HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. In stormachtige Tijden. Onza Lachhoek Rubriek voor Vragen Binnenland Buitenlandsch Overzicht FEUILLETON KWARTJES ADVERTENTIEN VRAAC-EN-AANBÖD! ADVERTENTIEN: 1-S REGELS 25 CENTS 3PLAATSINCE8 f Ö.5Ö BIJVOORUITBETALINC M4ANDAG 22 MAART 1909 schen overlaten, geringer saJaris zou genieten dan het bij de wet gestelde minimum. „Hoewiel dat gevaar zich slechts zou kunnen voordoen in het practisch ondenkbaar geval, dat een onderwijzer gedurende 18 jaren, we gens onvoldoende geschiktheid en dienstijver voor geen enkele salaris- verhooging in aanmerking zou kun nen worden gebracht in welk geval de betrokken onderwijzer stellig ree de binnen dat tijdsverloop tot ont slag zou zijn voorgedragen is de deswege door Gedeputeerde Staten ge maakte bemerking ook naar onze meening niettemin formeel juist," schrijven B. en W. Zij stellen dan ook voor, door een redactiewijziging van art. 8 dear verordening aan het ge noemde bezwaar tegemoet te komen. Militie-plicht In de tweede plaats eischt de bil lijkheid, naar het oordeel van Gede puteerde Staten, dat een jong onder wijzer, die zijne militieplichten ver vult, gedurende dien tijd althans dat gedeelte van zijn salaris ontvangt, dat overblijf na aftrek van die kosten der i vervanging Met dez« opvatting kun-1 non II. e i W. zich bezwaarlijk veree- nigeai. Het blijft hun voorkomen, dat1 een jonge man van 19 of 20 jaren, die eenige maainden in militairen diensit is, gedurende dien tijd geen aanspraak' kan doen geldien op eenóig salaris als onderwijzer. Wel is dat naar hun meaning het geval met een onderwij zer, die voor herhalingsoefeningen wordt opgeroepen; zulk een onderwij zer heeft in den regel een gezin, dat n'et onverzorgd kan worden gelaten. lutusschen schijnt het verschil van opvatting op dit punt B. en W. niet van genoegzaam practisch gewicht, om eene beslissing van de Regeering er over uit te lokken. In den regel worden alleen zulke onderwijzers be noemd, die hun eersten miütieplïcht reeds hiebben vervuld, en het is dan ook in lange jaren niet voorgekomen, dat aan een onderwijzer een verlof moest worden verleend voor het ver vullen van dien plicht. Op dien grond stellen B. en W. voor, art. 11 der ver ordening in eten door Gedeputeerde Staten gewenschten geest te wijzigen. Gehuwde onderwijzeres. In de derde plaats achten Gedepu teerde Staten art. 16 der verordening, behelzende d» regeling van het ont slag van onderwijzeressen, die in het huwelijk treden, in strijd meit de wet. Hoewel de opvatteng van Gedeputeer de Staten ook op dit punt door ons niet wordt gedeeld, stellen wij u niet temin voor, het bedoelde artikel uit de verordening te doen vervallen en zulks op de volgende gronden. Bij Ministerieele beschikking van 23 Februari is te kennen gegeven, dat er geene gronden zijn voor tusschen- komst der RegeerLng, om de besluiten van den Gemeenteraad van Rotter dam tot ontslag van een drietal ge huwde onderwijzeressen ter vernieti ging voor te dragen. Daarmede is vastgesteld, dat naar het oordeel der tegenwoordige Regearing een ontslag, verleend aan eene onderwijzeres, om de enkele reden, dat zij in het huwe lijk is getreden, noch is in strijd met de wet, noch met het algemeen be lang. De vraag, welke de geldigheid beheerscht van art. 16 der door den Raad aangenomen verordening (de vraag nl. of onder vigueur der gelden de wet het huwelijk op zichzelf vol doenden grond oplevert voor ontslag) is daarmede tot bevestigende beant woording gebracht. Het is duidelijk, dart bovenbedoelde beschikking deze vraag in het algemeen bevestigend be antwoordt; ook al betreft die beschik king slechts een drietal bepaalde ge vallen, de motiveering er van is ge heel algemeen en bevat geen enkel argument, dat aan die bepaalde ge- vallen is ontleend. De vraag blijft thans nog ovter, of het door de Regeering gehuldigde al gemeens beginsel mag worden neer gelegd Ln een artikel eener salarisver- ordening. Die vraag schijnt B. en W. van louter formeeIon aard, en haar beantwoording van enkel academisch belang. Zij vinden dan ook geen vrij heid den Raad voor te stellen, ook deze vraag nog ter beslissing aan de Regiering voor te dragen, nu zulk eene beslissing allicht langen tijd zou vorderen en daardoor de invcwring der salaris-verordening weer voor ge ruim en tijd zou worden verschoven. Aam dit laatste zouden groote practi- sche bezwaren verbanden zijn, die niet zouden opwegen tegen het louter theorc-üscliw voordeel van de bedoelde beslissing. Zij meereen dan ook, dat het vraagstuk der gehuwde onderwij zeres practisch tot oplossing is ge bracht, en derhalve van art. 16 der verordening veilig afstand kan wor den gedaan. Ten einde echter elk misverstand van den aanvang af uit te sluiten, stellen B. en W. voor, den inhoud van dat artikel nogmaals vast te stellen, thans Ln den vorm van een afzonder lijk, buiten de verordening staand, besluit. Aan hun meening, dat de gehuwde onderwijzeres een gevaar is voor de school, blijven B. en W. vasthouden en zij zijn dan ook voornemens, de onderwijzeressen, die in hJet huwelijk treden, voor een ontslag voor te dra gen. Zij hebben in enkele beslissingen reeds de aanwijzing, dat de meerder heid van den Raad daarmede instemt, maar zouden niettemin gaarne nog maals de bevestiging daarvan ont vangen. B. en W. stellen daarom voor te be palen, dat de onderwijzeres of vakon derwijzeres, die In het huwelijk treedt deswege onder voorbehoud van een daartoe door B. en W. of den Arron- dissements-schoolopziener in te dienten voordracht eervol zal worden ont slagen. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag, 24 Maart, des namiddags te 11/2 uur in do Statenzaal (Prinsenhof). Do volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W.W. vaststelling le euppl. begrooting, dienst 1909, met advies Comm. Bijstand beheer ge- mee n te - f i nanci ën. 3. Id. id. goedkeuring suppl. be grooting dienst 1908, St. Elïs. of groo te gasthuis. 4. Id. id. goedkeuring rekening, dienst 1908, en begrooting, dienst 1909, 2e douchebadhuis. 5. Id. id. onderhandsche verpach ting grasgewas bij Openbaar Slacht huis. 6. Voorstellen-H. van den Berg wij ziging verordening op de Genees kundige Armenverzorging, met adres sen en met schrijven en nader schrij ven B. en W.W. 7. Voorstel B. en W.W. verzoek schrift Vereenlging voor de Ned. ten toonstelling van huisindustrie te Am sterdam, beschikbaarstelling gelden. 8. Id. id. id. J. Koomen, verlaging slacht- en keurgeld graskalveren. 9. Id. id. id. „Nosokomos", Ned. vereeniglng bevordering belangen verpleegsters en verplegers, vaststel ling verordening regeling rechtsposi tie verpleegsters en verplegers in ge meentedienst. 10. ld. Ld. wijziging regeling jaar wedden personeel scholen voor L. O. 11. Id. id. wijziging reglement scho len voor L. O. 12. Id.-J. J. Sneltjes, beschikbaar stelling gelden maken klinkerbestra ting Wagenweg, met verzoekschrift A. Wijnands e. a en schrijven en na der schrijven B. en W.W. 13. Id. B. en W.W. verzoekschrift Kerkvoogden Ned. Herv. gemeente, gebruik lokalen hulpschool Van Zom- peLstraat. 14. I«L ld. id. G. F. Perquin, afwij king art. 7, la, Bouwverordening, bouw s'ai Westergracht. 15. ld. id. id. Bestuur Coöp. Bouw- vereeniging „Ons Doel en Streven", om tegemoetkoming in uitgaven werken Tweede Vooruitgangstraat. 16. ld. id. id. Bestuur R. K. Veree nlging spoor- en tramweg-personeel „St. Augustious", wijziging tijdstip pen gesloten zijn Lange brug, met nader schrijven B. en W.W. 17. Id. id. sluiting wegen voor mo torrijtuigen enz. 18. Benoeming plaatsvervangend 'id Commissie aanslag belasting op bedrijfs- en andere inkomsten 19. Voorstel B. en W.W. aanwij zing deskundige her schatting huur waarden voor vergunningsrecht. Wij hebbeoi in Egypte naar kro kodillen gehengeld. Zoo, en wolk soort aas gebruik te je daarbij Wormen Neen, ratelslangen 1 Onderwijzer Kun je me een strijkinstrument opnoemen. Jan Jan Een penseel, meester A. Die kinderen daar zijn tweelingen. Zc lijken precies op él- kaar, nietwaar Ja, zeker, vooral die een kan men maar nauwelijks van den ander- onderscheiden. Jager, die toevallig een haas ge schoten heeftHet beest blijft zoo waar liggen, of zou de rakker het misschien doen om mij te plagen Mina had twaalf broertjes, zoodat moeder vaak uitriep Wat moet ik met ai die jongens beginnen Ik weet raad. zei Mien. Begint u maar een margarine-zaak, en dan geeft u op ieder pond boter een jon gen toe Een boer verkoopt op de markt een paard voor 250 gulden aan een paar- der-kooper, maar hoe verbaasd fs deze, als hij het den volgenden dag reeds dood vtndt liggen. De andere week ziet hij den boer weer op de markt en vertelt hem. dat het paard den volgenden dag al dood lag. Zoo, zegt liet boertje, dat heeft ia bij mij toch nooit gedaan. Geabonneerdeu üebbea hel vuurreciii vragen op Teracliillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie ran Haarlem's Dagblad. Groote Houtstraat 53. Aile antwoorden worden geheel kosteloos gegeven eu, voor rooreel mogelyk is. den dag na de inzendiug VRAAG. Hoeveel bedraagt bet in voerrecht pan 500 sigaren, van hier naar New Jersey, staat in Noord- Amerika ANTV\ GORD Dit invoerrecht be draagt 4 dollars per Amerikaansch pond plus 25 van de waarde. Daar bij komt nog een zegelrecht van 3.G0 dollar per 1000 stuks. Aile kans loopt u echter, dat ze niet eens zullen" wor den geaccepteerd. VRAAG. Ik heb gesolliciteerd n r een betrekking van concierge hier ter stede, maar heb nergens meer van ge hoord. Waar kan ik nu mijn geboorv tebewijs terug krijgen ANTWOORD Daartoe kunt u zich vervoegen ter gemeentesecretarie, le Afdeeling. CORRESPONDENTIE. Ons wordt gevraagd, hoel.ang een met name genoemd medicus dood ia Wij antwoorden, dat daarvoor onze vragenrubriek niet is ingesteld. De vragen moeten een ondergrond hieb ben van nut, althans van ernst, niet maar 't gevolg zijn van een praatje: „wareneer is die of die ook weer over leden? Weet jij *t niet? Ik ook niet, weet je wat: we zullen 't maar eens aan 't Dagblad vragen.** Als dat gewoonte werd, hadden w«> wel dagwerk en nachtwerk er bij. Daarom beginnen we er niet aan. REDACTIE. VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER De vrijzinnige kiesvoreeniging b Homhuizen—Kloosterburen (district ZuidhornJ heeft canrlidaat gesteld den hoer mr. Th. do Meester, wet 12 van de 16 uitgebrachte stemmen do heer E. M. Teenstra vork reeg 4 stem men. Do vrijzinnige kiosvoroenigingon te Ezinge en Grijpskork stelden candi- daat don hoer E. M. Teenstra. De anti-rev. ktesveroeniging Oost- w-old-Midvvolda hoeft Candida at ge steld dan hoer J. F. Heemkerk, te Groningen. In de laatste dagen zijn er te Zut- phen voortdurend vrij ernstige op stootjes. Daarom heeft do burgemees ter gepubliceerd dat hij bijzondere be velen aan de politie gegeven heeft tot handhaving der orde. ENGELAND IN GEVAAR? De vlooDde batten in 't Lagerhuis maken een eigenaardigen indruk. Een nuchter-denkend mensch moet zidh ergeren aan 't feit, dat ook dit jaar weer 420 mil linen guidon aan vecht- en moord mi deleten besteed zullen worden. Zoo iemand spreekt er schande over en zucht, dat nog eens de vrome wensch vervuld zal worden, dat gelijk Victor Hugo al in 1850 hoopte 1 men oen kanon ai- leen ln een museum van oudheden kan bekijken Maar helaas I er blijken in Enge land bijzonder weinig nuchter-den- kende menschen to zijn. Men is daar aan 't bazelen en alarm slaan, alsof... de Duitsche vloot al op de Theems stoomt I Engeland Is in gevaar In 't land van koning Edward' zijn drie partijen. De eerste partij vindt, dat men nu maar eon8 moot staken mot de over drijving der uitgaven voor leger en vloot. Dit is evenwol de kleinste partij. Dan pairtij nummer twee. Deze om vat de mensohen, die met do regee- xingsvoorstelten meegaan en oordee ten, dat de ministers juist hun plicht doen en de zaken des lands goed be hartigen. Anders denkt do derde partij er over. Dit zijn menschen, die ach en wee over de regoeringsvo or stellen roepen, omdat er h. 1. teweinig voor de vloot gedaan wordt. Zoo wordt 't Britsche rijk naar zijn on dergang gedreven „Want stel eens 't is nu de „Daily Telegraph", die zich tot de spreekbuis der ontevrede nen maakt dat de Engeleche vloot in een oorlog vernietigd zou worden. Dan zou men wel "zorgen, dat wij nooit weer het hoofd kunnen ophef fen, door het opleggen van een oor logsschatting, waarbij die van Frank rijk gevorderd slechts een bagatel zou zijn." Doch is zoo'n zee-Sedan te vreezen De „Daily Telegraph" is er bang voor, want ze vervolgt „Deze mannen de Ministers hebben 'geschreeuwd over ontwape ning in een wereld, die tot de tanden toe gewapend is, zij hebben gewerkt voor een vermindering der zeemacht, terwijl Duitschland bezig was wer ven te makeoif die in staat zouden stelten zeventien Dreadnoughts op stapel te zetten. Onder den naam van sociale hervorming hebben zij gear beid voor sociale vernietiging. Met deze scheppers van onheil zal bet land weten hoe te handelen bij de stembus, maar onderwijl eischt het, dat de ministers zich beslist en dade lijk zullen afkeemen van anti-natio naal bedrijf. Wij kunnen ons op niets anders verlaten dan op onze schepen, die moeten wij hebben als weleer. Wij moeten ze hebben wat het ook kos ten moge. Het land is In ge vaar. Onze macht ter zee staat op het spel. Wij hebben minder dan twee jaar waarin deze is te redden, en met de uiterste krachtsinspanning op on ze nationale hulpbronnen kunnen wij het juist in tijds doen. Het moet ge daan. Het zal gedaan. Engeland heeft eindelijk zijn eigen zaken ter hand genomen, en wie er ook tegenin moge gaan, het zal weten hoe er te komen." Toch zijn er in Engeland gelukkig nog menschen, die de zaken kalm overwegen. Enkele hunner hebben aangetoond, dat er ook voor de oor- logs-vreezenden geen rede Is om zich beangst te maken, want de Engel se he vloot is nog altijd van de opper heerschappij ter zee verzekerd. Een marine-specialiteit. Lord Bras- sey, heeft 'n statistiek opgemaakt, om de vloten van Engeland en Duitsch land de twee concurrenten ter zee 1 te vergelijken. Schepen type Dreadnoughts of daaraan gelijkende, Engeland 23, Duitschland 11. Type Edward VII, Engeland 8, Duitschland 0. Schepen van 11.800 tot 15,000 ton, Elngeland 25 Duitschland 16. Gepantserde kruisers 1ste klasse, Engeland 45, Duitschland 9. Idem 2de klasse, Engeland 26, Duitschland 6. Idem 3de klasse, Engeland 15, Duitschland 15. Vernietigers, Engeland 171, Duitsch land 86. Onderzee-booten, Engeland 72, Duitschland 8. Ook heeft Engeland veel meer tor pedo's dan Duitschland. Bovendien Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 32) Gehoorzaam aan den wensch van Déroulède, ging Anne Mie voor de oude dame zorgen. Het arme, gebrek kige meisje begon al iets van de reactie van haar daad te voelen. In haar kinderlijke z'el had zij dit plannetje beraamd, om de verraad ster tot bekentenis te brengen. Anne Mie wist niets en wilde ook niets weten omtrent de motieven, die Juliette hiertoe gebracht hadden al les wat zij wist, was dat men groot bedrog gepleegd had tegen den man, dien zij zoo pathetisch en hopeloos beminde. Alle jaloezie van de laatste drie weken kwam haar weer plagen en dreef haar, haar mededingster te ont maskeren. Geen oogertbl'k twijfelde zij er aan, of Juliette had schuld. De liefde mag dan blind zijn, de jaloezie heeft wei honderd oogen. scherper dan die van •en vos. heeft de Engelsche vloot een beman ning van 128.000 koppen en de Duiit- ache slechts 54.000. De Russisch-Ja- pansche zee-oorlog heeft bewezen, dat ook de bemanning der schepen van veel belang is. Na de kennisneming van dit statio- tiekje zal eik begrijpen, dat Engeland zich onmondig ongerust maakt. Dit beseft men ook in Duitschland. De Kölnische Ztg. men weet, dat ddt blad connextes heeft met den rijkskanselier Von BüLow schrijft o. a. „Aan den eeuen kant is het voor Duitschland zeer vleiend, dat men in hetzeeÉnbeheerschende Engeland aan den. vlootbouw van Duitschland zulk een groote beteeken ia toekent, dat deze als maatstaf wordt aangeno. men voor de uitbreiding der Britsche vloot. Maar bij nuchtere beschou wing wil het ons voorkomen, dat deze maatstaf ze» overdreven la, wijl wij met de Britsche vloot niet zouden kunnen wedijveren, omdat wij zeer goed weten, dat onze vloot nooit even sterk kan worden, daar Engeland al tijd zijn vloot op even groote of zelfs op grootere schaal kan uitbreiden en do overmacht altijd aan En getands zijde zal blijven. Er behoeft dus geen vrees te bestaan, dat de- verhouding 'tusschen onze vloten voor Engeland ongunstig zou kunnen worden. „Maar wij willen ook de aandacht vestigen op het volgende „Staatkundige betrekkingen, die op wederkeer ig vertrouwen berusten, zijn vrij wat nuttiger dan een bepa ling van de aterkteverhouding door optelling. Zoolang tusschem Engeland en Duitschland geen wantrouwen heersehite, heeft de vraag van de vlo otuitbreiding slechts een onderge schikte rol gespeeldzij is eerst op den voorgrond getreden, toen wan trouwen werd gewekt. Slaagt men er in en dat wenschen alle kringen in Duitschland even vurig dit wan trouwen weg te nemen, dan zullen de vlootuitbreidingen niet langer een verontrustend karakter hebben, en herstel van het vertrouwen zal meer uitwerken dan papieren verdragen." Dit laatste is teekenend. DE ALGEMEENE WERKSTAKING, der Par ijsche postbeambten, telegra fisten en telefonisten is nog niet veel veranderd. 't Was te voorzien, dat de regee ring na de Kamerzitting van Vrij dag, waarin de houding der stakers werd afgekeurd met strengheid tegen de stakers zou optreden. Elke staker' heeft nu een persoon lijke kennisgeving ontvangen, waar in wordt meegedeeld, dat, wanneer hij Maandagmorgen (dus heden) den arbeid niet hervat, onherroepelijk ontslag zal volgen. 't Zal ons verwonderen, wat deze maatregel uitwerkt Nog altijd klinkt hun geschreeuw: Weg met S i m y a n 1 Zelfs worden straatbetoogingen georganiseerd voor diens huis. Of Simyan wel zal gaan Feit is, dat de onder-minister Vrijdag in de Kamer een allesbehalve schitterend figuur gemaakt heeft. Zelfs uit zijn eigen redevoering bleek, dat da sto kers wel degelijk reden hebben om te klagen. Do Kamer veroordeelde dan j ook blijkbaar alleen de w ij ze, waar. op de post- en telegraaf men schen hun grieven hebben kenbaar gemaakt. Minister Barthou hield daarvoor een geestdriftige rede, o. a. zeggend „Voor hun houding Is geen ex cuus. Afgezien nog van de millioenen scbade, die de particulieren lijden, is de staat, op een moment, dat in Europa een ernstige crisis heerscht, in de onmogelijkheid zich met zijn diplomaten in verbinding te stellen." Met groot succes deelde de minis ter mede, dat hij in den loop der zitting bericht had gekregen, dat de meerderheid der telegraphische ver bindingen van Parijs afgesneden was. Dergelijke sabotage-handelingen noemde hij een „nationale misdaad"; de daders moeten hun gerechte straf daarvoor niet ontgaan. De Kamer brulde luid haar in stemming uit, wat den stakers weer veler sympathie ontnam. Simyan is evenwel onhoudbaar. Tt Zou ons niet verwonderen, wanneer zijn ontslag spoedig volgt, want na het votum der Kamer kan het minis terie hem Laten vallen, zonder zelf getroffen te worden. De soldaten werken nog altijd ijve rig om den dienst loopende te hou den *t Gaat nu een beetje beter dan in de eerste dagen, maar veel nog niet, ook al zijn 800 soldaten aange nomen. Vooral aan de telegrafie is 't treu rig gesteld. Aan een derde deel der toestellen, die het verkeer met het Toen Anne Mie bij de komst van Merlin en zijn mannen op zijde ge duwd was, toen zij naar de studeer kamer gingen, was zij hen gevolgd. Toen de blinden geopend waren, had zij Juliette kalm op de sofa zien zit ten Het was Instinct, een Instinct, voortgekomen uit baar verworpen liefde, die haar alles deed lezen, wat achter het bleeke, onverschillige uiterlijk van dit meisje verborgen lag Toen begreep zij ook de wenken en toespelingen van Merlin. Zij nam iedere buiging van zijn stem im zich op, hoorde alles, zag alles. En te midden van haar angst en bezorgdheid voor den man, dien zij liefhad, voelde zij een wilde, vurige vreugde bij de gedachte, dal zij dat voorwerp van vereering, dot haar zijn liefde ontstolen had, van haar voetstuk zou werpen. Anne Mie was niet ontwikkeld zij was eenvoudig en kinderlijk. Haar jaloezie dwong haar, Juliette te ont maskeren. Zij zou het meisje verne deren en beangst maken, haar met ontdekking dreigen en zoo voor Paul Déroulède tot schaamte brengen. En nu was alles achter den rug alles wat zij zich had voorgesteld. Paul wiet dat zijn liefde verspild was aan een leugenares en verrade- res, en Juliette stond daar bleek, vernederd, ren waar beeld van men- scbelijke schaamte. buitenland bedienen, wordt gewerkt slechts een tiende der binnenlandsche toestellen werken150 verbroken telegraaflijnen zijn hersteld, doch nog vele zijn gestoord. Verschillende stakers hebben zioh reeds Zaterdag en Zondag aange meld. Hoeveel is tot heden niet dui delijk. In tegenstelling met het besluit van het stakingscomitó, dat besloten zou hebben., heden te 12 uur het werk to hervatten, basloten de synd/icalten der afgevaardigden met al gem eene stemmen HET WERK HEDEN NIET TE HERVATTEN. De beslissing is verdaagd tot hedenavond. 't Is evenwel mogelijk, dat vele sta kers zich niet aan dit "besluit zullen onderwerpen en te veel vreezen voor huil ontslag. De Minister Barlhou ontving Zon dagmiddag een syndicaat van de werklieden bij de post en telegrafie, welke de verantwoordelijkheid kwam bespreken, betreffende de doorgesne den telefoon- en telegraafdraden. De afgevaardigden verzekerden den mi- mster, dat men collectief bet werk zou hervatten, als Simyan zijn ont slag nam en geen enkel bestuurder van de werklieden-organisatie ge schorst of ontslagen zou worden we gens het staken of een daarmee ge lijkstaand feit. Barthou antwoordde, dat het gou vernement het ontslag van een harer leden slechte in het parlement kom bespreken. Hij bevestigde, dat nog geen enkel ontslag was gegeven, doch het geheele personeel moet Maandag dein arbeid hervat hebben. De minis ter bevestigde eveneens, dat het gou- vernememt een welwillende houding zou aannemen, en verklaarde, dat hli, na het hervatten van den arbeid, de vertegenwoordigers van het per soneel zou ontvangen, ten einde hun ne. belangen te bespreken- Hij eindigde met een beroep te doen op de republ ikei nsch-patriotti- sche gevoelens van het syndicaat, ten einde de crisis te beëindigen. DE BALKAN-CRISIS. Er is uit den Balkan ai zeer weinig nieuws. Alleen is belangrijk, dat Servië verklaard heeft zich te schik ken naar de mogendheden. Wanneer deze Servië aanraden om tot ontwa pening over te gaan, zal daaraan ge volg gegeven worden, mits de mo gendheden Servië dan zuilen waar- bergen, dat het geen aanval van Oos tenrijk behoeft te vreezen. Over de conferentie is men het nog altijd maar niet eens I VENEZUELA EN DUITSCHLAND. De gezant van Venezuela, dr. De Paul, is door den rijkskanselier en door den keizer ontvangen. Na afloop van de audiëntie waar in de heer De Paul mededeeling deed van het optreden van den nüeuwen president verleende de Keizer den gezant de Kroonorde lete klasse. Stadsnieuws RAADSSTUKKEN. ONDERWIJS-KWESTIES. De Haarlismsche verordening tot regeling van de salarissen van het onderwijzend personeel der lagere scholen heeft bij Gedeputeerde Staten van Noordholland op een drietal pun ten bedenking ontmoet. Minimu m-s a 1 a r 1 s. In de eerste plaats heeft dat Col lege bezwaar tegen de redactie van art. 8, 2e Ld, die de mogelijkheid niet uitsluit, dat een onderwijzer, wiens geschiktheid en dienstijver te wen- Anne Mie had getriomfeerd, en wns diep ongelukkig in baar triomf. Zij had een gevoel of haar het hart zou breken. Paul's afgodsbeeld had zij van liet voetstuk getrokken, maar een blik qp zijn gelaat had haar doen zien, dat zij ook zijn leven ge broken had. Hij scheen nu bijna oud. De ern stige, rustelooze bb'k was uit zijne oogen verdwenen hij staarde stom voor zich uit, terwijl hij het stukje wiit papier zenuwachtig tusschen zijn vingers verkreukelde, dat stukje papier, dat het middel was geweest om hem uirt zijn droom te doen ont waken. Alle energie, alle kracht scheen uit zijn houding verdwenen. Niets dan oraerschilligbeid en volkomen hope loosheid sprak u'!t zijn wezen. „Hoezeer beminde hij haar I" zucht te Anna Mie, terwijl zij Mevrouw Dé roulède hartelijk haar shawl om de schouders legde. Juliette had niets gezegd het was of alle leven uit haar geweken was. Zij was nu als 't ware een stand beeld, haar ziel was verdoofd, haar hart dood, haar geheele bestaan leek niets dan een machine. Maar zij koek naar Déroulède. Eén zin was in haar levend gebleven het gezicht. Zij keek en keek en zag eiken voorbijgaanden trek van zielsangst op zijn gelaathoe hfj haar schuld inzag, zijn verwarring, toen zij een zwijgend beroep deed op zijn mede lijden, en nu die afschuwelijke leeg heid van hart en ziei. Afschuw of vervloeking was er geen oogenblik op te ontdekken. Hij had getracht haar voor eene verdere vernedering tegenover zijne moeder te sparen, maar geen haat of minachtling sprak uit zijn oogen, toen hij tóch bewust werd, dat zij door een streek ontmaskerd was. Zij keek en keek, want er leefde geen hoep meer in haar, zelfs geen wanhoop. Daarbinnen was alles le dig, ledig. Toen zag zij. hoe de sterke ziel langzamerhand strijd begon te voe ren tegen de duisternis van zijne wanhoop de beweging van zijn vin gers werd minder rusteloos zijne houding rechter de herinnering aan andere dingen, andere belangen, dan die van hemzelf, begou den zwaren last van zooveel verdriet op te hef fen. Hij herinnerde zioh de brieven- tasch, die de compromitteccende brie ven bevatte. Een vage verbazing rees in hem od over de motieven van Ju liette, om de tasch te verbergen op hn oogenblik, dat zij onvermijdelijk door Merlin ontdekt moest worden. De gedachte, dat haar geheele ziel een verandering had ondergaan, en dat zij hem nu wenschte te redden, kwam geen oogenblik in hem op als zij wel in hem opgekomen was. zon hij haar dadelijk van zich afge zet hebben, als oen uitvloeisel van laffe sentimentaliteit, het zelfbedrog van don dwaas, die meent, dat zijn persoonlijkhetd onweerstaanbaar is. Zijn eigen zelfkwellende nederig heid kon hem maar tot één conclusie brengen dat zij hem voortdurend voor den mal had gehouden dat zij hom voor den mal hield, toen zij zijn beschorm'ng zocht. Toen de bittere herinnering weer in zijne kloppende hersenen op kwam, toen eindelijk keek hij haar aan met een laatsten, ontstelden blik van verwijt, zóó groot, zóó teeder eoi toch ook zóó voor 't laatst, dat Anne Mie, die het zag, een gevoel had, of haar eigen hart zou breken uit me delijden over dit alles. Maar Juliette had den blik ook opgevangen. Plotseling scheen de sponning van haar zenuwen verbro ken. Herinnering stormde in al haar kracht op haar aan. Langzamerhand schenen haar knieën het op te ge ven, en eindelijk kn'elde zij op der. vloer voor hem neer, haar goudblond hoofd gebogen onder den laat van schuld en schaamte. HOOFDSTUK XVL In arrest. Déroulède deed geen poging, naar haar toe te gaan. Maar toen de zware voetstappen var. Merlin en zijn mannen weer door de gang weerklonken, kwam zij kalm overeind Zij had ka&r daad van vernedering en berouw volbracht, daar voor hen allen. Zij keek voor het laatst naar hen, die zij zoo slecht behan deld had, en in haai*hart sprak een eeuwig afscheid aan die groote, machtige en heilige liefde, die zij had opgewekt, en die zij zoo hopeloos had ver woest. Nu was zij" klaar voor boete. -Mer lin was de kamer al razend binnen gekomen. Het lang en gretig onder zoek door het geheele huis had alles behalve een goeden invloed gehad op zijn humeur en uiterlijk. Hij zag er nog vuiler uit dan te voren, en zijn laag voorhoofd was bijna verdwenen onder de verwarde massa ongekamd haar, waaraan hij in zijn woedend ongeduld telkens ge lrokken had. Eén blik op zijn gelaai had Juliette ai verteld, wat zij wenschte te weten. Hij had haar kamer doorzocht en de stukken verbrand papier gevonden, die zij opzettelijk ln de aschl&de had laten liggen. Wat hij nu doen zou, was het eeni ge, waarvoor Jultette zich op dfl oogenblik interesseerde. Dat zij ge arresteerd en veroordeeld zou wor den, stond dadelijk na zijn binnen komer. bij haar vast. (Wordt vervuord).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5