HAARLEM'S DAGBLAD. 1 VVE^J^. In stormachtige Tijden. fiuitenlandsch Overzicht Stadsnieuws KWARTJES ADVERTENTIEN VRAAG-EN-A ANBODS ADVERTENTIEN; 1-S RECELS 25 CENTS 3PLAATSINCEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON EEN MOEILIJK AMBT EN HOE AAN 100 MILLIOEN TE KOMEN? In Duitse Mand Rijkskanselier te zijn, Is geen plezierig baantje 1 Als tusschenpersoon voor de Volksverte genwoordiging en den Keizer komt hij geregeld in T gedrang. Wanneer hij den een wat toegeeft, maakt de an der aanmerking en omgekeerd is 't „van hetzelfde laken een pak". Zijn hoogste Ideaal ie met zijn schip van staiat zóo te 1 aveeren, dat hij deze klippen ontkomt, maar.... er zijn er zoo veel 1 De bekileeder van diit hoog ste ambt moet dan ook wed eerzuchtig zijn, om al deze onaangenaamheden te trotseeren en niet bij de eerste de beste (slechte 1) botsing een hriefje om eervol ontslag aan Z. M. te zen den. Den tegenwoordigen Rijkskanselier worden de onaangenaamheden zeker niet bespaard hij krijgt rijkelijk zijn deel 1 Vooral 1908 ia een slecht jaar geweest, want de Keizer-orisis (interview-geschiedenis) heeft hem in den Rijksdag een droevig figuur doen maken, terwijl zijn optreden ook voor den Keizer onaangenaam moest zijn. De Rijkskanselier als tusscbenper soon wordt in den regel bij zulke quaesties de zondebok I Al werd ook gemompeld, dat Von Bülow zou aftreden, hij bleef, en Is nu nog steeds aan het bewind. Maar met hem zijn ook de onaangenaamhe den gebleven Alles wat regeermacht in het Duit- &che rijk bezit, Is al eenlge maanden met een ingewikkelde finan cieel© quaestie bearig. Om debe groeting sluitend te maken en in staat te zijn oude schuld af te lossen, moeten de inkomsten mat minstens 100 miilioen mark vermeerderd wor den. Men zou ook om het verlangde evenwicht te krijgen, de uitgaven met 100 miilioen kunnen verminde ren, maar.... dan zou men op leger en vloot moeten bezuinigen en daar is 't militaire Duitschland niet voor te vinden. „Alles behalve dat I" heeft Von Bülow gezegd 1 Nu zit men al dagen en nachten te peinzen can dit moeilijke raadsel op te lossen. Von Bülow kwam eenige lapmiddeltjes als de spoorweg, kaar ten-belasting afgedankt te heb ben I met een grootsch plan :ver- hooging der belastingen op de nalatenschappen. Nauwelijks had Von Bülow deze woorden uitgesproken, of de conser vatieven keken heel zwart en leelijk. Daarom ging de Rijkskanselier ze vleien door de aankondiging vaneen soort socialistenwet. Den blaffenden hond werd een stuk worst voorgehou, den, maar de viervoeter wilde niet komen en happen, want Mj zag een muilkorf in de handen van den worst- bezitter 1 In 't conservatieve kamp kwam een sterk verzet tegen de verhooging van 's rijks aandeel in erfenissen. De be zwaren zijn voornamelijk theoretisch, en de bestrijders redeneeren't geld dat „onder de menschen" is, komt door het erven van vader op zoon, van oom op neef enz., maar 't geld b 1 ij f t onder de menschen. Wanneer 't rijk evenwel een belangrijk pro cent van de te verdeelen nalaten schappen gaat opeischen, kan 't niet anders, of 't geld dat „onder de men schen" is, wordt minder. Tegen deze verarming, vooral van den klein-ka- P'taaLbezittenden stand, gaat 't ver zet. Om zijn meerderheid in den Rijks dag te behouden, moest Von Bülow de conservatieven voor zijn denkbeel den winnen. Toen dat niet ging Von Bülow'8 positie was zwak, om dat hij eenige jaren gededen zelf te- ge n de verhooging der sucessie-rech- ten gesproken heeft I moesten de bakens verzet worden en liet hij zich winnen door de denkbeelden der be houdens-gezinden. Zoo is 't beroemde compromis gebo ren I Er werd een plan ontworpen, om de begeerde 100 miilioen mark door de bondsstaten te laten opbrengen. Eike staat idem zooveel, dan zou een verhooging der sucessie-rechten voor 't rijk overbodig zijn. Maar... de bondsstaten bezitten ook geen fabriek je waar ongemerkt en zonder eenige kosten een paar miilioen mark wor den gemaakt I Hoe moeten de bonds staten aan 't geld komen Ook hier voor had Von Bülow een plan. Laten de bondsstaten 't geld uit de inkom- stenJ>elasting halen, evenwel met de ze bepaling, dat inkomens bneeden 3000 mark en kapitalen beneden 20.000 mark onbelast zullen blijven. Deze beperkingen waren natuurlijk gemaakt om de vrijzinnigen in 't ge vlei te komen. Toch niet met 't ge- wenschte gevolg, want de vrijzinni gen toornen nog tegen dit vergelijk bewerende, dat de verhoogde belas ting voornamelijk op 't inkomen van den arbeid zal rusten, terwijl 't inko men uit vermogen weer grootendeels vrij blijft. De vrijzinnigen verheugen er zich dan ook over, dat ze 't compro mis slechts voorloopig hebben goedgekeurd. Dit is niet 't eenige verzet tegen het compromis. Ook de bondsstaten zijn niets met deze regeling ingenomen en toornen er heftig tegen. Von Bülow heeft er deze compro mis-regeling dan ook nog niet door. Integendeel, 't laat zich aanzien, dat hij voor deze voorstellen geen vol doende meerderheid kan krijgen. Maar wat dan De 100 miilioen mark moeten er komen 1 Dan nog maar weer eens geprobeerd met de voorstellen tot verhooging der succes sie-rechten. Misschien wil "t Centrum dan ook wel een handje helpen... En als dat niet wil 1 Reeds meer malen la over 't heengaan van Von Bülow gesproken en geschreven. Vooral ln deze belasting crisis-dagen. Men ging zelfs op zijn al of niet aan blijven.... wedden I Er is even wei geen kanselier-crisis in "t vooruitzicht. De „Frankf. Ztg." meldt althans, dat bij de audiëntie, die de Keizer den kanselier verleen de gebleken is, dat volkomen over eenstemming bestaat tusschen den monarch en zijn minister over de fi nancieel© hervormingen. Bülow heeft naar het blad verneemt, de vrije hand oir te handelen naar omstandighe den, niet alleen in der eanoeilijkheid, maar ook in andere. Maar zijn 100 miilioen heeft hij nog niet.... FRANSCHE MARINE-AANGELE GENHEDEN. Zoo waar, de ministers van marine en financiën zijn tot een vergelijk ge komen Voor 1909 krijgt marine nog een extra-credlet van 30 miilioen francs en meteen een voorschot van 30 miilioen trance voor 1910. Picard acht in 't gelieel 190 mib lioen francs noodlg, om het marine- materieel in behoorlijken staat te brengen Hij houdt dus nog 130 mii lioen te goed. 190 miilioen noodig om den war boel te herstellen. Commentaar overbodig 1 VRIJHANDEL EN PROTECTIE IN ENGELAND. Na de voor den vrijhandel pleiten de rede van Minister Aequith (zie overzicht van Vrijdag) heeft de pro- tectie-minnaar de oud-minister Bal four niet gezwegen. Hij heeft als gast aan een lunch van de „Tariff Reform Union" zijn denkbeelden nog eens ui-teen gezet. Veel nieuws werd even wel niet gehoord, 't Was voorname lijk bescherming van onzen handel is noodig. Waarom dat vond de oud- minister voldoende bekend. Hij weersprak met beslistheid de meening, dat het de tarief-hervor ming-voorstanders te doen is, om door beschermende rechten kunstma tig aan te kweeken het maken van ar. tikelen, die duurder zouden worden dan gelijksoortige in andere landen vervaardigd. De heer Balfour meende, dat tarief hervorming komen moest en komen zou, in liet belang van het geheele land. DE TELEGRAFISTENSTAKING. Een deel der telegrafisten in Parijs staakt. Zaterdag vermeldden we onder de Telegrammen, dat er wat broeide en een 40-tal betoogers in hechtenis ge nomen waren. De ontevredenen aan 't hoofdkan toor te Parijs hebben daarop het werk neergelegd. Het gevolg was natuur lijk vertraging in den dienst, maar door aanstelling van ander personeel was de dienst weer spoedig geregeld. De stakers houden vergaderingen, en de toon, d'e daar heerscht, doet vermoeden, dat er zoo iets van een algemeene staking broeit. DE CRISIS IN DEN BALKAN. Geen nlleuws goed nieuws 1 Althans wanneer men niet pessi mistisch wil denken over het feit, dat Servië ongestoord voortgaat zijn le gers te mobiliseeren (gezegd wordt tot gewone oefening en de oorlogs ben oodigdheden aan te vullen. In Saloniki (Zu-cl kust van Turkije) is eer lading munitie en dynamiet, bestemd voor Servië, tot nader order in het arsenaal gedeponeerd. OORLOG IN MIDDEN-AMERIKA. Een oorlogJE De Vereenigde Staten en Mexico wisten in 1908 de verschillende staten in Midden-Amerika over te halen, om hun onderlinge geschillen in het ver volg te laten beslissen door een scheidsgerechtmaar sinds dien tijd hebben toch de presidenten der beide machtigste republieken Zelaya van Nicaragua en Cabrera van Guatema la weder pogingen gedaan de vijf Mid den-Ameri k aan sc he republieken te vereenigen tot een statenbond van Midden-Amerika, in strijd met de wenschen der Vereenigde Staten en Mexico. Hunne plannen stuitten echter voortdurend op onderlinge afgunst, en nu zijn Nicaragua en Salvador een beetje aan 't oorlogvoeren. Met anderhalve kanonneerboot ie men aan het vechten. Voor alle zekerheid hebben de Ver eenigde Staten een paar heuschelijke oorlogsschepen naar het oorlogswater eezonden, voor 't geval, dat de vech tenden 't aJ te bont maken I MEVROUW STETNHEIL VOOR »T GERECHT. Eindelijk De Instructie ln de zaak-Stelnheil is gesloten. De rechter van instructie deelde mevrouw Steinhei! mede. dot in den loop van het onderzoek een aantal bezwarende feiten tegen haar aan het licht zijn gekomen, voldoende om haar in staat van beschuldiging te stellen wegens moord met voorbe dachten rade op haren echtgenoot en vau de misdaad van moedermoord op mevrouw Jopy. De beschuldigde protesteerde hef tig. Wat zal het F ranse he publiek aan deze rechtszaak smullen Yan de Residentie en haar bewoners. IIL Zijn de geruchten juist, en het heeft er helaas alle schijn van, dan zal de Residentie in het aanstaande seizoen weer een eigen tooneelgezelschap rijk zijn: Louis de Vries wil een schare om z:ch heen verzamelen en daarmee in het Gebouw hier regelmatig voorstel lingen geven. Laat hij verstandiger zijn en zich spiegelen aan de lijdens geschiedenis van wijlen het Residen- tietooneelgezelschap van BrondgeesL Wat wii de Vries hier komen doen? Waarschijnlijk ernstige stukken spe len, goed voorbereid en vermoedelijk verre van slecht voorgesteld ook: maar denkt hij daarmee publiek te trekken? Brondgeest is net zoo begon nen; hij had een pracht van program, zijn gezelschap was heusch niet kwaad, maar hij speelde voor stoeien en banken. Grooter artistiek en fi nancieel échec zal niet gauw weer voorkomen; meent de Vries nu ook, dat hij het publiek dwingen kan? Daarbij de Amsterdamsche Loe is hier wel niet totaal onbekend, maar zoo heel veel scheelt dat niet „Mèn' kent hem niet, het staat dus niet naar zijn gezelschap te gaan en zou een Ha genaar zijn gewoonten veranderen ter wille van werkelijk kunst? Geloo- ve wie het wil. De Vries kent het publiek hier niet, schat het veel te hoog; waar „dé krin gen" naar toe gaan wordt mooi ge vonden, en of de voorstellingen slecht zijn en de stukken meer dan oud, doet niets ter zake. Laat hij zich toch geen illusie ma ken van overwinnen door het geven van goed spel, het gaat hem dan net als met Brondgeest; over diens gezel schap werd eerst gesproken toen liet in geldelijke moeilijkheden zat en verhalen van een daaruit voortko mende niet-verkwikkelijke kwestie de ronde deden. Alleen wanneer hij kluchten, de meest dolle dingen wou spelen, zou hij misschien een deel van het publiek hebben dat nu de variété bezoekt; maar voor kluchten is De Vr.es geen man. Laat hij nu ook op passen, dat de geschiedenis van zijn eigen tooneel geen Haagse he klucht wordt en in Amsterdam blijven, waar men hem kent en eert. De eenige, die hier met een gezel schap kans van slagen zou hebben, is Roy aards, wanneer hij 't schouw burgje zou kunneu krijgen, waarvan, wanneer geen geheime invloeden zich doen geiden, de raad een weinig voortvarend is,.B. en W. niet te lang wachten met prae-adv'seeren, Van der Laan de man, die het wil la ten bouwen blijft doorzetten, geen nieuwe plannen k la Koningskade opduiken, aanbesteding en bouw goed opschieten, de mogelijkheid bestaat, dat het komende jaren eens aan de Parkstraat gebouwd zal worden. De artistieke leider van „Het Tooneel' is hier nogal in trek en Ln een eigen gebouw zou hij hier wel een vast pu- bl'ek weten te trekken. H'or zou hij heengaan Voor de „Koninklijke Vereeniging" ware het een harde klap. In Amster dam doodgespeeld, ln Rotterdam roo^t er in geweest, is de residentie haar toevluchtsoord. Werkt Royaards haar er hier uit, dan zou de „Konink lijke" nog alleen in de provincie volle zalen maken, vooral nu Albert Vogel het aanbod, om zich aan de Vereeni ging te verbinden, heeft afgeslag. Hij zou hier anders nog wel men schen trekken. Door de neiging van de menschen, om duur te doen maakt een onderne mer van een vermakelijkheid Mer prachtzalen. Het voor een paar maan den heropende Apollo-theater Is van binnen netjes ingericht, veel ruimte, tapijten, stucwerk en verguldsel een „rijke" zaal, zooals ze hier zeg- ger, en het loopt er storm. Da* de programma's zeer gewoon, de toegangsprijzen naar verhouding duur zijn in „Flora" of „Scala" zie je voor denzelfden prijs minstens evenvee! is geen beletsel voor een druk bezoek. In het mooie zaaltje voelt men zich behaaglijk, dan straalt er iets van de sjiekheidszon over de menschen, die.... er zich eigenlijk Met thuis gevoelen. Er bestaat mogelijkheid, dat er een interessante conversatie zal komen. In de „Witte", die indertijd Pierson bijna deballoteerde, als zijnde te rood, en een paar jaar geleden Treub zonder stemming toeliet, is ballotage aangevraagd voor een verdienstelijk gemeenteraadslid de groote grief tegen hem is, dat zijn wieg niet in een paleis stond, en hij zelf nog wel eens raak uit den hoek kan komen, welke ongegeneerdheid hem natuur lijk een aantal tegenstanders bezorg de. Wie komt er ook bij, hier in de residentie ongegeneerd te zijn SINTRAM. VOOR 'T WELZIJN VAN DE HOEN DERS. De onder-afdeeling 's-Gravenhage eu Omstreken der V. P. N. hield de zer dagen een vergadering, waarin enze stadgenoot, de heer H. B. Beau fort, optrad met het onderwerp ..Iets over voeder en voedering van hoenders en het opfokken van kui kens.' Spreker stelde de vraag „Wat en hoe moeten de hoenders gevoed wor den Om deze vraag te beantwoor- deu gaf hij eerst een beschrijving van de spijsverteering van het hoen. Granen nemen bij de voeding de eerste plaats in. Maar geen graan soort bevat een voldoende eiwitgehal te, om een goede eieren-product'e te waarborgen. Om nu de dagelijksche hoeveelheid eiwit daarvoor voldoen- de te maken is zoogenaamd ochtend- voer noodig, tot ongeveer de helft van het gewicht aan hard voer, dat wcrdit toegediend. Bij dit harde voer moeten verschillende graansoorten elkaar afwisselen, doch niet gemengd gegeven worden. En bij het ochtendvoer moet men zeker zijn van eene deugdelijke sa- mei stelling. Al wordt garantie ge geven voor een bepaald eiwitgehalte, ddt geeft niets wanneer men Met weet welk deel daarvan verteerbaar is. Want in de ochtendvoeders welke in den handel zijn, worden verbazend veel vei-valschingsmiddelen gebruikt. Daarom is het noodig. dat het percen tage „verteerbaar" eiwit wordt gega randeerd en dat de samenstelling wordt opgegeven van het ochtend- voer. Behandelende de verschillende voe- derings-meüiodes verklaarde spreker liet beste te achten de ren met een dikke laag strooisel te vullen en daarin het graan te mengen. De kip pen zijn dan gedwongen het zelf op te scharrelen, zijn daar voortdurend mee bezig dus de verteering geschiedt gelijkmatig en de beesten hebben de zoo noodige beweging. Droog ochtend- voer kan daarbij in eon bak aan den kant gezet worden, de kippen nemen er niet te veel van, want daarvoor vinden ze het niet lekker genoeg. Militaire Zaken. De le-luitenant der cavalerie P. H. B. Beernink, van het 1st© depót te Haarlem, wordt 1 Mei geplaatst bij het 2e reg. huzaren te Venlo. Di 2e luitenant-kwartiermeester M. F. S R Queck, van het 6e regiment infanterie te Breda, wordt overge plaatst bij het le regiment infanterie te Haarlem. Rubriek voor Vragen Geaborjueerden hebben bel voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te teadeu b(j de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle autwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk ia, den dag na de inzending VRAAG. Wanneer een arbeider bij een baas is, die geen arbeidscontract heeft, en ziek wordt, is dan de baas verplicht ziekengelden uit te beta len ANTWOORD. Neen, de baas Is al leen verplicht om aan een niet-inwo nend arbeider in geval van ziekte neg een korten tusschen partijen naar billijkheid te regelen tijd, het loon uit te betalen. VRAAG. Ik ben vast bij een baas ln het bloemenvak. Ik ben met een hand al een week thuis. Heb ik nu recht op mijn volle loon? Ik heb zeven gulden van de negen gehad. ANTWOORD. Dat komt ons heel billijk voor. De patroon behoeft het_ loon niet voortdurend uit te betalen,' maar slechts een korten tijd. VRAAG. Mijn dienstbode wenscht niet volle zes weken vooruit den dienst op te zeggen. Wat is de kort ste termijn die daarvoor staat ANTWOORD, 't Is maar de vraag hoe uwe dienstbode betaald wordt. Betaalt u per drie maanden, dan is de termijn zes weken. VRAAG. Ik ben aangenomen bij mijn patroon met 14 dagen opzeggen. Hij heeft mij met Februari gezegd, dat hij een contract klaar zou ma ken. Tot nog toe hebben wij niets ont- angen. Begin Februari ben ik ziek geweest. Moet hij mij dien tijd uitbe talen Na dien tijd heb ik alweer ontvangen. ANTWOORD. Geen loon is ver schuldigd voor den tijd, gedurende welken de arbeider zijn werk niet heeft verricht. In geval van ziekte geldt dit echter niet voor een betrek- kelijken korten tijd, welke bijv. tus schen partijen en billijkheid moet worden geregeld. U hebt in beginsel dus wel recht, maar moet handelen in overleg met uw patroon. VRAAG. Ik heb een huis verhuurd. Conditie is een week vooruit betalen. Nu is er een week verloopen en zegt de huurder het huis af. Ben ik nu verplicht het geld terug te geven ANTWOORD. Als die persoon u reeds een week vooruit betaalde, dan is dat een bewijs, dat de huur wer kelijk gesloten was. Indien hij dus, gedurende die week, het huis heeft bewoond of liet is voor hem be schikbaar geweest, dan is de huur niet van u te vorderen. VRAAG: Wanneer een dienstbode ziek wordt en des huizes verpleegd is en om op krachten te komen liefst naar haar ouders buiten de stad ge stuurd wordt, heeft dit meisje dan recht op kostgeld en hoeveel be draagt dit voigeus de nieuwe wet? ANTWOORD: Daar zegt de wet niets van. Wij kunnen niet inzien, dat zij re c h t heeft. Zij blijft echter ln uw dienst ©u u betaalt haar na tuurlijk geen loon. Daarom is eenig kostgeld, bv. gelijk san het loon p«r week berekend, wel billijk. VRAAG: Als een meisje op een weekloon in een fabriek gehuurd ls, en zij een paar dagen ziek wordt, heeft don de directeur het recht _>m dj3 twee dagen van haar loou af te trekken? ANTWOORD: t Neon, tenzij bij schriftelijke overeenkomst, of bij het fabrieksreglement, anders Is bepaald, VRAAG: Mijn dochter is als dienst bode per drie maanden gehuurd. Nu is zij verleden week ziek thuis geko men en maag misschien van den dok ter Met meer in betrekking, heeft zij nu recht op 3 maanden loon of tot bet tijdstip, dat zij vertrokken is? ANTWOORD: Art. 1638 b bepaalt, dat geen loon is verschuldigd voor den tijd gedurende welken de arbei der den bedongen arbeid niet heeft verricht. Art. 1638c bevat, dat de arbeider zijn aanspraak op het loon voor een betrekkelijk korten tijd behoudt, wan- neer hij door ziekte of ongeval niet werken kan. Hoelang die tijd is, moet men samen overeenkomen: 3 maan den zaJ het zeker niet wezen. VRAAG: Woont er in Haarlem ook een specialiteit voor huidziekten? ANTWOORD: Dr. Broese v. Groe- nou, Parklaan, en Dr. Kikkert, KI. Houtweg. VRAAG: Ik heb In 1907, 397 getrok ken; ben ik nu nog dienstplichtig of niet? ANTWOORD: Herhaaldelijk hebben wij al geantwoord dat daarvan niets met zekerheid te zeggen is. IJ MUIDEN. Bfj beschikking van den Minister van Waterstaat is H. Slegtkamp Jr., te IJmuiden, benoemd tot buitenge woon opzichter bij het maken van drie ducdalven, een vlot en een drij- vend remmingwerk met geleidings- palen ten behoeve van een drijvend droogdok in de Visschershaven te IJ- muiden. HULDEBLIJK H. M. DE KONINGIN. De opbrengst der collecte voor het geschenk aan H. M. de Koningin voor Leiden en de gemeenten Katwijk, Koudekerk,-Leiderdorp, Lisse, Noord- wijk, Oegstgeest, Sassenheim, Voor hout. Voorschoten, Warmond en Soe- terwoude, is totaal 2231.29 1/2. TEN BATE DER WERKLOOZEN. H M. de Koningin-Moeder stelt zicli voor, aanstaanden Woensdag- u\ond tegenwoordig te zijn bij de opvoering in het Archiefgebouw te s-Gravenhage van de operette ten ba te van de werkloozen. OPLICHTING. Bij een banketbakker te Amsterdam vervoegde zich een Ms heer gekleed persoon, zich noemende Evers, met verzoek om terstond aan zijn adres, volgens zijne opgave eene woning aan den Overtoom, eenige taartjes en een bus cacao te bezorgen. De bediende van den banketbakker, met het bestel de derwaarts gezonden, trof in het portiek van het genoemde perceel be doelden persoon aan, die de doos tu*t taartjes en de bus met cacao in onl angst nam en hem de opdracht gaf, nog een hoeveelheid schMmpjes te ha len, waarop, naar hij zeide, gewacht werd. Toen de. bediende h .ermede te rug kwam, was de onbekende ver dwenen, en bleek deze aan het door hem opgegeven adres niet woonach tig te zijn. MOND- EN KLAUWZEER. Door den burgemeester der gemeen, te Waddinxveen is de geheele veesta pel vau den heer J. M. Moons ont eigend. Onder de 45 runderen, dio een waarde van pl. m. 10,000 verte genwoordigen, kwamen drie gevallen van mond- en klauwzeer voor. De die ren werden naar het abattoir te Rot terdam vervoerd. Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 26) De kussen van Déroulède voeldie zij nog op haar hand branden, zijn woor den van liefde klonken haar nog in de ooren. En nu dit afschuwelijk doodsgevaar, dat zij met eigen hand gebracht had over den man, dien zij beminde Als een mensch ln éen oogenblik zich zoo ellendig kan voelen, dat zij daarmee boete doet voor een niet té herstellen zonde, dan was dit Juliette in dit oogenblik overkomen. Haar geweten, haar hart, haar ge heele wezen kwam in opstand tegen haar misdaad. Haai' eed, haai- leven, haar aanklacht alles vertoonde zich nu aan haar in al zijn leelijk beid. En nu was het te laat. Déroulède stond tegenover Merlin, «ijn onverzoeM ij listen vijand. De laatste gaf bevelen aan zijn mannen om zich gereed te maken het huis te doorzoeken en daar boven op de va lies log de brieventasch. die blijkbaar de papieren bevatte, waarop zij den vorigen dag Déroulède een toespeling had hooren maken, toen hij een on derhoud had met zijn vriend, Sir Per cy Blakeney. Een onverklaarbaar instinct scheen haar te zeggen, dat de papieren in dien brieventasch waren. Haar oogen bleven er als in betoovering op ge vestigd. Nog scheen zij een oogenblik niet tot handelen in staat, terwijl haar gedachten, wensch en begeer ten zach op de veiligheid van dat eene ding concentreerden. Het volgend oogenblik had zij den brieventasch gegrepen en op de sofa geworpen. Toen ging zij er met de ge. baren van een koningin en de beval ligheid van een Parisienne naast zit ten, en verborg hem volkomen voor het gezicht, door er de ruime plooien van haar japon overheen te sprei den. Merlin gaf in de hal bevel, dat aan iederen kant van Déroulède een man moest gaan staan, terwijl twee ande ren hem in de kanier zouden volgen. Nu trad hijzelf binnen, zijn kleine oogen trachtten de halve duisternis te doordringen, hetgeen niet gemak- iie.ijk was door de tegenstelling van het schitterende licht iu de hal. Hij had liet gebaar van Juliette niet gezien, maar wel het geritsel van haar japon gehoord, terwijl zij op de sofa ging zitten. U is niet alleen, burger-afge vaardigde, zie ik, zei hij, met een grijnslach, toen zijn slangachtige oogen het jonge meisje ontdekt had den. Mijn gast, burger Merlin, ant woordde Déroulède, zoo kalm als hij maar eenigszins kon burgeres Ju liette Marny. Ik weet dat het nutte loos i3 onder deze omstandigheden om toegevendheid voor een vrouw te vragen, maar ik verzoek u er zooveel mogelijk aa.ii te denken, dat, ofschoon wij allen republikeinen zijn, wij ook Franschen heeten en allen nog gelijk staan in ons gevoel van ridderlijk heid tegenover onze moeders, zusters en gasten. Merlin grinnikte en keek met een ironische «uitdrukking op het gelaat Juliette een oogenblik aan. Hij had <i;en morgen tusschen zijn klauwach- Hge vingers, een kleun briefje erehou- ueu, waarop een schoolmeisjesachti ge hand de aanklacht tegen burger- af gevaardigd© Déroulède had gekrab beld. Ruw van natuur en nog ruwer van gedachten, had deze volksvertegen woordiger spoedig zijn conclusie ge reed met betrekking tot deze zooge- naamden gast. Zeker een in ongenade gevallen verloofde van hem, mompelde hij in zichzelf. Zeker pas een scène met baar gehad. HU heeft genoeg von liaar en zij heeft hem uit spijt aan geklaagd. Voldaan over deze verklaring van deai toestand, was hij zeer geneigd vriendelijk jegens Juliette te zijn. Bo vendien, was zijn oog op de valies ge vallen en dacht hij, dat de oogen van het jonge meisje zijn aandacht daar ais 't ware heen geleid hadden. Maak die blinden open 1 beval hij, het is hier stikdonker. Een der mannen gehoorzaamde on middellijk en toen de schitterende Augustuszon de kamer kwam binnen stroomen, wendde Merlin zich nog eens tot Déroulède. Door middel van een anoMem schrijven is een aanklacht tegen u In gediend, burger-afgevaardigde, zei hij waarin beweerd wordt dat u corres pondentie of andere papieren Ln uw bezit heeft betreffende de weduwe Gapet; en het Comité van Algemeen W el zijn heeft mij en deze burgers op gedragen one van die corresponden tie meester te maken en u daarvoor verantwoordelijk te stellen. Déroulede aarzelde een ondeelbaar oogenblik. Zoodra de blinden ge opend waren en da kamer van dag licht overgoten werd had hij dade lijk opgemerkt, dat zijn brieventasch verdwenen was, en uit de houding van Juliette op de sofa opgemaakt, dat zij hem tusschen de plooien van haar japon had verborgen. Dit bracht hem aan het aarzelen. Zijn hart was vol van grenzelooze dankbaarheid voor haar edele poging om hem te redden, maar hij zou op dit oogenblik zijn leven hebben wil len geven om haar daad ongedaan te maken. De leden van het Schrikbewind wa ren Met om hun eerbied voor perso nen of voor de vrouwelijke sexe be kend. Een huiszoeking gaf in die da gen onbeperkte vrijheid aan hen, die haar moesten uitvoeren, eu nu kon Juliette ieder oogenblik met ruwe woorden bevolen worden op te staan. Door deze daad werd zij als een bond genoot van den burger-afgevaardigde beschouwdals de brieventasch tus schen de plooien van haar japon werd gevonden, zou zij vau mede plichtigheid beschuldigd wordeu of ui elk geval de niet minder ernstige aanklacht moeten verdragen vau een verrader geholpen te hebben. Zijn mannelijke trots kwam ln op stand tegen de geduelite van zijn on middellijke veiligheid aan een vhouw te danken te hebben, toch kon hij nu haar hulp niet afwijzen zonder haar onherstelbaar te compromitleeren. Hij durfde zelfs haar kant niet uit kijken, want hij voedde dat op dit oogenblik haar leven zoowel als het zijne van een blik afhingen de scherpe, kleine oogjes van Merlin wa ren op hem gevestigd als zochten zij begeerig naar een gebaar of een blik waardoor hij vrees of schuld zou kun nen bekennen. Juliette zat daar ialm, onbeweeg lijk. hooghartig, en zij was voor Dé roulède engelachticer, onbereikbaar der dan ooit. Hij zou huar hebben kunnen vereeren om haaY heldhaf tigheid, haar vindingrijkheid, haar kMme hooghartigheid tegenover al deze ruwe wezens, die d« kamer ver- vluden met de ondraaglijke lucht van hun vuile kleeren, met hun lom pe gebaren en hun luidrucht-'gc ma nier van doen. Welnu, burger-afgevaardigde, zei Merlin na een poosje np haieiij- kon toon, krijg ik geen antwoord Uw insinuatie >s geen antwoord waard, burger, antwoordde Dèrouiè- de kalm mijn diensten aan de Re publiek zijn wel bekend, ik meende te mogen veronderstellen, dat liet Comité van Algemeen W elzijn eene anonieme aanklacht tegen een ge trouw dienaar van hel Franeche volk versmaad zou hebben. Het Comité vau Algemeen Wel zijn weet zelf best, dal het te doen staat, burger-afgevaardigde, voegde Merbn h*in iaw toe. Als de beschul diging lasUrtaal blijkt te zijn, des te boter vo->r u. Ik veronderstel, voegde wij er grinnikend bij, dat u niet van [i«u is tegenstand te bieden, terwijl d«*ze burgera en ik uw huis doorzo*- i«n. (Wordt vervoled).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5