Orsza Lachhoek KRACHT SCOTFS Emulsion ENFANT TERRIBLE. Kolonel Vuureter zat s'n reisverha len op te disecheo. „Wij vochten In een hagelbui van kogels. De barbaren sprongen als tij gers op onze soldaten. In grooto kringen stapelden de lijken zich op. Ieder van ons vocht tegen tien aan vallers, het was of ze uit den grond opdoken. Ikzelf heb er bij die gele genheid zeventien gedood 1" Z'n toehoorders gaapten van verve ling. Het scheen, dat de heele vertel ling dood gezwegen zou worden, toen eensklaps de kleine Willem, het zoon tje van den kolonel, zijn stemmetje verhief „Ja, dat ls waar, want een heele rij schedels met 't haar eir nog op, hangt aan Ma's kaptafel." NOVELLEN-STIJL. ,,Ik wil uw novelle wel hebben", zei de gevoeliooze uitgever tot den jon gen schrijver, die hem zijn eerste werk bracht, „als ik er minstens de helft van schrappen mag." Even keek de jonge man den koe ien zakenman vol verwondering en woede aan, toen barstte hij los „Schrappen Onmogelijk 1 Ieder woord is hoog noodig. Als er ook maar een enkelen zin geschrapt werd, zou dat een leemte in 't heele boek veroorzaken.'' „Och kom", hernam de uitgever. Luister eens naar deze passage: „Buiten gierde en huilde de wind, schuddend aan alle vensters en ake lige geluiden in den wrakken schoor steen. makend. Nu en dan flitste een heilige bliksemstraal, die de nachte lijke duisternis een oogenblik scheur, de en de eenzame hei in vreemden gloeu zette. Dan weid. alles weer dion- ker als te voren. De regen sl-oeg in zware stroomen op 't doorweekte land en vormde groote plassen, die de vlakte in een. meer herschiepen." „Welnu?" vroeg de schrijver. „Wei", antwoordde de uitgever, „waarom nie* eenvoudig: „het stormde 5TAATSPENSI0NNEERING. Door het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensiouueering is de jaarvergadering, die te L'trecht zal gebcuden worden, bepaald op Dins dag 6 Juli. Dei-, avond te voren zal een open bare vergadering worden gehouden, waarin de heeren Frans Netscher en Ds. D. A van Krevelen zullen spre ken over hunne (dan afgeloopen) reis naar Denemarken, tot onderzoek naar de werking der Deensche wet van 9 April 1891. VEI DWACHTERS-VEREENIGJNG. „De Noord-Hollandsche Veldwach ters ve re ejii ging" hield te Hoorn eene vergadering, die werd bijgewoond door een flink aantal gemeente veld wachters. Een voorstel tot aanvrage van vrije ger-tieskundige behandeling en medi cijnen voor den gemeenteveldwachter en zijn gezin, hield de vergadering baz'g totdat met algemeene stemmen werd besloten, dat het bestuur zich tot de betrokken gemeentebesturen zal wenden met dit verzoek, verge zeld van een nadere toelichting. Ook hot huishoudelijk reglement werd met algemeene stemmen aangeno men Het voorstel tot aansluiting bij den Ctr.tralen Bond van gemeenteveld wachters in Nederland werd aange houden tot een volgende vergadering, ln hoofdzaak daarom, dat de meeste leden gaarne nog 'ets meer van ge noemden Bond wenschten te verne- meu Een der leden opperde de vraag, of het bestuur vooral onder het oog wilde zien de pensionneering van 'Jeu gemeenteveldwachter, waarbij hij wees op het voorbeeld van Overijsed, waai èn provincie èn betrokken ge meente ieder f 150 's jaars bijdragen ln het pensioen, zoodat de gemeente veldwachters aldaar een pensioen van 300 's Jaars genieten. *EN MERKWAARDIGE VONDST. Men schrijft uit MilUngen Bij „De Lindeboom", even beneden de Tolkamer, is door Millingsche v»sschers een oud kanon gevonden, dat wellicht eeuwen onder het zand bedolven, door het laatste hooge wa ter bloot is komen te liggen. De vuur mond is naar hier overgebracht en Egt nu tegen den dijk, bedekt met een laag zand en kiezel. Het kanon is 2.90 M lang, do mond heeft een mid dellijn van 12 c.M., terwijl het ge wicht wordt geschat op 2000 K.G. Waarschijnlijk is bet afkomstig van de Franschen, die in 1672 bij de Tolkamer den Rijn doorwaadden. Op de vindplaats liep toen echter de Rijn nog niet, daar de Betuwe destijds be gon bij Schenkenschans, terwijl Mil- lingen aan de Waal lag. Wel ging toujriaals een weg van het huis te Bimmen, even over de grenzen, naar den Bylandt, zoo genaamd naar den graaf Van Bylandt, die hier eigenaar was van de ineesie gronden. Bedoel de weg liep dus dwars door de tegen woordige Rijnbedding en het is n'et onmogelijk, dat het Fransche leger daar het kanon heeft verloren, of in den steek gelaten. TWEEDE KAMER. VERHEFFING VAN ONTSLAGEN GEVANGENEN ENZ. De Minister van Justitie heeft een wetsontwerp ingediend tot voteering van de benoodigde gelden voor de in voering van het reeds door hem aan gekondigde stelsel volgens hetwelk de verheffing van ontslagen gevange nen en verpleegden alsmede van per sonen die naar eene Rijkswerkinrich ting dreigen te worden opgezonden krachtiger dan tot dusver geschiedde van Staatswege zou kunnen warden bevorderd., Volgens het bedoelde stelsel, het welk tot zekere hoogte analogie ver toont met de KLnderwetgeving en reeds ln een ontwerp-organlek besluit ls neergelegd, zou de verheffing der hier bedoekte personen moeten wor den bevorderd door: lo. steun aan particuliere bemoeiingen en ?o. recht- slreeksche ovevhelds-bemoeii ngeik Ten einde de mogelijkheid van vol doende aanraking tusschen de parti culiere instellingen en de te verheffen gevangenen, verpleegden af preven- tïef-gedetineerden, die naar eene Rijkswerkinrichting dreigen te wor den opgezonden, te verzekeren, zal, onverminderd de reeds thans bestaan de gelegenheid tot gevangenisbezoek, aan de agenten of vertegenwoordi gers van zoodanige Instellingen an der bepaalde beperkingen toegang tot de strafinrichting-en worden verleend. De Minister van Justitie zal zijne aan wijzing en de voortduring daar van afhankelijk kunnen stellen va/n voorwaarden, waaraan hetzij de aan gewezen gevangene af verpleegde, hetzij de betrokken instelling zal heb ben te voldoen. Als voorbeelden van zoodanige voorwaarden worden ge noemd geheel-onthouding gedurende zeker tijdsverloop, onderwerping aan zeker toezicht, schriftelijke verkla ring dat de aan te wijzen persoon de ten zijnen aanzien voorgestelde maat regelen wenscht, hot afhalen van den gevangene bij zijn ontslag uit het strafgesticht enz. Ingeval van aan wijzing kan de uitgaanskas aan de betrokken instelling worden overge maakt, ten einde eene zooveel moge lijk doelmatige aanwending daarvan te bevorderen. HET REFERENDUM DER S. D. A. P. De uitslag van het referendum over de besluiten van het buitengewoon congres is^— naar we in Het Volk le zen als volgt: 26-1 63 4730 415 276 79 4336 773 "5 J H co A. Oprichting Weekblad 5477 B. Opheffing v. d. Tribune 5464 C. Royeering Red. Tribune 5468 342 74 3712 1340 Aan het referendum werd deelgeno men door 183 afdeelingen en 49 ver spreide leden. Van de volgende afdeelingen werd geen referendumbrief ontvangen. Blij- ham, Brussel, Brouwershaven, Be verwijk, Coevorden, Dinxperlo, Heer, Kollum, Krimpen a. d. Lek, Lornne- Ker III en VI, Peins, Houtigehage, Vcendam, Zevenhuizen. VERKIEZING TWEEDE KAMER. Tot candldaat voor lid van de Twee de Kamer werd door de Vrijzinnige Kk'svereeniging te Brielle opnieuw gesteld de heer A. Roodhuyzen. De Liberale Kiesvereeniging te Zie- rikzee heeft tot candklaat voor de Tv.eede Kamer gesteld het aftredend lid den heer mr. R. J. H. Patijn. Volgens de „Sum. Post" heeft kapi tein Colijn zich bereid verklaard een Kamerzetel te aanvaarden zooals men weet, wordt hij voor Gouda ge noemd. De burgerkiesvereeniging Assen te- Assen heeft mi\ M. W. F. Treub de finitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer met 17 stemmen te gen 5 blanco, de laatste van ledetn, die zich niet konden vereenigen met mr. Treub's houding tegenover de Staats- pensionneering. De Bon dvoor Staatspensionmeering, afdeeling Amsterdam, benoemde een verkiezingscomité tot het verleenen van steun aan candtdaten, die het doel van den Bond voorstaan of tot het stellen van eigen candidaten bij de aanstaande verkiezingen. Door het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneertng zal aan de af deel in gen een circulaire wor den gezonden, waarin zij met klem herinnerd zullen worden aan hare ge houdenheid om niet als afdeelingen candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te stellen of te steuneD. Dit geschiedt naar aanleiding van ingekomen berichten, dat een of twee afdeelingen hiertoe willen overgaan. BRONDGEEST. Brondgeest is als hersteld ontsla gen uit de Gereformeerde Ziekenver pleging in de Ter Haarstraat te Am sterdam waar hij sedert maanden verpleegd werd. Het zal echter nog eenigen tijd duren voordat hij zijne werkzaamheden in het Grand Théatre zal kunnen hervatten. ONGELUKKEN. Men meldt Zaterdagavond uit Drie bergen: Toen dr. H. IJ. d. S., directeur van de 8tearinekaarsenfabriek te Gouda, lieden per rijtuig naai* zijn buiten te Driebergen terugkeerde, is hem een ernstig ongeluk overkomen. De koetsier, die hem van het station Driebergen naar zijn villa reed draai de juist met bot rijtuig de plaats op, toen hij tot zijn ontsteltenis bemerkte, dat, terwijl hij zich nog op de rails der O. S. M. bevond, de tram van 5 uur, die in volle vaart tn de richting Doorn reed, slechts enkele meters van het rijtuig verwijderd was. De koet sier trachtte door een zweepslag het paard tot spoed aan te zetten om nog van de rails af te komen, het was echter te laat. De tram greep het ach tergedeelte van het rijtuig en drukte het tegen een boom; door de schok werd de koetsier eenige meters van het rijtuig weggeslingerd. Het achter gedeelte van het rijtuig was totaal vernield, de ae gebogen in den vorm van «en hoefijzer. Direct schoten rnen- schen toe om de inzittenden te hel pen. Dr. IJ. d. S. werd bewusteloos in zijn woning gedragen, terwijl zijn dochter, die ook in het rijtuig zat, schijnbaar met de schrik is vrijgeko men. Per auto werd dr. van Laer, uit Doorn, gehaald, die echter nog niets omtrent den toestand van den bejaar den heer IJ. de S. kon zeggen. Zaterdagochtend zou te 's-Graven- hage een ongeveer 16-jarige knaap, vóói hij naar zijn werk ging, nog even naar zijn duiven gaan kijken. Hij had het ongeluk, uit te glijden en van het dak te vallen. Met het hoofd kwam hij terecht op een plaats je van de benedenburen. Bewusteloos en uit neus en ooren bloedend, werd hij van zijn waning aan de West landschestraat naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij 's avonds aan her senschudding overleed. INVOERRECHTEN OP KAAS. Door de Nederlandsche Vereeniglng van Kaashandelaren, gevestigd te Gouda, is aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, een adres gezonden, waarin VALSCH GELD. Volgens de „D.. Cl." zijn er te Dor drecht valsche tienguldenstukken in omloop. EEN BRUILOFT Te Winterswijk is een bruiloft ge houden, 'die inderdaad een reuzenpar tij genoemd kan worden. Niet minder dan 2500 men se hem, vertegenwoordi gende 840 families waren hierbij uit- genoodiigd. Voor dit doel was hel ko- Lossaal feestgebouw, ruimte biedende aan meer dan 2000 personen afge huurd. De zaal was propvol, maar toch werd er gedanst; vraagt niet hoe, en hoe de eksteroogen het moee ten ontgelden. Van de vaten bieir en flesschen jenever zullen we ook maai' zwijgen. Land en Tuinbouw IN DEN TUIN. Carbolineum is de naam van een preparaat, dat tegenwoordig wel aan iederen ooftteler bekend is. Sedert .i 10-tal jaren wordt het in den tuin-, maar vooral in den ooftbouw aangewend ter bestrijding van plan ter ziekten, van mosjen, algen, schim mels, en van schadelijke insecten. Dit geschiedt met meer of minder succes, soms ook had het nadeelige gevolgen, wanneer het middel érger bleek dan de kwaal en belangrijke schade toebracht aan de knoppen en de stammen, of deze laatste, bij een herhaalde aanwending, gevoelig maakte voor vorst. Geen wonder, dat bij niet weinigen de liefde voor heit eerst zoo hoog opgehemelde bestrij dingsmiddel wel wat is bekoeld en sommigen er zelfs niet meer van wil len weten. Deels is dit ook te wijten aan de humbug, waarmee dit artikel door enkele handelaars werd aange prezen als het onfeilbare middel te gen alle mogelijke vijanden van de groente- en fruitteelt; dit moest op teleurstelling uitioopen. Nu, na eeni ge jaren van ervaring, kan men het nut van C. tot zijn ware proportie terugbrengen. Die ervaring heeft doen zien, dat C. werkelijk in den boom gaard een zeer te waardeeren bestrij dingsmiddel kaai zijn, mits men heeft een deugdelijk preparaat, en de juis te tijd en wijze van aanwending in acht worden genomen. Zoo men weet, is C. een distillatie- product van de steenkoleaiteer. De Rijkstu'nbouwleeraar Snellen zegt nu, dat die monsters, welke lichte oliën bevatten, alsook die, waarin pik of mastiek voorkomen, schadelijk moeiten werken, ja, zelfs den dood van een boom tengevolge kunnen hebben. Voorzichtigheid is derhalve gereden. „Koop", zegt Dr. Schander te Bromberg, „alleen die C.-soorten, waarvan bekend is, dat zij geen scha- do vei oorzaken." 't Is dus zaak, in deze af te gaan op de verklaringen viii bevoegde eai betrouwbare perso nen, en dan schijnt het ons toe, dat Vruchtboom-Carboline van de fir ma Cohen en Co. te Arnhem alle :fccveling verdtent. Het vakblad „Floralia" spreekt er met ingeno menheid over, evenzoo de tuinbouw- leoiaar Schuttevaer, de heer Bleeker, directeur der G. A. v. Swieten Tuin bouwschool en tal van gediplomeerde vaklieden. Omtrent de aanwending in den winter of het vroege voorjaar, waar voor het nu, zoodra het weer het toe- loat, de geschikte tijd is, schreef de heer Snellen in „De Veldbode" „100 pot., onverdund, gebruikt men het C. op stammen en dikke takken van oude boomen, d'e eerst van mos en schorsschilfers gezu'verd zijn. Kankerwonden reinigt men ten zeer ste en bestrijkt ze daarna met onver dund C." „50 pet. (dus half water en half C.) past men toe op jongere stammen en takken, maar noo't op deelen, die moeten uitgroeien (knoppen, sporen, oogen, éénjarig hout). „10 pet. (9 deelen water, 1 deel C.) kan men in een sproeier gieten en er den geheel en boom mee bespuiten, alles, rondom. Wat steenfruit be treft, verkeeren we hieromtrent nog in den proeftijd men zij dus voor zichtig Een oplossing van C. in water maakt men, door een half kg. groene zeep goed heet op te lossen in eenag water en er dan langzaam de vercischte hoeveelheid C. bij te voe gen, die zich daarna met elke hoe veelheid water mengen laat. (Recept van den heer O. SchmitzHübsch, Merten, bij Bonn.) Na afkoeling ge bruiken. „Een behandeling der boomen, ter wijl ze in blad staan", zegt Dr. Schan der, met een half procent oplossing verdient alleen aan aanbeveling, wanneer op de knoppen rupsen voor komen (kort vóór het uitkomen der bladeren) en wanneer de bladeren zeer door de rupsen zijn aangetast". En verder verklaart hij „Voor be strijding van zwamzlekten eigent het C. atich evenmin als voor het dooden van bladluizen. In deze gevallen possen besproeiingen met bouillu- boioelalse en quassla-zeep-oplosein- gen Genaamds firma haaft dan ook vóAr kort een quassla-preparaat in den handel gebracht, waarmee we ons voorstellen tn het a.e. seizoen proe ven te nemen. c. B. WESTERWOLDSCH ZAAIGRAS. Het ongestadige, onregelmatige winterweer heeft veel nadeel berok kend aan het te veld staande winter koren, dat op vele akkers niin of meer is uitgewinterd en in sommige streken zoo slecht staat, als zelden is gezien. Ook vele klavervelden staan er treurig bij, niet weinige zijn als mislukt te beschouwen, 't Was te, verwachten: niet bij aanhoudende vrij strenge vorst, als men wel meent, maar juist in de z.g. kwak kei winters, wanneer het nu eens eenige dagen zacht weer Is, dan weer een poos ta melijk vriest, heeft cLe klaver "fret meest te lijden. Bij betrekkelijk zacht weer toch ontwikkelen zich jonge blaadjes ten koste van het reserve- vuedsel, dat in het bovenste deel van den wortel is opgehoopt, die blaadjes oevriezen later, en waar zich dit her haalt, wordt natuurlijk de plant uit- ;eput. Menigeen zal niet weten, wal iiu aan te vangen. Wij willen den zul- Ken een goeden raad geven, die hun n dit geval zeer te stade zal komen en waarvan zij veel voordeel kunnen hebben. Die raad is, om op bedoelde elden Westerwoldsch zaai gras te zaaien (50 KG. per H.A.). Dit doet men in Maart, ook begin April kan oog. Dit gras is, behalve in liet Noor den, nog maar weinig bekend, wat zeer jammer is, daar het welige oog sten oplevert, reeds tamelijk vroeg m 't voorjaar. De herkomst van deze grassoort schijnt niet eens vast te staan, liet heet, dat ongeveer een eeuw geleden iemand te Bellingwolde ze vond tusschen andere grassoorten. Wie die iemand was, is evenmin be kend. 't Doet er voor den veehouder ook niet toe. Genoeg is het te weten, dat het Westerwoldsch zaaigras, dat n uiterlijk groote overeenkomst heeft met het Italiaansch zaaigras, wel al een halve eeuw lang in de prov. Gro ningen vooral, bepaaldelijk rondom den Dollart, op hoogen prijs wordt ge steld. Daar is natuurlijk reden voor, welke h.erin gelegen is, dat W. zaai gras enorme opbrengsten kan geven en den veehouder van de Meimaand af den geheelen zomer door rijkelijk voorziet van kostelijk voer. Wie in Maart zaait, kan ree<Js, ge lijk met anderen, als deze hun vee in de weide brengen, zijn beesten diit eveneens doen. Wil men maaien, dan kan men, als het meeloopt, drie tot vier sneden oogsten, 't W.-zaaigras wast dus snel, daarin ligt zijn deugd, maar let well daar staat tegen over, dat het gras éénjarig is. Maar daaraan is het juist te dan ken, dat het zulke weelderige oogsten geeft: 't is toch met elk gewas zóó, dat het 't meest oplevert in den tijd, wan neer het moet groeien, bloeien en zaad geven. Ovei'blijvende grassen, die eerst in het tweede jaar zullen willen bloeien en zaad geven, brengen in het eerste jaar niet zooveel op. Hierop zij men dus bedacht bij het zaa.en van 't W-zaaigras: Men krijgt er geen blijvende weide van. Wie de ze wenscht, moet behalve deze gras soort nog andere, b.v. beemd-gras, kropaar, zwenkgras, wat xoode en witte klaver uitzaaien, daarvan pro fiteert men in latere jaren. 't Spreekt van zelf, dat 't W.-zaai- gras alleen zulke uitnemende, enor me oogsten kan geven, indien rijke lijk wordt gemest: van niets groeit het niet. Gelukkig, dat we daartoe in de gelegenheid zijn door aanschaffing van minerale meststoffen, kainiet en slakken meel, plus Chili-salpeter naar behoefte. Men zij niet te zuinig: hoe meer men geeft, des te meer ontvangt inen. Kainiet geve men in een hoe veelheid van 8—12 baal per H.A., van slakkemmeel ook niet minder don 8 baal, van Chilisalpeter aanvankelijk 100 a 150 KG., later, na iedere snede, naar de groei is. Wie niet op 'n baal tje ziet, zal verbaasd staan over de prachtige oogsten. Men late niet na een proef te nemen 1 C. B. Kerk en Schooi GER. KERKEN. Beroepen te Tienhoven ds. Schoon hoven te Scharpenzeelte Maars- sen dr. A. A. van Schelven, prop. te Amsterdam. R.-K. KERK. Dc b'sschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te 's-Gravenha- ge (H. Antonius) den pater fr. D. Companus O. M. tot kapelaan te Rotterdam (H. Antonius) den pater fr. E. B. V. Savenije O. M. en tot kapelaan te Oudewater den pater fr. A. van Nistelrooij O. M., die kape laan was te Rotterdam (H. Antonius). PENSIOENSBIJDRAGEN ONDERWIJZERS. Na overleg met den Minister van Financiën en met den Pensioenraad voor de burgerlijke ambtenaren heeft de Minister van Binnenlandsche Za ken ter kennis van de coil-fges van Gedeputeerde Staten gebracht, dat voor zoover na het overlijden van een onderwijzer bij liet openbaar lager onderwijs diens jaarwedde nog ge durende korter of langer tijdvai aan zijn erfgenamen wordt uitgekeerd, ook over dat tijdvak de kortingen voor pensioen behooren te worden toegepast. R.-K. HOOGERE BURGERSCHOOL MET 5-JARIGEN CURSUS. De reeds sinds eenigen tijd han gende plannen, uitgaande van de pa tere Jezuïeten, om te Am Verdam een hoosara bunzer school oo te richten, hebben thans een tasten vorm gekregen. Met September van dit jaar zal de school geopend worden in de gebou wen van het R.-K. gymnasium, ge vestigd aan de Heerengracht No. 446—448. Er zal een aanvang gemaakt wor den met de laagste klasse, waarna aldus successievelijk een volledigen cursus in het leven komt. Uit de Arbeiderswerelc' DE STAKING IN DE HOUTHAVEN TE AMSTERDAM GEëINDIGD. De vlotterspatroons, wier positie door het in dienst nemen van stakers door één vo-n de leden humier veree- niging, dien heer J. C. Greve, zeer was verzwakt, hielden Zaterdag een conferentie met het bestuur dei' vlot ters, waarvan het resultaat was, dat het werk lieden Maandag wordt her vat De tijdens de staking in dienst genomen werklieden worden ontsla gen. Sport en Wedstrijdes VOETBAL. NED. ELFTAL. In de to Amsterdam gehouden ver gadering !>es!oot de commissie tot samenstelling va.n het Nederlandscli elftal het volgende team 'n het veld te brengen. Doel: Boenwkes tD. F. C.). Achter: Heyting (H. V. V.), en Nieuwenhuijzen (Sparta). Midden: Mundt (II. V. V.), De Korver (Snarta), Gon.salves (H. B. S.). Vóór: Welcker (Quick), De Groot (Sparta), Lutjens (II. V. V.), Francken (H. F. C.), D. Kessler (H. V. V.). Woensdag a.s. zal dit elftal een wedstrijd spelen tegen een combina tie uit De Zwaluwen. De samenstelling van de Zwaluwen staat nog niet vast. De volgende spe lers hebben een uitnoodiging aan vaard Van Zanten (doel) E. van Leyden (achter) Van Goch, Bekker en Haak (midden) Van Renterghem. Snethiage, Thomée (vóór). De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van Quick in Den Haag. Den Zondag daaropvolgende, 21 Maart, gaat het Nederlandsch Elftal naar Antwerpen den strijd aanbin den met de Belgen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Indien Uw kindje niet zoo spoedigloopt als het be hoort, hebt U er darf wel een» over gedacht Scott's Emulsion te probeeren Scott's zal het kind de geven die het vooral in zyn becndergestel zoo hard noodig heeft. Gy zult geen moeilykheid hebben om Uw kindje Scott's in te gevenkinderen gaan er spoedig dolveel van houden, Scott's is eene groote verbetering ten opzichte van de walgelyke levertraan van voorheen. De echte wordt en is steeds uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne, Ltd., Londen, volgens hun oorspronkelyk recept en hun onvergelykelyk bereidings-proces. Ten bewyze van het echte preparaat vindt men den naam Scott's Emulsion op de flesch en de verpakking. Bovendien komt op de verpakking voor het handels merk van Scott's Emulsionde Visscher met de Visch. Zonder dit handelsmerk is geen enkele Emul sion de echte Scott's Emulsion. Bij alle apothekers en drogisten Kort Nieuws. Toistoï's werken zijn in Japan door door de regeoring verboden als zijn- do demur ai iseerend voor de jeugd. Te Algiers ls de Gravin de Flerieu vermoord, men vermoedt door een in boorling. Het lijk vertoonde elf mes stek em. In Madela, een plaatsje in de buurt van Rome, zijn zeven kinderen onder een instortenden muur bedolven. Vreeseiijk verminkt werden de lijk jes van onder den puinhoop te voor schijn gebracht. De overeenkomst tusschen de pa troons en de arbeiders in den Brit- schen scheepsbouw, waarvan inder tijd door ons melding is gemaakt, en die ten doel heeft stakingen te voor komen en de stabiliteit van bet bedrijf te verzekeren, is te Edinburg defini tief door beide partijen geteekend. Vier Polen hebben te Newark, in den Amerikaanschen staat New Jer sey, een R. K. priester in de pastorie doodgeschoten, alsmede de huishoud ster die een dor mannen vasthield Naar 't schijnt was er daar een ker kelijke strijd onder de Polen, De Rechtbank te Belgrado heeft de gevangenhouding gelast van den Oos- teiarijkschan handelsegent Karl Mül- ler, den Serv lachen majoor Jankowit6j en den vroegere ritmeester der cava lerie Peter Georgewitsj. Geen enkele advocaat te Belgrado wil de verdedi ging der wegens spionnage aange klaagde personen op zich nemen. De Times-correspondent te Was hington memoreert de werkzaamheden van het op 4 Maart geëindigde zestig ste congres. Wat het tot stand heeft gebracht is niet zoo bijzonder veeJ, omdat de tijd werd zoek gebracht met de behandeling van geschillen met den president, met persoonlijke aan gelegenheden en politieke twistpun ten. In den loop der beide zittingen wer den ln Senaat en Repdcsentantenhuis niet minder dan 44.500 wetsontwerpen en moties ingediend, maar van deze werden er slechts 275 wet. De parlementaire machine werkt dus in Amerika al niet sneller dan in zoovele landen van het oude Europa. De keizer van Japan heeft den heei Taft zijn gelukwenschen doen toeko men ter gelegenheid van zijn inaugu ratie als president van de Vereenig- de Staten. In antwoord hierop ver klaarde president Taft, na een vrien delijke herinnering aan zijn bezoek aan Japan: Het is mijn ernstig voor nemen de tegenwoordige bevredigen de verhouding tusschen Japan en de Vereenigde Staten te handhaven. Te Wiesbaden is een treurig onge luk voorgekomen met do tobogan.. Een slede met zes personen botste te gen een telegraafpaal. Een 18-jarig meisje brak den nek en bleef op de plaats dood, en een jongmensch kreeg ernstige verwondingen, terwijl ook de anderen min of meer ernstig wa ren gekwetst. Gemengd Nieuws EEN ONTZETTEND HUWELIJKS LEVEN en een bijna ongelooflijke graad van beestige wreedheid eener vrouw ont vouwde een strafzaak voor het hof can gezworenen te Beuthen tegen een bergwerkersvrouw, die beschuldigd is, haar man met petroleum te heb ben begoten en toen aangestoken te hebben. Sedert 25 jaren was er tus schen het echtpaar dagelijks hevige erdeeldheid; man en vrouw brachten elkander wederzijds de zwaarste mis handelingen toe. De vrouw, een robust persoon, is de hoofdschuldige. Onder den invloed van sterken drank beging zij wreedheden jegens haar- man, die i.n bijzonderheden niet vallen te be schrijven; de veel zwakkere man moest immer het on dei-spit delven. Een getuige verklaarde, dat de be klaagde een6 met betrekking tot haar man had gezegd: „De kerel is waard in brand gestoken te worden. De bedreiging werd den 27en Sept. an het vorig jaar ten uitvoer ge bracht, toen zich de man ter ruste had gelegd, na eerst zijn vrouw de je- neverflesch te hebben ontnomen. Zij begoot den man met petroleum en stak dit aan. Het gelukte hem wel is waar, de vlammen uit te dooven, maar hij stiei'f toch spoedig daarop aan de brandwonden. Tijdens het ge ding gedroeg zich de vrouw zoo cy nisch mogelijk. Zij zeide: „Nou ja, ik heb het gedaan. Sla mij maar gerust den kop af. 't Is maar goed- dat die kerel dood is." De deskundigen ver klaarden, dat de volle verantwoorde lijkheid van haar daad op haar rust te en van ontoerekenbaarheid geen sprake was. Het gerechtshof veroor deelde haar tot tien jaar tuchthuis straf. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Zutphen, 18 Februari. De nalaten schap van A. Freriks, in leven huis vrouw van K. A. Buynink, te Eiber- geu. Rechter-commissaris mr. A. S. de Blécourt; curator mr. G. P. ter Braak. Middelburg, 8 Maart. J. F. van Ecnennaam, bakker en herbergier, te Grijpskerke. Rechter-comrnissaris mr. Ph. J. Callenfelscurator rnr. J, Adriaonse. Zwolle, 10 Maart. K. Rouw, schoen moker, te Hattem. Rechter-commis saris mr. E. L. Umbgrovecurator mr. E. Landskroon Schouten. W. de Goede, koopman en win kelier, te Zwartslu's. Rechter-com missaris als vorencurator mr. J. van Setiten. Leeuwarden, 11 Maart. G. van der Schaaf, koopman en winkelier, te Sneek. Rechter-commissaris mr. C. W. Stheeman curator J. H. Dood- korte, te Sneek. Amsterdam, 12 Maart. S. Witteboon boekdrukker aldaar. Rechter-commis saris mr. J. Kruseman curator mr. J. Wijnveldt. ODseheven F. Jansen, bakker, te Zeist. J. B. Horsten, pyrotechnische fa briek, te Amsterdam. Joh. G. J. Hirscb, lid der firma Kam en Hirscb, makelaar te Amster dam. Geëind'gd Mejuffrouw R. de Vries, verpleeg ster, te Apeldoorn. Vernietigd W. F. van der Heust, te Noordwflk. Stoomvaartberichteo Het stoomschip Ophir, van Rotter dam naar Java, passeerde 13 Mèart Kaap del Armi. Het stoomschip Vondel, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 13 Maart van Singapore. Het stoomschip Grotius, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 13 Maart Perim. Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 13 Maart Gibraltar. Het stoomschip Sumatra vertrok 13 Maart van Amsterdam naar Java via Antwerpen. Het stoomschip Ambon, van Bata via naar Amsterdam, arriveerde 13 Maart te Suez. Het, stoomschip Nieuw Amsterdam, van Rotterdam naar New-York, ver trok 13 Maart, des nam. 5 uur, van Boulogne sur Mer. Het stoomschip Koningin Wilhel- mina, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 13 Maart te Singapore. Het stoomschip Banda, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 13 Maart Dungeness. Het stoomschip Prins Willem III, vertrok 12 Maart van New-York naar West-In (I'S. Het stoomschip Rijnland arriveerde 11 Maart van Amsterdam te Buenos- Ayres Het stoomschip Gedé vertrok 19 Maart van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Bogor, van Java naar Rotterdam, passeerde 13 Maart Perim Het stoomschip Pyrrhus, van Am sterdam naar Java, passeerde 12 Maart Gibraltar.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6