afdeeling van den Ned. Zendingsbond in Noord-Holland. BEVERWIJK. Zaterdag j.l. is door de firma Anto- nijsen (C. Dingier) alhier opgedragen aar den aannemer J. H. Langend ijk, n.i een onderhandsche aanbesteding, het bouwen van een nieuw woon- en winkelhuis voor 9722. Burgerlijke Stand EFVALLEN 13 Maart. C. Kollaard, geb. Wal, z. G van Looij, geb. De Ruiter, z. 14 Maart. M. C. Visser, geb. Groove, d C. Blommaert, geb. Wouden berg, z. 15 Maart. W. C. Eichhorn, geb Franse, z. OVERLEDEN 13 Maart M. II., 14 m., dochter van H Bos, Kerkhofstraat. M. M. van Zwol, geb. Keerwolf, 78 j., Jansstraat. 14 Maart. G. Menke, 51 j., Ursula siraat. J. Lamboo, geb. De Jong, 64 j., Haarlemmerliedstraat. 15 Maart. H., 16 m., dochter van B. Vre- nogoor, Beeksteeg. Amsterdamseho Beurs. Openingskoersen van 15 Maart 1909. medegedeeld door LABOUCHF.RE OYENS Co.'a BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was aangeboden. Nederlandsche Certifica ten 76 1/2, 90 3/4, Russen 87—94. ZU1D-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN onveranderd. Peruanen 8 1/8 en 34 1/8. TABAKSAANDEELEN flauw. Bind- jsy 109, Deli 463, Medan 278—5, Nieu we Asahan 83, Rotterdam Deli 3S5, Senembah 419. PETROLEUMAANDEELEN flauw: Koninklijke 38591, Moeara Enim -76 1/4, Sumatra Palembang 145 1/2. MIJNAANDEELEN vast: Ketahoens 194—5, Redjang Lebong 1010, Great Cobar 80, Simau 5767. De AMERIKA ANSCHE MARKT opende flauw. Atchison 1021/4, Den ver 42 3/4. Erie 23 1/8, Kansas 43 3/8 en 711/2, Missouri 39 9/16, Rock Island 22, Southern Railway 231/2, Southern Pacific 114 7/8, Union Pacific 175, Wa bash 16 3/4, Steels 43 3/8 Carren 47 7)8. CULTUURWAARDEN aangeboden. Vorstenlanden 147 3/4. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Breda, 12 Maart, J. M. v. d. Els- hout, winkelier in sigaren en conduc. leur van de stoomtram te Oosteir- bout. Rechter-commissaris mr. H. E.. v. IJsendijkcurator mr. J. E. Hoek stra. Arnhem, 11 Maart- L. van Bree- men, koopman te Lent, gemeente Eist. Rechter-commissaris mr. P. F., A. Cremei-scurator mr. G. A. J. M. van Ditzhuyzen. A. G. Jansen, te Wageningen. Rechter commissaris mr. P. F. A. Gremerscurator mr. D. L. Lecius de Ridder. Tied, 12 Maart. S. Stam, landbou wer te Dodewaard. Rechter-commis saris jhr. mr. J. A. van der Doescu rator; mr. W. F. van Everdingen. Roermond, 12 Maart, A. Rutten, be ambte aan de zinkfabriek te Budel, wonende aldaar. Rechfcer-commissa^ ris mr. E. Gompertz; curator mr. C. M. F. Kueepkens. 's-Hertogenbosch, 10 Maart. J. M. Verbunt, weduwe van II. C. Heesters, houdster eener smederij en winkelier ster, te Schijndel in de Kluis. Rechter commissaris jhr. mr. C. van Nispon curator mr. F. van de Ven. Winschoten, 12 Maart. R. Bouman, caféhouder en bierhandelaar, aldaar. Rechter-commissaris mr. J. H. de Vriescurator mr. M. Treating. Geëindigd: G. L. ten Tije, bakker te Arnhem. T. Oom, win Keiier te Alkmaar. G. W. Ringeling, te Utrecht. Vernietigd J. L. Wiertzz, landbouwer te Klim men. Opgeheven J. v. Erp, koopman, te Herpen. Kerk en Schooi NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Ter Heijde door den heer H. W. te Win kel Hz., cand. te Schevoningen. Beroepen te Alkmaar (vacature dr. J. C. A. van Leeuwen) ds. H. P. de Pree, te Hoogmade. Beroepen te Wedde (Gr.) ds. G. A. Sterringa te Kropswolde (Gr.) Bedankt voor het beroep te Doorn spijk door ds. G. Beens te Hedel to Loon op Zand door ds. J. Kraay te Leerbroek. GEREF. KERKEN. Beroepen te Weetergecst d9 .G. II de Jonge te Dwingelo te Hoek (bij Ter Neuzen) de heer B. Meijer, caud. te Middelburg. (Verbeterd be* richt). OUD-GEREF. KERK. Bedankt voor het beroep te Passaio (New-Jersey, N.-Amerika), voor de 3e maal, door ds. G. H. Kersten te Rot* terdam. GEEN VEREENVOUDIGDE SPELLING. Naar de „Avondpost" verneemt, heeft de rageering den Gouverneur- Generaal van. Nederlandsch Indië verzocht, maatregelen te willen ne men, dart aan gouvernementsscholen' geen andere spelling dan die van De Vries en Te Winkel wordt gebruikt. Da vereenvoudigde spelling ls ve£-, boden.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2